Hogere premie zorg vergoed Pedofielen richten partij op Aangifte tegen gemeenteraadslid Weststrate PZC Vis verbroedert Hoogervorst belooft compensatie Eerste overschot op begroting sinds zes jaar Kustverdediging loopt in veranderingen in het de pas met klimaat Ondernemer Enquête over opvolger Van Gelder Van Gemerden ligt er snel uit faaaaamiMi www.hetoranjeplein.nl me&> middag jm^midd NW\5 II Zonnige perioden en nog een enkel buitje. Matige tot krachtige noordwes- I tenwind. Maxima rond 12 graden. 248e jaargang no. 127 woensdag 31 mei 2006 los nummer 1,25 jdoor Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet zal volgend jaar de gestegen premie voor de ziektekosten verzekering zo veel moge- jlijk compenseren. „Het-kabinet houdt geld achter de hand om de koopkracht van de burgers volgend jaar op peil fe houden", zegt minister Hoo gervorst van Volksgezondheid in een interview met deze krant. Het Centraal Planbureau (CPB) houdt er rekening mee dat de ge middelde zorgpremie in 2007 met bijna 12 procent stijgt naar 1160 euro voor de basisverzeke ring. Dit jaar is dat nog 1038 eu- ïo. Vergrijzing De stijging wordt volgens de of ficiële rekenmeesters van het ka binet veroorzaakt door de op lopende kosten van de zorg (me de door de vergrijzing) en door dat verzekeraars hun reserves dit jaar flink hebben moeten aanspreken om de premies laag te houden. Ook gaan de premies wat om hoog, om de werkgeversbijdra gen te compenseren die volgend jaar wat lager worden. Overigens denkt Hoogervorst dat het met de premiestijging wel mee zal vallen. Hij ver- DEN HAAG - Na zes jaar heeft Nederland weer een begrotings overschot. Het ministerie van Fi nanciën meldde gisteren voor de maand april een overschot van ongeveer 2 miljard euro; 0,4 pro cent van het bruto binnenlands product (bbp). Als gevolg van economisch slech te jaren waren er lange tijd te korten in de schatkist, in 2003 zelfs oplopend tot boven de Eu ropees toegestane grens van 3 procent van het bbp. Voor dit jaar werd eerder een tekort van 1 procent voorspeld. ANP wacht dat verzekeraars alles op alles zullen zetten de premies zo laag mogelijk te- houden om klanten te trekken. Ook dit jaar kwam de gemiddelde premie la ger uit dan het CPB had ver wacht. GPD pagina 3 belonen huisarts mag voor goedkoper voorschrijven pagina 4 Hoogervorst blikt tevreden terug door Ernst Jan Rozendaal SCHEVENINGEN - De zee spiegel zal in 2050 met 15 tot 35 centimeter zijn gestegen. De ondergrens is in de laatste scenario's naar boven bijge steld, aldus C. Ivatsman van het KNMI. „We zijn ingehaald door de realiteit." Volgens staatssecretaris Schultz van Haegen (WD, Ver keer en Waterstaat) is er geen reden de aanpak van de kust verdediging te wijzigen. Het KNMI heeft gisteren in Scheve- ningen nieuwe klimaatscena rio's voor 2050 gepresenteerd. De zeespiegel blijft stijgen, ook na 2050. Daar moet de overheid op anticiperen, aldus Schultz. Dat gebeurt nu ook. „We toet sen jaarlijks de kustlijn en waar nodig voegen we zand toe." Directe aanpassing van maatregelen voor kustverdedi ging is niet nodig, het ministe rie van Verkeer en Waterstaat gaat door op de ingeslagen weg. „,De veiligheid is hoger dan ooit", stelde Schultz bij ontvangst van de KNMI-scena- rio's. „De veiligheidsnormen in Nederland zijn zo hoog, om dat het economisch centrum onder de zeespiegel ligt. Maar we zullen ons steeds moeten blijven aanpassen aan de om standigheden, anders worden we ingehaald door de natuur." pagina 15 zachte winters en hevige zomerbuien door Willem van Dam GOES - Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland is in genomen met de beslissing van de commissaris van de koningin W. van Gelder om aangifte te doen van schending van de ge heimhoudingsplicht door het Reimerswaalse gemeenteraads lid M. Weststrate. „Ik ben hier zeer tevreden mee. Ik vind dat de zaak tot op de bo dem moet worden uitgezocht." Gisteren maakte de provincie be kend dat de Zeeuwse commissa ris van de koningin bij het Open baar Ministerie in Middelburg een aanklacht heeft ingediend tegen raadslid Weststrate van de partij Leefbaar Reimerswaal. Weststrate bracht ongeveer twee weken geleden het verhaal in de wereld dat Van Liere, vo rig jaar een belangrijke kandi daat voor het burgemeesters ambt van Reimerswaal, tijdens de sollicitatieprocedure in een kansloze positie werd gemanoeu vreerd door een roddel over drankmisbruik. De roddel zou door twee leden van de vertrou wenscommissie zijn verspreid, om te voorkomen dat Reimers waal een niet-confessionele bur gemeester zou krijgen. Weststra te maakte zelf ook deel uit van die commissie. De kwestie leidde tot veel op hef. Burgemeester Van Liere (WD) voelde zich in zijn goede naam aangetast, een overgrote meerderheid van de gemeente raad van Reimerswaal uitte in een motie haar ongenoegen over de handelwijze van Weststrate. De raad meende - mét het colle ge van burgemeester en wethou ders en commissaris van de ko ningin Van Gelder - dat onder zocht moet worden of Weststra te juridisch vervolgd kan wor den wegens schending van de ge heimhoudingsplicht. In een persbericht meldt de pro vincie dat aangifte is gedaan van het schenden van de geheim houdingsplicht 'door één of meer leden van de voormalige vertrouwenscommissie' Volgens kabinetschef C. Van Vlaanderen is die formulering zeer bewust gehanteerd, omdat 'in het kielzog van het verhaal van Weststrate ook andere le den mededelingen hebben ge daan die mogelijk onder de ge heimhoudingsplicht vallen'. De commissaris van de koningin Advertentie Woensdag 7 juni a.s. verschijnt de Ondernemer Met o.a. de volgende onderwerpen: Interview Peter van der Velden Bedrijfs Onroerend Goed Special Stepafette door Jan Salden DEN HAAG - Pedofilie is een ta boe en dat moet het vooral ook blijven. Het verlagen van de leef tijdsgrens voor seksueel contact van zestien naar twaalf jaar zou onverstandig en ondoordacht zijn. Dat zeggen deskundigen in reactie op de oprichting van een politieke partij door de Neder landse pedofielenbeweging. Het belangrijkste programma- punt van de partij Naastenlief de, Vrijheid en Diversiteit (NVD), die vandaag wordt opge richt, is het legaliseren van seks tussen volwassenen en kinde ren. Ook moeten kinderen vanaf twaalf jaar in pornofilms kun nen acteren en moet het bezit van kinderporno niet langer strafbaar worden gesteld. De NVD wil dat de leeftijds grens voor seksueel contact wordt verlaagd van zestien naar twaalf jaar en op termijn wordt afgeschaft. „Jongeren laten zich niet beschermen", aldus de op richters in het partijprogram ma, waarvan de eerste versie al in 2004 werd geschreven. „Jon geren geven aan dat ze zelf wil- De 62-jarige Ad van den Berg, een van de oprichters van de NVD, in zijn caravan in Oostvoorne. foto Guido Benschop/ANP len kunnen bepalen met wie ze seksuele contacten aangaan." Misbruik moet volgens de NVD wel strafbaar blijven. „Bij af hankelijkheidsrelaties, bijvoor beeld tussen leraar en leerling, zal voorlopig een leeftijdsgrens van zestien jaar gelden." De NVD maakt zich verder sterk voor het overdag vertonen van porno op tv, seks met dieren en naaktlopen. De oprichters van de partij hebben nauwe banden met de vereniging Martijn, de belangenorganisatie van pedo fielen. Volgens Ad van den Berg, penningmeester van de NVD, gaat de politieke bewe ging een stap verder. Directeur Jules Mulder van De Waag, een instelling voor foren sische psychiatrie die ook pedo- Dijken van Wijven in de Zak Geven passagiersinformatie illegaal Het Europees Hof van Justitie in Luxemburg heeft het omstreden akkoord tussen de Verenigde Staten en de Eu ropese Unie over cle overdracht van passagiersgegevens onderuit gehaald. Uiterlijk 30 september moet de huidige regeling beëindigd worden. Het akkoord is vol gens het Hof op een verkeerde rechtsgrondslag gebaseerd. De provincie Zeeland gaat haar inwoners vragen aan wel ke eisen de opvolger van commissairis van de koningin Van Gelder volgens hen moet voldoen. Zeeuwen kunnen hun ideeën daarover kenbaar maken; die zullen vervolgens een rol spelen bij het opstellen van C de profielschets voor de nieuwe commissaris. Melle van Gemerden mocht als 'lucky loser' het hoofd toernooi van de Open Fran se tenniskampioenschap pen in Parijs spelen. Het optreden van de 27-ja rige Amsterdammer bleef daarin beperkt tot één ron- de. Hij verloor gisteren op een achterafbaan van Ro land Garros in drie sets van Juan Mo naco: 3-6 2-6 4-6. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 21; Kunst: 23, 24, 25 en 27; Uit: 29, 30 en 31 (Advertentie) ROTTERDAM - Minister-president Balkenende geniet bij vishandel Andalous in Rotterdam van een rijk gevulde dis. De premier heeft gisteren in Rotterdam een bezoek ge bracht aan een aantal bedrijven van allochtonen. foto Fred Ernst/ANP wil ook dat uitgezocht zien. Raadslid Weststrate reageerde gisteren laconiek en zei nog al tijd geen spijt te hebben van zijn uitlatingen. „Ik vecht voor het recht." Advertentie fielen behandelt, ziet in de op richting van de NVD een poging van de pedofiele beweging bo vengronds te komen. Volgens hem denken de oprichters van de partij veel te lichtzinnig over seks met jongeren eh denken ze vooral aan hun eigen belang. „Een kind van twaalf of dertien kan de gevolgen van zijn daden helemaal niet overzien. Hij kan iets op het moment zelf best spannend vinden, maar dat wil niet zeggen dat hij daar geen la ter geen last van krijgt." Vol gens Mulder blijkt uit onder zoek dat 30 procent van de min derjarigen die voor zijn zestien de seks heeft met een volwasse ne, daar later nadelige gevolgen van ondervindt. Onafhankelijk Tweede Kamer lid Wilders heeft de ministers Donner (Justitie) en Remkes (Binnenlandse Zaken) gisteren om opheldering gevraagd over de oprichting van de NVD. Hij verzoekt hun te onderzoeken of 'deze nieuwe politieke partij met ziekelijke ideeën' kan wor den ontbonden. Ook de SGP heeft de ministers gewaagd op richting van de partij tegen te houden. GPD O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénmalig roestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen plaats: ielefoon Ipostlbankrekeningnummet: O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso (€20,55)". per kwartaal met automatische incasso 59,75)* CD per jaar met automatische incasso 229.201". mei gratis PZC-paraplu lOjk op nww.pzc n/abonneien. bel gratis 0300-0231231 ot stuur Here bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 44BO WB Goes 8"711688"55553011 het alfabet van Zeeland u m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1