én infopunt scheepsgegevens euou PZC Verslaggevers ondervragen bouwvakkers Maatje (93) debuteert als schrijfster Mannelijke helft 'Bonnie en Clyde' nu ook opgepakt Fashion at school Evaluatie scheepsongeval met containerschip Fowairet Winkelsdiefstal in Terneuzen anfare St. Jan eeft traditioneel Mjkconcert Geen aarden wal volkstuinen Bedreiging in discobus bestraft Bromfietsster gewond in Oostburg PvdA wil debat burgerforum Midzomernacht op Martje van Wardje in Steen 20 m2 schooltassen 13 donderdag 1 juni 2006 z 1 1 Boor Wout Bareman 1RNEUZEN - Bij calamitei ten op de Westerschelde moeten ïe hulpdiensten en andere be srokken instanties snel kunnen beschikken over alle gegevens »ver de betrokken schepen en htfun (gevaarlijke) lading. Alleen enian kan adequaat worden opge reden. Die gegevens moeten vorden verzameld en verstrekt aisria één centraal informatiepunt. ^et informatiepunt kan het bes- e worden beheerd door Rijkswa terstaat of de Regionale Brand- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl schip en lading, was het belang rijkste. In het geval van de Fo wairet bleek dat verschillende hulpdiensten zich met het ach terhalen van informatie hadden beziggehouden, terwijl die al in een vroeg stadium bij één van de partijen bekend was. Dat er verkeerde ladinggegevens wer den verstrekt, bleek te wijten aan een verkeerde interpretatie. Ook de alarmering van de hulp diensten bleek te haperen. Zo werd dè brandweer pas enkele uren nadat het schip was vastge lopen op de hoogte gebracht. Overeenkomsten Voorzitter Lonink van het Vei ligheidscollege zag gisteren dui delijke overeenkomsten tussen de aanbevelingen in het evalua tierapport en de voorlopige be vindingen van de werkgroep die onder leiding van oud-staatsse cretaris Van Hou welingen de aanpak van de rampenbestrij ding op de Westerschelde in kaart brengt. De werkgroep met vertegenwoordigers van de mi nisteries van Verkeer en Water staat en van Binnenlandse Za ken, van de provincie. Rijkswa terstaat en de Veiligheidsregio Zeeland i.o. heeft inmiddels een tussenrapportage ingeleverd; in oktober volgt het eindadvies. Volgens Lonink zal het instellen van één informatiepunt ook in dat advies prioriteit krijgen, naast de inzet van de hulpdien sten (meer personeel en aanzien lijk beter materieel), het maken van duidelijke afspraken met de goed geoutilleerde Scheldeha- vens Antwerpen en Gent en de betrokkenheid en rol van de ze ven Westerscheldegemeenten. Lonink ziet bij de bestrijding van calamiteiten ook nog steeds een belangrijke rol weggelegd voor de particuliere bergers. „Die waren even buiten beeld, maar daar is inmiddels verande ring in gekomen. In ieder geval moeten we als overheidsinstan ties niet willen dat er speciale vaartuigen worden aangeschaft, die vervolgens voornamelijk lig gen weg te roesten." m de hulpverlening moet Rijks waterstaat de nautische coördi- \atie op zich nemen, terwijl het PSegionale beleidsteam de zaken de wal regelt, zoals het bege leiden van de informatiestroom pussen de verschillende betrok ken instanties en diensten. Dat iei burgemeester J. Lonink van Terneuzen, de voorzitter van het Seeuwse Veiligheidscollege gis- i eren nadat burgemeester J. F. Mulder van Hulst hem het eva- uatierapport van de stranding ran het containerschip Fowai- •et, in september vorig jaar op le Platen van Ossenisse, had rverhandigd. Uit dat rapport ïleek dat er, vergeleken met eer- lere vergelijkbare incidenten, )ij de coördinatie van de hulp verlening vooruitgang was ge boekt. Maar Mulder wees ook >p tal van 'verbeterpunten'. De Dehoefte aan één centraal infor- natiepunt, dat in zo'n geval be- ichikt over alle gegevens over TERNEUZEN - In een winkel- >and in de Axelsestraat in Ter- ïeuzen is gisterochtend rond ïalf twaalf een 15-jarige inwo- ïer van die plaats aangehouden wegens winkeldiefstal. De jongen had twee pakjes siga retten met een totale waarde tan acht euro uit de winkel ge- ïtolen. SINT-JANSTEEN - De fanfare 5t. Jan houdt dinsdag 6 juni het raditionele wijkconcert. Deze teer wordt het buitenconcert ge- jeven aan de voormalige brand weerkazerne in de Jos Everaard- itraat te Sint-Jansteen. De Fanfare brengt onder leiding van Leo Verstiggel een geva rieerd programma met natuur lijk ook een aantal bekende nummers en marsen. Het wijk- roncert is al jarenlang een tradi- rie en heeft een speciale sfeer. Gewoon ouderwetse gezellig- neid met de fanfare op straat. Het concert begint om 20.00 aur. De toegang is gratis. Bij .slecht weer wordt de uitvoering verplaatst naar dinsdag 13 juni. Tom Riemens, Anouk van de Branden en Stefan Gaillard (vrnl) volgen als journalisten hun medescholieren in de nieuwbouw van de Prins Willem van Oranjeschool. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst TERNEUZEN - Voor de achtjarige Zoë van basisschool De Stelle is het bijna een roeping: schilder worden. „Ik vind het al heel lang leuk om te schilderen. En allerlei andere werkzaamheden in de bouw vind ik ook prachtig merk ik vandaag." Dat je bij metselen, schilderen, timme ren, muren isoleren en in de regen wer ken niet schoon blijft, weet Zoë wel. Ze heeft dan ook een oude jas aangedaan. Marshei, een 12-jarige leerling van De Zeemeeuw, stond niet bij de werkom standigheden stil toen hij zich opmaak te om naar de roefeldag te gaan. Hij had een nieuw jack aan, dat nog net van klodders verf werd gered door bouwvak ker Daniël. „Doe mijn jas er maar even overheen. Dan kan er met die van jou niet veel gebeuren." Marshei heeft zijn toekomstbeeld nog niet zo helder voor ogen als Zoë, maar hij vindt het werk aan de nieuwe Prins Willem van Oranje- school wel heel mooi. Dus misschien be landt hij later nog wel eens op een oplei ding voor vakman in de bouw, ant woordt hij op vragen van drie verslagge vers-voor-een-dag. Want Anouk (11) van de Sluiskilse Antoniusschool, Tom (10) en Stefan (11), beiden van de Zuid- landschool, roefelen een middagje bij de samenwerkingsredactie van de PZC en BN/DeStem. Zij willen wel eens we ten wat een verslaggever van een krant moet doen. Roefelen is Vlaams voor snuffelen, ont dekken. Het woord is door Jantje Beton ingelijfd voor de Roefeldag, een dag waarin basisscholieren 'positieve erva ringen opdoen, die in hun latere be roepskeuze een stimulerende rol kun nen spelen'. De drie 'verslaggevers heb ben hun beroepskeuze nog niet ge maakt. Journalist worden lijkt hun wel leuk. De motivatie verschilt. Stefan wil graag reizen, maar een baan als oorlogs verslaggever ziet hij minder zitten. „Verhalen maken over wat er in andere landen gebeurt, lijkt me mooi." Anouk blijft liever dichter bij huis. „Schrijven over wat er in je eigen regio gebeurt, is leuk. Ook omdat je veel mensen kent en de mensen jou kennen." Tom weet het nog niet. Maar als hij verslaggever wordt, dan wel voor een krant. „Op tele visie wil ik niet. Ik vind het niet leuk om mezelf op film te zien. En op de ra dio hoef ik ook niet zo nodig." De drie verslaggevers wilden - onafhankelijk van elkaar - hun verhalen beginnen met de zin: „Gisteren was het roefeldag, een dag waarop kinderen kennis kunnen maken met bedrijven." Na enige discus sie vonden ze het toch aardiger om met iets opmerkelijkers te beginnen. En het opmerkelijkste was wel - vonden ze alle drie - dat een meisje van acht al zo ze ker weet dat haar toekomst heel goed in de bouw kan liggen. „Een meisje als bouwvakker zie je niet vaak en dat ze het zo jong al weet hoor je ook niet vaak." Dat de jongens een stuk minder zeker van hun zaak waren en ook een stuk verlegener op de vragen van de ver slaggevers in spe reageerden, maakte het verhaal van Zoë alleen sterker en stoerder. Dat directeur Peter Simons van het al honderd jaar bestaande aan nemersbedrijf Simons scholieren laat zien hoe ze een school bouwen en hen laat helpen, verdient alle lof, oordeelt het trio. Zijn uitleg dat hij de jeugd woeg wil interesseren voor een baan in de bouw, omdat hij ook later weer goed personeel nodig heeft, snappen ze hele maal. „Maar hij wil natuurlijk ook re clame maken voor zijn bedrijf", zegt Anouk onder instemmend geknik van de twee jongens. Drie kritische geesten dus, aanwinsten voor oude of nieuwe media over een jaar of tien. door Harold de Puysseleijr KLOOSTERZANDE - Maatje Francke-Davidse (93) is het le vende bewijs dat een mens nooit te oud is om te leren. En dat hij nooit te oud is om zijn debuut als schrijver te maken, want de hoogbejaarde Maatje heeft on langs een boek voltooid. In 94 jaar terugkieke legde de bewoonster van woonzorgcen trum Antonius in Kloosterzande haar memoires vast; eerst op pa pier, daarna met hulp van vrij williger Jo Collet van het inter netcafé van Antonius in een tekstverwerkingsprogramma op de computer. „Ze was meteen enthousiast toen we haar benaderden voor het internetcafé", vertelt Collet. „Omdat ze familie heeft in Zuid-Afrika zijn we begonnen met foto's kijken van dat land via het internet. Op een bepaald moment ging ze zoveel over haar leven vertellen dat ik dacht dat het wel leuk zou zijn om er een boek over te schrij ven." Omdat ze vaak moeilijk de slaap kan vatten, zette Maatje zich daar vaak in de nachtelijke uren aan. Dat leverde een dik pak handgeschreven velletjes pa pier op. „Daarna heeft ze alles zelf getypt. Letter voor letter, Maatje Francke-Davidse typte haar debuut eigenhandig, met één vinger. foto Camile Schelstraete want ze kan niet typen. Van sep tember tot nu elke maandagmid dag", zegt Collet. „Het viel me op dat ze er ontzettend veel ple zier in had. En ze heeft een ge weldig gevoel voor taal. Er zat geen één spelfout in. De schrijfster zelf laat de me dia-aandacht voor haar bijzon dere prestatie nuchter over zich heen komen. „Ik heb altijd ge schreven", vertelt ze, „en hand werken was ook altijd een grote hobby van me. En de muziek niet te vergeten. Ik heb jaren lang heel wat verschillende ko ren geleid." In het boek haalt ze onder meer herinneringen op aan haar kin dertijd. 'We woonden in een doodlopend straatje in een soms TERNEUZEN - Er komt geen aarden wal tussen het volkstuinencomplex Tuinderslust en de Guido Gezelle- straat in Terneuzen. De tuinders hebben veel last van het drukke verkeer over de hoofdweg van en naar het cen trum. Het lawaai is toegenomen na een grondige snoei- beurt van de beplanting tussen de volkstuintjes en de rij baan. Daarom vroeg PvdA-raadslid M. van Oyen om de aanleg van een geluidswal ter beperking van de overlast. Ook zijn volgens hem veelvoorbijgangers niet gechar meerd van het vrije zicht op de volkstuinen. Het college van B en W honoreert het verzoek van Van Oyen niet, om dat de aanwezige strook te smal is voor een wal. Boven dien ligt er een drainageriool, wat de aanleg belemmert. Burgemeester en wethouders voegen er aan toe dat de be planting binnen enkele seizoenen weer een aaneengeslo ten groengordel vormt, waarmee het volkstuinencomplex aan het zicht wordt onttrokken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Terneuzen voor ernstige bedreigingen en een inbraak bij verstek ver oordeeld tot 240 uur werkstraf en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf. De verdachte bedreigde vo rig jaar 23 oktober in de discobus, die reed van Caclzand naar Oostburg, andere passagiers met een golfclub. „Ik ga je kapotslaan", had hij onder meer tegen twee mannen ge roepen. Het gewelddadig gedrag werd geregistreerd door de videocamera's die in de bus hangen. Volgens getuigen was de man dronken. Na het incident brak hij in het ge meentehuis van Oostburg in en nam daar kantoorartike len mee. In de strafmaat werd verder meegenomen dat hij 30 juli in Hoofdplaat een vrouw met een mes had be dreigd. Aan het slachtoffer moet de verdachte 236 euro smartengeld betalen. OOSTBURG - Bij een ongeval op de kruising Neringweg/Maaidijk in Oostburg is gistermiddag rond kwart over drie een bromfietsster gewondgeraakt: Een 83-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis verleende op het kruispunt geen voorrang aan het meisje uit diezelf de gemeente, (leeftijd niet bekend). De bromfietsster is met onbekende verwondingen met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. DEN HAAG - Minister Pechtold moet ervoor zorgen dat ook in Zeeland een debatbijeenkomst wordt georgani seerd van het Burgerforum Kiesstelsel. Dat vindt Pv- dA-Kamerlid Blom. Hij heeft daarover schriftelijke vra gen gesteld. Het Burgerforum Kiesstelsel brengt in november een ad vies uit over de manier waarop in Nederland de Tweede Kamer wordt gekozen. Het forum telt 140 leden uit alle provincies. Er doen vier Zeeuwen mee. Op het ogenblik wordt in Nederland een serie regionale debatten gehou den waarbij iedereen kan meepraten over het burgerad vies. Alleen in Zeeland en Drenthe staan geen debatten ge pland. Blom en zijn fractiegenoot Dubbelboer laten in hun vragen aan Pechtold blijken het daar niet mee eens te zijn. de dat hij een zevenjarige gevan genisstraf uitzat voor een moord, die hij in 1995 pleegde in een pand in de Tweede Ver bindingsstraat in Terneuzen. Bij die afrekening in het drugsmi lieu schoot de Gentenaar een toen 30-jarige man uit leper dood. Er vielen twee gewonden. Omdat de man de Algerijnse na tionaliteit heeft, wordt hij zo goed als zeker niet uitgeleverd. natte wei, waar nu de sportvel den zijn (in Middelburg, red.). Er groeide daar vroeger zee kraal en lamsoren. Ook gingen we met de buurtkindjes kreu kels vangen aan de kant van het kanaal. Die groeiden op grote bonkige stenen in het kanaal. Je moest er hard aan trekken, want ze zaten muurvast. Thuis gooiden we ze in kokend water en met een speld haalden we ze eruit. Ik stak het petroleumstel aan, water erbij en een snufje zout. Als mijn moeder thuis kwam, stond haar gezicht op half een. We mochten eigenlijk niet met vuur en water spelen, maar het was vlug over. Want ze lustte ze zelf ook graag...' Lachten Een van de leukste dingen van haai* schrijfarbeid vindt Maatje, dat ze haar levensverhaal ook zelf terug kan lezen. „Daar geniet ik nog het meest van. En af en toe moet ik heus nog wel eens lachen om al die leuke dingen. Ja, terugkieke, is dat even wat!" De afdeling activiteitenbelei- ding van Antonius wil het boek van Maatje Francke-Davidse binnenkort tijdens een signeer sessie aanbieden aan alle bewo ners van het tehuis. „En naar mijn nichtje in Zuid-Afrika moet er ook een." door Wout Bareman GENT - De mannelijke helft van het Gentse gangsterpaar dat werd gezocht voor gewapen de overvallen en carjacking in de grensstreek is opgepakt in Al gerije. Begin maart had zijn 28-jarige vriendin, afkomstig uit Westdorpe, zich al gemeld bij de Belgische ambassade in Algiers. De 31-jarige (verslaafde) man bleef lange tijd voortvluchtig. De politie was hem al enige tijd op het spoor en greep hem giste ren in de kraag. Het duo, dat al snel tot de Gentse Bonnie en Cly de werd gebombardeerd, pleeg de eind januari, begin februari minstens vijftien gewelddadige overvallen en kort na elkaar ook vier carjackings in Damme, Brugge en Gent. Bij de laatste carjacking, in Gent, werd ge schoten. Het koppel wist te ont komen aan de klopjacht van de politie door naar het geboorte land van de man te vluchten. Bij haar aanhouding verklaarde de wouw dat ze snel wilde worden herenigd met haar dochtertje, dat bij familie in Vlaanderen verbleef. Ze bekende betrokken heid bij vier overvallen en diïe carjackings. De man staat bij de politie be kend als 'gevaarlijk'. Hij ont moette zijn wiendin in de perio- SINT-JANSTEEN - Het Martje van Wardje in Sint-Jansteen staat zaterdag 17 juni weer in het teken van het midzo mernacht festival. De negende editie van het mu ziekfeest begint om 18.30 uur met de Power Party Disco Show, een discofeest voor kinde ren in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. Vanaf 20.30 uur zijn er optre dens van Retro Rangers, Jacco de Braai, Dexter en Ruby. De toegang tot het Martje van Wardje is open vanaf 18.00 uur tot 00.30 uur. Daarna kunnen er geen bezoe kers meer het festivalterrein op. Advertentie achter in de winkel Let op onze braderie aanbieding Huk lingt Dilft/Sijttrttlrail

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43