-VAO stijgt dit jaar j| Justitie wijst nieuw onderzoek naar DNA in zaak-Vaatstra af Telegraaf spant kort geding aan tegen de Staat :c Laat eerbetoon voor mannen van Sosabowski Feyenoord-supporters willen aangifte doen van vrijheidsberoving Geus kijkt in augustus of aanpassing kan School dumpt leerling op snelweg in Twente Waiter tralies 6 dison voor 7 amses Shaffy Verdachte van torenmoord vrij Polen zijn in vijf sectoren welkom Nieuw hotel mist riolering Centrumverbod relschoppers Oss Arnhem pakt blowende jeugd aan Tabaksverkoop jongeren gedaald Vierhonderdjarige boom valt om donderdag 1 juni 2006 ins van Soest AAG - De uitkering voor ham'i' volledig arbeidson- """"/'■t zijn, gaat mogelijk dit a omhoog. Minister De «tn Sociale Zaken bekijkt '°len 'istus of aan de afspraken j aan om de IVA-uitkering 1zoom jpgen van 70 naar 75 pro lan het laatstverdiende "F h jin dit jaar is een WAO-stelsel ingegaan. ;ïn"°.RAF-lid zogéhlkerts toch ;rg har, eel durf 'eg te HAAG - Nederland mag iet weiangenisstraf van twintig /an heigen de Duitse ex-terrorist m zwafolkerts alsnog uitvoeren, even 2eeft de rechtbank in Den rschijpgisteren bepaald. ■H'ts, die destijds lid was MhII verboden linkse organisa- noorpte Armee Faktion (RAF), :ort.Zieind 1977 in ons land ver is mafeld voor de moord op een aden.eagenl. Nederland leverde enkele maanden daarna uit aan Duitsland, omdat i. temJk daar verdacht werd van d. In eigen land kreeg Folk- -_n 1980 levenslang. In 1995 -■w' Vi hij vervolgens voorwaar- <.tem£ vrij en in 2000 definitief, jrland heeft Duitsland vo- ar gevraagd de uitvoering e Nederlandse straf over te a, ^n. Folkerts wilde dat via echter in Den Haag laten !-53 ieden, omdat hij meent dat Nederlandse straf al volle- eeft uitgezeten in de tijd hij in de Duitse cel zat. De jtbank oordeelt echter dat jtraf nog niet is uitgevoerd, [erts had in september 1977 ;ijn arrestatie in Utrecht een adier doodgeschoten, een an- j brigadier raakte zwaar ge ld. Ierland licht Duitsland snel ver het vonnis. ANP ■gSTERDAM - Een bonte ^^t Bekende Nederlanders ïr afde gistermiddag op in De ur de Hoed in Amsterdam voor 28 1 zoveelste mijlpaal in het le- 56 van de onverwoestbare 25" jarige Ramses Shaffy. 34 15 i[ffy, zelf als eregast aanwe- 34 1 kreeg als eerste kleinkunste- 16 1 r een Edison Oeuvreprijs. Bo- 15 1|dien kreeg hij het eerste jmplaar aangeboden van een '9 lltdelige cd-box met al zijn so- 6 Aflaten die hij tussen 1966 en I? maakte. q jsbeth List reageerde ver- 0 -jjigd op de prijs voor haar ar- 5 ilieke partner. „Het werd 3 1bg tijd dat hij die eens kreeg. 5 1mses deed altijd alles zelf: tst, muziek, zingen en musice- H.. Zijn autobiografische lied zijn nog steeds modern. Dat lakt hem uniek." Of we nog rl van de al jaren in een ver- ieghuis wonende artiest zul- I horen? List: Ramses heeft :ijd het vermogen gehad om zijn as te herrijzen." GPD Wie volledig wordt afgekeurd, krijgt voortaan een IVA-uitke- ring; gedeeltelijk arbeidsonge schikten een WGA-uitkering. In de wet staat dat de IVA-uitke- ring omhoog gaat naar 75 pro cent van het laatstverdiende loon indien blijkt dat het aantal nieuwe volledig arbeidsonge schikten daalt onder de 25.000 per jaar. Die uitkeringsverho ging gaat dan met terugwerken de kracht in per 1 januari 2006. Toen de wet werd aangenomen, werd afgesproken dat in de zo mer van 2007 zou worden beke ken of de doelstelling gehaald was. De Tweede Kamer vindt dat er niet zo lang hoeft te wor den gewacht. Uitkeringsinstan tie UWV verwacht dat dit jaar tussen de tien- en twaalfdui zend mensen in de IVA terecht komen. „We hoeven niet nog tot half 2007 te wachten om onze be lofte na te komen," aldus CD A-Kamerlid Verburg. Voorzichtig De Geus is nog voorzichtig. Hij vindt het te vroeg om nu al een beslissing te nemen. De nieuwe wet is pas een paar maanden van kracht. „Mogelijk dat ik de ze zomer meer duidelijkheid heb of de lage instroom in de IVA ook aanhoudt." Behalve dat de uitkering van mensen in de IVA omhoog gaat, vindt een aanzienlijk deel van de Kamer dat dat ook zou moeten gelden voor mensen die nog onder de oude WAO-wetgeving vallen en die ook volledig zijn afgekeurd. Regeringspartij CDA, die dat voorstel aan een meerderheid kan helpen, is echter nog niet overtuigd. „De vraag of dat moet gebeuren is gerechtvaar digd. maar eerst moeten we de herkeuring van de huidige WAO' ers afwachten", vindt Verburg. Die grote operatie waarbij 326.000 WAO'ers jonger dan 50 jaar opnieuw worden gekeurd, is naar verwachting in de herfst van volgend jaar afgerond. GPD door Eric Wendel AMSTERDAM - Een 15-jarige scholier van het Geert Groote College in Amsterdam is begin deze week tijdens een schoolreis je naar het Duitse Weimar zon der pardon op de snelweg ge dropt. Docenten besloten de leer ling na een rit van ruim 140 kilo meter op de Al uit de bus te zet ten, omdat de ouders niet aan hun betalingsverplichtingen hadden voldaan. De leraren zetten de scholier af op een parkeerplaats. Na een lange wandeling kwam hij aan in Holten, waar hij de trein naar huis pakte. „Ik erken ruiterlijk dat dit nooit had mogen gebeu ren", aldus M. van Leusden, lid van de schoolleiding. „De docen ten hadden iets anders moeten regelen. Er had bijvoorbeeld een auto van school kunnen komen om de jongen op te halen of een taxi gebeld kunnen worden." De docenten zullen na terug komst uit Duitsland morgen tekst en uitleg moeten geven aan de schoolleiding. Bij vertrek uit Amsterdam wist de jongen ongezien de bus in te komen, al dus Van Leusden. De leerling mocht niet mee, omdat de ouders nog steeds de 40 euro van het schoolreisje van vorig jaar niet hadden betaald. De school had de ouders vantevo- ren gemeld dat hun zoon dit jaar niet mee zou mogen bij ach terwege blijven van de betaling. Ook de 140 euro voor het uit stapje van dit jaar is volgens de school niet betaald. ANP Koningin Beatrix inspecteert de erewacht van de Poolse brigade. door Hans Jacobs DEN HAAG - 'Een fout uit het verleden wordt her steld'. Koningin Beatrix heeft gisteren de Poolse hel den uit Operatie Market Garden, de verloren strijd om de bevrijding van Arnhem in 1944, eindelijk onder scheiden. Koningin Wilhelmina wilde in 1946 al dat dit zou gebeuren en prins Bernhard heeft er tot de dag voor zijn overlijden in 2004 voor gestreden. Beatrix noemde het een 'bijzonder genoegen de wens die mijn grootmoeder en mijn vader hebben gekoes terd alsnog te kunnen vervullen'. Op het regenachtige Binnenhof kreeg de Zesde Poolse Luchtmobiele Briga de, als opvolgers van de Eerste Zelfstandige Poolse Pa rachutistenbrigade, de Militaire Willems Orde en een wimpel (cravatte) aan het vaandel gehangen. Voor de aanwezige Poolse veteranen een emotioneel moment. Er werden dan ook heel wat zakdoeken tevoorschijn gehaald. Helaas hebben uw moedige verrichtingen nooit eerder een formele erkenning gekregen had de l koningin kort daarvoor gezegd. Het was voor het eerst sinds 1955 dat deze hoogste Nederlandse onderschei ding werd uitgereikt. Dat de Polen hem niet eerder kregen was volgens prins Bernhard 'een ongelofelijke nalatigheid' en een 'groot onrecht'. De bejaarde twee ling Michael en Stanley Sosabowski, kleinzoons van de Poolse bevelhebber generaal-majoor Stanislaw So sabowski, ontvingen voor hem de op één na hoogste or de, de Bronzen Leeuw. Koningin Beatrix kwam spe ciaal voor hen van het podium, en had voor beiden een persoonlijk woord. foto Lex van Lieshout/ANP Veel Poolse militairen konden na de oorlog niet terug naar hun land, dat achter het IJzeren Gordijn ver dween. Dat was ook het geval met generaal Sosabows ki, die in 1967 in Engeland in kommervolle omstandig heden overleed. Volgens koningin Beatrix is met de toekenning van de onderscheidingen 'alsnog recht gedaan aan de Poolse strijders die zich voor de bevrijding van Nederland hebben ingezet en aan de uitzonderlijke moed die zij daarbij hebben betoond'. Van de Poolse brigade die bij Arnhem de Britten te hulp kwam, heeft het ministerie van Defensie zo'n 120 oud-strijders en veertig nabestaanden kunnen trace ren. De helft van hen en 45 weduwen waren in staat om op kosten van Defensie naar Den Haag te komen voor de bijzondere plechtigheid. GPD ï)i GRONINGEN - De 24-jarige vrouw die ervan wordt verdacht twee jaar geleden haar vriend van de Groningse Martinitoren te hebben geduwd, is gisteren op last van de rechtbank vrijge laten. Zij zat sinds september vo rig jaar in voorlopige hechtenis. Volgens de rechtbank is er geen reden meer de vrouw langer vast te houden. Zij is nog wel verdachte in de strafzaak. Die dient over twee weken. Op 6 april 2004 viel Niels Offe reins van de Martinitoren en was op slag dood. Aanvankelijk ging de politie uit van een onge luk of zelfmoord. GPD De. I>AG ScHoTeI WAJ op. UIT IS' ool< LekkEK-*' van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Hoofdoffi cier van justitie in Friesland, L. den Hollander, wil geen nieuw grootschalig DNA-onderzoek in de regio waar Marianne Vaats- tra is vermoord. Dat liet hij gis teren weten. De vader van Marianne, Bauke, DEN HAAG - Werkgevers in de kleinmetaal, land- en tuinbouw, slachterijen, visfileerbedrijven en het wetenschappelijk onder zoek kunnen vanaf vandaag ge makkelijker Oost-Europese werknemers in dienst nemen. Zij hoeven niet eerst te bewijzen dat zij voor vacatures geen Ne derlanders kunnen krijgen. Voor de binnenvaart gold dat al. Staatssecretaris Van Hoof (So ciale Zaken) heeft gisteren be kendgemaakt dat voor die be drijfssectoren geen arbeids- markttoets meer nodig is. Uit zo'n toets moet blijken dat de in te huren Pool of Tsjech geen baan inneemt van een Nederlan der. Het afschaffen van de ar- beidsmarkttoets scheelt de werk gever veel papierwerk en tijd. Het Centrum voor Werk en Inko men (CWI) moet wel controleren of de Oost-Europese werkne mers hier fatsoenlijk worden be taald en gehuisvest. FNV Bondgenoten noemt het be sluit echter 'onbegrijpelijk'. Vol gens de vakbond is er nu al spra ke van verdringing van Neder landers in de vrijgegeven secto ren. GPD en Tweede Kamerlid Nawijn overhandigden gistermiddag een petitie aan Den Hollander waarin zij opriepen tot zo'n on derzoek. Het moordonderzoek dat ex-rijksrechercheur H. Aker boom in opdracht van Nawijn deed, heeft volgens Den Hollan der tot nu toe geen nieuwe open bare informatie opgeleverd waardoor een DNA-onderzoek gerechtvaardigd zou zijn, stelde Den Hollander na een gesprek met Vaatstra en Nawijn over de zaak. Marianne Vaatstra werd in de nacht van Koninginnedag van 1999 verkracht en vermoord in een weiland bij Veenklooster. Van negenhonderd mensen is al DNA afgenomen, maar dat lever de geen dader op. Den Hollan der heeft de deur naar een nieuw en groter DNA-onder zoek overigens niet .helemaal dichtgeslagen. Nawijn wil niet alle informatie uit Akerbooms onderzoek aan justitie geven. Mocht dat wel ge beuren dan zouden eventuele nieuwe openingen tot onder zoek kunnen leiden. „Wij vin den het onbegrijpelijk dat Na wijn informatie achterhoudt en niet aan ons ter beschikking stelt", aldus Den Hollander. Anonimiteit Nawijn stelt dat de door Aker boom ondervraagden, waaron der dertien politiemensen, ano nimiteit is beloofd. „Ik ga een dezer dagen met Akerboom over leggen wat we nu gaan doen", al dus Nawijn. Het Kamerlid stelt dat Aker- BREDA - Open je een nieuw hotel met 88 kamers, blijkt het niet op de riolering aangesloten. Het lijkt een scenario voor in een ver tropenland. Maar het overkwam directeur Ben Wohrman van het nieuwe Princeville Van der Valk Hotel in Breda. Inmiddels biedt een gierwagen uitkomst. Twee keer per dag wordt de grep pel waarop het hotel voorlopig loost, leeggepompt. De ge meente probeert het euvel zo snel mogelijk te verhelpen. ANP OSS - De gemeente Oss weert acht mensen uit het cen trum van de stad op de speeldagen van het Nederlands elf tal bij het komende WK voetbal. De Ossenaren waren twee jaar geleden betrokken bij rel len in de stad na de uitschakeling van Oranje op het EK in Portugal. Het centrumverbod gaat twee uur voor het begin van de duels in en geldt tot zeven uur de volgende ochtend, legde een gemeentewoordvoerder gisteren uit. De speeldata 11, 16 en 21 juni zijn al vastgelegd. Afhankelijk van de vorde ring van Oranje is het verbod ook van kracht op volgende speeldagen. ANP ARNHEM - De Arnhemse politie gaat door met de aan pak van blowende, minderjarige jongeren. Dat melclde de politie gisteren. De politie let in verschil lende stadsdelen scherp op blowende jeugd. De ouders van betrapte jongeren krijgen een brief thuis gestuurd. De politie stuurde de afgelopen maanden al 36 brieven naar ouders van op blowen betrapte tieners. Eén van hen was pas 13 jaar oud, zegt een politiewoordvoerder. De overlast van blowende jongeren piekt volgens de poli tie tijdens de pauzes van scholen. ANP DEN HAAG - Steeds minder jongeren onder de 16 jaar kopen tabak. Maar als zij het proberen, dan lukt het hen in negen van de tien gevallen wel, zo blijkt uit onderzoek in opdracht van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA). Volgens de Tabakswet mogen aan hen geen rookwaren worden ver kocht en moeten verkopers op leeftijd controleren. In 1999 zei ruim een kwart van de jongeren onder de 16 hen wel eens tabak te kopen. Vorig jaar was dat gedaald tot 6 procent, aldus de VWA. ANP WOLFIiEZE - Een van Nederlands oudste bomen, de 'dui zendjarige den' in het Gelderse natuurgebied het Wolfhe- zerbos, is omgevallen. Volgens beheerder Natuurmonu menten is de boom, die circa vierhonderd jaar oud was, bezweken onder zijn eigen gewicht. De boom, die door de boswachters Van het natuurgebied werd vertroeteld, leek redelijk gezond. „Hij ontwikkelde elk jaar nog jonge loten. Iiij was niet ziek en had ook geen last van schadelijke kevers of schimmels", meldt Natuur monumenten. Na zijn val bleken echter veel wortels afge storven te zijn. ANP booms onderzoek vier verdach ten heeft opgeleverd, onder wie twee politieagenten. Agenten hebben overigens nooit DNA hoeven afstaan. Volgens Den Hollander wordt echter door het Nederlands Forensisch Instituut (NFI) een databank opgebouwd waarin ook het DNA van politie mensen wordt verzameld. Korpsbeheerder G. Dales van de Friese politie nam het gisteren op voor Den Hollander en wil dat Kamervoorzitter Weisglas Nawijn op het matje roept. De moord op het toen zestienja rige meisje heeft nog steeds veel impact op de gemeenschap in de Friese Wouden. Ongeveer zestig mensen uit die regio betuigden hun steun bij het overhandigen van de petitie en riepen om een DNA-onderzoek. ANP door Claudie Bolster ROTTERDAM - Zo'n 350 Feye noord-supporters bereiden een aangifte voor tegen de driehoek in Rotterdam. Zij betichten de burgemeester, hoofdofficier van justitie en de korpschef van we derrechtelijke vrijheidsbero ving. Dat heeft advocaat F. van Ardenne gisteren gezegd. Volgens hem was er geen wetti ge basis om eind april ruim acht honderd supporters na de wed strijd Feyenoord-Ajax aan te houden. De groep werd gearres teerd omdat zij volgens de poli tie geen gehoor gaf aan het be vel het viaduct bij stadion De Kuip te verlaten. De afgelopen tijd hebben de ad vocaten A. van der Biezen en Van Ardenne samen met de sup portersvereniging van Feye- noord de verhalen van de gear resteerde voetbalfans geïnventa riseerd. Daarop hebberi zij beslo ten toch een klacht bij de politie in te dienen en ook aangifte te doen. Over ongeveer twee we ken zullen ze dat doen. „Wij wil len de onderste steen boven krij gen", aldus Van Ardenne. De politie heeft naar zijn stelli ge overtuiging onjuist gehan deld. Het mag nooit meer voor komen dat minderjarigen en vrouwen zonder juridische titel worden aan- en vastgehouden, stelt hij. De supporters willen een diep gaand onderzoek naar de han delwijze van politie en justitie. Politie, justitie en de gemeente Rotterdam wilden niet reage ren, omdat er nog geen aangifte is gedaan. ANP Tweede Kamerlid Nawijn (m) overhandigt, samen met de vader van Marianne Vaatstra (1), een petitie aan hoofdofficier van justitie Den Hollander (r). foto Niels Westra/GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Dagblad De Te legraaf spant een kort geding aan tegen de Nederlandse Staat in de persoon van minister Rem- kes van Binnenlandse Zaken. De Telegraaf verzoekt de recht bank om de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AI- VD) opdracht te geven direct te stoppen met het afluisteren van twee journalisten van de krant. De al van eerdere afluistermo- menten verkregen informatie wil de krant vernietigd hebben, aldus een verklaring van de hoofdredactie gisteren. De Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten en het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteu ren steunen de stap van het dag blad en hebben zich als belang hebbende gevoegd. De partijen menen dat de Staat met het af luisteren van de journalisten ar tikel 10 van het Europees Ver drag van de Rechten van de Mens, dat de vrijheid van me- ningsuitig en in het verlengde daarvan van de persvrijheid, heeft geschonden. Op 20 mei achreef het dagblad dat twee van zijn journalisten, Joost de Haas en Bart Mos, maandenlang zijn afgeluisterd door de AIVD. Dit gebeurde na publicatie over staatsgeheime dossiers over topcrimineel Mink K. die in handen van de drugs maffia waren gevallen. Bij de ob servaties van de journalisten zou gebruik zijn gemaakt van richtmicrofoons. Dinsdag antwoordde verant woordelijk minister Remkes dat de AIVD indien nodig journalis ten mag afluisteren. De Telegraaf vindt dat de be scherming van de belangen van de Staat de afluisterpraktijk niet rechtvaardigen omdat deze niet in proportie staat met het gepleegde delict. Een woordvoerder van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken zei gisteravond het geding met vertrouwen tegemoet te zien. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3