Uitstel onderzoek bouwputdrama PZC Controleurs kijken zelfs in containers bij de voordeur Aangepaste vakanties en kuurreizen voor iedereen! Extra overstap dreigt voor busreizigers Reddingsoefening op de Oosterschelde Vlissingen wil kustversterking bij Westduin aan landzijde [Reumafonds Economische groei vergt scherpe keuzes Raad Borsele wil kosten brandweer delen Middelburg wacht eerst onderhandelingen over schadeclaims af Bijeenkomst jonge moeders weekenddiensten actie: tegels en natuursteen diverse soorten vanaf vrijdag 2 juni 2006 w 14 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Moet Middel burg een woonstad worden of een werkstad? Wil de gemeente extra bedrijven aantrekken? Dan moeten er scherpere keuzes worden gemaakt. Dat stelt de rekenkamer in het rapport over het grondbeleid van de gemeente. De rekenka mer constateert dat er over een tijdje wel eens een tekort aan be drijventerrein kan ontstaan. Ook aan locaties voor kantoren door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Voorlopig komt er geen onderzoek naar de oorzaken van het bouwputdra ma in Middelburg. De gemeente raad wil eerst de onderhandelin gen over claims en schadevergoe dingen afwachten. Vorig jaar augustus drong een aantal fracties nog aan op een onderzoek. De rekenkamer heeft een voorlopig onderzoek uitgevoerd, maar dat was niet uitputtend. Bij dat onderzoek is alleen de periode na het instor ten van de bouwput onder de loep genomen. „We willen nog steeds dat er on derzoek gedaan wordt", zegt Pv- dA-fractievoorzitter S. Szara- fïnski. „Maar de onderhandelingen over claims zijn nog niet afge rond. De claims hebben te ma ken met de schuldvraag. Zolang dat nog niet is uitonderhandeld kun je ook geen conclusies trek ken." Szarafinski vindt dat het onderzoek geen haast heeft. „Dat kan nog best een half jaar wachten. Als we nu een onder zoek doen, kan dat ook gevolgen hebben voor de positie van de ge meente bij de onderhandelin gen. Dat is heel onverstandig en dat kan de gemeente mogelijk geld kosten." WD-fractievoor- zitter C. Simons sluit zich bij Szarafinski aan. „We willen een vervolgonderzoek als alles afge rond is. Nu wordt nog gespro ken met de aannemer die het dreigt een tekort. Er is nu nog ruimte aan de Kanaalweg en in Veldzigt. Als er in hetzelfde tem po wordt gebouwd als de afgelo pen jaren is gebeurd, dan zijn de beschikbare locaties over zeven jaar op. Daar staat tegenover dat een eer der onderzoek al heeft aange toond dat er in de toekomst op Walcheren juist een overschot aan bedrijventerreinen zal zijn. De onderzoekers vragen zich af theater zou bouwen en de aanne mer die de put verziekt heeft. We willen daar graag even op wachten. En wat ons betreft vindt het onderzoek plaats met het zwaarste middel dat we heb ben, de enquête." Zodra de fi nanciële gevolgen van het deba cle duidelijk zijn, kan het onder zoek beginnen, vindt Simons. „Het belangrijkste is nu dat de put dichtgaat. We willen het col lege van B en W daarbij niet in de wielen rijden door een onder zoek te starten. We willen niet wachten tot eventuele gerechte lijke procedures zijn afgerond. Dat kan nog wel jaren duren." Ook H. Akdag van oppositiepar tij PPM vindt dat het onderzoek nog wel even kan wachten. „We willen graag een volledig onder zoek. We verwachten het komen de half jaar nog ontwikkelin gen, op het gebied van schade claims en verzekeringen. Van uit stel komt geen afstel. Dat zul len we in de gaten houden." Niet zo nodig CD A-fractievoorzitter J. Kodde vindt een onderzoek naar de oor zaak van het debacle niet zo no dig. „Ik vraag me af wat voor meerwaarde dat heeft. Natuur lijk kun je lering trekken uit zo'n onderzoek voor projecten die later nog worden uitge voerd. Ik denk wel dat het onder zoek op een later tijdstip objec tiever kan zijn. Straks zijn er meer zaken duidelijk." De ChristenUnie ziet geen reden voor uitstel, zegt K. Hamelink of Middelburg zich daarvan af hankelijk moet maken. Als er te weinig bedrijven naar de ge meente komen, kan de ambitie om te groeien tot 56.000 inwo ners in 2030 in gevaar komen. Bovendien groeit de werkgele genheid in Middelburg nu al minder snel dan in de rest van de provincie. Middelburg probeert door het grondbeleid grip te houden op de ontwikkelingen in de stad. NEELTJE-JANS - Rondvaart boot Christiaan B krijgt tijdens een vaartocht op de Oosterschel- de problemen. Er is een explosie in de machinekamer en het roer raakt tijdelijk buiten, gebruik. Twee passagiers en een beman ningslid raken hierbij gewond. Een grootschalig en realistisch oefenscenario gisteravond, voor de KNRM, kustwacht en ambu lances. Het is half zeven in de avond als de reddingsboten de KN- RM-post Noordland binnenko men. Bij het Topshuis op Neel- tje Jans komen rond die tijd ook de ambulances voorrijden. Dat ze gaan oefenen is bekend, maar wat er gaat gebeuren niet. Het wachten duurt lang, maar even na zevenen, later dan gepland, gaat dan toch de pieper. Ook duurt het anderhalf uur voordat de eerste hulpverleners de ge wonden bereiken. M. Bolle, van de ambulancevoor ziening Zeeland denkt niet dat het allemaal te lang heeft ge duurd. „Als je ziet wat er allemaal bij komt kijken. De vrijwilligers moeten gealarmeerd worden, de boot moet de sluis door en dat Dat doet de gemeente onder meer door grond aan te kopen op plaatsen waar in de toekomst plannen voor zijn, maar ook door stukken grond aan te ko pen die nuttig kunnen zijn om bijvoorbeeld te ruilen. Als het goed is, levert die strategie ook geld op. Met dat geld worden de grote projecten betaald. Door zelf grond aan te kopen, is de gemeente niet gedwongen om met projectontwikkelaars te on- kost tijd en vervolgens moet het ambulancepersoneel nog opstap pen en moet je gaan varen." Uit derhandelen. Dat biedt voor de gemeente mogelijkheden om zelf keuzes te maken over de hoeveelheid en het soort wonin gen dat wordt gebouwd. Risico's De methode houdt ook risico's in, stelt de rekenkamer vast: als grond op een later tijdstip niet meer nodig is, kan het lastig zijn om weer te verkopen. De onderzoekers vinden dat het de evaluatie na afloop is naar vo ren gekomen dat de oefening op zich is geslaagd, maar dat met college van B en W te weinig in zicht geeft in de opbrengsten van bijvoorbeeld woonwijken of bedrijventerreinen. De rekenka mer heeft ook kritiek op de ma nier waarop de gemeente gebou wen verkoopt die in haar bezit zijn. Vaak wordt een pand ge taxeerd en wordt er vervolgens met een beperkt aantal gegadig den onderhandeld. De rekenka mer noemt die methode niet transparant. Bovencüen kan de gemeente inkomsten mislopen doordat iemand anders de kans niet krijgt om te bieden. name de onderlinge communica tie over minder schijven moet lo pen. doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Voor busreizi gers tussen Zeeuws-Vlaanderen en overig Zeeland (vice versa) dreigt vanaf volgend jaar een extra overstap in Terneuzen. Dat komt doordat nieuwkomer Veolia in Zeeuws-Vlaanderen de busdiensten gaat doen, ten koste van Connexxion. De provincie heeft dat na een openbare aanbesteding beslo ten. De vervoerconcessie in Mid den-Zeeland is tot 2009 nog in handen van Connexxion, terwijl die in Zeeuws-Vlaanderen nu overgaat naar Veolia (waarvan ook de BBA in Breda deel uit maakt). Verschillende maat schappijen in verschillende re gio's betekent op doorgaande lij nen extra overstappen en onge mak voor de passagiers. Dat was tot nu toe niet aan de orde, omdat Connexxion alles uitvoerde. Het gaat om lijnen van Goes (Krabbendijke), Mid delburg en Vlissingen naar Ter- neuzen (Sas van Gent)en Hulst, en omgekeerd. De PvdA-Statenleden C. Olie- bek en M. Luijendijk-Bergwerf vinden dat de reizigers niet de dupe mogen worden van de nieu we situatie met verschillende concessiehouders. In schriftelij ke vragen aan het dagelijks pro vinciebestuur dringen ze erop aan op het maken van afspra ken met beide vervoerders 'om deze ongewenste situatie op te lossen.' Onveilig Het tweetal stelt dat de extra overstap bij het busstation aan de Terneuzense Buitenhaven af breuk doet aan de kwaliteit van het openbaar vervoer. Het is las tig en onveilig voor de circa zes honderd reizigers die hierdoor dagelijks worden getroffen. Bo vendien is het busstation niet ge schikt voor het verwerken van meer bussen en overstappers (zo ontbreken wachtruimtes en toi letten). In een brief aan de Statencom missie Economie en Mobiliteit uit bestuurder E. Groen van FNV Bondgenoten soortgelijke bezwaren tegen de nieuwe con cessie. Hij constateert dat noch de passagiers, noch het busper- soneel beter worden van de aan besteding. „Als de nieuwe con cessie van start gaat, voorzien wij chaotische taferelen op het busstation Terneuzen", aldus Groen. Omdat er straks twee vervoerders gaan rijden, komen er dubbel zoveel bussen bij op het busstation, merkt hij op. De vakbondsman noemt het apart aanbesteden van de concessies voor Zeeuws-Vlaanderen en Midden-Zeeland '|een handige keuze'. Zowel Groen als de PvdA-Sta- tenleden plaatsen ook nog vraag tekens bij het feit dat voor de kleine kernen geen belbus wordt ingevoerd. Bedoeling is dat Veolia Transport elk uur naar de kleine kernen een bus laat rijden. Dat is in strijd met de afspraken, menen Ollebek en Luijendijk. Groen acht het maatschappelijk niet verantwoord en milieubelas tend en pleit voor openbaar ver voer op afroep. HEINKENSZAND - Het kan niet zo zijn dat de gemeenten Borsele en Terneuzen alleen voor de brandweerzorg in de Westerscheldetunnel opdraaien. Borsele is immers jaarlijks al twintig euro per inwoner aan die brandweertaak kwijt, be toogde PvdA-raadslid P. Vol- laard gisteravond in de Borselse gemeenteraad. De hele raad nam vervolgens een motie van het CDA aan waarin ervoor wordt gepleit de tunnel in over heidshanden te houden én ook andere partijen aan te spreken op hun financiële verantwoorde lijkheid voor de brandweerzorg in de tunnel. De NV Westerschel detunnel heeft altijd aangege ven dat brandweerzorg een taak van de overheid is en dat zij niet bereid is daaraan mee te beta len. in een eerste reactie. „Ik vind van het theater is omgegaan, burgeradvies. Dat moet worden zijn er serieus mee omgegaan, dat uitgezocht moet worden hoe vooral op financieel gebied. Bo- geëvalueerd, vind ik. Het was maar met de uitslag is niets ge- de gemeenteraad met de bouw vendien hadden we ook nog het een serieus voorstel, mensen daan." Medewerkers van de KNRM bieden eerste hulp aan een gewonde tijdens een rampenoefening op een rondvaartboot. foto Rien Jol door Martijn de Koning VLISSINGEN - Automobilis ten, schoolhoofden, café-eigena ren, campinghouders en direc teuren van bedrijven: ze konden gisteren en vandaag allemaal controle krijgen. Verschillende Zeeuwse instanties slaan de han den ineen tijdens een landelijke handhavingsactie. Tijdens de reeks controles, die gistermiddag om 12 uur begon en tot vandaag dezelfde tijd duurt, werken onder meer ge meenten, provincie, politie, wa terschappen, Rijkswaterstaat, douane en Staatsbosbeheer sa men. „Vertegenwoordigers van die in stanties maken teams en gaan samen op pad", verklaart J. Zan ders van de px-ovincie. In totaal bezoeken de groepen 82 Zeeuwse locaties. Het gaat om uiteenlopende controles. Au tomobilisten kan gevi-aagd wor den naar hun papieren of moe ten een alcoholcontrole onder gaan. Op minicampings wordt gekeken of de gasflessen in orde zijn. Koelinstallaties bij horeca gelegenheden en op vrachtwa gens krijgen speciale aandacht. Verder kijken de teams rond op scholen of houden ze in de gaten of terrassen staan waar ze ho- Willekeurig Een aantal bedrijven krijgt een meer algemene controle. De on dernemingen zijn willekeurig ge kozen, geeft Zandei's aan. Hoe wel, voor Sea Way in de haven van Vlissingen gaat dat niet he lemaal op. Een deel van het be- door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen vindt dat de kustver dediging bij Westduin aan de landzijde moet worden ver sterkt. De gemeenteraad heeft gisteravond zijn voorkeur uitge sproken voor deze variant. Al leen de Lokale Partij Vlissingen en de SP stemden tegen. Alle fracties maken zich zorgen over de toezegging van het Rijk dat iedei'een die voor de kustver sterking moet wijken, gecompen seerd wordt. „Dat willen we zwai't op wit zien", zei R. Suurmond van het CDA. Wethouder M. Walraven bena drukte dat het college alleen on der die voorwaarde meewerkt aan het project Zwakke Scha kels. Maar de SP vond dat niet ver genoeg gaan. „Het is nu een té vage toezegging van het Rijk", zei C. Colijn. Volgens J. Kleinepier van de Lo kale Partij Vlissingen laat de fi nanciële positie van de gemeen te niet toe dat er voor verster king aan de landzijde wordt ge kozen. Vlissingen kan niet het ri sico lopen dat er toch kosten voor haar rekening komen. Een groot deel van de fracties benadrukte dat de optie'landzij- de' die de komende tijd tot in de tail uitgewerkt gaat worden, niet per definitie de uiteindelij ke oplossing hoeft te worden. De RPCU vindt dat ook de moge lijkheid van versterking aan de zeezijde open gehouden moet worden. A. Achterhuis van de Partij Souburg Ritthem zei: „We willen straks alsnog het ge voel krijgen dat we kunnen kie- THOLEN - Borstvoedingsorga- nisatie LLL houdt woensdag een bijeenkomst in Tholen voor jonge moeders over borstvoe ding aan kinderen ouder dan ne gen maanden. De bijeenkomst vindt plaats aan de Meandei-laan 214 in Tho- len-stad en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. drijf, waar kleurstof uit ki'atten wordt gehaald om de kunststof opnieuw te kunnen gebruiken, brandde vorig jaar af. De fa- bi-iek wordt nu herbouwd. „Sinds die brand houden we hier de vinger aan de pols", zegt M. Bek. Hij is toezichthouder bij de provincie. Samenwerking met andere in stanties is voor hem niets nieuws. „Maar het is altijd nut tig het belang ervan nog eens te benadrukken." Bek vormt samen met twee colle ga's van de provincie en een ver tegenwoordiger van de politie een team. Dat laat er geen gras over groeien. Nog voordat ze binnen zijn, neuzen de contro leurs al in de containers voor de deur. Even kijken wat erin zit. Belangrijk is dat de inspectie voor een bedrijf onverwachts komt. Zodat het niet snel nog even wat dingetjes kan wegmof felen. Directeur W. Roos is dan ook verrast door de komst van de de legatie. „We wisten wel dat er een keer controle zou komen, maar hadden geen idee wan neer." Erg vindt hij het niet. „Het houdt je scherp." Verdieping voor verdieping leidt Roos het team door de fa briek. Dat let op kleine dingen. Waar voor een argeloze bezoe ker vooral het enorme buizen stelsel in het oog springt, gluren de controleurs in putjes en over randjes en werpen snelle blik ken op brandblussers en liften. Ze vinden niets dat hen niet kan bekoren. Directeur Roos krijgt een pluim en kan opgelucht ademhalen. zaterdag 3, zondag 4 en maandag 5 juni 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tij dens feestdagen) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Van der Male. vrij. 17.30-2on.12.00 uur: R. v. Tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) 501271. zon. 12.00-dins 8.00 uur.W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271. Tandartsen Walcheren I. Vanneste, Eemstraat3, Oost-Sou burg, tel. (0118) 461530. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. vrij. 20.00-ma. 9.00 uur: M. Snoep, tel.(0118)471140. ma. 9.00 - 22.00 uur: H. Hament, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30- ma. 21.30 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A.L. Hoogveld en R.B.M. Meesters, Kor te Noordstraat 61, Middelburg, tel. (0118)637077. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Wal cheren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang De Mikke Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zaterdag 10,00-17.00 uur: Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a,Vlissingen, tel. (0118) 470717. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Welsinge, Rentmeesterlaan 31Middelburg, tel. (0118) 623298. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen (voor zorg thuis), tel. 06-51422232. Zorgstroom Voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118-684000. Goes-Noord: Albert Joachimikade 33, T: 0113 - 21 54 01 - Goes-Zuid: Nobelweg 1, T: 0113 - 24 95 31 Vlissingen: Marie-Curieweg 9-13, T: 0118 - 69 00 25 - Middelburg: Nieuwe Kerkgang 1, T: 0118 - 63 73 15 www.anker-desein.nl Anker Desein is onderdeel van LOGUS bouw- en afbouwmaterialen: bouwmaterialen, badkamers, tegels en natuursteen, verwarming, keukens, interieurafbouw. De vakanties en kuurreizen van het Reumafonds zijn voor iedereen die behoefte heeft aan een aangepaste vakantie tegen een betaalbare prijs. Voor elk wat wils in Nederland of Europa: cultuur, natuur of zon en strand. Vakanties van het Reumafonds bieden alle comfort voor mensen die minder mobiel zijn: aangepaste accommodatie en -vervoer (per vliegtuig, bus, boot en met eigen vervoer) Nieuw: kuurreizen Vanaf 2006 bieden wij kuurreizen aan naar Duitsland, Oostenrijk en Slowakije. Sterk in beweging Bestel de vakantiegids Reizen 2006 via onze afdeling Reizen T 020 589 64 85, of bekijk het vakantieaanbod op: www.reumafonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14