Eén infopunt scheepsgegevens Appelboomgaard in wording Provincie krijgt geen extra geld voor inrichting platteland P (3 Getij plan voor Hedwigepolder v. Besluit Britannia valt over twee maanden Jonge poesjes gedumpt bij afval Gedeputeerde neemt alternatieven ontpoldering serieus Evaluatie scheepsongeval met containerschip Fowairet Raad van State fe steunt bouw windmolens donderdag 1 juni 2006 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Dc ideeën en voorstellen die bedoeld zijn om ontpoldering te voorkomen, moeten serieus beoordeeld wor den door een team van onafhan kelijke deskundigen. Dat doet recht aan de mensen die willen meedenken over de manier waar op de beschadigde natuur in het Scheldebekken kan worden her steld. Dit stelt gedeputeerde M. Kra mer (PvdA, natuur en water). Het uitgangspunt dat er nieuwe natuur moet komen die onder in vloed staat van het getij, blijft volgens hem wel onverkort over eind staan. De Europese Vogel en Habitatrichtlijnen schrijven dat nu eenmaal voor. Maar de gedeputeerde meent dat hij zich als bestuurder niet mag afslui ten van het maatschappelijk de bat in Zeeland. In het kader van dat debat ko men mensen met andere oplos singen dan ontpolderen aanzet ten. „Van veel suggesties denk ik: die heb ik al eerder gezien en daarvan is gezegd: dat past niet in de uitgangspunten. Ik vind wel dat je er serieus naar moet kijken, want wie weet zit er een volwaardig idee tussen dat vol doet aan de Vogel- en Habitat richtlijn. Is dat zo, dan moet je dat serieus meenemen", aldus Kramer. Vandaar dat hij een groep des kundigen naar de suggesties wil laten kijken. „Onafhankelijk mensen die verstand hebben van estuariene natuur en die ook kunnen beoordelen of een idee voldoet aan de richtlijnen", betoogt de gedeputeerde. Hij be klemtoont geen verwachtingen (toch afzien van ontpolderen) te willen wekken. „De kans op hét idee acht ik klein, maar laat des kundigen daarover oordelen." door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij calamitei ten op de Westersclielde moeten de hulpdiensten en andere be trokken instanties snel kunnen beschikken over alle gegevens over de betrokken schepen en hun (gevaarlijke) lading. Alleen dan kan adequaat worden opge treden. Die gegevens moeten worden verzameld en verstrekt via één centraal informatiepunt. Het informatiepunt kan het bes te worden beheerd door Rijkswa terstaat of de Regionale Brand- Bij de hulpverlening moet Rijks waterstaat de nautische coördi natie op zich nemen, terwijl het regionale beleidsteam de zaken op de wal regelt, zoals het bege leiden van de informatiestroom tussen de verschillende be trokken instanties en diensten. Dat zei burgemeester J. Lonink van Terneuzen, de voorzitter van het Zeeuwse Veiligheidscol lege gisteren nadat burgemees ter J. F. Mulder van Hulst hem het evaluatierapport van de stranding van het container schip Fowairet, in september vo rig jaar op de Platen van Qsse- nisse,'had overhandigd. Uit dat rapport bleek dat er, ver geleken met eerdere vergelijkba re incidenten, bij de coördinatie van de hulpverlening vooruit gang was geboekt. Maar Mulder wees ook op tal van 'verbeter- punten'. De behoefte aan één centraal informatiepunt, dat in zo'n geval beschikt over alle ge gevens over schip en lading, was het belangrijkste. In het geval van de Fowairet bleek dat ver schillende hulpdiensten zich met het achterhalen van infor matie hadden beziggehouden, terwijl die al in een vroeg sta dium bij één van de partijen be kend was. Dat er verkeerde ladinggege- vens werden verstrekt, bleek te wijten aan een verkeerde inter pretatie. Ook de alarmering van de hulpdiensten bleek te hape ren. Zo werd de brandweer pas enkele uren nadat het schip was vastgelopen op de hoogte ge bracht. Overeenkomsten Voorzitter Lonink van het Vei- ligheidscollege zag gisteren dui delijke overeenkomsten tussen de aanbevelingen in het evalua tierapport en de voorlopige be vindingen van de werkgroep die onder leiding van oud-staatsse- Aan de Oude Rijksweg bij Oostdijk verrijst een nieuwe appelboomgaard. door Harmen van der Werf OOSTDIJK - Overal ter wereld zijn zoveel appelboomgaarden gerooid dat het waar schijnlijk weer loont appelbomen in te plan ten. Aan de Oude Rijksweg bij Oostdijk wordt daar volop aan gewerkt. Het vraagt nogal wat, zo'n investering in een appelboomgaard. Een ploeg medewer kers van Vogelaar Fruitcultures uit Krab- bendijke is al een tijdje bezig met het op trekken van een voor het oog enorme con structie. „Vooral oudere mensen wagen ons wat we aan het doen zijn", zegt M. Voge laar. „Het wordt gewoon een appelboomgaard, maar wel één waarvoor wij geen houten maar betonnen palen gebruiken om bomen te leiden. We doen dit al langer, maar vlak bij de weg valt het op." Het gebruik van betonnen palen heeft veel voordelen. Ze gaan langer mee en zijn mi lieuvriendelijk, want herbruikbaar. Een an der, zeker zo belangrijk voordeel is dat be tonnen palen steviger zijn en dus langer kun- door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zeeland krijgt de komende jaren uit Den Haag geen extra geld voor de inrich ting van het landelijk gebied. De provincie moet het doen met de 60 miljoen euro die het Rijk daarvoor over heeft. Zeeland denkt de komende zeven jaar 250 miljoen euro nodig te heb ben. Dat vindt minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) best, maar hij is niet bereid voor extra 'tierelantijnen' te betalen. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over de Agenda voor een Vitaal Platteland. Met name PvdA, GroenLinks en D66 toon den zich bezorgd dat met het ge reserveerde budget de in 2013 gewenste inrichting van het plat teland niet voor elkaar komt. De provincies denken namelijk 1,7 miljard euro meer nodig te hebben dan het Rijk beschik baar stelt. Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water) noemde het bod van Veerman onlangs 'uiterst sober'. Voor herinrich tingsplannen op het gebied van landbouw, natuur, landschap, water en recreatie is volgens pro vincie, gemeenten en water schappen in Zeeland tot en met 2013 een bedrag van 250 mil joen euro nodig. Het Rijk stelt niet meer dan 60 miljoen in het vooruitzicht. De provincies verwarren de rijksdoelen met hun eigen ambi ties, zei Veerman gisteren. Het Rijk heeft de inrichting van het landelijk gebied gedelegeerd aan de provincies. Daarover worden contracten gesloten. In die contracten staan de doelen opgesomd die het Rijk eind 2013 wil hebben bereikt. Op die doe len is het budget afgestemd. Voor recreatie om de stad, de in richting van nationale land schappen en plannen met betrek king tot water kan Veerman zich voorstellen dat budgetten nog enigszins worden aange past, voor de rest niet. ,Wat de rijksdoelen zijn, bepa len we zelf", aldus Veerman. „Het kan zijn dat de provincies meer willen, maar het Rijk be taalt alleen voor de rijksdoelen. Wat de provincies aan tierelan tijnen doen, maakt me niet uit. Ze gaan hun gang maar. De te- door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een meelijwek kend piepend geluid uit een con tainer. Dat kan haast maar één ding betekenen: huisdieren die hun baasje te veel zijn geweest. Kimberly de Vries ontdekte dins dag vier jonge katjes in een con tainer achter de Scheldestraat. Dierenredder Marleen Drijgers liep Kimberly dinsdagavond toe vallig tegen het lijf. „Ze was De Faam aan het rondbrengen. Om elf uur 's avonds. Waarom is zo'n jong meisje zo laat nog bui ten, vroeg ik. Toen bleek dat ze daar 's middags geen tijd meer voor had, omdat ze uit een con tainer vier jonge katjes had ge vist en die nog moest wegbren gen. Ik heb haar gewaagd me de vindplaats te laten zien." Dat bleek op een terrein achter de bloemenzaak van Minnebreu- ker, in een van de vele afvalcon tainers. „Kimberly vertelde dat ze op een piepend geluid was af gegaan. Toen ze de klep van de container opende, trof ze vier katjes aan. In een dichtgeknoop te plastic zak. Ze heeft ze er alle maal uitgevist en aan een vrien dinnetje gegeven. Zij wilde wel voor de beestjes zorgen." cretaris Van Houwelingen de aanpak van de rampenbestrij ding op de Westerschelde in kaart brengt. De werkgroep met vertegen woordigers van de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken, van de provincie, Rijkswaterstaat en de Veiligheidsregio Zeeland i.o. heeft inmiddels een tussenrap portage ingeleverd; in oktober volgt het eindadvies. Volgens Lo nink zal het instellen van één in formatiepunt ook in dat advies prioriteit krijgen, naast de inzet van cle hulpdiensten (meer perso neel en aanzienlijk beter materi eel), het maken van duidelijke afspraken met de goed geoutil leerde Scheldehavens Antwer pen en Gent en de betrokken heid en rol van de zeven Wester- scheldegemeenten. Lonink ziet bij de bestrijding van calamitei ten ook nog steeds een belangrij ke rol weggelegd voor de parti culiere bergers. „Die waren even buiten beeld, maar daar is inmiddels verandering in geko men. In ieder geval moeten we als overheidsinstanties niet wil len dat er speciale vaartuigen worden aangeschaft, die vervol gens voornamelijk liggen weg te roesten." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Nog twee maan den en dan moet eindelijk duide lijk zijn wat er met Hotel Britan nia in Vlissingen gaat gebeuren. Wethouder T. Verhage heeft die termijn gisteren gesteld met pro jectontwikkelaar Loostad. De gemeente heeft de projectont wikkelaar zeker niet op het mat je geroepen, waarschuwt Verha ge. „De gemeente heeft niets te zeggen over Britannia. In 2004 hebben we een sloop- en bouw vergunning afgegeven aan Loo stad. Dan houdt het voor ons op. Dat is het lastige. Die lege plek op de boulevard is mij als de rest van Vlissingen evengoed een doorn in het oog, maar ik heb weinig middelen in handen om iets te doen. Kon het maar." De PvdA-wethouder wilde giste ren kennismaken met de project ontwikkelaar. „Ze hebben uitgelegd wat de stand van zaken is. Ze zijn verge vorderd, zeggen ze. Twee maan den hadden ze nodig om nog laatste zaken af te ronden, zoals de financiering en de exploita tie. Ik heb hen die twee maan den gegund." Die kunnen er ook nog wel bij. Britannia staat al ruim vijf jaar leeg. Veel te lang, zegt Verhage. „Maar over twee maanden moet het toch echt duidelijk zijn. Wat er gaat komen, staat op het bord dat er al maanden voor staat." foto Dirk-Jan Gjeltema nen zijn. Voor een fruitteeltbedrijf is dat in teressant. De bomen kunnen verder door groeien, tot 2,70 meter in plaats van 1,80 me ter. Dat verhoogt de productiecapaciteit. De aanleg van de appelboomgaard voor Jo- nagolds is inmiddels zo ver gevorderd dat waarschijnlijk volgende week de eerste één jarige knipbomen erin kunnen. Het inplan ten gebeurt later dan gepland. De overvloe dige regenval gooide roet in het eten. Voge laar: „We hadden zeker regen nodig maar ook weer niet zoveel als er de afgelopen twee weken naar beneden is gekomen." door Rinus Antonisse SINT-JANSTEEN - Voor ont poldering van de Hedwigepol der en een deel van de Prosper- polder zijn twee mogelijkheden in beeld. Aanleg van een nieuwe zeedijk en alle bestaande dijken weghalen óf een nieuwe zeewe ring bouwen en in de huidige dij ken vier of vijf stroomgaten ma ken. Dit blijkt uit de zogenaamde startnotitie voor de ontwikke ling van een intergetijdenge- bied. De twee mogelijkheden worden in een milieu-effecton- derzoek doorgelicht. Daarbij komt ook nog" de meest milieu vriendelijke aanpak (met extra maatregelen voor water, land schap, recreatie en landbouw) aan de orde. De startnotitie is vanaf vandaag openbaar en ligt op verschillen de plaatsen ter inzage (internet www.zeeland.nl/na tuurpakket). Op 3 juli wordt in Sint-Jansteen een informatiebijeenkomst ge houden (vanaf 18.30 uur in de Warande), gevolgd door een hoorzitting (om 20.00 uur). Tot 13 juli kunnen inspraakreacties worden gegeven. In beide mogelijkheden voor ont poldering" (dat wordt omschre ven als het landwaarts verleg gen van huidige Schelcledijk) is uitgangspunt: eerste stap bouw van een nieuwe waterkerencle ringdijk; tweede stap spontaan ontstaan van slikken en schor ren door de getijwerking. De nieuwe dijk moet bestand zijn tegen extreem hoogwater (+7.10 meter NAP, ofwel een overstro mingskans van eenmaal in 4000 jaar in het jaar 2060). Bij de mogelijkheid 'alle dijken weg' verdwijnen de dijk aan de Scheldekant, die tussen de Hedwigepolder en het Sieper- daschor en de Hedwigedijk tus sen de Hedwige- en Prosperpol- der. Bij Prosperhaven en de hui dige uitwatering van de Hedwi gepolder worden geulen ge maakt. Bij de mogelijkheid 'bressen slaan' blijven de dijken over eind, maar komen er gaten van 300 tot 500 meter. Er is dan nog een keus uit vier of vijf strooi gaten. In de mogelijkheid v; bresen slaan blijft het overstn mingsproces tot op zekere hooan te controleerbaar en kan indii nodig snel worden ingespesRI op eventuele calamiteiten. Teel hoogte van dé bressen woipni een geul gegraven door het (nic-fgc we) schor. In cle startnotie wordt aangegton ven waarom ontpoldering nodag is: herstel van de fors aangeta te natuurwaarden in het Schönl debekken. Europese richtlijnJhr verplichten daartoe. De beslie I ten hierover hebben de Nedepu landse en Vlaamse regering vasg gelegd in onder meer de Ontwillol kelinsschets 2010, clie bekradrel tigcl is in het Memorandum vye 's Gravenhage. inj Omdat cle rivier ter hoogte vipn de Hedwige- en ProsperpoldiV vrij smal is. heeft uitbreididm van estuariene natuur hier extiol: veel effect. ;ee ar DEN HAAG - De Raad van Slier te heeft de protesten afgewezra van omwonenden en campima Anna Friso in Kamperland tiai gen de bouw van vijf windturhL nes in de Jacobapolder/ RippoJ* der. Ut IE Volgens de Raad van State heep1 het provinciebestuur terecht aln gezien van het laten uitvoeren: van een milieu-effectrapportage! (mer) door initiatiefnemer Kanal per-wind. Dat is op het randue omdat de windturbines een gezi menlijk vermogen hebben vaa, vijftien megawatt zodat een mad eigenlijk vereist is. si- De Raad van State heeft echljo vertrouwen in het verhaal vaa de provincie dat cle fabrikant d windturbines zodanig" kan afstap len clat cle gezamenlijke capao>0 teit net onder de vijftien meglk watt blijft. Op die manier hotD' Kampei-wind geen kostbaar ee risicovol mer-rapport te latÈ® maken. NIERSTICHTING rechte vraag is nu: hebben we ge noeg geld voor de rijksdoelen? Die zaak is gefinancierd." Hele kunst Volgens minister Veerman zal het zelfs nog een hele kunst zijn het beschikbare geld uit te ge ven en worden om die reden ge stelde doelen misschien niet ge haald. „Moeten we nu zenuw achtig worden dan we geld te kortkomen? Laten we maar met de genade meewerken en kijken hoe het de komende jaren gaat." Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE Liever had Marleen Drijgers ge zien dat Kimberly met de katjes naar haar was gegaan, zodat ze een plekje kregen in haar zwerf katjesproject. „Of dat ze ze naar het asiel had gebracht. Maar dit is in elk geval beter dan die con tainer. Daar zouden ze het niet hebben overleefd." Drijgers zorgt al acht jaar voor de opvang van zwerfkatjes. Het is dus niet de eerste keer dat ze hoort van gedumpte huisdieren. „Het gebeurt zo vaak. Steeds va ker de laatste tijd, zeker in het centrum van Vlissingen. Kimberly was niet bereikbaar voor haar eigen verhaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 38