Grijze supermarkten verdwijnen In Ei geel Luchthavens van Parijs naar beurs Laurus-concern kwakkelt al sinds oprichting 23 Markt wordt na einde Konmar en Edah beheerst door prijsvechters en luxe zaken Kardan verdubbelt winst Walibi Flevo in andere handen Europa economisch optimistischer Inflatie eurolanden stijgt „Mest staat lyeehouders Jaan de lippen het bedrijf Werkfraude in het Westland donderdag 1 juni 2006 Winkelwagentjes van de Konmar bij een filiaal in Rotterdam. Met de verkoop van de supermarkten van Edah en Konmar dunt het grijze middensegment flink uit. foto Robert Vos/ ANP AMSTERDAM - De Israëlische investeringsmaatschappij Kardan heeft haar winst in de eerste drie maanden van het jaar verdubbeld. Dat liet Kardan, genoteerd aan de beurs in Amsterdam, gisteren weten. Het beheerd vermogen van de onderneming beliep per eind maart 2,1 miljard dollar, tegen 1,8 miljard dollar per- eind 2005. De winst onder de streep kwam uit op 30,5 mil joen dollar,, tegen 14,8 miljard dollar in het eerste kwar taal van vorig jaar. De omzet steeg met meer dan 60 pro cent naar ruim 231 miljoen dollar. Kardan is vooral actief in vastgoed. Bij deze activiteiten werd een winst behaald van bijna 45 miljoen dollar, tegen 6 miljoen dollar vorig jaar. De toename is volgens het be drijf vooral veroorzaakt door waardevermeerdering van de bezittingen. Kardan richt zich verder in mindere mate op financiële dienstverlening en de automotivebranche. Het winstcijfer werd gedrukt met bijna 17 miljoen dollar. Dat heeft te maken met uitstaande opties. ANP DRONTEN - Walibi World in Dronten heeft weer een nieuwe eigenaar. Nog geen twee jaar nadat het pretpark, dat toen Six Flags heette, verkocht werd aan Palamon/StarParks, wordt nu 'Compagnies des Alpes' de nieuwe bezitter. Dat bedrijf exploiteert naast themapar ken ook.skioorden. De naam Walibi blijft bestaan. Ook de Walibi-parken in Frankrijk en België zijn verkocht. Palamon behoudt al leen nog het Movie Park in Duitsland. De parken verwelkomden in 2005 in totaal ruim 4,8 mil joen bezoekers en behaalden een omzet van 112 miljoen euro. Walibi World in Dronten was een voortzetting van het agrarisch themapark Flevohof dat in 1971 de poorten opende maar in 1993 failliet ging. Het werd toen door de Walibi-groep overgenomen, die het later verkocht aan Six Flags dat het in 2004 weer afstootte. GPD BRUSSEL - De index voor het economisch sentiment is in mei licht toegenomen in zowel EU als eurozone. De toe name is echter minder spectaculair dan in eerdere maan den, zo blijkt uit de gegevens die de Europese Commissie gisteren heeft verspreid. In Duitsland en Spanje steeg het vertrouwen de afgelopen maand het sterkst. In Nederland ging de index na maan den stijging iets naar beneden. De index is samengesteld uit het vertrouwen van industrie, dienstensector, consu menten, winkeliers en bouwwereld. De Commissie meldde gisteren ook dat de index voor het zakenklimaat in mei licht daalde in de eurolanden. ANP LUXEMBURG - De inflatie in de twaalf eurolanden is in mei opgelopen tot 2,5 procent op jaarbasis. Dat blijkt uit een voorlopige schatting die bureau Eurostat gisteren pu bliceerde. In maart was het nog 2,2 procent. De Europese Centrale Bank (ECB) wil de inflatie onder de twee procent houden, maar vooral door de dure olie lukt dat niet. Financieel analisten denken dat de ECB daarom de rente binnenkort zal verhogen. ANP oor Tim Preger zej /aijMSTERDAM - Met de ver- el oop van de supermarkten van le dah en Konmar aan Plus, wolff, Jumbo en Albert Heijn le unt het grijze middensegment rgtink uit. rhj ileHet geeft de markt voor luxe n. apermarkten een flinke im- nculs", zegt Jan-Willem Grie- neink van het FoodService Insti- g jjut Nederland. „De beide over- g ames trekken de markt behoor- enjk op omdat de formules zich dachten op de bovenkant van de i [ïarkt." Ook de onderkant van 1 Vle markt, waarop vooral ketens >nls Aldi en Lidl zich begeven, 4 rijgt een stimulans. Grievink: unlk verwacht dat er winkels van tieldah op moeilijke vestigings- t jlaatsen aan discounters wor- 2 een verkocht. Die plekken lenen alich niet voor een luxe super." )oor de verkoop van Laurus ver- tofwijnen de twee supermarktfor- miules Konmar en Edah uit het p ijxaatbeeld Hiermee verdwijnt e en groot deel van de grijze mid- e ;enmoot. Dat zijn supermark- r £n die zich eigenlijk nergens in etjnderscheiden. „Dat is weer udunstig voor de industrie", legt •eprievink uit. „Jumbo is de lieve- ia.ng van de levensmiddelenin dustrie omdat deze keten veel 4 Jeuwe producten in het assorti- eipent opneemt. Jumbo voert bo- niendien relatief veel A-merken ijtn weinig huismerken." i-a;umbo groeit volgens de levens- onjiiddelenexpert uit tot een par- 0]1ij om rekening mee te houden. etiHet wordt zo langzamerhand 4aen belangrijke speler. Door die ,rtchaalgrootte krijgen ze ook jpakkelijker medewerking van i ^everanciers. Het is een wijze \et van Jumbo om de Konmar-fi- eijalen over te nemen." Woord voerster Colette Clooster- [jjpan-Van Eerd van Jumbo ver dacht dat de overname bij het a distributiecentrum in Veghel en kele honderden banen extra t \|aat opleveren. „We moeten de ;yieuwe winkels natuurlijk wel ?e;unnen bevoorraden. We blij- r'en werken met één distributie centrum. Wij geloven niet in Ir.- v)EN HAAG - De mestkelders ctan de varkenshouders dreigen e overstromen en de pluim veehouders stapelen de stront n>p achter de stal. Dat komt door miet koude en natte voorjaar en itrenge regels. De Tweede Kamer praat er vandaag over Bj?net minister Veerman (Land bouw). iftAls er niets gebeurt, vrees ik edat veehouders de deuren moe ien sluiten omdat ze niet meer 5'/an hun mest afkomen", voor spelt Hans Verkerk van Cumela «Nederland, de organisatie van jnesttransporteurs. Dat het rjnoeilijk zou worden op de Pmestmarkt was voorspeld. Dit 3 laar zijn de strenge Europese re- gïels ingegaan, waardoor boeren eigeel minder dierlijke mest op idiiun land mogen uitrijden dan jjtaarvoór. Maar de problemen 9gijn groter dan verwacht. Vee houders zitten met een over schot dat ze nauwelijks kwijtra ken. eOe belangrijkste reden daar door is de terughoudendheid bij akkerbouwers om mest af te hemen. De hoeveelheid minera den in de mest wisselt sterk. Daardoor weten akkerbouwers nooit precies of ze te veel, vol doende of te weinig meststoffen ©p de akkers brengen. Dat Ivordt pas na enkele weken dui delijk als de monsters zijn ge analyseerd. t«Als dan blijkt dat ze te veel be zin est hebben, worden ze hard ge straft door Brussel. Ze lopen "Ban een deel van hun Europese [Subsidies mis. „En dat kunnen ze niet hebben," weet Verkerk. ,De subsidie is het inkomen, tyvant de kosten en de opbreng sten van de gewassen houden el kaar in evenwicht." pe problemen zijn verergerd itdoor het koude en natte voor gaar. Daardoor kon er geen mest worden uitgereden. Toen het jveer verbeterde was het te laat ^pm alle mest weg te krijgen, ,(want de akkerbouwers begon nen al met zaaien en poten. Dat talles vertaalde zich in de prijzen ^ie veehouders moeten betalen j?m van hun mest af te komen. t(i,Het gaat om circa twintig euro rfter kuub, het dubbele van een rjaar geleden", aldus Verkerk. De boeren hebben zich tot de po litiek gewend. Ze willen dat er meer dierlijke mest uitgereden Jnag worden en verlangen meer ppslagmogelijkheden. GPD meerdere van dergelijke cen tra." Jumbo ziet het marktaandeel groeien van circa 3,5 procent tot rond de 4 procent. De omzet van de onderneming groeit dit jaar richting 1 miljard euro. „We ho pen zo snel mogelijk te kunnen beginnen met de inrichting van de winkels die we willen overne men." Jumbo is lid van de in koopcombinatie Superunie. Grotere winkels „Deze partij wordt een stuk ster ker", legt Grievink uit. „Niet al leen Jumbo is hierbij betrokken, maar ook Sligro en Sperwer, de eigenaren van Golff en Plus. Voor de andere leden van de in koopcombinatie kan dat effec ten hebben op hun inkoop. Dooi de grotere omvang van de combi natie kunnen ze ook betere con dities afdwingen." Ahold heeft 29 winkels overgenomen. Zes daarvan gaan naar dochter Schuitema en 23 naar dochter Albert Heijn. „Ahold wil graag grotere winkels", aldus Grie vink. „Die zijn moeilijk te krij gen omdat gemeenten in Neder land terughoudend zijn met het uitgeven van vestigingsplaatsen voor grote supers. De midden stand mort vaak omdat zo'n gro te supermarkt klanten weg trekt." Nu krijgt Albert Heijn er een aantal grote vestigingen bij. „Daar kunnen ze de formule AH XL verder uitrollen." ANP door Jeroen Seqenhout AMSTERDAM - Met de ver koop van Konmar en Edah neemt Laurus afscheid van twee van zijn drie supermarktketens. Het concern kwakkelt al sinds de oprichting in 1998. Een over zicht. Oktober 1998: Laurus ontstaat uit een fusie tussen De Boer Uni- gro en Vendex Food Groep. Augustus 2000: De nieuwe top man Ole van der Straaten, oud-bestuurder van de ijsjesdivi- door Henk Postma 's-HEER ARENDSKERKE - Ze denken er in het Engels. En han delen in nog minstens zes ande re talen. Voor het Amerikaans moederbedrijf is Vermeer Inter national, op het industrieterrein Eindewege, de springplank naar de rest van de wereld. Ze doen er zaken tot in Afrika en het Midden-Oosten. Om daar sleu- vengravers en grondboren, rots- verpulvermachines en boomver- snipperaars te verkopen. Het begon met een Gelderse fa milie, die halfweg de negentien de eeuw, in het kielzog van do minee H. P. Scholte, naar de Ver enigde Staten emigreerde. De Nederlanders nestelden zich in de landbouwgemeenschap van Pella, een plaatsje in de staat Io wa. Uit die familie kwam Gary Vermeer voort. Een man die be halve boer, ook uitvinder was. Steeds op zoek naar manieren om het werk op land te verlich ten, begon hij in 1948 met de productie van zijn eerste ont werp: een kiepkar. Een halve eeuw later werkten er 2800 men sen in zijn bedrijf, Vermeer Ma nufacturing, gespecialiseerd in de productie van machines voor het leggen van olieleidingen of telecomkabels, het verpulveren van rotsen, of het verrichten van karweien in de bosbouw. Al in 1979 zag de Goesenaar Jac. de Jonge handel in de pro ducten van het Amerikaans be drijf. Hij wierp zich op als dealer en leverde al snel aan klanten in heel Europa. Daar bleef het niet bij. Midden jaren tachtig haalde hij een order bin nen voor de levering van 150 sleuvengraafmachines aan Irak. Het was een deal waarmee zijn bedrijf, als Vermeer Internatio nal, een eerste grote groeispurt kon maken. Bij het kantoor in Goes, verrezen een showroom, een magazijn en een technische werkplaats. Ronde hooibalen De introductie, eind jaren tach tig, van een machine voor het persen van ronde hooibalen, zorgde opnieuw voor forse om zetgroei. Vooral Frankrijk bleek een lucratief afzetgebied. Eind jaren negentig kwam daar de 'horizontaal gestuurde' grond boormachine bij, bijzonder ge wild bij telecombedrijven. De machine maakt het mogelijk pij pen en kabels in de grond te leg- sie van Unilever, kondigt een re organisatie aan ümdat de resul- tatenlfegenvallen. November 2000: Alle winkels van Laurus moeten verdergaan onder de naam Konmar. De om bouw vergt 800 miljoen euro. Augustus 2001: De raad van commissarissen zet Van der Straaten af. De ombouwopera tie mislukt door logistieke pro blemen, morrende ondernemers en weglopende klanten. September 2001: Laurus geeft de ombouwoperatie op en gaat terug naar drie formules: gen zonder dat sleuven hoeven te worden gegraven. De booming business noodzaak te Vermeer International een ruimere behuizing in gebruik te nemen. Vlak voor de eeuwwisse ling verhuisde het bedrijf naar het industrieterrein Eindewege. Daar sturen 32 medewerkers nu een netwerk aan van meer dan veertig dealers, verspreid over heel Europa en uitgedijd tot in Noord- en Zuid-Afrika, Saoe- di-Arabië, de voormalige Sov jet-Unie, en inmiddels ook weer Irak. Dat levert de Zeeuwse Ver meer-dochter een jaaromzet op van zo'n 35 miljoen euro. Ver deeld over vier grote product groepen, verhandelt het bedrijf vanuit Eindewege ruim honderd twintig soorten machines voor prijzen die variëren van 8000 tot 1,5 miljoen euro per stuk. Hoewel het niet zelden om mil joenenorders gaat, treft men in de Zeeuwse vestiging geen grij ze heren in strakke pakken. Het bedrijf wordt geleid door een vijftal dertigers in doe-maar-ge- woon-dan-doe-je-gek-genoeg Konmar, Super de Boer en Edah. Mei 2002: Laurus belandt op het Damrak op het strafbankje we gens een negatief eigen vermo gen. Juni 2002: Casino redt Laurus. Het Franse concern neemt een belang van bijna 39 procent, dat kan worden vergroot tot 51 pro cent. Dit leidt tot verzet van grootaandeelhouder Albada Jel- gersma. Hij start een procedure bij de Ondernemingskamer. Oktober 2003: Albert Heijn kon digt een prijzenslag aan om van Naam: Vermeer International Plaats: Eindewege Opgericht: 1979 Aantal medewerkers: 32 Omzet: 35 miljoen euro kledij. Operationeel manager Jaap Bakker, afkomstig uit Heinkenszand, kwam het be drijf tien jaar geleden binnen. zijn dure prijsimago af te ko men. De concurrentie, met Lau rus voorop, volgt. November 2004: Laurus haalt met een claimemissie 200 mil joen op. Het concern wil zijn ver mogen versterken en investeren in opfrissing van zijn ketens. Januari 2005: Laurus blijkt het grootste slachtoffer van de prij zenslag. De netto-omzet daalde in 2004 met bijna 10 procent. 17 Januari 2006: De omzet van Laurus is in 2005 wederom met bijna 10 procent gedaald. 19 Januari: De Ondernemings- Hij studeerde, net als veel ande re bedrijfsgenoten, aan de Zee vaartschool. „Daar krijg je de brede ontwikkeling die bij dit soort bedrijven van pas komt: een internationale oriëntatie, or ganisatievermogen, sleutelen aan machines, en natuurlijk ook handelsgeest." Bakker prijst zich gelukkig dat het Amerikaanse moederbedrijf nog steeds in familiehanden is. „Het is een wereldwijd opere rend bedrijf, maar in de benade ring van de medewerkers speelt de persoonlijke touch nog steeds een grote rol." Financieel directeur Astrid Koole kan dat volmondig bea men. „Als je eenmaal bij dit be drijf werkt, merk je dat er geel bloed door je aderen gaat stro men", lacht ze, verwijzend naar de kleur waarin alle Vermeer machines de fabriek verlaten. Koole kwam zeven jaar geleden het bedrijf binnen als rechter hand van de financieel mana ger. Vrij wel meteen kon ze diens functie overnemen. De bomen leken toen nog tot in de hemel te groeien. Drie jaar terug werd ze kamer veegt de verwijten van Albada Jelgersma van tafel. 31 Januari: Laurus kondigt aan zijn formules Edah en Konmar te verkopen. 16 Maart: Casino wil voor 2 mil jard aan bezit afstoten. Neder land is geen kernactiviteit. Ana listen denken dat Casino af wil van zijn belang in Laurus 29 mei: Laurus meldt verkoop van 223 Edah-winkels aan Sli gro en Sperwer. 31 mei - Laurus verkoopt de meeste Konmar-winkels aan Jumbo en Albert Heijn. ANP wereld. Zo leverde het bedrijf uit foto Vermeer International hard met een minder aangena me werkelijkheid geconfron teerd. De telecomsector stortte plotseling in, en daarmee ook de markt voor de grondboormachi nes, waarvan het bedrijf voor meer dan de helft afhankelijk was. Er moest hard aan de noodrem worden getrokken, zowel in Amerika als in Zeeland. Van de 2800 banen in Iowa zijn er nu nog 1800 over. En ook in Einde wege werd in arbeidsplaatsen geschrapt. Van de vijftig ar beidsplaatsen resteren er daar nu nog 32. Toch is het bedrijf nu gezonder dan toen. „We zijn met het hoofd tegen de muur gelopen", zegt Bakker. „Maar we hebben er van geleerd. We zijn efficiën ter gaan werken, en richten ons nu meer op continuïteit, dan op ongebreidelde groei. De omzet is inmiddels weer terug op het peil van de hoogtijdagen, en we zijn niet meer zo afhankelijk van slechts één product. Hard groeien is fantastisch. Maar ge controleerde groei is nog veel be ter." door Sal Stam en Marcel Proos PARIJS - De exploitant van de luchthavens bij Parijs gaat naar de beurs. Het Franse ministerie van Financiën maakte gisteren bekend dat het staatsbedrijf Aeroports de Paris (ADP) gedeel telijk wordt geprivatiseerd. De opbrengst is bestemd voor de Franse staat en voor nieuwe in vesteringen. Ongeveer 30 procent van de aan delen zal aan de beurs worden verhandeld. De Franse staat zal voor 800 miljoen euro aan aan delen in omloop brengen. Daar naast wordt er voor 600 miljoen euro aan nieuwe aandelen uitge geven. Die zullen tussen de 42 en 48,5 euro per stuk kosten. Dat betekent dat ADP een marktwaarde heeft van onge veer 4,3 miljard euro. Aeroports de Paris is eigenaar DEN HAAG - De SIOD (Sociale Inlichtingen- en Opsporings dienst) heeft dinsdag in het Westland vijf personen aange houden in verband met werk fraude. De arrestaties vonden plaats bij een tuinbouwbedrijf en vier uitzendbureaus. Het vijftal zou lid zijn van een criminele organisatie, illegale werknemers tewerkstellen, vals heid in geschrifte hebben ge pleegd en schuldig zijn aan be lasting- en premiefraude. Dat maakte het Functioneel Parket in Den Haag gisteren bekend. In totaal zijn dinsdag negen lo caties doorzocht. Van een aantal bedrijven is de administratie in beslag genomen. Behalve het vijftal zijn nog twee personen aangehouden. Een was in het be zit van een vals paspoort, de an der heeft een opsporingsambte naar bedreigd. Het justitiële onderzoek naar het tuinbouwbedrijf en de uit zendbureaus richt zich met na me op het tewerkstellen van ille gale werknemers, het inzetten van medewerkers met gefingeer de dienstverbanden en het ont duiken van belastingen en pre mies. ANP van de Parijse luchthavens Orly, Charles de Gaulle en Le Bour ge t. Het vliegveld Charles de Gaulle is na Heathrow in Londen het drukste van Europa. Het is, naast Schiphol, een van de thuis- bases van de Frans-Nederland se luchtvaartcombinatie Air France-KLM. Schiphol In navolging van de Franse rege ring wil ook het Nederlandse ka binet de nationale luchthaven privatiseren. Het wil 49 procent van de aandelen in Schiphol, het op drie na grootste vliegveld van Europa, naar de beurs bren gen of onderhands verkopen. Schiphol-directeur Gerlach Cer- fontaine is hier altijd een warm voorstander van geweest. Schip hol krijgt door privatisering makkelijker toegang tot de kapi taalmarkt en een sterkere con currentiepositie, denkt Cerfon- taine. De luchthavens bij Frank furt en Londen zijn al geprivati seerd. Verzelfstandiging van luchtha vens is de luchtvaartmaatschap pijen echter een doorn in het oog. KLM heeft grote bezwaren tegen een geprivatiseerd Schip hol. De luchthaven zou vrij spel krijgen bij het vaststellen van de tarieven en mogelijk niet in het belang van klanten, de lucht vaartmaatschappijen, maar de aandeelhouders werken. Vol gens de internationale organisa tie voor de luchtvaart, IATA, heeft privatisering van vliegvel den tot nu toe altijd geleid tot hogere tarieven. Het Franse ADP wil de komen de vijf jaar voor 2,7 miljard euro investeren, onder meer in aan legplaatsen voor het dubbeldeks vliegtuig van Airbus, de A380. De vliegvelden van ADP waren vorig jaar goed voor 78,7 mil joen passagiers. Dat aantal moet de komende vijf jaar met 19,4 miljoen toenemen. ADP boekte vorig jaar een om zet van 1,92 miljard euro, 5,7 procent meer dan in het voor gaande jaar. Het bedrijfsresul taat steeg met 13,8 procent naar 331,2 miljoen euro. Medio juni moet de handel in aandelen ADP zijn beslag krijgen. De privatisering van ADP volgt op de beursgang van een aantal Franse nutsondernemingen, waaronder Electricité de Fran ce. ANP Voor Vermeer Manufacturing in de VS is het Zeeuws dochterbedrijf de springplank naar de rest van de Eindewege aan Dubai een grondboormachine waarmee onder de zeebodem een leiding wordt gelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23