Op het tandvlees naar finale IC Oranje roept gemengde gevoelens op Ballack zorgt voor onrust bij Duitsers 19 [Ope de Haan st omslag in Citaliteit ploeg 'sati kan het ■■«per bevatten Jong Oranje schrijft geschiedenis met plaats in eindstrijd EK Volleyballers winnen overtuigend Sjevtsjenko recordtransfer Chelsea Ullrich kiest voor Zwitserse ronde Grote Europese zege hockeyers OZ Rossi nog een seizoen op Yamaha Ex-KNSB-preses Meijer overleden Rugbybond wil WK Sevens in 2009 uijt ideale enaar van „A collectief vrijdag 2 juni 2006 14)A - Aan de buitenkant Defoppe de Haan opmerke- iaa|chter, van binnen had de Jong Oranje een heer- Na een stroeve start evejj zijn team ieder duel Jörjj. Dat proces kan zondag 54s|EK worden bekroond. -t d ra;een prachtige prestatie", ^bondscoach kalm. Na de ijeuwat hij van het spel van Castelen vond, vex'- !ete>een brede glimlach. „Fan- 2 djh." Volgens de coach was a aspect waar hij vooraf Bruoop op vestigde. „Ruim ■uniek terug leken we kans- stai het vexdies tegen Oekraï- tegen de Denen was Tegen Italië vond ik :1 helder en het was wach- j(het moment dat onze spit zin niveau zouden halen. vanavond het geval." dat we nu in Nederland het niet alleen om joetbal gaat. We beseffen v| resultaat het belangrijk er valt nog veel te verbete aar er is wel een omslag intaliteit gekomen. Het isch elftal haalde de fina- - ^Dulon en wij hier in Portu- 7Qxt geeft aan dat we in Ne- op de goede weg zijn." ede: sta loeA - „Soms lig ik in mijn denk ik: hoe kan dit alle- ,jjf' Jong Oranje-speler Is- Aissati erkende gisteren j van de ene in de andere valt. „Aan het begin le jt seizoen was ik jeugdspe- 2 c|ti speel ik een EK-finale", ee]jtleine PSV'er. ren; 5dj na het laatste fluitsig- ealmeteen naar matchwin- 4]yJicky Hofs rende was niet reden. „Ik zei voor de -ijd tegen Nicky dat hij ag het verschil zou gaan i", vertelde Aissati. „En varn nog uit ook. Ik sta u echt met een geweldig Eerst ben ik kampioen met PSV en nu sta ik Sifg in de finale van een EK. Hoe die winnen, kan mijn 16-;lemaal niet meer stuk." door Barry van der Hooft BRAGA - Na 120 slopende minuten was Ismail Aissati als eerste bij Nicky Hofs. De twee kleinste spelers van Jong Oranje vonden elkaar in een innige omhelzing, die de matchwinnaar meer dan verdien de. Hofs schoot zijn ploeg gisteravond in de verlenging van het duel met Frankrijk naar de finale van het EK. Met die zwaarbevochten 3-2-zege schi-eef Jong Oranje geschiedenis, want de finale op een eindtoex-nooi speelde het oudste Nederlandse jeugdteam nog nooit. De eindstrijd wex-d op het tand vlees bei-eikt. na een duel dat alles van een thriller in zich had. Jong Oranje had bij rust een comfortabel ogende 2-0- voorsprong, die het in de tweede helft toch uit handen gaf. Dankzij de verlen ging tekende zich een ware slijtageslag af, waarin twee vermoeide ploegen bang waren om te verliezen. De Fransen kwa men na een slimme actie van Stijn Schaars met tien man te staan en moes ten zich vervolgens gewonnen geven. Schaars lokte een tik op het achterhoofd uit en zag dader Faubex-t zijn tweede gele kaart kiïjgen. De middenvelder van AZ werd vervolgens uitgefloten door het pu bliek, maar beantwoordde die striemen de geluiden met zijn linkervoet. Schaars verstuui'de een splijtende pass, die door Hofs tot doelpunt werd gepx-omoveerd: 3-2. Met elf tegen tien bleef Jong Oranje vervolgens x-edelijk eenvoudig op de been. Na het laatste fluitsignaal stortte alles en iedereen zich in het feestgedruis. „Ik zat er helemaal doorheen", bekende Hofs na afloop. „Maar net als de rest van de ploeg heb ik me er overheen kunnen zetten. Dat het dan toch nog lukt de fina le te halen, is een fantastisch gevoel. En nu we zo ver zijn gekomen, moeten we zondag winnen ook." Aangesmeerd De man van de beslissende assist gaf toe dat hij de Fransman Faubert een x-ode kaart had aangesmeerd. „Ik zette expres nog twee keer een blok en zag hem een slaande beweging maken", zei Schaars. „We gingen het fysiek afleggen en als ik dan met zo'n actie mijn steentje bij kan dragen, vind ik het prima. Natuurlijk was er weinig aan de hand, maar dat geeft nu niets." Dat Jong Ox-anje de Europese titel bin nen handbereik heelt, is gezien het ver loop van het toernooi opmerkelijk te noe men. De start viel tegen en Nederland be reikte pas dankzij een minimale zege op Italië met slechts vier punten de halve fi nale. Voor Frankrijk veldiep het traject naar eenvoudiger. Door drie zeges op ïdj zonder noemenswaardige tegenstand wa ren de jonge 'Haantjes' al snel zeker van een plaats bij de laatste vier. Het team hoefde zelfs niet één tegentx-effer te slik ken. Tussen de rotsen van Braga telden cüe cij fers niet meer en dat maakte Jong Oranje heel snel duidelijk. Hofs sloeg na zes mi nuten genadeloos toe. De Feyenooxxler be- ki'oonde een knappe actie met een be- heei'ste schuiver met links: 1-0. De Fi'an- sen raakten gefrustx-eerd door die achtei- stand, maar bleven wel de bovenliggende partij. Scoren lukte echter niet en Jong Oranje bleef via vooral Castelen gevaarlijk uit breken. De sterk spelende Feyenoor.der stond zeven minuten voor rust aan de ba sis van Nederlands tweede treffer. Caste len speelde Huntelaar in, die zijn klasse in één geniaal moment samenvatte. De stiftbal van buiten het strafschopgebied verdween tergend langzaam over de Franse doelman Mandanda: 2-0. Na rust trapten de Fi'ansen het gaspe daal in. Ze kwamen na zes minuten terug in de wedstrijd (2-1) en sleepten er vlak voor tijd nog een vex-lenging uit. Vermeer was kansloos op een vrije trap van inval ler Bergougnoux, na een handsbal van Hofs. Toch toonde de ploeg van De Haan onver wachte veerkracht. Luirink kopte de bal net naast en een schot van Aissati lever de ook bijna de 3-2 op. In de veidenging pakte Jong Oranje vervolgens alsnog een ticket voor de finale, die zondag in het stadion van Boavista wordt gespeeld. Frankrijk-Nederland 2-3 na verlenging. (0-2). 6. Hofs 0-1, 38. Huntelaar 0-2, 51. Fau bert 1-2, 85. Bergougnoux 2-2, 107. Hofs 2-3. Scheidsrechter: Undiano (Spa). Rode kaart: 104. Faubert (Frankrijk) 2x geel. Gele kaart: Sagna, Mavuba, Bergougnoux (Frank rijk), Aissati, Huntelaar, Zomer, Vlaar, Hofs, Lidrink (Nederland). Aantal toeschou wers: 15.360. Nederland: Vermeer; Tiendalli, Luirink, Vlaar, Emanuelson (70. Braafheid); Aissati (91. De Ridder), De Zeeuw (46. Zomer), Schaars; Hofs, Huntelaar, Castelen. ROTTERDAM - De Nederlandse volleyballers wonnen gis teren in de eerste wedstrijd van het EK-kwalificatietoex-- nooi oveituigencl van Zweden. De ploeg van bondscoach Peter Blangé vei-sloeg in Rottei'dam de Scandinaviërs met 3-0 (25-19 25-17 25-20). Nederland speelt vandaag tegen Macedonië. Slovenië is morgen de dei'de tegenstander. De vier landen spelen komende week in Macedonië weer te gen elkaar. De winnaar van de groep plaatst zich x-echt- streeks voor het EK van volgend jaar. De nummer twee krijgt nog een kans via een beslissingswedstrijd. ANP LONDEN - Andrei Sjevtsjenko is de duurste aankoop uit de historie van Chelsea, meldt de Engelse club zelf. Tot de transfer van de spits van AC Milan naar de Londenaren rondkwam, was die eer weggelegd voor de Ghanees Mi chael Essien, die voor 39 miljoen euro van Olympique Lyonnais kwam. Chelsea doet geen vei'dere mededelingen over de exacte transfersom van Sjevtsjenko. GPD/RTR BONN - Jan Ullrich heeft besloten de Ronde van Zwitser land te rijden ter voorbereiding op de Ronde van Frank rijk. Die start op 10 juni. Ullrich verklaarde na zijn voor tijdige vertrek uit de Ronde van Italië dat hij nog niet ze ker wist welke koers hij het meest geschikt vond. De Duit ser had ook interesse in de Ronde van Asturië. ANP CANNOCK - De hockeyers van Oranje Zwart zijn in het Engelse Cannock het toeimooi om de Europa Cup I begon nen met een grote zege. De ploeg van coach Eric Verboom versloeg Stroitel Brest uit Wit-Rusland met 7-0. Met drie goals was Max-cel Balkestein topscox-er. Oranje Zwart speelt vandaag tegen het Belgische Royal Leopold. ANP MUGELLO - Wegracer Valentino Rossi rijdt ook in 2007 op een Yamaha het WK MotoGP. De Italiaan is zevenvou dig wereldkampioeix. Rossi gaf vorige week al te kennen dat .hij nog niet klaar is met motoirijclen en de autosport voorlopig op een zijspoor zet. ANP HEERENVEEN - Oud-KNSB-voorzitter David Meijer is dinsdag op bijna 79-jaxdge leeftijd overleden. Meijer was in de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw twee keer preses van de nationale schaatsbond, in de peiiodes 1984-'88 en 1994-'95. Hij was erelid van de KNSB. ANP AMSTERDAM - De Nedexdandse rugbybond heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het WK Sevens 2009. Acht andere landen hebben ook intei-esse. De rugby bond denkt dat het binnenhalen van het WK een stimu lans zal zijn voor het rugby in Nederland. GPD Na ltieDHOVEN - Hij kan i^jral worden neergezet, k Kuijt heeft altijd zijn irde. Als aanvoerder de B-ploeg van Oranje ",^opte hij zich gister- Orcnd weer tot de ideale e laar van het collectief. zowaar een echte aigelspits. Man voorbij, cf°rzet, goal. Het was in ''57e minuut dat Kuijt n Babel bediende, en rmee zijn veelzijdig- s«j'i onderstreepte. Het j^d 2-1, de eindstand. jt als aangever, het is 9irS wat anders voor de ,er die gewend is zelf laatste zetje te geven. zegt veel over zijn ïstbaaxdieid. Zet Kuijt ^.e punt van de aanval en een prima spits. Pos- nv hem op rechts en er 5-ït een speler die zich 0l|ig maakt. dscoach Marco van Bas- weet dat en laat hem ook nooit vallen. Kuijt heeft hij de idea- waal f de man, de team- Mer die geen stennis als hij er eens naast it en voorop gaat in de -jd als dat nodig is. ^eravond kwam een jon- [Sdroom voor hem uit: ).2fvoerder van Oranje, dat Mhij altijd al willen zijn. en' enige nadeel was dat nd captain was van de ie|oeg. Maar hij mekker- aafniet. Kuijt deed wat d gevraagd. Stimuleer- en motiveerde, ook al het voor rust van geen nv.t- Die instelling werd in tweede helft beloond, al hij zelf nog een doel tje mee te pikken, week in Lausanne Ide Kuijt het onheil al Ijkomen. Hij miste vorm, trouwen. En werd ge monteerd met een weer- "3ze Robin van Persie, Bl(hem uit de basisploeg reidreef. Maar geen pa- J, zo sprak hij stoer, op gvWK had hij zijn hesje tpig. Of hem dat lukt, worden betwijfeld. Jir Kuijt geeft de strijd iIrjit op. Als de trainer Ai nodig heeft, staat hij Pp elke positie. GPD Spel Nederlands elftal voor de pauze zwaar onvoldoende, na rust beter door Dick Sintenie EINDHOVEN - De 'reserves' van Oranje mochten gisteren aan de bak tegen Mexico. Het werd een duel met twee gezich ten. Zwaar onvoldoende voor rust, hoopgevend er na. Neder land won met 2-1, dat wel. Bondscoach Marco van Basten wekte eerder deze week de sug gestie dat hij niet veel wijzigin gen zou aanbrengen in het elftal dat zaterdag Kameroen be dwong (1-0). Het tegendeel was waar. Acht potentiële basisspe lers hielden de bank warm. Slechts Jan Kromkamp, Wesley Sneijder en Robin van Persie gingen op herhaling. Van die drie staken Sneijder en Van Per sie er in de armetierige eerste helft bovenuit, Kromkamp scoorde een onvoldoende. Dirk Kuijt, als altijd vechtend voor wat hij waard was, kon in de spits weinig laten zien, simpel weg omdat hij amper in de buurt van het Mexicaanse doel kwam. Eén kans kreeg hij, in de negende minuut, maar hij schoot met de binnenkant van de rechtervoet in plaats van met de wx-eef. Het te zachte schot smoox-de in het doelgebied. Veel andere internationals - Denny Landzaat spande de kroon - maakten in de eerste helft een zeer povere indruk, al dan niet veroorzaakt door het feit dat het elftal dat gisteren binnen de lijnen verscheen nau welijks ex-varing heeft op inter nationaal niveau. Op dat po dium bepalen details het ver schil. Dat zal op het WK niet an ders zijn en het Nederlands elf tal kreeg gisteravond een voor proefje. Mexico contx-oleerde het duel, was zuinig met de ener gie in aanvallende zin, maar greep na achttien minuten de eerste corner aan om te scox'en, Noem het slim, noem het sluw, maar Jared Box-getti (Bolton Wanderers) kon vrij inkoppen omdat zijn directe tegenstander, John Heitinga, de weg werd ver sperd met een blok dat je vaker onder een basketbalbord ziet dan op een voetbalveld. Ingevingen Nedexiand stelde er één gevaar- lijke vrije trap tegenover: doel man Oswaldo Sanchez bokste de gekrulde trap van Sneijder uit de bovenhoek. Oranje leunde aanvallend op de ingevingen van Van Persie. Het kon de Mexicaanse defensie, onder aan voering van Rafael Marquez, geenszins verontrusten. Na rust bracht Van Basten Jan Vennegoor of Hesselink in voor Van Persie. Kuijt verhuisde naar de rechterkant. Al na vijf minuten bood de Katwijker een fi-aaie kans aan Oranjes 'bx-eek- ijzer', maar de spits van PSV schoot via zijn eigen hak over het doel. Flauw misschien, maar de gedachten gingen toch even naar Klaas-Jan Huntelaar, die op datzelfde moment met Jong Oranje de finaleplaats vierde op het jeugd-EK in Portugal. De fysiek sterke Vennegoor had namelijk wel degelijk zijn aan deel in de opleving van Neder land na rust, hoewel de vijf wis sels aan Mexicaanse zijde daar ook mee te maken hadden. Het resulteerde in twee goals. Heitin ga kopte raak uit een corner van Sneijder, Babel trof doel op aan geven van Kuijt, die het zien dat hij ook aan de rechterkant van veel waarde kan zijn. Een kwax- tier voor tijd had Kuijt de 3-1 op zijn schoen, maar hij het zich de bal ontfutselen door Ricardo Osorio. Vexwolgens had Babel de bal voor het intikken in een leeg doel, maar hij schoot naast. Van Basten zal gemengde gevoe lens hebben ovex-gehouden aan de tweede oefenwedstrijd op weg naar het WK. Zijn tweede keus was gisteravond een helft lang uitermate kwetsbaar. En het voetbal van achteruit liet ook na rust te wensen over. Maar teamgeest en een enkele in dividuele opi'isping - noodzake- lijk als het basiselftal straks tij dens een wedstrijd van impul sen moet wox'den voorzien - hiel den Oranje op de been. En dat is in deze fase van de voorberei ding ook wat waard. Nederland-Mexico 2-1 (0-1). 18. Borgetti 0-1, 53. Heitinga 1-1, 57. Babel 2-1. Scheidsrechter: Frödj- feldt (Zwe). Aantal loeschouivers: 35.000. Nederland: Timmer (46. Stekelen burg); Kromkamp, Boulahrouz, Heitinga, De Cler; Landzaat, Ma- duro, Sneijder; Van Persie (46. Vennegoor of Hesselink), Kuijt, Ba bel. GPD van onze sportredactie MONCHENGLADBACH - Mi chael Ballack heeft weer voor onrust gezorgd in de Duitse voet balploeg. De naar Chelsea ver trekkende vedette van Bayern München heeft grote twijfels over de door bondscoach Jürgen Klinsmann gehanteerde tactiek in het duel met Japan (2-2). „Klinsmann heeft in de afgelo pen twee jaar een jong team op de been gebracht, dat steeds de zelfde fouten maakt. Verdedi gend hebben we grote proble men", stelt Ballack in het voet balblad Kicker. „We spelen veel te aanvallend. We moeten meer naar onze verdediging kijken. De coach kent mijn mening en die van andere spelers. Het is aan hem keuzes te maken." In Nederland heerst aan de vooi- avond van het WK de beste stem ming van alle deelnemende lan den. Dat zegt Franz Beckenbau- er (60), organisator van het WK HBBB Op zijn weg naar het doel wordt Dirk Kuijt gestuit door Carlos Salcido. foto Peter Schols/GPD WK ^<5 2006 uoetba! W Duitsland in Duitsland. Hij legde het afge lopen jaar kennismakingsbezoe ken af aan alle deelnemers. Ner gens vermaakte hij zich beter dan in Nedex-land. „Alle vier de Nederlandse bondscoaches wa ren komen opdraven. En we heb ben prins Willem-Alexander in diens eigen huis bezocht. In Hol land heex'ste de beste sfeer. De hartelijkheid was ongelooflijk." Togo strijdt nog over de hoogte van de spelerspx*emies. Aanvan kelijk was de eis voor deelname alleen al 155.000 euro per spe ler. Nu is dat 120 mille. „De on- derhandelingen gaan door", zei een woordvoerder van de bond en voegde eraan toe dat de FTF niet verder wil gaan dan 30.000 euro. Dat is ook het bedrag dat de spelers als extra bonus wil len voor een zege. Voor een ge lijkspel volstaat 15 mille. Prins William bracht gistei'en een bliksembezoek aan de Engel se selectie. Hij wenste de spelers veel succes op het WK. De gast kreeg als uitsmijter de 'Peter Crouch Dans' te zien van de boomlange spits. De spelers moesten Crouch wel overhalen zijn dans te tonen. Crouch het die dinsdag voor het eerst op het veld zien nadat hij scoorde in het oefenduel met Hongarije. De wereldvoetbalbond Fifa liet gistex-en onaangekondigd van vier spelers van Brazilië de uri ne controleren. Doelverdediger Ceni, verdediger Luisao en mid denvelders Juninho en Gilberto Silva moesten plassen. Het vier tal is op het WK reservespeler. De Argentijn Mariano Pernia vei'vangt de geblesseerde Asier del Horno in de Spaanse selec tie. De linksback kreeg in apiil een Spaans paspoox*t en mag uit komen voor de ploeg van bonds coach Luis Ax-agones. Pernia viel aanvankelijk buiten de se lectie omdat hij nog geen duel voor Spanje speelde en Arago- nes zijn selectie oneerlijk vond tegenover andere spelex-s. Zijn uitverkiezing betekent overi gens wel dat Pernia zijn op 20 juni geplande huwelijk uitstelt. Tsjechië kan op het WK geen be roep doen op Vladimir Smicer. De middenvelder heeft een bles sure. Smicer sukkelt al maan den met zijn conditie nadat hij in februari aan zijn rechterknie geblesseerd raakte. Volgens de laatste diagnose heeft hij nu een bloedstolsel in zijn dijspier. De 33-jarige Smicer kwam dins dag al niet in actie in de oefen wedstrijd tegen Costa Rica. „Ex- zijn nog tien dagen te gaan tot de eerste wedstrijd, maar ik kan niet eens normaal trainen", zei Smicer gisteren. Bondscoach Karei Brückner be raadde zich direct over een op volger en wees Glasgow Ran- gers-middenvelder Liobor Sxon- ko aan. Die trainde voor de ze kerheid al een tijdje mee met de Tsjechische selectie. Voor de drie gx'oepsduels van het Nederlands elftal op het WK zijn afgelopen maand 8000 toe gangskaarten extra beschikbaar gekomen voor de supporters. De voetbalbond KNVB sluisde de helft door naar de supportersver eniging Oranje. De andere helft is voor bondssponsors en -rela ties. ANP/DPA/GPD/RTR/SID Nicky Hofs is uitzinnig nadat hij Jong Oranje naar de finale heeft geschoten. foto Antinio Simoes/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19