Eén infopunt scheepsgegevens De bergen van Walcheren Veerman geeft geen extra geld voor platteland t) Getijplan voor Hedwigepolder Wisselvallig weer speelt paardenmarkt parten li Presentatie plaifc voorzieningen jeugd Poortvliet Mannelijke helft gangsterpaar ook opgepakt Inzameling van kleding Kapelle Speel voorziening blijft voorlopig bij Oesterputten Serieuze studie alternatieven ontpoldering Lagere boete voor arbeid illegalen Evaluatie scheepsongeval met containerschip Fowairet donderdag 1 juni 2006 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zeeland krijgt de komende jaren uit Den Haag geen extra geld voor de in richting van het landelijk ge bied. De provincie moet het doen met de 60 miljoen euro die het Rijk daarvoor overheeft. Zeeland denkt de komende ze ven jaar 250 miljoen euro nodig te hebben. Dat vindt minister Veerman (CDA. Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit) best, maar hij is niet bereid voor extra 'tierelantijnen' te be talen. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over de Agenda voor een Vitaal Platteland. Met name PvdA, GroenLinks en D66 toon den zich bezorgd dat met het ge reserveerde budget de in 2013 gewenste inrichting van het plat teland niet voor elkaar komt. De provincies denken namelijk 1,7 miljard euro meer nodig te hebben dan het Rijk beschik baar stelt. Uiterst sober Gedeputeerde M. Kramer (na tuur en water, PvdA) noemde het bod van Veerman onlangs 'uiterst sober'. Voor herinrich tingsplannen op het gebied van landbouw, natuur, landschap, water en recreatie is volgens pro vincie, gemeenten en water schappen in Zeeland tot en met 2013 een bedrag van 250 mil joen euro nodig. Het Rijk stelt niet meer dan 60 miljoen in het vooruitzicht. Contracten De provincies verwarren de .rijksdoelen met hun eigen ambi ties, zei Veerman gisteren. Het Rijk heeft de inrichting van het landelijk gebied gedelegeerd aan de provincies. Daarover worden contracten gesloten. In die contracten staan de doelen opgesomd die het Rijk eind 2013 wil hebben bereikt. Op die doe len is het budget afgestemd. Voor recreatie om de stad, de in richting van nationale land- m nfT kii >eW schappen en plannen met bet» king tot water kan Veermj zich voorstellen dat budget!) nog enigszins worden aanij past, voor de rgst niet. r j „Wat de rijksdoelen zijn, len we zelf', aldus Veermi „Het kan zijn dat de proving meer willen, maar het Rijk b taalt alleen voor de rijksdoelil Wat de provincies aan tierely_ tijnen doen, maakt me niet u Ze gaan hun gang maar. De i rechte waag is nu: hebben we (por noeg geld voor de rijksdoele Die zaak is gefinancierd.flEl Volgens Veerman zal het zetaai nog een hele kunst zijn (taal beschikbare geld uit te gevente i worden om die reden gestelPol doelen misschien niet gehaajuid „Moeten we nu zenuwachfm worden dat we geld te ktjez komen? Laten we maar ner de genade meewerken en klier ken hoe het de komende jaitjn gaat." e POORTVLIET - Jongeren vF~ twaalf tot en met achttien jap\i uit Poortvliet kunnen vanavot laten weten wat zij vinden vf de speelvoorzieningen die et speciale werkgroep wil aanbreJEl gen in het dorp. lee pet Het voorstel is het trapveld aim( de Deestraat opnieuw in te ric ten met een voetbalkooi, eCe overkapte jongerenontmoeting!' plek, een funbox om te skate)re een tafeltennistafel en enkeam bankjes. De speciale werkgrotm speelvoorzieningen die dit heffac bedacht, presenteert zijn plfv om 19.00 uur in dorpshifite 't Ouwe Raed'uus aan de Langen straat 16. Het is de bedoelingen, voorzieningen nog dit jaar an< realiseren. Volgende week do&n derdag wordt een bijeenkomiei voor omwonenden van het trajen veld gehouden. GENT - De mannelijke helft van het Gentse gangsterpaar dat werd gezocht voor gewapen de overvallen en carjacking in de grensstreek is opgepakt in Al gerije. Begin maart had zijn 28-jarige vriendin, afkomstig uit Westdorpe, zich al gemeld bij de Belgische ambassade in Algiers. De 31-jarige (verslaafde) man bleef lange tijd voortvluchtig. De politie was hem al enige tijd op het spoor en greep hem giste ren in de kraag. Het duo, dat al snel tot de Gentse Bonnie en Cly de werd gebombardeerd, pleeg de eind januari, begin februari minstens vijftien gewelddadige overvallen en kort na elkaar ook vier carjackings in Damme, Brugge en Gent. Bij de laatste carjacking, in Gent, werd ge schoten. Het koppel wist te ont komen aan de klopjacht van de politie door naar het geboorte land van de man te vluchten. Bij haar aanhouding verklaarde de vrouw dat ze snel wilde worden herenigd met haar dochtertje, dat bij familie in Vlaanderen verbleef. Ze bekende betrokken heid bij vier overvallen en drie carjackings. De man staat bij de politie be kend als 'gevaarlijk'. Hij ont moette zijn vriendin in de perio de dat hij een zevenjarige gevan genisstraf uitzat voor een moord, die hij in 1995 pleegde in een pand in de Tweede Ver bindingsstraat in Terneuzen. Bij die afrekening in het drugsmi lieu schoot de Gentenaar een toen 30-jarige man uit leper dood. Er vielen twee gewonden. Omdat de man de Algerijnse na tionaliteit heeft, wordt hij zo goed als zeker niet uitgeleverd. KAPELLE - De Dorcas werk groep De Bevelanden houdt za terdagmorgen de jaarlijkse kle- dinginzameling in Kapelle en Biezelinge. De inzameling is van 9.00 tot 11.30 uur bij de Petrakerk in Ka pelle en bij de christelijk gere formeerde kerk in Biezelinge. Ook kan elke zaterdag kleding worden afgegeven tussen 9.00 en 12.00 uur bij de Dissel weg 6 in 's-IIeer Abtskerke. De ingeza melde kleding wordt naar ver schillende ontwikkelingslanden verzonden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Paraplu's en regenpakken beheersten het beeld. Het was nat, koud en winderig op de matig bezochte jaar lijkse paardenmarkt in Zierikzee. Vroeger had de wonderdokter er het hoogste woord. Nu zijn het normaliter de standwerkers die het publiek boeien, maar tijdens de editie 2006 van de paar denmarkt klinken hun verkoopredes slechts nu en dan. Bij gebrek aan pu bliek. „Het is matigjes", is een veelgehoorde kreet onder standhouders. Desalniette min wordt er alles aan gedaan om het pu bliek dat het gure weer trotseert te ver maken. Een aantal spelers van openlucht spektakel De Bruiden van Burgh 'is in his torisch kostuum present om het stuk te promoten, bij het poortencomplex wor den paarden beslagen. De veulentjes van de stoere Zeeuwse trekpaarden wekken vertedering. De camera's komen tevoor schijn om het jonge leven vast te leggen. Orgelman Gieskes met zijn - deels met zeil afgedekte - Alanti zorgt voor vrolij ke klanken en verderop heeft de cd-koop- man zijn gezelligste muziek van stal ge haald om bij zichzelf en het slenterende publiek de moed erin te houden. Eén van de standwerkers heeft inmiddels een be scheiden schare publiek weten te trek ken. Met verve prijst hij zijn schier onver woestbare blikopeners aan. „En dat voor dit geld. Vindt u nergens mevrouw." In vroeger tijden was de koopwaar be perkt tot levende have. Paarden wissel den op de vroegere paardenmarkten van eigenaar, maar ook kleinvee als konij nen, kippen en ganzen werd verhandeld. De paardenmarkt wordt - net als vroeger - gecombineerd met een kleine kermis. Deze is nog tot en met vrijdag te vinden in het centrum van Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Edith Ramakers BIGGEKERKE - Vanaf een pla teau van natuursteen kijk je naar de nabijgelegen vliedberg. De tekst - vandaag maïs, mor gen aardappelen, achter, berg - klinkt door. Het is de vliedberg aan de Krom- menhoekseweg in Biggekerke, die deel uitmaakt van het kunst project uitzichtpunten Vliedber gen op Walcheren van kunste naar Harry Vandevliet uit Mid delburg. Gisteren werd het project ge opend. Vandevliet kreeg in Frankrijk het idee om 'iets te doen met de Walcherse vliedber gen'. Dat gebeurde bij een pano- ramapunt. Het uitzicht was prachtig en Vandevliet dacht: „Wij hebben ook bergen." Wal cheren had zelfs heel veel 'ber gen'. In de twaalfde, dertiende eeuw werden er ruim zestig vliedber gen geteld. Op een vliedberg werd een simpel onderkomen ge bouwd dat bescherming moest bieden tegen het rijzende water. Ook vee vond er regelmatig een veilig heenkomen. Later werd de vluchtberg opge hoogd en werden op sommige bergen verdedigingswerken ge plaatst en zelfs kleine kasteel tjes gebouwd. Op Walcheren zijn nog negen tien vliedbergen over, die na tuurmonumenten zijn gewor den. In de jaren vijftig van de vo rige eeuw zijn veel terpen ver dwenen door de ruilverkave ling. Jan Bostelaar, wethouder van de gemeente Veere, zei giste ren bij de opening van het pro ject dat hij deze aanpak van kunst kan waarderen. „Middel burg heeft de Lange Jan, Vlissin- gen de havens en wij het land schap. De vliedbergen passen in het Veerse landschap en die moe ten we koesteren." De andere twee vliedbergen staan aan de Zanddijkseweg tus sen Zanddijk en Middelburg en de Zuidweg/Bergweg bij Klein-Valkenisse. Tegelijkertijd is er ook een beeld- en tekstver- slag te zien van het project van Vandevliet bij galerie Caesuur aan de Lange Noordstraat in Middelburg. Die presentatie loopt tot 15 juni. door Cornelleke Blok THOLEN - Het speelterrein bij de Oesterputten in Tholen-stad houdt voorlopig die locatie. Re den daarvoor is gebrek aan ruimte in de binnenstad. De fractie van de ChristenUnie (CU) had begin mei vragen over de kwestie gesteld aan het Thoolse college, omdat eind 2003 een aantal speeltoestellen tijdelijk van de Ten Ankerweg naar de Oesterputten is ver plaatst. Ze stonden in de weg toen de Noord- en Middenvest met elkaar werden verbonden. Veel Tholenaren waren niet blij met de verplaatsing van het speelterrein, omdat de locatie erg afgelegen is. Wethouder Heijboer deed volgens de CU destijds de toezegging dat een alternatieve locatie binnen zes maanden voorhanden zou zijn. Het college gaf deze week, als reactie op de CU aan, dat er geen geschikte alternatieven ge vonden zijn voor de speelplaats. Ze meldde wel dat in de plan nen voor de nieuwe Thoolse wijk Stadszicht II speelvoorzie ningen en een trapveld worden meegenomen. Planontwikkeling De gemeente is momenteel met de planontwikkeling voor die nieuwe wijk bezig. Het betekent in elk geval dat de Tholenaren het tot 2008 met de speelvoorzie- ning bij de Oesterputten moeten doen. A. van de Sande, CU-frac- tievoorzitter, was niet blij met de reactie van het college op zijn vraag. „Stadszicht II is geen alternatief voor de omge ving waar de oude speelvoorzie- ning verdwenen was", reageer de hij. „Drie jaar geleden is de indruk gewekt dat er snel een oplossing zou komen, maar dat blijkt nu een luchtballon. We gaan deze kwestie in de fractie bespreken en komen er in de eerstvolgende gemeenteraads vergadering op terug." door Rinus Antonisse SINT-JANSTEEN - Voor ont- poldering van de Hedwigepol der en een deel van de Prosper- polder zijn twee mogelijkheden in beeld. Aanleg van een nieuwe zeedijk en alle bestaande dijken weghalen óf een nieuwe zeewe ring bouwen en in de huidige dij ken vier of vijf stroomgaten ma ken. Dit blijkt uit de startnotitie voor de ontwikkeling van een in- tergetijdengebied. De twee mo gelijkheden worden in een mi- lieuefi'ectonderzoek doorge licht. Daarbij komt ook nog de meest milieuvriendelijke aan pak (met extra maatregelen voor water, landschap, recreatie en landbouw) aan de orde. De startnotitie is vanaf vandaag openbaar en ligt op diverse plaatsen ter inzage (internet www.zeeland.nl/natuurpakket). Op 3 juli wordt in Sint-Jansteen een informatie-bijeenkomst ge houden (vanaf 18.30 uur in de Warande), gevolgd door een hoorzitting (om 20.00 uur). Tot 13 juli kunnen inspraakreacties worden gegeven. In beide mogelijkheden voor ont- poldering is het uitgangspunt: als eerste stap de bouw van een nieuwe waterkerende ringdijk; als tweede stap het spontaan ontstaan van slikken en schor ren door de getijwerking. De nieuwe dijk moet bestand zijn tegen extreem hoogwater (+7.10' meter NAP, ofwel een overstro mingskans; van eenmaal in 4000 jaar in het jaar 2060). Bij de mogelijkheid 'alle dijken weg' verdwijnen de dijk aan de Scheldekant, die tussen de Hedwigepolder en het Sieper- daschor en de Hedwigedijk tus sen de Hedwige- en Propsperpol- der. Bij Prosperhaven en de hui dige uitwatering van de Hedwi gepolder v/orden geulen ge maakt. Bij de mogelijkheid 'bressen slaan' blijven de dijken over eind, maar komen er gaten van drie- tot vi] [honderd meter. In de mogelijkheid van bressen slaan blijft het overstromings proces tot op zekere hoogte con troleerbaar en kan indien nodig snel worden ingespeeld op even tuele calamiteiten. Ter hoogte van de bressen wordt een geul gegraven door het (nieuwe) schor. In de startnotie wordt aangegi ven waarom ontpoldering nod: is: herstel van de fors aangeta: te natuurwaarden in het Sche debekken. Europese richtlijne verplichten daartoe. De beslu ten hierover hebben de Nede landse en Vlaamse regering vas|| gelegd in onder meer de OntwiJI kelinsschets 2010, die bekracl tigd is in het Memorandum va|_ 's Gravenhage. Omdat de rivil ter hoogte van de Hedwige- s Prosperpolder vrij smal is, hee: uitbreiding van estuariene né tuur hier extra veel effect. C MIDDELBURG - De ideeën voorstellen die bedoeld zijn o ontpoldering te voorkome moeten serieus beoordeeld wo den door een team van onafhai kelijke deskundigen. Dat do recht aan de mensen die wille meedenken over de manier waa op de beschadigde natuur in h( Scheldebekken kan worden hei steld. Dit stelt gedeputeerde M. Kr: mer (PvdA, natuur en watei Het uitgangspunt dat er nieuv natuur moet komen die onder ii vloed staat van het getij, blij volgens hem wel onverkort ove eind staan. De Europese Voge en Habitatrichtlijnen schrijve dat voor. Maar Kramer meei dat hij zich als bestuurder ni( mag afsluiten van het maai schappelijk debat in Zeeland. „Van veel suggesties denk il die heb ik al eerder gezien e daarvan is gezegd: dat past ni< in de uitgangspunten. Ik vin wel dat je er serieus naar moi kijken, want wie weet zit er ee volwaardig idee tussen dat vo doet aan de Vogel- en Habitat richtlijn", aldus Kramer. Vandaar dat hij een groep des kundigen naar de suggesties wi laten kijken. „Onafhankelijk mensen die verstand hebbe van estuariene natuur en di ook kunnen beoordelen of ee idee voldoet aan de richtlijnen. Hij beklemtoont geen verwacl tingen (toch afzien van ontpolde ren) te willen wekken. „De kan op hét idee acht ik klein, maa laat deskundigen daarover oor delen." a DEN HAAG - De Rillandse veld- slatuinderij Interjensen BV werd in september vorig jaar door de economische politierech ter in Middelburg nog veroor deeld tot een boete van 21.600 euro wegens illegalenarbeid, maar het bedrijf heeft nu in ho ger beroep een aanzienlijke strafvermindering gekregen. Het Haagse gerechtshof halveer de gisteren de door de politie rechter opgelegde boete. Die kwam daarmee op 10.800 euro. Het hof achtte bewezen dat er vanaf oktober 2004 negen Polen zonder werkvergunning aan de slag waren bij Interjensen. Het argument van bet bedrijf dat een aantal van die Polen 'zelf standige ondernemers' waren, werd door het hof van tafel ge veegd. Wel hield het hof - meer dan de politierechter had ge daan - rekening met de omstan digheden waaronder het strafba re feit was gepleegd. Daarom werd de strafmaat naar beneden bijgesteld, net zoals overigens het Openbaar Minsisterie had voorgesteld tijdens de behande ling van het beroep twee weken geleden. Geografische ligging Advocaat P. Quist had toen be toogd dat het - ook vanwege de geografische ligging van het be drijf - heel moeilijk was orn aan legale arbeidkrachten te komen. Voorts had hij bepleit dat de kans op herhaling minimaal was aangezien tuinders uit de re gio samen inmiddels een eigen uitzendbureau (Oranjevliet) heb ben opgericht om te kunnen voorzien in de vraag naar legale tijdelijke arbeidskrachten. door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij calamitei ten op de Westerschelde moeten de hulpdiensten en andere be trokken instanties snel kunnen beschikken over alle gegevens over de betrokken schepen en hun (gevaarlijke) lading. Alleen dan kan adequaat worden opge treden. Die gegevens moeten worden verzameld en verstrekt zich met het achterhalen van in formatie hadden beziggehou den, terwijl die al in een vroeg stadium bij één van de partijen bekend was. Dat er verkeerde la- dinggegevens werden verstrekt, bleek te wijten aan een verkeer de interpretatie. Ook de alarme ring van de hulpdiensten bleek te haperen. Zo werd de brand weer pas enkele uren nadat het schip was vastgelopen op de hoogte gebracht. Voorzitter Lonink van het Vei ligheidscollege zag gisteren dui delijke overeenkomsten tussen de aanbevelingen in het evalua tierapport en de voorlopige be vindingen van de werkgroep die onder leiding van oud-staatsse cretaris Van Houwelingen de aanpak van de rampenbestrij ding op de Westerschelde in kaart brengt. De werkgroep met vertegenwoordigers van de mi nisteries van Verkeer en Water staat en van Binnenlandse Za ken, van de provincie, Rijkswa terstaat en de Veiligheidsregio Zeeland in oprichting heeft in middels een tussenrapportage ingeleverd; in oktober volgt het eindadvies. Volgens Lonink zal het instellen van één informatie punt ook in dat advies prioriteit krijgen, naast de inzet van de hulpdiensten (meer personeel en aanzienlijk beter materieel), het maken van duidelijke afspraken met de goed geoutilleerde Schel- dehavens Antwerpen en Gent en de betrokkenheid en rol van de zeven Westerscheldegemeenten. Lonink ziet bij de bestrijding van calamiteiten ook nog steeds een belangrijke rol weggelegd voor de particuliere bergers. „Die waren even buiten beeld, maar daar is inmiddels verande ring in gekomen. In elk geval moeten we als overheidsinstan ties niet willen dat er speciale vaartuigen worden aangeschaft, die vervolgens voornamelijk lig gen weg te roesten." via één centraal informatiepunt. Het informatiepunt kan het bes te worden beheerd door Rijkswa terstaat of de Regionale Brand weer. Bij de hulpverlening moet Rijkswaterstaat de nautische coördinatie op zich nemen, ter wijl het regionale beleidsteam de zaken op de wal regelt, zoals het begeleiden van de informa tiestroom tussen de verschillen de betrokken instanties en dien sten. Dat zei burgemeester J. Lo nink van Terneuzen, de voorzit ter van het Zeeuwse Veiligheids college gisteren nadat burge meester J.F. Mulder van Hulst hem het evaluatierapport van de stranding van het container schip Fowairet, in september vo rig jaar op de Platen van Osse- nisse, had overhandigd. Uit dat rapport bleek dat er, vergeleken met eerdere vergelijkbare inci denten, bij de coördinatie van de hulpverlening vooruitgang was geboekt. Verbeterpunten Maar Mulder wees ook op tal van 'verbeterpunten'. De behoef te aan één centraal informatie punt, dat in zo'n geval beschikt over alle gegevens over schip en lading, was het belangrijkste. In het geval van de Fowairet bleek dat verschillende hulpdiensten Het natuurstenen uitzichtpunt bij de vliedberg aan de Krommenhoekseweg in Biggekerke. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32