Onrust groeit in Afghanistan België houdt deur dicht voor Oranje Oost-Timor zoekt uitweg in crisis Hezbollah kan met nieuwe raketten ook Tel Aviv treffen Links staat op winst bij verkiezing Italië Pentagon wil bloedbad in [rak uitzoeken Tientallen doden door oproer tegen Amerikaanse troepen Arrestaties voor mensensmokkel Belg zit dronken achter het stuur door lege gsm Montenegro brengt Serviërs in Bosnië op idee Vlaams Belang blijft populair Gefrustreerde patiënt doodt arts Kim Dae-jung naar Noord-Korea Miljoenen Polen zien paus Veiling van naamborden Titanic Pakistanen gedood uit eerwraak dinsdag 30 mei 2006 IVASHINTON - Het Pentagon, iet Amerikaanse ministerie van Defensie, zal berichten 'tot op je bodem' uitzoeken dat Ameri- 0t' saanse militairen in november In het Iraakse Haditha een ter óloedbad hebben aangericht on- neijjer burgers. lit zei de hoogste Amerikaanse ailitair, voorzitter van de chefs van staven generaal P. Pace, gis- eren op de televisiezender CBS. horige week nog weigerde het int Pentagon commentaar te geven op berichten over de massaslach- ling in Haditha. Daar zouden imerikaanse militairen zeker li burgers hebben gedood, on- Ier w e kinderen, zo meldden Amerikaanse media. Volgens de berichten begon de dil massaslachting toen Amerikaan se militairen het huis bestorm den van een 76-jarige, zwaar ge handicapte man. Alle zeven aan wezigen, onder wie een kind van vier, werden gedood. Daar na werd in een ernaast gelegen huis een gezin met zeven kinde- ten gedood. Het jongste slachtof fertje was pas een jaar oud. Bu- ren hadden het over 'verschrik kelijk geschreeuw' in het huis. Het derde doelwit waren vier mannen in een ander huis. Daar na na zouden de Amerikaanse mili- ëlf tairen nog een taxichauffeur en zijn vier passagiers hebben ge dood. Na het bloedbad brachten de militairen 24 lijken naar een [raaks ziekenhuis en zeiden dat de burgers door 'opstandelin gen' zouden zijn doodgeschoten. Buren brachten echter de moge- ware toedracht aan het licht. ANP/DPA Doden door explosie in fabriek Servië BARIC - Een explosie giste ren in een chemische- en explosievenfabriek 25 kilo meter ten westen van de Servische hoofdstad Belgra do heeft volgens de politie aan zeker drie mensen het leven gekost. Drie mensen raakten ge wond. De explosie gebeur de in de wapenfabriek van de Pi-va Iskra-fabriek in Ba ric. De brand die uitbrak was na enkele uren be dwongen. Het deel van de fabriek waar de explosie ven werden geproduceerd is volledig verwoest. Maar het chemische deel van de installatie zou intact zijn. Het chemische complex, waar onder meer zeer gif tig hydrofluoride wordt ge produceerd, ligt aan de ri vier de Sava, die uitmondt in de Donau. Volgens de Seiwische minister van Mi lieu, Popovic, lopen de in woners van Baric en het mi lieu geen enkel gevaar. ANP/RTR door Robert Bloemen en Henderiekus Wiltjer KABOEL - Amerikaanse strijd krachten in Afghanistan hebben gisteren tijdens een luchtaanval tientallen rebellen van de radi caal-islamitische Taliban ge dood. De Amerikaanse actie was gericht tegen een bijeen komst van de Taliban in de zui delijke provincie Helmand. Volgens een hoge Afghaanse functionaris zouden er ruim vijf tig doden zijn, onder wie enkele prominenten van de Taliban. Hij stelde dat de luchtaanval op de bijeenkomst in een moskee deel uitmaakte van een operatie van Amerikanen en Afghanen te gen de Taliban in de regio. Een woordvoerder van de buiten landse troepen meldde dat op een complex van de radicale moslims twee zware bommen waren geworpen. In de provincie Helmand nam het geweld onlangs enorm toe door een offensief van de Tali ban. Bij gevechten met Afghaan se en coalitietroepen in de afge lopen twee weken vielen tussen de drie- en vierhonderd doden, vooral strijders van de Taliban. Maar ook tientallen Afghaanse agenten, militairen en burgers verloren het leven. Het is het erg ste geweld in Afghanistan sinds de val van de Taliban eind 2001. Kaboel Ook in Kaboel wordt het onrus tiger. In de hoofdstad kwam het gisteren tot de omvangrijkste rellen sinds het radicaal-islami tische regime werd verdreven. De aanleiding was een verkeers ongeluk met dodelijke afloop, waarbij een Amerikaans kon vooi was betrokken. Amerikaan se en Afghaanse militairen vuur den op een menigte betogers, waarbij zeker zeven doden vie len. Het persbureau Pahjwok repte van twintig doden. Een groep Afghanen reageerde woedend op het ongeval, dat ze ker één landgenoot het leven kostte. De oproerkraaiers beko gelden de voertuigen van de Amerikanen met stenen. De Amerikaanse militairen open den daarop het vuur. Hetzelfde deden Afghaanse collega's die hen te hulp kwamen. Ongeveer duizend Afghanen be gaven zich vervolgens naar het centrum van de stad. Zij riepen leuzen tegen de Verenigde Sta ten en de Afghaanse president Karzai. De relschoppers staken een poli tiebureau en politievoertuigen in brand. Zij drongen ook het kantoor van de internationale hulporganisatie Care binnen om het vervolgens in brand te ste ken. De Afghaanse minister van Binnenlandse Zaken riep op tot kalmte en beloofde een onder zoek in te stellen. In de nacht van maandag op dinsdag gold een uitgaansver bod. ANP/AFP/RTR de SOFIA - In Bulgarije zijn de af- gelopen twee dagen dertig men sen aangehouden op verdenking van mensensmokkel. Zeker ne gen mensen worden nog ge zocht. Bij de internationaal gecoördi neerde actie zijn netwerken op gerold die de afgelopen jacen mensen illegaal van Oost-Euro- naar Italië brachten. ANP/DPA/RTR Afghanen gooien stenen naar een Amerikaans legervoertuig in Kaboel. foto RTR SINT-NIKLAAS - Op de vraag waarom hij dronken achter het stuur zat, heeft een 36- jarige Belg een originele schuldige ge vonden: de batterij van zijn mo biele telefoon. De man was door de politie aan gehouden, nadat hij in het holst van de nacht frontaal op een an dere auto botste in zijn woon plaats Temse. Na een bloed proef bleek hij een record-pro millage van 4,22 te scoren. Tegenover de politierechter ver klaarde hij gisteren dat hij in de kroeg had gemerkt dat zijn tele foonbatterij leeg was. De cafébaas wilde deze wel opla den, maar daardoor 'moest' de man vier uur extra blijven en hij vond het onbeleefd om in die tijd niets te gebruiken. De politie trof de man ver dwaasd in zijn auto aan. Hij had zelf de politie willen bellen, maar dat kon hij niet. Hij had zijn volle gsm op de tap laten lig gen. De man kreeg een boete van 1100 euro. Hij wordt psychisch en medisch onderzocht. GPD Koningin Beatrix zou volgende maand tijdens haar staatsbe zoek moeten protesteren tegen een 176 jaar oud Belgisch de creet dat haar familie 'voor eeu wig' uitsluit van de macht in België. De bepaling werd, opge steld toen onze zuiderburen zich in 1830 losmaakten van het Ko ninkrijk der Nederlanden onder Willem 1. Pogingen om het de creet te schrappen zijn op niets uitgelopen. door Hans Jacobs BRUSSEL - De Vlaamse ama teur-historicus Carl Vangenech- ten vindt het hoog tijd dat de creet nummer vijf, dat het Bel gisch Nationaal Congres op 24 november 1830 aannam, ongel dig wordt verklaard. Het regelt 'de eeuwige uitsluiting van de fa milie Van Oranje-Nassau van ie dere macht in België'. In plaats van de Oranjes besteeg op 21 juli 1831 Leopold van Sak- sen-Coburg de door de afschei ding vacant geworden Belgische BANJA LUKA - Het referen dum waarbij Montenegro zich ruim een week geleden uitsprak voor onafhankelijkheid, heeft in Republika Srpska (RS) de roep om afscheiding van Bosnië-Her- zegowina aangewakkerd. Al bijna vijftigduizend Bosni sche Serviërs hebben een petitie getekend om ook in hun entiteit een referendum over onafhanke lijkheid te houden, aldus de ini tiatiefnemers gisteren. RS-pre- mier Dodik zei dat 'alle volken in de regio' op dezelfde manier over hun lot moeten kunnen be slissen. Het onafhankelijkheidsstreven van de Bosnische Serviërs leid de in 1992 tot een oorlog die meer dan drie jaar duurde en aan 100.000 a 200.000 mensen het leven kostte. In het vredesakkoord van Day ton werd in 1995 afgesproken dat Republika Srpska binnen het Bosnische staatsverband zou moeten blijven. ANP/RTR troon. Voor Willem I was dat destijds nog reden om België binnen te vallen; de Tiendaagse Veldtocht tegen Leopold, die werd gewonnen, maar toch op niets uitliep toen de Fransen Le opold te hulp schoten. Een serieuze poging om het de creet te schrappen liep in 2003 op niets uit. Het voorstel daar toe kwam overigens uit verdach te hoek: van de Vlaams Blok-se- natoren Wim Verreycken en Frank Creyelman. Zij waren van mening dat de afsplitsing in 1830 'enorme schade berokkend heeft aan Vlaanderen'. Wijzigen van het decreet zou ook een eerbetoon zijn aan het Huis van Oranje-Nassau, dat volgens beiden 'veel gedaan heeft voor de zuidelijke Neder landen'. Het decreet verhindert niet een bezoek van de Oranjes aan Brus sel, volgende maand. De in Brus sel geboren koning Willem III was de eerste Nederlandse vorst die in België op staatsbezoek ging, in 1884, Beatrix gaat op 20 juni voor de tweede keer tijdens haar regeringstijd. De verorde ning staat ook niet in de weg dat Oranjes in Brussel wonen: prins Constantijn en prinses Laurentien hebben de Belgische Terwijl honderden Oost-Timorezen in de rij staan te wachten op hun rantsoen rijst, pogen anderen het pakhuis te plunderen. Australische vredestroepen proberen de voorraden te beschermen. foto EPA in te leveren bij de buitenlandse vredestroepen. Dat gebeurde vrijwillig. Niemand werd opge pakt. Het was gisteren voor het eerst dat de president en pre- mier rechtstreeks contact had den over de crisis in het land. Voor het paleis van de president hebben demonstranten het aftre den van Alkatiri geëist. Het staatshoofd riep zijn landgeno ten op te stoppen met vechten en naar huis te gaan. Gusmao wil dat er serieus naar de klach ten van de zeshonderd gekeken wordt. Daarnaast wil hij een on derzoek naar de achtergronden van de rebellie. GPD van onze redactie buitenland DILI - De president van Oost-Ti mor, Gusmao, wil de zeshon derd militairen die de regering onder leiding van premier Alka tiri eerder ontsloeg, weer in dienst nemen. Zo denkt hij een einde te kunnen maken aan het geweld op het eiland. Politie en leger moeten hun wa pens inleveren en terugkeren naar hun bases. Rust en orde in het land moeten gehandhaafd worden door buitenlandse mili tairen. Gusmao heeft zijn ideeën giste ren met Alkatiri besproken. De eerste minister ziet er naar ver luidt niets in. Het overleg, dat in eerste instantie niets opleverde, wordt vandaag voortgezet. Alkatiri ontsloeg zeshonderd mi litairen die protesteerden tegen hun slechte arbeidsomstandighe den en lage salarissen. Dat leid de vorige week tot felle gevech ten tussen deze groep, politie en leger. Jeugdbendes maakten van de chaos gebruik om brand te stichten en te plunderen en voor etnische afrekeningen. Naar verluidt zijn de bendes en opstandige eenheden van leger en politie begonnen hun wapens BRUSSEL - De populariteit van het ultranationalistische Vlaams Belang blijft stijgen, ondanks cle racistische moor den in Antwerpen eerder deze maand. Dat blijkt uit een peiling die Plet Laatste Nieuws gisteren afdrukte. De partij van Filip Dewinter steeg flink na de zogenaam de mp3-moord in Brussel, waarbij een jongeman op klaar lichte dag in het station van Brussel werd doodgestoken om zijn mp3-speler. In de tweede helft van de maand, na de moorden in Antwerpen, verloor het Vlaams Belang nauwelijks. In de peiling haalt de partij nu 28,2 procent van de Vlaamse stemmen. ANP NEW DELHI - De seksuele frustraties van een impotente Indiër zijn diens arts fataal geworden. De 21-jarige Javed Ali doorzeefde zijn dokter met dertien kogels, omdat de arts volgens hem onvoldoende had gedaan tegen zijn sek suele impotentie. Een woordvoerder van de politie in New Delhi zei giste ren dat de arts - een seksuoloog - waarschijnlijk een kwakzalver was. ANP/DPA SEOUL - De voormalige Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung bezoekt eind volgende maand Noord-Korea. Dat meldde het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap op gezag van het ministerie van Hereniging. Het is de tweede keer dat Kim de reis naar het noorden maakt, nadat hij in 2000 al een unieke ontmoeting had met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il. De Zuid-Ko reaanse Kim ontving datzelfde jaar de Nobelprijs voor de Vrede, omdat hij de spanningen tussen de twee landen heeft laten verminderen. Formeel verkeren de twee lan den nog altijd in een staat van oorlog. ANP KRAKOW - Meer dan 2,5 miljoen Polen zijn tijdens het vierdaagse bezoek van de paus aan Polen komen opdagen om Benedictus XVI te zien. Dat maakte de politie gisteren bekend. De grootste bijeen komst was zondag bij een openluchtmis in Krakow. Daar kwamen negenhonderdduizend mensen op af, aldus poli tiechef M. Bienkowski. De politie zette voor het bezoek vijftienduizend agenten in. Een recordaantal van 4132 journalisten volgde het be zoek van de Duitse paus aan het geboorteland van zijn voorganger. Acht miljoen Polen volgden het bezoek van de paus aan het vernietigingskamp Auschwitz-Birkenau op de televisie. ANP/AFP NEW YORK - Christie's New York veilt donderdag vier bronzen naamborden van de reddingsboten van de in 1912 gezonken Britse oceaanstomer Titanic. De geschatte opbrengst van een plaat in de vorm van de White Star Line-vlag en een bord met de tekst S.S. Tita nic bedraagt samen 40.000 tot 60.000 euro. Twee andere borden - één met de tekst Liverpool en de an dere met opnieuw de naam van het schip - zullen naar ver wachting 30.000 tot 50.000 euro opbrengen. GPD hoofdstad al enige jaren tot hun thuis gemaakt. Mabel en Maxi ma woonden er voor hun huwe lijk. Nihil De kans dat een Oranje op de Belgische troon komt is ook zon der het wijziging van het de creet nihil. De enige mogelijk heid is, wanneer de huidige Bel gische koninklijke familie er de brui aan zou geven. Dan kan het federale parlement een andere koning of koningin aanwijzen. Maar dat is louter theorie. Als de huidige familie niet voldoet, dan is een republiek het alterna tief, niet voortzetting van de mo narchie onder een ander vorsten huis. Natuurlijk zou een lid van het Belgische koningshuis kunnen trouwen met een nakomeling van koning Willem I. Zoals de kaarten nu liggen, komt daar mee nog geen Oranje op de troon. De troongerechtigde prin ses Elisabeth (geboren 2001) zou ooit kunnen huwen met graaf Claus-Casimir van Oranje-Nas sau (nu 2 jaar oud). Maar die wordt dan hoogstens 'prins'-ge maal; zijn vrouw komt op de troon. En de vraag is zelfs of hij als simpele graat' nog wel 'Oranje' genoeg is om onder de bepaling te vallen. GPD JACBABAD - Een Pakistaanse man heeft gisteren zijn vrouw en vier verwanten vermoord, om dat hij haar ervan verdacht een relatie te hebben met haar neef. Het is een zaak van eerwraak, al dus de politie in Jacbabad dat 450 kilometer ten noorden van Karachi ligt. De dader is spoor loos verdwenen. Op het Pakistaanse platteland zijn de afgelopen jaren vierdui zend voornamelijk vrouwen ver moord om de familie-eer te red den. President Musharraf heeft vorig jaar een wet getekend waardoor op eerwraak de dood straf kwam te staan. ANP/AFP door Ad Bloemendaal TEL AVIV - De Libanese sjiiti- sche Hezbollah-militie beschikt sinds kort over Iraanse raketten die gemakkelijk Tel Aviv kun nen bereiken. Dat schrijft het Is raëlische dagblad Ha'aretz. Het zou gaan om de Zelzal-2 ra ket. De motor ervan werkt op vaste brandstof, wat het trans port vergemakkelijkt en de voor bereidingstijd voor de lancering aanzienlijk verkort. Volgens Z. Schiff, de militaire analist van Ha'aretz, is het niet de bedoeling dat de door Iran en Syrië gesteunde Hezbollah de nieuwe raketten zelfstandig kan inzetten. Iran zou ze willen ge bruiken als onderdeel van zijn afschrikkingsmacht tegen Is raël. De raketten, met een maxi maal bereik van 200 kilometer en een explosieve lading van 600 kilogram, liggen opgeslagen in bunkers in de Libanese Be- ka'a Vallei, niet ver van de Syri sche grens. De Zelzal-2 was in september vorig jaar voor het eerst te zien in een militaire parade in de Iraanse hoofdstad Teheran, sa men met de Shehab-3 lange-af- standsraketten. Libanon heeft nog altijd geen ge volg gegeven aan resolutie-1559 van de Veiligheidsraad, die het land gelast alle milities te ont binden. Hezbollah zegt dat het geen militie heeft, alleen een de- fensieleger tegen Israël. Gisterochtend werden vanuit Li banon zes Katyusha-raketten af gevuurd, waarvan er vier te recht kwamen in een verkeerslei dingscentrum van de Israëlische luchtmacht. Twee militairen raakten gewond. Israëlische vliegtuigen vuurden vervolgens raketten af op wat werd om schreven als het hoofdkwartier en een basis van het Volksfront voor de Bevrijding van Palesti na. GPD door Thomas Verfuss ROME - Bij lokale verkiezingen in een groot deel van Italië zon dag en gisteren lijkt de centrum linkse Unione van premier Pro di af te stevenen op een overwin ning in enkele grote steden. Dat meldden Italiaanse media. Volgens de eerste uitslagen zijn de centrumlinkse burgemeesters van Rome en Turijn, Walter Vel- troni en Sergio Chiamparino, al in de eerste ronde herkozen, met respectievelijk 60 en 66 procent van de stemmen. In Napels is de zittende centrum linkse burgemeester Rosa Russo Iervolino koploper, maar komt het mogelijk op 11 en 12 juni tot een tweede ronde omdat zij geen absolute meerderheid heeft gehaald. In Milaan leek het er in het be gin van de middag nog op dat het een nek-aan-nekrace zou worden tussen links en het cen trumrechtse kamp van Silvio Berlusconi, die in april de parle mentsverkiezingen verloor. Vroeg in de avond lag de cen trumrechtse kandidate Letizia Moratti echter met ruim 52 pro cent voor op de centrumlinkse kandidaat Bruno Ferrante met ruim 46 procent. Het burgemees terschap van de hoofdstad van Lombardije is al jaren in recht se handen. Van de vijftig miljoen kiesge rechtigde Italianen wonen twin tig miljoen in gemeentes waar gestemd kon worden. Behalve op gemeentelijk niveau werd er gestemd in de regio Sicilië en acht provincies. Sicilië In Sicilië leek centrumlinks kans te maken het over te ne men van de rechtse regiopresi dent Salvatore Cuffaro. Zijn Unione-uitdaagster Rita Borsel- lino lag volgens de eerste uitsla gen op ruim 53 procent. Vroeg in de avond lag echter Cuffaro voorop met bijna 53 procent, ter wijl Borsellino zou blijven ste ken op 42 procent. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5