chirurgie blijft Plastische groeien Simpel internet slaat aan De waarheid over koelkastmoeders E Hersenbloeding treft gemiddeld veel Nederlanders Vaker drinken is niet slecht Citroenlimonade tegen nierstenen Muziek is een pijnstiller Slaap zet een rem op vetzucht Molecuul pakt kankercel aan Kritiek minister Hoogervorst past bij imago van specialisten voor ijdeltuiterij lagnose Kinderartsen bundelen kennis van medicijnen vrijdag 2 juni 2006 KOPENHAGEN - Dat matig alcoholgebruik goed is voor hart en bloedvaten was bekend. Nieuw is dat voor (oude re) mannen geldt dat hoe meer dagen per week er matig alcohol gedronken wordt (maximaal twee glazen) des te groter het gunstige effect ervan is op hart- en bloedvaten. Bij (oudere) vrouwen is een dergelijk verband niet aanwe zig. Dit concludeert J. Tolstrup van het Statens Institut for Folkesundhed in Kopenhagen in het British Medical Journal op grond van gegevens van ruim vijftigduizend vijftigplussers. GPD ATLANTA - Een lekker medicijn voor mensen met een hoog risico op nierstenen: (zelfgemaakte) citroenlimona de (150 ml citroensap aanvullen tot een liter, eventueel wat kunstmatige zoetstof erbij). Het citraat in de citroenen, samen met het extra vocht, gaat de vorming van nierstenen tegen, stelde Y. Nakada (University of Wisconsin) tijdens een congres van de Ame rican Urological Association in Atlanta op basis van goe de resultaten bij twraalf patiënten. GPD CLEVELAND - Dagelijks een uurtje naar muziek luiste ren, vermindert bij mensen met chronische pijn de ernst van de pijn, de depressieve gevoelens en de mate van han dicap die zij ondervinden door hun pijn. Dit schrijft S. Siedliecki (Cleveland Clinic) in het vakblad Journal of Advanced Nursing op grond van een onder zoek onder zestig patiënten. Het maakt daarbij niet uit naar welke muziek er geluisterd wordt. GPD SAN DIEGO - 'Slaap je slank', zo zou de nieuwste rage kunnen heten. Vrouwen die dagelijks minstens zeven uur slapen, komen in de loop van de jaren gemiddeld minder aan dan vrouwen die dagelijks maximaal vijf uur slapen. Dit stelde S. Patel (Case Western Reserve University, Cle- valand) tijdens een bijeenkomst van de American Thora cic Society in San Diego op grond van een zestien jaar du rend onderzoek onder ruim 68.000 vrouwen. En dat ter wijl de korte slaapsters dagelijks gemiddeld minder calo rieën naar binnen werkten dan de lange slaapsters. Een verklaring voor het verband tussen gewicht en slaap heeft Patel (nog) niet. GPD GRONINGEN - Het is onderzoekers van de Rijksuniversi teit Groningen gelukt een molecuul te maken dat moge lijk gebruikt kan worden om kankercellen aan te zetten zichzelf te vernietigen. Het middel is een variant op een molecuul (Trail ge noemd) dat van nature in het lichaam voorkomt. Het bij zondere van het nu ontworpen middel, schrijft A. Van der Sloot (Rijksuniversiteit Groningen) in het wetenschappe lijk tijdschrift PNAS, is dat bij het zoeken ernaar succes vol gebruik is gemaakt van een computerprogramma dat de eigenschappen van een molecuul kan voorspellen. Het nieuwe molecuul zal de komende jaren op zijn bruikbaar heid worden onderzocht. GPD ne nprij repareren losgerukte ban ditien, herstellen vreselijke lit tekens, reconstrueren gezichten en borsten, gespleten gehemel tes en snijden deskundig in over bodig vel. Plastisch chirurgen icjdoen dat in ziekenhuizen en ie soms in de privékliniek. Dat o: laatste steeds vaker, omdat een ve aantal verrichtingen niet meer wordt vergoed. Dan wijkt de uit naar die privékli- niek, want hij wil toch wel zijn ie patiënten bedienen, zijn vaar digheid behouden. En zijn stu denten breed opleiden. Want intussen groeit de waag naar plastische chirurgie, in alle ecategorieën. Veel sneller dan de d:ziekenhuizen kunnen bijbenen, ;Dus stijgt het aantal privéklinie- ken. En wachttijden doen zich in evengoed overal wel voor. ju De suggestie van minister Hans j; Hoogervorst van Volksgezond heid kortgeleden, dat wachtlijs ten voor de plastische chirurgie :oiontstaan doordat chirurgen 'bij klussen' in die particuliere kli nieken, klopt dus niet, zeggen de specialisten. Het beeld dat Hoogervorst schetst, zo zeggen de artsen, is populistisch. Het DfSluit aan bij het imago van het h;vak onder de gemiddelde bur- plastische chirurgie is iets hfvoor ijdeltuiten, flauwekul. ,rNeus UDr. Hay Winters, plastisch chi- in het VU medisch centrum (in Amsterdam en tevens een dag in de privékliniek Na een ooglidcorrectie ligt een vrouw met ijs op haar ogen in het Esthetisch Centrum Amsterdam in de Jan van Goyen kliniek. foto Elsbeth Tijssen/GPD Jan van Goyen, kan nog begrij pen dat een gemiddelde burger niet verder kijkt dan zijn neus lang is. „Maar dat de minister, die wordt geacht beter te weten, dit soort populistische onzin de wereld instuurt, vind ik erg. Plastisch chirurgen in ziekenhui zen hebben te maken met een pa tiëntengroep bij wie ijdeltuiterij niet de eerste reden van bezoek is. Daar komen mensen bij wie reparaties nodig zijn-van li chaamsdelen die niet meer of niet goed functioneren. Mensen die lelijke littekens hebben, bij wie een lichaamsdeel is ver minkt, als gevolg van operaties, ongeval of ziekte. Dergelijke re paraties zijn toch wat anders dan het creëren van een wip neusje of een iets vollere boe zem. Minder sexy Over liposuctieavonturen lezen wij tegenwoordig in elk tijd schrift, maar niet zo gauw dat 30 tot 40 procent van de ingre pen van plastisch chirurgen aan handen en polsen zijn. „Het re pareren van een hand, na een on geluk of in geval van reuma, zo dat iemand de vingers weer kan strekken, is natuurlijk ook een stuk minder sexy", aldus plas tisch chirurg Refaat Karim, van het Amsterdamse Onze Lieve Vrouwe Gasthuis (OLVG). Karim, bestuurslid van de Ne derlandse Vereniging voor Plas tische Chirurgie, is vooral kwaad omdat Hoogervorst sug gereert dat plastisch chirurgen liever extra werken in privékli- nieken dan hun wachtlijsten wegwerken. „Ik mag precies an derhalve dag in de week opere ren, meer mag niet van de verze keraars. Dacht u dat ik niet meer zou willen doen? We krij gen gewoon de ruimte niet. Zelfs na de beperking van het aantal verrichtingen zijn er wachtlijsten omdat mensen plas tische chirurgie nodig hebben. Plet zijn de ziektekostenverzeke raars die maar beperkt zorg in kopen, dus mogen wij niet meer doen dan we doen. Op die wacht lijsten staan allemaal mensen bij wie een ingreep nodig is. En dan praten we echt niet over kleine cosmetische correcties." Ziekenhuizen doen de behande lingen die medisch noodzakelijk zijn en als zodanig worden ver goed. De puur cosmetische ingre pen hebben steeds vaker plaats in privéklinieken, doorgaans door patiënten zelf betaald. Vol gens de nieuwe zorgwet is medi- >ti :n De flaporen, bijna verdwenen Iluit het straatbeeld, zullen ive moeer vaker zien. Mensen die ;g(nauwelijks onder hange7ide oog- kunnen doorkijken ook. Plastisph chirurgen moeten va ker nee verkopen. De patiënt met geld gaat dan naar een pri- vékliniek. De rest heeft pech. De beroepsgroep, over wachtlijsten wzivaar aangevallen in een minis teriële brief aan de Kamer, is si met minister Hans Hoogervorst Volksgezondheid nog niet klaar. nsdoor Loes de Fauwe sche noodzaak ijkpunt voor plas tische chirurgie, maar over medi sche noodzaak valt te twisten. Plastisch chirurgen hebben in elk geval sinds de invoering van de nieuwe ziektewet patiënten die kwamen voor correctie van flaporen, hangende oogleden of te ruime buiken de deur moeten wijzen. Cosmetisch Prof. dr. Chantal van der Horst, hoofd plastische chirurgie in het AMC, heeft dit jaar drie keer hangende oogleden hersteld. Dat waren er vorig jaar ruim honderd. „Dat zijn toch alle maal patiënten voor wie vorig jaar nog een medische noodzaak gold, maar nu opeens heet het cosmetisch. Die we niet meer mogen doen. Mensen die nauwe lijks meer kunnen kijken. Ik snap dat niet." Ook het AMC heeft, net als andere ziekenhui zen, te maken met door ziekte kostenverzekeraars opgelegde beperkingen. „Wij mogen per jaar één procent groeien. Behan del je meer, dan wordt het niet meer betaald." Volgens gegevens uit de Lande lijke Medische Registratie (LMR) werden vorig jaar in Ne derland bij ruim.drieduizend pa tiënten flaporen gecorrigeerd. Ruim 4500 patiënten ondergin gen een buikwandcorrectie. Als men de ervaringen van Van der Horst op deze ingrepen toepast, dan betekent het dat duizenden patiënten in 2006 vergeefs bij de plastisch chirurg aankloppen met iets dat tot voor kort gold als een redelijke vraag. Verharding Hetzelfde geldt volgens Van der Horst voor buikwandoperaties: „Bij iemand die vijftig of zestig kilo is afgevallen, kunnen enor me problemen ontstaan met overtollig vel. Die mogen wij niet meer helpen. Had die me vrouw maar niet zo dik moeten worden. Die kant gaat het op: had je maar niet moeten spor ten, niet moeten roken. Ik snap dat men iets doet tegen ongebrei delde groei, maar dit is een dui delijke verharding." GPD door Frank Visscher Sommige uitspraken van professoren blijven je le venslang bij. Zo was er een Utrechtse internist die tij dens college aan zijn medi sche studenten vaak zei: „De helft van wat ik u vertel zal later blijken niet waar te zijn. Ik weet alleen niet wel ke helft." Hij gaf hiermee aan dat veel van wat artsen denken te we ten, later niet waar blijkt te zijn. Deze professor was wijs en bescheiden. Ook nu is het nog zo dat de inzichten in ziektebeelden vaak wijzigen, de patiënten en zij die daar om heen staan verbijsterd achter zich latend. Een voorbeeld is de tabak. Aanvankelijk werd het door de dokters aangeprezen als geneesmiddel voor allerlei pa tiënten, variërend van hoofd pijnlijders tot drenkelingen. Pas later bleek dat het roken van tabak schadelijk was voor longen en bloedvaten. Vele oudere rokers zullen in het verleden aan de sigaret ten zijn begonnen, zonder dat ze van de gevaren wisten. Nu weten we wel beter. In een hoek Onlangs werd ik nog eens ge confronteerd met de wijzigen de inzichten, dankzij een oudere collega. Hij schonk mij een Amerikaans leerboek over Kinderpsychiatrie uit 1960. Wat ik al vermoedde bleek waarheid: vaders, maar met name moeders, van kin deren met autisme werden keihard in een hoek gezet. Zo stelt deze professor Finch dat autistische kinderen vaak zo geworden zijn, omdat de moe der geen emotioneel-warme atmosfeer rond het kind kon creëren. Het kind leert dus geen con tacten aan te gaan met ande ren. Denk niet dat het feit dat andere kinderen in het ge zin gezond zijn de moeder vrijpleiten. De emotionele omstandighe den tijdens de geboorte en de positie van het kind in het ge zin zijn voor de moeder van kind tot kind verschillend. Nog erger gaat hij tekeer als hij zegt dat een moeder van een vroeg autistisch kind nog al eens een narcistische vrouw is, die alleen zichzelf liefheeft, dan wel een zeer in telligente vrouw, die emotie loos is in al haar relaties! Het zal je maar gezegd wor den. En: het is ook gezegd. Deze moeders werden, ook in Nederland 'koelkastmoeders' genoemd, omdat ze koud naar hun kind waren. Inmid dels weten we wel meer. Autisme en andere aan autis me verwante contactstoornis sen komen vanuit het kind zelf. Er mankeert wat in de hersenfunctie, waardoor het kind slecht communiceert met anderen. Ze krijgen ook nogal eens epilepsie. Dat het contact met de ouders moeizaam verloopt heeft niets te maken met het onvermogen van vader of moeder. Hier werden in het recente verleden oorzaak en gevolg van problemen in de relatie tussen ouders en kind omge draaid. De medische weten schap is volop in ontwikke- ling. Natuurlijk begrijpen we veel meer dan vroeger. Het blijft echter belangrijk om kritisch te kijken naar wat we zoge naamd allemaal weten. Waarheden De geneeskunde komt alleen verder als er mensen zijn, die vragen blijven stellen bij on ze 'waarheden'. Dat kunnen dokters zijn of patiënten. Op die manier kun nen we het gedeelte van wat we nog niet weten steeds klei ner maken. En daar is iedereen bij ge baat. Frank Visscher is neuroloog bij de Oosterscheldezieken- huizen. door Annemarie Haverkamp Internet is een prachtmedium. Als je het snapt. Voor mensen met een verstandelijke beper king is het vaak te hoog gegre pen. Voor die doelgroep is er nu Ik kies. Een internetprogramma waarmee Henri in zijn woongroep de hele dag vracht wagens kan kijken. Henri is gek op vrachtwagens. Op hun felle kleuren, het geronk van de motoren. Maar Henri woont in een woongroep voor mensen met een verstandelijke beperking. Daar komen niet da gelijks vrachtwagens. Zwager Jeroen bedacht er iets op: een internetsite met plaatjes en filmpjes van de grote jon gens. Jammer eigenlijk om zo iets alleen voor Henri te doen, schoot het door zijn hoofd. Een idee was geboren. Sinds vorige week staan in ver schillende tehuizen en dagcen tra computers met het program ma Ik kies. „Vanuit dit kantoor gaan we re gelen dat iedereen die het pro gramma heeft, elke dag nieuwe content op zijn computer vindt", vertelt bedenker Jeroen van Schaik van het bedrijf NoXqs bv uit Eist. Alle mensen met een verstande lijke beperking die Ik kies kun nen krijgen, vinden op de com puter een op maat gemaakt keu zemenu. „Stel dat je Henri bent, dan raak je op het beeldscherm de foto van Henri aan", laat Jeroen zien. „Nu krijg je een me nu met plaatjes. Frans Bauer, een fotoalbum en een vrachtwa gen." Het is namelijk zo dat Henri geen genoeg kan krijgen van Frans Bauer. Maar een cd in de cd-speler stoppen is ondoenlijk als je motoriek slecht is. En soms vergist Henri zich, dan stopt hij een boterham in het ap paraat. De groepsleiding in het tehuis heeft geen tijd om Henri steeds van muziek te voorzien, hoe jammer dat ook is. Afgestemd „Dit keuzemenu is volledig afge steld op Henri. Niet alleen de in houd, maar ook de grootte van de plaatjes en de snelheid waar mee ze verschijnen." Als Henri drukt op het fotoalbum op zijn scherm, dan krijgt hij vervol gens plaatjes te zien van zijn fa milie en de boerderij waar hij is opgegroeid. Daar weer op druk ken zet een diavoorstelling in werking. „En als hij er genoeg van heeft, drukt hij op het grote rode kruis. Dan gaat hij terug naar het hoofdmenu." In de woongroep deelt Henri de com puter met vier anderen. Alle vijf hebben ze hun eigen keuzeme nu. Jeroen en mede-bedenker Marcel Hurkens hebben het pro gramma gemaakt in samenwer king met. De Driestroom, een in stelling voor mensen met een verstandelijke beperking. Op twaalf centra van de organisatie draait Ik kies de komende tijd bij wijze van proef voor zestig cliënten. NoXqs zorgt er voorlopig voor dat de inhoud van elke indivi duele toepassing steeds wordt ververst. Henri moet regelmatig verrast worden door nieuwe vrachtwagens, cd's, dvd's en fo to's. De bedoeling is dat in een vervolgstadium een redactie wordt opgezet die zich met de content gaat bezighouden. Fami lie kan ook dingen toevoegen. „17c kies is niet bedoeld voor de groep die zelfstandig kan inter netten. We kiezen bewust voor mensen die maar weinig doen op een dag." Jeroen weet als geen ander dat Henri zich vaak verveelt. Er zijn maar weinig dingen die hij zelf standig kan doen. Ik kies bete kent voor hem een zinvolle aan vulling op zijn vrijetijdsbeste- ding. Sandra Doeleman, persoonlijk beleidster van De Driestroom, merkt dat cliënten het program ma snel door hebben. „Onze mensen kunnen vaak niet met computers werken, omdat het zo ingewikkeld is. Dit is heel eenvoudig." Droom Sandra werkt in het dagcen trum van De Driestroom in Eist met werknemers met een ver standelijke beperking. De afde ling verzorgt mailings en kopi eerwerk. „De foto's die op de ini- dividuele sites van Ik kies ko men, scannen wij in." Sandra droomt ervan om met de cliënten in de toekomst ook film pjes voor internet te maken. Vol gens Jeroen is er al een medewer ker van de organisatie die opna mes van een druk kruispunt heeft gemaakt, zodat gebruikers auto's kunnen kijken. „Die zie je niet als je de hele dag binnen zit." Leuk aardigheidje in het pro gramma is de dagagenda rechts op het beeldscherm. Zo staan er door Joeke Berg DEN HAAG - Kinderartsen van het Erasmus MC in Rotterdam en het AMC in Amsterdam bun delen hun kennis over de effec ten van medicijnen op kinderen in een virtuele databank. Vanuit het Nederlands Kennis centrum Farmacotherapie hij Kinderen (NKFK) moet informa tie over de uitwerking van ge neesmiddelen op kinderen en de beste manieren van gebruik wor den verzameld en verspreid. Minister Hoogervorst van Volks gezondheid opent de databank op 12 juni in Den Haag. Kleine volwassene Onderzoek naar effectiviteit en bijwerkingen vkn geneesmidde len gebeurt meestal alleen bij volwassenen. Voor kinderen neemt men automatisch aan dat die middelen ongeveer dezelfde werking hebben. „Alsof een kind een kleine volwassene is. Maar kinderen verschillen niet alleen in maat, ook allerlei lichaamsprocessen verlopen an ders", aldus kinderarts Matthijs de Hoog van het Erasmus MC-Sophia Kinderziekenhuis in het AMC Magazine. Het NKFK wil alle beschikbare gegevens over werking en effec tiviteit van medicijnen bij kinde ren verzamelen in ene landelijke databank die artsen, apothe kers, ouders en kinderen kun nen raadplegen. Die informatie moet volgens het AMC ook die nen als basis voor een nog te ont wikkelen verzameling van voor schriften over geneesmiddelen voor kinderen. ANP Hanneke Ederveen en Erik Broersen (voorgrond) testen in Eist een internetprogramma voor verstande lijk gehandicapten van het bedrijf NoXqs. foto Erik van 't Hullenaar/GPD op een willekeurige dag van Henri een pictogrammet je van een bord eten, een zwemsessie en een bezoek van familie in beeld. Met het verstrijken van de tijd schuift de volgende acti viteit automatisch naar boven. „De begeleiding kan zo samen met de cliënt van De Driest room de dag doornemen. Men sen met een verstandelijke be perking hebben vaak moeite met tijd. Ze kunnen nu in één oogopslag zien wat er staat te ge beuren." Een volgende aanvulling op Ik kies wordt de mogelijkheid om via een webcam met familie te communiceren. Cliënten kun nen via een soort msn-systeem praten met ouders, broers of zus sen. Weer via een reeks fotootjes op het touchscreen kan Henri zien wie er online zijn. De computers zijn uiteraard 'hufter-proof'. Gebruikers met een slechte motoriek kunnen in principe weinig vernielen aan de apparatuur. Ik kies gaat de komende weken bij wijze van proef de lucht in. „We hopen dat heel Nederland uiteindelijk bij ons aanklopt." GPD Voor meer informatie, zie ioww.ikkies.nl doorSask-ia Gaster DEN HAAG - Meer dan een op de drie (35 procent) Neder landers met een hersenbloe ding overlijdt binnen dertig dagen. Dat is meer dan het ge middelde van de dertig geïn dustrialiseerde Oeso-landen. Nederland doet het beter als het gaat om het snel opereren aan heupfracturen, zo blijkt uit een deze week verschenen rapport van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Vier op de vijf (80 procent) heupfracturen wordt binnen 48 uur geope reerd. Het Oeso-gemiddelde is 69 procent. Zorgkosten Uit het onderzoek blijkt ver der dat de zorgkosten in Ne derland sinds 2000 zijn geste gen tot 12,3 procent van het bruto binnenlands product. Vergeleken met de rest van Europa zit Nederland in de middenmoot.. Oostenrijk en de Scandinavische landen presteren meer voor minder geld, aldus het RIVM. Daar staat tegenover dat de Scan dinavische landen met enor me wachtlijsten kampen, zei minister Hoogervorst van Volksgezondheid die het rap port Zorgbalans in ontvangst nam. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bleek bovendien dat de groei van de zorguitgaven vorig jaar voor het derde jaar ach tereen minder hard zijn geste gen. In 2005 bedroegen de uit gaven voor gezondheids- en welzijnszorg 61,5 miljard eu ro. Dat is 2,8 procent meer dan in 2004. In 2002 stegen de uitgaven nog met bijna 13 pro cent. Hoogervorst zei blij te zijn met het onderzoek waarin het RIVM de gegevens over pres taties van de zorgsector verza melde. Het is voor het eerst dat de 125 meetpunten, waar op onder meer de Inspectie voor de Gezondheidszorg de sector afrekent, zo in kaart zijn gebracht. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7