Besnijdenis lijkt onuitroeibaar Rookverbod Kenia na dag voorbij Situatie in de Franse voorsteden blijft explosief PZC Anti-Straatsburgcampagne komt op stoom Bewijslast kan op verzoek grens over Genitale verminking kost vele Afrikaanse baby's jaarlijks het leven «Turkse politie ^verijdelt aanslag op premier blran is bereid te «onderhandelen Nederlandse tanker ramt brug over de Main Leider Oost-Timor roept op tot eenheid Politie Spanje pakt kunstdieven op Vijftien jaar voor doden baby's Kevers overspoelen Spaanse stad Athene krijgt een moskee Batwoman is lesbisch Overleg opdeling België vrijdag 2 juni 2006 "door Hans Gertsen '^BRUSSEL - Een campagne te- Xen Straatsburg als vergader- slaats voor het Europees Parle- r jient begint op stoom te komen. Un enkele weken tijd hebben al neer dan vierhonderdduizend iopwoners van de EU via de web site www.oneseat.eu hun hand tekening gezet onder een petitie fitegen Straatsburg als vergader plaats. Tot nu toe is ruim 60 procent van de ondertekenaars afkom stig uit Nederland, maar ook in andere Europese landen komt de campagne op gang. De websi te is een initiatief van de Zweed se liberale europarlementariër Cecilia Malmström, maar de ac tie wordt in het parlement breed gesteund. Zo willen alle Nederlandse leden van het Euro pees Parlement, met uitzonde ring van Paul van Buitenen (Eu ropa Transparant), dat premier Balkenende het vertrek van het parlement uit Straatsburg be pleit tijdens de komende Europe se top, half juni. Ze hebben hem dat gisteren gevraagd in een brief van deken Hans Blokland (ChristenUnie). In de brief stelt Blokland dat Brussel is gaan fungeren als de Europese hoofdstad. Het parle ment vergadert daar ook drie weken per maand op commissie niveau. Maar voor de maande lijkse, vierdaagse plenaire zittin gen, reist het hele circus telkens op en neer naar Straatsburg. Dat kost niet' alleen erg veel tijd, maar ook veel geld. De kos ten daarvan bedragen ruim 200 miljoen euro per jaar. Vanuit Nederland wordt er al ja ren geageerd tegen die geldver spilling. Straatsburg symboli seert de Frans-Duitse verzoe ning van na de Tweede Wereld oorlog en die lag weer ten grond slag aan de huidige Europese Unie. De kans dat de leiders zich dan tegen Straatsburg zullen uitspre ken, is klein. Frankrijk wil kost wat kost vasthouden aan deze stad als vergaderplaats, maar ook veel Duitsers steunen Straatsburg. GPD ligioor Bob Kroon al| 3iGENEVE - In Afrika sterft ;etiijna helft van de baby's van be- meden vrouwen tijdens of vlak pa de geboorte. De moeders zelf oj.ijden vaak aan zware bloedin gen of andere complicaties. De leriieeste bevallingen gaan met teien keizersnede. Dat zegt de Wereldgezondheids organisatie (WHO) in een rap- fljffort over de besnijdenis van m/rouwen die in 28 Afrikaanse injanden nog veelvuldig voor komt. De WHO noemt het 'een schrik barende ritueel'. In Soedan •ovordt bijna 90 procent van de [fomeisjes onder de tien jaar besne den. In Liberia en Sierra Leone is het niet veel beter. Alleen in Senegal en Mali lopen campag nes tegen deze genitale vermin king. Wereldwijd worden naar schatting 100 miljoen vrouwen en meisjes besneden. „Het is een ontstellende traditie die vooral op het platteland niet lijkt uit te roeien", stelt de Vlaamse gynaecoloog P. van Look, verbonden aan het WHO. Van Look leidde een onderzoek in een dertigtal Afrikaanse kraamklinieken. „Omdat het me rendeel van de geboorten thuis plaatsvindt, is het sterftecijfer, ook onder de barende vrouwen, vermoedelijk veel hoger", aldus Van Look. Besnijdenis levert de vrouwen niet alleen problemen op met de menstruatie of het urineren. „Geslachtsverkeer is vaak een marteling", stelt de WHO. De WHO keert zich tegen 'medicali- satie' van de besnijdenis, zoals in Europa op allochtone meisjes wordt toegepast. „Dan wordt op aandrang van de familie of uit respect voor dit volksgebruik een lichte besnijdenis uitge voerd", aldus van Look. „Maar ook dat is in strijd met alle inter nationale conventies tegen mar telen." In een aantal Afrikaanse landen is de besnijdenis formeel verboden, maar volgens de WHO heeft dat in de praktijk weinig effect. GPD al; lef ^ANKARA - De Turkse politie beeft negen mannen aangehou den die van plan zouden zijn ge feest een aanslag te plegen op de Turkse premier Erdogan. ist De politie vond bij huiszoekin gen van de verdachten een grote hoeveelheid explosieven. Op een ei5chets vonden de agenten een ge detailleerde weergave van de tfoute die de premier meestal tpeemt van zijn woning naar zijn tantoor. Dnder de verdachten zijn drie ^nilitairen. Zij zouden mogelijk dd zijn van een ultranationalisti- ;che groep. ANP/AFP Hl 3riTEHERAN - Iran is bereid te on derhandelen met de Verenigde ^Staten. Het islamitisch bewind ivijsl echter de Amerikaanse eis ïf dat Iran daartoe eerst de ver rijking van uranium moet sta gen. Dat zei de Iraanse minister iryan Buitenlandse Zaken Motta- 0ki gisteren. iic 3[)1We geven het natuurlijke recht l^an ons land uranium te verrij den) niet op, we willen er niet ),pver praten. Maar we zijn be leid te overleggen over gemeen schappelijke zorgen", zei Motta- ji in een eerste reactie op het roorstel dat zijn Amerikaanse imbtgenoot Rice woensdag "^eed. De Amerikaanse president Bush sei gisteren dat als Iran blijft peigeren 9m de verrijking van granium op te schorten, de kwes- ;ie bij de VN-Veiligheidsraad wordt aangekaart, phina en Rusland verwelkom- 3en het voorstel van de Ameri- saanse regering. Moskou noem- 3e het een 'echte kans' op een op lossing die ver weg leek. In een schriftelijke verklaring riep het Russische ministerie van Buiten landse Zaken de Iraniërs op 'constructief te reageren' op de 1 Amerikaanse stap. Dok de regering in Peking toon de zich ingenomen met het aan- aod van Rice. ANP/AFP/RTR HANAU - Kapitein F. Leinenga, nadat hij kort tevoren via ladders zijn tanker Ga- vialis heeft kunnen verlaten. De met 1500 ton diesel geladen binnenvaarttanker was in nacht van woensdag op donderdag tegen pijlers van een brug in Hanau ge botst. Het schip kwam vervolgens dwars op de rivier te liggen. Volgens de politie raakte bij de aanvaring niemand gewond. De bemanning kon het schip verlaten. De scheepvaart op de rivier de Main bij Frankfurt was gisteren de hele dag ge stremd. De lading werd gisteravond overgepompt in een ander schip, hoewel de tanker geen brandstof verloren had. foto Tobias Schwarz/RTR door llona Eveleens NAIROBI - Al na één dag schort te het hooggerechtshof in Kenia een rookverbod op voor openba re gelegenheden. Het verbod was volgens de rechter te snel in gegaan, waardoor de tabaksin dustrie en handelaren te weinig tijd hadden 0111 zich aan te pas sen. Kenianen kunnen er daar door de komende dertig dagen rustig weer eentje opsteken. Op de hoek van twee drukke straten in het zakengedeelte van de hoofdstad Nairobi haalt de gehandicapte straatventer Mai- na opgelucht adem. Sinds jaren verkoopt de door po lio getroffen man zuurtjes, koek- Üoor Hetty van Rooij LUXEMBURG - Binnenkort san justitie bewijsstukken voor ïen strafzaak opvragen die zich m een ander land bevinden. De Europese ministers van Justitie werden het gisteren na jaren voorbereiding eens over het 'be- wijsverkrijgingsbevel', dat EU-landen verplicht om bewijs stukken te leveren wanneer een mdere lidstaat daarom vraagt. !dSr is echter één uitzondering: Seen enkel EU-land hoeft be wijsstukken te leveren als het misdrijf op het eigen grondge- jjied is gepleegd. Met name mi- '"Jister Donner heeft daar tot het iro,aatste toe voor gevochten. Hij !ij!wil niet dat Nederland verplicht wordt bewijsstukken te leveren yoor een misdaad die in Neder land is gepleegd. In het overleg met zijn collega's kreeg hij giste ren uiteindelijk zijn zin. Donner ontkende dat zijn hals starrigheid te maken heeft met bescherming van het Nederland se drugsbeleid of het afwijkende Nederlandse euthanasiebeleid. „Ik ben veel bezorgder over de situatie rond gecompliceerde misdrijven, waarin één land de hele zaak naar zich toetrekt", zei hij na afloop van het overleg. De minister gaf het voorbeeld van een terrorist die een aanslag pleegt in Nederland en de wa pens daarvoor illegaal heeft ge kocht in Frankrijk. „Als Frank rijk zo'n man ook voor de aan slag gaat vervolgen en het be wijs voor die misdaad erbij wil, kunnen wij hem niet meer voor de aanslag voor de rechter bren gen. In zo'n geval wil ik de ruim te houden om neen te zeggen", aldus de minister. GPD jes en sigaretten. Zijn klanten zijn vooral kantoorpersoneel uit de buurt en buschauffeurs die zijn waren per stuk kopen. Al leen welgestelde mensen kun nen zich een heel pakje sigaret ten veroorloven. „Aan zuurtjes en koekjes verdien ik minder dan aan sigaretten", aldus de straatventer. Twee sigarettenfabrikanten wa ren naar de rechter gestapt, om dat het verbod een week na aan kondiging al in werking trad. De bedrijven moesten in die kor te tijd alle pakjes sigaretten te rughalen uit de winkels en voor zien van een sticker met de tekst 'sigaretten doden'. Met een afne mend aantal rokers in Europa en de VS, is de tabaksindustrie zich de afgelopen jaren steeds meer gaan richten op Azië en Afrika. Zo'n vijf miljoen van de ruim 35 miljoen Kenianen roken. Jaar lijks sterven twaalfduizend Ke nianen aan de gevolgen van ro ken. Voor minister Ngilu van Volksgezondheid is dat een re den om het rookverbod snel in te voeren. Ondanks de hoge ac cijnzen (140 procent) op sigaret ten blijven ze relatief goedkoop. Ontslagen De tabaksindustrie voorspelt dat het verbod een desastreus ef fect zal hebben op de 300.000 ta- baksboeren in Kenia, die 20.000 ton per jaar produceren. Vol gens de sigarettenconcerns leidt de invoering van de maatregel ook tot ontslagen bij hun bedrij ven. De boete voor een overtreding was bepaald op 600 euro, een enorm bedrag voor mensen die vaak niet meer dan 100 euro per maand verdienen. De politie in Kenia heeft er een handje van om voor 10 procent van een boe te de zaak in de doofpot te stop pen. In de buurlanden Oeganda en Tanzania is al geruime tijd een rookverbod van kracht. Toch geeft de dagelijkse praktijk in beide landen de Keniaanse ro kers moed. Noch in Tanzania, noch in Oeganda worden de re gels strikt nageleefd en heeft het opsteken in het openbaar zel den gevolgen. GPD Leden van een jeugdbende vallen jongeren van een rivaliserende groep aan met kapmessen en stenen in de Oost-Timorese hoofdstad Dili. foto Adrees Latif /RTR van onze redactie buitenland DILI - De Oost-Timorese presi dent Gusmao heeft gisteren zijn landgenoten opgeroepen tot ver gevingsgezindheid en een dracht. In Oost-Timor ontstond vorige maand onrust na het ontslag van zeshonderd militairen. Het ontslag zou discriminerend zijn omdat alle betrokkenen uit het westen van het land kwamen. In de strubbelingen die daarna ont stonden, vielen zeker twintig do den en gingen tientallen huizen in vlammen op. In tegenstelling tot eerder deze week was de situatie in hoofd stad Dili redelijk rustig. De Au stralische nieuwszender ABC repte slechts van een aantal ge welddadige incidenten. Het ging daarbij om confrontaties tussen jeugdbendes. Gusmao trok eerder de macht over de politie- en defensie- MADRID - De Spaanse politie heeft 24 mensen gearres teerd wegens diefstal en heling van een groot aantal voor al archeologische voorwerpen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken wist de politie 4126 deels waardevol le stukken terug te vinden, waaronder munten en urnen. Volgens de politie was er geen sprake van een strak gelei de bende, maar eerder van groepjes die geregeld met el kaar samenwerkten. De nationaliteit van de verdachten is niet bekendgemaakt. ANP/AFP/EFE FRANKFURT AN DER ODER - Een Duitse moeder die negen van haar kinderen direct na de geboorte om het le ven heeft gebracht, is gisteren veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens doodslag. De vrouw werd voor de dood van acht kinderen veroor deeld, omdat één zaak was verjaard. Tegen haar was een levenslange gevangenisstraf geëist wegens achtvoudige moord. Ze beviel in de periode van 1992 tot 1998 van de kinderen en keek daarna niet meer naar ze om, waardoor ze stierven. Ze begroef de lijkjes in met aarde en zand ge vulde bloempotten, bloembakken en emmers, die ze op haar balkon zette. De vrouw heeft nog vier kinderen, van wie de jongste nog geen drie jaar is. ANP ALICANTE - De Zuid-Spaanse stad Elche gaat sinds vo rig jaar gebukt onder een invasie van rode kevers. Die richten grote schade aan in de historische palmentuim El Palmoral, die zes jaar geleden door de VN-cultuurorgani- satie Unesco op de Werelderfgoedlijst is geplaatst. Deskundigen vermoeden dat de kevers met illegaal geïm porteerde palmen Spanje zijn binnengekomen. ANP ATHENE - Na decennia touwtrekken over de bouw van een moskee in de Griekse hoofdstad is de strijd beslist. Athene krijgt zijn eerste moskee. Dat maakte minister van Cultuur Marietta Giannakou gisteren bekend. Het islamitische gebedshuis is gepland in de wijk Elaion op circa 4 kilometer van het centrum. In en rond de stad wonen ongeveer 200.000 moslims. De Grieks-orthodoxe kerk gaf het groene licht voor de bouw. Voorwaarde was dat het gebedshuis niet in het centrum of bij het interna tionale vliegveld verrijst. ANP/DPA NEW YORK - Batwoman is lesbisch. Ze blijft Batman hel pen met het vangen van boeven maar in haar vrije tijd gaat ze met een heel ander doel achter vrouwen aan. De avonturen van Batwoman zijn te lezen in de nieuwe strip boeken van DC Comics, zo werd gisteren bekend. Niet alleen is Batwoman uit de spreekwoordelijke kast ge komen, ze is ook opgestaan uit de dood. Het karakter werd ongeveer dertig jaar geleden gedood door een slech terik. Destijds was ze nog verliefd op Batman, inmiddels heeft ze warme gevoelens voor een vrouwelijke detective. De reden voor DC Comics voor de manoeuvre komt voort uit de wens van de Amerikaanse stripboekensector om meer aandacht te schenken aan minderheden. ANP Ruim een half jaar na de rel len in de Franse voorsteden vonden er deze week opnieuw gewelddadige incidenten plaats tussen de politie en jongeren. De rust keerde in de nacht van woensdag op donderdag terug in de Parijse voorstad Montfer- meil. Maar de rellen tijdens de twee voorgaande nachten laten zien dat de crisis nog verre van opgelost is. door Olivier van Beemen PARIJS - De linkse burgemees ter M. Beaumale van het stadje Stains in het departement Sei- ne-Saint-Denis begrijpt dat de rechtse regering van premier De Villepin en minister Sarkozy van Binnenlandse Zaken de pro blemen van slechte huisvesting, hoge werkloosheid en onderwijs achterstand niet in zeven maan den op kan lossen. Hij betreurt echter dat er geen enkele maat regel is genomen die in de rich ting van een oplossing gaat. De Wet van de Gelijke Kansen, de reactie van De Villepin op het geweld, kan hij nauwelijks serieus nemen. „De discrimina tie gaat gewoon door, politici en de pers laten zich nog steeds al door negatief uit over de wijken en het belangrijkste is dat de be woners geen enkel verschil voe len", zegt hij. Wel is hij tevre den dat het arbeidscontract voor jongeren in de prullenbak is verdwenen, hoewel dat juist bedoeld was om vooral achter standsjongeren makkelijker aan een baan te helpen. „Een onze ker baantje welteverstaan. Wij zijn tegen het 'beter iets dan niets'-beleid. De jongei'en heb ben het recht op een goede toe komst en een vaste baan." Hoewel de gewelddadige con frontaties in Stains minder he vig waren dan elders, heeft de voorstad een bittere herinnering overgehouden aan de rellen. Op 7 november werd een man dood geslagen bij zijn flat. Een direct verband met de rellen is nooit vastgesteld, maar de stad rouw de er niet minder om. Beaumale rekent op verbeterin gen in Stains, waar de helft van de 33.000 inwoners in 'gevoelige buurten' woont. Hij onderteken de onlangs een plan voor groot se renovatie van de drie slecht ste wijken van de stad. De kos ten daarvoor bedragen 260 mil joen, goeddeels gefinancierd uit het 'Marshallplan voor de voor steden'. Dat initiatief van minister Bor- analyse loo moet een groot deel van de hoge, deprimerende flats uit de jaren zestig en zeventig vervan gen door goede woningen. De ko mende jaren investeert de Staat meer dan tien miljard in de huis vesting. „We moeten de fouten uit de ja ren zeventig herstellen", zegt de burgemeester. „Aanvankelijk waren de inwoners tevreden, maar gaandeweg hebben zich getto's gevormd." Hij vindt de renovatie een belangrijke stap in de goede richting, maar onvol doende. Beaumale: „De sociale situatie van de bewoners blijft dezelfde. Daarom zijn meer werkgelegenheid voor de jonge ren in deze buurten en betere op leidingen minstens even belang rijk." GPD macht naar zich toe in een po ging de orde te herstellen. De mi nisters van Defensie en Binnen landse Zaken hebben naar aan leiding daarvan hun ontslag in- gediendn. Hun vertrek zal volgens politiek waarnemers de opmaat vormen voor meer personele ingrepen, die mogelijk ook aan premier Al- katiri de kop zullen kosten. De regeringsleider ontsloeg de mili tairen waarop de vlam in de pan sloeg. ANP/AFP/EFE BRUSSEL - Het parlement van België heeft gisteren ingestemd met een voorstel van Vlaams Be lang om te spreken over ontbin ding van België. De 77 Vlaamse leden besloten het voorstel te be spreken. Alle 51 Franstalige le den stemden tegen. Vlaams Belang streeft al langer naar een zelfstandig Vlaanderen in de vorm van een republiek. De partij vindt, net als het Vlaams-nationalistische partij N-VA, dat het Franstalige Wal lonië te veel geld kost. „Het Bel gisch bestuur is verantwoorde lijk voor culturele onderdruk king en economische neergang van Vlaanderen", zei fractielei der G. Annemans van VB. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5