Calvé-man mag VVD oppoetsen Gaarkeuken van Nederlandse Leontine verzacht leed op Java PZC Schoon schip in corrupte Waalse stad Charleroi Niet te veel naar recht Lijsttrekker met deukjes Nieuwe liberale lijsttrekker is nog lang niet van schaduw Verdonk verlost 1 juni 1956 De WD kende een ongeken de felle strijd om het lijst trekkerschap. In de afgelopen weken lieten voor- en tegen standers zich in niet al te fris se bewoordingen uit over de twee belangrijkste kandida ten: minister Rita Verdonk van Vreemdelingenzaken en In tegratie, staatssecretaris Mark Rutte van Onderwijs. Winnaar Rutte gaat hoe dan ook wat ge butst door het leven. Over Mark Rutte: „Het jongere broertje van Pv- dA-leider Wouter Bos." (Twee de Kamervoorzitter Weisglas) „Bos en Rutte dragen beiden geen stropdas en hebben dat jongensachtige over zich." (Ka merlid Veenendaal, die de strijd om het lijsttrekkerschap verloor) „De ideale schoonzoon." (Ka merlid Hofstra) „De perfecte tweede man, de Al Gore van Rita Verdonk." (columnist Martin Bril) „Rutte pleegde fraude." (cam pagneteam Verdonk over het opvragen van ledenlijsten) „Het slimste jongetje van de klas." (Verdonk in een debat) „Ik heb daadkracht." (Ver donk antwoordt- op een vraag over het verschil met Rutte) „De WD is een sleets merk." (Rutte zelf over zijn partij) „Pokon voor de economie." (een van de negen punten van zijn eigen plan) „Rutte is te aardig om meteen ruzie met Verdonk te gaan ma ken." (anoniem Kamerlid in De Telegraaf). GPD donderdag 1 juni 2006 De ideale schoonzoon met de ontvankelijk houding en de frisse stijl heeft gewonnt van de kordate poetsvrouw die Nederlac wel even aan kant zou maken. Mark Rutte krij; de meeste stemmen van WD-leden, maar Rita Ve: donk is een sterke tweede. Kennelijk is men wel or der de indruk van de knoet van IJzeren Rita, mat ziet men toch wat meer heil in de gematigder aai pak van Rutte. Hoewel achter de vriendelijke lac van de nieuwe lijsttrekker een man schuilgaat di zijn weg weet in machtspolitiek. Dat hij in zij; duel met Verdonk al snel vrijwel de hele partijto, achter zich wist te krijgen, is daarvan een bewij; Evenals de hardè aanpak van de PvdA in de laai ste verkiezingen. Rutte is voor de liberalen kennelijk stevig genoe| Heel veel Nederlanders vinden Verdonk no steeds stoer. De partij heeft echter niet het risic willen nemen van al te veel dadendrang. Waartc dat kan leiden, werd nog onlangs zeer pijnlijk du delijk. In de kwestie Hirsi Ali gebruikte Verdon veel te snel veel te zwaar geschut. De hele Tweed Kamer viel over haar heen. Zij kon slechts hakkf lend terugkrabbelen. Aan Verdonk kleefde do een te groot risico. Want de lijsttrekker van d WD kan niet steeds opnieuw onderuit gaan. Vei der zal waarschijnlijk zwaar hebben gewogen, dé het zeer gevaarlijk is om veel ruimte te laten in he midden van het politieke spectrum. Dat gat zo door PvdA en CDA moeiteloos worden gevuld. Ru; te is wat dit betreft veel veiliger dan Verdonk. Wé hij precies betekent voor de koers van zijn parti; bleef ook gisteren nogal vaag. Rutte beperkte zie tot kreten als 'minder regels', 'minder chagrijn' e< 'beter dan de PvdA'. Dat zal wel te maken hebbe; met het fenomeen dat de WD wel een lijsttrekks heeft, maar nog geen verkiezingsprogramma. Bij de selectie van potentiële stuurlui van het lam lijkt, juist in deze tijd, eerder behoefte aan verzoe ning dan aan polarisatie. De keus voor Mark Rutt geeft het eerste iets meer kans. WD-coryfee Frit, Bolkestein vindt dat maar niets. Hij is voor Ver donk omdat volgens hem migratie en integratie i> Nederland de heetste hangijzers zijn. Met Rutt aan het roer zal de WD niet snel in een soortgelij ke bewustzijnsvernauwing geraken. Zo wordt d partij geen al te sterke magneet voor ongenoeger' zelfbeklag en intolerantie. En zo blijft het liberal erfgoed beter bewaard. Dat de Kamerverkiezingef 2007 met. Bos, Balkenende en Rutte als belangrijk;, ste antagonisten nu al een oer-Hollands grijze uit straling hebben, is een ander verhaal. l door Frank Hendrickx Mark Rutte is de winnaar van de lange strijd om de macht bij de VVD. Nu moet hij zich nog verlossen van de scha duw van Rita Verdonk en het idee dat 49 procent van de libe ralen hem liever niet had ge wild. „Rita, Rita, Rita, Rita", scande ren VVD'ers kort voor de be kendmaking van de uitslag van verkiezing voor het lijsttrekker schap. Mark Rutte hoort het zichtbaar gespannen aan in de Grand Ballroom van het hotel Okura in Amsterdam. Hij steekt zijn handen in zijn broekzak ken, haalt ze er weer uit, steekt ze er weer in. Op de voorgrond neemt WD-voorzitter Jan van Zanen de envelop met de uitslag ter hand. Rutte zoekt tevergeefs naar een bekend gezicht in de menigte. De lichtinstallaties van de tallo ze televisieploegen broeien aan het hoge plafond. Van Zanen haalt het papier uit de envelop. „Mark Rutte is gekozen tot lijst trekker." De plotselinge uitslag lijkt de winnaar te verbazen. Zijn mond valt open. Om hem heen is er ap plaus, gejuich, geschreeuw. Me destanders vallen elkaar in de armen. Het gezicht van minister Hoogervorst van Volksgezond heid bloost van opluchting. Frac tiemedewerkers slaan elkaar op de schouders. En de winnaar? Die staat er nagenoeg versteend bij. Even heeft hij oogcontact met zijn euforische campagne team. De winnaar grijnst en balt de vuisten. Het lijflied van Bill Clinton Don't stop thinking about tomorrow schalt uit de luidsprekers, alsof nog eens be nadrukt moet worden dat het Amerikaanse toestanden zijn binnen de WD. Rutte leest zijn overwinningstoe spraak voor van papier. „Er zijn geen verliezers in deze campag ne", benadrukt hij. En: „De WD is een partij voor iedereen die iets wil bereiken." De staatssecretaris wil minder chagrijn en meer optimisme, Rita Verdonk verlaat samen met haar lijfwachten en onder veel belangstelling van pers de zaal, nadat Mark Rutte is verkozen tot lijsttrek ker van de VVD. foto Phil Nijhuis/GPD zegt hij, maar zelf blijft hij vrij onderkoeld onder zijn zege. De schaduw van de lange strijd met Rita Verdonk lijkt nog over de lieveling van de WD-top te hangen. Door de zeer nipte mar ge blijft de waag: is het een over winning van Mark Rutte of een nederlaag van Rita Verdonk? De minister van Vreemdelingen zaken domineerde de campag ne, die in de kern een botsing was tussen voor- en tegenstan ders van Verdonk. Heeft Rutte gewonnen omdat zo veel mensen voor hem waren of omdat zo veel mensen tegen Ver donk waren? De staatssecretaris van Onder wijs is gedurende de afgelopen twee maanden een relatieve on bekende gebleven. Het gesprek van de dag was bijna altijd Rita Verdonk. Haar naam is bij de in- temetzoekmachine Google goed voor anderhalf miljoen treffers. De naam Mark Rutte komt net boven de 320.000 uit. Iedereen had wel iets voor of tegen Ver donk te melden. De argumenten pro of contra Rutte bleven vlak. Volgens zijn voorstanders is hij een 'bruggenbouwer', tegenstan ders noemen de voormalige Uni- lever-man (Calvé-pindakaas) hem smalend 'een ideale schoon zoon'. Veel verder gaat het nog niet. Hij spreekt het deze avond niet uit, maar het moet Rutte hebben getergd dat hij na de kandida tuur van Verdonk in de verdruk king kwam. Zijn negenpunten plan voor een economische ople ving, het fundament van Ruttes positieve boodschap, kreeg am per aandacht. „De drie belang rijkste onderwerpen van de cam pagne worden de economie, de economie en de economie", voor spelde Rutte vlak na de bekend making van zijn kandidatuur, maar daar is niets van gebleken. Het ging niet over de economie, het ging over Verdonk, over 're gels zijn regels', over 'daad kracht' en 'recht door zee'. Zelfs zijn grootste voorstanders wa ren er woensdag van overtuigd dat Verdonk als winnaar uit de bus zou komen. De nieuwe lijsttrekker heeft nog een krap jaar om zich te verlos sen van het idee dat 49 procent van de leden hem liever niet had den gewild. Hij gaat dat doen vanuit de Tweede Kamerfractie, een plek waar hij kan rekenen op grote loyaliteit. Nergens was de weerzin tegen Verdonk gro ter dan bij de WD-fractie en nergens was de vreugde over zijn overwinning groter. Hij zal alle steun krijgen om zich te pre senteren als de vernieuwer van de WD, een partij die onder zijn leiding de strijd moet aan gaan met de PvdA. „Nu begint de externe strijd en die gaan we ook winnen", zegt Rutte. Heel overtuigend klinkt het nog niet. GDP door Max Steenberqhe De burgemeester van Charleroi, Jaques van Gompel, die nu aan de zijlijn staat, moet terug op zijn stoel. Een nieuwe overheidsin stantie dient voortaan alle or ganisaties die subsidie krij gen nog eens door te lichten. De provinciaal gedeputeerde De Clerq moet zich terugtrek ken en wethouder (schepen) Cariat dient desnoods te wor den ontslagen. Met die maatregelen wil de PS, de Franstalige socialis tische partij van België, schoon schip maken in het tot de provincie Henegouwen be horende Charleroi. Het afgelopen jaar gebeurde er al veel in de Waalse stad. Maar liefst vier PS-schepe- nen verdwenen van het to neel, Enkelen kregen zelfs ge vangenisstraffen opgelegd. De Waalse PS-premier stapte op en een aantal topindus triëlen ging voor de bijl. Toen vorige week ook de kabi netschef van de burgemeester de gevangenis in moest, op verdenking van het plegen van fraude, stelde burgemees ter Van Gompel zijn zetel ter beschikking. Chaos De nu aangekondigde maatre gelen moeten een eind maken aan de bestuurlijke chaos in Charleroi. De stad, met 200.000 inwo ners de grootste van Wallonië (met het omliggende stedelij ke gebied erbij telt ze zelfs ruim 650.000 inwoners), is al ruim dertig jaar onderworpen aan de knoet van de Franstali ge socialisten, de PS. Alle wethouders - tien in ge tal - zijn van die partij afkom stig, alle grote openbare in stellingen hebben een PS'er aan het hoofd en ook de groot industriëlen (de directeur van het vliegveld bijvoorbeeld) ko men uit de socialistische clan. Lange tijd was de leiding van dit imperium in handen van J.C. van Cauwenberghe, ofte wel Van Cau, de vorige ge westpremier van Wallonië. Wat een dergelijke monopolie positie al snel met zich mee brengt, is vriendjespolitiek. Ook ligt fraude op de loer. Toen vorig jaar bij een van de woningstichtingen veel mis bleek, moesten wethouders het veld ruimen en trad Van Cau af als premier. De drie wethouders werden verdacht van misbruik van overheidsgelden en financieel gesjoemel. Advocatenkantoor Het privéadvocatenkantoor van Van Cau was zo vaak in geschakeld door zijn vrien den bij de gemeente, dat er volgens de openbare aankla ger geen sprake was van be langenverstrengeling maar 'een vergroeiing van institu ten'. Weliswaar volgde de flam boyant ogende Elio di Rupo (de man met het rode strikje) Van Cau op als premier en het nieuwe gezicht van de PS, maar die laatste bleef wel voorzitter van de -afdeling Charleroi en hield zo vanuit de zijlijn nog altijd de meeste touwtjes in handen. Vorige week bleek waar dat toe kan leiden. Wethouder Ca riat bleek als afvaldirecteur geld naar zijn sportclub te hebben doorgesluisd, Robert Wagner, de vliegvelddirec teur had acht ton van Van Cau gekregen om nieuwe ba nen te creëren die er nooit zijn gekomen, en Van Cau kreeg Wagners Italiaanse vil la voor een spotprijsje aange boden. Kabinetschef PS-gedeputeerde De Clerq zou, als advocaat, twee ton hebben verduisterd. En de voorzitter van de prijs winnende basketbalclub Spi- rou verdween vanwege mal versaties achter de tralies, sa men met de kabinetschef van de burgemeester. Patrick Henseval. Waarop burgemeester Van Gompel zijn handen ten he mel hief en zijn zetel ter be schikking stelde. GPD door Esther de Jong Met de schrik nog in haar be nen loopt de 36-jarige Leontine van der Heijden naar het veldje naast haar huis in het dorp Tamantirto op het Indone sische eiland Java. Zij heeft ge luk gehad, vertelt ze. Haar huis is niet beschadigd door de aard beving die Java afgelopen zater dag trof. Op het veld heeft Van der Heij den met geld uit Nederland een gaarkeuken gerealiseerd, waar een negental vrouwen uit de buurt 250 maaltijden per dag be reiden. Deze maaltijden worden door haar man uitgedeeld in de nabijgelegen dorpen die wèl ern stig zijn getroffen door de aard beving. Het idee voor een gaarkeuken ontstond vlak na de aardbeving. Opgeschrikt door een vals tsuna- mi-alarm vluchtte Van der Heij den met haar man en kinderen naar een hoger gelegen gebied. Ze droeg alleen een pyjama en voelde zich naakt. „Het was heel onwezenlijk om in een keer tussen al die mensen te staan, als een vluchteling. Zoiets zie je op televisie en dan gebeurt het jezelf." Op weg terug naar haar huis zag Van der Heijden de in gestorte huizen, de totale des tructie. Geen vitaminen Van der Heijden: „Ik wilde iets doen en hoorde dat de Australi sche regering Indo-mie uitdeelt, maar daar zitten helemaal geen vitaminen in, dus besloot ik eten te gaan koken." Haar vader in Nederland ver telde vrienden en familie over Van der Heijdens initiatief en al snel was de eerste tweehonderd euro op haar bankrekening ge stort. Inmiddels is er al duizend euro binnen. Van der Heijden heeft net inkopen gedaan in Yogja- karta. Behalve rijst en groenten heeft ze ook speelgoed, snoep goed, pap, melkflesjes en dekens gekocht. Het speel- en snoep goed wordt uitgedeeld aan kin deren die langs de kant van de weg staan, vaak voor hun totaal vernietigde huizen. De rest van de goederen wordt direct aan de slachtoffers gegeven. Leontine realiseert zich dat de Indonesische regering en inter- Leontine van der Heijden heeft naast haar huis op Java met Nederlands geld een gaarkeuken gereali seerd voor aardbevingsslachtoffers uit omliggende dorpen. foto GPD nationale hulporganisaties ook hulp bieden. Daarnaast zijn overal in het door de aardbe ving getroffen gebied bij Yogja- karta posten opgericht die hulp goederen distribueren. Toch houdt ze het liever in eigen hand. „Er zijn altijd mensen die tussen wal en schip raken, dor pen die moeilijk te bereiken zijn." Een voorbeeld van zo'n dorp is Patjangan. Het ligt mid den in de rijstvelden en suiker rietplantages, zeven kilometer bij Van der Heijdens huis van daan. Zodra de auto stopt, ko men moeders met kinderen in een draagdoek tevoorschijn. Ze nemen het eten, de melkflesjes en het melkpoeder dankbaar in ontvangst. De nasi goreng met kip wordt meteen gegeten. Een van de bewoners vertelt dat ze nog steeds geen hulp hebben gehad van buitenaf. Mensen sla pen nog steeds in zelfgemaakte tenten van plastic en bamboe stokken. Van sommige huizen staan de muren nog overeind, maar is het dak volledig inge stort. Een van de vrouwen laat haar huis zien. Het enige dat niet door de aardbeving is ver nietigd is de badkamer. Onder het puin liggen haar kleding kast, haar potten en pannen. Haar moedeloze blik verandert in een glimlach als ze ziet dat haar kleindochter een pak pap heeft gekregen. Nasi goreng Hoe lang Leontine van der Heij den en haar man doorgaan met het koken weten ze niet zeker. „Misschien nog twee dagen. Wanneer mensen weer zelf kun nen koken hoeven we alleen nog maar zakken rijst en groenten te brengen." Het menu voor mor gen is al wel duidelijk: nasi gor eng met tempé en overmorgen brengen bewoners van een nabij gelegen vissersdorp verse vis. Pakjes Ondertussen koken de vrouwen gestaag door. Op een houtvuur staan drie grote potten rijst, daarnaast wordt in twee wok ken de kip klaargemaakt. De vrouwen lachen en kletsen met elkaar. De lege dozen worclen gevuld met de pakjes eten, klaar om naar de slachtoffers te brengen. „Tweehonderdvijftig porties is natuurlijk helemaal niets," zegt Van der Heijden terwijl op de achtergrond de moskee oproept voor gebed. „Maar het is tenmin ste iets." GPD ROMEINEN - Op de Brabers bij Haamstede heeft de Rijks Oudheidkundige Bodemdienst resten gevonden van de oudste bewoners van de provincie. Er zijn sporen van drie woningen gevonden. De vondst van dak pannen wijst er volgens de on derzoekers op dat het een Ro meinse nederzetting betrof of dat de bewoners handel dre ven met de Romeinen. INTERIEUR - In Middelburg en Oostburg worden tentoon stellingen ingericht waar ge toond wordt hoe het moderne interieur ingericht wordt. Aan leiding voor de tentoonstelling is de februariramp waardoor, veel huishoudens het huis op-' nieuw moeten inrichten en het feit dat veel moderne snufjes* het platteland pas laat of hele maal niet bereiken. ATOOMAANDRIJVING - DeK mogelijkheden om atoomener gie te gebruiken in de scheep-»- vaart is een van de onderwer pen waar de voorzitter Vasl Dias tijdens de jaarlijkse re ders vereniging over sprak. Hoewel kostbaar en technisch complex lijkt het er op dat^ atoomaandrijving voor sche pen vanaf 30.000 ton econo misch interessant kan zijn. k' Hoofdredactie: A. L. Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag I'm vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. »- Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t fc per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het f einde van de betaalperiode, PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 f Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: V Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: a maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 L Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 j Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: w :c.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Oe door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonncmcnten)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, le- i. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4