in eigen omgeving populair Zorg l FZC Getijplan voor Hedwigepolder Verkeersplein school IJzendijke geopend Hoofdplatenaren willen behoud kerk Geen extra geld voor platteland Evenementennota Hulst onder vuur Mini-enquête: Zeeuws-Vlamingen tevreden over ziekenhuis Te Kramer wil alternatieven fel ontpoldenng serieus bekijken eel n Jaar cel voor zelfbenoemde topcrimineel Kapotte brug eindelijk in de steigers agenda WmÊ donderdag 1 juni 2006 door Edy de Witte NIEUW-NAMEN - Inwoners van Nieuw-Namen stellen het evenementenbeleid van de ge meente Hulst aan de kaak. Voor al het feit dat grote evenemen ten om één uur 's nachts moeten stoppen, zet nogal wat kwaad bloed. Afgelopen zaterdagavond name lijk moest op last van de politie de stekker er bij de Hulsterloo- feesten op dat tijdstip onmiddel lijk uit. Het niet navolgen van dit bevel zou de club op een flin ke boete komen te staan. Teleur gestelde feestgangers uitten hun ongenoegen door buiten her en der wat vernielingen aan te rich ten. „Op deze manier maak je ons dorpsfeest wel kapot", rea geerden de aanwezigen naar de wethouders van de gemeente Hulst.,, Dit is niet meer van de ze tijd. De jeugd gaat om elf uur 's avonds pas de deur uit. Arties ten krijg je door meerdere optre dens op een avond pas vaak laat op het podium. Zo'n slui tingsuur is achterhaald." De reactie van de Hulster bestuur ders dat de plaatselijke horeca dan toch ook nog een graantje kan meepikken werd gelijk de kop ingedrukt. In Nieuw-Na men is er bij de Hulsterloofees- ten geen sprake van paracom- mercie, oneerlijke concurrentie. Opmerkelijk was wel dat een viertal aanwezige raadsleden zich ook afkeerde van de evene mentennota. De vraag hoe een dergelijk besluit dan toch op pa pier is gekomen leidde tot veel onbegrip. Volgens wethouder P. Weemaes had de gemeenteraad wel moeite met het gestelde slui tingsuur. Toch is er in speciale gevallen al de mogelijkheid om een uur uitloop aan te vragen. Misschien is er over deze moge lijkheid niet goed gecommuni ceerd." De wethouder zegde in ieder geval wel toe om de evene mentennota terug op de agenda te zetten en de kritische opmer king van feestvierend Nieuw-Namen zeker mee te ne- door René van Stee TERNEUZEN - De overgrote meerderheid van de Zeeuws-Vla mingen vindt het belangrijk dat zorg dicht bij huis te krijgen is. Ook zijn ze tevreden over de kwaliteit van de zorg en de spe cialisten in ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. Dat blijkt uit een mini-enquête onder de mensen die de nieuws brief ontvangen van de cliënten raad van Zorgsaam, waaronder de ziekenhuizen in Zeeuws-Vlaanderen vallen. Het doel van de enquête was om een zo goed mogelijk beeld te krij gen van wat hoe de Zeeuws-Vla mingen de ziekenhuiszorg bele ven. Niet alleen vinden cliënten kor te afstanden belangrijk, ook wil len zij dat de ziekenhuisvoorzie ningen in Oostburg en Hulst be ter worden uitgerust. Andere prioriteiten zijn het met spoed werken aan een wachtlijstvrij ziekenhuis en een verkorting van de doorlooptijd van een ver volgtraject. Bovendien vinden de respondenten dat de kwali teit van de zorg en de specialis ten in Zeeuws-Vlaanderen moet worden gekoesterd. Op de komst van een hightech kliniek in Midden-Zeeland, zo als voorgesteld in het rapport van de commissie-Vierhout, zit ten de Zeeuws-Vlamingen dus niet te wachten. Zij onderschrij ven hiermee de conclusies van neuroloog W. Hoefnagels, voor zitter van de medische staf van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen en de raad van bestuur van Zorg saam. Die zien intensievere sa menwerking tussen medisch spe cialisten wel zitten, maar een hightechkliniek boven de Wes- terschelde voor heel Zeeland wij zen zij af. De voorkeur gaat uit naar het benutten van eigen sterktes en het omarmen van de sterktes van de Belgen. De respons op 450 vragenlijsten die per e-mail werd verstuurd was vijfenzeventig procent. Van die respondenten spreekt drie kwart zijn voorkeul uit voor be handeling in Zeeuws-Vlaande ren. Een kwart wil liever naar België. De redenen hiervoor zijn onder meer geen of korte wacht lijsten, de betere benaderbaar heid van specialisten en negatie ve ervaringen in de ziekenhui zen in Terneuzen, Hulst of Oost burg. Met name voor West-Zeeuws-Vlamingen speelt de betere bereikbaarheid een grote rol. De cliëntenraad nuanceert de voorkeur voor België enigszins. Aangezien de- enquête groten deels via het internet is gehou den, is de groep ouderen en chro nisch zieken ondervertegenwoor digd. Daardoor zijn de cijfers met betrekking tot de keuze voor België mogelijk aan de ho ge kant. Bovendien bleek uit te lefonische reacties dat er teleur stelling was over het alleenge- bruik van het internet. De cliën tenraad trekt hieruit de conclu sie dat de enquête misschien niet voor honderd procent repre sentatief te noemen is. Van de respondenten die de vraag over het doorverwijzing van ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren voor topklinische zorg naar het UZ Gent beantwoordde, gaf ruim vijftien procent aan dat zij hiervan niet op de hoogte wa ren. Ruim tien procent van alle deel nemers sprak zich ongevraagd negatief uit over het krijgen van specialistisch zorg boven de Westerschelde. door Rinus Antonisse SINT-JANSTEEN - Voor ont- poldering van de Hedwigepol der en een deel van de Prosper- polder zijn twee mogelijkheden in beeld. Aanleg van een nieuwe zeedijk en alle bestaande dijken weghalen óf een nieuwe zeewe ring bouwen en in de huidige dij ken vier of vijf stroomgaten ma ken. Dit blijkt uit de zogenaamde startnotitie voor de ontwikke ling van een intergetijdenge- bied. De twee mogelijkheden worden in een milieu-effecton- derzoek doorgelicht. Daarbij komt ook nog de meest milieu vriendelijke aanpak (met extra maatregelen voor water, land schap, recreatie en landbouw) aan de orde. De startnotitie is vanaf vandaag openbaar en ligt op verschillen de plaatsen ter inzage (internet www.zeeland.nl/natuurpakket). Op 3 juli wordt in Sint-Jansteen een informatiebijeenkomst ge houden (vanaf 18.30 uur in de Warande), gevolgd door een hoorzitting (om 20.00 uur). Tot 13 juli kunnen inspraakreacties worden gegeven. Uitgangspunt In beide mogelijkheden voor ont- poldering (dat wordt omschre ven als het landwaarts verleg gen van huidige Scheldedijk) is uitgangspunt: eerste stap bouw van een nieuwe waterkerende ringdijk; tweede stap spontaan ontstaan van slikken en schor ren door de getijwerking. De nieuwe dijk moet bestand zijn tegen extreem hoogwater (+7.10 meter NAP, ofwel een overstro mingskans van eenmaal in 4000 jaar in het jaar 2060). Bij de mogelijkheid 'alle dijken weg' verdwijnen de dijk aan de Scheldekant, die tussen de Hedwigepolder en het Sieper- daschor en de Hedwigedijk tus sen de Hedwige- en Propsperpol- der. Bij Prosperhaven en de hui dige uitwatering van de Hedwi gepolder worden geulen ge maakt. Bij de mogelijkheid 'bressen slaan' blijven de dijken over- eind, maar komen er gaten 300 tot 500 meter. Er is dan nj een keus uit vier of vijf strooi gaten. In de mogelijkheid v|oor bresen slaan blijft het overs® mingsproces tot op zekere hotfERI te controleerbaar en kan indijaul nodig snel wqrden ingespecèid op eventuele Calamiteiten. Tpen hoogte van de bressen wonan I een geul gegraven door het (nieoen we) schor. Pat In de startnotie wordt aangegpepi ven waarom oqtpoldering noclfta is: herstel van de fors aangeUeizo te natuurwaarden in het Schjgrls debekken. Europese richtlijnascl verplichten daartoe. De besluerte ten hierover hebben de Nedeeke landse en Vlaamse regering vaf gelegd in onder meer de Ontwiïet kelinssehets 2010, die bekracghr: tigd is in het Memorandum vaal 's Gravenhage. oir. Omdat de rivier ter hoogte vai s] de Hedwige- en Prosperpoldjal vrij smal is. heeft uitbreiden van estuariene natuur hier exlüj 1 veel effect. )av pe iet !un: MIDDELBURG - De ideeën tall voorstellen die bedoeld zijn o3- I ontpoldering te voorkomeie i moeten serieus beoordeeld woaai den door een team van onafhaP' kelijke deskundigen. Dat doloe recht aan de mensen die willfen meedenken over de manier waaan op de beschadigde natuur in hfer: Scheldebekken kan worden heen steld. Ho ;ou Dit stelt gedeputeerde M. Krh mer (PvdA, natuur en watejve Het uitgangspunt dat er nieinia natuur moet komen die onder far vloed staat van het getij, blifal volgens hem wel onverkort ovevlc eind staan. De Europese Vogeijr en Habitatrichtlijnen schrijvtet dat nu eenmaal voor. Maar Jet gedeputeerde meent dat hij ziio> als bestuurder niet mag afslu'oc ten van het maatschappelijk dp bat in Zeeland. jë( ill! door Aector Dooms MIDDELBURG - Het karakter van een negentienjarige man uit Sas van Gent heeft volgens de psychiater trekjes van een psy chopaat. Zelf bestempelt hij zich als een topcrimineel. De verdachte had er gisteren in Middelburg dan ook geen enke le moeite mee om de zestien au tokraken, een woninginbraak en de diefstal van een auto te be kennen. De psychiater had al geconclu deerd dat de man niet te behan delen valt en zag maar één oplos sing: afrekenen. Officier van justitie R. Jeuken eiste een jaar gevangenisstraf. Daaraan koppelde hij nog eens een half jaar celstraf, omdat hij in zijn proeftijd zat van een ver oordeling voor vermogensdelic ten. Politierechter I. Woltring veroordeelde de Sassenaar tot een jaar gevangenisstraf plus zes maanden voorwaardelijk. Daarmee voldeed de politierech ter aan het voorstel van straf- pleitster I. Köller om een deel van de straf voorwaardelijk op te leggen en daaraan reclasse- ringstoezicht te verbinden. Hoe wel hij eerder de voorwaarden in het hulpverleningstraject had geschonden. De verdachte was nog niet zo lang uit de gevangenis ontsla gen of hij ging begin dit jaar op nieuw op roverspad. Zo pleegde hij 26 januari een woningin braak in Middelburg. Daarbij nam hij de autosleutels mee en ging hij er met de auto van de ge dupeerde bqwoners vandoor. Binnen een week pleegde de man zestien autokraken in Vlis- singen. waarvan zes auto's in de Vlamingstraat. „Hij maakt een bewuste keus voor crimineel", stelde psychiater. Köller wees op de moeilijke voorgeschiedenis van haar cliënt, die in jeugdinternaten moest verblijven en weinig baga ge had meegekregen van zijn op voeders. „Hij is nog jong. Geef hem nog een kans." De officier verzette zich tegen het verzoek van de raadsvrouw om na een mislukte hulpverlening op nieuw een beroep te doen op de reclassering, maar de politie rechter bood verdachte nog een kans om zich onder begeleiding van de reclassering te stellen. Daardoor viel de celstraf voor de man nog te overzien. IJZENDIJKE - Stilstaan voor een stoplicht op het schoolplein, dat kan sinds gisteren bij RKBS Molenbol- werk in IJzendijke. Verkeersouders en vrijwilligers heb ben een groot, blijvend verkeersplein op het plein ge schilderd. „We werken met losse verkeersborden en stoplichten", aldus directeur Frank Boerebach. „Op deze manier kun nen we haast alle voorkomende situaties uit het straat verkeer nabootsen. Er moet hier en daar nog aan ge werkt worden. Zo komt er straks nog een deel van het stratenplan van IJzendijke. Verder willen we de jongere kinderen laten opgaan voor fietsvaardigheid- en over- steekdiploma's." Nabij de school op het 17 Oktoberplein waren gisteroch tend auto's van alle soorten hulpverleners te bezichti gen en mochten de kinderen aan de mensen van politie, ambulance, ANWB en brandweer vragen stellen. Een EHBO-koffer in de ambulance met veel enge spuitjes, de brandweerauto, alles was wel leuk. Het beste bleek dan toch het blussen van een brand met een echte brand weerslang, al dan niet met hulp van een spuitgast van de brandweer IJzendijke. Het verkeersplein bij de school werd officieel geopend door Boerebach, die samen met wethouder Jacky Boog aard op een tandem als eerste de rotonde op het plein nam. Heel veilig, met helm! foto Camile Schelstraete door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zeeland krijgt de komende jaren uit Den Haag geen extra geld voor de inrichting van het landelijk gebied. De provincie moet het doen met de 60 miljoen euro die het Rijk daarvoor over heeft. Zeeland denkt de ko mende zeven jaar 250 miljoen euro nodig te hebben. Dat vindt minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) best, maar hij is niet bereid voor extra 'tierelantijnen' te betalen. De Tweede Kamer debatteer de gisteren over de Agenda voor een Vitaal Platteland. Met name PvdA, GroenLinks en D66 toonden zich bezorgd dat met het gereserveerde budget de in 2013 gewenste inrichting van het platteland niet voor elkaar komt. De pro vincies denken namelijk 1,7 miljard euro meer nodig te hebben dan het Rijk beschik baar stelt. Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water) noemde het bod van Veerman onlangs 'uiterst sober'. Voor herinrich tingsplannen op het gebied van landbouw, natuur, land schap, water en recreatie is volgens provincie, gemeenten en waterschappen in Zeeland tot en met 2013 een bedrag van 250 miljoen euro nodig. Het Rijk stelt niet meer dan 60 miljoen in het vooruit zicht. De provincies verwar ren de rijksdoelen met hun ei gen ambities, zei Veerman gis teren. Het Rijk heeft de inrich ting van het landelijk gebied gedelegeerd aan de provin cies. Daarover worden con tracten gesloten. In die con tracten staan de doelen opge somd die het Rijk eind 2013 wil hebben bereikt. Op die doelen is het budget afge stemd. Voor recreatie om de stad, de inrichting van natio nale landschappen en plan nen met betrekking tot water kan Veerman zich voorstellen dat budgetten nog enigszins worden aangepast, voor de rest niet. ,Wat de rijksdoelen zijn, bepa len we zelf", aldus Veerman. „Het kan zijn dat de provin cies meer willen, maar het Rijk betaalt alleen voor de rijksdoelen. Wat de provin cies aan tierelantijnen doen, maakt me niet uit. Ze gaan hun gang maar. De terechte vraag is nu: hebben we ge noeg geld voor de rijksdoe len? Die zaak is gefinan cierd." Volgens Veerman zal het zelfs nog een hele kunst zijn het be schikbare geld uit te geven en worden om die reden gestelde doelen misschien niet ge haald. „Moeten we nu zenuw achtig worden dan we geld te kort komen? Laten we maar met de genade meewerken en kijken hoe het de komende ja ren gaat." door Wout Bareman TERNEUZEN - Eindelijk! Met een vertraging van maanden zijn de brugbouwers van het staalbedrijf Hollandia uit Krimpen aan den IJs- sel begonnen met de voorbereidin gen voor het oplappen van de kapot te noorderbrug over de zeesluis in Terneuzen. Vooral heel belangrijk voor de lang zamerhand wanhopige weggebrui kers is dat die werkzaamheden nu ook daadwerkelijk zichtbaar zijn. Sinds gisteren leunt een immense bouwsteiger tegen de brug. Buiten beeld wordt overigens ook in de brugkelder inmiddels flink aange pakt. Over ruim zes weken moet de brug zodanig zijn gerepareerd en verstevigd dat hij weer dienst kan doen voor het wegverkeer. Op dat moment, vermoedelijk de tweede week van juli, komt een einde aan een maandenlange martelgang van het wegverkeer via het sluizencom- plex. Automobilisten en andere Weg gebruikers werden sinds het ro-ro- schip Tor Flandria eind februari de brug ramde, geconfronteerd met vaak irritant lange wachttijden. Door een meningsverschil tussen Rijkswaterstaat en de aannemer over de reparatiekosten duurde het weken langer dan gepland voor Hol landia met het oplappen begon. Dat probleem is nu in elk geval opgelost. Terwijl de brug zo goed en zo kwaad als mogelijk wordt gerepa reerd, verkeren de onderhandelin gen tussen minister Peijs van Ver keer en Waterstaat en haar Vlaamse collega Peeters van Openbare Wer ken over de vervanging van de klap- brug door een minder kwetsbare rol- bx-ug in een eindstadium. Naar ver luidt is er een principeakkoord over de financiering (22 miljoen) van een rolbrug. door Jean-Lou de Gucht HOOFDPLAAT - Het gemeente bestuur van Sluis is bereid se rieus te kijken naar de optie van een aantal Hoofdplatenaren om het kerkgebouw te behouden. Die optie bestaat eruit dat een vereniging van musici het ge bouw wil aankopen. Het plan om de hei-voi-mde kerk in Hoofdplaat om te bouwen tot appartementencomplex is slecht gevallen bij veel inwoners en bij de plaatselijke dorpsraad. Het tussen 1783 en 1785 gebouw de rijksmonument is door restau ratie-architect Pieter van Traa uit Zierikzee gekocht om er drie woningen in te bouwen. Daarbij wil hij de hoofdstructuur van het gebouw intact laten. Het pand werd tot vijf jaar geleden gebruikt voor kei'kdiensten. Daarna deed het alleen nog dienst voor culturele activitei ten en een enkele begrafenis. De koop woi'dt pas officieel be krachtigd als de buitenzijde van de kerk is gerestaureerd. Het wachten is nog op de benodigde bouw- en monumentenvergun ningen. Wat veel Hoofdplatenaren tegen staat is dat het gebouw in hun ogen wordt verkracht. „Wij koesteren het enige monument in ons dorp", zegt doi*psraad- vooi-zitter I. Jacobse. „Dus heb ben we heel veel moeite met de omvorming tot appartementen complex." J. de Koster, dl naast de kei'k woont, is bang d[ haar privacy en woongenot aai getast wordt. In de kapconstru(2 tie van de kerk is namelijk woning bedacht. Ook het feit dat rond het kerd5 plein een muur wordt gezet !e' z'n publieke functie verliest^ veel Hoofdplatenaren en <P' dorpsraad een doorn in het oo£] De Koster: „De gemeente Sin1! zegt de historische identiteit willen behouden. Een groot de° van wat Hoofdplaat aantrekkT lijk maakt, wordt weggegooid,^ W. Oranje, die het tegenover c kerk gelegen café exploiteert, bFj klaagt zich erover dat de kla/c ten op zijn terras straks tegec een muur zitten aan te kijk# „Ik vraag me dan ook af of ie planschade ga indienen." e Wethouder J. Provoost gaf eei^ der al aan geen andere mogelijlp heid te zien om het kerkgebo# te behouden. Hij gaf aan dP wanneer de HoofdplatenarP een andere optie hadden, ze d| moesten zeggen. Wethouder Ploegaert, die Provoost in commissie Ruimte verving, zF dan ook serieus te zullen bekiF ken of de vereniging van musiF een serieuze optie is. „Wij zif blij met particuliere initiatie' ven. „Alleen is de eigenaar y} de kerk natuurlijk vrij om te vé kopen aan wie hij wil. Hij hee' alleen een pi'obleem wanne het bestemmingsplan niet gewi; zigd kan worden." Tijdens het binnenvaren van schepen wordt het werk aan de steiger even stilgelegd. foto Camile Schelstraete STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten; 13.30 uur: Hand vaardigheid; 14.00 uur: Bieden; De Hal- Ie, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Biljar ten, gymnastiek; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - 't Heïke, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur: Bin go; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; De Blaauwe Hoeve, 9.30 uur: Kaartji maken; 10.00 uur: Handwerkclub de Vi tige Liesjes; 14.00 uur: Bakmidda zangclub; 19.00 uur: Bingo; Multi fur tionele ruimte Korenmarkt, 14.00 ui Sjoelen; KLOOSTERZANDE - Café de Reizen Man, 19.45 uur: Bingo'; Hotel de Lino 18.30 uur: Avond wandelvierdaagse; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsore 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 ui Seniorensoos; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14. uur: Koersbal; SAS VAN GENT - De Regenboc 14.00 uur: Biljarten; Scoutinggebou 18.00 uur: Avondwandelvierdaagse; SINT - JANSTEEN - Dé Waram 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: 18 uur: Avond wandelvierdaagse 10 ki meter; 19.15 uur: Avond wandelvi daagse 5 kilometer; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: I nasta, biljarten, handwerken; De Hoe 20.00 uur: Bingo; ZAAMSLAG - Kantine voetbalvere ging, 18.00 uur: Avond wandelvierda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46