ZLTO wil Saeftinge verlagen Cyberseks ook populair onder Zeeuwse jongeren Obsessie eindigt in familiedrama Werkvakantie voor de hond in Cadzand Praktijkopleiding voor werklozen Voorzitterschap uit Grondwet Vervolgproef burgeralarm Duizenden meikevers gezien Brillenkoster heeft nu vooral dozen nodig Ontpolderen Hedwige overbodig Nieuwe natuur volgens Europese eisen NVBS-secretaris neemt afscheid Gospeldienst vrijdag 2 juni 2006 15 MIDDELBURG - Mensen die werkloos zijn kunnen een praktijkopleiding voor de horeca volgen bij het ROC Zee land. Leerlingen kunnen binnen een jaar een horecadiplo- ma halen. De lessen vinden plaats in het grand café Bui tenrust in Middelburg. De opleiding bestaat voornamelijk uit praktijklessen. Leerlingen kunnen kiezen uit de oplei ding tot basiskok of tot gastheer/gastvrouw. Na de oplei ding krijgen de cursisten een arbeidscontract voor een half jaar. Er is plaats voor dertig leerlingen. Op 14 en 15 juni zijn er voorlichtingsbijeenkomsten. DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren een eerste stap gezet om een einde te maken aan het verplichte voor zitterschap van de gemeenteraad en Provinciale Staten. Nu is in de Grondwet vastgelegd dat de burgemeester en de commissaris van de koningin de voorzittershamer han teren. Tijdens een debat bleek dat een mime meerderheid van de Kamer die bepaling uit de Grondwet wil schrap pen. CDA, WD, PvdA, D66 en ChristenUnie zijn voor, zo dat dinsdag bij de stemming de benodigde tweederde meerderheid wordt gehaald. Na de Kamerverkiezingen van volgend jaar moet het voorstel opnieuw in stemming komen ('de tweede lezing'). Daarna beslist nog de Eerste Kamer. Vervolgens moet in de Gemeentewet en de Provin ciewet worden vastgelegd wie dan wel voorzitter wordt van gemeenteraad en Provinciale Staten. Het is niet uitge sloten dat het gewoon een taak blijft van de burgemeester en de commissaris van de koningin, maar vrijwel alle par tijen zijn daar geen voorstander van. De Kamer vindt dat gemeenteraden en Provinciale Staten zelf moeten kunneh bepalen wie voorzitter is. Minister Pechtold (D66, Be stuurlijke Vernieuwing) vond dat een redelijk voorstel. GOES - De proef om Zeeuwen via sms'jes op de mobiele telefoon te alarmeren bij (naderend) onheil, krijgt een ver volg. De nieuwe proef duurt tot medio augustus en be staat naast alarmberichten ook uit informatie, zoals weer en nieuws. Met het systeem van het zogeheten cell broad cast kan Nederland in vijfhonderd stukken worden opge deeld. Per locatie kunnen mobiele telefoons specifieke in formatie krijgen. Voor het verzenden van een sms'je hoeft het nummer niet bekend te zijn. Iedereen met een mobiele telefoon in de bewuste omgeving krijgt het bericht. HULST - Meer dan drieduizend meikevers zijn de afgelo pen weken waargenomen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Eddy Taelman uit Hulst, lid van de insectenwerk groep van natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut, is massaal gehoor gegeven aan zijn oproep om waarnemin gen van meikevers aan hem door te geven. Vooral op de zachte avond van 11 mei zijn er veel meikevers uit de grond gekomen. In de streek is een aantal bijzondere waarnemingen gedaan. De tienjarige Michelle Schriemer uit Heikant zag een veenmol, een zeldzaam diertje dat overigens al vaker in dat dorp gesignaleerd is. Bij de fami lie Van Eerdenburg in de Zoutestraat in Hulst zijn onder twee boerenkarren tientallen trechters van de mieren leeuw ontdekt. Sinds 2000 zijn er in Zeeuws-Vlaanderen vier exemplaren van de mierenleeuw waargenomen. door Aector Doorns MIDDELBURG - Zijn gezin was een obsessie voor de 45-jari- ge man uit Assenede geworden. De Belg liep al langer rond met het voornemen zijn vrouw en zijn schoonmoeder te doden om daarna de hand aan zichzelf te slaan. Dat bevestigde hij giste ren in Middelburg nogmaals bij de rechtbank. Ook had hij gedreigd zijn kinde ren te doden. „Nee, ik wilde mijn kinderen sparen", zei hij gisteren. Dat gold niet voor me vrouw Van Dam-van den Berg- he, die door de verdachte op 15 september in haar woning in Sas van Gent werd neergescho ten. De hulp kwam te laat, want ze overleed in het ziekenhuis in Gent aan haar verwondingen. De gehandicapte vrouw, die aan het bed gekluisterd was, was nog bij kennis toen haar schoon zoon haar in de buik schoot. Ze smeekte om hulp, maar hij wil de slechts praten. „Waarom bent u op haar blijven inpraten, terwijl ze doodbloedde?", vroeg officier van justitie H. den Har- tog. „Ik heb haar gevraagd waar om ze tussen mij en haar doch ter is gaan staan. Het gesprek duurde een kwartier." De man had tussentijds de slaapkamer van zijn kinderen (3, 4 en 6 jaar) afgesloten en een afscheidsbrief geschreven. Maar hij bedacht zich. „Dan zou ze nog alles er ven en winnen", zei hij stoïcijns. Het gezin woonde na het huwe lijk in 1999 in bij de schoonmoe der. De problemen met zijn vrouw waren na de geboorte van het derde kind onhoudbaar geworden. Hij werd het huis uit gezet, maar later toch weer in ge nade aangenomen. Terreur Nadat hij vorig jaar in maart weer uit de woning van zijn schoonmoeder was gezet, betrok de man een caravan in Asse nede. Hij wilde ten koste van al les de relatie herstellen en zette zijn vrouw en schoonmoeder on der druk met bedreigingen via telefoon, sms-berichten en brie ven. Hij tergde zijn vrouw door haar op een gezinsdrama met een politieman te wijzen. Dooi de terreur heerste er bij het ge zin een vreselijke angst. De man ging de avond van 15 september naar de woning aan de Beneluxstraat. De deuren wa ren gebarricadeerd. Aan de ach terkant ging hij met een jachtge weer op een tuinstoel zitten. Om dat ze lawaai hadden gehoord, waarschuwde zijn vrouw haar zuster. Die kwam met haar zoon naar de woning. Toen de zoon de achterdeur van het slot deed kwam hij oog in oog te staan; met de verdachte, die een schot loste. De jongen raakte ernstig" gewond aan zijn arm, waaraan hij voor het leven gehandicapt zal blijven. Onbewogen „Ik dacht dat het mijn vrouw was", vertelde de verdachte gis teren onbewogen. Zijn vrouw kon samen met haar zuster de woning uitvluchten. Daarna hoorden ze een schot. Zijn vrouw voelde zich machteloos- en was bang dat hij de kindere$ iets zou aandoen. „Zij zag haar kinderen pas anderhalf uur la ter terug", zei de officier van jus titie gisteren. Nadat de man zijn wapen, dat geschikt is om groot wild mee te schieten, op een ta fel had neergelegd gaf hij zich over aan de politie. De Assenedenaar is volgens ge dragsdeskundigen van het Pie- ter Baan Centrum verantwoor delijk voor zijn daden. De trage die heeft het leven van de fami lie ingrijpend veranderd. Ze heb ben nachtmerries en durven nau welijks op straat te komen. „Zo dra hij vrijkomt zijn wij aan de beurt", had zijn (ex-)vrouw ge zegd. Voor de officier is levens lang, dat zelden wordt geëist, de enige zekerheid dat de verdach te het gezin niets kan aandoen. De man vroeg herhaaldelijk zijn kinderen te mogen zien. De na-- bestaanden claimden de begrafe niskosten van hun moeder - 6830 euro - en de jongeman vroeg als voorschot 10.000 euro schadevergoeding. Raadsman H. Dunsbergen vroeg zijn cliënt vrij te spreken van de poging tot moord op zijn vrouw en de kleinzoon. „Het was een paniekreactie." Verder vond, hij de moord niet bewezen, om dat er 'slechts' één schot op de schoonmoeder is gelost en zij. nog in staat was om een gesprek met zijn cliënt aan te gaan. Raadsman M. van der Want vroeg vrijspraak voor zijn 29-ja- rige cliënt uit Gent, die ontken de het wapen aan de dader te hebben geleverd. door Jan van Zuilen IJZENDIJKE - Er waren al men sen bang dat hij gestopt was met het inzamelen van brillen 'want we lezen er de laatste tijd niet meer over in de krant'. Wees gerust: Jacques van Voor enberghe, beter bekend als de brillenkoster van IJzendijke, is nog steeds bezig met het inzame len van afgedankte brillen. Hij heeft er weer zo'n dertig duizend klaar liggen voor verzending naar het Afrikaanse ontwikkelingsland Ghana. Het vervoer is ook al geregeld. Bij een rederij in Burgh-Iiaamstede staat een container klaar die eind juli verscheept wordt naar Ghana. Meer brillen zijn nog steeds welkom maar waar Van Voorenberghe op dit moment de meeste behoefte aan heeft zijn dozen om de brillen in te ver voeren. „Plet liefst verhuisdo zen, want die zijn lekker stevig. In het verleden kreeg ik altijd dozen van Philips in Terneuzen, maar sinds die overgestapt zijn op plastic verpakking kunnen ze me niet meer helpen", verklaart Van Voorenberghe. Toeval Zijn actie loopt al sinds 1962 en kwam min of meer bij toeval op gang. Als koster van de katho lieke kerk was Van Vooren berghe destijds betrokken bij het inzamelen van oud papier. Tijdens het sorteren daarvan kwam hij een boekje over de Me- misa tegen met een artikel en op roep van missiepater Sjef Cra mers om oude brillen op te stu ren naar zijn missiepost in Gha na. Diezelfde pater Cramers zorgt er nog steeds voor dat de brillen die Van Voorenberghe in zamelt in Ghana via een net werk van door hemzelf opgelei de lokale opticiens terechtko men bij de arme Ghanese bevol king. Van Voorenberghe heeft al die jaren tamelijk nauwkeurig bij gehouden hoeveel brillen er binnenkomen. Inmiddels staat de teller op ruim twéé miljoen. door Rinus Antonisse HULST - Afgraven van de hoge schorren en uitdiepen van de drie hoofdgeulen in het Verdron ken Land van Saeftinge levert een fikse verbetering van de na tuur in het oostelijk deel van de Westerschelde op. Ontpolderen van de Hedwigepolder is hier door overbodig. Dit stelt de afdeling Hulst van landbouworganisatie ZLTO. Vi- ce-voorzitter F. Kuijpers vindt dat het alternatief voor ontpol- dering nadrukkelijk onderzocht moet worden door onafhankelij ke deskundigen. Niet vrijblij vend, maar als onderdeel van het milieu-effectonderzoek naar ontpolderen van de Hedwigepol der en een deel van de Vlaamse Prosperpolder. Kuijpers begrijpt niet waarom tot nu toe nooit serieus gekeken is naar buitendijkse mogelijkhe den om de aangetaste natuur in de Westerschelde (vooral afna me van ondiep water en jong schor) te herstellen. Aanpak van het in de loop der tijden hoog op- geslibde Saeftinge - op de dui nen na het hoogste stuk Zeeland - beschouwt hij als een reële kans om aan ontpolderen te ont komen. Riet en bosopslag Verbetering van de natuurkwali teit van het verouderde schorge- bied (de zilte natuur wordt steeds meer verdrongen door zoete, in de vorm van riet en bos opslag) wordt ook door het mi nisterie van Landbouw en Na tuur wenselijk geacht. Kuijpers wijst erop dat het past in de uit- werking van de Europese Vogel en Habitatrichtlijnen. Mede door het aanplanten van Engels slijkgras in de jaren twin tig en dertig van de vorige eeuw, is de schorvorming in Saeftinge versneld. Dat gebeurde met het oog op plannen voor het op nieuw bedijken van het verdron ken land (waar begin jaren zes tig vanaf is gezien). Het schor is door opslibbing circa één meter hoger dan zeventig jaar terug. Bovendien zijn de hoofdgeulen Speelmansgat, Ijskelder en in mindere mate Hondegat gaan verzanden. Bij hoogwater kan er veel minder water in Saeftin ge geborgen worden dan vroe ger. Kuijpers signaleert dat de veran deringen van invloed zijn op de planten. Doordat er minder zee water instroomt, zijn verschil lende zoutminnende planten vol gens hem bijna verdwenen, zo als de lamsoor. „Vroeger kwam deze plant talrijk voor, denk maar aan de Blauwe Plaat. Nu is er nog maar tien vierkante me ter over, omringd door piket ten." Hij voorspelt dat zonder in grijpen het grootste brakwa terschor van West-Europa binnen vijftig jaar gewijzigd is in een riet- en wilgenvlakte. Ook wel mooi, maar niet de natuur die - ook volgens Europa - in het Scheldebekken in stand moet worden gehouden. Kuijpers wijst erop dat wellicht niet de hele oppervlakte aan ho ger schor afgegraven moet wor den. Mogelijk zorgt afplaggen van een kwart tot de helft al voor voldoende verbetering. Dat moet juist onderzocht worden, meent hij. De ZLTO'er merkt op dat het idee niet nieuw is: het wordt ook voor het Zwin in West-Zeeuws-Vlaanderen on derzocht. Gedeputeerde M. Kramer (na tuur en water) heeft recent toe gezegd dat alternatieve plannen voor ontpoldering beoordeeld worden door een deskundigen team. Daarbij komt met name aan de orde of ze voldoen aan de Europese natuurrichtli j nen pagina 16 polders gingen kopje onder GOES - De Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) zwaait vandaag in Goes haar secretaris L.W. de Groote uit met een officiële afscheidsre ceptie. door Sheila van Doorsselaer HULST - „De hele klas doet het!" Ook Zeeuwse jongeren 'cy berseksen' er op los. Massaal la ten ze zich via internet verlei den of versieren ze zelf. „Het is gewoon heel spannend." Cyberseks: via chatprogram- ma's als MSN seksueel getinte gesprekken aangaan, al of niet met gebruik van de webcam. Zo kan de ander worden gezien en bevalt het plaatje, waarom dan niet even voorstellen om wat uit te trekken? Is het virtueel erg ge zellig dan wordt soms een af spraakje gemaakt om elkaar ook eens in het echt te ontmoe ten. Liesbeth (15) cybert wel eens. „Alleen met jongens die ik in het echt niet ken, want met be kenden cyberen zou ik wel eng vinden. Stel dat-ie gaat rondver tellen wat ik heb gezegd." Ze zegt zelf nooit een gesprek aan te knopen met als doel cyber- seks te hebben, maar dat ze al tijd zelf versierd wordt. „Die jongens vragen dan gewoon of je zin hebt. En dan vraag ik pla gerig: 'Zin in wat?' En zo begint zo'n gesprek meestal. Soms wil len ze me in het echt ontmoeten, maar daar begin ik dus niet aan." Haar ouders weten van niks. „Die denken dat ik alleen met vriendinnen chat." Grote borsten Michael (17) vindt cyberseks 'vet lachen". „Beetje elkaar uit dagen, leuk! Ik vraag meestal of ze grote borsten hebben. Wel op vallend dat ze bijna altijd 'ja' zeggen. Als ik dan vraag: 'Zet je cam aan en laat eens.zien', dan gaan ze heel vaak offline. Dan weet ik dat ze lid zijn van het it- ty bitty titty committee. Laat maar dan." Hij heeft al eens een meisje van de cyberseks in het echt ont moet, maar hij kende haar al. „Ze staat altijd op dezelfde cam ping als mijn ouders en zo heb ben we elkaar ontmoet. Ik ben soms best nieuwsgierig hoe die meisjes er in het echt uit zien, maar het openbaar vervoer is hier in Zeeland zo slecht, je kan gewoon niet zo makkelijk op en neer naar Rotterdam of Zwolle bijvoorbeeld." Ilse (14) is slechts in theorie er varingsdeskundige. „Ik weet wel hoe het gaat enzo, de hele klas doet het wel eens, maar ik zelf niet. Ik vind het best wel eng, want je weet vaak niet of je met een jongen van 16 of een man van veertig zit te chatten. Dat zou ik wel heel vies vinden. De computer staat bij ons trou wens in de woonkamer, dus mijn moeder kan zo zien wat ik aan het doen ben." Dat haar vrienden en vriendinnen cybe ren, snapt Ilse wel. „Het is ge woon heel spannend en veiligere seks kun je niet hebben, toch? Je raakt elkaar helemaal niet aan!" Naaktfoto's Jongens en meisjes die naaktfo to's van zichzelf mailen, of voor de webcam strippen of het „met zichzelf doen' vindt Ilse stom. „Iedereen kent die verhalen dat die foto's of filmpjes op internet worden gezet en dat iedereen ze kan zien. Als je dat weet, dan be gin je daar toch niet aan? Ja, of ze willen dat juist. Daarom heb ben sommige meisjes misschien ook van die dingen als 'sletje' of 'bitch' in hun nickname." Bas (17) heeft een eigen compu ter in zijn slaapkamer en ge bruikt die ook niet alleen om huiswerk op te maken. Zijn vrienden blijkbaar ook niet. „We zeggen niet expliciet tegen elkaar wat we uitvreten op MSN, dat is toch privé, maar als een meisje in de chat tegen me zegt: 'als we in real life (in het echt) afspreken, dan zal ik je pij pen', dan zeg ik toch wel tegen mijn vrienden dat ik dat aanbod heb gehad ja!" Bas is niet zo geïnteresseerd in de hobby's van zijn gespreks partner, maar des te meer in haar lichaamsvormen en de lin gerie die ze draagt. „Ik vraag ook wel eens of ze 'het' al eens gedaan heeft. Dan zegt ze 'nee', maar als ik dan de foto's zie die ze gestuurd heeft, denk ik: Jij bent écht geen maagd meer! De Groote, die in Vlissingen woont, wordt in de bloemetjes gezet, omdat hij al meer dan 25 jaar actief is in het vrijwilli gers- en bestuurswerk voor visu eel gehandicapten in Zeeland. De afscheidsreceptie is van 15.30 tot 18.00 uur na de leden vergadering van de Zeeuwse NVBS-afdeling in Hotel Termi nus aan het Stationsplein in Goes. TERNEUZEN - het Leger des Heils in Terneuzen houdt zon dag 11 juni tijdens Scheldcjazz een feestelijke gospeldienst. Te gast is de negro spiritual- group Kia Light. De vijf man nen zingen geheel onversterkt en a cappella. De gospeldienst wordt afgewis seld met samenzang en een bij beloverdenking. Aanvang 10.00 uur in het ge bouw van het Leger des Heils aan de Dijkstraat. Paardrijinstructeur Koen van der Perre wil met zijn Happy Dog Holidays in Cadzand honden niet alleen een vakantieadres bieden, maar ze tijdens hun verblijf ook bezighou den op de manier die het beste bij het ras past. foto Camile Schelstraete door Romain van Damme CADZAND - Is Pukkie onhan delbaar door de stress of doet Lobbes zijn naam eer aan door al slapend en vretend tonnetje- rond te worden? Stuur uw trou we viervoeter dan op sportva- kantie naar Cadzand. Daar woont de van origine Bel gische Koen van der Perre, be denker van Happy Dog Holi days. Een vakantieadres aan de Zeeuws-Vlaamse kust. Van der Perre geeft de hond alle aandacht en zorgt er vooral ook voor dat het met de beweging wel goed zit. „Niet zomaar bewegen", zegt Van der Perre. „Ik richt me voor al op de geestelijke behoefte van de hond. Uiteraard zijn mate riële zaken als eten ook belang rijk. Daar ontbreekt het meestal niet aan. Maar geestelijk gezien wordt een hond onderbenut, om het zo maar te zeggen. In het bes te geval wordt er een paar keer keer op een dag met de hond ge wandeld, terwijl die hond be hoefte heeft aan werkopdrach ten." Van der Perre is er al een tijdje mee bezig. „Maar ik hang het niet aan de grote klok. Voor mij is het belangrijk dat vooral de vakmensen het begrijpen. Nu is het trouwens nog een kleine acti viteit, maar het kan uitgroeien tot een hoofdactiviteit." De honden die in Cadzand op va kantie gaan, kunnen zich uitle ven op een hindernisbaan, een balsport doen of gewoon een stuk genadeloos hard rennen. Van der Perre: „Ik kijk wat een hond nodig heeft. Veel mensen weten niet dat honden door ge netische bepaling sommige din gen heel goed kunnen. Er zijn terriërs die gefokt worden om te graven. Als je die hond dan niet laat graven, wordt het dier onge lukkig." Om dat te voorkomen, kan de hond naar Cadzand voor een werkzame vakantie. Ze komen inmiddels uit diverse Europese landen. Vooral men sen die lang op reis gaan, zoe ken contact met Happy Dog Ho lidays. Van der Perre: „Ik laat de hon den doen waarvoor ze geschikt zijn. Een border collie die niet mag werken, wordt lastig en zelfs agressief. Dat moet je wel weten. Mijn hele leven lang heb ik honden. Niet in kooien of hok ken, daar moet ik niets van we ten. Ze hebben bij mij echt va kantie, maar ze moeten wel wer ken." (Advertentie) 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15