Oost-Timorezen vluchten SLIPS, DE d' GRATIS vlln ll«# PZC Irak onderzoekt zelf bloedbad tfoqd* 3 SLOGGI Milosevic bracht eigen gezondheid bewust in gevaar Amerika reikt Iran de hand met voorstel tot herstel diplomatie Brussel wil niet van akkoord over vliegdata af iHof' j Nieuwe soorten Nederland helpt op Java gewonden Helft bevolking hoofdstad probeert aan geweld te ontkomen ANWB vreest voor verkeerschaos na ongeval in Zwitserland Britten voeren drugscontroles op scholen op t s/oc±ck Meisje smokkelt met teddybeer Uitslag Montenegro bevestigd Prins Albert heeft ook een dochter Gore haalt uit naar Bush Chinezen Hiroshima ook herdacht donderdag 1 juni 2006 BRUSSEL - Het omstreden ak- 1 koord tussen de Europese Unie M en de Verenigde Staten over uit- 1 wisseling van passagiersgege- vens blijl't mogelijk volledig overeind, ondanks een veroorde- ling dinsdag door het Europees Europees Commissaris Frattini e van Justitie heeft gisteren zijn Dl collega-commissarissen voorge- steld om de overeenkomst in een andere juridische vorm te gieten J zonder iets aan de inhoud te ver- anderen. „Er is geen negatief 7} vonnis over de inhoud op zich, dus waarom zouden we daar iets aan veranderen?" ij In het akkoord van twee jaar ge- a; leden geven luchtvaartmaat schappijen aan de Amerikaanse autoriteiten allerlei gegevens c over Europese passagiers naar de VS, zoals naam, geboorteda- ic turn en kredietkaartnummer, Het Europees Parlement, be lli zorgd om de privacy van de reizi- gers en het gebrek aan inspraak, vocht het akkoord aan bij het hof. Dat heeft echter geen uit- :F spraak gedaan over inhoudelij- ke bezwaren, maar het wees het Q hele akkoord op grond van een vormfout naar de prullenbak. In de nieuwe juridische vorm 16 krijgt het Europees Parlement opnieuw geen inspraak. Euro parlementariër Buitenweg, die het akkoord met de VS al jaren- lang bestrijdt, verbaast zich niet ti' over de ontsnapping die de Euro- pese Commissie voorbereidt. Zij g' rekent er echter op dat nationa- (J le parlementen hun minister i van Justitie met een pakket ei sen naar Brussel sturen. ANP RAMLE - Israëlische welen- schappers hebben in een grot op een diepte van 100 meter acht tot dusver onbekende diersoor- ten ontdekt. ij' Het gaat om vier kreeftachtigen di die in het water leven en vier on- gewervelde bodemdieren, waar- onder een blinde schorpioen. Al- J le dieren, met uitzondering van de schorpioen, werden levend 3 aangetroffen. De dieren zijn ontdekt nabij i Ramle. ANP/DPA JAKARTA - Nederland stelt 1 miljoen euro beschikbaar voor transport van gewonden op Ja va. Daaraan is veel behoefte door de overvolle ziekenhuizen op het Indonesische eiland, dat zaterdag werd getroffen door een aardbeving. Minister Brinkhorst van Econo mische Zaken maakte dat giste ren bekend tijdens zijn handels missie in Jakarta. De extra hulp wordt beschikbaar gesteld aan de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Die houdt zich behalve met het vervoer van gewonden ook bezig met dat van medische voorzieningen en andere hulpgoederen. Het totale bedrag dat minister Van Ardenne van Ontwikke lingssamenwerking heeft uitge trokken voor hulp aan inwoners van het door de aardbeving ge troffen gebied komt hiermee op 2 miljoen euro. Het dodental door de aardbe ving op Java is inmiddels geste gen tot boven de 5800. Dat heeft het ministerie van Sociale Za ken laten weten. Tussen de 100.000 en 200.000 mensen zijn dakloos geworden door de aard beving die een kracht had van 6,3 op de schaal van Richter. Het zwaarst getroffen is het ge bied rond Bantul. ANP/AFP door Robert Bloemen DILI - Het geweld door rebellen en bendes in Oost-Timor drijft steeds meer mensen op de vlucht. Alleen al in de hoofd stad Dili hebben zeventigdui zend mensen huis en haard ver laten, de helft van de bevolking. De aanpak van de ongeregeldhe den wordt bemoeilijkt door een machtsstrijd tussen de presi dent en de premier van het straatarme land. Hulporganisaties waarschuwen dat het geweld kan leiden tot een humanitaire crisis. Zij vre zen dat de vluchtelingenstroom groeit tot mogelijk honderddui zend mensen. Ontheemden zijn verspreid over dertig kampen in de hoofdstad. Een groot deel zocht een veilig heenkomen in kerken en openbare gebouwen. Het katholieke centrum Don Bosco in Dili, waar inmiddels dertienduizend mensen verblij ven, liet weten geen voedsel meer te hebben. Ook zouden wa ter en medicijnen bijna op zijn. De levering van hulpgoederen wordt door het geweld gehin derd, constateren de hulporgani saties en de Verenigde Naties. Minister Bano van Arbeid, die de hulp coördineert, meldt dat dertigduizend mensen in dorpen rond Dili eveneens kampen met een tekort aan voedsel en water. Ruzie Ondertussen ruziën president Gusmao en premier Alkatiri over de manier waarop de onge regeldheden moeten worden be teugeld. De omstreden regerings leider weigerde gisteren gehoor te geven aan oproepen om on middellijk af te treden. De pre mier zei dat het jongste geweld niet tot politieke veranderingen zal leiden. Regeringsfunctiona rissen betichtten Alkatiri van fa lend beleid om het geweld in en rond Dili de kop in te drukken. Velen houden hem ook persoon lijk verantwoordelijk voor de jongste gold van geweld, die ont stond nadat Alkatiri honderden militaii-en had ontslagen. De be trokken troepen rebelleerden openlijk tegen de maatregel. President Gusmao trok eerder deze week het commando over de politie- en legermacht naar zich toe in een poging de orde te herstellen. Volgens Gusmao ge beurde dit in nauw overleg met de premier, maar die ontkende dat gisteren. In Dili kwam het sporadisch tot brandstichtingen en plunderin gen. De gewelddadige jeugdben des die de straten van de stad de afgelopen dagen onveilig maak ten, hielden zich grotendeels rus tig. Het geweld kostte de afgelo pen dagen zeker twintig mensen het leven. ANP/AFP/DPA GENEVE - De ANWB vreest voor extra grote verkeershinder morgen tijdens de uit tocht voor het pinksterweekeinde wegens een ongeval gisteren in Zwitserland. Doordat de A2 tussen Basel en Milaan, met de Gotthardtunnel, tot zeker morgen middag gesloten blijft 'kan het weieens een grote puinhoop worden vrijdag', aldus een woordvoerder van de ANWB. Door een aardverschuiving, waarbij enorme rots blokken op de weg kwamen, vielen op de Zwitserse snelweg gisteren twee Duitse doden. Verscheidene auto's werden geraakt. Enkele uren na het ongeval stonden de snelwegen op de omleidingsroutes al stampvol. foto Sebastian Derungs/RTR LONDEN - Vanaf september worden duizenden middelbare scholieren in het Engelse graaf schap Kent onderworpen aan drugscontroles. Door middel van speekselmonsters wordt ge controleerd op het gebruik van cannabis, cocaïne en heroïne. De maatregel volgt op een proef op een school in het zuiden van Groot-Brittannië, waar al sinds januari vorig jaar een dergelijk controleprogramma van kracht is. Daar zijn sinds de invoering zeshonderd drugscontroles uit gevoerd bij leerlingen tussen de 11 en 18 jaar oud. Volgens de school zijn de controles een groot succes. De cijfers van de leerlingen verbeterden ziender ogen en in de klassen heerste meer orde en rust. Daarnaast zouden de controles het leerlin gen ook makkelijker maken nee te zeggen, als hun drugs werden aangeboden. Het is de bedoeling dat de controles na de invoering in Kent geleidelijk ook in ande re delen van Groot-Brittannië worden ingevoerd. ANP door Robert Bloemen BAGDAD - Irak stelt zelf een onderzoek in naar een mogelijk bloedbad onder Iraakse burgers door Amerikaanse militairen. De gebeurtenissen van vorig jaar in de stad Haditha zijn niet te rechtvaardigen, stelde de Iraakse premier Al Maliki giste ren. De premier uitte felle kritiek op het gedrag van de Amerikaanse militairen in zijn land. De on langs gekozen Al Maliki reageer de op Amerikaanse media, die meldden dat mariniers in novem ber 24 onschuldige burgers doodschoten. Onder de slachtof fers waren vrouwen en kinde ren. De militairen zouden een kame raad hebben willen wreken, die door een bom was gedood. De mariniers beweerden dat de bur gers door een bomexplosie om (Advertentie) OOK EXTRA KORTING OP BEHA'S OF TOPS Geldig van 1 t/m 30 juni 2006 zolang de voorraad strekt. HARARE - De mensenrechten organisatie Amnesty Internatio nal beschikt over satellietbeel- den die bewijs vormen voor de vernietiging van een Zimbab waanse gemeenschap. „De rege ring van Zimbabwe veegt hele dorpen van de kaart, alsof ze nooit hebben bestaan", meldde Amnesty gisteren. De satelliet- en videobeelden to nen de complete vernietiging van Porta Farm, een nederzet ting 20 kilometer ten westen van de hoofdstad Harare. Vol gens Amnesty kwam in juni vo rig jaar de politie met bulldo zers om de dorpsbewoners te verjagen. Zeker twintigduizend mensen moesten hun huizen ver laten. Scholen en woningen wer den met de grond gelijk ge maakt. Harare lanceerde in mei 2005 de operatie 'Restore Or der', die was gericht op de ver drijving van illegale gemeen schappen en bedrijven in Zim babwe. Volgens de Verenigde Naties raakten in slechts zes weken tijd zeker zevenhonderdduizend Zimbabwanen dakloos door het optreden van de regering. De VN-waarnemers waren schokt door de brutaliteit' van de overheid de mensen uit hun huizen te jagen. In werkelijk heid vernietigde de operatie ook legale nederzettingen, waaron der de armste en kwetsbaarste gemeenschappen van het land. De autoriteiten waarschuwden de inwoners nauwelijks. Ze bo den geen alternatief onderdak, terwijl de operatie in de winter plaatsvond. Volgens waarne mers vielen bij de verjagingen meerdere doden. ANP LORRACH - Een vijftienjarige Zwitserse heeft haar ted dybeer als drugskoerier ingezet. Zij probeerde met haar knuffel de grens tussen Duitsland en Zwitserland over te steken, toen het oog van een douanebambte op het 80 cen timeter grote knuffeldier viel. Bij nader onderzoek bevatte de beer 72 pakjes cocaïne van een straatwaarde rond de 50.000 euro, maakte justi tie in Duitsland gisteren bekend. Het meisje wilde de drugs van Amsterdam naar Zwitsei'land smokkelen. DP A PODGORICA - De voorstanders van onafhankelijkheid van Montenegro hebben op 21 mei in een referendum de meerderheid behaald. De officiële uitslagen werden giste ren in Podgorica door de autoriteiten bevestigd. Van de kiezers koos 55,5 procent voor een formele breuk met Belgrado. Dat is net genoeg om straks te worden er kend door de Europese Unie die 55 procent als minimum stelde. Aangenomen wordt dat de leiders van het land de onaf hankelijkheid nu formeel en snel zullen uitroepen, moge lijk zaterdag al. ANP/RTR PARIJS - Een jaar geleden biechtte prins Albert II van Monaco op dat hij een kind had met een Frans-Togolese stewardess. De in augustus drie jaar wordende peuter heet Alexandre. De prins biecht binnenkort ook op dat hij toen ook al lang een dochter had, de in 1992 in Palm Springs, Califor- nië, geboren Jazmin Grace Rotolo. Maar dan is het echt af gelopen met Alberts geheime nakomelingen: hij heeft ver der echt geen kinderen meer, aldus een raadgever van de prins. ANP LONDEN - De huidige Amerikaanse regering onder lei ding van president Bush is een bende rechtse extremisten. Dat zei de voormalige vicepresident van de VS, Al Gore, gisteren in een interview met het Britse dagblad The Guardian. In het vraaggesprek zei de Democraat dat de huidige rege ring steeds verder naar rechts opschuift. „Ik ben niet link ser geworden, maar degenen die aan de macht zijn, wor den rechtser." ANP HIROSHIMA - Bij het monument voor de slachtoffers van de Amerikaanse aanval met een atoombom op het Ja panse Hiroshima worden nu voor het eerst ook Chinezen herdacht. Dit heeft het Japanse persbureau Kyodo giste ren gemeld. De drie Chinezen waren tijdens de Tweede Wereldoorlog als dwangarbeiders naar Japan gehaald. De namen en fo to's van Lu Xuewen, Xu Lichuan en Yang Xien werden gisteren toegevoegd aan de officiële lijst van slachtoffers bij het Nationale Vredesmonument in Hiroshima. Als gevolg van de Amerikaanse aanval op Pliroshima op 6 augustus 1945 kwamen naar schatting 140.000 mensen om het leven. ANP Amnesty International beweert dat de regering van Zimbabwe hele dorpen van de kaart heeft geveegd. Porta Farm is daarvan een voor beeld. De bovenste foto van het dorp is gemaakt op 22 juni 2002, de onderste op 6 april 2006. foto ANP/Amnesty International het leven waren gekomen. De Amerikaanse regering beloofde de resultaten van het eigen on derzoek naar het Haditha-inci- dent openbaar te maken zodra dat is afgerond. Zowel in Irak als in de Verenigde Staten was de vrees geuit dat de Amerikaan se autoriteiten de zaak in de doofpot wilden stoppen. De Amerikaanse president Bush verklaarde dat er gestraft wordt als er bewijs is dat de mariniers inderdaad wandaden hebben ge pleegd. Bush' populariteit daal de door de voortdurende oorlog in Irak al tot een dieptepunt. Als uit het lopende strafrechte lijk onderzoek door de strijd krachten blijkt dat de mariniers inderdaad burgers hebben dood geschoten, dan kunnen zij wor den aangeklaagd wegens moord. Ook wordt onderzocht of hoge officieren hebben gepro beerd de zaak te verbloemen. Kogels Volgens de krant The New York Times blijkt uit het eerste offi ciële Amerikaanse militaire on derzoek naar het bloedbad dat beweringen van mariniers niet kloppen. De bevindingen van on- derzoeksleider kolonel G. Watt blijken in strijd met de bewerin gen van de leden van de betrok ken marine-eenheid. Zo zijn veel slachtoffers omgekomen door kogels en niet door een ex plosie. Enkele weken na het incident betaalde het Korps Mariniers 29.500 euro aan nabestaanden van vijftien doodgeschoten Ira kezen. Zij kregen het maximum bedrag dat het korps in dit soort gevallen mag uitkeren. In The New York Times zegt majoor D. Hyatt die de betalingen deed, dat de uitkering werd gedaan omdat de vijftien slachtoffers niet betrokken waren bij gevech ten. Het betrof familie van een gemeenteraadslid van Haditha. Na het incident verklaarden de mariniers dat vijftien burgers en acht rebellen waren gedood bij een aanslag en daaropvolgen de schietpartij. Maar Ameri kaanse media citeerden oogge tuigen die zeiden dat de mari niers onschuldige ouderen, vrou wen en kinderen in koelen bloe de hadden neergeschoten. ANP door Patrick Selbach en Henderiekus Wiltjer WASHINGTON - De Verenigde Staten zijn bereid samen met Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland (de zogeheten EU3) direct in onderhandeling te tre den met Iran als dat land stopt met uraniumverrijking. De Ame rikaanse minister Rice van Bui tenlandse Zaken maakte de be leidswijziging gisteren bekend. Iran en de VS verbraken 26 jaar geleden de diplomatieke ban den. President Bush zei dat de VS de 'leidersrol' willen nemen in het oplossén van het conflict met Iran. Zijn opmerkingen wa ren opvallend, omdat hij tot dus ver steevast de EU3 aanwees als de leidende partijen in het on derhandelingsproces met Iran. Rice vertrok gisteren nog naar Wenen. Daar overlegt zij met de vier andere permanente leden van de VN-Veiligheidsraad en Duitsland over een pakket 'aan- moedigingèmaatregelen' om Iran over te halen te stoppen met het verrijken van uranium. Ook wordt gesproken over sanc ties mocht Iran niet ingaan op de voorstellen. Rice zei dat de VS met Rusland. China, Frankrijk, Groot-Brittan nië en Duitsland tot een ak koord is gekomen over de 'essen tiële elementen' van het aanmoe digingspakket. Zij zei te hoper dat Iran het voorstel grondig be studeert. Rice riep de regering in Teheran op 'de stap naar vre de te zetten' en te voldoen aar de voorwaarde voor overleg. Volgens de minister kan Iran re kenen op Amerikaanse economi sche steun als de crisis diploma tiek kan worden opgeschort. Iran, de vierde olie-exportein van de wereld, zegt verrijkt ura nium nodig te hebben als brand stof voor toekomstige kerncen trales. Washington verdenkt Iran e echter van in het geheim aai een kernwapen te werken. ANP van onze redactie buitenland DEN HAAG - De oud-president van Servië en Joegoslavië, Slobo dan Milosevic, kreeg in zijn cel regelmatig niet-voorgeschreven medicijnen van bezoekers. Die gebruikte hij kennelijk om het effect van de hem voorgeschre ven geneesmiddelen te manipu leren. Dat hij daarmee bewust zijn ei gen gezondheid in gevaar bracht, nam hij op de koop toe. Dat blijkt uit een onderzoek dat de vicevoorzitter van het Joego- slavië-Tribunaal, rechter K. Par ker, naar de dood van Milosevic heeft ingesteld. Milosevic werd op 11 maart dit jaar dood in zijn cel gevonden. Sectie wees uit dat hij door een hartstilstand een natuurlijke dood was gestorven. In zijn bloed werden wel sporen va: medicijnen gevonden, maar nie in giftige concentraties. Invloe van buitenaf werd niet geconsta teerd. Parker stelt dat Milosevic, orr dat hij zichzelf verdedigde b het tribunaal, een bevoorrecht status had. Dat hield in dat bt zoekers - raadslieden en getu: gen van hem - niet zo strikt wei den gecontroleerd. De rechtt veronderstelt dat zij Milosevi stiekem van medicijnen hebbe voorzien. Alle middelen die we; den gevonden kwamen u ex-Joegoslavië. Milosevic dee vanaf het begin aan zelfmedicï tie. Hij nam voorgeschreven mi dicijnen niet in of verandert zelf de doses. Hij werkte son ook niet mee aan onderzoeke Tegen adviezen in rookte Milos vic, volgde hij geen dieet t deed niets aan sport. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5