Goese raad beperkt lastenstijging PZC PZC Wonderbaarlijke visvangst Profiteer tijdens de WK-actieweken, van eeri 11-tal weretdaanbiedingen b 13 Fracties fluiten in strijd met eigen programma handelend college terug Toekomst van westernweekend Clinge is onzeker agenda SCOOR NUje VOORDeel het wk kpn sluit je aan. Rijplaten gestolen bij zeedijk Kats Brandstichting bij garage Premier hekelt koffieshopplannen H. Hendrikhuis wordt verbouwd 398,80 vrijdag 2 juni 2006 door Frank Balkenende GOES - De Goese gemeenteraad heeft gisteren een lastenverzwa ring voor burgers in 2007 fors beperkt. Daardoor moet het col lege van burgemeester en wet houders opnieuw bezuinigen en wel zeven ton. Alle fracties floten het college van burgemeester en wethou ders terug. Dat betekent dat de onroerendezaakbelasting (ozb) CLINGE - Het voortbestaan van het traditionele western weekend van de Schietvereni ging De Schutterij in Clinge hangt aan een zijden draadje. Het nijpende tekort aan vrijwil ligers is één van de belangrijk ste oorzaken dat het western weekend mogelijk de drie decen nia niet vol zal maken. Donderdag 8 juni geeft burge- meester J. F. Mulder van Hulst met het afschieten van het sa- luutkanon het startsein voor de inmiddels 28e editie. Tot en met zondag 11 juni zijn er dan op het tot Fort States Tree omge doopte schietterrein aan de Sta- tenboomweg schietwedstrijden in verschillende disciplines, i: Verder wordt in een trapper- I kamp het leven uit het Wilde Westen van Amerika door echte westernliefhebbers in beeld ge- i' bracht. „Maar het zou wel eens de laat- ste keer kunnen zijn"zegt voor- zitter W. de Vliegere van De Schutterij. Als oorzaak geeft De Vliegere het gebrek aan vrijwilli gers, dat zich steeds sterker afte- kent. „Vrijwilligers zijn onmis- baar. Zonder hen kun je zo'n groot evenement niet organise- i ren. Los daarvan kost het westernfeest ons veel geld, maar brengt het relatief weinig op", verklaart de voorzitter van De Schutterij. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl met maximaal twee procent stijgt en het rioolrecht geleidelij ker wordt ingevoerd. Het college stelde voor de ozb met 2,75 procent te verhogen, de maximale stijging die minister Zalm van Financien toestaat. Ook wilde het dagelijks gemeen tebestuur het rioolrecht invoe ren met tarieven die naar de smaak van de raad te hoog zijn. Goes voert het rioolrecht weer in om de gaten te dichten die ontstaan door afschaffing van het gebruikersdeel van de ozb. Het Rijk compenseert de ge meente de komende jaren echter (deels) voor die wegvallende in komsten. Het college wilde met het rioolrechttarief in 2007 niet quitte draaien, maar juist extra geld binnenhalen om een naken de tegenvaller op te vangen. Het Rijk gaat immers de uitkering uit het Gemeentefonds verla gen, wat voor Goes naar schat ting jaarlijks 820.000 euro aan inkomsten scheelt. Daarom op perde het college volgend jaar per huishouden geen 13 euro, maar 55 euro rioolrecht te hef fen. Met dat voorstel kreeg het colle ge de eigen boemerang tegen de kop. Zowat alle fracties, ook de coalitiepartijen, wezen wethou der S. van 't Westeinde (WD, fi nanciën) fijntjes op het college programma. Daarin staat zwart op wit dat de ozb jaarlijks maxi maal met twee procent (het in flatiecijfer) mag stijgen. Dezelf de afspraak gaat op voor het rioolrecht. De gemeente moet de burger alleen dat deel laten beta len dat (door afschaffing van het gebruikersdeel ozb) niet door het Rijk wordt gecompen seerd. Het college ging dan ook direct door de knieën na de raadsbrede kritiek. Wethouder Van 't Westeinde voelde de ingreep van de raad niet als een nederlaag, verklaar de ze tijdens een schorsing. Ze gaf wel toe dat het college te ge haast een plotseling opdoemend begrotingsgat heeft willen dem pen, waarbij de harde afspraken in het collegeprogramma uit het oog zijn verloren. „Aan de ande re kant moesten we snel hande len om de Perspectiefnota slui tend te krijgen. Bovendien ging het om kleine tariefstijgingen en heeft Goes de afgelopen drie jaar al fors bezuinigd. Daarbij zijn we de op een na goedkoop ste gemeente." Neemt niet weg dat het college in strijd handelde met haar ei gen collegeprogramma. Van 't Westeinde onderkende dat. „We hadden er beter en langer over na moeten denken." Door de ingreep van de raad ont staat volgend jaar een begro tingsgat van zeven ton. Doel van de wethouder is een werk groep te formeren die uitvist op welke uitgaven beknibbeld kan worden. De vraag is of die al leen uit raadsleden zal bestaan of dat er ook collegeleden aan schuiven. De coalitiefracties hebben weinig bezwaar tegen die aanpak, de PvdA vindt een gemengde werkgroep van raad en college haaks staan op het duale bestuur. I STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 20.00 uur: Dubbel Apart, voor mensen met een verstandelijke beper king; 22.00 uur: De Soos; GOES Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Sportpunt Zee land, 19.00-21.30 uur: Bioscoopzwem- men voor jeugd uit Goes en omgeving; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: voor jeugd 12 t/m 20 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KLOETINGE - Geerteskerk, 13.30-16.00 uur: Open voor bezichtiging; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Tuincentrum Nieuwenhuij- se, 9.00 uur; Zomermarkt met Wasdag van Mooi Zeeland, kraampjes en activi teiten; Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljar ten. Schipper Hannes Caljouw toont het opgeviste oeroude stuk gewei van een edelhert dat is gebruikt als gereedschap. door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Een waar knekel- veld ligt donderdagochtend op één van de steigers in de visserhaven van Co- lijnsplaat. De Ouddorp 5 (Clara Jacoba) is net terug van een week vissen. De vangsten waren slecht, meldt schipper Hannes Caljouw uit Arnemuiden, al thans wat betreft vis. Maar de Ouddorp 5 vangt meer, en afgelopen week wel iets heel aparts: een oeroud stuk herten gewei dat is bewerkt door - wie zal het zijn? - een oermens. Een stevig bot of een enorme kies van een mammoet, Hannes Caljouw staat er al lang niet meer van te kijken als hij zo'n ding in zijn netten ontdekt. Zeker niet als hij in de Eurogeul, de diepe vaargeul naar Rotterdam, of in de Wes- terscheldemonding voor de Walcherse kust vist. Het lijkt onwaarschijnlijk, maar daar liggen op - wat Hannes Cal jouw noemt - 'heel smerige, stenige gronden' zovéél resten van eeuwenoude beesten. Wie daar met sleepnetten aan de slag gaat, haalt altijd wel wat oer ouds boven water. Hannes Caljouw is afgelopen week met de Ouddorp 5 veel aan het werk ge weest in de Westerscheldemonding. Het heeft een rijke oogst opgeleverd. Niet aan vis. „Normaal vangen we rond deze ,tijd tweeduizend kilo tong in de week, maar veel meer dan vijfhonderd kilo hebben we nu niet gehaald", vertelt de schipper. „Het water is veel te koud, denk ik." Om andere spullen op te vis sen is het nooit te koud, zo blijkt uit wat Hannes en zijn zoon Denny op één van de steigers bij de vismijn van Co- lij nsplaat hebben uitgestald. Het ligt he lemaal vol met, ja, met wat? Mammoetkaak „De eerste nekwervel van een walvis", begint Denny, „en dat is de buikvin van een walvis. Niet meer dan zesduizend jaar oud, volgens het scheppingsver haal. En daar geloof ik in." Hij loopt de oogst verder langs en wijst een mam moetkaak aan, slagtanden van een mam moet en óók een stuk schedel van een mens. „Kijk, de oogkassen zijn nog zichtbaar." De Arnemuidenaar zet zijn rondgang rustig voort, grijpt iets wat een tand moet zijn. „Een spuugkies van een mam moet", meldt hij als volleerd kenner. „Mammoeten wisselden in hun leven zes keer van kiezen." Die raken onder water dus nooit op. Vissers kunnen daar nog eeuwen en eeuwen plezier aan beleven. En dan is Denny eindelijk bij dé vondst van de week. Zijn vader komt er ook weer bij staan. Veel groter dan vijftien, twintig centimeter zal het niet zijn. Voor een niet-kenner ziet het ding er ook niet echt bijzonder uit, maar de Cal- foto Willem Mieras jouwen zagen direct dat dit niet zomaar een stuk bot was. Hannes: „Het is be werkt, want zie je dat gat? Dat is er niet vanzelf in gekomen. Dat is erin ge maakt." Hannes Caljouw heeft zo zijn afnemers voor bijzondere vangsten en belde er één. Die bracht uitkomst. Het moet een stuk gewei van een edelhert zijn ge weest dat is gebruikt als gereedschap. Drie- en vierduizend jaar voor Christus. „In die tijd hadden ze nog geen messen, maar ze konden van zo'n stuk gewei wel iets maken waarmee ze de huiden van dieren konden bewerken", vertelt Hannes wat hij erover heeft gehoord van de echte kenner. „Ze hebben er met een vuursteen zelfs een scherpe kant aan gemaakt." Hij bekijkt het nog eens goed. „Mooi toch om te weten dat er toen hier al beschaving was." De visser stopt alle botten, kiezen en wat dies meer zij terug in een grote em mer. Wat hij ermee gaat doen? „Zater dag is het te bezichtigen in onze viswin kel Bruinvis aan de Markt in Middel burg. En daarna zien we wel." Advertentie De WK-actieweken van KPN zijn begonnen. En dus kun je profiteren van een n-tal wereldaanbiedingen. Dat zijn zeer aantrekkelijke aanbiedingen op het gebied van bellen, internetten en tv kijken. Waar je heel veel euro's voordeel aan overhoudt. Makkelijk scoren dus. Kijk maar op kpn.com of ga naar de telecomspecialist. KATS - Bij de Oost Zeedijk in Kats werden in de nacht van woensdag op donderdag een tiental rijplaten gesto len. Omdat wordt gewerkt aan de versteviging van de zee dijk is aan de buitenzijde daarvan een verharde rijstrook aangelegd, Die rijstrook bestaat uit metalen rijplaten. Tien stuks hiervan werden er afgelopen nacht weggeno men. Ook werd een metalen schuif van een rupskraan ge stolen. De rupskraan raakte daarbij ook beschadigd. De waarde van de rijplaten en de metalen schuif is niet be kend, evenals de schade aan de rupskraan. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - In de nacht van woens dag op donderdag is door onbekenden brand gesticht bij een garage. De garage hoort bij een woning op de Oude Rijksweg in Nieuw- en Sint Joosland. De brand ging van zelf uit. De deur, de deurposten, een ruit en de beplanting in de omgeving van de garage liepen schade op door het vuur. BRUSSEL - De Belgische premier Verhofstadt heeft giste ren in het Belgisch parlement hard uitgehaald naar de plannen van Maastricht om de koffieshops uit het cen trum te verplaatsen naar de grens met België. Volgens Verhofstadt moet burgemeester G. Leers een voorbeeld nemen aan Terneuzen. „In beide gevallen is 90 procent van de bezoekers van cle koffieshops buitenlander. Maar Terneuzen heeft twee koffieshops, aan de rand van het centrum, en geen illegale drugspanden. Maastricht, met evenveel buitenlandse bezoekers, heeft vijftien koffie shops." De oplossing van het probleem is voor Verhof stadt dan ook duidelijk. „Het aantal koffieshops beper ken of ontmantelen." Hij steunt de voornemens van burge- meestei's van Belgische gemeenten rond Maastricht om naar de rechter te stappen. Burgemeester J. Lonink van Terneuzen vermoedt dat Verhofstadt is ingefluisterd door zijn adviseur B. de Ruyver, tevens hoogleraar aan de Uni versiteit Gent. De Ruyver is vol lof over de Terneuzense aanpak. „Maar blijkbaar is Verhofstadt niet op de hoogte van ons onderzoek naar een eventuele verplaatsing van een koffieshop naar het buitengebied. Dit vooral in ver band met parkeeroverlast in het centrum." Advertentie WK Prepaid Pakket Sony Ericsson J2301 incl. 15,- beltegoed 3 maanden 50% extra beltegoed Gratis commentaarbox 8 Gratis voetbal hetwktt kpn sluit je aan (Advertentie) Onbeperkt bellen BelVrij Avond Weekend ie maand gratis Gratis commentaarbox 81 l.c.m. BelBasis abonnement 21 Onbeperkt bellen maandag t/m vrijdag van 19.00 - 08.00 uur en in het weekend naar alle vaste nummers in Nederland* Vraag naar de voorwaarden van de wereldaanbiedingen. Actie geldig tol 1 /uli 2006, zolang de voorraad strekt GOES - De gemeente Goes maakt geld vrij voor een verbou wing en renovatie van het dorps huis in 's-Heer Hendrikskinder- Wethouder J. Adriaanse (SGP/ ChristenUnie, welzijn) vindt na melijk dat er dringend wat aan het sterk verouderde en te krap pe Heer Hendrikhuis moet ge beuren. „Ik ben geschrokken van het ge brek aan ruimte." Ook de keu ken is niet meer van deze tijd. Met dat verhaal bleek Adriaan se gisteren op één lijn te zitten met de (meerderheid) van de ge meenteraad. De raadsfracties van Groen- Links, PvdA, CDA en SGP/ ChristenUnie trokken dan ook een motie in, die erop neer kwam dat de gemeente maxi maal drie ton uittrekt voor het Heer Hendrikhuis. De motie van de vier gemeente raadsfracties bleek achteraf overbodig te zijn, omdat de wet houder al stappen heeft gezet om het dorpshuis op te laten knappen. Binnenkort inventari seert hij de wensen van gebrui kers. In het najaar wil het college de raad een plan voorleggen. h,et wk W kpn sluit je aan minna i M.u.v. betaalde se (Advertentie) Direct ADSL 8 Gratis draadloos modem t.w.v. 159,-* 8 ie maand geen abonnementskosten 8 2 maanden gratis HotSpots 8 Geen aansluitkosten t.w.v. 74,95 het wk kpn sluit je aan. BELCompaiuy n ■- ADSLwinkel.nl Vanaf Direct ADSL Lite. Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31