ritiek op exploitatie stranden euiou PZC De speciaalsaus is onze kracht Alsnog een lintje Fashion at school Britanniabesluit valt over twee maanden Ëuikersadviesraad kan wensen niet kwijt aan stichting strandbeheer IVrolijkheid oekt mensen oor zomerweek CDA Borsele bezorgd over tunnel Drie jaar cel voor misbruik meisjes Extra parkeerzoneborden in Goes Goese geschiedenis komt op papier PvdA wil ook debat burgerforum in Zeeland 20 m2 schooltassen IWlWRi 35 I agenda donderdag 1 juni 2006 wil i nor Edith Ramakers e OMBURG - Bij B. Sinke en C. .igel overheerst een gevoel van 'ö^chteloosheid. Sinke is voor- Ier van de Strand Vereniging shoek (SVD) en Vogel is als 7D-lid afgevaardigd in de Ge- uikers Advies Raad (GAR). GAR-leden adviseren de "ichting Strandexploitatie Wal- eren (SSW). „Op papier is het ed geregeld. Maar we kunnen 'j^j.jn niemand onze wensen c'n ,vijt. De gemeente zegt: u moet de SSW zijn. En de SSW gt dat we bij de gemeente moe- n n zijn." j de behandeling van het meer- renbeleidsplan van de SSW in commissievergadering van II gemeente Veere kwam de on- i ^ede van de gebruikers van het strand aan het licht. In GAR zijn niet alleen de eige- iren of huurders van slaaphuis- ÏS en dagcabines vertegenwoor- *d, ook de strandpaviljoenhou- rs, dorpsraden van de kustge- eenten en ondernemers heb- m daarin een stem. Maar hoe- iel gewicht heeft hun stem? De SSW moet advies aan ons •agen, maar legt de adviezen last zich neer", is hun erva- ng'. De vereniging heeft onge ler 250 leden. Simpelaar van paviljoen De sester bij Dishoek én lid van GAR steunt die reactie: „De AR is een wassen neus. We ïbben absoluut geen stem- cht. In al die jaren hebben we )g nooit iets bereikt." 'erbolgen e GAR oordeelde negatief over m deel van het beleidsplan >07-2011 van de SSW. De in- antie was verbolgen over de a-hoging van de tarieven van slaaphuisjes met jaarlijks m procent én het te hoge ambi- Ieniveau van de SSW. e verhoging van de tarieven >et pijn. De slaaphuisjes in Dis- G)ek lopen in vier jaar op van euro naar 908 euro. Maar |instens even erg vindt Sinke it dat de SSW een 'te hoog am- Itieniveau heeft'. Hij legt uit: - De Stichting bevordering van de Vrolijk- feid is op zoek naar vrijwilli gs die jonge vluchtelingen wil- gn begeleiden tijdens de zomer- eek. de week, die van 10 tot en et 14 juli duurt, worden activi- j iten gehouden op het asielzoe- erscentrum in Middelburg. De ichting zoekt mensen die het j.uk vinden om jongeren en kin deren te begeleiden met dans, keater, fotografie of film. Er "orden ook mensen gezocht die iet kinderen willen koken of utten willen bouwen. anmelden kan bij Marleen Pol- airman, via irleen@ultrastatic.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „De Noordzeestranden zijn goed. Ze krijgen een acht (van Rijkswaterstaat) en Veere heeft de mooiste en beste stranden van Nederland." Dan is het volgens hem onver standig om naar een negen of tien te streven. „Dat is wat de SSW wil bereiken. Ze over drijft. Er komen allerlei overbo dige voorzieningen en er wordt overbodig veel bewaking gere geld. De behoefte of noodzaak is er niet, waardoor de investering niet rendabel wordt." Hij kaart aan dat het de veikeerde kant op gaat met het gebruik van het strand. De strandgmgers raken de vrijheid van het even op het strand kwijt. „SSW redeneert: üs mensen niet samen kunnen hven op een strand, moeten er gescheiden stranden komen: Hcndenstran- den, vliegerstranden surfstran- den. Dat moet allerraal gecon troleerd worden. Gekscherend heb ik toen gezegd dat er ook maar kindervrije stranden moe ten komen." L. Fransen, directeur van de SSW, zegt de teleurstelling van de vereniging en GAR-leden te begrijpen. „Ik denk dat ikzelf ook zou vechten tegen verho ging van de tarieven. Maar ik wil het strand schoon en veilig houden. Daar is geld voor no dig. De SSW wil de kwaliteit handhaven." Hij denkt dat de relatie tussen de SSW en de GAR verbeterd moet worden. „Als ik bij hen kom, dan is het vaak met een slechte boodschap. Daardoor wordt de discussie negatief beïn vloed." Fransen zegt dat de leden klaar blijkelijk de indruk hebben dat er niet naar hen geluisterd wordt. „We luisteren wel naar hen. Vanaf 2002 hebben we der tig collectieve adviezen van de GAR ontvangen, daarvan zijn er maar vijf niet overgenomen." Hij zegt dat de SSW naar 35 ki lometer strand kijkt en te ma ken heeft met de belangen van alle gebruikers. „De GAR-leden praten voor hun eigen achter ban." Wethouder W. van Tatenhove kan zich volledig in de aanpak van de SSW vinden. „Wij heb ben jaren geleden de verant woordelijkheid overgedragen aan de SSW, wij volgen de stich ting op afstand en zijn tevreden over het beheer van onze stran den." Patrick Lammers, vader Sjaak, moeder Jannie en compagnon Tcmmie de Bont. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Een bestelling: twee frietjes speciaal en voor allebei een bal letje. „Een Sjaakbal", lacht de klant. De ballen blijven te koop bij cafetaria Lammers, maar Sjaak vertrekt. Na bijna 41 jaar werken dragen hij en zijn vrouw Jannie hun zaak aan het Ban- ckertplein in Middelburg over aan zoon Patrick en diens compagnon Tommie de Bont. „Het wordt wel tijd ook", zucht Sjaak op zijn laatste werkdag. Hij heeft het ge had. „Ik zit er helemaal doorheen. Van ochtend bij de Sligro kon ik niet eens de zakjes meer vinden." Patrick plaagt: „Je moet nog wel speciaalsaus maken." Dan komen er klanten binnen. Sjaak staat op, terwijl Patrick en Tommie pra ten. „Je ziet het hè. Er is er hier maar één die werkt. Dat kan je gerust op schrijven." Lammers is niet zomaar een snackbar, het is een begrip. „Ik heb altijd alles zelf gemaakt. Stoofvlees, gehaktballen, satésaus, nasiballen. Daar heb je over dag een hoop werk aan." Sjaak tilt het deksel van een grote braadpan. Eronder liggen tien hammetjes te braden. „Voor het stoofvlees. Straks snijd ik ze in stuk jes, en dan komen er nog uien bij. Met dit vlees kunnen we een week toe. Dat gaat natuurlijk wel de vriezer in straks." Sjaak Lammers begor als leerling-kok in het strandhotel aan de Vlissingse bou levard. „Ik was zo kien dat ik niet eens in die grote pannen ken kijken. Daarna heb ik als kok gevarenen ben ik in dienst kok geweest. Inl965 heb ik deze zaak overgenomen." Door zijn koksop leiding heeft hij verstald van goed eten. „Ik kan het gewoon nitt laten. Ik kan het ook niet over mijn nart verkrijgen om stoofvlees uit blik ie halen. Ik kies niet voor prijs, maar voor kwaliteit." En dat wordt gewaardeerd. De zaak kent een grote groep vsste klanten. Er zijn er zelfs die al kwanen toen de pa tat nog in kranten were verkocht („Dat heb ik snel afgeschaft, vant dat vond ik niet zo fris"). Patrick: „Sr kwamen toen kinderen die nu opa zijn. En die klein kinderen komen ook nog steeds. Eigen lijk zijn er families waarvan er vier ge neraties bij ons komen.'.' Patrick (31) wilde de zask graag overne men. „Maar in mijn eentje lukt dat niet, vooral niet financieel." Oud-werkne mer Tommie (22) besloot mee te doen. „Toen ik nog op school zit, heb ik hier gewerkt. Ik heb mijn studie afgerond en daarna heb ik in Vlissingen een zaak ge rund." Intussen was er belangstelling genoeg voor het cafeteria. „De Chine zen lagen op de loer", vertelt Patrick. „En die zijn echt niet allemaal slecht hoor, maar iedereen heeft zijn specialis me. Ik verkoop toch ook geen Chinees eten?" Gezond Het cafetaria is er vooral voor de buurt bewoners, hoewel er mensen van heel Walcheren naar het Banckertplein rij den. Scholieren komen nog wel, maar niet meer zo vaak als vroeger, toen er op scholen nog geen uitgebreide kanti nes waren. De concurrentie is boven dien in de loop der jaren toegenomen. „Vroeger was ik de enige", zegt Sjaak. „Nu zijn er vijf andere zaken in de buurt: een Turk, een Chinees." Patrick: „En mensen letten tegenwoordig beter op hun gezondheid. Ze halen afhaal maaltijden bij de supermarkt, ze bestel len een keer pizza." Over gezondheid gesproken. Daar pro beren ze in de snackbar ook rekening mee te houden. De friet gaat in 'goed' foto Lex de Meester vet, er zijn goulashkroketten met rund vlees, in plaats van varkensvlees („Voor de moslims") en als mensen een gluten vrij dieet volgen, wordt daar rekening mee gehouden. „Dan bakken we friet in een bak waar geen snacks in hebben ge zeten." Ook al is er vanaf vandaag een andere generatie aan de macht, bij Lammers verandert er niets, verzekert Sjaak. „Mensen zullen er niks van merken." Jannie: „Als je je best blijft doen, dan blijven de mensen komen." Patrick, te genwerpend: „We willen toch wel een beetje uit gaan breiden, we hebben aller lei plannen, maar daar willen we niet te veel over vertellen. Dan loopt een ander er misschien mee weg." Tommie: „We willen in ieder geval langer open. Dooi de week tot half elf en op zaterdag tot negen uur." Het geheim van Lammers is de speciaal saus. „Mijn eigen Joppiesaus", zegt Sjaak trots. Wat erin zit?„Gewoon spe ciaalsaus." Patrick: „Het is een geheim recept. Eigenlijk weten wij dat alleen." Jannie: „De basis is frietsaus. De rest mag je niet weten." Tommie: „Die saus is onze kracht. Ze hebben hem zelfs al eens willen kopen." Patrick: „Ja van Re- mia. Maar al bieden ze een miljoen, ze krijgen hem niet." Sjaak: „Nou, voor een miljoen?" Patrick: „Oké, voor een miljoen misschien wel." VLESINGEN - Ze nam vorige maand afscheid van het stad huis maar moest gistermiddag toch nog even terugkomen. Maar dan wel voor iets bijzon ders: een lintje. Leny Poppe werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, voor de vier jaar die ze in de gemeen teraad zat en de zestien jaar die ze in het stadsbestuur zat. Ten tijde van de lintjesregen, vorige maand, was ze in het buiten land, vandaar dat de inmiddels oud-wethouder het gisteren kreeg opgespeld door burge- meesttr A. van Dok. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Nog twee maan den en dan moet eindelijk duide lijk zijn wat er met Hotel Britan nia in Vlissingen gaat gebeuren. Wethouder T. Verhage heeft die termijn gisteren gesteld met pro jectontwikkelaar Loostad. De gemeente heeft de projectont wikkelaar zeker niet op het mat je geroepen, waarschuwt Verha ge- „De gemeente heeft niets te zeg gen over Britannia. In 2004 heb ben we een sloop- en bouwver gunning afgegeven aan Loostad. Dan houdt het voor ons op. Dat is het lastige. Die lege plek op de boulevard is mij als de rest van Vlissingen evengoed een doom in het oog, maar ik heb weinig middelen in handen om iets te doen. Kon het maar." De PvdA-wethouder wilde giste- HEINKENSZAND - De CDA-fractie in de Borselse ge meenteraad maakt zich zorgen over de eventuele verkoop van de rijksaandelen in de Westerscheldetunnel. Vanavond dient de fractie daarom een motie in om ervoor te pleiten 'dat een meerderheidsbelang van de aandelen in de Westerscheldetunnel in overheidshanden moet blij ven'. „Omdat beheer en onderhoud van infrastructuur tot de kerntaken van de overheid moeten blijven behoren", al dus fractievoorzitter P. van den Dries. Voor Borsele zit daar een extra belang aan vast. Borsele is met Terneuzen verantwoordelijk voor de brandweerzorg in de tunnel. In de CD A-motie wordt daarover gesteld dat 'de kósten van de tunnelveiligheid niet alleen voor rekening dienen te ko men van de gemeenten Terneuzen en Borsele'. Als de mo tie wordt aangenomen, gaat die naar minister Zalm van Financiën, de Tweede Kamer en het bestuur van de Veilig heidsregio Zeeland. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 38-jarige inwoner van Wemeldinge wegens sek sueel misbruik van drie jonge meisjes veroordeeld tot drie jaar cel. Aan de slachtoffers moet hij ruim 12.000 euro schadevergoeding betalen. De man begon met de seksuele handelingen toen de meisjes 12, 14 en 15 jaar oud waren. Zij kwamen tussen 1997 en 2003 bij hem op de boerderij om de paarden te verzorgen. Twee meisjes werden ver kracht. Een van hen raakte zwanger van hem en pleegde abortus. De seksuele contacten tussen de boerenzoon en twee meisjes duurden drie jaar. Het derde meisje kwam tijdens de vakantie van haar vriendin op de boerderij. GOES - In en rond de Goese binnenstad komen meer bor den die bezoekers wijzen op de parkeerzones. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders besloten na klachten van beboete automobilisten die zich er niet van bewust waren dat ze parkeerden op een plek waarvoor moet worden betaald of die is ingeruimd voor vergunning houders. De borden die automobilisten erop wijzen dat ze een parkeerzone binnengaan, staan nu vooral aan rondwe gen en aan invalswegen. Volgens wethouder M. Dieleman (CDA, verkeer en par keerbeleid) is het noodzakelijk extra borden te plaatsen. Hoeveel borden erbij komen, kan Dieleman nog niet zeg gen. GOES - De geschiedenis van Goes in de negentiende en twintigste eeuw wordt op papier gezet. Het gemeentear chief heeft daarvoor het initiatief genomen. Als auteurs zijn in de arm genomen: geschiedenisleraar A. Kort, histo ricus O. Hoogerhuis, de Goese beleidsmedewerker econo mische zaken C. van den Wijngaard en A. Barth van het gemeentearchief. Het eerste deel moet in 2010 klaar zijn en dat zal gaan over Goes in de negentiende eeuw. Een begeleidingscom missie wordt in het leven geroepen om de bijdragen van de schrijvers/onderzoekers te bewaken. De dit voorjaar aangetreden wethouder J. Adriaanse (SGP/ChristenUnie) werkt aan de geschiedschrijving van Goes in de zeventien de en achttiende eeuw. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Pecht- old (D66, Bestuurlijke Vernieu wing) moet ervoor zorgen dat ook in Zeeland een debatbijeen komst wordt georganiseerd van het Burgerforum Kiesstelsel. Dat vindt PvdA-Kamerlid Blom. Hij heeft daarover schrif telijke vragen gesteld. Het Burgerforum Kiesstelsel brengt in november een advies uit over de manier waarop in Ne derland de Tweede Kamer wordt gekozen. Het forum telt 140 leden uit alle provincies. Er doen vier Zeeuwen mee. Op het ogenblik wordt' in Neder land een serie regionale debat bijeenkomsten gehouden waar bij iedereen kan meepraten over het burgeradvies. Alleen in Zee land en Drenthe staan geen de batten gepland. De voor Zeeland dichtstbijzijn de bijeenkomst is op 19 juni in De Maagd in Bergen op Zoom. Blom en zijn fractiegenoot Dub belboer laten in hun vragen aan Pechtold blijken het daar niet mee eens te zijn. Ze vragen de minister of het klopt dat aan het burgerforum vijf miljoen euro wordt uitgege ven en zo 'kosten noch moeite worden gespaard' om leden te onderrichten, professoren van naam en faam te betrekken, weekeinden in conferentieoor den door te brengen en mooie publicaties te produceren. „Bent u het met ons eens dat de kosten van het organiseren van regionale bijeenkomsten in Drenthe en Zeeland in het niet vallen bij de gemaakte overige kosten?", willen de PvdA'ers we ten. Ze vragen zich of dit een voorbo de is voor een districtenstelsel waarin Drenthe en Zeeland straks geen apart kiesdistrict zijn. Volgens Blom en Dubbelboer zou het van respect getuigen naar de inwoners van Drenthe en Zeeland als daar toch bijeen komsten worden georganiseerd. Ze vragen Pechtold of hij bereid is dat alsnog te doen. (Advertentie) ren kennismaken met de project ontwikkelaar. „Ze hebben uitgelegd wat de stand van zaken is. Ze zijn verge vorderd, zeggen ze. Twee maan den hadden ze nodig om nog laatste zaken af te ronden, zoals de financiering en de exploita tie. Ik heb hen die twee maan den gegund." Te lang leeg Die kunnen er ook nog wel bij. Britannia staat al ruim vijf jaar leeg. Veel te lang, zegt Verhage. „Maar over twee maanden moet het toch echt duidelijk zijn. Wat er gaat komen, staat op het bord dat er al maanden voor staat." Dat zijn dus 156 hotelkamers en suites, congreszalen en een café annex restaurant. Wanneer met de bouw ervan wordt begonnen, weet de wethouder niet. „Dat is niet aan ons om te bepalen. Wat mij betreft starten ze morgen." achter in de winkel Let op onze braderie aanbieding Hoilc lingi Dilft/Stguriilrul STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; MIDDELBURG - Koorkerk, 15.00 uur: Miniconcert Pleuni v.d. Heide-Kaars (zang en piano) en Piet v.d. Heide (zang); Markt: Weekmarkt; Molen De Hoop, 18.30 - 19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur. Creatieve activiteiten; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur; 55+ yoga; Wijkcentrum Papegaaienburg, 20.00 uur: Contactavond Genealogie; Wijkcentrum Open Hof, Alexander Go- gelweg 59, 20.00 uur: Bijeenkomst com putervereniging HCC over genealo gisch onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11