PZC Internet zorgt voor seksuele revolutie onder jongeren Kamer wil einde aan pensioenarmoede 1 GA IUT Verdonk verdedigt uithaal naar Taïda Kritiek op controle door Belastingdienst Rutte stapt deze maand over naar fractie VVD Examen ongeldig door fout school Vlucht voor politie eindigt in sloot Thalys-voordeeltickets vliegen weg Jongetje (5) rijdt moeder aan Twijfels over nut opiniepeilingen kogels vallen af (oor veranderen /an klimaat Beroep tegen oud-top Ahold Marine maakt bom onschadelijk Hél keurmerk in de bouw 1 1 U bouwt zeker met BouwCarant £DA pleit voor tegengaan inkomensval weduwen Grootste FNV-bond kiest voor belasting op AOW "Provider weert (edopartij NVD vrijdag 2 juni 2006 HOORN - De Inspectie van het Onderwijs heeft het exa men aardrijkskunde van twaalf vmbo-leerlingen van Scholengemeenschap Tabor in Hoorn ongeldig verklaard. De Werenfridusschool had maandag bij het examen abu sievelijk atlassen voor de leerlingen neergelegd. Dat heeft rector van de school H. Peeters gisteren gezegd. Bij de havo en vwo worden voor de examens aardrijkskun de wel atlassen gebruikt, maar voor de vmbo niet, legt Peeters uit. „Er zijn ook zo veel regels. Wij kwamen er zelf achter en hebben contact opgenomen met de inspec tie." De Centrale Examencommissie stelde vervolgens vast dat bij negen vragen sprake was van 'aantoonbaar mogelijk voordeel'. ANP GORINCHEM - Een 24-jarige man uit Gorinchem is gis terochtend tijdens een vlucht voor de politie met zijn auto meerdere keren over de kop geslagen en in de sloot be land. De man is met onbekende verwondingen in een zie kenhuis opgenomen. In zijn auto trof de politie vermoede lijk een bolletje cocaïne, een vlindermes en een blikje met wiet aan, maakte de politie bekend. De man stond in zijn woonplaats voor een verkeerslicht te wachten. Achter hem stond een politiewagen. Nadat het licht op groen was gesprongen reed de Gorcummer hard weg en verloor in de scherpe bocht op de oprit naar de A15 de macht over het stuur. ANP BRUSSEL - De goedkope treintickets voor de Thalys naar Parijs waren gisteren tegen het eind van de morgen al nagenoeg uitverkocht. Dat zei een woordvoerster van de Nederlandse Spoorwegen in Brussel, waar gistermid dag een feest plaatsvond in verband met het tienjarig be staan van de snelle treindienst. Bij het jubileum deden de NS vanaf middernacht tienduizend enkeltjes Parijs in de verkoop tegen een prijs van 10 euro. De actie veroorzaak te ondanks het late tijdstip een stormloop op de website van NS International. ANP UTRECHT - Een 5-jarig jongetje heeft woensdag in IJssel- stein zijn moeder aangereden met een auto. De moeder had het jochie even in haar wagen achtergelaten, met een stationair lopende motor. De knaap had zich vervolgens uit zijn kinderzitje gewurmd, was achter het stuur gaan zitten en bracht de automaat in beweging. Zijn moeder kwam klem te zitten onder een wiel. ANP TILBURG - Opinieonderzoek zal de kloof tussen politiek en burger eerder vergroten dan verkleinen, stelt W. Tieme- ijer in het proefschrift waarop hij op 7 juni hoopt te pro moveren aan de Universiteit van Tilburg. Tiemeijer vindt dat dergelijk onderzoek voor het beleid meestal non-infor matie oplevert als wordt gevraagd naar wat de Staat moet doen om de problemen van burgers op te lossen. Als het onderzoek wordt voortgezet, dan zal dat leiden tot te leurstelling over de feitelijke prestaties van de overheid, meent Tiemeijer. Zo wordt de kloof juist vergroot. ANP door Jeroen Hoorn 'onevenwichtig' beeld van de zaak. Dat probeerde zij te 'corri- DEN HAAG - Minister Verdonk geren' door in februari in De Te- (Vreemdelingenzaken) houdt legraaf onder meer te verklaren vol dat zij terecht gegevens uit dat Taïda fraude had gepleegd, het dossier van de Kosovaarse Volgens het CBP had Verdonk scholiere Taïda Pasic naar bui- geen informatie over de scholie- ten heeft gebracht. In een brief re naar buiten mogen brengen, aan de Tweede Kamer ontkent zeker niet omdat die deels niet Verdonk dat zij daarmee de pri- klopte. Zo had Taïda haar pas- vacy van het meisje heeft ge- poort helemaal niet vernietigd, schonden, zoals het College Be- zoals Verdonk beweerde. Ver- scherming Persoonsgegevens donk vindt daarentegen dat zij (CBP) maandag vaststelde. haar werk als minister niet meer kan doen als zij dit soort Pasic heeft aangekondigd dat gegevens niet wereldkundig zij op basis van het oordeel van mag maken, het CBP een schadeclaim tegen Verdonk moet waarschijnlijk Verdonk zal indienen. De minis- volgende week uitleg komen ge- ter vindt echter dat zij wel dege- ven in de Tweede Kamer, lijk het recht heeft om privéde- Pasic is nu op de Nederlandse tails uit het dossier van een asiel- ambassade in de Bosnische zoeker openbaar te maken als hoofdstad Sarajevo bezig met die asielzoeker veel publiciteit haar vwo-eindexamen. Naar ver krijgt. luidt heeft zij zich aangemeld Door alle aandacht voor de zaak om rechten te gaan studeren in van Pasic, die kort voor haar Leiden. Dat zou betekenen dat vwo-examen het land uit moest, zij opnieuw een verblijfsvergun- ontstond volgens Verdonk een ning moet aanvragen. GPD door Michel Reijns DEN HAAG - Het is onduide lijk of de Belastingdienst aangif tes van particulieren goed con troleert. De Algemene Rekenka mer constateert dat van drie kwart van de gecontroleerde aangiftes het dossier onvolledig is. Zo ontbreekt vaak informatie die de belastingplichtige heeft aangeleverd. In de helft van de gevallen is niet vast te stellen of terecht geld is teruggegeven of een boete is opgelegd. Soms was zelfs niet te achterhalen of de aangifte wel gecontroleerd was, aldus de Rekenkamer gisteren in een rapport. De Rekenkamer liep de controle van 433 aangiftes uit 2003 na. Het ging hierbij om aangiftes die door de fiscus waren geselec teerd voor een handmatige con trole. In totaal ging het dat jaar om 900.000 'risicovolle' aangif tes. De Belastingdienst ont vangt jaarlijks 6,5 miljoen aan giftes. Als de controle onvoldoende is, dan loopt het Rijk volgens de Re kenkamer het risico dat het be lastinginkomsten mist. In 2004 was dat volgens de Rekenkamer 400 miljoen euro. Daarnaast con stateert de Rekenkamer dat de Belastingdienst in 2003 niet alle belastingplichtigen op dezelfde manier behandeld heeft. De grootste oppositiepartij Pv dA noemt de resultaten van het onderzoek 'schandalig'. Volgens Tweede Kamerlid Crone blijkt opnieuw dat het kabinet te veel heeft bezuinigd bij de Belasting dienst en haar bovendien te veel nieuwe taken heeft gegeven. Be halve van staatssecretaris Wijn (Financiën) eist Crone ophelde ring van minister Zalm (Financi ën). Hij vreest dat de schatkist veel geld is misgelopen. ANP Advertentie DIS THAT r l lMSTERDAM - Koolmezen en limpelmezen hebben in de afge- j open dertig jaar bijna een halve j Tam aan lichaamsgewicht ver- oren. Koolmezen wegen onge- 3 eer 19 gram, pimpelmezen cir- l a 15. Ook zwartkoppen zijn de 3 aatste decennia gewicht kwijt- braakt. 3 l folgens een Brits onderzoek 5 :omt het gewichtsverlies door l le recente klimaatveranderin- jen. „Het is fascinerend dat de j 'eranderingen bij veel soorten mmiddellijk meetbare gevolgen Leeft", stellen de onderzoekers. Rietgorzen krijgen langere vleu gels, zo komt verder uit het on derzoek naar voren. Het gaat p millimeters, maar volgens de jnderzoekers duidt het op een rend. Merels in het zuiden had- len al langere vleugels dan de Jpordelijke soortgenoten, maar ^iok zij krijgen door het weer lan- Jere vleugels. De vogels kunnen |,ich blijkbaar aanpassen aan de 'eranderingen. ANP De woensdag tot lijsttrekker gekozen Mark Rutte wordt een dag later tijdens de fractievergadering van de VVD verwelkomd. door Erwin Buter DEN HAAG - Mark Rutte, de nieuwe lijsttrekker van de VVD, wordt nog deze maand fractie voorzitter van de liberalen in de Tweede Kamer. Wie hem op volgt als staatssecretaris van On derwijs moet voor het einde van volgende week duidelijk zijn. „Het is wenselijk dat hij zo snel mogelijk fractievoorzitter wordt om niet in de spagaat van staats- DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie gaat in hoger beroep in de strafzaak tegen vier voormali ge Ahold-bestuurders. C. van der Hoeven, M. Meurs en J. Andreae werden op 22 mei schuldig bevonden en kregen voorwaardelijke straffen en geldboetes opgelegd. Oud-com missaris R. Fahlin werd door de rechtbank vrijgesproken. ANP secretaris en lijsttrekker te ko men", aldus een bron binnen de WD. Rutte kan de plek inne men van fractielid Ruud Luch- tenveld, die eind deze maand wethouder wordt. De lijsttrekker wil echter eerst nog de 'leerrechtenwet' door de Tweede Kamer loodsen voor hij het ministerie van Onderwijs verlaat. Ook verdedigt hij van daag nog de nieuwe Wet op het hoger onderwijs in het kabinet. De woensdag verrassend geko zen lijsttrekker kwam gisteroch tend al kort op bezoek bij zijn aanstaande fractieleden. Toen wilde hij nog niet ingaan op zijn overstap naar de Kamer. Hij kwam 'even op de koffie' en ont ving ontspannen de felicitaties, ook van aanhangers van zijn ex-concurrent Rita Verdonk. Minister Verdonk van Vreemde lingenzaken en Integratie zei woensdag na haar nederlaag 'pal achter' de nieuwe leider te staan, maar zij deelde de dag er op direct een speldenprik uit. Op haar website stemrita.nl leg de zij de bezoekers de mogelijk heid voor om volgend voorjaar bij de Kamerverkiezingen een voorkeurstem op haar uit te brengen. Op de stelling 'Mijn stem gaat volgend jaar gewoon naar Rita!' reageerde tot gister avond laat ruim 60 procent van de bezoekers met 'ja'. Woensdag werd na het bekend maken van de lijsttrekker al de vraag gesteld: wat als Verdonk foto Robert Vos/ANP bij de verkiezingen als nummer twee op de lijst meer stemmen trekt dan lijstaanvoerder Rutte? Rutte bleef daar laconiek onder. „Dan worden we nog groter dan ik al dacht", zei hij. Verdonk deed er het zwijgen toe. Uit een peiling van TNS Nipo bleek dat de WD met Rutte aan het stuur nu 33 Kamerzetels zou halen. Dat is vier meer dan in een peiling vorige week en zes meer dan de 27 zetels die de WD nu heeft. GPD Vftoo-W VAST H-Ê&L AA^PI door Remko Tanis DEN HAAG - Veel jongeren zijn via chatprogramma's en in ternetsites bezig met seks. Ruim driekwart van de jongeren tus sen 12 en 20 jaar praat via de computer over hun lichaam of seksleven. Bijna een kwart doet via een webcam aan cyberseks. Eenderde van de jongens en 12 procent van de meisjes duikt het bed in met iemand die ze via in ternet hebben ontmoet. „Een tweede seksuele revolu tie", noemen onderzoekers van de Rutgers Nisso Groep het ge drag van jongeren. Zij legden bijna elfduizend gebruikers van profielsites als Sugababes, Su- perdudes en Partypeeps2000 een vragenlijst voor over hun seksuele confrontaties op inter net. „Internet maakt vele nieu we vormen van seksuele betrek kingen mogelijk, waarvan een nieuwe generatie massaal ge bruikmaakt", is hun conclusie. Seks en flirten zijn voor jonge ren op internet de normaalste zaak van de wereld. Gemiddeld probeert ruim driekwart van hen iemand via chat of sites te versieren. Ruim de helft van de jongens en 42 procent van de meisjes heeft het afgelopen jaar minstens één keer een date ge had met iemand die ze via inter net hebben ontmoet. Ruim drie kwart van de jongeren krijgt seksueel getinte vragen, bijvoor beeld over de omvang van de borsten of de penis en of ze al eens seks hebben gehad. Maar het gaat vaak verder, blijkt uit het onderzoek. Ruim 57 procent van de meisjes en 40 procent van de jongens die veel op internet zitten, is wel eens ge vraagd om de kleren uit te trek ken of te masturberen voor de webcam. Opvallend is dat van alle jongens die deze vraag krij gen vier op de tien hier op in gaan. Dat geldt voor slechts 11 procent van de meisjes die zo'n verzoek krijgen. Kijken naar an deren die seksuele handelingen verrichten komt veel vaker voor. De helft van alle jongeren heeft het afgelopen jaar min stens één keer via internet ge zien hoe iemand zich uitkleedde of iets seksueels deed. Vervelender Meisjes vinden de confrontatie met geflirt en seks op internet vaak vervelender dan jongens. Bijna tweederde van de meisjes zegt het helemaal niet leuk te vinden om seksueel getinte vra gen voorgeschoteld te krijgen. ROTTERDAM - De mijnenjager Haarlem van de Koninklijke Ma rine heeft gisteren een vliegtuig bom vernietigd die op de bodem lag van de Eurogeul, die toe gang biedt tot de Rotterdamse haven. Een vissersschip had de 500-ponder uit de Tweede We reldoorlog woensdag opgevist en vervolgens weer overboord gezet. De marine maakte het ex plosief met een onderwatervaar tuig onschadelijk. ANP Jongens maakt het allemaal veel minder uit: ruim 70 procent vindt seksuele vragen op inter net 'heel gewoon' en geeft ook antwoord. Ze vinden het leuk of spannend. Ook het verzoek om voor de web cam te masturberen vindt drie kwart van de jongens gewoon of zelfs leuk, hoewel ze het niet al lemaal doen. Ook als de ander seksuele handelingen laat zien, is de reactie van jongens en meis jes compleet tegenovergesteld. Van de jongens zegt tweederde het heel leuk te vinden om dat te zien. Een net zo groot deel van de meisjes vindt het juist he lemaal niets om zulke beelden voorgeschoteld te krijgen. De jongeren die slechte ervaringen hebben met seks of seksuele vra gen via internet, maken daar niet echt een groot probleem van. Ze vinden vaak dat er niets ernstigs is gebeurd. GPD pagina 15 Zeeuwse jongeren cyberseksen er op los (Advertentie) Neem geen risico. Kijk op www.bouwgarant.nl voor een aannemer in de buurt. ^oor Peet Vogels i »EN HAAG - Honderdduizen- en gepensioneerden dreigen in rmoe te raken als de partner verlijdt. Dat komt omdat veel ensioenfondsen het nabestaan- enpensioen hebben wegbezui- arigd. De Tweede Kamer wil dit 'erobleem oplossen in de nieuwe 'ensioenwet. |eel werkenden en gepensio neerden zijn zich helemaal niet fewust van de verslechteringen ie de afgelopen tien jaar zijn s porgevoerd in het pensioenstel- el. Veel fondsen hebben het na bestaandenpensioen versoberd i afgeschaft, zonder dit duide- innk aan de deelnemers te mel en. Een nabestaandenpensioen ■ordt bij overlijden uitgekeerd Ban de partner. a(Zo kan het gebeuren dat in- Liifens blijkt dat er helemaal geen echt meer is op nabestaanden pensioen als je voor je 65ste Kerkloos wordt. Of blijkt het zo ag dat de achterblijvende part ner een enorme inkomensval aeemaakt", schetst CDA-Ka merlid Omtzigt het probleem. Het probleem speelt vooral bij weduwen, omdat in de regel de man eerder doodgaat en wou wen vaak maar een klein pen sioen opbouwen. „Als de achter blijvende partner er achter komt dat het overlijden van de ander ook een financiële klap is, dan is het te laat om het nog te repareren." Omtzigt wil daarom pensioen fondsen wettelijk verplichten deelnemers voor te lichten over het nabestaandenpensioen. „In het jaarlijks overzicht moet staan hoeveel nabestaandenpen sioen de deelnemers hebben op gebouwd. ook als het helemaal niets is. Dan kunnen de mensen zelf beslissen of ze daar extra voor willen sparen." Om het probleem fundamenteel aan te pakken moeten mensen het recht krijgen een deel van hun ouderdomspensioen, het pensioen dat ze zelf krijgen, om te zetten in een nabestaanden pensioen. „Die mogelijkheid wordt al door sommige pensioenfondsen geboden, maar wij willen dat ie dereen dat recht krijgt. Dan is verzekerd dat de nabestaande niet onverzorgd achterblijft", al dus Omtzigt. GPD door James McConiqal UTRECHT - AOW'ers met een aanvullend pensioen moeten be lasting over hun AOW betalen. Op die manier kan de AOW ook bij de komende vergrijzing be taalbaar worden gehouden. Dat standpunt heeft het ledenparle- ment van FNV Bondgenoten in genomen, met 465.000 leden de grootste bond van de FNV. Bondgenoten is de eerste bond die een AOW-besluit neemt, vooruitlopend op de vaststelling van een FNV-brede pensioenno ta die medio deze maand moet verschijnen. Net als PvdA-lei- der Bos, die onlangs een soortge lijk voorstel lanceerde, vindt de bond dat ouderen zonder of met een laag aanvullend pensioen tot bijvoorbeeld 10.000 euro moeten worden ontzien. De tweede pijler onder een toe komstig WAO-systeem zou moe ten zijn dat meer werkenden meebetalen. „Jongeren, vrou wen en ouderen staan nu nog te veel aan de kant", aldus Bondge noten. „De belangrijkste bijdra ge aan de betaalbaarheid van de AOW moet verhoging van de ar beidsdeelname zijn." Op dit moment betalen alleen werkenden tot 65 jaar AOW-pre- mie. Door die premie te fiscalise ren (om te zetten in algemene be lasting) gaan ook (rijkere) 65-plussers meebetalen aan het stelsel. De AOW-leeftijd kan wat Bondgenoten betreft op 65 jaar blijven staan. GPD i&EIDEN - Hostingprovider Me- lia Design uit Leiden wil de .ieuwe politieke 'pedofielenpar- ■j' NVD geen platform bieden, ■let bedrijf heeft 'grote moeite net de inhoud van de site'. )e oprichters van de partij heb- ien hun internetpagina's sinds 004 bij het bedrijf onderge- iracht. Nvd.nu en seksencyclo- iedie.nl moeten binnen een aaand zijn verwijderd, ferder verwijderde Media De ign de site van Martijn, de be rgengroep voor pedofielen, xe NVD streeft naar seks tussen olwassenen en kinderen. ANP v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3