Sunset City wordt hart van Straatfestival Economie was goed te doen Gedeputeerde hecht aan debat over geloof kunst Schrijver Frank Westerman in Porgy en Bess Nieuwe voorzitter oesterkwekers Bezwaren geluidszone van tafel Gezondheidswijzer GGD digitaal Winnares naam veulen gehuldigd Eliades Ochoa en Novastar op Concert at Sea AM& Engels was best moeilijk, verzuchtte de zes tienjarige Alida Verhelst gistermiddag. De vmbo-leerlinge van het Calvijncollege in Krab- bendijke heeft geen enkel idee welk cijfer ze gis teren gehaald heeft. Ze denkt een 4,5 of mis- r; schien een vijf. Ze hoopt het laatste want dan kan ze net een zes halen voor haar eindlijst. Voor al de meerkeuzevragen bij de tekstanalyse wa- ren lastig, aldus de inwoonster van Kruiningen. Bij fiks wat van die vragen zat ze vreselijk te twijfelen wat goed was. Ze kijkt haar uitslagen nimmer na op een van de vele examensites. Dat brengt haar alleen maar van de wijs. Ze wacht wel af wat het wordt. Gisteravond zat Alida weer te studeren. Van daag is immers haar laatste examen: natuurkun- de-scheikunde. Daarna is ze vrij en moet ze al- I leen maar wachten op de uitslag van haar exa- 1 men. I tfei-Ul t Tet economie-l-examen was volgens Berbel JriLïppe heel goed te doen. „Echt niet moei lijk." De zeventienjarige Middelburgse leerlinge vlij van de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren was zelfs wat verrast door het lage ni- en veau van de vragen. Ze had veel moeilijkere vra- J gen en onderwerpen verwacht, bekende de ha- ;nviste gistermiddag, kort na afloop van het exa- ire men. Haar gevreesde onderdeel, inflatie, kwam ook maar zijdelings aan bod. Ze was dan ook el' ruim voor tijd klaar met haar examen. Ook tal j. van andere CSW'ers met economie 1 in hun pak- s- ket verlieten volgens Berbel voortijdig het exa- iei. menlokaal. Dat geeft volgens haar wel aan dat iel maar weinigen het moeilijk vonden. De Middelburgse moet vandaag voor het laatst Hl op. Engels. Daar kan je echter nauwelijks voor leren. Het gaat immers om tekstbegrip. Wel nam ip*. ze gisteravond nog even wat oude examens door J om nogmaals te weten te komen welke vragen ze L vanmiddag kan verwachten. Paul Mertens is klaar met zijn examen. De vwo-scholier van het Reynaertcollege in w Hulst vierde die herwonnen vrijheid enigszins rustig met wat klasgenoten in een Hulster café. Het echte feest, een barbecue, is vanavond want nog heel wat klasgenoten van Paul moeten van- -j daag nog eenmaal het examenlokaal in. Die heb ben wiskunde of Latijn. Paul laatste was natuur- i kunde. Het ging goed, verrassend goed, vertelde 1 de inwoner van Vogelwaarde direct na afloop. „Boven verwachting zelfs." Hij vindt dat hij ab- soluut geen ster is in natuurkunde. Desondanks haalde hij bij zijn schoolexamens erg goede eij- i fers. Hij staat ruim een acht en dat is volgens J hem echt verrassend. „Ik ben immers niet goed in wiskunde." Hoeveel hij gisteren gehaald -I heeft? Zo goed als zeker een zeer ruime voldoen- de. Jubilerend evenement broedt op vernieuwde opzet door Rolf Bosboom door Emile Calon VLISSINGEN - Het Straatfesti val in Vlissingen, dat dit jaar voor de 25e keer wordt ge houden, krijgt een 'festivalhart' op het Bellamypark: Sunset Ci ty. Daar zijn dagelijks diverse kleinere muziek-, theater- en dansvoorstellingen. Het grote muziekprogramma, met onder anderen Third World, Julian Sas en Pete Philly Perquisite, is verplaatst naar het Dijkthea- ter. Economie 1 was vrij goed te doen. Alleen de eerste vragen waren wat ingewikkeld, vertelden Katie Mol en Leon Theune van het Buys Ballotcollege in Goes na af loop van hun examen. De beide zes tienjarige havisten weten dan ook zeker dat ze gisteren een voldoende hebben gescoord. Leon vond de vragen wel vrij theo retisch. De samenstellers van het centraal schriftelijk eindexamen hebben volgens hem nauwelijks po gingen ondernomen om zich in te le ven in de leefwereld van jongeren. Hij doelde op vragen over bijvoor beeld de loonmat iging en werkloos heid alsmede over dumping van goedkoop Indonesisch staal op de Amerikaanse markt waardoor de werkgelegenheid onder druk komt te staan. Een vraag over een fictief particu lier spoorbedrijf vonden beide leer lingen uit Yerseke en Goes wel leuk. Ze moesten onder meer uitre kenen met hoeveel de omzet stijgt (58,2 miljoen) als het bedrijf de ta rieven verhoogt van 5,9 cent per rei zigerskilometer naar 6,4 cent. Ande re vragen waarmee ze geconfron teerd werden hadden betrekking op zaken als het veranderende be stedingspatroon van Nederlanders de afgelopen jaren, ruilkringen in Argentinië om zo de economische problemen te omzeilen en de gevol gen van het invoeren door de Duit se regering van de ecotaks. Katie hoopt dat ze minimaal en 7,1 heeft gehaald. Ze staat immers een 7,9 voor haar schoolexamens. Als ze inderdaad een 7,1 haalt, heeft ze straks een acht op haar eindlijst. Leon staat een 6,7 gemiddeld. Welk cijfer hij gisteren heeft gehaald? „Geen flauw idee." Docent Leo Raeven verwacht dat zeer velen een voldoende hebben gehaald. Het examen was Volgens hem 'heel goed te doen". Hoger niveau Het was veel makkelijker dan de schoolexamens. „Ik heb ze voorbe reid op een hoger niveau." Sommi ge antwoorden waren volgens hem zo voor de hand liggend, zo makke lijk, dat goede scholieren misschien wel zijn gaan twijfelen en het ver De jubileumeditie,van woens dag 5 tot en met zondag 9 juli, wordt niet groots gevierd. „Door de bezuinigingen waar mee we te maken hebben, kun nen we niet echt uitpakken", zegt organisator Frank van Ier- sel. Wel wordt teruggeblikt op voorgaande edities aan de hand van tien sterk uitvergrote foto's van Lex de Meester. Die komen op diverse plaatsen in de Vlis- singse binnenstad te hangen, op de locaties waar ze destijds ook zijn genomen. Verder wil het festival vooral vooruit kijken. Er wordt ge werkt aan een vernieuwde op zet, die in 2007 een feit moet zijn. „Het is niet zo dat alles op z'n kop gaat", aldus Van Iersel. „We merken wel dat het festival nogal een bepaalde stempel heeft. Dat heeft ook te maken met de naam, die suggereert dat het alleen maar een beetje vro lijk doen op straat is, terwijl we veel breder willen zijn." Op de plannen wordt nog volop gebi-oed. Het is de bedoeling die in het najaar te presenteren. Het festival wil bijvoorbeeld meer aandacht gaan schenken aan kleinschalige theatervoorstellin gen, maar vooral ook aan dans. Van Iersel ziet het festival van dit jaar mede als een voorberei ding daarop. Lunapark Het voornaamste experiment is j het festivalhart Sunset City in 1 plaats van een grote tent op het Bellamypark. Het hart bestaat uit een middengebied met ten-as jes, waar 's avonds doorlopend i optredens zijn, zoals het nieuwe programma Lunapark van het in Vlissingen bekende De Stijle, Want, het muziekeducatiepro- ject LetsWork2gether (break dance), theatergroep Tamtam en de artistieke kappershow van Leon Theune en Katie Mol moeten vandaag nog Engels doen. Daarna zijn de beide havisten van het Goese Buys Ballotcollege klaar met hun examens. foto Willem Mieras keerde antwoord hebben gegeven. Hij vindt dat de vragen wel even wichtig verdeeld waren over de on derwerpen die in de les aan bod zijn gekomen. Wel miste hij een paar vragen over de arbeidsmarkt. Katie en Leon sluiten vandaag hun examen af met Engels. Gisteravond keken ze allebei nog even wat oude examens na om voorbereid te zijn op de vragen die vandaag worden gesteld. Dat is volgens Leon een goede oefening en de manier om voorbereid te zijn op de teksten die vandaag worden voorgelegd. Daar na zit het er voor hen op en kunnen ze zich bezig houden met andere za ken. Ze gaan na de zomer allebei naar de Hogeschool Zeeland in Vlis singen. De inwoonster van Yerseke gaat social work studeren. Ze wil graag mensen helpen. In welk be roep, dat is nog een waag. Haar toe komstige studie biedt immers tal van mogelijkheden. Ze vernacht wel dat ze over enige jaren een beginnen gaan de beide scholieren eerst nog werken en op vakantie. Katie werkt bij de Hèma in Goes, Leon in een plaatselijke restaurant in de keuken. Hij vindt dat echter te beperkt en gaat dan nog op zoek naar nog wat anders. Over enige weken gaat hij met enke le vrienden naar Londen om musi cals te zien. Dat trekt hem zeer. En daarnaast gaat hij met zijn familie deze zomer ook op vakantie in Oos tenrijk. Katie gaat samen met haar familie naar Italië. Waarschijnlijk naar Ro me, de eeuwige stad. Ze interes seert zich voor het Romeinse verle den en is heel benieuwd wat ze daar allemaal zal zien op het ge bied van kunst en cultuur. Haar fa milie moet nog wel een hotel reser veren. Dat is nog niet gebeurd om dat de mogelijkheid bestond dat ze herexamen moet doen. De kans daarop is volgens haar minimaal want 'het loopt lekker'. Dance Works Rotterdam danst in de Sint Jacobskerk op orgelmuziek van Bach. foto Hans Gerritsen baan gaat zoeken in het Zeeuwse. Ze vindt het hier prettig en hoeft niet zo naar een andere regio te ver huizen. Leon gaat communicatie studeren. Welke richting, dat is voor hem nog een vraag. Hij heeft lang lopen dub ben of hij niet beter media-enter- tainment moest gaan studeren in Rotterdam of Breda. Daar ziet hij uiteindelijk toch van af omdat die studie toch wat te beperkt is. „Met communicatie kan je nog altijd alle kanten uit." Voor ze aan die studie naai komen uiteenlopende mu ziekstijlen aan bod. De grootste naam is de Jamaicaanse reggae- band Third World, bekend van de hits Now that we found love (1979) en Try Jah love (1982), die zaterdag 8 juli optreedt. In het voorprogramma staat Uni- tedSounds. Op vrijdag 7 juli is er een blues- rockavond, met de Julian Sas Band en uit eigen provincie The Juke Joints. Het muziekpro gramma in het Dijktheater ver meldt verder concerten van Sen sual (Braziliaanse urban jazz), Pete Philly Perquisite (hip hop), soulzangeres Senna Gour- dou, Mala Vita, Think of One en Die Lustige Schlagerfreunden. Zaterdag 8 juli is de traditionele Straattheaterdag in het Vlissing- se centrum. Een internationale groep artiesten komt daarvoor naar de stad. Er zijn acts ge boekt uit Nederland, België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Canada en Spanje. Op zondag middag treden, zoals gebruike lijk, succesnummers uit voor gaande jaren (De Zwoele Troe- lies, Full House, David Cassel) aan in The Perfect Pitch, met Lee Hayes wederom als gast heer. TERNEUZEN - Stiichting Prometheus sluit vanavond het seizoen af met een literaire avond rond schrijver Frank Westerman. De bijeenkomst in Poicgy en Bess in Terneuzen begint om 20.15 uuir. Westerman (1964) werkte jarenlang als jour nalist, eerst bij de Volkskrant, later bij NRC Handelsblad. Hij was onder meer correspon dent in Belgrado en Rusland en maakte de val van Srebrenica in 1995 van nabij mee. Sinds 2002 wijdt hij zich volledig aan het schrijverschap Zijn veelvuldig bekroonde boeken zijn een combinatie van journalistiek, geschiedkun de en vertelkunst. Zijn debuut was De brug over de Tara (1994), dat werd gevolgd door Het zwartste scenario (1997, samen met Bart Rijs), De graanrepubliek (1999) en Inge nieurs van de ziel (2002). Het jongste boek van Westerman is Oog in oog met El Negro (2004), waarin hij pro beert te reconstrueren hoe de blik van de westerse wereld op zwarte Afrikaanse men sen is veranderd. Het boek won de Gouden Uil 2005 en was kandidaat voor - onder meer - de AKO Literatuurprijs. De Spaanse groep Sienta La Cabeza verzorgt op het Straatfestival een artistieke kappersshow. de Spaanse groep Sienta La Ca beza. Het middengebied wordt om zoomd door twee kleinere ten ten, bestemd voor theater-, dans- en muziekoptredens. Op het programma staan onder meer Zonder Olga, de mu ziektheatervoorstelling Arca dia: mensen deugen niet van Niels Duffhuës, Meekers Uitge sproken Dans, Scat the Break dance en de bands Loonaloop uit Nieuw-Zeeland, Fab 8 (Beat les-bewerkingen), de Internatio nals uit België (ska), Banda Lo- bo uit Brazilië, Magister uit Bel gië en uit eigen land Ygdrassil en ROOOM (Rulers Of Our Own Mind). Van Iersel: „Met Sunset City willen we het festivalge- voel versterken." Het evenement wordt woensdag 5 juli spectaculair geopend door Grupo Puja, een groep Spaanse en Argentijnse artiesten. Zij breng de voorstelling Ko@smos, waarmee zij de energie en bete kenis van ruimtes - in dit geval het Bellamypark - zichtbaar wil len maken. Dat gebeurt door acht dansers die, begeleid door live-muziek, een choreografie uitvoeren aan een grote bol die aan een enorme kraan hangt. De Werf keert dit jaar terug. Dit is het workshopproject van mu- ziektheatergroep Het Bedrijf v/h, waarbij amateurs samen met professionele kunstenaars een voorstelling opzetten. On der de titel Sche(me)ring en in slag wordt deze keer, van don derdag tot en met zondag, aan de vloedlijn van het Nollestrand 'zonsondergangconcerten' gege ven, die bestaan uit kleine thea trale acts en enkele moderne 'waterdansen' in de branding. In de Zware Plaatwerkerij op het Scheldeterrein speelt thea tergroep Odd Enjinears twee keer (6 en 7 juli) haar nieuwe voorstelling Drive. De dag erna brengt Theaterhuize Linda op dezelfde locatie een theatrale se renade, geïnspireerd op het werk van de in 1991 overleden dichter-schrijver Johnny van Doorn. Bijzonder zijn ook de grote dans voorstellingen. Dance Works Rotterdam voert op 5 juli in de Sint Jacobskerk Mind and Mat ter op, waarbij wordt gedanst op orgelmuziek van Bach. Osmo sis Cie speelt op 8 juli 's avonds bij de Oranjemolen de voorstel ling Transit. In het Dijktheater bij Het Arse- YERSEKE - De jurist C. Lustenhouwer (50) is door de le den van de Coöperatieve Producentenorganisatie Ne derlandse Oestervisserij en -cultuur (PO Oesters) gekozen tot onafhankelijk voorzitter. Hij is werkzaam bij nuts bedrijf Delta. De PO Oesters is de belangen-organisatie van de Nederlandse oesterkwekers. De 32 ondernemingen hebben een samen een jaarlijkse omzet van circa tien miljoen euro. De vis- en kweekactiviteiten van de leden van de PO Oesters spelen zich met name af in de Ooster- schelde en het Grevelingenmeer. Plannen voor uitbrei ding van kweekgronden in de Waddenzee zijn in ontwik keling. Colin Lustenhouwer neemt als voorzitter de plaats in van Cees Sinke, die deze positie de afgelopen 6,5 jaar vervulde. HEINKENSZAND - Zes bezwaren tegen verruiming van de geluidszone voor bedrijven in het Sloegebied zijn door het Borselse college van B en W terzijde gelegd. Volgens B en W gaat de verruiming niet ten koste van de omgeving van het Sloegebied én het bedrijfsleven in Vlissin- gen-Oost (of Borsele-West) kan er beter mee uit de voe ten. De procedure rond de verruiming wordt nu voortge zet. Vanaf 2 juni wordt door de gemeente Borsele het ont- werp-bestemming'splan 'herziening geluidzone Sloege bied' ter visie gelegd gedurende zes weken. Iedereen kan er dan weer op reageren, waarna het plan ter vaststelling wordt voorgelegd aan de raad. Eén van de discussiepun ten is of het tussen 's-Heerenhoek en Nieuwdoip ge plande bedrijventerrein Sloepoort binnen de geluidszone van het Sloegebied moet worden getrokken. De dorps raad Nieuwdorp heeft daar moeite mee, omdat er clan geen apart beleid voor Sloepoort kan worden gevoerd. GOES - De publieksbalie van de gezondheidswijzer in het GGD-gebouw te Goes is sinds vandaag (1 juni) geslo ten Steeds meer mensen gebruiken het internet bij het zoe ken naar gezondheidsinformatie. De publieksbalie van de GGD sluit zich hierbij aan door de ontwikkeling van een nieuwe digitale gezondheidswijzer. Vanaf vandaag is de Gezondheidswijzer alleen te bereiken per e-mail of tele foon. De website www.ggdzeeland.nl telt nu gemiddeld ruim tienduizend bezoekers per maand. Voor gezondheid sinformatie kunnen bezoekers van de site terecht onder de knop Gezondheidsinformatie, waar alles is te vinden over ziekten en andere gezondheidsproblemen. Ook be staat de mogelijkheid tot het stellen van vragen via e-mail. GOES - Op De Hollandsche Hoeve in Goes is de achtjari ge Fleur Uitterhoeve uit Heinkenszand gistermiddag in de bloemetjes gezet. Zij deed 22 april op de Hollandsche Hoeve-dag met zo'n tachtig andere kinderen mee aan een prijsvraag voor de beste naam voor een pasgeboren veu len. Fleur won met de naam Falko. Zij mocht gisteren op de stal van Falko zijn naamplaatje timmeren en kreeg een verrassingspakket, met onder meer boekje over de na tuur, een spelletje en een loeppotje; een potje met een ver grootglas in het deksel om bijvoorbeeld gevangen insec ten beter te kunnen bekijken. door Rolf Bosboom GOES - De spanning tussen cul tuur en religie biedt zoveel stof tot discussie, dat gedeputeerde Harry van Waveren het de moei te meer dan waard acht het the ma de komende tijd nadrukke lijk onder de aandacht te bren gen. Er is een gerede kans dat de provincie er volgend jaar een grote manifestatie aan wijdt. De Statenfractie van het CDA hield gisteravond een debat over hetzelfde onderwerp. Van Waveren vertelde daar onder meer over recente gesprekken die hij met deskundigen heeft ge voerd met het oog op een moge lijke manifestatie. Dat die er daadwerkelijk komt, moet nog worden besloten. De gesprekken hebben de gede puteerde in elk geval bevestigd in de veronderstelling dat het onderwerp veel losmaakt. „Reli gie blijkt ongekende reacties op te roepen, zeker op het moment dat het gesprek wordt aange zwengeld door een politicus met een christelijke achtergrond. Daar waar kunst wordt gezien als een vrijplaats, wordt religie direct geassocieerd met benepen moraal, zedenmeesterij en zen dingsdrang. Water en vuur dus." Van Waveren ziet voldoende re den 'om dit thema vast te hou den'. Eerder zorgde hij ervoor dat religie, in algemene termen, een plaats kreeg in de cultuurno ta. „Als bestuurder ben ik er niet op uit om dingen op te leg gen of juist te verbieden. Ik acht het van veel groter belang dat we in Zeeland mogelijkheden hebben om het gesprek over ge loof aan te gaan en het naden ken over de betekenis daarvan te stimuleren. Velen zouden in onze samenleving religie willen uitvlakken." Peptalk Naast de CD A-gedeputeerde fungeerde EO-voorman en -pre sentator Andries Knevel als in leider. Hij vatte cultuur in haar breedste betekenis op en hield een veelomvattende verhande ling die uitmondde in een pep talk voor het CDA, dat volgens hem 'goud in handen heeft'. De partij kan volgens hem on der meer profiteren van het snel groeiende islamitische deel van de samenleving. De officiële uit gangspunten van de partij, die niet christelijk zijn maar chris ten-democratisch, bieden daar voor de ruimte, aldus Knevel. „Formeel staat de partij dus vol ledig open voor vertegenwoordi gers uit allochtone kringen." SCHARENDIJKE - Het pro gramma van het festival Con cert at Sea, zaterdag 8 juli op de Brouwersdam, is compleet. Be halve Blof, Racoon en Ilse De- Lange treden ook Joost Zwee- gers (Novastar) en Eliades Ochoa op. Daarmee heeft Concert at Sea vijf klinkende namen op haar af fiche. Die moeten zorgen voor een muziekspektakel, dat om 17.00 uur begint en duurt tot het eind van de avond. De belangstelling voor het festi val is groot. Van de 60.000 beschikbare kaarten zijn er al meer dan 50.000 verkocht. Daar mee is Concert at Sea meteen een van de grootste betaalde festivals van Nederland. Er zijn alleen nog kaarten voor het achterste - en daarom ook goedkoopste - vak. De bijdrage van Novastar, in 2004 een van de publiekstrekkers op het Zee land Nazomer Festival, wordt een bijzondere. Singer-songwri ter Joost Zweegers treedt door gaans met een band op, maar geeft deze keer een akoestisch solo-optreden. De komst van Eliades Ochoa is minder verrassend. De vermaal de Cubaanse zanger en gitarist, bekend van de Buena Vista Social Club, geeft momenteel een reeks optredens in Neder land - waaronder morgenavond in het Arsenaaltheater in Vlissin gen - en speelt samen met Blof op Pinkpop en tijdens de komen de Umoja-concerten in Rotter dam. Blof nam met Ochoa het nummer Hemingway op, dat mo menteel hoog in de hitlijsten staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31