Na wiskunde de vakantie Verbouwen via een sleutelgat room volk beziet wulpse baadster Aquacultuur krijgt gestalte Maker monument overleden Lagere straf voor smokkel xtc tferiet unst Thrillerauteur Vicky Hartman in De Drukkerij vrijdag 2 juni 2006 1 MIDDELBURG - Het begin is er. Binnen één week kan Zeeland twee nieuwe activiteiten op het gebied van aqua cultuur officieel verwelkomen. Het gaat om de kweek van zagers door boeren en de teelt van zeekraal. Op 8 juni geeft gedeputeerde A. Poppelaars (verantwoordelijk voor het ontwikkelen van meer zilte teelten op land) de aftrap voor een proef zagerkweek op de boerderij. Dat gebeurt bij agrarisch bedrijf Jansen te Wolphaartsdijk. Doel van de proef: onderzoeken of op boerenbedrijven de kweek van zagers kansen biedt. Dat gebeurt op initiatief van B. Meijering, directeur van zeeaaskwekerij Topsy Baits en zusterbedrijf Topsy Feeds, gevestigd aan het Goese Sas. Hij wil samen met agrariërs inspelen op de groeiende vraag naar zagers als grondstof voor het voer van ge kweekte vis. De proef is ook bedoeld om gemeentebestuur ders de weg te wijzen hoe ze moeten omgaan met aquacul- tuurbassins op hun grondgebied. Op 14 juni neemt Pop pelaars het eerste doosje gekweekte zeekraal in ontvangst op de boerderij van kweker J. Poleij te Kruiningen. De kweek van zeekraal van Zeeuwse bodem is bedoeld om aan de vraag vanuit met name de horeca te voorzien. Die stijgt, terwijl er ter bescherming van de natuur beperkin gen zijn gesteld aan het snijden van wilde zeekraal. DEN HELDER - Beeldend kunstenaar R. (Rudi) van de Wint is deze week onverwachts overleden op zijn terrein De Nollen in Den Helder. Van de Wint was de maker van het oorlogsmonument bij de Westkappelse Kreek. Van de Wint kreeg eind jaren tachtig opdracht één van de vijf Walcherse oorlogsmonumenten te maken. De vijf moesten herinneren aan de inundatie van Walcheren. Het eerste ontwerp - een in parten gedeelde stenen heuvel met in het midden een soort fakkel - werd afgekeurd omdat het geen genade kon vinden in de ogen van de Westkappel se bevolking. Een tweede ontwerp - een zwarte sokkel die een langwerpige ovale vorm droeg - werd uiteindelijk wel geplaatst. In het dorp werd het monument 'de schoppe' ge noemd, omdat het leek op de steel van een schop. In 1998 ging het kunstwerk in vlammen op. Van Van de Wint zijn in Nederland rond de dertig sculpturen te vinden. Ook maakte hij de schilderingen voor de vergaderzaal van de Tweede Kamer. Van de Wint is 63 jaar geworden. DEN HAAG - Een 65-jarige Terneuzenaar is gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een celstraf van vierenhalf jaar wegens de smokkel van een half miljoen xtc-pillen naar Australië. De man is vrijgesproken van betrokkenheid bij een tweede xtc-transport in het voorjaar van 2001. De opgelegde straf is aanzienlijk lager dan het eerdere vonnis van de rechtbank in Middelburg. Deze had de man, na een eis van twaalf jaar cel voor twee bewezen transporten, zeven jaar celstraf opgelegd. Het openbaar ministerie tekende hoger beroep aan omdat de straf te laag zou zijn. Het ge rechtshof zei echter dat de man geen leidende rol had bij de xtc-smokkel en had geen vrees voor herhaling. ,,Uit uw bekentenis blijkt inzicht dat u zich hier in de toe komst niet meer mee bezig moet houden", zei de rechter Het xtc-transport is in het najaar van 2001 door de Au stralische douane in beslag genomen. Tegen de Terneuze naar was in hoger beroep door de hofaanklager acht jaar gevangenisstraf geëist. r A lida Verhelst is klaar met haai- examen. De n rJLleerlinge van het Calvijncollege in Krabben- i, ijke sloot het gisteren af met nask oftewel na- t ïurkunde-scheikunde. Het ging wel, zo reageer- ze direct na afloop. „De vragen vielen niet te- '-en." Het was volgens haar niet supermakkelijk Haar ook niet echt moeilijk. Er was gisteren ook 3 pldoende tijd om alle vragen te beantwoorden. i en half uur voor het verstrijken van de tijdsli- n liet was ze al klaar. „Dat was wel lekker." De 3 ïwoonster van Kruiningen staat een 6,3 voor ask en verwacht dat ze maximaal een zeven en linimaal een zes heeft gehaald. Met een beetje eluk staat er straks een zeven op haar eindlijst an het vmbo. ~\ok Berbel Lippe is klaar met haar examen, n _/De Middelburgse leerlinge van de Christelij- 3 Scholengemeenschap Walcheren moest gister- Ij liddag nog Engels doen. Dat ging goed. De tek- ,en waren begrijpelijk. De vragen idem dito, al- i. us Berbel. „Het was makkelijk." De ha- D-5-leerlinge verwacht dat ze toch zeker een :ht heeft gehaald. Dat cijfer staat over enkele f- -eken waarschijnlijk ook op haar eindlijst -ant voor haar schoolexamens staat ze nu een ,5. Berbel ging gisteravond niet samen met wat .tienden en vriendinnen in een Middelburgs ca- het einde van haar examenperiode vieren. In i- iaats daarvan reisde ze snel af naar Rotterdam it m daar haar jurk op te halen voor het eindexa- ienfeest van vanavond. Een speciale Surinaam- sjurk, gemaakt door een tante van haar vriend- k" i. [)aul Mertens had gisteren een rustige dag. Hoewel, rustig: de vwo-leerling van het Rey- 11 aertcollege in Hulst moest eerst zijn schoolboe- en terugbrengen en sloot de dag af met een bar- s gcue met zijn klasgenoten in Sint-Jansteen. Te- igblikkend op de examenperiode liet hij weten 0 at de schoolexamens toch zwaarder zijn. Ook i- iel hem op dat je voor je examen niet echt zo èel moet leren als van tevoren gedacht. „Als je •- «nminste goed geleerd heb voor je schoolexa- lens." ok viel het mee dat hij tussen de examens door og tijd had voor andere zaken zoals optrekken - iet vrienden en eens uitgaan. Hij dacht aanvan- J elijk dat hij de afgelopen weken alleen maar ;hter zijn bureau zou zitten. 1 'at was echter beslist niet nodig. ngels, scheikunde en biologie heeft hij zeer l( Ded gemaakt, zo weet hij nu. Zeker Engels, - aar heeft hij een zeer goed punt voor gehaald, Jj Idus de inwoner van Vogelwaarde. Nederlands 31 wiskunde waren zijn mindere vakken. Vooral 'ederlands, dat vindt hij spijtig. "ij had graag daar ook een goed punt voor ge aaid. Dat zit er echter niet in, zo vreest hij. door Emile Calon Anne Hammers is teleurgesteld in de samenstellers van het eindexamen. De vwo-leerlinge van Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman in Zierikzee had veel mak kelijkere vragen verwacht. Ze werd echter geconfronteerd met het tegenovergestelde. Leon Koop man verliet daarentegen redelijk op gewekt de gymzaal van zijn school. Hij vond het wiskunde-examen 'te doen'. „Viel mee." Anne en Leon slo ten gistermiddag hun examenperio de af met wiskunde. Anne wiskun de Al, Leon Al,2. Ze hadden de vol le drie uur nodig. Pieter kwam zelfs wat tijd tekort. Wat hem betreft had hij nog zeker een kwartier extra nodig gehad om alles te con troleren. Anne baalde een beetje van alle uit zonderingen die de samenstellers in haar opgaven hadden verborgen. Zoveel had ze er niet verwacht. Ze had beslist geen last van examenze nuwen want ze slaagt, dat is zeker. En voor wiskunde staat ze ook zeer goed: een 8,4. Volgens haar wist ze in een aantal gevallen gewoon niet hoe ze een opdracht tot een goed einde moest brengen omdat ze de uitzonderingsregels gewoon niet wist. Leon wist overal de antwoorden op. Hij had woensdagavond nog wat oude examens geoefend zodat hij met het nodige vertrouwen begon. Hij weet dat sommigen een hekel hebben aan het oefenen van oude examens. Dat maakt hen zenuwach tig. Hij niet. Het gaf hem juist een gevoel van vertrouwen. Direct na af loop van het examen vermoedde hij dat hij dat hij een voldoende had ge scoord, 'iets tussen de zes en de ze ven'. Voor zijn schoolexamens staat hij een 7,7 zodat op zijn eindlijst zo goed als zeker een zeven staat. Docente Esther Abbink had giste-- ren nauwelijks tijd om_.de- examens in te zien. Zo ver ze kon oordelen za gen de opgaven er redelijk uit. Maar dat zegt volgens haar lang niet alles. Anne en Leon gaan de komende week op zoek naar een vakantie baantje. Iets in de horeca waar schijnlijk. Ze zijn niet bang dat ze geen werk vinden. In een vakantie- gebied als Schouwen-Duiveland is Anne Hammers en Leon Koopman sloten gisteren in Zierikzee met wiskunde als laatste opgave hun examens af. foto Marijke Folkertsma in het zomerseizoen altijd wel werk te vinden. Leon gaat deze zomer ook proberen zijn rijbewijs te ha len. Hij gaat dat doen op kosten van zijn ouders. Die betalen omdat hij nimmer heeft gerookt en geen scoo ter moest hebben toen hij zestien was. De achttienjai'ige inwoner van Zierikzee is uitermate content met die deal met zijn ouders. Stadions Leon is ook van plan samen met zijn broer wat voetbalstadions te be zoeken. Hij is een ware voetbalfan en vindt een bezoek aan een stadion zeer bijzonder. Zelfs als er niet ge speeld wordt. Hij denkt er over na om samen met zijn broer de Londen- se stadions te bezoeken. In die stad staan immers enkele fameuze. Na de vakantie verhuist hij naar Til burg om daar communicatie- en in formatiewetenschappen te studeren aan de universiteit. Hij wil graag schrijven en denkt dat hij daar een en Frans studeren. Ze wilde in eer ste instantie alleen Nederlands stu deren maar ze is afgeknakt op de sfeer bij de Nederlandse universitei ten. Om die reden wijkt ze uit naar België. „Daar is toch wat meer discipline en wordt er serieuzer omgegaan met het Nederlands." In Antwerpen kan ze echter alleen maar Neder lands studeren in combinatie met Frans. Voor haar geen probleem. Haar toekomst ligt niet op een school. Het onderwijzen van kinde ren, dat is niets voor de zeventienja rige inwoonster van Brouwersha ven. Ze moest dit jaar op school les geven aan de onderbouw. Daar merkte ze dat dat niets voor haar is. Les geven op een hogeschool of uni versiteit is niet uitgesloten. Ze denkt ook aan tolken of vertalen. Voorlopig is het echter nog niet zo ver. De beide vwo'ers moeten eerst enkele weken wachten op hun diplo ma. goede opleiding kan krijgen. Hij heeft al een kamer zodat hij de ko mende tijd niet meer op zoek hoeft. Hij weet nog niet welk beroep hij la ter gaat uitoefenen. Journalistiek lijkt hem wel interessant, maar dan niet iemand die veel moet reizen. Daar heeft hij echt geen zin in. Het kan echter ook goed dat hij iets an ders wordt, zolang het maar een be roep is waarbij hij creatief om kan gaan met taal. Anne gaat ook iets doen met taal. Ze gaat in Antwerpen Nederlands Ali Pankow R1KZEE - Het 'Vrome Volk' t wat sceptisch naar de 3 )se, naakte dame op de rand de vijver. Het is een fraai ta- 1 ïl in de gloednieuwe beel- J uin van Ton en Fré van In- Schenau achter hun atelier iomeet aan het Havenpark ierikzee. De tuin wordt mor- voor het eerst opengesteld het publiek. inrichting is vooral het e van Fré geweest. Zij hecht waarde aan een tuin", zegt Die mooie diepe tuin ach- le voormalige bloemenwin- van het echtpaar Wichgers twee jaar geleden ook de •slag voor het kunstenaars paar om zich hier te vesti- met zijn atelier. Ze werken wee met klei, maar hun c verschilt aanzienlijk. Fré kt hoofdzakelijk figuratieve den, Tons voorkeur ligt meer bij abstractere vormen. Dat levert een boeiende collec tie op. Verder constateert Fré de laat ste tijd een groeiende belangstel ling voor het werken met steen. „Het spreekt me ineens aan te gaan hakken. Zo'n ruw brok steen te lijf te gaan. Dat is span nender dan het werken met klei, waarbij je gemakkelijk kunt toe voegen en wegnemen om het ge wenste resultaat te bereiken. Bij het echte beeldhouwen gaat het erom niet te veel te hakken", zegt Fré. Onder de monumentale taxus boom in de nieuwe beeldentuin prijken enkele fraaie resultaten van haar 'nieuwe hobby', zoals ze zelf omschrijft. Zij werkt met serpentijn, Braziliaanse spek steen en met bruine albast. Boom Even verderop kijkt een opmer kelijke 'Pronkvogel' met kraalo- gen en protserige staart de om geving in. Een klein stukje ach ter hem verrijst een 'Bladerzuil' van Frés hand. „Zij een boom, ik ook een boom", grinnikt Ton en hij wijst op zijn 'Tulpen boom' met keramische, fel rood gekleurde bloemen. Ton tekent ook voor de beeldengroep 'Het Vrome Volk' met strak gestileer de vormen. „Aanvankelijk wil de ik een optocht van kardina len maken, maar er staan nu ook vrouwen tussen, vandaar de gewijzigde titel." De strenge figuren vormen een mooi con trast met de naakte vrouw met vele rondingen die Fré op de rand van de vijver heeft ge creëerd. Balans In een verscholen hoekje staat 'Kareltje' guitig de tuin te bekij ken. Het is een beeldje van een jongetje dat aan Pinokkio doet denken. Het zou nauwelijks ver bazen als zijn versteend neusje plotseling begint te groeien. 'Constance in balans' is de ti tel die Fré heeft gegeven aan een beeld van een vrolijk ogend vrouwtje, zittend op een grote bal. Haar toelichting: „Die naam is al werkend ont staan. Het gaat tijdens dit proces vooral om het zoeken van een balans bij het steeds verder aanbrengen van een nieuwe laag klei. Als je te veel doet, zakt de boel ineen en is het beter even te wachten totdat het onderste gedeelte is ver hard." De opmerkelijke vogelkopjes die hier en daar tussen het stru weel opduiken, bieden een vro lijk element. Vanuit het water rond de fontein klinkt luid gek waak. Dat komt van enkele for se groene kikkers. Die zijn niet van klei of steen, maar puur na tuur. De beeldentuin van De Komeet is zaterdag en zondag geopend tij dens de Kunstwandeling Zierik- foto Lex de Meester door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De bouwon derneming heeft volop ervaring als het gaat om grote restaura tieprojecten, maar de verbou wing van het Zeeuws Museum in Middelburg is toch wel iets bijzonders. Vooral in logistiek opzicht is het vaak improvise ren. Morgen krijgt het publiek de kans om een kijkje te nemen achter de schermen van het pro ject. De mensen van hoofdaannemer De Kok Bouwgroep noemen de Abdij een 'sleutelgatlocatie', om dat groot materieel nauwelijks op het plein kan komen. „Alles moet door de Balanspoort", zeg gen algemeen directeur Bart de Kok en uitvoerder Erwin Jobse. „Daar kan geen normale kraan door, hooguit een kleine vracht wagen." Dat betekent diverse aanpassin gen. Betonwagens moesten af standen tot tachtig meter over bruggen. De samenstelling van het beton is daarom zodanig aangepast, dat dunnere slangen konden worden gebruikt. „Die zijn wat handzamer", verklaart Jobse. De ingrijpende verbouwing be gon in het najaar van 2005. Vol gend jaar maart moet het mu seum weer opengaan. Het pro ject zit volgens de bouwers rede lijk goed op schema en wie mor gen de open dag bezoekt, krijgt al een aardige indruk hoe het vernieuwde Zeeuws Museum er uit gaat zien. Het opvallendste onderdeel is wel de nieuwe moderne entree partij. Die komt aan de kant van het Abdijplein, deels onder straatniveau gelegen. De grote lijnen van de ingang en het er naast gelegen cafégedeelte zijn al zichtbaar. Vandaaruit komen bezoekers het museum binnen via het souterrain. Om de nieuwe toegang te realise ren moest een gat worden ge maakt in de eeuwenoude muur, zoals op meerdere plaatsen in het complex doorgangen zijn ge maakt. Een heidens karwei, al dus De Kok. „We zijn drie maan den aan het hakken geweest. In totaal moest er maar liefst 1300 kuub puin en zand worden afge voerd. En dat allemaal via dat kleine poortje!" Liftschacht Rechts van de entree, naast de Balanspoort, wordt gewerkt aan wat de voornaamste 'zenuw baan' van het museum wordt: de moderne liftschacht en roest vrijstalen trap. De oude lift schacht is inmiddels wegge haald. Daar worden nu kleinere vertrekken van gemaakt. Behalve in de verbouwing van de kelder is de afgelopen maan den veel tijd gestoken in de op bouw van de complexe installa ties in het pand, die onder meer moeten zorgen voor een uitge kiend klimaatsysteem in het mu seum. De prachtige zolder, voor heen als depot in gebruik, staat nu vol met grote kasten en vele buizen, die een kunstwerk op zich vormen. Hijsgat „We hebben een hijsgat ge maakt die door alle verdiepin gen heen ging", zegt Jobse. „Via het gat hebben we alle ap paraten naar boven gehesen. Het zwaarste element woog 1100 kilogram." Het indruk wekkende buizensysteem past precies onder de mooie kap. De Kok: „Maar de constructie blijft onaangetast. We hebben er hooguit een kabeltje op vast gezet." De nadruk lag tot nu toe op de kelder en de zolder. De komen de maanden komen de tussen liggende verdiepingen met de tentoonstellingszalen steeds meer aan bod. In de toekomsti ge wandtapijtenzaal staan bij voorbeeld al zwarte platen ge reed die de ruimte volledig gaan verduisteren. Dit om de kroonjuwelen van het museum te beschermen, maar ook om te zorgen voor een bijzondere at mosfeer. Op werkdagen zijn er gemid deld rond de dertig mensen aan de slag, allemaal Zeeuwen uit de nabije omgeving. Zij doen ook verfijnde klussen, zoals de restauratie van de glas-in-lood- ramen. Jobse en De Kok bekij ken tevreden de eerste resulta ten. „Een mooi stukje vak werk. Geïnteresseerden in de verbou wing van het Zeeuws Museum zijn morgen welkom tussen 10.00 tot 16.00 uur. De open dag is onderdeel van de landelijke Dag van de Bouw. Ande re Zeeuwse projecten die morgen kunnen worden bezocht zijn de res tauratie van de scheepswerf in Ar- nemuiden, de renovatie en uitbrei ding van het ROC-gebouw in Vlis- singen (Oude Veerhavenweg) en nieuwbouwwijk Stadszicht in Tho- len, allemaal van 10.00 lot 16.00 uur. MIDDELBURG - Thrillerschrijf ster Vicky Hartman is morgen vanaf 12.00 uur aanwezig in boekhandel De Drukkerij in Middelburg. De beeldentuin achter atelier De Komeet in Zierikzee is morgen voor het eerst open. foto Marijke Folkertsma Van haar is dezer dagen Zeeuws meisje verschenen, het tweede boek in een reeks met als hoofd persoon de vrouwelijke recher cheur Laurien Minnaar. Een jaar geleden kwam het eerste deel. De dode van Domburg, uit. Öe serie speelt zich af in Zee land. Vicky Hartman is een pseu doniem van Joke Meijer uit Oos terhout, die onder de naam Eva Bentis ook literaire romans schrijft. De auteur wordt morgen geïnter viewd door Theo Rietveld, pro grammamaker bij de Walcherse streekomroep Cool FM. Ook het huidige echte Zeeuws Meisje, Anna Dieleman, is aanwezig. De vertaalrechten van het boek zijn inmiddels in Duitsland ver kocht aan uitgeverij Lübbe, die marktleider is op het gebied van spannende boeken. De Duitse vertaling verschijnt waarschijn lijk volgend jaar zomer. lieuwe entree van het Zeeuws Museum in aanbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17