Landgoedplan gaat in de ijskast PZC Stuurmanskunst op feestavond Dijk Sint-Maartensdijk wordt versterkt Chemie of Life Sciences studeren"? Rolstoeldansen Nieuwe datum Haringparty bekend Vrachtwagen belandt in sloot Rillander gestraft voor drugsbezit Souburgse Nederlands kampioen Hartstichting test cholesterol Mosselkwekers vragen om beperking van zaadvisserij agenda keuze in trouwpakken! Beeld Beatrix moet terug naar Veere Atletiekmiddag voor scholieren bij Deltasport Gemeente doet beroep op geduld gekwelde plannenmaker door Cornelleke Blok SINT-MAARTENSDIJK - Het Projectbureau Zeeweringen is gisteren begonnen met het versterken van 3,5 kilometer dijk langs de Noordpolder, Oudelandpolder en Muijepolder bij Sint-Maartensdijk. Het projectbureau verbetert in de komende vijf maanden de steenbekleding van de dijk. „We kunnen alleen in de periode van april tot oktober werken, omdat het in de winter vanwege de wind te gevaarlijk is. Er liggen nu vooral haringmanblokken. Sommige daarvan zetten we op z'n kant. Daarnaast plaatsen we betonzuilen op de dijk", aldus projectsecretaris M. Naenen van Projectbureau Zeeweringen (een samenwerkingsverband tus sen Waterschap Zeeuwse Eilan den, Waterschap Zeeuws-Vlaan- deren en Rijkswaterstaat). De dijk moet zo sterk worden dat hij een extreem zware storm die maar één keer in de vierdui zend jaar voorkomt, kan weer staan. „Die eis is in de wet vast gelegd. Op dit moment zal de dijk het bij zo'n storm begeven. De kans dat zo'n storm in de ko mende jaren plaatsvindt, is na tuurlijk heel erg klein, maar we willen ervoor zorgen dat de dij ken weer helemaal aan de wetge ving voldoen." Kluut Op vijf andere plaatsen in Zee land voert het projectbureau op dit moment ook dijkversterkin gen uit. De dijk bij Sint-Maar tensdijk is de eerste op het ei land Tholen. „Tot 2015 staan er nog veel meer Thoolse dijkver sterkingen op het programma." Tijdens de werkzaamheden wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met beschermde vogel soorten zoals de kluut, de ture luur, de visdief en de bontbek- plevier, die in het gebied voorko men. „Dat doen we op verschil lende manieren. Op sommige plaatsen is gezorgd dat de vo gels niet kunnen broeden, door plaatselijk te maaien. Sommige broedplaatsen zijn verplaatst en in andere gedeeltes wordt ge woon niet gewerkt. We hebben alles grondig voorbereid en uit voerig overlegd met de milieuor ganisaties." In de berm aan de kant van het water komt een verharde onder- houdsstrook. „Die blijft ook na de werkzaamheden bestaan. Zo kunnen we de dijken in de gaten blijven houden." Fietsers en wandelaars kunnen bepaalde de len van de strook ook gebrui ken. „Andere stukken sluiten we af. Fietsers en wandelaars moeten op die stukken binnen dijks uitwijken." (Advertentie) www.hz.nl Wij helpen je een echte Crime Scene Investigator te worden! info-avond 1 juni HogeschooljJ^Zedand www.hz.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 ABZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail:redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) In verpleeghuis Cornelia draaiden gisteravond de rolstoelen om elkaar heen. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Met wat weemoed in de ogen kijkt mevrouw J. van der Westen naar Cees en Irma den Boer van dans school Kramer. Ooit zwierde zij zelf door de feestzalen van Zierikzee op de Engelse wals, de foxtrot en andere dan sen. Nu haalt zij haar plezier uit het rol stoeldansen. „Maar wat is het mooi zo als deze mensen dansen." Het was een echte feestavond, gisteren in verpleeghuis Cornelia. Het rolstoel- dansen bestaat 12,5 jaar en dat werd op de vaste maandagavond gevierd. In de grote zaal draaiden de rolstoelen en de begeleiders om elkaar heen, handen gin gen omhoog, er werd gegroet, geklapt en genoten, zowel door de vele bewo ners, als de bezoekers van de Wieken en Fleuroja en vrijwilligsters. „We hebben een prachtig team, dat dit rolstoeldansen al die jaren elke maan-, dagavond weer voor elkaar krijgt", zegt activiteitenbegeleidster Amanda de Glopper. „En als je ziet hoe de mensen genieten, dat is zo prachtig." Op bekende en minder bekende melodie ën dansen de mensen in de rolstoel dooi de zaal. Soms blijven de rolstoelen staan en veranderen de vrijwilligsters van plaats, bij andere dansen worden de stoelen naar elkaar toe gereden of juist van elkaar af, in pasjes en met draaiingen die heel wat stuurmans kunst vergen. De gezichten stralen. Ook de mensen aan de kant wiegen mee, klappen of zwaaien met hun armen. De vrijwilligsters proberen hen zoveel mo gelijk bij de dans te betrekken door ze persoonlijk te benaderen. Niet iedereen is meer helemaal van deze wereld, maar de muziek wordt eigenlijk altijd her kend. En als een vrijwilligster even per soonlijke aandacht geeft door de men sen aan te raken of met de armen te zwieren, breekt een lach door op hun ge zicht. „Nee, wij dansen niet, wij kij ken", zegt Riek Schell. Zij begeleidt Dien Hogerwerf vrijwel elke week van zorgcentrum De Wieken naar het rol stoeldansen in de Cornelia. „Het gaat Dien vooral om de gezelligheid, het kij ken en de muziek. Maar ik ken de dans jes wel en als het nodig is, kan ik inval len." Volksdansen Zelf heeft zij tien jaar aan volksdansen gedaan. Nu is zij sinds een jaar of vier vrijwilligster bij het rolstoeldansen. „Je ziet hoe de mensen hier genieten, el even uit zijn en extra aandacht krijgen. Dan is dit helemaal geen opgave om het foto Marijke Folkertsma te doen. Bovendien heb ik dan ook een leuke avond." Dien lacht vriendelijk terwijl Riek weer haar arm om haar schouders legt. Sa men kijken ze naar de verrichtingen van het echtpaar Den Boer. Ook dat heeft stuurmanskunst nodig om de voe tensteuntjes van de rolstoelen op de voorste rij te ontwijken, evenals de men sen die koffie uitdelen vanaf grote dien bladen en de enkele oudere die onver wacht gaat wandelen door de zaal. Zon der zichtbare problemen weten Cees en Irma verschillende dansen te laten zien op het stroeve vloerkleed. En de mensen genieten. „Prachtig, hè", zegt mevrouw Van der Westen. „Vroeger deed ik niet anders dan dansen. Thuis in de Wieken dans ik in mijn stoel op muziek van de radio. En ik zit nu bijna twee jaar op rolstoeldansen." Even later danst zij met Usianne Bambelt, de initiatiefneem ster van het rolstoeldansen die al 12,5 jaar de dansen verzint, de Engelse wals. Het verleden wordt weer even heden. CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dinsdag 30 mei 2006 sl3 ZIERIKZEE - De Haringparty Schouwen-Duiveland heeft een nieuwe datum voor de haringparty vastgesteld. Deze gaat op dinsdag 20 juni gehouden worden, drie we ken later dan gepland. De plaats, bij de houtloods van dé Museumhaven, is niet veranderd. Plet uitstel heeft alles te maken met de kwaliteit van de haring. Die is door cle kou de temperaturen achtergebleven, de haringen zijn te ma ger om als Hollandse Nieuwe op de markt te kunnen wor den gebracht. De Nederlandse haringgroothandelsvereni- ging besloot daarom vorige week om de aanvang van het haringseizoen voor onbepaalde tijd uit te stellen. Gisterochtend kwam het bericht dat de conditie van de haring snel vooruit gaat en dat de verkoop op 14 juni kan beginnen. De Haringparty Schouwen-Duiveland volgt een kleine week later. Het is nog onbekend wanneer de ha ringparty van Goes gehouden gaat worden. WOLPHAARTSDIJK - Een vrachtwagen met een opleg ger is gisterochtend rond half zeven door onbekende oor zaak in cle sloot beland aan de Oudelandseweg in Wolph- aartsdijk. De 32-jarige chauffeur uit België kon zelf uit de vrachtwagen komen. Op de oplegger stond een frees met een gewicht van negentien ton. Het totale gewicht van de combinatie was 46 ton. Een takelbedrijf moest er aan te pas komen om de combinatie uit de sloot te trek ken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof veroordeelde gisteren een 24-jarige inwoner van Ril land voor huisvredebreuk en bezit van acht gram amfeta mine tot veertig uur werkstraf. De Rillander was op 9 juni 2004 in Goes samen met drie kompanen de woning van een echtpaar binnengegaan, om dat hij nog geld van hun zoon tegoed had. Plet echtpaar had het onheilspellende bezoek van het viertal als zeer be dreigend ervaren. MIDDELBURG - Charlie Schoonenberg (11) uit Oost-Souburg is zondag Nederlands kampioen jeu de bou les geworden. Ze won de titel samen met twee medespe lers in de categorie pupillen tot twaalf jaar. Schoonen berg speelt bij jeu-de-boulesvereniging 't Petangske, een club in Bergen op Zoom. De kampioenschappen werden gehouden in Schijndel. MIDDELBURG - De Nederlandse hartstichting houdt vol gende week op twee plaatsen in Middelburg en in Hein- kenszand de Nationale cholesteroltest. De test in Hein- kenszand is op woensdag 7 juni in supermarkt Em-té. In Middelburg kunnen mensen daarvoor terecht bij de Em-té in Zuid en de Em-té in Dauwendaele, respectieve lijk op dinsdag en woensdag. Alleen mensen met een verhoogd risico worden getest. Om dat te bepalen moeten mensen eerst een vragenlijst in vullen. De test zelf duurt drie minuten. De hartstichting is vanaf elf uur in de supermarkten aanwezig. door Harmen van der Werf YERSEKE - Zeesterren hebben zoveel mosselzaad opgegeten in de Waddenzee dat Zeeuwse mos selkwekers zich willen beper ken in het opvissen van mossel zaad. Ze zullen de Raad van Sta te vandaag vragen de nog op te vissen hoeveelheid mosselzaad te beperken tot twee miljoen ki lo in plaats van de eerder ver gunde vijf miljoen kilo. De Raad van State gaf Zeeuwse mosselkwekers half mei al toe stemming tien miljoen kilo mos selzaad uit het water van de Waddenzee te halen en vervol gens te verzaaien op kweekper- celen in de Waddenzee. Het mos selzaad kan daar uitgroeien tot consumptierijpe mosselen. Het ministerie van Landbouw had toestemming gegeven voor het opvissen van vijftien miljoen ki lo, maar onder meer de Wadden vereniging en de Vogelbescher ming tekenden beroep aan bij de Raad van State. Het Haagse rechtscollege gaf hun gedeelte lijk gelijk. De vissers mochten tien miljoen kilo opvissen. Voor de resteren de vijf miljoen moest Landbouw voor eind mei met een betere on derbouwing komen van de ver gunde vijftien miljoen kilo. „Meer mosselzaad heeft de win ter overleefd", gaf secretaris H. van Geesbergen van de produ centenorganisatie mosselcul tuur half mei als verklaring voor de grotere vergunde hoe veelheid, „terwijl dat nog niet in de onderbouwing van de ver gunning was opgenomen." De natuur laat zich niet sturen, is afgelopen weken opnieuw ge bleken. Tijdens de mosselzaad visserij deze maand ontdekten mosselkwekers dat het mosselbe stand in Texelstroom sterk door zeestexren was aangetast. Zo stei'k dat zijzelf tot de conclusie zijn gekomen dat de nog op te vissen hoeveelheid mosselzaad beter naar beneden kan worden vastgesteld en wel op twee mil joen kilo. Als de Raad van State vandaag aan het verzoek van de mossel sector voldoet, heeft de voor jaarsvisserij al met al zo'n twaalf miljoen kilo mosselzaad opgelevei-d. Dat is veel te weinig om de jaai-lijkse sti-eefproductie van hondei'd miljoen kilo con sumptiemosselen te halen. Vijf enzestig miljoen kilo mossel zaad is daarvoor nodig. Dat is al jaren niet meer gehaald. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - De Schutse, 20.00 uur, openbare vergadering dorps raad. (Advertentie) Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage I tel. 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl door Miriam van den Broek VEERE - Het gaat Leonard den Beer Poortugael echt aan het hart. Sinds het stadje Veere tot 'de gemeente Veere behoort, gaat de raadzaal in het oude stadhuis erop achteruit, vindt hij. De af gelopen jaren zijn verschillende kunstvoorwerpen uit de raad zaal weggehaald en elders onder gebracht. Daar moet een einde aan komen, vindt de Veerenaar. Het borstbeeld van koningin Beatiix, prijkt vanaf de opening van het gemeentehuis in Dom burg, in de nieuwe raadzaal. „Daar hoort het niet", zegt Den Beer Poortugael. „Het schijnt dat het beeld is geschonken door de Vereniging Vrienden van Veere aan cle stad Veere om dat Beatrix markiezin is van Veere. De raadzaal in Dombui'g heeft daar niets mee te maken. Daarom hoop ik dat de Vereni ging Vrienden van Veere het beeld gaat terugvragen." Wat Den Beer Pooi'tugael ook mist, is een zilveren bokaal die De kastanjevaas wordt ge noemd. „Deze is op 1 februari 1951 door jonkheer Eduard Bod- daert geschonken. Dat was exact vier eeuwen nadat Maxi- miliaan van Boui'gondië zijn be ker schonk aan de bui'gemeester van Veere. Boddaert had de bo kaal ovei'handigd aan mijn va der die destijds burgemeester was. Hij stelde als voorwaarde clat de vaas tijdens elk feest zo als een huwelijk of een raadsver gadering, gevuld moest zijn met bloemen of op een andere ma nier te zien moest zijn in de raadzaal." Maar sinds de raad zaal van een nieuw interieur is voorzien, staat de zilveren bo kaal in een kluis. „Hij stond al tijd op de grote zware tafel. Maar de archivaris durft hem niet op de nieuwe glazen tafel te zetten." Een van de kostbaarste stukken uit cle kunstcollectie van de ge meente Veere is tijdelijk weg om dat het wordt gerestaureerd. Het gaat om het schilderij Ge- denkpyramide Willem van Oran je. Vier jaar geléden is het schil derij uit de raadzaal gehaald en twee jaar geleden is het naar de restaurator gegaan. Den Beer Poox-tugael vindt dat het de hoogste tijd wordt dat het kunst werk weer terugkomt. Archivaris Peter Blom beaamt dat vooi-wei'pen een nieuwe plek hebben gekregen. „In een grote- re gemeente kan het erfgoed rui mer worden verspreid. Maar het is natuurlijk heel goecl dat Den Beer Poortugael als een soort waakhond over de raadzaal waakt. Ik moet er wel bij zeggen dat cle Veerse collectie beter dan ooit tevoren in beeld is ge bracht. Afgelopen jaar zijn alle voorwerpen geïnventariseerd en is een collectieplan opgesteld. Dat plan komt binnenkort ter sprake in de commissie." Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com ZIERIKZEE - Atletiekvereni ging Delta Sport houdt morgen de jaarlijkse scholieren-atletiek- middag. Het wordt een middag waar ge streden wordt voor het kam pioenschap van Schouwen-Dui veland, voor alle kinderen van groep diïe tot en met acht. Er is een meerkamp met ver springen, balwerpen of kogelsto ten, sprint en een langere af stand (400 of 600 meter). Het at- letiekfestijn begint om 13.30 uur met een warming up. Na af loop is er een eindspel en wor den cle diploma's uitgedeeld. Voor meer informatie kan er ge keken worden op www.avdeltas- port.nl. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Op Schou wen-Duiveland is op dit mo ment geen ruimte voor uitvoe ring van landgoedplan Den Os- se. Dat is de boodschap van de gemeente Schouwen-Duiveland aan het adres van plannenma ker Stichting Landgoederen Den Osse. Het dossier landgoedplan be gint inmiddels respectabele af metingen te krijgen. Geestelijk vader van het plan is Brouwen- aar J. Beeke en hij zit inmiddels al negen jaar in de wachtkamer. Eerst werd een oordeel over het plan door de gemeente opge schort, omdat een beleidsvisie met betrekking tot landgoede ren op Schouwen-Duiveland ontbi'ak. Het ontwikkelen van dat plan kostte de nodige tijd. Uiteindelijk werd het gemeente lijk landgoederenbeleid mei vo rig jaar door de gemeenteraad aangenomen. Roet in het eten Vervolgens was het de provincie die roet in het eten gooide door goedkeuring aan het gemeente lijke plan te onthouden, omdat het in strijd is met het binnen- kort te vervangen Streekplan Zeeland. Beeke protesteerde meermalen en in niet mis te verstane be- woordingen tegen de manier waarop met het landgoedplan wordt omgegaan. April dit jaar tekende hij formeel bewaar aan tegen de gang van zaken. Ver geefs, zo blijkt uit het antwooi'd van de gemeente op het bezwaar schrift. Zolang het Provinciaal Omgevingsplan (POP) - dat het verouderde Streekplan Zeeland moet gaan vervangen - nog niet is vastgesteld kan de provincie het landgoedplan niet beoorde len. De gemeente verwacht dat het POP juli dit jaar door GS wordt vastgesteld. Of het landgoed plan dan ongeschonden blijft, is volgens de gemeente nog maar cle vraag. Een golfbaan bij het landgoed behoort in ieder geval niet tot de mogelijkheden. Verder is Den Osse niet opgenomen op de concept-woningbouwplannings- lijst en ziet het er ook niet naar uit dat die lijst binnenkort aan gepast wordt. Daar komt bij dat het college hoe dan ook twijfelt aan de uitvoerbaarheid van het plan. De gemeente is zich ervan bewust dat de stichting Land goederen Den Osse niet blij zal zijn met de afwijzing. „Ik be grijp dat het voor u een teleur stelling is dat er binnen de huidi ge beleidskaders geen ruimte is voor uw verzoek. Ik adviseer met nieuwe aanvragen te wach ten totdat er duidelijkheid is over de nieuwe gemeentelijke en provinciale beleidskaders", schrijft afdelingshoofd Ruimte en Milieu W. Mulder in zijn reac tie op de brieven van Beeke. De correspondentie tussen de ge meente en de stichting Landgoe deren Den Osse wordt dinsdag 6 juni behandeld tijdens de verga dering van de commissie openba re ruimte. De vergadering wordt gehouden in de burgerzaal van het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. 5ocial Work (MBO en HBO] studeren? Wij helpen je helpen! info-avond 1 juni Hogeschool^^Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37