PZC Accountant leest Vlissingen de les ïuintratuin Met de zegen van Zhang Zhaohong PZC Eenzaam Ambachtffl Groen licht voor bouw elf huizen in Koningshof Ambtenaren behouden derde pinksterdag r~ zeeuwse almanak Lekker Controle jaarrekening legt vingers op zere plekken Toch kans op Zeeuws kiesdebat Bergbezinkbassin in Domburg Jas uit school gestolen Premier België roemt Terneuzen Verzekeringen Pensioenen mededeling Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 2 juni 2006 editie Walcheren BRUSSEL - De Belgische pre mier Verhofstadt heeft gisteren in het Belgisch parlement hard uitgehaald naar de plannen van Maastricht om de koffieshops uit het centrum te verplaatsen naar de grens met België. Volgens Verhofstadt moet burge meester G. Leers een voorbeeld nemen aan Terneuzen. „In beide gevallen is 90 procent van de be zoekers van de koffieshops bui tenlander. Maar Terneuzen heeft twee koffieshops, aan de rand van het centrum, en geen il legale drugspanden. Maastricht, met evenveel buitenlandse be zoekers, heeft vijftien koffie shops." De oplossing van het probleem is voor Verhofstadt dan ook dui delijk. „Het aantal koffieshops beperken of ontmantelen." ANP (Advertentie) MASSIEVE VLOER nu 15,- p/ma BUITENRUSTSTRAAT 20 MIDDELBURG (Advertentie) ZEEUWS VEILINOHUIS VANDAAG KIJKDAG van 10.00-17.00 uur. KUNST ANTIEK 3,6,7 en 8 juni ook kijkdag! Herengracht 74,4331 PX, Middelburg, Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl VLISSINGEN - Een eenzame wandelaar op de boulevard van Vlissingen. De witte paraplu steekt af tegen het grauwe water, de grijze lucht en het verlaten badstrand. Het is wachten op betere tijden. foto Lex de Meester door Edith Ramakers DOMBLTRG - De gemeenteraad van Veere is gisteravond ak koord gegaan met de uitbrei ding van het plan Koningshof in Koudekerke. Aan de rand van de wijk - op het huidige speel veld - komen elf woningen. W. Bartels, de eenmansfractie van Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV), stemde als enige te gen het voorstel. De gemeenteraad dwong van wethouder J. Bostelaar nog de toezegging af dat er in de direc te omgeving van de bebouwing spoedig een ander, permanent, voetbalveldje voor de jeugd komt. Ook moet het plan uitgevoerd worden, zoals het gepresenteerd is. „De bebouwingsdichtheid in die wijk is al erg groot", zei D. Holtkamp van de PvdA/ Groen- Links fractie. In een commissievergadering eind vorig jaar stelde een meer derheid in de gemeenteraad vast dat het aantal van elf woningen te veel was voor het perceel. Er werd toen gesproken over hoog uit tien woningen. Het college van B en W en projectontwikke laar Koningshof BV hebben met elkaar overlegd en 'meer lucht aangebracht in het ontwerp van het rijtje woningen'. „In deze nieuwe opzet ontstaat meer (Advertentie) In verband met Pinksteren zijn onze kantoren tweede pinksterdag maandag 5 juni de hele dag gesloten. De redactie blijft telefonisch bereikbaar op nummer 06 54267107. het alfabet van Zeeland openheid. Het plan is verbeterd en daarom kunnen we er ons nu wel in vinden", merkte Holt kamp op. De dorpsraad kaartte eerder aan dat de wijk te kampen heeft met wateroverlast. De wethou der zei gisteren dat de nieuw bouw geen extra belasting met zich meebrengt voor de wateraf voer van de wijk die uit onge veer 120 woningen bestaat. „We nemen de knelpunten onder de loep en werken die weg." Vol gens de wethouder is een nabij gelegen sloot inmiddels schoon gemaakt, waardoor de afvoer al verbeterd moet zijn. VLISSINGEN - Vlissingse amb tenaren krijgen dinsdag, net als andere jaren, een vrije dag. De fractie van het CDA had voorgesteld de derde pinkster dag af te schaffen en er een ver plicht op te nemen vrije dag van te maken. Dat zou de gemeente zoveel geld besparen dat er twee ambtenaren voor kunnen wor den aangesteld, stelde fractie voorzitter M. Geilenkirchen. Maar zijn voorstel kreeg gister avond tijdens de gemeenteraad geen enkele bijval. Lange weg „In 1927 heeft het college beslo ten dat dit een vrije dag moest ditie binnen haar wateren ge worden", zei wethouder T. Ver- haald. Want die drakenboot is heus geen gewone kano, nee nee, de roeiers worden gedreven door harmonie en ritme. En niet door kracht en techniek. Voorop de meterslange kano zit name lijk een trommelaar, die de maat aangeeft en de roeiers aan spoort vooral door te roeien. De stuurman behoudt de koers. Zo geraffineerd ging het 23 eeu- De drakenboot van de Hogeschool Zeeland in de binnenhaven van Vlissingen. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De vorm klopt, de lengte, het gewicht, het volu me, de trommel en de peddels. Als de drakenkop- en staart nou niet van kunststof zouden zijn, maar van hout, had De Zeeuwse Draak ééuwen geleden ook best Qu Yuan kunnen redden van die gevaarlijke Chinese vissen. Met de drakenboot heeft Vlissin gen een eeuwenoude Chinese tra- „Als we dit willen afschaffen, moeten we hierover praten met de gemeentelijke organisatie. Ik verwacht dat dat een hele lange weg wordt. Ook twijfel ik aan het financiële effect ei-van. Theo retisch klinkt het aannemelijk, maar in de praktijk is het toch anders." wen geleden niet. Maar de trom meltraditie is toen wel gelegd. Chinese vissers en boeren wil den, volgens de legende, met lui de trommels en wilde peddelsla gen Qu Yuan redden van gevaar lijke vissen in de Mi Luo-rivier. Daar had de revolutionaire dich ter en staatsman zich wanhopig tussen geworpen omdat het kei zerlijke hof hem had verbannen. De herrie deerde de boze gees ten en gevreesde vissen niet: de dichter was niet te redden. Chi nezen zoeken nog steeds traditio neel naar de geest van Qu Yuan. Met de drakenboot. De Hogeschool Zeeland heeft er voortaan ook eentje. En dat is uniek in Nederland: geen enkele andere hogeschool ging Vlissin gen voor. Toch is de drakenboot bekend in Nederland. Ons land telt intussen vijftien teams. We reldwijd is het drakenbootvaren zelfs de snelst groeiende team sport. Als sportdocent Peter Jan Mulder het voor het zeggen zou hebben, gaat De Zeeuwse Draak ook meedoen aan wedstrijden. Animo genoeg bij de studenten. Bij de onthulling gisteren, kon noch de kletterende regen noch de keiharde knallen van het Chi nese vuurwerk studenten ervan weerhouden het water op te gaan. Na wat gewankel op de steiger was de maidentrip een feit. De trommel was in beheer van Arnica van Gaaien en Zhang Zhaohong keek tevreden toe. Volgens de Chinese student international business is De Zeeuwse Draak zoals het hoort. Hij herkende hem meteen. „De boot ziet er goed uit. Net zo als in China. Daar is het een ech te studentensport. Roeien is dat hier ook. Maar de drakenboot is toch anders. Het is meer het ge luid dat het hem doet. En de dra kenkop. Die is ook goed." Gemeten van Pinksteren m Binnenuit 2e pinksterdag geopend van 13:00 - 17:00 uur U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl Opgetogen ging het jonge stel uit Goes zitten aan tafel in een pizzeria in Den Haag. Ze waren een weekendje weg uit de provincie en besloten de laatste avond af te sluiten met een etentje. De stemming was gemoede lijk, het personeel vriende lijk. De serveerster - aan haar stem te horen overduidelijk geboren in Italië - nam de be stelling op. Ze noteerde niets, maar leek alle gerechten te onthouden. Na een stief half uurtje wach ten, kwam het eten. Hij had pizza quattro stagioni be steld, zij tagliatelle. Hij kreeg pasta met vis, zij een bord vol dampende lasag ne. Op hun reactie dat zij toch echt iets anders besteld had den, keek de serveerster raar op en antwoordde: „Is toch ook lekker?" En ze liep naar de volgende tafel, ivaar een ander stel zich boog over de pizza quattro stagioni en de tagliatelle. DEN HAAG - Het Burgerforum Kiesstelsel negeert Zee land niet. Dat zei voorzitter Jacobine Geel gisteren. Zij was in de Tweede Kamer op bezoek om uitleg te geven over het honderdveertig leden tellende forum dat in no vember met een advies komt over het Nederlandse kies stelsel. Ze reageerde op Kamervragen van de PvdA waar in kritiek wordt geleverd op het feit dat het burgerforum geen debatbijeenkomst heeft gepland in Zeeland en Dren the. De debatten zijn regionaal en niet provinciaal, legde Geel uit. De dichtbevolkte gebieden zijn wat beter be diend dan de dunbevolkte. Bewust is wel een bijeenkomst in Bergen op Zoom georganiseerd (19 juni), dicht bij Zee land. De debatbijeenkomsten zijn zo gx-ootschalig dat het niet mogelijk was er één in Zeeland te plannen, aldus Geel. „We hebben er intern wel lang over gepraat. Er gaat in Zeeland zeker iets gebeuren." Ze denkt aan een klein schaliger bijeenkomst, georganiseerd door leden van het burgerforum. Een van hen, Nelly Zijderveld, onderzoekt de mogelijkheid om een bijeenkomst in Oostburg te orga niseren. DOMBURG - Aan de Roosjesweg in Domburg is een be gin gemaakt met de aanleg van een bergbezinkbassin. Dat betekent dat het rioolstelsel verbeterd wordt. In Zanddijk, Zoutelande en Veere is dat al gebeurd. Westka- pelle, Aagtekerke, Grijpskerke, Koudekerke en Seroosker- ke krijgen ook nog een bergbezinkbassin. Een bergbezink bassin is een tijdelijke opslag voor rioolwater. Bij een zeer zware bui of bij langdurige regenval loopt het riool stelsel vol. De pomp die het rioolwater naar de waterzui vering in Ritthem pompt heeft dan onvoldoende capaci teit om het water snel genoeg te verpompen. Om te voor komen dat rioolwater op straat komt of in de woningen naar boven komt, liggen er aan de randen van het riool stelsel al zogenoemde overstorten. Tussen de overstort en de sloot wordt een bergbezinkbassin aangelegd. Een berg bezinkbassin levert ook een bijdrage aan dé verbetering van de waterkwaliteit. MIDDELBURG - In een schoolgebouw in Middelburg is gisteren tussen 10.30 en 11.10 uur de jas van een leerlinge gestolen. De jas heeft een waarde van meer dan 100 euro. (Advertentie) door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet beter de regels naleven. Dat concludeert de ac countant die de Vlissingse jaar rekening 2005 heeft gecontro leerd. Een maand geleden het wethou der C. Seijbel van financiën al weten dat het jaar 2005 is afge sloten met een tekort van 1,9 miljoen euro. Hoewel gerekend was op een tekort van 3 miljoen euro, kon het uiteindelijke resul taat niet als een meevaller wor den beschouwd. Want het tekort werd veroorzaakt door andere kosten dan verwacht. Dat Vlis singen nog geen goede greep heeft op de uitgaven en inkom sten, werd daarmee bevestigd. Accountantsbureau Pricewater- houseCoopers heeft nu ook vast gesteld dat een aantal zaken niet volgens de regels is gegaan. De gemeente heeft een aantal diensten niet ingekocht of aan besteed volgens de Europese aanbestedingsrichtlijnen. Het gaat om een totaalbedrag van 5 miljoen euro voor zaken zoals af valinzameling, schoonmaak en groenonderhoud. Het accoun tantsbureau adviseert een in koopplan op te stellen en even tueel een inkoopcoördinator aan te stellen die in de gaten moet houden of de Europese aanbestedingsrichtlijnen nu wel worden nageleefd. Volgens wet houder T. Verhage van perso neel en organisatie, wordt daar momenteel aan gewerkt. Onrechtmatig De accountant heeft verder vast gesteld dat de uitvoering van een paar (bouw)plannen begon nen is zonder dat de gemeente raad de exploitatieopzet had vastgesteld. Dat is het geval met Baskensburg III, de Van Dis- hoeckstraat en de Kenniswerf. Daarmee is formeel 2 miljoen eu ro onrechtmatig besteed. Om de ze fout in de toekomst te voorko men, worden de komende maan den alle planexploitaties doorge licht. Ook kan niet worden vastge steld of subsidies die de gemeen te vorig jaar verstrekte, rechtma tig waren. Bij subsidies met een totaalbedrag van ruim zes ton, heeft de accountant vraagte kens gezet omdat niet te bewij zen viel of de verlening volgens de richtlijnen verlopen is. Seijbel zegt tevreden te zijn over de nieuwe accountant van Vlissingen. „Dit bureau kon met een frisse blik de jaarrekening controleren. Natuurlijk is het niet leuk te horen dat het vorig jaar niet goed is gegaan, maar vreemde ogen dwingen. Op het moment dat we zelf al volop be zig waren met een cultuurom slag binnen het gemeentehuis, komt de accountant met een reeks aanbevelingen die daarin passen. En daar ben ik best blij mee." Naast het overwegend treurig nieuws over de jaarrekening, presenteerde Verhage gisteren ook eén succesje. Het college kreeg eind vorig jaar bij de be grotingsbehandeling de op dracht 7,5 miljoen euro te bezui nigen op de gemeentelijke orga nisatie. Ruim 1 miljoen moest bezuinigd worden op het perso neel. „Op 20.000 euro na, heb ben we dat nu al gerealiseerd. We hebben dat gedaan door on der meer een vacaturestop in te stellen en dankzij mensen die in deeltijd zijn gaan werken. Van het overige bedrag moeten we nog 1,2 miljoen wegwerken. Daarvoor liggen al voorstellen klaar, maar die moeten nog naar de raad." Een jaar geleden moest het college een paar ton bezuinigen. Dat is toen niet ge lukt. „Daarom ben ik nu ook zo blij", zei Verhage. „Het gaat me niet eens zo zeer om het geld, maar om de cultuuromslag bin nen het gemeentehuis die nu zichtbaar aan het plaatsvinden is." i \y jjuti 111\ i i RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 01 18 -615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11