in politiek Reimerswaal euou PZC PZC Appelboomgaard in wording Fashion at school Drankdieven vinden straf veel te hoog bil jLeefbaar-raadsleden uit vertrouwelijke commissies geweerd agenda Goese geschiedenis komt op papier CDA Borsele bezorgd over tunnel CDA: laat ambtenaren vrij nemen Droomavond voor zieke kinderen Pinksterconcert Overeenkomst kinderopvang Alphascholen Tuinfair Vlake 20 m2 schooltassen m m ZE Tf i donderdag 1 juni 2006 Harmfin van der Werf niet eens dat die motie er zou ko- zaak alleen maar erger." M. van man had het achteraf beter ge- Leefbaar Reimerswaal-raadslid ie wilt bekijken." RUININGEN - De yerhoudin- ;n in de gemeenteraad van Rei- ''erswaal zijn volledig verziekt, e collegepartijen SGP, PvdA i CDA staan lijnrecht togen eer de oppositie van Leefbaar Jeimerswaal, Christenünie en VD. •ezellig was het al zelden in de eimerswaalse gemeenteraad, aar de laatste weken lijkt echt in ijstijd aangebroken. Het be- m allemaal met een actie van eefbaar Reimerswaal-fractie- nioorzitter M. Weststrate. Half ei lekte hij vertrouwelijke in- rmatie uit de benoemingscom missie voor een nieuwe burge- Iieester. Hij wilde zo zijn gram alen over het (weer) mislopen uraran een wethouderschap én de -ieuwe SGP-wethouder J. Sin- e aanpakken. yrecode i een speciale raadszitting ®vee weken geleden kreeg West- ;rate ervan langs. Hij had een recode geschonden. De voltalli- e raad viel over hem heen, be- alve zijn fractiegenoot N. van er Hoest. Hij steunde Weststra- Dat is, zo bleek deze week, - insdagavond laat, de hele frac- e van Leefbaar Reimerswaal iet in dank afgenomen door Te- eringspartijen' SGP, PvdA en Ida. !en reactie kon niet uitblijven n die kwam dus dinsdagavond rat. Mede namens de coalitiege- .oten PvdA en CDA diende de iGP een motie in: Vanwege de teun aan Weststrate mogen alle aadsleden van Leefbaar Rei- jierswaal niet meer namens de fèmeenteraad in commissies en «sturen deelnemen waarin ver- rouwelijke informatie aan de ■rde kan komen. Meerderheid )e motie haalde een ruime meer- lerheid. De drie collegepartijen voor, maar de voltalli oppositie stemde tegen; zo- Leefbaar Reimerswaal als en WD. „Ik wist niet eens dat die motie er zou ko men", reageerde een boze A. Ju- melet (ChristenUnie) gisteren. „Ik vroeg tijdens de raad nog aan CDA'ers wat de motie zou inhouden. 'Wacht maar af, zei den ze." Jumelet vindt het ook een dom me reactie van SGP, PvdA en VVD. „Laat Leefbaar Reimers waal gewoon uitrazen. Dat is veel beter. Zo'n motie maakt de zaak alleen maar erger." M. van der Meijden-de Dreu (VVD) is het daarmee eens. „Plet is niet goed te praten wat Weststrate heeft gedaan, maar hij vindt het juist plezierig als anderen hem hard aanpakken. Zo meldde hij mij trots dat hij op de landelijke televisie was geweest. 'Oh ja', reageerde ik, 'soms bij Opspo ring Verzocht?" CDA-fractievoorzitter P. Koe man had het achteraf beter ge vonden overleg te voeren met de oppositie, maar de kritiek van Jumelet en Van de Meijden op de motie deelt hij niet. „Je kunt je toch als gemeente niet laten vertegenwoordigen door men sen van wie je niet weet wat ze met vertrouwelijke informatie doen." SGP-fractievoorzitter M. Otte wilde geen toelichting te geven. Leefbaar Reimerswaal-raadslid N. van der Hoest is niet onder de indruk van de aangenomen motie. Hij spreekt van 'machts misbruik door SGP, waarin de collegepartijen PvdA en CDA wórden meegezogen'. „Ze kun nen uiteindelijk weinig onderne men", aldus Van der Hoest. „Je hebt als raadslid rechten en één van die rechten is dat je bij de gemeente alles mag inzien wat je wilt bekijken." VVD-raadslid Van der Meijden heeft het ook over machtsmisbruik door de collegepartijen, maar dan in een breder verband, wat ernstiger lijkt voor de politieke verhoudin gen in Reimerswaal. „Alles is vooraf al geregeld door SGP, CDA en PvdA. Je kunt als raads lid van een oppositiepartij niks en net zo goed thuis blijven, maar ik blijf komen." GOES - De geschiedenis van Goes in de negentiende en twintigste eeuw wordt op papier gezet. Het gemeentear chief heeft daarvoor het initiatief genomen. Als auteurs zijn in de arm genomen: geschiedenisleraar A. Kort, histo ricus O. Ploogerhuis, de Goese beleidsmedewerker econo mische zaken C. van den Wijngaard en A. Barth van het gemeentearchief. Het eerste deel moet in 2010 klaar zijn en dat zal gaan over Goes in de negentiende eeuw. Een be geleidingscommissie wordt in het leven geroepen om de bijdragen van de schrijvers/onderzoekers te bewaken. De dit voorjaar aangetreden wethouder J. Adriaanse (SGP- ChristenUnie) werkt aan de geschiedschrijving van Goes in de zeventiende en achttiende eeuw. De oud-raadsgrif- fier van de Goese gemeenteraad heeft door zijn onver wachte benoeming tot wethouder enige vertraging opgelo pen met het schrijven. PIEINKENSZAND - De CDA-fractie in de Borselse ge meenteraad maakt zich zorgen over de eventuele verkoop van de rijksaandelen in de Westerscheldetunnel. Van avond dient de fractie daarom een motie in om ervoor te pleiten 'dat een meerderheidsbelang van de aandelen in de Westerscheldetunnel in overheidshanden blijft'. „Om dat beheer en onderhoud van infrastructuur tot de kernta ken van de overheid moeten blijven behoren", aldus frac tievoorzitter P. van den Dries. Voor Borsele zit daar een extra belang aan vast. Borsele is met Terneuzen verant woordelijk voor de brandweerzorg in de tunnel. In de CD A-motie wordt daarover gesteld dat 'de kosten van de tunnelveiligheid niet alleen voor rekening dienen te ko men van de gemeenten Terneuzen en Borsele'. Als de mo tie wordt aangenomen, gaat die naar minister Zalm van Financiën, de Tweede Kamer en het bestuur van de Veilig heidsregio Zeeland. VLISSINGEN - Het Vlissingse stadhuis is dinsdag dicht; de ambtenaren hebben derde pinksterdag als extra vrije dag. De CDA-fractie van Vlissingen zou liever zien dat ambtenaren die dag zelf vi'ij moeten nemen. „Als nou ie dereen een dagje inlevert, mogen twee collega's blijven. Dat verbetert ook de solidariteit binnen het ambtenaren apparaat." Fractievoorzitter M. Geilenkirchen doelt met zijn voorstel op de reorganisatie, die bij de gemeente in volle gang" is. Van de vierhonderd zijn al 24 ambtenaren afgevloeid en het einde van de reorganisatie is met de extra bezuinigingen nog lang niet in zicht. Geilenkirchen heeft het voorstel ingediend bij het college van B en W. Daar krijgt hij vandaag tijdens de raadsvergadering waar schijnlijk antwoord op. NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans is morgena vond open voor gezinnen met zieke kinderen. De speciale avond is in het kader van de landelijke actie Dreamnight at the Zoo. Zieke kinderen krijgen de gelegenheid in het park in de reguliere attracties te gaan. Daarnaast zijn er bijzondere activiteiten zoals rondvluchten met een heli kopter, een springkussen, roofvogeldemonstraties en kin derdisco. Kinderen en hun ouders zijn via ziekenhuizen in de omgeving uitgenodigd voor deze avond. ISTREEKACTIVITEITEN IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: feniorensoos; "iPELLE - Complex Groenewoud, rembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel |5-plussers; 9.15-10.00 uur en 2,00-13.45 uur: Zwemmen; De Vroone, 3.00 uur: Soos, biljarten,; 1RUININGEN - Ons Dorpshuis, .00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio- Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 bur: Meer bewegen voor ouderen, 55 ilus; (VAARDE - Peuterspeelzaal, 19.00-11.00 uur: Open dag; (VEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, )3.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; fERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 :jur: Biljarten. ÏVESTKAPELLE - De slagwerk- proep van muziekvereniging Oe fening Kweekt Kunst (OKK) geeft maandag om 11.00 uur een pinksterconcert. Het concert vindt plaats in het verenigingsgebouw Westkapelle Hen-ijst op de Markt. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmèn van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vera Visch uit Heinkenszand doet acrobatiek op een grote bal en op een eenwielig fietsje. door Mieke van der Jagt GOES - Oebele is hupsakee, Oebele is hupfalderiere. Oebele is jippijee, drie maal in de rondte: Olé! Ja, ja, we weten best dat je behoorlijk oud moet zijn om dat spontaan te kunnen meezingen. Maar niet lang meer! In het nieuwe theaterseizoen zullen heel veel kinderen het allemaal leren, want Oebele is te rug. Het KRO-kinderprogramma: lied jes, dans, een spannend verhaal en kin deren die iets kunstigs kunnen, staat nu echter in de theaters, in plaats van op de buis. Joris Lutz, VOF De Kunst en de dansacademie van Lucia Martas teke nen voor de productie en in elk theater voegen kinderen uit de regio iets toe. In de Mythe in Goes waren gistermiddag de Zeeuwse audities. Met vaders en moeders en soms ook oma's, waren de aspirant-artiesten woensdagmiddag naar de Mythe in Goes gekomen. Op het echte, grote po dium mochten ze voordoen wat ze kon den. Zingen, dansen, jongleren, een mooie radslag of een deun op een mu ziekinstrument: alles mocht. Jona Schmidt, één van de redacteuren die de productie voorbereiden, zat op de voor ste rij te wachten om te jureren. „We zijn niet op zoek naar perfectie, wel naar variëteit, want het kwartier dat de kinderen uit de regio spelen, moet een hoogtepunt in de voorstelling worden." Voor perfectie zorgt de producent zelf wel. De oorspronkelijke liedjes van Har ry Geelen en Joop Stokkermans zijn door VOF De Kunst zo bewerkt, dat ze klinken alsof ze gisteren geschreven zijn. Joris Lutz, ook niet de eerste de beste, vat muziek en dans bijeen in een waanzinnig spannend verhaal en de dansacademie van Lucia Martas illus treert in alle stijlen. Wat de kinderen uit de regio doen, van Groningen tot Goes en van Den Helder tot Maastricht, moet dus vooral oorspronkelijk zijn. Dat de Zeeuwse kinderen op dat gebied wel wat te bieden hebben, werd giste ren zonneklaar. Wiebelbal Dansende zangers en zingende dansers, die zijn er het meest. Guimar en Flore bijvoorbeeld, die allebei kunnen zingen en dansen tegelijk. Net als alle break dansers, klassieke dansers, zangertjes en zangeressen, willen ze later artiest worden en ze hebben hun kaarten een beetje verdeeld ingezet. Vera Visch uit Heinkenszand wil ook wel artiest wor den, maar dan alleen maar bij het cir cus. Jona Schmidt houdt met alle kandi daten een kort interviewtje, en maakt een foto. Van Vera horen we dat ze via een vriendinnetje bij Circus Hogerop in Goes terecht is gekomen. Ze doet het nu een half jaar en ze kan al op een grote wiebelbal een lied zingen. Ook op het eenwielige fietsje bereidt Vera een cir cusloopbaan voor. Het leukste vindt ze een piramide bouwen, maar dat kan niet in je eentje.Daarom koos ze voor de bal, de zang en het fietsje. Inmiddels is ze de enige uit Heinkens zand die elke week in Goes bij Hogerop gaat trainen. „Maar mijn vriendinnetje mag er misschien ook op, als ze haar snorkel diploma heeft gehaald", vertelt de circusartiest in spe. Andere kinderen concentreren zich op één ding. Zoals Nadine uit Vlissingen. Omdat haar opa klarinet speelde, heeft foto Willem Mieras zij op de Muziekschool ook voor dat in strument gekozen. En dat is maar goed ook, want ze vindt het het mooiste in strument. Bovendien kan ze, na een jaar les, al heel aardig spelen. Net als van alle deelnemers maakt Jona een foto van Nadine terwijl ze haar act uitvoert. Die foto's komen allemaal op de website www.oebele.nu. Zo kan ie dereen straks zien hoeveel kinderen in Nederland iets moeilijks kunnen. Gefilmd De audities in het hele land worden ook gefilmd. Een selectie van de optredens zal deze zomer met enige regelmaat door de KRO in het programma Zapp worden uitgezonden. Niet alle kinderen die gisteren meede den kunnen op 10 en 11 februari vol gend jaar optreden in Oebele, als de voorstelling in theater De Mythe staat. Voor de kinderen uit de regio is maar een kwartier ingeruimd, dus er kunnen niet meer dan drie tot vijf acts worden vertoond. Half juni krijgen de deelne mers te horen of ze zijn uitverkoren. Tot dan moeten de tien kandidaten nog even in spanning zitten en voor de ze kerheid toch maar goed oefenen. Is het niet voor Oebele, dan toch voor je latere leven als artiest.. door Harmen van der Werf OOSTDIJK - Overal ter wereld zijn zoveel appelboomgaarden gerooid dat het waarschijnlijk weer loont appelbomen in te planten. Aan de Oude Rijksweg bij Oostdijk wordt daar volop aan gewerkt. Het vraagt nogal wat, zo'n inves tering in een appelboomgaard. Een ploeg medewerkers van Vo gelaar Fruitcultures uit Krab- bendijke is al een tijdje bezig met het optrekken van een voor het oog enorme constructie. „Vooral oudere mensen vragen ons wat we aan het doen zijn", zegt M. Vogelaar. „Het wordt gewoon een appel boomgaard, maar wel één waar voor wij geen houten maar be tonnen palen gebruiken om bo men te leiden. We doen dit al langer, maar vlakbij de weg valt het op." Het gebruik van betonnen palen heeft veel voordelen. Ze gaan langer mee en zijn milieuvrien delijk, want herbruikbaar. Een ander, zeker zo belangrijk voor deel is dat betonnen palen stevi ger zijn en dus langer kunnen zijn. Voor een fruitteeltbedrijf is Aan de Oude Rijksweg bij Oostdijk verrijst een nieuwe appelboomgaard. foto Dirk-Jan Gjeltema dat interessant. De bomen kun nen verder doorgroeien, tot 2,70 meter in plaats van 1,80 meter. Dat verhoogt de productiecapa citeit. gaard voor Jonagolds is inmid dels zo ver gevorderd dat waar schijnlijk volgende week de eer ste éénjarige knipbomen erin dige regenval gooide roet in het eten. Vogelaar: „We hadden ze ker regen nodig maar ook weer niet zoveel als er de afgelopen kunnen. Het inplanten gebeurt twee weken naar beneden is ge- De aanleg van de appelboom- later dan gepland. De overvloe- komen." GOES - De stichting Kinderop vang de Bevelanden gaat de bui tenschoolse opvang regelen voor alle scholen die bij de Alpha Scholengroep zijn aangesloten. Een overeenkomst waarin dat is vastgelegd, werd gisteren in Ka- pelle getekend. De Alpha Scho lengroep omvat zestien christe lijke basisscholen op de Bevelan den. Het kabinet wil vanaf 2007 scho len verplichten kinderopvang aan te bieden, als ouders daar behoefte aan hebben. Volgens di recteur E. Brand van de stich ting Kinderopvang lukt dat wat de Alpha-scholen betreft zeker. De meeste scholen krijgen eigen opvangf acili teiten In de gevallen waarin dat niet mogelijk is, zal onder meer ge bruik worden gemaakt van be staande voorzieningen van de stichting. De Stichting Kinderopvang de Bevelanden is inmiddels ook in overleg getreden met het open baar onderwijs in de gemeenten Borsele, Noord- Beveland, Goes, Kapelle en Reimerswaal en met de katholieke scholen op de Bevelanden. door Niels Juist DEN HAAG/ GOES - Twee mannen (51 en 45) en een vrouw (42) uit Goes vinden dat ze door de politierechter in Den Haag veel te zwaar zijn gestraft voor de diefstal van dozen met sterke drank uit de groothandel Avan- danis CV in Waddinxveen. De drie verdachten vochten het von nis gisteren aan bij het gerechts hof in Den Haag. In totaal werden bij de drank groothandel tussen begin 2003 en eind 2004 zo'n 30.000 flessen ontvreemd. De drie verdachten zouden daarvan enkele honder den voor hun rekening hebben genomen. De hoofddader van de megadiefstal was de echtgenoot van de 42-jarige vrouw uit Goes. De man kwam op het idee toen hij op een feestje van de buurvrouw met een medewer ker van de drankgroothandel sprak. Deze medewerker zorgde ervoor dat de hoofddader 's nachts naar binnen kon om naar believen sterke drank in te slaan. Pas op 8 oktober 2004 kwam de diefstal aan het licht. Een oplettende schoonmaakster lichtte de leiding van het bedrijf in over de vreemde figuren die 's nachts in het pand rondspook ten. De hoofddader werd in januari vorig jaar door de rechtbank in Den Haag" veroordeeld tot vijf tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voor waardelijk. Daarnaast kreeg hij een boete van 5000 euro opge legd. De medewerker van het be drijf kreeg voor zijn rol in het ge heel een werksti-af van 240 uur en zes maanden voorwaardelijk opgelegd. De drie verdachten die gisteren in hoger beroep stonden vinden dat zij in vergelijking tot de me dewerker van het bedrijf onrede lijk hoog zijn gestraft. De twee mannen werden veroordeeld tot 240 uur werkstraf en drie maan den voorwaardelijke gevangenis straf. De vrouw kreeg 160 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke celstraf. En dat terwijl hun rol volgens hen veel geringer was dan die van de be- drijfsmedewerker. De aanklager bij het hof, C. Strack, vond echter dat de po litierechter tot het juiste vonnis was gekomen en eiste dezelfde straffen. Uitspraak over twee weken. VLAKE - In de Sequoiahof aan de Kanaalweg in Vlake wordt zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur een tuinfair gehouden. Het thema van de fair is houtbe werking. Een kettingzaagkunste naar geeft een show en er zijn schilders, tekenaars, boetseer- ders en makers van decoratieve dingen voor huis en tuin aanwe zig. Ook is er een kwekersmarkt met agapantis, clematissen en andere aparte planten. (Advertentie) achter in de winkel Let op onze braderie aanbieding rrrr Huk lingt Dolft/Sigieriitriil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29