m Lauras verkoopt Konmar-supers Stucadoor is een vrouw Kindje kopen vlak voor sluitingstijd VMa geeft boete aan Zeeuwse bedrijven Proces van Luctor et Emergo bepleit bij inkoop bedrijven Voor zorgeloze mobiliteit! ZuidWest lease lhold verwerft zaak in Middelburg fNIROOUCllON OF THE EURO IN CYPRUS Cyprus bereidt komst euro voor Drogist verkoopt seksspeeltjes Crucell test vogelgriepvaccin Inleveren scheepsafval goedkoper CBS: herstel investeringen zet door Shell voegt biobrandstof toe aan diesel Jactie: 0113-315649 /w. pzc.nl nail:redactie@pzc.nl 5tbus 31, 4460 AA Goes vertentie-exploitatie: ord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; juws-Vlaanderen: 0114-372770; tionaal: 020-4562500. jnderdag 1 juni 2006 www.zuidwestlease.nl ior Jeffrey Kutterink IDDELBURG - Supermarkt- ncern Lauras heeft het meren- el van zijn Konmar super- arkten verkocht aan Ahold en mbo. De Konmar in Middel- irg komt in handen van ïold. Dat concern wil de super- arkt ombouwen tot een Albert ïijn en de AH aan de Kalver- raat sluiten. Of dat mag is nog izeker. Kartelwaakhond NMa ligt zich daarover. aold en Laurus maakten giste- n de verkoop van de Kon- ar-supermarkten bekend. Het lurus-concern ontvangt 133 iljoen euro. Het personeel van onmar verhuist mee naar hold en Jumbo. hold verwerft de 29 Konmar ïperstores. Ahold en dochter- ,'drijf Schuitema betalen sa- en 110 miljoen euro aan Lau- is. Nadat de mededingingsau- riteiten toestemming hebben .'geven wil Ahold de super- arkten ombouwen tot Albert eijn supermarkten en C1000 inkels. Ahold weet nog niet cact welke winkels het zal om- nawen tot Albert Heijn en wel- tot C1000. larktaandeel e Konmar in Middelburg wil st concern in elk geval om- Buwen tot een Albert Heijn- istiging, vertelt Albert-Heijn- oordvoerder J.C. Hellendoorn. Maar of dat mag hangt af van ït oordeel van de NMa. We leg gen cle transactie eerst aan die autoriteit voor. Die bekijkt per- plaatse of Albert Heijn niet een te groot marktaandeel krijgt. Dat lean per stad verschillend uitpakken. Dus in Leeuwarden kan de NMa de koop van de Konmar wel toestaan en in Mid delburg bijvoorbeeld niet. Hoe dat uitpakt, is pure speculatie", zei Hellendoorn. Of de vestiging van Albert Heijn in het nieuwe Middelburgse win kelcentrum Veersepoort op pro blemen stuit is nog niet bekend. Hellendoorn: „De NMa brengt de marktpositie van Albert Heijn in Middelburg en omge ving in kaart en doet op basis daarvan uitspraak. Nieuwe ini tiatieven worden daarin meege nomen. We schatten in dat de NMa tot september nodig heeft Pas als die een besluit heeft ge nomen, beginnen we met het om bouwen van de Konmars." Ahold is verheugd over de trans actie, benadrukt Ahold-woord- voerder W. Samuels, „De Kon mar supermarkten passen bin nen de strategie van Ahold. Analisten verwachten dat verre weg de meeste supermarkten worden omgetoverd tot een Al- bert Heijn. De koop van Kon mar is een goede mogelijkheid om het aantal extra grote win kels uit te breiden, aldus super- marktdeskundige G. Rutte. „Met de AH XL-formule (onder andere in Vlissingen) heeft Al- bert Heijn een enorm succes. De C1000 is erbij gehaald omdat het op sommige locaties onmoge lijk is om een Konmar om te bou wen tot een Albert Heijn. Zo zit Albert Heijn in Den Haag al aan het maximum toegestane markt aandeel." Jumbo Familiebedrijf Jumbo neemt 12 Konmar Superstores over van Laurus. De keten betaalt hier 23 miljoen euro voor. „Dit is een ui- termate goede slag voor Jum bo", oordeelt Rutte. „Waar Jum bo komt, is het een succes. Het is een,van de snelst groeiende su permarktketens in Nederland." Volgens Jumbo-directeur F. van Eerd behoeft het concern de groei-strategie niet aan te pas sen. „We hebben eerder elf vesti gingen van Laurus overgeno men, waaronder enkele Kon- mar-winkels. De ombouw ver liep zeer voorspoedig." Maandag maakte Laurus be kend dat de Edah-winkels voor 221 miljoen euro naar Sligro en Sperwer gaan. De Konmars ston den ook al langeriin de etalage. Laurus'mistte voldoende finan ciële armslag om de noodlijden de supermarkten weer op de rails te krijgen. Analisten vinden de 133 miljoen die Laurus krijgt, passen binnen de tijdgeest. Laurus gaat alleen verder met Super de Boer. Voor drie Konmar-winkels zoekt Lau rus nog een gegadigde. pagina 23 grijze supers verdwijnen Laurus kwakkelt sinds oprichting NICOSIA - President Tassos Papodopoulos van Cyprus houdt een toespraak over een informa tiecampagne rond de euro. Hij lanceerde die gis teren in de Cypriotische hoofdstad Nicosia. Het is de bedoeling dat Cyprus de Europese munt invoert op 1 januari 2008, tegelijk met Letland en Malta. Estland, Litouwen en Slovenië doen dat een jaar eerder. In Tsjechië en Hongarije wordt de euro volgens de plannen in 2010 inge voerd. foto Katia Christodoulou/EPA AMSTERDAM - De Free Record Shop en drogisterijke ten Etos gaan vibrators en toebehoren verkopen. Het gaat om een proef van enkele maanden. „We zijn er van overtuigd dat ook wij dergelijk artikelen kunnen ver kopen. De gêne rond deze producten is er nu wel af", al dus Juan da Silva, directeur bij Free Record Shop. Bin nen twee weken moet de verkoop beginnen in Amster dam, Rotterdam en Den Haag. Bij zowel Etos als Free Re cord Shop worden de producten via het systeem van zelf bediening aangeboden. De ketens willen geen drempel op werpen door de artikelen achter de toonbank te plaatsen zodat de klant er naar moet vragen. ANP LEIDEN - Biotechnologiebedrijf Crucell gaat drie soor ten vaccins tegen vogelgriep testen op mensen. In samen werking met een onderzoeksteam in Leicester worden 560 gezonde mensen ingeënt, aldus het Leidse bedrijf gis teren. De vaccins zijn gebaseerd op een door Crucell ontwikkel de technologie. De eerste testresultaten worden eind dit jaar verwacht. Karl Nicholson, hoogleraar infectieziek ten aan de Universiteit van Leicester en leider van het kli nisch onderzoek, zei dat verschillende mogelijkheden wor den onderzocht om de immuunrespons bij mensen te ver sterken. Tot nu toe kan H5N1 niet gemakkelijk van de ene mens op de andere worden overgedragen. Mocht dat veranderen, dan zou een grieppandemie kunnen uitbre ken. Mensen hebben nog geen natuurlijke immuniteit te gen deze virussen ontwikkeld. ANP ROTTERDAM - Schepen in de Rotterdamse haven kun nen vanaf vandaag goedkoper hun afval en machineka merolie inleveren. Het Havenbedrijf wil zo bevorderen dat meer scheepsafval wordt afgegeven. Gemiddeld is de korting op het afgeven van machinekamerolie 30 procent. Sinds 15 oktober 2004 zijn bemanningen verplicht om be paalde soorten scheepsafval, waaronder machinekamer olie en huisvuil, in te leveren. ANP VOORBURG - De Nederlandse industrie verwacht dit jaar 14 procent meer te investeren dan in 2005. Daarmee zet het herstel van vorig jaar door, toen de investeringen 9 procent stegen. Dit blijkt uit een steekproef van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het optimisme is het grootst bij de ondernemers in de delfstoffenwinning. Daar gaan de investeringen naar verwachting met 53 pro cent omhoog. ANP oor Jeffrey Kutterink iOES - De Nederlandse Mede- ingingsautoriteit (NMa) heeft 23 bedrijven een boete van in )taal 14 miljoen euro opgelegd, laaronder vallen drie Zeeuwse abel- en leidingleggers en twee roenbedrijven. lat heeft de NMa gisteren be- endgemaakt. De bedrijven heb- en onderling werk verdeeld en aarmee de antikartelwetge- ing overtreden, aldus de toe- ichthouder. Het gaat om 69 ka- el- en leidingleggers en 54 on- lernemingen die doen aan jroenvoorziening. )e beboete kabel- en leidingbe- rijven leggen samen een aan- ienlijk deel van de ondergrond- e en bovengrondse kabels en lei- ingen in Nederland aan. Ook Jaatsen ze water-, gas- en elek- riciteitsmeters. De 69 kabel- en ridingleggers moeten in totaal jl miljoen euro betalen, n Zeeland betreft het Bos aan nemingsbedrijven in Grijpsker- :e. Holding de Vier Ambachten H4A) in Sas van Gent en Hom- ntl aannemingsbedrijf in Dud-Vossemeer. Uilde behandeling pok de beursgenoteerde onder nemingen Stork, Imtech, TKH proup en Heijmans krijgen een Lete. Van begin 1998 tot eind jOOl hebben de ondernemingen volgens de NMa overleg gevoerd over opdrachten. „Deze overleg gen hingen met elkaar samen en vormden een landelijk dekkend systeem." Dit was erop gericht om het werk onderling te verde len en de inschrijvingen op aan bestedingen op elkaar af te stem men. De opgelegde boetes in de ka- bel- en leidingsector variëren per onderneming van 1400 euro tot 2,6 miljoen euro. De NMa heeft tijdens het onder zoek gebruikt gemaakt van gege vens die door 22 bedrijven zijn aangeleverd in ruil voor een mil de behandeling. Volgens een woordvoerster van de NMa heeft Imtech een boete opgelegd gekregen van 679.000 euro, moet TKH Group 1386 eu ro betalen en verlangt de kartel waakhond ongeveer 220.000 eu ro van Heijmans. De beursgeno teerde bedrijven hebben alle een dekkende voorziening ge troffen. De NMa heeft ook groenbedrij- ven beboet. Van begin 1998 tot eind 2001 hebben de 54 bedrij ven die groen aanleggen en on derhouden ook onderling werk verdeeld. In Zeeland gaat het om Habo Renesse en Holding de Vier Ambachten (H4A, voor heen Groenvoorziening Den Doelder). De boetes variëren per onderneming van 1100 euro tot 356.000 euro. Dertien bedrij ven hadden informatie geleverd. - op eigen benen - door Edith Ramakers MIDDELBURG - Komt er een vrouw met verfspatten op haar broek een doe-het- zelf winkel binnen, dan gaan verkopers er nog al eens van uit dat ze in VT Wonen iets leuks heeft gezien en dat ze een beetje gaat tamponeren. Meestal wordt er niet ge dacht aan serieus stucadoor- of metselwerk. „Als ik dan om geelband vraag, kijken ze vaak verrast", zegt Christa Verwaart (46) uit Middel burg. Zij schreef op 23 maart haar klussenbedrijf Het Paleis van Ploem in bij de Kamer van Koophandel. „Ze reageerden verbaasd en zeiden dat ik de eerste vrouw in Zeeland ben, die een klussenbedrijf is be gonnen." Dat verbaasde Christa weer. „Voor mij en ook veel ande ren uit mijn omgeving is het de normaalste zaak dat een vrouw samenwerkt in bouw- of afwerkprojecten. Maar dan blijkt dat toch allemaal niet zo vanzelfsprekend te zijn." Ze klust 'en prutst' al van jongs af aan. Ze denkt zelf Christa Verwaart: Liefhebberij wordt serieus. foto Ruben Oreel Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te kómen. In Op eigen benen vertellen ondernemers hoe ze de klus klaren. Vandaag Het Paleis van Ploem, in woon- en kleurklussen. dat ze de vaardigheid en inte resse van haar opa heeft geërfd. Die was stucadoor. Als ze ergens komt, kijkt ze het eerst naar het tegelwerk en vraagt zich af welk voeg sel gebruikt is. „Ik speelde vroeger met lego en maakte konijnen- en kippenkooien. Ik hield er altijd al van om dingen in elkaar te zetten." Met Anneke Treurniet van Simpelpaars deed ze de afge lopen jaren enkele projecten. „Dat beviel me zo goed dat ik vanzelf meer tijd aan het klussen ging besteden." Vrienden vroegen haar ook steeds vaker om groot onder houd aan hun huizen te ver richten. Energie „Begin dit jaar dacht ik: wat is er leuker dan van mijn lief hebberij - ik kom uit de wel zijnssector - mijn hoofdvorm van bestaan te maken." Ze ziet het klussenbedrijf als een avontuur. „Ik heb er een enorme stoot energie van ge kregen." Het Paleis van Ploem is een fantasienaam. „Ik had ook Klussenbedrijf Christa kun nen uitkiezen, maar ik wilde geen standaardnaam, want het bedrijf is evenmin stan daard." De eerste opdrachten lopen al binnen. Laatst stond ze stil voor een verkeerslicht en ze werd gebeld. Het was een au tomobilist naast haar in de rij. Of ze ook kon stucadoren. Dat was snel geregeld. lke generatie heeft zijn eigen onze kerheden. Toen de anti-conceptie- iil nog niet routineus werd geslikt als iet laatste pepermuntje voor het sla- ien gaan, werden de genietingen van Ie bronstigheid altijd onder spanning jezet door de angst voor een ongewenst jevolg. De zedelijke normen waren er )ok naar. Seks voor het huwelijk was /erboden, als winkelen voor de offi- -iële openingstijd. De regel werd na tuurlijk ruimschoots overtreden, som- jnige krachten zijn nauwelijks te tem men, en het ging dan ook vaak mis. Dan werden de boodschappen te vroeg ifgeleverd, met een gedwongen huwe lijk als gevolg, in de meeste kringen vol- aokken in de grauwe sluier van schan de en schaamte. De jongste generaties hebben risico en )nzekerheid doorgerold naar de andere kant van het vruchtbare interval. Het 'kopen van een kindje', zoals de Vlamin gen zeggen, wordt uitgesteld. Vaak tot de vrouw dik in de dertig is. En daar mee wordt winkelen voor de plechtige opening winkelen tegen sluitingstijd. Niet zelden ontstaan daarbij nerveuze toestanden. Zoals de nijpende vraag of de komst van een kind nog langer kan worden uitgesteld, vervolgens, als de eerste twee pogingen zonder succes blij ven, de onzekerheid of het wel zal luk ken en daarbovenop de toegenomen ge zondheidsrisico's voor moeder en kind. En dan heb ik ook nog de indruk dat in geval van succes de zorgelijkheid van ouders is toegenomen, de angst om iets verkeerd te doen, de inspanning om al lerlei risico's uit te sluiten: er is meer bekommernis. Er zijn twee belangrijke motieven te be denken waarom vrouwen later kinde ren krijgen dan vroeger: consumptie vrijheid en carrière. Naar mijn schat ting weegt het laatste het zwaarst. Met consumptievrijheid bedoel ik: de vrij heid om te doen en laten wat je wil zon der binding of verplichting. Gewoon 's avonds naar de film gaan als je daar zin in hebt, feesten en stappen zonder oppas te regelen, de stad in fietsen om vrienden te bezoeken, samen drie we ken met een rugzak door Patagonië trekken. Geen vrijheid inleveren voor het echt noodzakelijk is geworden. Het carrièremotief gaat over de concur rentiestrijd op de arbeidsmarkt. Car rière maken is investeren in je toe komst, banen kiezen waarin je wat leert, opletten waar de kansen en de uit dagingen liggen. En zorgen dat je zicht baar bent op het moment dat er een leu ke sprong te maken valt. De vraag is wat het beste moment is om even weg te zijn, dan wel wanneer je het beste een baan kan combineren met de inten sieve zorg voor jonge kinderen. De huidige generatie kiest er voor om eerst een aanloop in de carrière te ne men en dat pas later te combineren met de belasting door jonge kinderen. Ik kan grote voordelen zien om eerder kin deren te krijgen en de druk te spreiden: eerst de intensieve zorgperiode voor kleine kinderen en daarna de intensie ve opbouwfase van een carrière. In plaats van een onderbreking van car- rièreopbouw, of een ingelaste periode van dubbele zorg, moet dan de wedloop op de arbeidsmarkt voor iedereen later van start gaan. Het probleem is om dat goed te organi seren. Wie in zijn eentje later start zal de marathon niet makkelijk winnen. Zoiets moet worden geregeld door de wedstrijdleiding. Bij afwezigheid van echte wedstrijdleiding op de arbeids markt kan dat alleen maar indirect, met faciliteiten, financiële en fiscale sti mulansen, afspraken in CAO's. Levensloopregelingen zouden dus moe ten bevorderen dat het aantrekkelijk is om kinderen vroeger te laten komen en om de startposities te egaliseren zodat niemand voor zijn (of haar!) beurt be gint te rennen. Het zou zelfs de gelijk heid tussen mannen en vrouwen bevor deren. Ik vermoed namelijk dat vrou wen betere kansen krijgen als ze later aan de carrière beginnen maar dan ook zonder verdere onderbreking beschik baar zijn, dan wanneer onzeker is of, wanneer en hoe lang ze afgeleid wor den door andere prioriteiten. Bij al die voordelen moet het toch makkelijk zijn om een beetje consumptievrijheid op te geven? Patagonië kan toch altijd nog? Joop Hartog door Jeffrey Kutterink GOES - Bedrijven kunnen meer geld verdienen en beter concur reren als ze meer aandacht be steden aan de inkoop van pro ducten en diensten. Door een oude manier van denken, laten ze nog veel mogelijkheden onbe nut en verliezen ze terrein op hun concurrenten. Dat stelt Jacques Reijniers in zijn oratie die hij deze maand heeft uitgesproken bij de aan vaarding van het hoogleraar schap inkoopmanagement aan de Nyenrode Business universi teit. Hij zet de theorie uiteen in zijn oratie 'Luctor et Emergo. Het (ont)worstelproces binnen inkoop'. Reijniers is in 1951 geboren in Aardenburg. Hij studeerde aan de hts in Vlissingen en aan de Nyenrode Business universiteit. Na onder andere werkzaam te zijn geweest bij Cincinnati Mila- cron en Rabobank Nederland, is hij nu onder andere directeur van Apollo Consultancy en sinds kort hoogleraar. Een baan voor een dag in de week. „Een bewuste keuze, want ik kan het hoogleraarschap alleen goed in vullen als ik de theorie zoveel mogelijk in de praktijk kan toe passen." In zijn oratie stelt Reijniers on der andere dat verbetering van de inkoop bij het midden- en kleinbedrijf (MKB) nog relatief onontgonnen terrein is. „Ik pleit voor een nieuwe manier van den ken", benadrukt Reijniers. „Bij grotere ondernemingen wordt veel meer nagedacht over welke rol leveranciers in het bedrijf kunnen spelen." Prijs Nu wordt bij het MKB volgens Reijniers veelal gekeken naar prijs. „Mensen die nu verant woordelijk zijn om producten of diensten in te kopen, redeneren erg vanuit de interne organisa tie. Dus een inkoper die bijvoor beeld tandwielen moet besta len, vraagt verschillende offer tes aan. Er even vanuit gaande dat de kwaliteit hetzelfde is, wordt uiteindelijk geselecteerd op prijs. De goedkoopste aanbie der mag leveren." Reijniers betoogt dat het niet al tijd de beste manier is om in te kopen. „Bij de beoordeling is het ook verstandig om te kijken naar hoe innovatief een leveran cier is. Om als bedrijf zoveel mo gelijk te verkopen, is het aanbie den van goede producten alleen niet meer voldoende. Onderne mingen moeten ook steeds met nieuwe dingen komen. Nu kijkt bijvoorbeeld een afdeling marke ting naar de ontwikkelingen op de markt en speelt die door naar een ontwikkelafdeling. Wat ik betoog is dat ook de afdeling in koop een grote rol moet spelen in het vernieuwen van produc ten. Een leverancier mag pas le veren als hij meedenkt in de ont wikkeling. Natuurlijk blijft de prijs belangrijk. Maar door ook als voorwaarde te stellen dat wordt meegedacht over vernieu wing, kun je als bedrijf uiteinde lijk meer geld verdienen. Dat straalt af op het bedrijf en op de leverancier. Want die kan initia tor worden van nieuwe oplossin gen die in het eigen bedrijf nog niet waren bedacht." DEN HAAG - Shell mengt van af vandaag 2 procent biobrand stof bij in zijn diesel. Dat liet de Nederlands-Britse onderneming gisteren weten. De oliemaat schappij startte in januari al met het bijmengen van bio brandstof in Euro 95. Biobrandstoffen helpen mee om de uitstoot van kooldioxide (CO;,) door het wegverkeer te ver minderen. Om het gebruik in Ne derland te stimuleren, heeft het kabinet besloten in 2006 bio brandstof tot 2 procent accijns vrij te houden. Biobrandstoffen zijn zonder accijnsverlaging duurder dan gewone diesel en benzine. In 2007 wordt bijmenging tot 2 procent verplicht en vervalt de accijnsvrijstelling hiervoor. Naar verwachting stijgt de liter- prijs hierdoor met enkele cen ten. Daarna zal tot 2010 het ver plichte percentage biobrandstof fen worden opgeschroefd tot 5,75 procent ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21