Eén infopunt scheepsgegevens Hoge snelheden bij duinopgang m Getijplan voor bez Hedwigepolder Geen extra geld voor platteland Wisselvallig weer speelt paardenmarkt parten Celstraf voor rooftocht in Goes w T£j Woongoed belooft hinder studentenhuis te beperken Evaluatie scheepsongeval met containerschip Fowairet Mannelijke helft 'Bonnie en Clyde' nu ook opgepakt Vliegerfestijn in Zoutelande Kramer wil alternatieven Pinksterconcert ontpoldering serieus bekijkeiïS' Zomerfeest bij zorgcentrum Sint Willibrord Fietstocht voor voor goede doel donderdag 1 juni zuub door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Geluidsover last is de grootste vrees van de direct omwonenden van het oude kantoor van Rijkswater staat in Middelburg. Het kan toor wordt omgebouwd tot stu dentenhuis. Woningbouwcorporatie Woon- goed heeft beloofd om met om wonenden oplossingen te zoe ken om de overlast zoveel moge lijk te beperken. Die belofte werd gedaan tijdens een informatiebijeenkomst die gisteravond is gehouden. Het kantoor ligt aan drie kanten vrij, maar één kant grenst aan woningen van het Geerecom- plex. Daar staat het gebouw op ongeveer vier meter van de ge vels. Bewoners van het Geerecom- plex hadden al overlast toen het pand in gebruik was als kan toor. Ze vreesden vooral dat er een ingang zou komen aan de kant van hun huizen. Die vrees werd gisteravond met een weggenomen door de archi tect. De ingang blijft aan de kant van de Koestraat. De in gang van de fietsenberging komt aan de noordkant, waar de toerit naar de Geerekelder is. De architect vroeg de omwonen den met suggesties te komen om de overlast te kunnen beperken. Het ontwerp kan nu nog worden aangepast. Het is echter niet mo gelijk om ramen dicht te maken, of een koepel op de binnen plaats te zetten. „In een ruimte waar je woont, moet een raam open kunnen." Het pand blijft aan de buiten kant hetzelfde. Binnen komen ongeveer 165 kamers. Of er een ontmoetingsruimte in het ge bouw komt, is nog niet duide lijk. Daar zijn volgens Woon goed nog geen afspraken over ge maakt met de Roosevelt Aca demy. Bovendien is het nog niet duidelijk of zo'n ruimte wel past in het gebouw. De verbou wing van het pand begint eind dit jaar. Het is de bedoeling dat de studentenkamers in augustus worden opgeleverd. Woongoed heeft geleerd van er varingen in het Bagijnhofcom- plex, zei R. Studulski van de wo ningcorporatie. Rond het Bagijn- hof waren in het begin veel klachten over het geluid dat stu denten produceerden. Daarom wordt nu bij elk nieuw complex een serie maatrégelen genomen. „We zijn het liever voor dan dat achteraf bleek dat er iets nodig was. Ik ben er blij om en trots op dat we rond het Roggeveen complex het afgelopen jaar maar één klacht uit de omge ving hebben gehad." door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij calamitei ten op de Westerschelde moeten de hulpdiensten en andere be trokken instanties snel kunnen beschikken over alle gegevens over de betrokken schepen en hun (gevaarlijke) lading. Alleen dan kan adequaat worden opge treden. Die gegevens moeten worden verzameld en verstrekt via één centraal informatiepunt. Het informatiepunt kan het bes te worden beheerd door Rijkswa terstaat of de Regionale Brand weer. Bij de hulpverlening moet Rijks waterstaat de nautische coördi- natie op zich nemen, terwijl het regionale beleidsteam de zaken op de wal regelt, zoals het bege leiden van de informatiestroom tussen de verschillende betrok ken instanties en diensten. Dat zei burgemeester J. Lonink van Terneuzen, de voorzitter van het Zeeuwse Veiligheidscollege gis teren nadat burgemeester J. F. Mulder van Hulst hem het eva luatierapport van de stranding van het containerschip Fowai ret, in september vorig jaar op de Platen van Ossenisse, had overhandigd. Uit dat rapport bleek dat er, vergeleken met eer dere vergelijkbare incidenten, bij de coörcünatie van de hulp verlening vooruitgang was ge boekt. Maar Mulder wees ook op tal van 'verbeterpunten'. De behoefte aan één centraal infor matiepunt, dat in zo'n geval be schikt over alle gegevens over door Wout Bareman GENT - De mannelijke helft van het Gentse gangsterpaar dat werd gezocht voor gewapen de overvallen en carjacking in de grensstreek is opgepakt in Al gerije. Begin maart had zijn 28-jarige vriendin, afkomstig uit Westdorpe, zich al gemeld bij de Belgische ambassade in Algiers. De 31-jarige (verslaafde) man bleef lange tijd voortvluchtig. De politie was hem al enige tijd op het spoor en greep hem giste ren in de kraag. Het duo, dat al snel tot de Gent se Bonnie en Clyde werd gebom bardeerd, pleegde eind januari, begin februari minstens vijftien gewelddadige overvallen en kort na elkaar ook vier car jackings in Damme, Brugge en Gent. Bij de laatste carjacking, in Gent, werd geschoten. Het kop pel wist te ontkomen aan de klopjacht van de politie door naar het geboorteland van de man te vluchten. Bij haar aan houding verklaarde de vrouw dat ze snel wilde worden here nigd met haar dochtertje, dat bij familie in Vlaanderen ver bleef. Ze bekende betrokken heid bij vier overvallen en drie carjackings. Gevaarlijk De man staat bij de politie be kend als 'gevaarlijk'. Hij ont moette zijn vriendin in de perio de dat hij een zevenjarige gevan genisstraf uitzat voor een moord, die hij in 1995 pleegde in een pand in de Tweede Ver bindingsstraat in Terneuzen. Bij die afrekening in het drugsmi lieu schoot de Gentenaar een toen 30-jarige man uit leper dood. Er vielen twee gewonden. Omdat de man de Algerijnse na tionaliteit heeft, wordt hij zo goed als zeker niet uitgeleverd. ZOUTELANDE - Op het strand en de boulevard van Zoutelande wordt op tweede pinksterdag een vliegerfestijn gehouden. De Zeeuwse Vlieger Vrienden en Blokart Zeeland verzorgen demonstraties. Het evenement begint om 11.00 uur en duuil tot 16.00 uur. schip en lading, was het belang rijkste. In het geval van de Fo wairet bleek dat verschillende hulpdiensten- zich met het ach terhalen van informatie hadden beziggehouden, terwijl die al in een vroeg stadium bij één van de partijen bekend was. Dat er verkeerde ladinggegevens wer den verstrekt, bleek te wijten aan een verkeerde interpretatie. Ook de alarmering van de hulp diensten bleek te haperen. Zo werd de brandweer pas enkele uren nadat het schip was vastge lopen op de hoogte gebracht. Overeenkomsten Voorzitter Lonink van het Vei ligheidscollege zag gisteren dui delijke overeenkomsten tussen de aanbevelingen in het evalua tierapport en de voorlopige be vindingen van de werkgroep die onder leiding van oud-staatsse cretaris Van Houwelingen de aanpak van de rampenbestrij ding op de Westerschelde in kaart brengt. De werkgroep met vertegenwoordigers van de mi nisteries van Verkeer en Water staat en van Binnenlandse Za ken, van de provincie, Rijkswa terstaat en de Veiligheidsregio Zeeland i.o. heeft inmiddels een tussenrapportage ingeleverd; in oktober volgt het eindadvies. Volgens Lonink zal het instellen van één informatiepunt ook in dat advies prioriteit krijgen, naast de inzet van de hulpdien sten (meer personeel en aanzien lijk beter materieel), het maken van duidelijke afspraken met de goed geoutilleerde Scheldeha- vens Antwerpen en Gent en de betrokkenheid en rol van de ze ven Westerscheldegemeenten. Lonink ziet bij de bestrijding van calamiteiten ook nog steeds een belangrijke rol weggelegd voor de pai'ticuliere bergers. „Die waren even buiten beeld, maar daar is inmiddels verande ring in gekomen. In ieder geval moeten we als overheidsinstan ties niet willen dat er speciale vaartuigen worden aangeschaft, die vervolgens voornamelijk lig gen weg te roesten." De jaarlijkse paardenmarkt in Zierikzee. Bezoekers kijken toe hoe een paard voorzien wordt van hoefijzers. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Paraplu's en regenpak ken beheersten het beeld. Het was nat, koud en winderig op de matig bezochte jaarlijkse paardenmarkt in Zierikzee. Vroeger had de wonderdokter er het hoogste woord. Nu zijn het normaliter de standwerkers die het publiek boeien, maar tijdens de editie 2006 van de paar denmarkt klinken hun verkoopredes slechts nu en dan. Bij gebrek aan pu bliek. „Het is matigjes", is een veelgehoorde kreet onder standhouders. Desalniette min wordt er alles aan gedaan om het publiek dat het gure weer trotseert te vermaken. Een aantal spelers van open luchtspektakel De Bruiden van Burgh is in historisch kostuum present om het stuk te promoten, bij het poortencom plex worden paarden beslagen. De veu lentjes van de stoere Zeeuwse trekpaar den wekken vertedering. De camera's komen tevoorschijn om het jonge leven vast te leggen. Orgelman Gieskes met zijn - deels met zeil afgedekte - Alanti zorgt voor vrolij- 1 ke klanken en verderop heeft de cd-koopman zijn gezelligste muziek van stal gehaald om bij zichzelf en het slenterende publiek de moed erin te hou den. Eén van de standwerkers heeft in middels een bescheiden schare publiek weten te trekken. Met verve prijst hij foto Marijke Folkertsma zijn schier onverwoestbare blikopeners aan. „En dat voor dit geld. Vindt u ner gens mevrouw." In vroeger tijden was de koopwaar be perkt tot levende have. Paarden wissel den op de vroegere paardenmarkten van eigenaar, maar ook kleinvee als ko nijnen, kippen en ganzen werd verhan deld. De paardenmarkt wordt - net als vroeger - gecombineerd met een kleine kermis. Deze is nog tot en met vrijdag te vinden in het centrum van Zierikzee. Buurtbewoonster verlengde deel Van Woelderenlaan schakelt politie en 3VO in door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Op het verleng de stuk Van Woelderenlaan, bij de duinopgang, trappen automo bilisten veel te diep hun gaspe daal al, zeggen buurtbewoners. De gemeente kent het probleem, maar grijpt voorlopig niet in. Op het laatste stukje Van Woel derenlaan, vlak na de bocht rich ting de Bachlaan, staat niet aan gegeven hoe hard je mag rijden. En dus denken veel mensen 'bui tengebied, dan mag ik tachtig'. Luidt de insinuatie van M. van der Salm. Vanuit haar boerderij ziet ze het vaak gebeuren. „Het is levensgevaarlijk. Om de haverklap rijden automobilisten fietsers van hun sokken. Zeker in de zomer, als er auto's langs de weg geparkeerd staan. Ze ha len fietsers ook in. Vooral kinde ren en Duitsers, die de omstan digheden niet gewend zijn, ko men in de berm terecht. Zodra ik buiten geschreeuw hoor, ren ik maar alvast naar buiten met mijn verbandtrommel." Zelf rijdt Van der Salm soms ex pres dertig kilometer per uur. „Dan zie je ze kijken en denken: ouwe trut. Mijn man heeft wel eens een handje zand gegooid te gen een auto die hier met min stens zeventig voorbij raasde. Meteen ruzie. Toen was de maat vol voor ons. We hebben de poli tie gebeld. Die zei er niets aan te kunnen doen. 3VO wel. En de ge meente. Die heb ik inmiddels toegesproken over het pro bleem." Dat was maandagavond, tijdens de wijkraad van Paauwenburg. Van der Salm kreeg bijval uit de buurt. „Iedereen kende het probleem. Al lang, zelfs. Zij hebben de ge meente vaak ingeschakeld. Ook de politie. Maar daar kregen ze van te horen dat er niets aan te doen was. Dat was maandag ook de boodschap. De wethou der zei dat ze het zou meene men, in het project zwakke scha kels. Maar het duurt nog zo lang voordat ze die duinen hierheen halen. Kunnen ze in tussentijd niet een dertigkilometerbord plaatsen? Of er eenrichtingsver keer van maken? Wie weet hoe veel ongelukken je daarmee kunt voorkomen." Overbuurman Verbeek vindt de overlast wel meevallen. „Ik wan del elke dag even de duinen in. Auto's remmen voor mij af, heb ik nog altijd gemerkt. Van mij hoeven ze geen snelheidsborden te plaatsen. Ze kunnen er beter eenrichingsverkeer van maken. Dat is wel gewenst. Want toege geven, soms gaat het wel tekeer. Dan hoor ik vanuit mijn huis de doodsstoppen, van auto's die uit de bocht vliegen. Of ik zie een ta kelwagen het weggetje inrijden. Dan is het weer zover." Zoals Van der Salm voorspelde, hebben recreanten last van snel heidsduivels op het smalle weg getje. Het echtpaar Peters uit Wijchen verplijft pas drie dagen in de appartementen Martina, maar hebben nu al gemerkt dat ze goed moeten uitkijken als ze de duinen in willen fietsen. „Als je hier de hoek om slaat, zie je amper wat eraan komt. Je moet MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroordeel de gisteren een twintigjarige in woner van Doorn voor het ple gen van twee winkeldiefstallen conform de eis tot acht weken cel. De man was op 10 mei samen met zijn kompaan aan het 'win kelen' in Goes. Bij een drogiste rij werd er eau de toilette wegge nomen. In een andere winkel stal het duo parfum. De verdach te ontkende de diefstallen. Hun vreemd gedrag was het winkel personeel opgevallen. Ook was het alarm afgegaan toen ze de winkel uitliepen. Een verkoop ster had een van hen snel iets in het schap zien terugleggen. De politie werd ingeschakeld. De officier van justitie haalde het strafblad met vermogensde licten aan. Zoniet nog meer be wijs putte hij uit de (gestolen) goederen, met name make-up ar tikelen en scheermesjes, die bij het doorzoeken in zijn auto wer den aangetroffen. „Een comple te verzameling goederen, waai de prijskaartjes nog aanhingen, afkomstig van een rooftocht." heel goed uitkijken, wil je niet omver gereden worden." Verkeersorganisatie 3VO zegt te willen adviseren, maar rent niet direct naar Vlissingen om pools hoogte te nemen. Woordvoerder D. Lieuw-On: „Eerst moeten mensen zelf tellingen gaan hou den en zorgen voor draagvlak in de buurt in de vorm van bijvoor beeld handtekeningen. Als ech te metingen nodig blijken, kun nen wij een lasergun beschik baar stellen. Eventueel gaan we praten met de gemeente om pres sie uit te oefenen, maar dan zal het probleem echt infrastructu reel moeten zijn. Dat is dit niet. Maar als wij een steentje kun nen bijdragen, doen we dat." Wethouder van verkeer M. Wal raven zegt van de problemen te hebben gehoord. „Voor de korte termijn, kan ik geen beloftes ma ken. Wellicht kunnen we zorgen voor b-ebording of een andere simpele oplossing, maar inrich ten als dertigkilometerzone gaat de gemeente te veel geld kosten. Bij het project zwakke schakels doen we dat wel, met het hele ge bied. Dat betekent dat dit stuk eind volgend jaar sowieso hele maal wordt aangepast. Ook die weg nemen we dan mee." door Rinus Antonisse SINT-JANSTEEN - Voor ont- poldering van de Hedwigepol der en een deel van de Prosper- polder zijn twee mogelijkheden in beeld. Aanleg van een nieuwe zeedijk en alle bestaande dijken weghalen óf een nieuwe zeewe ring bouwen en in de huidige dij ken vier of vijf stroomgaten ma ken. Dit blijkt uit de zogenaamde startnotitie voor de ontwikke ling van een intergetijdenge- bied. De twee mogelijkheden worden in een milieu-effecton- derzoek doorgelicht. Daarbij komt ook nog de meest milieu vriendelijke aanpak (met extra maatregelen voor water, land schap, recreatie en landbouw) aan de orde. De startnotitie is vanaf vandaag openbaar en ligt op verschillen de plaatsen ter inzage (internet wwiv.zeelcnid.nl/natuurpakket). Op 3 juli wordt in Sint-Jansteen een informatie-bijeenkomst ge houden (vanaf 18.30 uur in de Warande), gevolgd door een hoorzitting (om 20.00 uur). Tot 13 juli kunnen inspraakreacties worden gegeven. Uitgangspunt In beide mogelijkheden voor ont- poldering (dat wordt omschre ven als het landwaarts verleg gen van huidige Scheldedijk) is uitgangspunt: eerste stap bouw van een nieuwe waterkerende ringdijk; tweede stap spontaan ontstaan van slikken en schor ren door de getij werking. De nieuwe dijk moet bestand zijn tegen extreem hoogwater (+7.10 meter NAP, ofwel een overstro mingskans van eenmaal in 4000 jaar in het jaar 2060). Bij de mogelijkheid 'alle dijken weg' verdwijnen de dijk aan de Scheldekant, die tussen de Hedwigepolder en het Sieper- daschor en de Hedwigedijk tus sen de Hedwige- en Prosperpol- der. Bij Prosperhaven en de hui dige uitwatering van de Hedwi gepolder worden geulen ge maakt. Bij de mogelijkheid 'bressen slaan' blijven de dijken over- Zeela liekei eind, maar komen er gaten \0udeker 300 tot 500 meter. Er is dan r382 EE een keus uit vier of vijf stroo^l,^. d gaten. In de mogelijkheid Vinderafd bressen slaan blijft het oversfcveri9 be mingsproces tot op zekere ho^dWQSg Cz te controleerbaar en kan indifd. ic/cc nodig snel worden ingespe5-00"16- op eventuele calamiteiten. Aostei hoogte van de bressen woiGraver een geul gegraven door het (niw62 RA we) schor. lfd"rn3 In de startnotie wordt aange^d°°A/B" ven waarom ontpoldering nowd. C: 1 is: herstel van de fors aanget^j. F: v te natuurwaarden in het Schig o0.Ï9 debekken. Europese richtlijnn 18.30 verplichten daartoe. De besli ten hierover hebben de Nedr,n^® landse en Vlaamse regering va^g^RA gelegd in onder meer de Ontwba t/m v kelingsschets 2010, die bekracat en zc tigd is in het Memorandum vCmer 's Gravenhage. Llm0 Omdat de rivier ter hoogte \1481 piv de Hedwige- en Prosperpolc6'- <011| vrij smal is. heeft uitbreidi*°e'd*a( van estuariene natuur hier exl veel effect. Zeem „ocatie T7- en /Vieling Dbstetr 14.30-1 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Zeeland krijgt de komende jaren uit Den Haag geen extra geld voor de inrich ting van het landelijk gebied. De provincie moet het doen met de 60 miljoen euro die het Rijk daarvoor over heeft. Zeeland denkt de komende zeven jaar 250 miljoen euro nodig te heb ben. Dat vindt minister Veer man (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) best, maar hij is niet bereid voor extra 'tierelantijnen' te betalen. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over de Agenda voor een Vitaal Platteland. Met name PvdA, GroenLinks en D66 toon den zich bezorgd dat met het ge reserveerde budget de in 2013 gewenste inrichting van het plat teland niet voor elkaar komt. De provincies denken namelijk 1,7 miljard euro meer nodig te hebben dan het Rijk beschik baar stelt. Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water) noemde het bod van Veerman onlangs 'uiterst sober'. Voor herinrich tingsplannen op het gebied van landbouw, natuur, landschap, water en recreatie is volgens pro vincie, gemeenten en water schappen in Zeeland tot en met 2013 een bedrag van 250 mil joen euro nodig. Het Rijk stelt niet meer dan 60 miljoen in het vooruitzicht. De provincies verwarren de rijksdoelen met hun eigen ambi ties, zei Veerman gisteren. Het Rijk heeft de inrichting van het landelijk gebied gedelegeerd aan de provincies. Daarover worden contracten gesloten. In die contracten staan de doelen opgesomd die het Rijk eind 2013 wil hebben bereikt. Op die doe len is het budget afgestemd. Voor recreatie om de stad, de in richting van nationale land- WESTKAPELLE - De slagwerk groep van muziekvereniging Oe fening Kweekt Kunst (OKK) geeft maandag een pinkstercon cert. Het concert vindt plaats in het verenigingsgebouw Westkapelle Herrijst op de Markt. Aanvang om 11.00 uur. .t O 'sychie 18.00-2 MIDDELBURG - De ideeën ^9 14 voorstellen die bedoeld zijn o m er' ontpoldering te voorkomiocati moeten serieus beoordeeld wifa^0° den door een team van onafha&fd 2; 1 kelijke deskundigen. Dat dcafd.4: c recht aan de mensen die willi meedenken over de manier waa Go' op de beschadigde natuur in hZiekei Scheldebekken kan worden hcstatior steld. 3247 B tel. (01 dag. 1i Dit stelt gedeputeerde M. Krzo idei mer (PvdA, natuur en wate Het uitgangspunt dat er nieun Bei natuur moet komen die onder i^jeke vloed staat van het getij, blijBoerh volgens hem wel onverkort ove4624 eind staan. De Europese Voge^^0, en Habitatrichtlijnen schrijvi2a en dat nu eenmaal voor. Maar ("ur- gedeputeerde meent dat hij zi GGZ als bestuurder niet mag afsliiHoofc ten van het maatschappelijk d466i bat in Zeeland. 13,00 [Wc Erasi Dr. M 3015 4639: den Eras Dr. IV 3015 tel. Bezo schappen en plannen met betrei j^° king tot water kan Veerman.ói zich voorstellen dat budgetteVooi nog enigszins worden aangf09 0' past, voor de rest niet. Eras ,Wat de rijksdoelen zijn, bep«Grot len we zelf", aldus Veermai „Het kan zijn dat de provinciedag. meer willen, maar het Rijk be taalt alleen voor de rijksdoelei| B Wat de provincies aan tierelac A|g tijnen doen, maakt me niet ui Bru Ze gaan hun gang maar. De te Fiud rechte vraag is nu: hebben we ge noeg geld voor de rijksdoelen bew Die zaak is gefinancierd." Volgens Veerman zal het zelf gjjj nog een hele kunst zijn het be sim schikbare geld uit te geven etei. worden om die reden gesteld doelen misschien niet gehaald „Moeten we nu zenuwachtij Un worden dan we geld te kort ko men? Laten we maar met de ge daê nade meewerken en kijken ho het de komende jaren gaat.Hij! MIDDELBURG - Zorgcentrum Sint Willibrord houdt op don derdag 29 juni een zomerfees met als thema 'middeleeuwen'. Het plein zal worden versiert DJ; en er zullen gedurende de dai Sc verschillende festiviteitei ke plaatsvinden, zoals een loteri d* en een boekenmarkt. De op ni> brengst van het feest komt ter er goede aan activiteiten voor be 96 woners van Sint Willibrord. He zorgcentrum is te vinden aai Bachtensteene 1 in Middelburg. AAGTEKERKE - Op tweedf pinksterdag wordt voor het goe de doel een fietstocht door Wal cheren gehouden. Onderweg zijn er enkele op drachten te vervullen en zijn ei hapjes en drankjes te nuttigen Het begin is tussen 12.30 er 14.00 uur bij de kerktoren op het Dorpsplein in Aagtekerke De tocht is ongeveer 25 kilome ter lang. Inschrijfgeld is twee eu ro per deelnemer. De opbrengs komt ten goede aan het onder wijsproject voor straatkinderei in Ethiopië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 14