Taliban slaan toe in Uruzgan Peijs kiest voor variabele snelheid op de snelwegen ianhang Rita blijft vol ongeloof achter na verkiezing lijsttrekker VVD Rutte wint nipt van Yerdonk Ahold koopt Middelburgse Konmar 21 Weg met het WK Autisme en kindmisbruik Plan voor aanpak Hedwigepolder Sluiter simpel verder in Parijs gaan vaak samen I III I I I www iomWmpcolfed-k. nJ Roos gekroond tot Mis(s) 2006 1/ BELEEF OPNIEUW DE WK'S VAN ORANJE Wat regen jjmL middag NW\4 'eel bewolking en bij tijden (mot)regen. flaxima van 12 graden en een matige pt vrij krachtige noordwestenwind. 48e jaargang no. 128 onderdag 1 juni 2006 >s nummer 1,25 Varia: 2; Binnenland: 3 Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 25 por Erwin Buter MSTERDAM - Mark Rut- is de nieuwe lijsttrekker an de VVD. De staatssecre- iris van Onderwijs heeft ij de verkiezing onder VD-leden 51,5 procent an de stemmen achter zich ekregen. Hij versloeg daar- lee nipt Rita Verdonk, die leef steken op 45,5 pro ent. |e verkiezing vond gisteren laats in het hoofdstedelijke kura Hotel. Daar opende VD-voorzitter J. van Zanen pen na half acht live voor twee Indelij ke zenders de envelop (et daarin de winnaar van de in- >rne strijd om het lijsttrekker- l'hap. let kleine verschil in aantal temmen toont aan hoe verdeeld je WD is: 49 procent van de le en stemde immers niet op de [innaar. Aan Rutte is het nu de aak om de eenheid bij de libera- pn terug te krijgen. Hij wist ich direct verzekerd van de |;eun van Verdonk, die als num- ler twee nauw gaat samenwer- en met de lijsttrekker. „Ik sta al achter hem", zei zij. Geen verliezer Rutte zei in zijn overwinnigstoe- jpraak dat deze verkiezing 'geen verliezer' kent. „Wij gaan Ie VVD zo groot mogelijk ma- pen." Daarmee sluiten de libera len opvallend snel de rijen. De |rié kandidaten hadden de afge lopen weken fel campagne ge voerd, waarbij veel op de per soon werd gespeeld. De strijd om het lijsttrekkerschap begon in de nacht na de verloren ge meenteraadsverkiezingen van 7 maart, toen Van Aartsen opstap te als fractievoorzitter. De dag daarop diende Rutte zich met steun van het bestuur aan als kandidaat voor het leiderschap. Jelleke Veenendaal meldde zich al snel aan als tegenkandidaat om de leden te kunnen laten kie zen, maar Rutte kreeg pas echt tegenstand, toen Verdonk zich begin april onverwacht ook kan didaat stelde. Zij was aanvanke lijk niet beschikbaar, maar zij kon de vele oproepen van de 'ge wone' WD-leden niet weer staan. De partij leek te worden ver- scheui'd door een liberaal-linkse Rutte en een rechts-conservatie- ve Verdonk. Veel partijbonzen kozen tijdens de campagne open lijk voor Rutte, maar de peilin gen wezen steeds winst voor Ver donk aan. „Peilingen kloppen dus niet", zei Verdonk beteu terd. Haar aanhang bleef vol on geloof achter. Bij de vele aanwezige prominen ten was de opluchting gisteren juist zichtbaar groot. Van Aart sen was 'dolblij', Kamerlid Wee kers 'aangenaam verrast'. Staatssecretaris Schultz was steeds voor Rutte, al was hij tij dens de campagne 'niet altijd de Mark geweest die ik kende'. Met Rutte (39) krijgt de partij een leider die in tegenstelling tot Verdonk een jarenlange erva ring binnen de WD heeft. Hij was actief in de jongerenorgani satie JOVD. Rutte geeft naar al le waarschijnlijkheid zijn func tie als staatssecretaris op en neemt plaats in de bankjes van de Tweede Kamer. GPD pagina 4 commentaar Calvé-man mag VVD oppoetsen Een groep dames heeft een speciale website in het le ven geroepen om gelijkge stemden de gelegenheid te bieden te ageren tegen de alomheersende aanwezig heid van Koning Voetbal. Mannen reageren uiterst ge tergd op de feminiene kri tiek op WK en randver schijnselen op tv, in winkels en op straat. De provincie heeft de startnotitie voor de ontpoldering van de Hedwigepolder ter inzage gelegd. Gedeputeerde M. Kramer (natuur en water) maakte gisteren ook bekend dat hij de ideeën die zijn geopperd om ontpolde ring te voorkomen, serieus wil laten bekijken JÊ door onafhankelijke deskundigen. Raemon Sluiter heeft gis teravond verrassend mak kelijk de derde ronde van Roland Garros bereikt. De Rotterdamse tennisser, die op het Parij se gravel de Ecuadoriaan Nicolas Lapentti in drie sets ver sloeg, evenaarde daarmee zijn beste prestatie ooit op een Grand Slam- toer- "Tf nooi. I DEN HAAG - Jeugdige zedende linquenten die kinderen hebben verkracht of misbruikt, hebben vaak -en autistische stoornis. Dat lijkt uit een onderzoek naar stoornissen op basis van vijfduizend rapporten van de Fo rensisch Psychiatrische Dienst. Het onderzoek verschijnt deze week in het Tijdschrift voor Sek suologie. Autisme kan volgens üe onderzoekers mogelijk 'een ri sicofactor' voor bepaalde zeden delicten zijn. Binnen de groep zedendelinquenten vielen de 'kindmisbruikers' op. Zij zijn vaak jong, rond de zestien jaar, van Nederlandse afkomst, ge bruiken nauwelijks drank of drugs en hebben nauwelijks een criminele voorgeschiedenis. Meestal hebben zij zeer jonge kinderen misbruikt. ,,Wij wisten al dat deze kinde ren vaak moeilijk contact leg gen met leeftijdgenoten en vaak in een groep worden gepest", zegt onderzoeker A. van Wijk. .Nu blijkt dat aan autisme ver wante stoornissen heel vaak voorkomen in deze groep. Van de 270 onderzochte dossiers van kindmisbruikers had 16 procent een aan autisme verwante stoor nis. Autisme kan mogeüjk een ri sicofactor voor bepaalde zeden delicten zijn." GPD Mark Rutte is verkozen tot lijsttrekker van de WD; op de achtergrond de verliezers Rita Verdonk en Jelleke Veenendaal. foto Phil Nijhuis/GPD door Rudi Buis DEN HAAG - Automobilisten krijgen binnenkort te maken met variabele maximumsnelhe den op snelwegen. Op rustige momenten, zoals in de late avon duren, mag sneller over snelwe gen worden gereden dan in de spits. De maximumsnelheid daalt ook als er te veel luchtver vuiling is. Het ministerie van Verkeer werkt aan een voorstel om dat mogelijk te maken, zei minister Peijs gisteren tijdens een over leg met de Tweede Kamer. Het plan moet de doorstroming op drukke wegen bevorderen en de luchtkwaliteit verbeteren. Het is nog onduidelijk hoe veel het plan kost en wanneer het Advertentie Ik ben abonnee Naam: Uw postcode: Uw huisnummer: Deze bon ingevuld inleveren bij onder staande verkooppunten. U ontvangt 3.00 korting op een boek uit de 7-deligè Top Thrillers ^Collectie. en alle deelnemende boekhandels Voor abonnees: wordt ingevoerd. In de Rand stad en knelpunten in de regio krijgen bestuurders als eerste te maken met variabele snelheden. Boven de helft van het rijkswe gennet hangen 'matrixborden', die maximumsnelheden aange ven als er een file staat of wan neer aan de weg wordt gewerkt. Zij hebben vooral een waarschu wingsfunctie. Ook bij 80-kilome- terzones staan matrixborden. Peijs wil het aantal matrixbor den uitbreiden en ze gebruiken voor variabele maximumsnelhe den. File Ook komen overal speciale meet punten om de luchtkwaliteit te meten. Als er veel uitstoot van vuile stoffen is, dan moeten bestuur ders vaart minderen. Als er er gens een file staat, dan zullen au tomobilisten die nog niet vast staan ook langzamer moeten rij den, zodat de file kan oplossen. GPD AMSTERDAM - De 21-jarige Roos Prommen- schenckel (m) uit 't Goy is gisteravond in Amster dam door premier Balkenende (1) tijdens een li ve-uitzending gekroond tot Mis(s) 2006. De verkie zing voor vrouwen met een lichamelijke handicap was een initiatief van Lucille Werner (r). Eerder dit jaar waren uit 150 kandidaten twaalf finalis ten geselecteerd. Roos, die als gevolg van een spierziekte hooguit één uur aaneengesloten recht op kan zitten, mag zich het komende jaar ambas sadeur noemen van Onbeperkt Nederland, een or ganisatie die zich inzet voor de acceptatie van ge handicapten. Ook krijgt zij een contract bij model lenbureau Ulla Models. foto Evert Elzinga/ANP het alfabet van Zeeland door Clemens Ingwersen KANDAHAR - Enkele honder den Taliban-strijders hebben in de nacht van dinsdag op woens dag bases van de plaatselijke veiligheidstroepen veroverd in de Afghaanse provincie Uruz gan. Na enkele uren van gevech ten namen zij het hoofdkwartier van de politie en van het plaatse lijk bestuur in het district Cho ra in. Gisterochtend vertrokken de rebellen echter weer. Dit berichtte gisteren de chef van de politie in Uruzgan, Haji Rozi Khan. De politiechef zei dat het centrale deel van Chora een soort niemandsland is ge worden. Maar zijn manschap pen zullen er terugkeren, zodra er versterkingen zijn aange voerd. Een woordvoerder van de Taliban zei dat de strijders het hoofdkwartier in brand hebben gestoken en dat bij de gevechten acht politiemannen zijn gedood. Kort na de overvalin Chora kwamen in de naburige provin cie Zabul politiemensen onder vuur te liggen van Taliban-strij ders. Politiemensen op de be langrijkste weg werden aange vallen en een groep die er met een voertuig op uit was ge stuurd om hen te ontzetten werd vervolgens getroffen door een raket. Een politiefunctiona ris in de provincie Zabul sprak van zeker tien dode agenten. In de provincie Uruzgan hebben de Taliban de laatste maanden hun aanvallen en aanslagen op gevoerd. De rebellen trokken na de komst van de Amerikanen in 2001 naar Pakistan waar ook veel stamgenoten wonen. Van daar belagen de Taliban het nieuwe regime in Afghanistan. Het bewind van president Kar- zai is in de praktijk nog steeds afhankelijk van buitenlandse troepen. Nederland bijvoor beeld stuurt deze zomer dertien honderd militairen naar Uruz gan die er dan in Navo,-verband zullen optreden. De Taliban heb ben het nu vooral gemunt op ge zagsdragers van de nationale re gering en leden van de door de Verenigde Staten geleide huidi ge militaire coalitie die Karzai's bewind ondersteunt. Die gaat overwegend offensief te werk. Daarnaast is er ook nog de in middels door de Navo geleide In ternationale Stabilisatiemacht in Afghanistan (Isaf). Die heeft als vredesmacht een meer defen sief karakter. De troepenmacht wordt wel aanzienlijk uitge breid zodat in de zomer moge lijk 21.000 manschappen in meer gebieden actief zijn. ANP/AFP/RTR Deze DVD is voor de normale prijs van 9,95 ook verkrijgbaar bij: AK0, Bol.com, Media Markt, Music Store, Vanleest en Wehkamp. (Advertentie) Normale prijs 9,95 m brunc <3~~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1