Groenen rukken op in Tsjechië Bekende luchtbakkers Waarnemers Sri Lanka zitten tussen twee vuren PZC PZC Groei stageplaatsen: in zorg is noodzaak Midden-Europees land vandaag en morgen naar de stembus te gast 2 juni 1956 vrijdag 2 juni 2006 door Marloes de Koning en Akijn Visser Jong en alternatief Praag ont spant deze zondag op een groene heuvel in de wijk Vino- hrady uit. In het gras liggen in de namiddagzon lege plastic bierglazen en kartonnen bord jes met de resten van braad worsten en brood. Het einde van de campagne nadert voor de Tsjechische parlementsver kiezingen van vandaag en mor gen. Martin Bursik, leider van de Groene Partij, en Katerina Jacques, tweede op de lijst, de len folders uit en moedigen men sen aan te gaan stemmen. De twee jonge politici, wier par tij een goede kans maakt in het parlement vertegenwoordigd te worden, verkeren tussen de har de kern van hun aanhang. In de Praagse wijk wonen zowel yup pen als punks. Tsjechen met geld en met idealen. Van beide zijn er de afgelopen jaren steeds meer gekomen. Sinds de republiek in 2004 toe trad tot de Europese Unie lijkt de toekomst de inwoners toe te lachen. De grenzen zijn open. De economie groeide vorig jaar met ruim vijf procent. Tsjechen zijn degenen in het voormalig Oostblok die het meeste vertrou wen in de toekomst hebben. „Mensen beginnen nu na te den ken over de kwaliteit van het le ven, de lucht, het eten", ver klaart Martin Bursik, de plotse linge populariteit van zijn Groe ne Partij. Kwam de partij tot nu toe niet verder dan een paar pro cent in de kiezersgunst - te wei nig om de kiesdrempel voor het parlement te halen -, nu scoren de Groenen in de peilingen ne gen procent. Bursik en de zijnen zijn van randpartij veranderd in mogelij ke coalitiepartner. „Groenen heb je overal. Het was een kwes tie van tijd voor het land er rijp voor ons was", zegt Katerina Jacques. Alleen tot de politie man die haar onlangs bij een de monstratie tegen neonazi's in el kaar sloeg, was dat nog niet doorgedrongen. De regerende sociaal-democra ten (CSSD) en de grootste 'libe rale' oppositiepartij (ODS) vechten volgens de voorspellin gen een nek-aan-nekrace uit. Als coalitiepartners komen de communisten (KSCM), chris ten-democraten (KDU-CSL), en de Groenen in aanmerking. Hoewel de CSSD openlijk met de KSCM flirt, ligt een rege ringsdeelname van die partij toch nog net iets te gevoelig. De Tsjechische politiek lijkt een nieuwe fase in te gaan. Klassieke thema's als belasting hoogte, uitkeringen en pensioe nen spelen nog wel een rol, al lijken het geregistreerde part nerschap voor homoparen, lega lisering van prostitutie en euthanasie de boventoon te voe ren. Legalisering van cannabis is de laatste 'nieuwtje'. „Het zou mooi zijn, als normen en waarden de boventoon zou den voeren in de campagne, maar niets is minder waar", zegt politiek analist Adam Dr- da. De strijd tussen de twee grootste partijen kenmerkt zich is volgens hem door modder gooien, fysiek geweld en het aankondigen van rechtszaken. Het benadrukken van de eigen sterke punten, is er niet bij. „Ei genlijk raar dat de oppositie het falen van de regering niet beter heeft weten te belichten", meent Drda. „De regering heeft broodnodige hei-vormingen in de gezondheidszorg, onderwijs en het belastingsysteem alleen voor zich uitgeschoven." Dat de aanhang van de regerende CSSD toch stijgt is volgens Dr da alleen toe te schrijven aan de arrogantie en vulgaire bot heid waarin premier, partijlei der en lijsttrekker Jiri Parou- bek zijn ODS-opponent over treft. Beloften Vladimir Horky trekt rustig aan zijn sigaret. De verkiezingscam pagne gaat volgens hem nergens over. „De ene partij doet belof ten, waarvan de andere partij dan zegt dat die niet gehouden zullen worden", grijnst de ge pensioneerde. Hoewel hij zegt zelf moeite te hebben om rond te komen, gaat het met het land goed. Waar hij zelf op stemt wil hij niet zeggen. „Het resultaat is hier vaak anders dan de voor spellingen." Zwevende kiezers Bij vorige verkiezingen bleek de opkomst veelal doorslagge vend. De trouwe KSCM-achter- ban komt altijd. De zwevende kiezers neigen naar de Groenen en KDU-CSL. Of die gaan stem men hangt af van het weer. Bij zonneschijn vertrekken stede lingen vrijdagsmiddags in gro ten getale naar hun weekend huisjes op het platteland. Hoe zo stemmen? Een jonge vrouw weet nu al dat ze niet gaat stem men. „De economie groeit, ik heb een goede baan en ben vrij om te reizen." Ze maakt geen tijd vuil aan politiek. „Alleen maar schandalen. Ik walg er van." In april 2005 kwam met de aan stelling van premier Paroubek (53) een voorlopig einde aan een turbulente periode in de Tsjechi sche politiek. De positie van toenmalig premier Stanislav Gross, verwikkeld in een schan daal rond zijn privéfinanciën, bleek onhoudbaar. Gross was de opvolger van Vladimir Spidla, die zich gedwongen zag af te tre den na een dramatische neder laag van de CSSD tijdens de eer ste Europese verkiezingen in juni 2004. Bulldozer Paroubek groeide het afgelopen jaar uit tot de populairste politi cus van het land na president Vaclav Klaus. Tsjechische me dia typeren hem als zelfbewust, joviaal, maar vooral erg volks. Hij heeft als bijnaam de bulldo zer, wegens zijn compromisloze wijze van regeren. De Tsjechen hebben twee dagen de tijd om hun stem uit te bren gen. Op het spel staan alle twee honderd zetels in het Huis van Afgevaardigden, de Tsjechische Tweede Kamer, waarin de huidi ge regering een uiterst krappe meerderheid van 101 zetels heeft. De leden van het lager huis van het parlement worden via een stelsel van evenredige vertegenwoordiging gekozen. Later dit jaar worden ook ver kiezingen gehouden voor de Se naat (Eerste Kamer). GPD/ANP Joor door Anja Timmer De samenleving vergrijst en straks zijn er meer verpleegkundigen en verzor genden nodig. Niet alleen moeten mensen worden bij en nageschoold, instellingen moeten veel meer stageplaat sen beschikbaar stellen dan ze nu doen. Zo nodig moeten ze daartoe worden verplicht, want anders komt de toe komst van de zorg in gevaar. Vanaf 2007 neemt de vraag naar verpleegkundigen en ver zorgenden toe. De eerste knel punten op de arbeidsmarkt worden dan zichtbaar door dat de vraag toeneemt en het werk steeds complexer wordt. We moeten nu investe ren om straks ook nog goede zorg te kunnen bieden. Ver pleegkundigen en verzorgen den moeten hun werk dan ook nog willen en kunnen doen. Zij moeten persoonlijke aandacht kunnen blijven ge ven aan patiënten en cliënten, invloed hebben op het beleid én de kwaliteit van de zorg. Zo blijft de zorg een aantrek kelijke werkplek voor nieuwe mensen. Verzorgenden moeten kans krijgen zich te ontplooien en zich te specialiseren. Op dit laatste punt valt veel te verbe teren, want er werken nu in de verpleeg- en verzorgings huizen veel mensen die onvol doende zijn opgeleid. Dat is niet goed voor de cliën ten en niet voor de verzorgen den zelf. Helpenden en verzor genden moet perspectief wor den geboden op een interes santere en betere baan. Bij en nascholing is dé manier om hogerop te komen en je te ontwikkelen. Een groot deel van het perso neel in de zorg is ontevreden over de kans op bijscholing. In het bedrijfsleven is dat vaak verplicht, maar in de alaai nenl (n ei neei zorg moet je erom vragen. Bojnvvc vendien gaat de geldkraaPe voor scholing als eerste dichsekei wanneer het een instelling fi:egei nancieel wat minder gaaflaa Zorginstellingen moeten daar om worden gestimuleerd hur werknemers bijscholing te bieden. De overheid moeLX' een landelijk scholingsfond instellen waar alle instellin" gen aan bijdragen. Maar om te beginnen moetei I er voldoend© goede opleigf dings- en stagemogelijkhedei komen voor leerlingen en stu-, denten. Dat is hard nodi§Jooi want gebrek aan stageplaat sen belemmert de instroóipEr van nieuwe verpleegkundige^]11 en vérzorgenden. jnec Dit betekent dat er straks t?3 d weinig personeel is om te vol-ijd( doen aan de groeiende vraasen naar zorg. Aan stag'eplaatser1iee bestaat al jarenlang een tel"311 kort. pat Bonussysteem |rg£ Op dit moment heeft het aan?01"' bieden van stageplaatsen nau^1'01 welijks voordelen voor een injanc stelling, want een stagiair ffifon vert natuurlijk niet veel op. 3e Maar instellingen die weinip31'1 stageplaatsen aanbieden pro#01' fiteren later wel van de gedi?161 plomeerden die door anderer. zijn opgeleid. Dit wordt al] leen maar erger want in hefjj nieuwe zorgstelsel bereken; een instelling de opleidingsy^ kosten door aan de verzeke raar. DJ Er moet daarom in overig met verzekeraars een bonus-^N systeem worden ontwikkeldee voor instellingen die wel sta-^en giairs plaatsen. Het is ook ii#e( het belang van de verzeke^e' raars dat ze in de toekom goede zorg kunnen bieden. De Niemand voelt zich nu verant!en woordelijk voor die opleidin-106 gen. Als dat zo blijft, moetepch instellingen zo nodig worde|et verplicht stagiairs de kans têou geven praktijkervaring op tEiee doen. iai Dn Anja Timmer is lid van dl™! Tweede Kamer voor de PvdA4^ fch door Peter Apps Voor de burgers die zich mid denin de toenemende strijd bevinden tussen de Srilankaan- se regering en de rebellenbewe ging Tamil Tijgers (LTTE) biedt de witte jeep van waarnemer Jukka Heiskanen nog een beetje hoop. Met een team van slechts vier personen moet de Sri Lan ka Monitoring Mission (SLMM) in de provincie Vavuniya toe zien op de naleving van de wa penstilstand tussen regering en rebellen. Het instellen van een vredes macht lijkt momenteel nog ver weg. „Het helpt wel dat wij hier zijn", zegt Heiskanen. „Wij hou den in de gaten wat er in het ge bied speelt. Dat werkt mogelijk preventief." De regering ont kent alle betrokkenheid bij de recente moord, op enkele Ta mil-burgers in het noorden van het eiland. Men zegt de zaak in onderzoek te hebben, maar vol gens de waarnemers heeft de po litie nog weinig gedaan, terwijl allang duidelijk is dat het leger erbij betrokken was. De S'LMM bestaat uit zestig per sonen uit Zweden, Denemarken, Noorwegen, IJsland en Finland en is opgericht om te bemidde len bij twisten tussen Tamil Tij gers en regering. Ook moet de or ganisatie schendingen van de wapenstilstand rapporteren. Zo wel de regering als de LTTE zegt grote waarde te hechten aan het vredesproces. Deson danks neemt het geweld toe; af gelopen maand zijn er driehon derd doden gevallen. Bijna dagelijks bezoekt een van de SLMM-leden het districts mortuarium om een lijk te schouwen. Ook onderzoeken zij aan de Tamilrebellen toegeschre ven aanslagen op het leger, aan het leger toegeschreven moor den van Tamilrebellen en waar schijnlijk door de regering opge zette aanvallen in de Tamilre- gio. Luchtaanvallen Aan de noordkust van Sri Lan ka zouden de waarnemers een gebied bezoeken waar de rege ring een aantal luchtaanvallen op bases van de rebellen had uit gevoerd, maar de Tamils ontzeg den hen de toegang. Omdat de regering en de rebellen elkaar voortdurend de schuld geven van de verslechterende situatie, zit de SLMM tussen twee vuren in en is het moeilijk jam vrien den te maken. De regering is boos op de waar nemers omdat zij beschuldigd wordt van moord en de Tamils zijn woedend omdat de direc teur van de SLMM zegt dat zij op zee geen rechten hebben. De rebellen hebben de SLMM gewaarschuwd dat. er nieuwe aanvallen gepland zijn op de Sri- lankese marine, en dat zij de vei ligheid van SLMM-medewer- kers niet kunnen garanderen als die zich aan boord van een mari nevaartuig bevinden. Er zijn maar weinig burgers die openlijk met SLMM-medewer- kers durven praten. Als een fa milie hen informatie geeft, moe ten zij diverse andere gezinnen bezoeken zodat niet duidelijk is wie de informatie verschaft heeft. Hoewel er aan beide zijden strij ders zijn die de SLMM vriende lijk bejegenen, kijkt een toene mend aantal soldaten weg als de witte jeep voorbij rijdt. Volgens de waarnemers is de angstige be volking hen evenwel goedge zind. Waar SLMM-waarnemers aan wezig zijn, wordt de bevolking minder lastig gevallen door het leger. „Jullie aanwezigheid brengt wat rust", fluistert een vrouw, angstig om zich heen kijkend omdat ze niet wil dat iemand Ik weet niet hoe het u vergaat, maar ik heb er altijd weer gemengde gevoe lens over. Als ik Martine Bijl groenten zie aanprijzen, Jan Mulder hypothe ken, Liesbeth List gewrichtspillen, Mar tin Ross verzekeringen, Monique van de Ven ook, Rintje Ritsma bedrijfsfi- nancieringen, Gerard Cox borrelnoot jes en Ron Brandsteder en zijn hele fa milie ontbijtmixen of zoiets. Dagelijks trekt er een hele karavaan be kende Nederlanders over de buis en door de krant met als doel ons van alles en nog wat aan te smeren. Wat mijn ge voelens gemengd doet zijn. is dat ik aan de ene kant als psycholoog maar al te goed weet dat het werkt. Als een be kendheid een product aanprijst, heeft dat een zeker koopeffect. Óf liever ge zegd, dat kan het hebben. Kan, want het werkt niet altijd zo en het effect is door de bank genomen niet heel gróót. De verklaring ervoor zit opgesloten in de keerzijde van het Oudnederlands ge zegde 'onbekend maakt onbemind'. Hoe bekender iemand voor ons is, hoe groter de kans dat we hem of haar aar dig vinden. Wat overigens niet wil zeg gen dat we iedereen die ons bekend is aardig vinden. Wel dat bekendheid de kans op aardig vinden groter maakt. Kortom, wordt een bekendheid aan een product gekoppeld, dan valt dat pro duct eerder op en neemt de kans toe dat we dat product in welwillende over weging nemen. Maar nu de andere kant. Als bekende Nederlanders hun bekendheid aan een bepaald product uitlenen, of dat nu borrelnootjes of be drijf sfinancieringen zijn, dan weten we één ding zeker. Ze doen het niet uit ide alistische motieven of om de wereld te verbeteren. Geld is in alle gevallen een belangrijke drijfveer. BN'ers die in in terviews beweren dat het ze niet om het geld doen is, zijn of leugenaars of dwazen en waarschijnlijk allebei. Maar geld is meestal niet de enige drijfveer. Vaak speelt ook een rol, dat het ge vraagd worden om een bepaald pro duct aan te prijzen voor veel BN'ers een soort van ultieme kroon op hun be kende Nederlanderschap is. Want van af het moment dat ze in de reclame ver schijnen, zijn ze niet langer alleen maar die bekende sportman of sport vrouw, zangeres of columnist. Nee, ze zijn opeens een bekendheid op zich ge worden. Een magneet die voor allerlei zaken en volksdelen aantrekkings kracht heeft. Hun geloofwaardigheid beperkt zich niet langer tot één be paald gebied. Ze zijn in algemene zin geloofwaardig bevonden. Allereerst door de reclamemakers en door de be drijven die hen uitgenodigd hebben. Vervolgens door zichzelf toen ze de uit nodiging aannamen. En tenslotte moge lijk ook door het publiek dat de door hen aangeprezen waar koopt. Punt is nu dat die product-geloofwaar digheid gebakken lucht is. Want het feit dat je geloofwaardig bent als zange res of boekrecensent, betekent natuur lijk absoluut niet dat je ook geloofwaar dig bent, als het gaat om pillen, pinda noten of verzekeringen. In ieder geval DELTAPLAN - Het aantal vreemdelingen dat vakantie viert in Zeeland zal met het realiseren van het Deltaplan flink toenemen. Dit verwacht P. Bins in een artikel over het plan. Nu trekken de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden niet meer dan 1,3 procent van het vreemdelingenverkeer. Wanneer de geplande dammen gereed zijn, zal Zeeland beter bereikbaar zijn voor de toeris ten. AUTOPED - Een vijfjarig jon getje is met zijn autoped de Vlissingse buitenhaven inge- stept. Het jongetje werd door [i een beambte van de marinébf wakingsdienst uit het water gQ] haald. Door de val van vijf mi ter raakte het jochie geworP3* aan zijn hoofd. Hij is naar h?e] Bethesda-ziekenhuis in VlissiP^ gen gebracht. T af FORMOSA - Voor het eerst N' jaren heeft de Chinese premi^*31 Tsjoe En-Lai zich uitgespref1 ken over de kwestie Formol1 (Taiwan). Hij stelde dat Chic nooit Taiwan als apart lar^ zal erkennen maar benadrukt3 dat China het geschil wÊe vreedzaam wil oplossen. Oc?v maakte hij bekend dat Chir"ei lid van de VN wil worden. 3C' Si In een ziekenhuis in Polonnaruwa in het noordoosten van Sri Lanka krijgt een overlevende van een slachtpartij in een dorp begin deze week medische verzorging. De autoriteiten wijzen de Tamil Tijgers als schuldigen aan. foto RTR haar met een SLMM-medewer- reld niet weten wat er hier ge- pen", zegt Heiskanen. „Er moet ker ziet praten. „Als jullie er beurt." De waarnemers vrezen een andere oplossing komen, zijn, zijn er geen arrestaties, dat de verwachtingen te hoog ge- Het belangrijkste wat we op dit worden we niet opgejaagd. Als spannen zijn. „We zijn niet ge- moment kunnen doen, is er ge- jullie er niet waren zou de we- lukkig met hoe de zaken hier lo- woon zijn." RTR heb je op die punten absoluut niet meer geloofwaardigheid verzameld dan de gemiddelde Nederlander. In zekere zin ben je zelfs minder geloofwaardig om dat je 'en plein public' een product aan prijst waarvan je zelf niet bent nage gaan of niet de deskundigheid in huis hebt om na te gaan hoe goed het op de keper beschouwd is. Maar je wekt be wust wel de indruk dat je dat gedaan hebt door met het product in de recla me te verschijnen. In gewoon Neder lands heet dat bedrog. De enige verdedi ging voor dit soort bedrog zit opgeslo ten in een ander Oudnederlands gezeg de, namelijk: „Het volk wil nu eenmaal bedrogen worden." Mijn gemengde gevoelens over al die re- clamemakende BN'ers heeft te maken met het feit dat ik dat eerlijk gezegd geen erg sterke verdediging vind. René F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro por maand: 20,55 n.v.l per kwartaal: 59,75 62-00 per jaar: €229,20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoer# overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV ei de Regelen voor het Advertentiewezen. Pi ie b Ie Ie p la 'c< het n volgensV wezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Business to Business/Onroerend g Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door 1(1 aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onzl, (abonnemënten)administraiie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en proi' ducten van do titels en do werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecleeij. do dorden. Als u op dezo Informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, Ie Postbus 31,4460 AA Goes. Ji Behoort tot weGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4