Van Basten houdt van serene rust Ik sluit niet uit dat we ver komen Sluiter zonder setverlies in de derde ronde Britse hooligans zonder paspoort 17 bondscoach hecht grote waarde aan geheime trainingen n ,!-an buigt -0-achterstand Tm in 5-2-winst mrajicek ook m dubbelspel Bit toernooi WK ^2006 jNpx WK ^ff'p/2006 Schaars fit genoeg om te spelen 4^ Jfe. iTK L\J Nationale- Nederlanden Allach technisch directeur VVV ABN Amro II zeilt door Smith haalt limiet met discus Koops opvolger Krook bij KNSB donderdag 1 juni 2006 een )r Dick Sintenie ada ENDERLOO - De bonds- die van geheime trainin- i houden kunnen hun hart op- lijen in Hoenderloo. Het oefen- niet d van Residence Victoria kan heefanetisch worden afgesloten et om de buitenwereld. Marco van estenjten gooit de poort deze week daegeld potdicht, zijn voorgangers Louis van zijral, Frank Rijkaard en Dick geenyocaat waren niet vies van moirstoppertje spelen'. Meestal geceoeurt dat in de laatste trai- m je cg voor een wedstrijd, als de jogde opstelling duidelijk kunnen worden uit de partij en ja'm(en) die worden gespeeld. andi geen trainer ter wereld wil iets laten blijken van zijn oedirïoelingen. sen star de besloten training dient ntwilg een ander doel: om in alle korft, zonder publiek en pers, te tegeffinen werken. In de aanloop eniear Euro 2000 zei Frank de te )RN BI RN /TEHERAN - Iran wParaguay hebben gisteren in vasDrbereiding op het wereld dat mpioenschap in Duitsland oe- ter izeges geboekt. Iran won met klué van Bosnië, dat nog met 0-2 d voorgestaan. Paraguay ver- >eg Georgië met klein ver- lil: 1-0. dat in Duitsland is inge- n alsld bij Mexico, Angola en Por- scoorde steeds in de laat jes minuten van een helft. Vlak vanpr rust (45e minuut en blessu- Din&ijd) deden Rezaei en Hashe- lurd.an dat, aan het einde van het majel tilden Enayati (89) en Kha- (blessuretijd) de score naar het Het eerste doelpunt van kwam in de 26e minuut van en.adanchi. Nelson Valdez was khei Paraguay de matchwinner, i trof vier minuten voor rust el. ANP bBjIIJS - Michaëlla Krajicek is Opteren ook in het dubbelspel Htgeschakeld. De zeventienjari- Nederlandse verloor met de Jbngaarse Agnes Szavay van ^_Jt Duits/Amerkaanse koppel gnna-Lena Groenefeld/Meghan ^fcaughnessy: 6-3 1-6 4-6. ^Kt was een incidentrijke partij. Hj 3-1 in de derde set sloeg Mi- Haëlla Krajicek een winnende Spurn voor 3-2. De Duitse An- |B-Lena Groenefeld probeerde RS bal toch nog te bereiken. Ver- iefs. Groenefeld verloor bij de :tie haar evenwicht en botste ird tegen de omheining van de avelbaan. Zij onderging daar- t twee keer een langdurige essurebehandeling. De partij O0ias eerder al door een regenbui iderbroken. De vier speelsters igonnen om 11 uur in de och- r nd en waren 's middags pas na V df drie klaar. ANP Gertjan van Geen l ARIJS - De vorm is er juist op en een mooie beloning ligt het verschiet. Raemon Sluiter igpreikte gisteravond op indruk wekkende wijze de derde ronde s aJ Roland Garros door voorma- 0jg toptienspeler Nicolas Lapent- nste kloppen: 6-1 6-4 6-1. isc }ls het een beetje meezit staat aemon Sluiter morgen op het v;ntre court tegenover Sebas- at_en Grosjean. De Fransman t. pn op de door regen geteister- 1 (2 dag zijn duel tegen de Argen- jn Martin Vassallo Arguello iet afmaken vanwege de inval ide duisternis, maar staat 2-1 por in sets. eei Sluiters geval was het twijfel- l :htig of hij überhaupt wel op |02 baan zou verschijnen. De Rot- jffdammer stond gepland op ^an zes, maar daar üep het ho uit. Op baantje vier Sluiter vervolgens aantre- ven. Hoewel hij pas om half ze- begon, was hij ver voor het pnker binnen. „Dat wachten t|i hangen zijn de vervelendste gingen van het tennisleven. xfaar goed, ik had vandaag toch iets anders te doen." 'at hij ruim op tijd klaar kon Boer over die oefensessies in vol strekte afzondering: „Als je se rieus wilt trainen, is dit het bes te. Al die drukte leidt af." Overdreven of niet? Van Basten is er duidelijk in. Als volledige concentratie op het trainings veld vereist is, wil hij serene rust. Zodra hij ingrijpt tijdens een tactische training moet zijn stem niet worden overvleugeld door bijgeluiden langs de lijn. En voor wie het nog niet weet: Van Basten is een trainer/coach die op details let. Vorige week, tijdens het trainingskamp in Zwitserland, liet hij zijn spelers trainen op vier verschillende va rianten op de inworp (op de helft van de tegenstander), op vrije trappen en op penalty's. zijn, had alles te maken met zijn, voor grote delen van de par tij, foutloze spel. Lapentti, niet meer de held van weleer, was niet opgewassen te gen het aanvallende geweld. De Ecuadoriaan, ooit nummer zes op de wereldranglijst, deed geen moment denken aan de man die Nederland in 1999 bijna uit de wereldgroep van de Davis Cup deed duikelen. In Guayaquil vocht Nederland destijds een he roïsch duel uit. Lapentti ver sloeg zowel Jan Siemerink als Sjeng Schalken, waarna Sieme rink het vijfde en beslissende duel won. Sluiter, die niet eerder tegen La pentti speelde, was op de hoogte van de heldendaden en had voor de zekerheid Sjeng Schalken om advies gevraagd. „Sjeng zei dat hij bij een achterstand beter ging spelen. Gelukkig had hij on gelijk", aldus Sluiter. De Rotterdammer, die in 2004 ook al tot de derde ronde reikte in Parijs, wat met Wimbledon 2001 nog altijd zijn beste resul taat in een Grand Slam is, gaf Lapentti ook niet de kans daar toe. Daarvoor speelde hij te dwingend. Hij beleefde een zeld zame periode van zeven kwar tier op de tennisbaan. De statistieken geven de bonds coach gelijk. Op het WK 1998 werd 191 maal gescoord, inclu sief twintig doelpunten uit een noodzakelijke penaltyreeks. Ruim een derde van die goals (77) ontstond uit de zogenaamde standaardsituaties: ingooi (1), hoekschoppen (20), vrije trap pen (21), penalty's in de regulie re speeltijd (15) en in de series (20). Het adagium dat op strafschop pen niet kan worden getraind, wuift Van Basten weg. Hij stelt: hoe vaker je een strafschop neemt, hoe meer je gewend raakt aan je eigen routine. Een mens kan op spannende momen ten onvoorspelbare dingen doen en juist die onvoorspelbaarheid „Je vecht voor een constant ni veau en probeert van daaruit de lat steeds hoger te leggen. Alle wedstrijden staan los van el kaar, maar er ging weinig fout. Het leek af en toe een kermis. Ik kon schieten wat ik wilde en al les was raak. Zelfs de geluksbal- len vielen mijn kant op. Dat is bij het nemen van een penalty funest. Simpel gesteld: je moet doen wat je moet doen en hoe va ker je dat hebt gedaan, hoe klei- voetbal V. Duitsland ner de kans dat je onder extre me druk de routinematige han deling 'vergeet'. Van Basten kennende geeft hij zijn internationals veel vrijheid bij het nemen van een vrije trap, mits de zaken onderling goed worden doorgesproken en geoe- komt maar een paar keer per jaar voor." Sluiter barstte van het zelfver trouwen, opgelucht dat de vorm waarin hij verkeert ook tot resul taten leidt. Een van de weinige kansjes die Lapentti had - bij 5-4 en 30-40 - werkte Sluiter weg door servicevolley te spelen fend. Met Mark van Bommel, Rafael van der Vaart, Robin van Persie en Wesley Sneijder zijn voldoende specialisten (zowel links- als rechtsbenig) voorhan den. Die vier lijken zich ook over de corners te ontfermen. Van Basten zelf was als speler liefhebber van de 'wegdraaien de' hoekschop, zodat de koppel de bal meer snelheid kon meege ven. Het druist in tegen de gel dende internationale norm. Juist de indraaiende corner (en vrije trap) zorgt tegenwoordig voor veel doelgevaar. Plet is moeilijk te verdedigen, vooral als er veel spelers in het straf schopgebied staan. Elke (lichte) beroering van de bal die naar het doel .toedraait, maakt een en perfect uit te voeren. „Ik wil de en kon hem verrassen. Dat is vertrouwen." Lapentti, gecoacht door neef en Roland-Garroswinnaar Andres Gomez (1990), is weggezakt naar de 128ste plaats op de we reldranglijst. Net als Sluiter won hij de laatste tijd niet veel. keeper vrijwel kansloos. Meeste aandacht van Van Basten gaat deze en volgende week echter uit naar het 'temporiseren' in een wedstrijd. Met andere woor den: wanneer jaag je de tegen stander op en wanneer neem je gas terug? Veel hangt uiteraard af van de aard van het duel, de tussenstand en het gevoel of een tegenstander kwetsbaar is. Maar de statistieken vertellen ook een duidelijk verhaal. Op WK's wordt in de tweede helft vaker gescoord (1047 maal) dan in de eerste (818). Voor rust wordt het vaakst gescoord tus sen de zestiende en dertigste mi nuut: 286 keer. Na rust vallen de meeste doelpunten in het laat ste kwartier: 389. GPD „Daarom had ik verwacht dat zijn niveau na een vijf setszege in de eerste ronde wat hoger zou zijn", meende Sim ter, die de laatste zeven weken voor Ro land Garros slechts een wed strijd won. „Maar ik speelde goed, dat heb ik eerder ook ge zegd. Dat het op een Grand Slam eruit komt, is fantastisch. Daar kun je alleen maar op ho pen." Zijn enige angst was dat hij zomaar van de roze tennis- wolk zou kunnen afdonderen. „Die punten maak je niet be wust mee. Het gaat vanzelf. Maar daar kan je ook zo uit zijn. Je balanceert op een koord. Pas bij 4-0 in de derde set wist ik dat ik niet meer kon verliezen." De cijfers spraken voor zich. Ze duiden er tevens op dat Sluiter niet alleen op snelle banen uit de voeten kan. De man die altijd riep dat het gravelseizoen wat hem betreft zo snel mogelijk voorbij mocht zijn, was daar zelf ook al vanaf gestapt. „Na twee finales op gravel (Amster dam en Amersfoort) en winst bij het sterke challenger van Sche- veningen, kan ik dat niet meer volhouden. Ik sta zonder setver- lies in de derde ronde. Dat kun nen er maar weinig zeggen." GPD van onze sportredactie LONDEN - Om problemen bij het WK voetbal te voorkomen hebben 3286 Britse voetbalhooli gans hun paspoort moeten inle veren bij de politie. De identi teit van degenen die dat tot gis teravond niet hebben gedaan, is doorgegeven aan Britse vliegvel den en havens om te vooorko- men dat zij alsnog naar Duits land afreizen. Geregistreerde hooligans die op weg naar Duitsland of op Duit se bodem zelf alsnog worden aangehouden kunnen zes maan den celstraf en een boete van 5000 pond (7500 euro) tegemoet zien. In Duitsland zullen 44 Brit se politiemensen hun Duitse col lega's bijstaan bij het in de ga ten houden van Britse voetbal fans. Overigens zullen de Duitse ordebewaarders de Britten niet agressief benaderen, zo is over eengekomen. Er is gekozen voor een 'zachte' en vriendelijke aan pak, gericht op hulpverlening. De Argentijnse bondscoach Jose Pekerman is dolgelukkig met de voorspoedige rentree van de jeugdige sterspeler Lionel Messi in Salerno. De aanvaller van FC Barcelona, net op tijd hersteld van een dijbeenblessure, viel dinsdagavond in de met 2-0 ge wonnen oefenwedstrijd tegen Angola (doelpunten Maxi Rodri guez en Juan Pablo Sorin) in en deed het laatste half uur mee. „Messi laat dit team een sprong voorwaarts maken. Hij raakt ook meer en meer gewend aan zijn ploeggenoten. Wat hij in het veld deed, was belangrijk. We hebben aanvallend nu volop mogelijkheden. Dat geeft me een ontspannen gevoel", zei Pe kerman. Maar Argentinië is er in de aan loop naar de WK-duels met Ivoorkust, Servië Montenegro en Nederland nog lang niet. „Op de schaal van 0 tot 10 zitten we op een 6. Deze ploeg kan nog veel groeien." Dick Advocaat heeft aanvaller Park Chu-young een duidelijke opdracht gegeven voor de oefen wedstrijd van morgen tegen Noorwegen in Oslo: schieten uit alle hoeken en standen. De twin tigjarige spits van FC Seoul, die is aanbevolen bij Manchester United, scoort voor zijn club aan de lopende band. Volgens de Nederlandse bondscoach van Zuid-Korea is hij in de nationa le ploeg nog veel te bescheiden. „Advocaat heeft me gezegd dat ik veel meer moet schieten. Hij hamert er steeds weer op dat ik elk moment klaar moet zijn om uit te halen en dat ook moet dur ven", zei Park tegen een verslag gever van persbureau Yonhap. Hij vertelde erbij dat hij om be ter te worden veel praat en traint met voormalig PSV-verde- diger Lee Young-pyo. Hoewel Duitsland dinsdaga vond weer eens teleurstelde in een oefenwedstrijd, was er toch een lichtpuntje voor bonds coach Jürgen Klinsmann. Jens Lehmann keepte gëweldig en be hoedde de Duitsers voor een flin ke afstraffing tegen Japan. Het werd 2-2, maar het had net zo goed de avond van de Japan ners kunnen worden. Uit twee standaardsituaties scoorden de Duitsers tweemaal in de slotfa se, maar nog belangrijker was het reddende werk van keeper Lehmann op de eigen doellijn. voetbal vi' Duitsland Pogingen van Hidetoshi Naka- ta, Atsushi Yanagisawa en Nao- hiro Takahara strandden door zijn katachtige reflexen. De war- ming-up voor het WK bleek daarmee, ondanks de trieste ver toning van Duitse kant, ook een klein steuntje in de rug voor Klinsmann. Zijn omstreden be slissing van twee maanden eer der om de Arsenal-doelman bo ven Oliver Kahn te prefereren, bleek dinsdagavond gerecht vaardigd. De Braziliaanse international Edmilson mist het wereldkampi oenschap voetbal in Duitsland. De middenvelder van Barcelona liep gisteren een ernstige blessu re op aan de rechterknie, zo meldde teamarts Jose Luis Run- co. De wereldkampioen heeft het recht een vervanger op te roepen, maar daarover is verder nog niets bekend. ANP/RTR/AFP Raemon Sluiter had gisteren geen enkele moeite met Nicolas Lapentti. foto Koen Suyk/ANP ESTARREJA - Aanvoerder Stijn Schaars is voldoende hersteld van zijn gekneusde heup om vandaag met Jong Oranje mee te spelen in de halve finale op het Europees kampioenschap tegen Frankrijk. „De heup voelt nog een beetje stijfjes aan, maar ik kan wel spelen. Het zal mis schien best even pijn doen, maar kleine pijntjes horen er bij in het voetbal." Bondscoach Foppe de Haan heeft daardoor de volledige selectie tot zijn beschikking. Wel zijn naast Schaars ook Urby Emanuelson en Ismaïl Aissati niet helemaal fit. Ais- sati bekeek net als Emanuelson de afsluitende training vanaf de kant. De zevntienjarige PSV'er was moe en dui zelig. „Maar hij zal het wel redden om op tijd fit te zijn", aldus De Haan. ANP ai* W" KNVB -j—r~" ■BHHHHHlk -v MmmÊÊÊmmÊm Giovanni van Bronckhorst: „Als je onze spelers en de Brazilianen met elkaar vergelijkt, is het duidelijk dat wij niet hetzelfde kunnen bieden als Brazilië. foto Peter Schols/GPD door Dick Sintenie HOENDERLOO - Giovanni van Bronck horst (31) veroverde de landstitel met Barcelona, won de Champions League met die club, werd vader van een zoon (Joshua) en staat aan de vooravond van het WK. Vier prikkelende stellingen voor de stille kracht van Oranje. Stelling 1: Ik speel al jaren linksback, maar ik ben het eigenlijk nog steeds niet. „Oneens. Mijn verdedigende kwalitei ten zijn gegroeid, omdat ik bij Barcelo na al vier jaar lang, week-in-week-uit, op die plek sta. In de periode dat ik bij Arsenal linkshalf was, of zelfs helemaal niet speelde, was het voor mij moeilijk om te schakelen bij Oranje. Het lastige van de positie is, dat je vrijwel nooit een directe tegenstander hebt. Het komt dus aan op timing, gevoel en inzicht. Bij Barcelona schuif ik vaak door naar het middenveld. Maar aangezien Ronaldin- ho zijn mannetje nog wel eens laat lo pen, sta ik steeds voor de keuze: vooruit of achteruit? Daarin word ik steeds sta bieler." Stelling 2: Ik speel liever met Ronaldin- ho voor me dan met Arjen Robben. „Ja, dat is wel zo. Bij Barcelona kan ik mijn eigen rol optimaal invullen. Ronal- dinho trekt vaak naar binnen en dan komt er voor mij ruimte op de flank. In het Nederlands elftal staat Phillip Cocu nog tussen Arjen en mij in. Wij onder steunen de linksbuiten. Arjen staat écht aan de lijn en passeert zijn tegenstan der acht van de tien keer buitenom. Die ruimte moet ik hem geven. Er is dus vas tigheid in de rolverdeling. Bij Barcelo na doen we meer op gevoel. Het lijkt misschien alsof het los zand is, maar dat is het niet. Anders krijg je niet zo weinig doelpunten tegen." Stelling 3: Frank Rijkaard is twee keer kampioen geworden en hij heeft de Champions League gewonnen - hij had Barcelona moeten verlaten. „Nee, dat is kiezen voor de makkelijke weg. En Frank is niet van de makkelij ke weg. Ik vind niet dat hij alleen nog maar kan verliezen met Barcelona, de uitdaging die er nu ligt, lijkt me zelfs groter. Proberen van een heel goed team een nóg beter team te maken. Frank Rijkaard is een belangrijk onder deel van het succes. Dat komt door zijn manier van werken en het komt tot ui ting in de sfeer in de groep. Ik heb nog nooit in zo'n hecht team gespeeld. Als je Rijkaard weghaalt, moet je maar af wachten of dat standhoudt. Voor het team is het heel belangrijk dat hij blijft." Stelling 4: Oranje komt kwaliteit tekort om wereldkampioen te worden. „Ja, als je de spelers met elkaar verge lijkt, is het duidelijk dat wij niet hetzelf de kunnen bieden als Brazilië. Dat is het beste team, met de beste voetbal lers. Maar met kwaliteit alleen win je geen WK. Wij moeten het gemis van pu re klasse op een aantal posities compen seren met strijdlust en teamgeest. Als wij kampioen willen worden, moeten we allemaal in topvorm zijn en dan moet alles meezitten. Ik sluit niet uit dat we ver komen, maar het wordt moei lijk." GPD lotterdammer legt Lapentti over de knie op Roland Garros VENLO - Mohammed Allach is gisteren benoemd tot tech nisch directeur van VW-Venlo. De voetballer van de Lim burgse eerstedivisionist heeft daarom zijn sportieve carrière per direct beëindigd. Allach volgt Earnest Ste wart op, die technisch directeur bij NAC wordt. De 32-ja- rige Allach wordt bovendien hoofd opleidingen bij VVV. ANP PORTSMOUTH - Het zeilteam van ABN AMRO II gaat door in de Volvo Ocean Race. Dat maakte schipper Sebas- tien Josse gisteren in Portsmouth bekend. Morgen is de start van de achtste etappe richting Rotterdam. De deelname van het talententeam aan de laatste twee etappes in de zeilrace om de wereld was lange tijd onze ker na het dodelijke ongeluk van bemanningslid Plans Plorrevoets in de zevende etappe van New York naar Portsmouth. „We gaan door voor Hans", zei Josse. „Dat moeten we van hem en voor hem doen. Iedereen van mijn team was het daarover eens, al hadden we wel allemaal even bedenktijd nodig." ANP PAPENDAL - Rutger Smith mag behalve kogelstoten ook discuswerpen op de Europese kampioenschappen at letiek in augustus in Göteborg. De Groningse atleet smeet de 2 kilo zware schijf gisteravond tijdens de Papendal Ga mes naar 64,60 meter. Dat was ruim boven de limiet van 62,00 meter. De afstand lag een krappe meter onder zijn persoonlijk record van 65,51 meter. GPD KNSB PIOOGLAND - Arie Koops is gisteren benoemd tot manager topsport van de Nederlandse schaatsbond KNSB. De 43-jarige ex-bondscoach tekende een contract voor vier seizoenen. Koops zal onder meer verantwoordelijk zijn voor de coör dinatie van talentontwikkeling en vernieuwende topsport projecten. Ook gaat hij - onder eindverantwoordelijkheid van technisch directeur Hans Gootjes, zich bezighouden met de sporttechnische programma's. Op die manier neemt Koops een aanzienlijk deel van het takenpakket van de gestopte Ab Krook over. De KNSB wil ook nog een bondscoach aanstellen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17