Geluidsgrens knevelt concerten PvdA wil ook debat over kiesstelsel in Zeeland Sociale zaken Goes valt niets te verwijten 10 s mM'" m ,v Maand menu 23,50 tel. (01 I Hi 418 019 w w wt «-1 .i n n roes Promotie baalt van collegebesluit over evenementen op Grote Markt déDRVKKERY Een peuter maakt gretig gebruik van de spelletjes tijdens de Straatspeeldag in Kattendijke. fobTrack.nl Raad van State steunt windmolens Extra parkeerzoneborden in Goes Drie jaar cel voor ontucht zeeuwse almanak Kever dactie: 0113-315649 t/w.pzc.nl nail:redactie@pzc.nl stbus 31, 4460 AA Goes vertentie-expioitatie: ■ol d- en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0114-372770; tionaal: 020-4562500. bnderdag 1 juni 2006 Om te beginnen een salade met gegrilde tonijn. Dan volgt een Grietfilet met een heerlijk sausje en diverse overheerlijke garnituren. Als afsluiting een flensje met gecarameliseerde sinaasappel. editie Bevelanden-Tholen r- or Frank Balkenende r. 3ES - De Stichting Goes Pro- 9)tie is zwaar teleurgesteld eer het feit dat er per jaar ïar één evenement op de Gro- Markt het geluidplafond van e decibel mag overschrijden. Iviseur A. Schuurbiers voor- 0;t verschraling van het muzi- Ie aanbod. e stichting had voor drie evene- ^ïnten per jaar vrijstelling ge- 'aagd. Het Goese college van 6 .rgemeester en wethouders e.jst dat verzoek af. Schuur- ars: „Dat is jammer, gezien ït t feit dat vorig jaar tijdens het q oileum Goes 600 alle geluidsli- seten zijn losgelaten en er uit- Gidelijk fantastische evenemen- ea hebben plaatsgevonden die el bezoekers trokken en veel ithousiasme hebben losge- aakt. We maken nu een ver- hrikkelijke pas op de plaats, ït beleid is dit punt nogal con- rvatief." Het college heeft (in aerderheid, SGP/CU-wethou- r J. Adriaanse is tegen) bij wij van uitzondering voor- dit v wel twee vrijstellingen ver- ;nd, mede omdat pas dik een If jaar na dato het verzoek jn Goes Promotie is beant- iord. De stichting was in de isenliggende periode genood- kt- al een aantal evenemen- n te plannen op de Grote arkt, waaronder Goes in Con- rt op 20 augustus met onder >er Racoon, Krezip en Guus ïeuwis. dgend jaar blijft alles bij het de. Er mogen acht evenemen- n plaatsvinden, waarvan een- - Advertentie IBVAKANTIEVIILING Pak KUINtJIS pp n KNAUÏR een ■topreis voor een KNALPRIJSI Kijk op de Kleintjesmarkt pagina's in deze krant of op le itjesknaller.nl voor de VAKANTIE van de week! www.kleintjesknaller.nl tje zonder geluidslimiet. Dat be perkt de mogelijkheden van Goes Promotie en andere organi satoren aanzienlijk. Adviseur Schuurbiers van de stichting voorziet verschraling van het muzikale aanbod: „Op muziekgebied kun je niet veel meer op de autovrij gemaakte Grote Markt. Grote bands als Blof en Racoon haken geheid af als er geluidsgrenzen worden vastgelegd. Zulke bands willen niet het risico lopen dat er tij dens een concert allerlei aanpas singen moeten worden gedaan, omdat er ergens een ambtenaar geluid staat te meten. Boven dien werkt deze regel in de hand dat we als Goes Promotie geen evenementen organiseren die qua geluidsproductie een risico vormen." Volgens wethouder M. Diele- man (CDA), die namens het col lege het standpunt vertolkt, is het collegeprogramma klip en klaar over lawaaiproducerende evenementen: eentje per jaar bo ven de 85 db-grens. „Meer vin den wij niet passen, ook met het oog op omwonenden. Het Goese stadshart kan ook bruisen met evenementen die minder luid ruchtig zijn." Schuurbiers werpt tegen dat 85 decibel een bijna onwerkbare grens is en niet alleen voor pop concerten. „In juli is er een draaiorgelconcours. Dan staan er twintig draaiorgels op de Gro te Markt, die samen ook veel db's produceren. Ook een taptoe kan boven de 85 db komen, al leen klagen mensen daar minder over dan over popmuziek." De stichting had de gemeente ge waagd voor evenementen die on der het geluidregime vallen een plafond te hanteren van 95 deci bel. Dat is vorige week op de Grote Markt beproefd tijdens Hemelpop. „Dat werkte prima. Er is geen enkele klacht binnen gekomen. Daarom vinden we het zo jammer dat het college nu dit besluit heeft genomen, ter wijl we in overleg waren over de 95 db-grens." Dancetour Dit jaar kunnen er ook proble men ontstaan door het collegebe sluit. Eén van de twee vrijstellin gen is gebruikt voor Hemelpop. De tweede wordt vrijwel zeker toegekend aan Goes in Concert. Dat betekent dat de Dancetour Goes (30 juli) onder de 85 db moet blijven. Woordvoer M. Koe koek van het organiserend bu reau B.O.D. Events kan niet in schatten of dat mogelijk is. „We werken met een speciaal line-ar- ray-systeem dat ervoor zorgt dat het geluid voor het podium blijft hangen, maar alles hangt af van de plek waar wordt geme ten. Ik zal snel met de gemeente hierover contact zoeken." Advertentie door Frank Balkenende KATTENDIJKE - Bibberkoud is het woensdag. Leerlingen van De Katten- schulp in Kattendijke laten zich echter niet door het kwik uit het veld slaan. De schoenen, jas en T-shirt gaan al snel uit om met ontbloot bovenlijf een buikschuiver te maken op een ingezeept zeil. Het levend sjoelen is de klapper van de straatspeeldag, ook al houden en kele jochies er een doorweekte broek aan over. Hartje Kattendijke is woensdagmiddag het domein van kinderen. Een stuk van de Dorpstraat is afgesloten voor auto verkeer. Niet alleen om kinderen veilig te kunnen laten spelen op straat, maar ook om automobilisten te wijzen dat ze soms best hard rijden, terwijl vanuit de zijstraatjes nogal eens kinderen komen aanfietsen, steppen of wandelen. Vooral als auto's vanuit de richting Kapelle het dorp binnenrijden, kan dat gevaarlijke situaties opleveren. Vlak voor de muziektent ligt een bocht, waardoor bestuurders geen goed zicht hebben op wat er zich afspeelt in het dorpshart. „Bovendien weten ze niet dat leerlingen hierlangs komen als de school uitgaat", zegt directeur L. Kosters van De Kattenschulp. Vandaar vraagt de school tijdens de jaarlijkse straatspeeldag van verkeers veiligheidsorganisatie 3VO extra aan dacht voor de zwakke weggebruikers. Een groot deel van de 36 leerlingen maakt bijvoorbeeld verkeersborden, die een tijdje langs de doorgaande route worden geposteerd. Annique (10) en Wil- lemijn (10) hebben er leuzen op geschre ven: Pas op, rijdende kinderen en Pas op, spelende kinderen! Ook in de spelletjes zit een stuk verkeer- sopvoeding. Zo moeten teams een slachtoffer op een plank (een denkbeel dige brancard) meevoeren over een hin- dernisbaan. Een ander huzarenstukje vormt het achteruit inparkeren van een skelter. Dat lijkt eenvoudig, maar niet als de bestuui'der geblinkdoekt is. Uiteraard is er ook aan de peuters ge dacht. Die mogen van de glijbaan sui zen, hoppen op een skippybal of rond- tuffen in een plastic tractor. Voor de oudere kinderen staat er vlakbij het, door de afsluiting geïsoleerde, café een auto die ze als team van zijn plaats moe ten zien te trekken. De auto blijft eenzaam staan, omdat de attractie van de dag lonkt: levend sjoe len op het grasveld bij de kerk. Geïntro duceerd door vrijwilliger Flory Luke, moeder van een leerling, maar tevens docente sportieve recreatie en toerisme foto Willem Mieras aan sportopleiding Cios in Goes. Ze heeft drie landbouwzeilen achter elkaar gelegd, nat gespoten en ingezeept. Op de zeepbaan staan pilonnetjes, zodat ie der kan zien hoe ver hij komt. Stevige bries of niet, bij de oudere jon gens gaan meteen de kleren uit. Een flin ke aanloop en dan schuiven op buik of billen. Hilariteit bij de toeschouwers. Uiteindelijk komt Mark met een buikschuiver halverwege het tweede zeil, een prestatie die niet wordt geëve naard. Kletsnat druipt hij af, terwijl Kattendijke zich alweer bescheurt om de volgende joker die een snoekduik maakt. Het is een mooie opmaat voor het schoolkamp. Volgende week slaan de leerlingen hun bivak op in het scouting- centrum in Bergen op Zoom, waar het Cios een aantal spannende spelletjes op touw zet. Advertentie Markt 51 Middelburg T0118 886 886 't Betere werk! door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Pechtold (D66, Bestuurlijke Vernieu wing) moet ervoor zorgen dat ook in Zeeland een debatbijeen komst wordt georganiseerd van het Burgerforum Kiesstelsel. Dat vindt PvdA-Kamerlid Blom. Hij heeft daarover schrif telijke vragen gesteld. Het Burgerforum Kiesstelsel brengt in november een advies uit over de manier waarop in Ne derland de Tweede Kamer wordt gekozen. Het forum telt 140 leden uit alle provincies. Er doen vier Zeeuwen mee. Op het ogenblik wordt in Neder land een serie-regionale debat bijeenkomsten gehouden waar bij iedereen kan meepraten over het burgeradvies. Alleen in Zee land en Drenthe staan geen de batten gepland. De voor Zee land dichtstbijzijnde bijeen komst is op 19 juni in De Maagd in Bergen op Zoom. Blom en zijn fractiegenoot Dub belboer laten in hun vragen aan Pechtold blijken het daar niet mee eens te zijn. Ze vragen de minister of het klopt dat aan het Burgerforum 5 miljoen euro wordt uitgegeven en zo 'kosten noch moeite worden gespaard' om leden te onderrichten, profes soren van naam en faam te be trekken, weekeinden in confe rentieoorden door te brengen en mooie publicaties te produce- DEN HAAG - De Raad van State heeft de protesten afge wezen van omwonenden en camping Anna Friso in Kam perland tegen cle bouw van vijf windturbines in de Jacobapolder/ Rippolder. Volgens de Raad van State heeft het provinciebestuur terecht afgezien van het laten uitvoeren van een milieueffectrapportage (mer) door ini tiatiefnemer Kamperwind. Dat is op het randje, omdat de windturbines een gezamen lijk vermogen hebben van vijftien megawatt zodat een mer eigenlijk vereist is. De Raad van State heeft echter vertrouwen in het verhaal van de provincie dat de fabri kant de windturbines zodanig kan afstellen dat de geza menlijke capaciteit net onder de vijftien megawatt blijft. Op die manier hoeft Kamperwind geen kostbaar en risi covol mer-rapport te laten maken. De veertien agrariërs die in Kamperwind zijn verenigd gaan 17 miljoen euro in het project investeren. GOES - In en rond de Goese binnenstad komen meer bor den die bezoekers wijzen op de parkeerzones. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten na klachten van beboete automobilisten die zich er niet van bewust waren dat ze parkeerden op een plek waar voor moet worden betaald of die is ingeruimd voor vergunning houders. De borden die automobilisten erop wijzen dat ze een par- keerzone binnengaan, staan nu vooral aan rondwegen en invalswegen. Volgens wethouder M. Dieleman (CDA, ver keer en parkeerbeleid) is het noodzakelijk extra borden te plaatsen. „Juridisch gezien zijn we het niet verplicht, maar het is wel zo bezoekersvriendelijk om mensen her haaldelijk te attenderen op de parkeerzones." Hoeveel borden erbij komen, kan Dieleman nog niet zeggen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 38-jarige inwoner van Wemeldinge wegens sek sueel misbruik van drie jonge meisjes veroordeeld tot drie jaar cel. Aan de slachtoffers moet hij ruim 12.00.0 euro schadevergoeding betalen. De man begon met de seksuele handelingen toen de meis jes twaalf, veertien en vijftien jaar oud waren. Zij kwa men tussen 1997 en 2003 bij hem op de boerderij om de paarden te verzorgen. Twee meisjes werden verkracht. Een van hen raakte zwanger van hem en liet abortus ple gen. De seksuele contacten tussen de boerenzoon en twee meisjes duurden drie jaar. Het derde meisje kwam tijdens de vakantie van haar vriendin op de boerderij. Het Open baar Ministerie had ook drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de Wemeldingenaar, die de zedenmisdrijven ontken de. ren. „Bent u het met ons eens dat de kosten van het organise ren van regionale bijeenkom sten in Drenthe en Zeeland in het niet vallen bij de gemaakte overige kosten?", willen de PvdA'ers weten. Kiesdistrict Ze vragen zich of dit een voorbo de is voor een districtenstelsel waarin Drenthe en Zeeland straks geen apart kiesdistrict zijn. Volgens Blom en Dubbelboer zou het van respect getuigen naar de inwoners van Drenthe en Zeeland als daar toch bijeen komsten worden georganiseerd. Ze vragen Pechtold of hij bereid is dat alsnog te doen. door Harmen van der Werf GOES - Alles moet op alles wor den gezet om eind dit jaar het geld besteed te hebben dat de ge meente Goes vorig jaar over hield voor het aan werk helpen van uitkeringsgerechtigden. Wethouder J. Adriaanse (SGP, sociale zaken) reageert zo op fel le kritiek van de WD-fractie de ze week. De gemeente Goes hield in 2005 ruim 900.000 euro aan tewerkstellings- oftewel reïntegratiegelden over. 'Onbe grijpelijk', noemde de VVD in Goes dat. De liberalen gaven vervolgens de afdeling sociale zaken ervan langs. De bureau cratie binnen de afdeling zou niet bijdragen aan een snelle te rugkeer van mensen zonder werk op de arbeidsmarkt. Wethouder Adriaanse steekt 'het financiële probleem' niet on der stoelen of banken. Van de 2,5 miljoen euro die Goes jaar lijks voor reïntegratie van werk zoekenden krijgt, bleef vorig jaar 930.000 euro over. „In 2003 en 2004 is dat geld helemaal op gegaan", vertelt de wethouder. „Er is zelfs meer uitgegeven, maar in 2005 is dat opeens ver anderd." Pas op de plaats Als oorzaak noemt Adriaanse het schrappen van de gesubsidi eerde id- oftewel Melkert-ba- nen, maar dat kan, erkent hij, onmogelijk de enige verklaring zijn. De in het voorjaar aangetre den, dus vrij nieuwe wethouder veronderstelt dat de afdeling so ciale zaken in 2005 'even een pas op de plaats heeft gemaakt'. Een nieuw beleidsplan voor de reïntegratie van uitkeringsge rechtigden moest nog door de politiek worden vastgesteld. Adriaanse wil hoe dan ook de af deling sociale zaken geen verwij ten maken, zoals de WD-frac tie heeft gedaan. „De mensen die daar werken, zijn enthou siast en inventief. Gebeurt er toch iets zoals vorig jaar, dan moet het college van burgemees ter en wethouders, de verant woordelijke wethouder voor so ciale zaken, actie ondernemen. Maar kennelijk is niet op tijd ge signaleerd dat er zoveel geld zou overblijven. Wij hebben in elk geval nu een groot voordeel: voldoende middelen." Terug Dat is niet alleen luxe. Als Goes te veel reïntegratiegelden niet besteedt, moeten die deels terug naar de rijksoverheid. Zo ver is het volgens Adriaanse nog lang niet. „Jaarlijks mag zeventig procent van het budget worden meegeno men naar het volgend jaar. Pas als we vaker zoveel geld over houden als in 2005, lopen we daar tegenaan. We gaan alles op alles zetten om dat te voorko men, vooral om de zevenhon derd bijstandsgerechtigden in Goes aan de slag te helpen. Is het niet in een betaalde baan dan wel via een reïntegratiepro- ject als de Oosterscheldewerf of vrijwilligerswerk. Niemand mag meer zomaar thuis komen te zitten." Ze zaten aan de bar. Biertje. Het gesprek ging over man nenzaken: voetbal, zeilen, au to's, vrouwen. „Ben jij monogaam?" vroeg de een pardoes aan de ander. De aangesprokene keek ver rast op, maar herpakte zich snel: „Ik ben zo monogaam als een Westkappelse platte- buiskachelkever. De volgende vraag lag voor de hand: „Is die monogaam dan?" „Weet ik niet", sprak de West kappelse plattebuiskachelke- ver. „Dat is nog een van de ge heimen van de natuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27