Verzet tegen woonzorgboerderij PZC Wonderbaarlijke vangst I PZC Profiteer tijdens de WK-actieweken van een 11-tal wereldaanbiedingen Oeroud gereedschap Poging inbraak in Westkapelle Ukkepukkentuin Goes opengegooid Brandstichting in Nieuwland Winkeldiefstal in Middelburg Diefstal van rijplaten bij Zeedijk in Kats Schade bij aanrijding in Biggekerke agenda Omwonenden Meliskerke: Ouderen kiezen niet voor complex in eigen dorp het wk m kpn stuitje aan 6,75 398,80 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Schipper Hannes Cal jouw toont het opgc door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Een waar knekel- veld ligt donderdagochtend op één van de steigers in de vissershaven van Co- lijnsplaat. De Ouddorp 5 (Clara Jacoba) is net terug van een week vissen. De vangsten waren slecht, meldt schipper Hannes Caljouw uit Arnemuiden, al thans wat betreft vis. Maar de Ouddorp 5 vangt meer, en afgelopen week wel iets heel aparts: een oeroud stuk herten gewei dat is bewerkt door - wie zal het zijn? - een oermens. Een stevig bot of een enorme kies van een mammoet, Hannes Caljouw staat er al lang niet meer van te kijken als hij zo'n ding in zijn netten ontdekt. Zeker niet als hij in de Eurogeul, de diepe vaargeul naar Rotterdam, of in de Wes- terscheldemonding voor de Walcherse kust vist. Het lijkt onwaarschijnlijk, maar daar liggen op - wat Hannes Cal jouw noemt - 'heel smerige, stenige gronden' zoveel resten van eeuwenoude beesten. Wie daar met sleepnetten aan oeroude stuk gewei van een edelhert de slag gaat, haalt altijd wel wat oer ouds boven water. Hannes Caljouw is afgelopen week met de Ouddorp 5 veel aan het werk ge weest in de Westerscheldemonding. Het heeft een rijke oogst opgeleverd. Niet aan vis. „Normaal vangen we rond deze tijd tweeduizend kilo tong in de week, maar veel meer dan vijfhonderd kilo hebben we nu niet gehaald", vertelt de schipper. „Het water is veel te koud, denk ik." Om andere spullen op te vis sen is het nooit te koud, zo blijkt uit wat Hannes en zijn zoon Denny op één van de steigers bij de vismijn van Co- lijnsplaat hebben uitgestald. Het ligt he lemaal vol met, ja, met wat? Mammoetkaak „De eerste nekwervel van een walvis", begint Denny, „en dat is de buikvin van een walvis. Niet meer dan zesduizend is gebruikt als gereedschap. jaar oud, volgens het scheppingsver haal. En daar geloof ik in." Hij loopt de oogst verder langs en wijst een mam moetkaak aan, slagtanden van een mam moet en óók een stuk schedel van een mens. „Kijk, de oogkassen zijn nog zichtbaar." De Arnemuidenaar zet zijn rondgang rustig voort, grijpt iets wat een tand moet zijn. „Een spuugkies van een mam moet", meldt hij als volleerd kenner. „Mammoeten wisselden in hun leven zes keer van kiezen." Die raken onder water dus nooit op. Visser's kunnen daar nog eeuwen en eeuwen plezier aan beleven. En dan is Denny eindelijk bij dé vondst van de week. Zijn vader komt er ook weer bij staan. Veel groter dan vijftien, twintig centimeter zal het niet zijn. Voor een niet-kenner ziet het ding er ook niet echt bijzonder uit, maar de Cal- foto Willem Mieras jouwen zagen direct dat dit niet zomaar een stuk bot was. Hannes: „Het is be werkt, want zie je dat gat? Dat is er niet vanzelf in gekomen. Dat is erin ge maakt." Hannes Caljouw heeft zo zijn afnemers voor bijzondere vangsten en belde er één. Die bracht uitkomst. Het moet een stuk gewei van een edelhert zijn ge weest dat is gebruikt als gereedschap. Drie- en vierduizend jaar voor Christus. „In die tijd hadden ze nog geen messen, maar ze konden van zo'n stuk gewei wel iets maken waarmee ze de huiden van dieren konden bewerken", vertelt Hannes wat hij erover heeft gehoord van de echte kenner. „Ze hebben er met een vuursteen zelfs een scherpe kant aan gemaakt." Hij bekijkt het nog eens goed. „Mooi toch om te weten dat er toen hier al beschaving was." De visser stopt alle botten, kiezen en wat dies meer zij terug in een grote em mer. Wat hij ermee gaat doen? „Zater dag is het te bezichtigen in onze viswin kel Bruinvis aan de Markt in Middel burg. En daarna zien we wel." vrijdag 2 juni 2006 WESTKAPELLE - In een woning aan de Westkappelse Benoordenhoutseweg is donderdag tussen middernacht en 6.30 uur geprobeerd in te breken. Van de woning werd een ruit vernield, maar niemand is naar binnen gegaan. Er is dus ook niets weggenomen. GOES - Kinderdagverblijf Sneeuwwitje aan de Bergweg in Goes heeft gisteren een speciale buitenspeelplaats voor de jongste bezoekers in gebruik genomen, een ukkepuk kentuin. Vanaf het moment dat kinderen kunnen zitten tot ander half a twee jaar kunnen ze daar voortaan op een eigen plek van vier bij zes meter veilig spelen. „Ze konden al wel buitenspelen op het gras of een kleed", vertelt vesti gingsmanager Miranda Dubbeldam van Sneeuwwitje, „maar nu ze hun eigen plek hebben, kunnen ze zeker va ker naar buiten." De ukkepukkentuinis voorzien van een ondergrond van zachte rubberen tegels en is omheind met een tachtig cen timeter hoog houten hek. De speelplaats is gisteren door de kinderen zelf 'opengegooid', door ballen vanuit een raam de tuin in te werpen. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Door onbekenden is in de nacht van woensdag op donderdag brand gesticht bij een garage. De garage hoort bij een woning op de Oude Rijksweg in Nieuw- en Sint Joosland. De brand ging vanzelf uit. De deur, de deurposten, een ruit en de beplanting in de omgeving van de garage liepen schade op door het vuur. MIDDELBURG - In de Lange Geere in Middelburg is gis termiddag omstreeks kwart over vijf een negentienjax-ige inwoner van Den Haag aangehouden. Hij had in een winkel aan de Lange Geere twee paar sportschoenen gestolen, elk met een waarde van enkele tientallen euro's. De man deed afstand van de schoenen en deze zijn terug naar de eigenaar. KATS - Bij de Oost Zeedijk in Kats werden in de nacht van woensdag op donderdag een tiental rijplaten gestolen. Omdat wordt gewerkt aan de versteviging van de zeedijk is aan de buitenzijde daarvan een verharde rijstrook aangelegd, Die rijstrook bestaat uit meta len rijplaten. Tien stuks hiervan werden er af gelopen nacht weggenomen. Ook werd een metalen schuif van een rupskraan gestolen. De rupskraan raakte daarbij ook be schadigd. De waarde van de rijplaten en de metalen schuif is niet be kend, evenals de schade aan de rupskraan. BIGGEKERKE - Op de kruising van de Valkenisseweg met de L. Simonsestraat in Biggekerke vond gisterochtend rond kwart voor twaalf een aanrijding plaats. Een 33-jarige automobilist uit de gemeente Veere reed over de L. Simonsestraat in de richting van de Valkenisseweg. Hij verleende op de kruising geen voorrang aan een van rechts komende 62-jarige vrouw uit dezelfde gemeente. Bij de aanrijding in het Walcher se dorp raakten beide voertui gen beschadigd. STREEKACTIVITEITEN OOSTKAPELLE - Duinweg 32, Wijk- huijsweg 5, Noordweg 51, Noordweg 60A, 10.00 - 17.00 uur: Open tuindagen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.00 uur: Ha tha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Bibliotheek, 20.00 uur: Het pad naar eeu wig-zijn: Transfiguratie, onderwerp le zing School van het Gouden Rozen kruis. Vanaf Direct ADSL Lite - ADSLwlnkel.nl Vraag naar de voorwaarden. het wk kpn stuitje aaa M.u.v. betaalde service- Don't mtu iL en netnummers. Vraag naar de voorwaarden van de wereldaanbiedingen. Actie geldig tot 1 juli 2006, zolang de voorraad strekt. door Edith Ramakers Vliedberg naar Meliskerke ver huizen. „En De Vliedberg was MELISKERKE - Zeker vijf an- ook een verpleeghuis voor alle dere locaties in Meliskerke zijn gezindten", zegt Drost, beter geschikt voor de bouw van In het nabijgelegen Aagtekerke een woonzorgboerderij, dan het wordt geprobeerd eenzelfde pro- perceel aan de Cornelis Jasperse- ject van de grond te krijgen. Bij straat waarop de gemeente die zorg is de stichting Zorgver- Veere haar oog heeft laten val- lening van de Gereformeerde Ge len. Dat betogen in elk geval meente Zeeland en de SVRZ be- vier omwonenden. trokken. De zorgverlener van de gereformeerde gemeente heeft „Het is een flessenhals, waar bijvoorbeeld invloed op de per- verkeer doorheen geperst moet soneelsselectie. „We denken dat worden, de plek is ook nog eens we met dit aanbod, dus Aagte ver verwijderd van de kern van kerke en Meliskerke samen, tege- het dorp en het gebouw is een moetkomen aan de behoefte verminking van het landschap", - zegt H. Mol namens de bezwaar- makers. De gemeente Veere, de zorgin- stellingen Zorgstroom en de SVRZ, woningstichting Walche- ren en projectontwikkelaar j Marsaki willen aan de C. Jasper- sestraat twintig zorgapparte- menten voor ouderen en twee woningen voor in totaal twaalf verpleegplaatsen bouwen. Een 1 nabijgelegen weiland wordt er bij betrokken, waar ouderen beesten kunnen houden of in de moestuin kunnen werken. De tegenstanders van het plan vrezen meer dan verlies aan pri vacy en uitzicht. Zij wijzen erop dat dit complex bestemd wordt voor mensen van buiten de kern Meliskerke. In Meliskerke wo nen veel mensen die aangesloten zijn bij de gereformeerde ge meente. Die 'doelgroep' kiest eerder voor een centrum waar i zorg verleend wordt door bij- voorbeeld de Stichting Zorgver- j lening van de Gereformeerde Ge- meente Zeeland. Een verpleeg huis van alle gezindten heeft niet de sfeer die ze hun leven lang gewend zijn. M. Drost van de SVRZ reageert dat de organisatie al enige tijd bezig is om cliënten, die in de verpleeghuizen De Poort en De 1 Vliedberg in Koudekerke huis- I den, onder te brengen in andere I locaties op Walcheren. Die ge- I bouwen in Koudekerke worden afgebroken. Op Walcheren ont staan kleinere, zelfstandige ver pleeghuisorganisaties. Het kan zijn dat ook cliënten van De voor dat deel van Walcheren." Mol en zijn buurman Matthijs- sen maken bezwaar tegen dat ar gument. „Het zou een wezenlijk verschil uitmaken als er ge bouwd zou worden voor de be woners van Meliskerke. Want waar blijft de gemeente nu met haar argument dat er in de ker nen zorgcomplexen moeten ko men, ter ondersteuning van ouderen om ze langer thuis of in hun eigen omgeving te kunnen laten wonen?", zeggen ze. Ze vermoeden dat de apparte menten niet of moeilijk betrok ken zullen worden. En dan kan een projectontwikkelaar er later mee doen wat hij wil. „Of de ge schiedenis herhaalt zich. In Me liskerke zijn huizen voor oude ren in het dorp gebouwd. Die staan eerst een tijdje leeg en daar trekken vervolgens jonge ren in." Drost van de SVRZ wijst op de vergrijzing en de bijzondere plek in Meliskerke. „Daar zijn juist veel ouderen naar op zoek. We hebben veel van dit soort complexen nodig om aan de vraag te kunnen voldoen." Mol en zijn buren zijn niet on der de indruk van dat argu ment. „Er wordt maar wat ge daan, zonder dat er een visie of onderzoek aan ten grondslag ligt." Aan de ring van Melisker ke staat een boerderij, die op de nominatie staat om gesloopt te worden. „Dat is al een veel ge schiktere plek. Ook een oud schoolgebouwtje en een aanne mingsbedrijf aan de C. Jasperse straat liggen gunstiger voor een zorgboerderij." De argumenten zijn bekend bij de gemeente Veere. Wethouder J. Bostelaar zegt dat hij begrip voor de bezwaarmakers kan op brengen. „Maar het ontwerp past wel in die omgeving", zegt hij. „Het wordt een boerde rij-achtig complex in een lande lijke omgeving." Over de zorgverlener zegt hij: „De zorgverlener die bij Aagte kerke betrokken is, vraagt niet naar het geloof, maar wel naar de mate van zorg die iemand no dig heeft. En in Meliskerke ge beurt hetzelfde." Hij heeft er nog goede hoop op dat hij er met de bewoners uit komt. „Maar sommigen hebben gezegd dat ze op alles tegen zijn, wat er ook gebeurt. Dan wordt overleg ingewikkeld." BelVrij Avond Weekend ie maand gratis 0 Gratis commentaarbox l.c.m. BelBasis abonnement Onbeperkt bellen maandag t/m vrijdag van 19.00 - 08.00 uur en in het weekend naar alle vaste nummers in Nederland* Advertentie Direct ADSL Gratis draadloos modem t.w.v. 159,-* ie maand geen abonnementskosten 2 maanden gratis HotSpots Geen aansluitkosten t.w.v. 74,95 Advertentie I WK Prepaid Pakket Sony Ericsson J2301' incl. 15.- beltegoed 3 maanden 50% extra beltegoed Gratis commentaarbox Gratis voetbal Onbeperkt bellen per maand De WK-actieweken van KPN zijn begonnen. En dus kun je profiteren van een li-tal wereldaanbiedingen. Dat zijn zeer aantrekkelijke aanbiedingen op het gebied van bellen, internetten en tv kijken. Waar je heel veel euro's voordeel aan overhoudt. Makkelijk scoren dus. Kijk maar op kpn.com of ga naar de telecomspecialist. (Advertentie) voordeel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13