Wielerweekend zit aan plafond De Chinese opmars is onstuitbaar Drie Dorpen-klassement ziet levenslicht Internationale status garandeert komst van sterke buitenlandse ploegen Scaldis gastheer nationale tocht aangepast roeien uitslagen Midland denkt na over verkoop ,21 Van der Lijke is weer het sterkst Motorcross om Open ZK afgelast Zwitserse wielrenster naar Ster Toernooi Smerdiek is sterk bezet Zierikzee verdedigt Bokaal Veel publiek naar Kloetinge IJzendijke toneel achtste Van der Hooft-memorial ioor Frits Bakker ke njmiSKIL - De status van het Wielerweekend is verhoogd de kwaliteit van het renners- n./eld is meegegroeid. Ronald nApers, tandarts en wielerfanaat, zijn tweedaagse wedstrijd op de presentatie in u,Sluiskil aankondigen als een eei:oers met veel internationale 3I)iitstraling. „We zijn het waard, •jpiiet zo'n organisatie, zo'n par- y roers en zulke sponsors", zei hij .ripts- promotie op de UCI-kalen- naar het niveau van een yedstrijd als Olympia's Tour UCI 2.2), is tegelijk ook het pla voor de Zeeuws-Vlaamse casseienkoers. Het budget is jrastisch omhoog gebracht, naar dat was noodzakelijk op Jle langere termijn. |Het vorige niveau zijn we ont- ~*roeid", gaf Apers de ambities j';/an zijn club aan. ,,We hebben jaar met beloftes gereden, de KNWU weer eens iets atjieuws had bedacht. De vele val en uitvallers toonden dat onze wedstrijd te zwaar s voor dat soort jongens. Het Wielerweekend hoort thuis jrwaar het nu staat: in de Europe tejour, met veel buitenlandse ploe gen." Bekende namen De verhoogde status vertaalt ook in bekende namen. Zo nmaakt de Est Janek Tombak, sprinter in het team rran Cofidis, zijn debuut voor Hij is een van de kans hebbers om een ritzege weg te „kapen. De ster van Sven Nys, on- oetwist kampioen in het veldrij den, schijnt de laatste weken y>ok op de weg. In het Raboteam wordt hij als een van de kopman den ingezet. Niki Terpstra zorg de vorige week op de Muur van eHuy nog voor een heroïsch num mer. En de Slowaakse tweeling Martin en Peter Velits zijn gevreesde hardrijders in het team van Ko ninklijke Minolta. Tien van de 23 ploegen in het 'Wielerweekend (verreden op za- door Euqène de Kok GOES - Zo'n vijftig roeiers uit het hele land verzamelen mor gen in Goes voor de nationale tocht aangepast roeien. Het is de eerste keer dat 't evenement in Zeeland wordt gehouden. Het organiserende RV Scaldis is een paar jaar geleden al eens be naderd door de Koninklijke Ne derlandse Roeibond (KNRB) om .de tocht voor mensen met een be- jperking te organiseren. „Maar toen was onze locatie nog niet iuitgerust met de benodigde voor- jzieningen en konden we de men sen niet goed genoeg ontvangen. Als ze komen, wil je ook dat ze igebruik kunnen maken van al les", zegt Ria Magnus, die bij de IGoese vereniging verantwoorde- jlijk is voor het aangepast (roeien. Na de verbouwing van het club huis in 2005 stond de club niets frieer in de weg weg om ja te zeg den tegen een nieuw verzoek van de bond. Wherry's Scaldis is de enige vereniging in Zeeland waar mensen met een beperking kunnen roeien. De club beschikt sinds een jaar over alle benodigde voorzienin gen. Zo heeft de club een vaste }oswal en beschikt ze sinds kort ook over een instaphek, dat za terdag door de Goese wethouder Dieleman officieel wordt ge doopt. Het hek maakt het voor rolstoe lers gemakkelijker om in de boot te komen. Scaldis heeft twee wherry's. „Dat zijn erg stevige boten", legt uit. „In een wherry kun je veel mak instappen dan in een normale roeiboot. Bovendien kun je de boot helemaal afstem- |nen op de persoon." Er komen morgen een kleine vijftig roeiers naar het clubhuis aan de Westhavendijk in Goes. mooi aantal, maar niet erg Misschien komt het door misschien vinden mensen Zeeland iets te aldus Magnus. deelnemers varen 's och een tocht op het Goese Vleer. Na de gezamenlijke lunch vordt er nog een kortebaan- vedstrijd geroeid. De baan be gint bij het water naast de voor- nalige AKF-fabriek, eindigt bij iet clubhuis en is 250 meter ang. terclag 10 en zondag 11 juni) ko men uit het buitenland. De ren ners draaien mee in het conti nentale circuit, met af en toe een uitstapje naar een zwaarde re categorie. De Zeeuws-Vlaam se tweedaagse behoort natio naal tot een kalender met dertig koersen, waarvan er maar elf (ook Delta Profronde) de UCI-status dragen. Ronald Apers: „We hebben er even van gedroomd dat we volgend jaar, bij het 20-jarig bestaan, nog een stapje hoger willen doen. Met nog iets meer uitstraling en nog betere ploegen. Dat lijkt voor ons financieel evenwel onhaal baar. Waar we nu staan, is ons plafond." Het stemt de organisator, die door Wim de Vos AXEL - De wielercomités van Axel, Zuiddorpe en Westdorpe hebben de handen ineengesla gen voor de eerste editie van het Drie Dorpen-klassement. Met dit overkoepelende klassement voor de wielerwedstrijden in de drie plaatsen, hopen de organisa toren meer renners naar de ko mende wedstrijden te trekken. Komende dinsdag is in Axel de eerste koers in dit drieluik. Met name de Ronde van Axel en zich regelmatig afzet tegen het gebrek aan structuur bij de ei gen wielerbond, ook weer niet zó treurig. „Stel dat we naar on ze sponsors gaan en aankondi gen: we willen nog een klasse ho ger. Dan moeten we er wel eer lijk bij zeggen: maar daarmee krijgen we nog geen Tom Boo- nen of Paolo Bettini aan de start." Dus is het dat eigenlijk wel waard, vi-aag hij zich af, om zo veel meer uit te geven. „Kijk wat de Delta Profronde moet doen om een paar Pro Tour ploegen met hun tweede garnituur aan renners naar Zee land te halen. En kijk wat er zelfs in de Pro Tour gebeurt. De Rabobank trekt met anderhalve kip naar de Giro en is geen dag de Boekweitronde hebben de laatste jaren te maken met terug lopende belangstelling van ren ners. Er werden wel eens nood grepen gepleegd door met name de organisatoren van Zuiddor pe, door met een flink pak geld buitenlanders aan te trekken. Vooral het wielercómité Axel heeft tropenjaren achter de rug, maakte vorig jaar een doorstart en ziet nu het aantal deelnemers ten opzichte van voorgaande ja ren behoorlijk toenemen. „Het is belangrijk de Zeeuwse wieler sport blijvend te promoten. Im- in beeld geweest." Van het gesol met organisaties en wedstrij den, die van de ene in de andere competitie (Topcompetitie, Top Serie, beloftencompetitie) te rechtkomen, hoopt het Wieler weekend in de komende jaren gespaard te blijven. Geen beleid Apers: „De KNWU had al lang voor een sponsor moeten zorgen die zo'n competitie aantrekke lijk maakt. Ik blijf het zeggen: er is geen beleid, geen structuur. Wij gaan onze eigen weg en wil len in de Europe torn- blijven meedraaien. Met de meerjarige contracten van de hoofdspon sors hebben we een zekere ga rantie ingebouwd. Ik denk dat mers, renners uit zowel Neder land als België vinden de weg naar de Zeeuwse koersen steeds moeilijker. Met dit initiatief pro beren we daar verandering in te brengen. Gelet op het prijzen schema denken we dat we een extra impuls kunnen geven", me nen de organisatoren. Extra punten Voor het klassement hebben de d^e"wielerorganisaties 1500 eu ro beschikbaar, waarvan 175 voor de eindwinnaar. Naast wed- strijdpunten zijn er ook extra we mooie jaren, met prachtige wielersport tegemoet gaan." Het Wielerweekend gaat op za terdag 10 juni in Hulst van start en eindigt een dag later in Bres- kens. De slotdag zal overigens aan veel voetballiefhebbers voorbij gaan. Ronald Apers be steedde er gisteravond zo goed als geen aandacht aan, maar op die zondag speelt het Neder lands elftal op het WK zijn eer ste wedstrijd met Servië en Mon tenegro als tegenstander. Op het moment van de aftrap (drie uur) hobbelt het peloton in het Wie lerweekend net over de keien van de Paviljoenweg, onderweg naar Hoek. „Het houdt ons geen moment be zig", verzekerde Apers. „Ik heb punten te verdienen door te star ten in de verschillende wedstrij den. Om voor het klassement in aanmerking te komen moet aan minimaal twee van de drie koer sen worden deelgenomen. Dat zijn de wedstrijden in Axel van komende dinsdag, Zuiddorpe op 19 juni en Westdorpe op 4 juli. Na afloop van de laatste koers worden de prijzen uitgereikt. Bijna veertig renners hebben al aangekondigd in Axel te star ten. Onder hen de plaatselijke coureurs Remco Bijman en Ralph Schaalje. En daarnaast nog niemand horen zeggen dat hij de zondag niet komt. Ze voet ballen maar, wij hebben er geen centje last van." Het etappeschema. Zaterdag 10 juni: Hulst-Vogelwaarde, 129 kilo meter. Tijdrit Hengstdijk-Vogel waarde, 9,6 kilometer. Zondag 11 juni: Breskens-Breskens, 190 kilo meter. Deelnemende teams: Rabobank. Löwik Meubelen, Cycling Team Jo Piels, proComm-Van Hemert, Fon das, B en E Cycling, Team Kolsto- ne, Van Vliet EHB, OWC Olden- zaal, Ubbink-Syntec, Theo Middel kamp, PRC Delta, Wilton Snel, Re gio Strom, Yawadoo Colba, Koni- ca Minolta, Thüringer, Jartazi, Flanders Villapark, DFL Cycling- news, Milram Continental, WC Soenens, AC Sparta Praha. onder meer Pieter Israël, John ny van der Klooster (vorig jaar winnaar in Axel), de jonge Paul Jeremiasse, Gerwin de Regt, Ruud Zijlmans, John van de Vreede, Richard Slabbekoorn, Martijn Simons en Dennis Kre- der. In het voorprogramma is er dinsdag een koers voor ID-ren ners, coureurs met een beper king. De wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen heeft een groot aantal renners 'geadop teerd' en in deze wedstrijd zul len een twintigtal renners van start gaan. van onze sportredactie IJZENDIJKE - Op de velden van voetbalvereniging IJzendij- ke wordt morgen voor de acht ste keer de Paul van der Hooft- memorial gehouden. Het toer nooi is een eerbetoon aan de in 1999 overleden oefenmeester van de vierdeklasser. Aan het toernooi nemen dit jaar in totaal vijf teams deel, drie standaardelftallen (HVV'24, Sluiskil en IJzendijke, niet toe vallig alle drie gepromoveerd) en twee gelegenheidsteams. De laatste teams komen uit onder de naam Team Paul van der Hooft en Combinatie Eede (FC Djee). Het Team Paul van der Hooft bestaat vrijwel volledig uit spelers die aan het eind van de jaren negentig de kern van IJ- Surabaya. Indonesische Open. Vrou wen, tweede ronde: Yonekura (Jap)- Audina (Ned) 21-13 21-17 Mannen, derde ronde: Pang (Ned)-Wei (HKo) 21-13 21-19. Detroit. NBA, play-offs (best-of-7). Eastern Conference, finale: Detroit Pis tons-Miami Heat 91-78. Stand: 2-3. Newport. Welsh Open, stand na eer ste ronde: 1. Archer (Eng) 60, 2. Karls- son (Zwe) 61, 3. Delamontagne (Fra), Montgomerie (Sch) 63, 5. Broadhurst (Eng), Hoey (Nle), Scahill (NZI), Slattery (Eng) 64,13. Derksen 66,18. Lafeber 67. Cannock. Europa Cup 1, mannen. Groep A, eerste speelronde: Oranje Zwart (Ned)-Stroitel Brest (WRu) 7-0, Stuttgarter Kickers (Dui)-Royal Leopold (Bel) 3-0. Groep B, eerste speelron de: Cannock (Eng)-Pocztowiec (Pol) 3-4, Terrassa (Spa)-Slavia Praag (Tsj) 9-0. MVWr.TilgWTf.'WMMIilllWiilI'li'* Lucky Day 4024, d.d. 01.06.2006: 12-16-19-20-22-24-25-28-31 -36-39-51-62 -63-64-67-71-73-74-79. Parijs. Roland Garros. Vrouwen, tweede ronde: Miskina (Rus/10)-Czink (Hon) 6-2 6-4, Hantuchova (Slw/15)-Gag- liardi (Zwi) 3-6 6-2 6-3, Ivanovic (SMo/19)-Loit (Fra) 6-1 6-1, Henin-Hard- enne (Bel/5)-Jakimova (Wru) 6-2 7-5, Peer (lsr/31)-Pironkova (Bul) 6-2 6-3, Dul- ko (Arg/32)-Fedak (Oek) 6-2 6-4, Perry (VSt)-Morigami (Jap) 6-3 6-0, Dechy (Fra/21)-Castano (Col) 6-4 2-6 6-3, Gar- bin (Ita)-Cornet (Fra) 6-2 6-4, Koetoezo- va (Oek)-Dementjeva (Rus/6) 5-1 afge broken wegens duisternis. Mannen, tweede ronde: Stepanek (Tsj/11)-Sanguinetti (Ita) 6-3 6-3 6-1, Oli vier Rochus (Bel/27)-Vanek (Tsj) 6-2 6-0 6-2, Martin (Spa)-Kindlmann (Dui) 6-3 6-3 6-3, Hewitt (Aus/14)-Montcourt (Fra) 7-5 6-3 6-3, Robredo (Spa/7)-Bozoljac (SMo) 7-5 6-2 3-6 6-1, Benneteau (Fra)- zendijke vormden en onder Paul van der Hooft een toonaangeven de rol in de vierde klasse van het zondagvoetbal speelden. Om dat het merendeel van deze spe lers niet meer actief is, wordt van dit team niet direct een hoofdrol verwacht. Dat geldt niet voor FC Djee, dat met HW'24 de belangrijkste kandi daat voor de eindzege is. Zo ma ken van FC Djee Dwight en Ste ve van Hulle, Marco de Croock, Mike Laureijns, Bart van de Wijnckel, Jelle de Vreeze en Rob bie van de Wijnckel deel uit. De vijf deelnemende teams zijn ingedeeld in één poule en wer ken daarin een halve competitie met wedstrijden van tweemaal vijftien minuten. Het toernooi begint om 12.00 uur. De laatste wedstrijd wordt gespeeld om omstreeks 16.00 uur. Baghdatis (Cyp/19) 3-6 6-4 6-3 6-7 (1) 6-4, Vassallo Arguello (Arg)-Grosjean (Fra/21) 1-6 6-4 4-6 7-5 6-2, Hrbaty (Slw/22)-Karlovic (Kro) 4-6 6-4 6-7 (2) 7-5 6-2, Toersoenov (Rus/31 )-Henman (GBr) 6-3 6-2 4-6 6-4, Haas (Dui/23)-Was- ke (Dui) 6-4 7-5 6-4, Ramirez Hidalgo (Spa)-Christophe Rochus (Bel) 5-2 opga ve, Ljubicic (Kro/4)-Hernandez (Spa) 6-3 6-7 (7) 6-1 6-2, Monfils (Fra/25)-Norman (Bel) 4-6 6-3 6-7 (4) 6-0 7-5, Mathieu (Fra/29)-Serra (Fra) 6-0 7-6 (5) 7-6 (6), Djokovic (SMo)-Gonzalez (Chl/9) 6-4 6-1 3-6 4-6 6-1, Almagro (Spa)-Blake (VSt/8) 7-6 (5) afgebroken wegens duisternis, Ferrer (Spa/15)-Chardy (Fra) 6-1 6-4 af gebroken, Verdasco (Spa)-Monaco (Arg) 6-4 4-6 2-2 afgebroken. Voetbal Oefeninterland: Noorwegen-Zuid Ko rea 0-0. Volleybal Rotterdam. EK kwalificatietoernooi mannen, eerste dag. Nederland-Zwe den 3-0 (25-19 25-17 25-20). LONDEN - Alex Shnaider denkt na over de verkoop van zijn formule 1-team Midland aan het consortium van de Ne derlander Michiel Mol. Deze oprichter van het internet bedrijf Lost Boys, en sponsor van coureur Christijan Albers, bracht een bod uit van zo'n 100 miljoen euro. „Er ligt een se rieus bod. Dus denken we er se rieus over na. Maar een besluit is nog niet genomen", zei Ron Fi ne van Midland. ANP/RTR vrijdag 2 juni 2006 Li Na is met haar 38e plaats op de wereldranglijst momenteel de beste tennisster van China. foto Regis Duvignau/GPD Staatsamateurs zijn hard op weg om naam te maken in het proftennis door Gertjan van Geen PARIJS - Ze worden gedrild in nationa le trainingsprogramma's en hebben am per iets te zeggen over hun eigen car rière. De aanpak van de Chinese bond is niettemin succesvol. Met vijf speelsters in de tophonderd en zes in het hoofd toernooi op Roland Garros staat het land ook in de tennissport op de wereld kaart. Ze kunnen nog niet tippen aan de Rus sinnen. De laatste 'plaag' in het vrou wentennis heeft vijftien speelsters in het hoofdschema opgeleverd. Als ge makshalve gekeken wordt naar de voor malige Sovjet-Unie, dan komt met de Oekraïne, Wit-Rusland en Estland het aantal deelneemsters op 25, bijna twin tig procent van de aanwezigen in Parijs. Dat het contingent Chinese meisjes over pakweg vier jaar een gelijksoortig per centage bedraagt, is niet denkbeeldig. China is over twee jaar het gastland van de Olympische Spelen en waar medail les te verdienen zijn, staan de Chinezen vooraan. De overmacht in Peking 2008 moet overweldigend zijn. Dat is een eis van de overheid. Wie de ontwikkelingen van de laatste jaren bekijkt, kan maar een ding concluderen: dat gaat lukken. In 1992 was het land met de grootste be volking ter wereld vijfde in het medail leklassement en elke vier jaar schoof het een plaats op. In Athene moest China alleen nog de Verenigde Staten voor zich dulden. Het verschil in gouden medailles was nog slechts drie. Faciliteiten Voor 2008 is ongeveer 200 miljoen euro uitgetrokken aan faciliteiten voor de sporters en 'de vrouwelijke tennissers profiteren daar optimaal van. Waar de mannen vooral afgeschrikt worden door de kracht waarmee gespeeld wordt - de hoogst geplaatste Chinees is num mer 322 - zijn de wouwen in opmars. In 2002 stond er nog geen Chinese bij de beste honderd, maar het is rap gegaan. Vaandeldraagster is Li Na, die gisteren de derde ronde van Roland Garros be reikte door de Russische Anna Chak- vetadze met 7-5, 6-3 te kloppen. Li is de nummer 38 van de wereldranglijst, een plaats voor Jie Zheng, die zich vandaag ten koste van Ivana Lisjak bij de beste 32 kan scharen. Shuai Peng (51), Zi Yan (70), Meng Yuan (94) en Tiantian Sun (103) werden reeds uitgeschakeld. Het grootste talent, de twintigjarige Shuai Peng, is voor de tennisbond de lastigste. De overige tennissters volgen braaf de instructies, wat vooral blijkt uit de afwezigheid van de Chinese meis jes op Wimbledon vorig jaar. Ze moes ten zich voorbereiden op de vierjaarlijk se nationale kampioenschappen - nota bene in oktober - waar ze de eer van hun provincies verdedigden. Ook Peng speelde er, maar ze is een regelrechte dissidente, die het absoluut niet eens is met het systeem van staatsamateurs. De bond eist, alleen al omdat de opleiding gratis is genoten, het prijzengeld van de speelsters op en maakt daarmee slaven van zijn producten. In eigen zak Peng, en vooral moeder Zhang Bing, staat erop zelf naar sponsors en coaches te kunnen zoeken, verantwoordelijk te zijn voor de onkosten die ze maakt en het prijzengeld in eigen zak te kunnen steken. Ze werd met alle middelen te gengewerkt. Maar toen Peng, inmiddels gecoacht door de Tsjech Karei Fromel, dreigde te stoppen met tennis en terug naar school te gaan, bond de tennis bond in. Ze gedoogden haar 'vlucht' naar Delray Beach, maar niet voordat ze openlijk excuses maakte voor haar 'hebzucht' en egoïstische gedrag. In Amerika traint ze bij de Chinees spre kende Alan Ma. „Peng is anders dan de andere meisjes", zei Ma onlangs. „Ze is ambitieuzer, is bereid om ergens anders betere training te krijgen." Waar Peng nog wacht op haar eerste ti tel, zijn Na Li en Jie Zheng verder. Na Li won de titel in Guangzhou (2004). Jie Zheng won een jaar later Hobart. Ze be vochten elkaar in de eerste volledig Chi nese finale in de geschiedenis dit jaar in Estoril, waar Tiantian Sun en Ting Li het dubbel wonnen. Eerder dit jaar won nen Jie Zheng en Zi Yan samen de Au stralian Open. Maar alles valt volgens de Chinese sportautoriteiten in het niet bij de pres tatie van Tiantian Sun en Ting Li twee jaar eerder bij de Olympische Spelen van Athene. Daar won het duo tegen al le verwachtingen in de gouden medail le. Precies datgene waar het nationale sportprogramma op is afgestemd. Voor 2008 is goud in het wouwenenkelspel meer dan welkom. GPD BREDA - Nick van der Lijke van wielervereniging Theo Middelkamp heeft zijn derde overwinning in twee weken behaald. De veertienjarige wielrenner uit Middelburg won in Breda tijdens de Piet van den Berg Memorial alle onderdelen van het omnium en daardoor ook het eindklas- sement.Hij won de tijdrit, de puntenkoers en de rit in lijn. GOES - De wedstrijden om het Open Zeeuws kampioen schap motorcross die morgen zouden worden gehouden op het circuit in Vlissingen-Oost zijn opnieuw afgelast. Door de overvloedige regenval is crossen onmogelijk. De wedstrijd werd ook al op Hemelvaartsdag van het pro gramma geschrapt vanwege het slechte weer. MOERGESTEL - De Zwitserse wielrenster Annette Beut- ler gaat rijden voor het Nederlandse team Flexpoint. Beut- ler won in haar loopbaan onder meer een rit in de Ronde van Italië voor vrouwen. Afgelopen weekeinde werd ze vierde tijdens de wereldbekerwedstrijd in Montreal. In het wereldbekerklassement staat ze vijfde. De Zwitserse debuteert in de Ster Zeeuwsche Eilanden (15-17 juni) in het team van manager Jean Paul van Poppel. GOES - Het jaarlijkse vrouwen-voetbaltoernooi van Smerdiek is dit jaar sterk bezet. Van de zestien deelne mende teams die naar Sint Maartensdijk komen, zijn er acht uit het buitenland. Publiekstrekker is de ploeg van de Kaapverdische Eilanden, waarvan de meeste spelers uit Rotterdam of omgeving komen! Het toernooi begint za terdag om 9.30 uur. De finale staat om 16.15 uur gepland. ZIERIKZEE - De voetballers van Zierikzee verdedigen morgen hun titel bij de Ons Eiland Bokaal. De zon dag-tweedeklasser opent de jacht op prolongatie om half- elf tegen ZSC'62. In dezelfde poule strijden Bruse Boys, SKNWK, Duiveland en Brouwershaven mee voor de bo venste plaatsen. In de B-poule gaan Mevo, Dreischor, WIK'57, Renesse en Ouwerkerk onderling de finaleplaat sen verdelen. DFS en Zonnemaire zijn de enige twee voet balclubs die niet deelnemen aan het eilandelijke toernooi. De eerste poulewedstrijden worden om 10.00 uur ge speeld, de kruisfinales beginnen om 15.30 uur. Voor de fi nale wordt om 16.30 uur afgetrapt. GOES - Kloetinge verwacht vandaag een grote toeloop van mensen voor de vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen het nationale team van Australië. De club heeft in de voorverkoop 2000 toegangsbewijzen aan de man ge bracht. De verwachting is dat er uiteindelijk ruim 3000 mensen komen. Wie vandaag nog een kaartje wil aan schaffen. kan twee uur voor het begin van de ontmoeting al terecht bij de kassa's op het Wësselopark in Kloetinge. Vanaf 16.00 uur zijn de verkooppunten geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45