Verzekeren auto wordt goedkoper Gelijkheid economie Zuid-Afrika is lastig Croma en Smac aan de Costa Jongere arbeidskrachten houden al rekening met werken tot na hun 65e Pc voor een prikkie 25 ievige concurrentiestrijd Minder mensen in de bijstand Werkloosheid Duitsland daalt flink Dexia controleert Turkse bank Economie India groeit 9,3 procent Kroes beboet kartel plexiglas profijt donderdag 1 juni 2006 Tekorten op de arbeidsmarkt zullen er toe leiden dat de pensionering wordt uitgesteld. foto Cees Zorn/GPD door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Jongere ambte naren en leerkrachten houden er al rekening mee dat zij na hun 65e moeten doorwerken. Zij zijn er zich van bewust dat de tekorten aan werknemers langer doorwerken noodza kelijk maken". De 45-minners - vinden dit geen probleem, als er vormen van deeltijdpen sioen, seniorendagen en meer waardering tegenover zullen staan. "Dat blijkt uit een onderzoek dat het Researchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt (ROA) in opdracht van pen sioenfonds ABP. De onderzoe kers stellen vast dat het den ken over pensioen heel snel is veranderd. Het prepensioen staat niet meer centraal. Wel verwacht de helft van de werk nemers vijf tot tien jaar voor de definitieve pensionering in deeltijd te werken, het liefst drie dagen per week. Deeltijd pensioen en flexibeler werktij den zou tweederde van de wer kenden aanzetten later met pensioen te gaan. De onderzoekers stelden ook vast dat meer aandacht en on dersteuning voor oudere werk nemers leidt tot een toename van het werkplezier en minder fixatie op vervroegde pensione ring. Er is verder niet echt spra ke van een financiële drijfveer om de pensionering uit te stel len. Men wil niet langer wer ken om meer pensioen op te bouwen - wel sluiten mensen aanvullende verzekeringen om pensioengaten te dichten. Voor al oudere werknemers nemen liever genoegen met een lagere pensioenuitkering, dan dat zij langer werken om een hoger pensioen te bereiken. Versobering De omslag in het denken is ver oorzaakt door de versobering van pensioen en prepensioen in de afgelopen jaren. Bijna tweederde van de 45-minners denkt pas met 65 jaar of nog la ter te kunnen stoppen met wer ken. De 45- tot en met 56-jari- gen verwachten nog altijd dat er enig prepensioen is te ver wachten. Jongere mensen zijn gemakke lijker te prikkelen tot langer doorwerken dan de 45-plus- sers. Meer waardering, bonus sen, thuis werken, deeltijdpen sioen, meer verantwoordelijk heden en een groter beroep op kennis en ervaring - zij scoren allemaal hoger onder jongeren als zij benut kunnen worden om later met pensioen te gaan. Het is duidelijk dat het uitstel van pensioen nauwelijks een optie is in organisaties waar ouderen vooral als een pro bleem worden gezien. Het om gekeerde wordt bereikt als er in de oudere werknemers wordt geïnvesteerd. Het leeuwendeel van de werk nemers in de publieke sector vindt dat zij zelf verantwoorde lijk is voor de eigen loopbaan ontwikkeling. Liefst 89 pro cent is bereid zich bij te scho len als dat nodig is. GPD oor Rik Elfrink IINDHOVEN - Tussen autover- ekeraars is de afgelopen maan- en een messcherpe concurren- iestrijd losgebarsten. Autover- ekeringen zijn daardoor fors oedkoper geworden. Met name erzekerden die overstappen, runnen profiteren van spectacu- aire actiekortingen. Daardoor vordt de premie in sommige ge- rallen gehalveerd. Dat stelt de onafhankelijke :onsumentorganisatie Indepen- ler.nl. „Verzekeraars rollen >ver elkaar heen met prijsverla gingen", zegt E. Hilhorst. „Er is sprake van een prijzenoorlog. \egon, Delta Lloyd, Ohra: illemaal willen ze zoveel moge- ijk nieuwe klanten. Daardoor morden actiekortingen van bij voorbeeld 15 procent geven. Dmdat mensen met een dure po- is de afgelopen jaren nauwe- ijks overstapten, kan het voor deel voor hun nog forser uitpak- Ken." Met name door de komst van in ternet is de markt voor autover zekeringen een stuk transparan ter geworden, signaleert Inde- pender.nl. „Het is eenvoudig om de aanbiedingen met elkaar te vergelijken", zegt Hilhorst. „Ook belangrijk is dat de totale schadelast voor verzekeraars af neemt. Daardoor ontstaat ruim te om meer met de premies te kunnen doen." Actietarief Volgens Hilhorst is Delta Lloyd een van de aanstichters van de huidige prijzenoorlog. De ver zekeraar erkent de prijzen fors te hebben verlaagd. „Wij heb ben de afgelopen maanden een actietarief ingevoerd en bera den ons op een nieuw stan daard-tarief. Waarschijnlijk zal dat lager uitvallen dan nu", al dus een woordvoerder van Delta Lloyd. Het concern wil zelf niet van een prijzenslag spreken. „Wel kun je stellen dat de markt zeer concurrerend is." Interpolis komt ook tot die conclusie. „Veel verzekeraars bieden flinke kortingen. Maar dat betekent niet dat de service altijd van hetzelfde niveau is." Independer.nl onderbouwt de bevindingen verder door de goedkoopste verzekeringen van dit jaar met die van vorig jaar te vergelijken. Zo signaleert de consumentenorganisatie dat een all-risk verzekering voor een Opel Astra ongeveer 13 procent goedkoper is geworden. Hil horst: „Aanbieders van autover zekeringen moeten zich wel op de prijs profileren. Daardoor komt de markt in beweging. Die zat de afgelopen jaren muurvast omdat veel verzekerden tevre den waren over hun verzeke raar." GPD DEN HAAG - Het aantal bij standsuitkeringen is in het eer ste kwartaal van 2006 verder ge daald. Op 31 maart werden er 326 duizend bijstandsuitkerin gen geteld, ruim 2000 minder dan een kwartaal eerder. Dat meldde gisteren het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Sinds maart 2005 nam het aan tal bijstandsuitkeringen met 14.000 af. De afname komt voor 80 procent voor rekening van mensen tot 35 jaar. GPD NEURENBERG - Het aantal werklozen in Duitsland is in mei met 250.000 gedaald naar 4,53 miljoen. Dat maakte het Duitse arbeidsbureau gisteren bekend. Daarmee nam de werkloosheid met 0,7 procentpunt af naar 10,8 pro cent. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden daalde het aantal mensen zonder baan met 93.000. Dat cijfer is veel hoger dan de 15.000 waar analisten op hadden gerekend. Het aantal werklozen in het westen van Duitsland daalde met 50.000, in het oosten van het land was dat 43.000. Het nieuws is een opsteker voor de Duitse bondskanselier Angela Merkel, die de bestrijding van de werkloosheid tot een van de speerpunten van haar beleid maakte. Vorig jaar kwam het aantal werklozen in Duitsland boven de vijf miljoen. Dit droeg bij aan de verkiezingsnederlaag van Merkels voorganger Schroder. Duitsland heeft de grootste economie van Europa. ANP PARIJS - De Frans-Belgische financiële dienstverlener Dexia neemt een controlerend belang van 75 procent in de Turkse Denizbank voor 2,44 miljard dollar (1,9 miljard euro). Dat maakte Dexia gisteren bekend. De Frans-Bel gische onderneming wil een belangrijke speler worden in Turkije. De aankoop wordt deels gefinancierd via de uitgifte van aandelen ter waarde van 1 miljard euro. Daarnaast komt er geld vrij uit de verkoop van bezittingen van Dexia. De transactie moet eind dit jaar rond zijn. ANP NEW DELHI - De economie van India is in de periode ja nuari - maart een stuk sneller gaan groeien. In het vierde kwartaal van het begrotingsjaar 2005/2006 bedroeg de groei 9,3 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat cijfer is hoger dan de 7,8 procent waarop analis ten hadden gerekend. In het derde kwartaal kwam de groei volgens een nieuwe opgave uit op 7,5 procent. Het groeicijfer over het afgelopen kwartaal komt dicht in de buurt van de 10,3 procent die China in dezelfde perio de liet zien. De groei over het hele begrotingsjaar zal nu vermoedelijk uitkomen op 8,4 procent. De landbouw, die goed is voor bijna een kwart van de Indiase economie, groeide in het vierde kwartaal 5,5 procent. De expansie in de diensten sector bedroeg 8,9 procent. ANP BRUSSEL - Europees Commissaris Neelie Kroes (concur rentiebeleid) heeft vier bedrijven die verboden prijsaf spraken maakten op het gebied van perspex, plexiglas en andere soorten kunststof glazen een gezamenlijke boete opgelegd van 344 miljoen euro. Dat is gisteren bekendge maakt door de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EU. De betrokken ondernemingen zijn Arkema, ICI, Lucite en Quinn-Barlo. Deze zijn geen van alle afkomstig uit Neder land. Een vijfde concern, het Duitse Degussa, krijgt geen boete opgelegd wegens deelname aan de kartelvorming. Dat komt doordat de onderneming heeft meegewerkt aan het onderzoek van de Commissie naar de verboden prijsaf spraken. ANP door Jasper van de Kerkhof Stel, u hebt een computer die het nog wel doet maar die - laten we het netjes zeg gen - niet meer echt van deze tijd is. Het interne geheugen schiet tekort, de processor is eigenlijk te langzaam en u hannest nog steeds met flop pies die verder niemand meer gebruikt. Wat dan? Optie 1: u koopt de toebeho ren om uw pc weer helemaal 'up-to-date' te maken. Een nieuwe (of extra) harddisk bij voorbeeld kost 75 tot 200 eu ro waarmee u weer een tijdje vooruit kunt. Kijk voor een prijs- en kwaliteitsvergelij- king op www.kieskeurig.nl. Maar let op: een nieuwe schijf inbouwen is lastig en vereist enige kennis van computers. Op niet al te oude computers kan ook heel eenvoudig een usb-stick worden aangesloten die (beperkt) extra opslag ruimte biedt. Behalve de harde schijf kan ook een processor, cd-bran- der, netwerkkaart en ga zo maar door worden vervangen of toegevoegd. Op internet we melt het van de postorderbe drijven die toebehoren voor pc's aanbieden. De Consumen tenbond hanteert als vuistre gel dat het loont om een oude computer te verbeteren als het bij één serieuze ingreep blijft. Optie 2: u trekt uw beurs en koopt een nieuwe computer. Geen gedoe met inbouwen en genieten van een apparaat dat is voorzien van de aller modernste snufjes. De vraag of u daar ook ooit gebruik van maakt, kunt u natuurlijk alleen zelf beantwoorden. Veel mensen gebruiken de pc vrijwel alleen voor tekstver werken en surfen op internet, waarvoor een processor van 1 Ghz en een werkgeheugen van 256 MB ruim voldoende is. Gebruikt u de computer ook voor eenvoudige spelletjes en andere toepassingen, kies dan voor een wat snellere proces sor (2 Ghz). De nieuwste gene ratie processors (3 Ghz) is al leen nodig voor supersnelle actiespellen en ingewikkelde fotobewerking. Flink intern geheugen (512 MB of meer) is dan ook handig. Supermarktketens Aldi en Lidl en zelfs drogisterij Kruid vat stunten nogal eens met scherp aanbiedingen voor computers, vaak de nieuwste modellen en ook nog eens met software erbij. Dat is interes sant als u bedenkt dat de pc's van Aldi en Lidl goed uit de test van de Duitse consumen tenbond komen. Maar ga wel na of u die moderne foefjes ook écht nodig hebt, anders is die 'voordelige' aanschaf nog steeds een duurkoop. Boven dien kunt u natuurlijk niet van het kassameisje verwach ten dat ze u van uitgebreid ad vies voorziet, dus is het ver standig voor de aankoop meer informatie in te winnen. Direct kopen bij de fabrikant, bijvoorbeeld op www.dell.com of www.gate- way.com is meestal goedko per dan in de winkel. Let wel op de verzendkosten en be denk dat u moeilijker uw recht kunt halen dan bij de winkel op de hoek als er eens iets mis mocht zijn. Tweedehands Het voordeligst is een eenvou dige merkloze computer (een zogenoemde 'kloon'). Op dumpdagen, in speciale win kels en via websites als Markt plaats zijn tweedehands com puters te koop. De prijs is veel lager dan voor een nieuw apparaat, maar daar staat te genover dat u niets weet van de geschiedenis van uw aan koop en meestal geen garan tie krijgt. Vraag in elk geval om een demonstratie en neem iemand mee die verstand heeft van computers. Gaat u deze zomer de grens over, kijk dan ook eens naar de prijzen van computers in het buitenland. Pc's gekocht in EU-landen mogen zonder invoerrechten door de Neder landse douane. In Duitsland bijvoorbeeld liggen de prijzen door het lagere btw-tarief on geveer tien procent lager dan hier. Kijk voor een prijsverge lijking op www.preissuch- maschine.de en www.preis- trend.de. Ook goed om te weten: eind 2006 komt Microsoft met de Windows Vista. De introduc tie van een nieuwe versie van het populaire besturingssys teem is traditioneel hét mo ment om 'verouderde' model len voor een spotprijs op de kop te tikken. GPD Smek moet je zeggen, maar wij zei den Smak tegen Smac. Van Unox. Het ging in blokjes door de macaroni. Heerlijk. Maar weinig lezers van rond de vijftig jaar oud zullen niet weten waar het hier over gaat. De oer-Hol- landse macaronischotel. Elleboogjes. Je wist niet eens dat er an dere vormpjes pasta waren. Ik verloor Smac uit het oog, wist niet dat het nog bestond en al helemaal niet dat het te genwoordig gemaakt wordt van kipkar- kassenpulp. Dat krijg je als je over nieu- we etenswaren schrijft waarvan je denkt dat ze je nog gelukkiger maken. Je vergeet de oude. Ik hield een lezing over eetgewoontes. I Ik had het over het bord elleboogjes met blokjes Smac. Dikke pret. Ik hoef- I de het maar te noemen of de zaal viel om. Het is kennelijk leuk om herinnerd te worden aan de eenvoudige dagelijk se kost van weleer. Maar hoezo van weleer? Voor een tv-op- name ging ik naar Spanje. Kwam in een gebied waarvan ik de naam alleen kende uit Nederlandse liedjes. De Cos ta Brava. Een klein auto-uurtje noord van het vliegveld Barcelona ligt aan de Middellandse Zee de badplaats Blanes. Hier komen elk jaar duizenden Neder landers. Restaurants hebben menukaar ten met plaatjes van de gerechten, voor de toeristen die de namen van de Spaanse schotels niet kennen. Liever dan gaan liggen onder een sterk rui kend laagje factor 10 zou ik hier elke dag uit eten gaan in de lome schaduw. Wat kunnen ze koken, de Spanjaarden. Maar loop door de straten achter de boulevard. Je ziet dat menig vakantie ganger er niet van weten wil en liever eet wat hij van thuis gewend is. Er zijn Hollandse cafés, er is Hollandse patat, er zijn Hollandse pannenkoeken. En sinds vorig jaar is in Blanes een Neder landse supermarkt gevestigd, naar mo del van eenzelfde super die vijf jaar ge leden werd geopend in Alicante. Het is geen grote supermarkt: in een Ne derlandse stad zou het een buurtsuper worden genoemd. Op de gevel hangt een schoolbord waarop gekrijt staat dat Nederlands personeel wordt ge vraagd. In de etalage een tekst met de aanbeveling van Nederlandse speciali- teiten zoals frikadel en shoarma. Geen reden tot oer-Hollandse kopzorg met een, deze shoarma is niet van schaap maar van varkensvlees en van het ver trouwde merk Mora. Naam van de supermarkt: Appie Heijn. Met moderne verkoop ook via het inter net, www.appiehein.com. De winkelier verzendt Hollandse waar door heel Spanje en zelfs Portugal. Drop natuur lijk. En hagelslag. Wil je weten wie wij zijn, zoek je naar wat nou het wezenlijke culinaire ken merk is van de Nederlander, dan moet je een uur in deze winkel in Spanje rondhangen. Ik heb een lijstje aange legd, een portret eigenlijk. Aan welke boodschappen herkent men de origine le Nederlander op vakantie in een vro lijk warm land? Croma, Bona, Becel en Diamant vloeibaar. Bamischijven, loempia kip, Mora Mexicano's, kroket ten van Kwekkcboom. Roze zalm uit blik, Aardappel Anders ham/kaas, zure haring, Honig mix voor boerenomelet en goulashmix. Een knijpfles jus van Maggi, cup a soup Toscane, Koeleman appelmoes en Koeleman partyaugur ken. Een pot doperwten met wortel van Hak, Wasa Knackebröd, Ligakoeken, Brinta. Bruine basterd, Lassie tover- rijst. Bounty en Mars, alle snoep van Haribo, Sportlife kauwgum, Engelse drop, een assortiment Venco, negerzoe- nen van Buys. Zeven soorten smeerkaas van Slankie en Goudkuipje, huzarenslaatjes, dubbelvla van Campi- na. Pepsi light, Fristi, Spawater. Zwit- sal antiklitshampoo, Libresse invisible. Maar dan het feest van herkenning, zo ver weg van huis. Daar staan ze te glim men, de vierkante blikjes van Unox met een sleuteltje op de bodem gesol deerd om ze mee open te draaien. We zullen de Spanjaarden eens leren wat lekker is. Elleboogjes met Smac! Wouter Klootwijk door llona Eveleens JOHANNESBURG - Twaalf jaar na het einde van de apart heid wordt de Zuid-Afrikaanse economie nog altijd gedomi neerd door de blanke minder heid. Een actieplan van de over heid moet leiden tot economi sche gelijkheid van het zwarte deel van de bevolking. Een hele toer voor de meeste bedrijven. „Nederlandse bedrijven worste- _len net als de rest van het zaken leven in Zuid-Afrika met de uit voering van het plan. Nederlan ders compliceren het proces soms door hun ongeduld. As ik cijfers moet geven voor buiten landse bedrijven, dan scoren de Duitsers het hoogst en zitten Ne derlanders in de middenmoot sa men met de Fransen", oordeelt Kevin Lester. De advocaat advi seert leden van de Zuid-Afri- kaanse-Nederlandse Kamer van Koophandel over het actieplan. „Het proces gaat geleidelijk, want ongelijkheid opgebouwd over decennia vereist zorgvuldi ge afbraak. Bovendien is het uniek, want nergens ter wereld f hebben we daarmee ervaring op gedaan." Aanpassingen Enkele in het oog springende aanpassingen zijn dat de over- jheid erop aandringt dat een kwart van de aandelen van be- I drijven in handen komt van j zwarte Zuid-Afrikanen en dat - zij een voorkeursbehandeling krijgen bij sollicitaties en cur sussen. Voor elke bedrijfstak is een afzonderlijke lijst van aan passingen opgesteld. De rege ring wil de ongelijkheid zo snel mogelijk wegwerken, maar tege lijkertijd voorkomen dat de eco nomie instort. Dat gebeurde in het buurland Zimbabwe, nadat land van blanke boeren massaal was onteigend. Scorekaart Ondernemingen in Zuid-Afrika hanteren een scorekaart waarop hun aanpassingen staan ver meld. Een voordeel voor bedrij ven met een hoge score is dat ze bij overheidsopdrachten de voor keur krijgen. „Dat speelt voor ons een rol", vertelt directeur Martijn Kuipers van Mammoet, een Nederlands bedrijf dat bui tengewone transporten ver zorgt. „In 2010 wordt in Zuid-Afrika het wereldkampi oenschap voetbal gehouden. Bij de bouw van de stadions zijn grote kranen nodig zoals wij die hebben." De Zuid-Afrikaanse tak van Mammoet hevelde on langs vijftig procent van de aandelen over naar een Zuid- Arikaanse partner. Mammoet Nederland staat garant bij de bank voor de lening die de part ner daarvoor moest afsluiten. „We zijn bereid mee te doen aan de inhaalslag naar gelijkheid, maar ik ga geen zwarte Zuid-Arikanen een baan geven als ze niet aan de vereiste crite ria voldoen. Ik neem, ongeacht de huidskleur, de beste sollici tant", aldus Kuipers. Ian Mur doch, directeur van Philips in Zuid-Afrika, is enthousiaster over het overheidsplan dat moet leiden tot gelijkheid. „Ik ontsla geen blanken om ze te ver vangen door zwarten, maar breidt het bedrijf uit. Door ba nen te creëren, creëren wij een grotere afzetmarkt voor onze ei gen producten. Mensen met een inkomen kunnen zich een elek trische waterketel permitteren, of een televisie of een videore corder." In Zuid-Arika heeft Philips over de afgelopen jaren een constante groei gezien van zo'n twintig procent in bijna al le bedrijfstakken van het con cern. Maar ook Philips weigert volle dig te voldoen aan alle eisen van het actieplan. „Philips is een in ternationaal bedrijf en dat blij ven we. Wij hevelen niet een kwart van de aandelen over, noch aan zwarte, noch aan blan ke Zuid-Arikanen." Het over heidsplan is niet zaligmakend, maar moet in 2016, de eind datum voor de invoering, voor een betere economische balans hebben gezorgd. Economen ha meren erop dat het actieplan al leen onvoldoende is en dat toe gang tot goed onderwijs voor ie dereen eveneens van cruciaal be lang is. GPD De helft van het bedrijf Mam moet in Zuid-Afrika is in han den van een zwarte partner. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25