PZC Vrije aanlegplaats is erg geliefd M Asielzoekers jaren in noodopvang Actie tegen meer nieuwe natuur levert duizend reacties op Seniorenraad vraagt aandacht voor bereikbaarheid ziekenhuis Kunstproject doelwit vandalen Hospice krijgt grond voor 1 euro Navigatieapparatuur gestolen Instrumenten naar Slowakije Diefstal uit auto in Zierikzee zeeuwse almanak Help Watersporters verkiezen goedkope Grevelingensteigers boven plek in jachthaven nfu-avond W: Werktuigbouwkunde studeren? ledactie: 0113-315649 jww.pzc.nl :.mail:redactie@pzc.nl 'ostbus 314460 AA Goes advertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; [eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; jationaal: 020-4562500. dinsdag 30 mei 2006 waarin opgenomen de Zierïkzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Enkel Van der Vaart speelt op ZIERIKZEE - De'gemeente Schouwen-Duiveland geeft de groenstrook rond het hospice in Zierikzee voor het symbolische bedrag van één euro weg aan de stichting. Het terrein (met sloot) ligt aan de kant van de Maurits- laan. De stichting wil het stuk grond graag hebben, zodat daar een ruime entree met parkeerplaats kan worden ge maakt. Waterschap Zeeuwse Eilanden is akkoord met het gedeeltelijk dempen van de sloot, mits dat oppervlaktewa ter elders wordt teruggebracht. De parkeerplaatsen wor den door beplanting uit het zicht geplaatst. De bouw van het huis voor stervenden vordert gestaag. De verwachting is dat de aannemer voor de zomervakantie klaar is, waar na binnen de afwerking, schoonmaak en inrichting kan beginnen. In oktober kan het hospice dan in gebruik wor den genomen. Inmiddels zijn twee bijeenkomsten gehou den waar zestig potentiële vrijwilligers op af kwamen. De symbolische overdracht van de strook gebeurt vrijdag door wethouder W. Renden aan de bestuursleden W.Ob- bink-Bulsink en A. Punt van de stichting. BRUINISSE - Uit een auto die aan de Hageweg in Brui- nisse geparkeerd stond, is navigatieappatuur gestolen. Rond 16.00 uur had de eigenaar de auto neergezet op het parkeerterrein. Toen hij vijftien minuten later terug kwam, was een ruitje ingeslagen en was de navigatieappa ratuur uit de auto weg. De schade is niet bekend. BURGH-HAAMSTEDE - Schoolkinderen in Namestovo (Slowakije) spelen sinds afgelopen weekend op afgedank te instrumenten uit Schouwen-Duiveland. De instrumen ten waren daar nodig om het schoolorkest verder uit te kunnen bouwen. „Dankzij de instrumenten kunnen er nu ook klassieke muziekwerken worden uitgevoerd", vertelt T. Sluijter van de stichting Namestovo-Schouwen-Duive- land. „Ze waren er heel erg blij mee." In het kader van de jaarlijkse uitwisseling is een delegatie van de stichting vo rige week samen met kinderen van groep zeven en acht van basisschool De Kirreweie uit Burgh-Haamstede een week naar Slowakije geweest. Voorafgaand aan de reis heeft de stichting een inzamelingsactie gehouden en dat leverde en paar blokfluiten, een trompet, een gitaar, drie hoorns, een keybord en een piccolo op. ZIERIKZEE - Een geparkeerde auto aan de Roggenplaat in Zierikzee is in de nacht van zondag op maandag open gebroken. Uit de wagen is gereedschap weggenomen. Hoe groot de schade is, is nog niet bekend. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Asielzoekers die door de gemeente Middel burg worden opgevangen, wach ten vaak nog jaren op een beslis sing over hun procedure. Op dit moment worden 83 mensen op gevangen. De gemeente zorgt sinds 2002 voor noodopvang voor asielzoe kers die wel recht hebben om in Nederland te zijn, maar die toch uit het asielzoekerscentrum wor den gezet. Het gaat bijvoorbeeld om mensen die niet terug kun nen naar hun land van her komst, of om mensen die een ver blijfsvergunning' op medische gronden hebben aangevraagd en dus nog in procedure zijn. De noodopvang is bedoeld als tijdelijke oplossing, maar een groot aantal mensen wacht al ja ren. „De behandeltijd van met name mecüsche procedures is eindeloos lang", zegt wethouder A. de Vries (PvdA). Daarnaast verloopt de terugkeer van men sen naar hun land van herkomst volgens De Vries niet soepel. „De IND (Immigratie en Natura lisatiedienst, red.) helpt alleen mensen die onder de oude vreemdelingenwet vallen. De mensen die na 2001 zijn geko men, zijn zelf verantwoordelijk, maar mensen zijn vaak niet in staat om hun eigen weg te vin den in die procedures." Asielzoekers die door de gemeen te Middelburg en vluchtelinge norganisatie Inlia worden opge vangen, moeten er vooraf voor tekenen dat ze meewerken aan hun terugkeer. Ook Inlia doet er volgens De Vries alles aan om mensen te laten terugkeren. „Als ze echt niet meewerken, moeten ze uit de opvang. Middelburg vangt sinds 2002 zelf asielzoekers op. „Een hoop mensen vallen tussen wal en schip", zegt De Vries. „We krij- gèn mensen met een stempel van de vreemdelingenpolitie dat ze niet verwijderbaar of uitzet - baar zijn. Maar ze hebben ook geen recht op opvang. Vorig jaar hadden we twee of drie keer een gezin met kinderen on der de twee jaar." Volgens De Vries is er maar één oplossing om de problemen met de opvang van asielzoekers op te lossen: een ander beleid voe ren. „Niet alleen Rita Verdonk roept dat regels regels zijn, maar haar ambtenaren ook. Er wordt niet naar personen geke ken, maar naar procedures. En als deze asielzoekers liegen of zich verzetten, dan komt er geen Kamerdebat." Advertentie "wdlky" collectie van Zeeland van de reepe Voor een Vlissingse brieven bus stond een klein jongetje uit alle macht te springen. Die kan duidelijk niet lezen wat er boven de gleuven staat, dacht Jannie terwijl ze langs het tafereel wandelde. „Kan ik je misschien hel pen?", vroeg ze vriendelijk. „Nou," zei het jongetje. „Ik moet deze briefin de rech ter brievenbus gooien en ik weet niet wat links en rechts is!" door Melita Lantinq LOOPERSKAPELLE - C. Bos uit Looperskapelle heeft tegen de duizend steunbetuigingen gekregen voor zijn actie tegen nieuwe natuurontwikkeling. Dat zijn de schriftelijke steun betuigingen. De telefoontjes en gesprekjes op straat worden niet meegerekend. „Dat heb ik niet geteld, daar is geen begin nen aan." Bos vindt dat er voldoende is geïnvesteerd in nieuwe natuur op Schouwen-Duiveland. Het geld wat daarmee gemoeid is kan beter in de gezondheidszorg gestoken worden. Hij heeft daarom inwoners van Zeeland opgeroepen zijn actie te steunen door hem een kaartje te sturen. Bos had al die brieven en kaarten graag willen aanbie den aan minister-president Bal kenende. Als oud inwoner van Zeeland ként Balkenende het gebied en weet hij waar over gesproken wordt, redeneerde Bos. „Mgar de heer Balkenende heeft geen tijd voor mij. Dat is jammer. Het zou maar een paar minuten kosten, maar nee. Nog geen woordvoerder, nog geen secretaresse wil mijn hand tekeningen in ontvangst ne men. We kunnen ze niet kwijt. Ik heb nu maar fotokopieën van de handtekeningen opge stuurd." Niet alleen Balkenende heeft geen tijd. Ook minister Veerman (die door hem is bena derd) geeft niet thuis. Onfatsoenlijk „Die heeft zelfs helemaal niets van zich laten horen. Geen brief je, geen telefoontje, helemaal niets. Dat vind ik onfatsoen lijk." Bos betreurt het gebrek aan res pons bij de verantwoordelijke politici, maar noemt zijn actie desondanks geslaagd. Discussie „De discussie is wel op gang gekomen. De lokale politiek heeft zich er mee bemoeid, ik heb contact gekregen met de mensen die actievoeren tegen de ontpoldering en de steunbe tuigingen komen uit heel Zeeland, van Walcheren tot Be veland tot Zeeuws-Vlaande- ren." (Advertentie) joor Marcel Modde ZIERIKZEE - Watersporters ge ren in toenemende mate voor keur aan een goedkope ligplaats in de Grevelingen, boven een plek in één van de jachthavens, i'olgens de gemeente Schou- iven-Duiveland is er sprake van ren structurele ontwikkeling, waardoor ze alleen al vorig jaar ruim dertigduizend euro aan in komsten is misgelopen. Voor een ligplaats in één van de gemeentelijke jachthavens (Brouwershaven, Scharendijke en Zierikzee) moet per strekken de meter boot, 1,32 euro worden betaald. Voor een jachtje van lien meter komt dat dus neer op 13,20 euro per nacht. Wie wil overnachten bij één van de zes honderd openbare aanmeerstei- gers van het Natuur- en Recrea tieschap De Grevelingen, be taalt daarvóór 30 euro (inclusief administratiekosten) voor een zeven-dagenkaart of 46 euro voor een seizoenskaart. De boot mag echter niet langer dan drie dagen achteréén op dezelfde plek liggen. Een onderbreking van drie dagen is evenwel vol doende om weer terug te mogen keren. Watersporteilanden Behalve de losse ligplaatsen heeft Grevelingenschap drie spe ciaal aangelegde watersportei- ianden (de Mosselbank, Osse- hoek en Archipel) waar tegen de zelfde condities kan worden overnacht. Wethouder A. Verseput (WD, ioerisme) schrikt in eerste in stantie van de 'valse concurren- tiepostie' die het Grevelingen schap gaandeweg lijkt in te ne- De Grevelingen is erg populair bij watersporters. men. Temeer omdat Schou wen-Duiveland één van de deel nemers is aan deze gemeen schappelijke regeling en zo dus dief van de eigen portemonnee is. Verseput is benieuwd naar de redenen waarom een passant een openbare aanlegplaats ver kiest boven een plekje in de ha ven. De voorzieningen in de jachthavens zijn volgens hem be duidend beter dan rond de stei gers van het Grevelingenschap. „Het is niet zomaar dat vijf ha vens1 in ons gebied dit seizoen de blauwe vlag hebben gekregen. Die zul je op de openbare stei gers niet zien wapperen. Kwali teit heeft zijn prijs. Als mensen minder faciliteiten verkiezen, dan is dat in principe dezelfde keuze als tussen kamperen bij de boer of een plek op luxe cam ping met alles er op en er aan." Dat die keuzemogelijkheid be staat, is ook zo verkeerd nog niet, vindt Verseput. Bovendien liggen de jachthavens in een beetje zomer overvol. „Het hoeft geen kwestie van concurrentie te zijn, je kan het ook zien als aanvullend op elkaar. Een toege voegde waarde om als water sporter naar dit gebied te ko men." foto Marijke Folkertsma Volgens beleidsambtenaar A. Ghering leert de praktijk bo vendien dat veel watersporters die een 'vrije' aanlegplaats ver kiezen, uiteindelijk toch ook een nacht in een haven terechtko men. „Want je wilt ook wel eens douchen en boodschappen doen." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De bereikbaar heid per openbaar vervoer van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes blijft een zorgenkindje in de ogen van de Schouwen-Dui- velandse seniorenraad. Dat bleek gisteren tijdens de verga dering van het adviesorgaan. Voor minder mobiele mensen die afhankelijk zijn van het openbaar vervoer is een bezoek aan het Oosterscheldezieken huis - ongeacht of het voor een afspraak is of voor ziekenbe zoek - geen sinecure. Dat onderkende ook de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen. Om dat probleem aan te pakken, werd op initiatief van de Raad van Bestuur in 2003 een directe busverbinding tussen de Ooster scheldeziekenhuizen in Goes en Zierikzee opgezet. Van die shuttledienst werd dus danig weinig gebruikgemaakt dat maart 2006 besloten werd te stoppen met de busdienst. Een beslissing die door kersvers se niorenraadslid C. de Munnik zeer betreurd wordt. Naar zijn idee heeft de Stichting Ooster- scheldeziekenhiuizen voor wat betreft de shuttledienst de hand doek te snel in de ring gegooid. „Ik heb het bij mensen uit mijn omgeving nagevraagd en die die wisten helemaal niet van het be staan van die busdienst af. Vol gens mij had er veel meer publi citeit rond die bus moeten zijn." Volgens gemeentelijk adviseur aan de seniorenraad A. de Wit heeft het echter aan publiciteit rond de shuttledienst niet ont broken. ,;Het heeft meerdere ke ren in de krant gestaan en het werd ook vermeld in folders over het ziekenhuis." Niet overtuigd De Munnik bleek niet over tuigd. „En toch wisten veel te weinig mensen van: die bus dienst." Voorzitter van de senio renraad J. de Graaf liet in het midden wat de oorzaak van de geringe populariteit is geweest. „Natuurlijk is het teleurstellend dat die service is weggevallen, maar het is wel begrijpelijk. Ik heb me laten vertellen dat er soms maar een of twee mensen per rit-gebruik van maakten." Sprekend over openbaar ver voer vroeg scheidend voorzitter J. Hendrikse aandacht voor de volgens hem niet al te beste staat van een aantal bushaltes. Met name in de Grevelingen- straat in Zierikzee ziet de halte plaats er niet uit volgens Hen drikse. Afscheid Voor Hendrikse was het de laat ste vergadering. Hij stond des tijds aan de wieg van het advies orgaan. Hendrikse werd vanwe ge zijn nooit aflatende inzet voor de belangen van senioren bewierookt door opvolger De Graaf. „Het zal wennen zijn als jij er niet meer bij bent. Je bent een voorbeeld voor velen. Een in teger mens die zeer vasthou dend opkomt voor de minder be deelden. Bedankt voor je inzet." Ook voor J. Tuk en A. de Wit was het de laatste seniorenraads- vergadering. De openvallende plaatsen in de seniorenaad wor den opgewild door K. Boekhorst en C. de Munnik. L. Velthuijsen is benoemd tot tweede voorzit ter van de seniorenraad. BURGH-HAAMSTEDE - Een kunstproject in de gracht van Slot Haamstede is afgelopen weekend vernield. De grote, rode ballen die in de slot gracht dreven zijn bijna allemaal lek geschoten. Het is de tweede keer dat de ballen doelwit zijn van vandalen. Ook vorig weekend zijn ballen lek geschoten met papieren pijltjes met daarin grote spijkers. Toen heeft kunstenares Karin van Dam de meeste ballen nog kunnen repareren. Nu de bal len voor de tweede keer zijn vernield, wordt het project uit de gracht gehaald. Van de vernieling is aangifte gedaan bij de politie. Hoe groot de mate riële schade is, is niet bekend. Het kunstproject maakte onderdeel uit van de expositie Stadsland schappen in de Bewaerschole in Burgh-Haamste de. foto Marijke Folkertsma I uur T Zeeland Wu helpen je een echte Willy Wortel te worden! info-avond 1 juni Hogeschool jrW Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35