Meevaller al grotendeels besteed PZC Lions nemen ouderen mee op vaartochtje op Oosterschelde Dorpsbos begint vorm te krijgen Spelende kinderen bezetten straten Kapelle houdt van 1 miljoen euro slechts 2,5 ton over Geerteskerk hele zomer open Middeleeuwse markt in Goes agenda ,13 Inbraak in Kruiningen en Stalland Datum Haringparty Goes onbekend Chemie of Life Sciences studeren? Souburgse voor vernieling gestraft Hond bijt man in Goes Shovel uitgebrand: tonnen schade Joor Willem van Dam KAPELLE - De financiële mee- raller van de gemeente Kapelle is al grotendeels uitgegeven. Van de 1 miljoen euro die de ge beente over 2005 overhield, is nog slechts een bedrag van 2,5 ion vrij besteedbaar. Dat zegt wethouder J. Hersel- man (WD, financiën) in een toe lichting op de jaarrekening 2005. De jaarrekening werd vori ge week aan de gemeenteraad aangeboden en vertoont een overschot van iets meer dan 1 miljoen euro. KLOETINGE - De Geerteskerk in Kloetinge opent van vrijdag 2 juni tot zaterdag 9 september de deuren voor het publiek. De kerk is op dinsdag en vrijdag te 'oezichigen van 13.30 tot 16.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Er zijn gidsen aanwe zig- GOES - Het Buys Ballot College uit Goes houdt morgen een Mid deleeuwse markt op het terrein van de Hollandsche Hoeve in Goes. Er is van alles te doen op de markt. De leerlingen en leraren verkopen zelfgemaakte produc ten. Ridders hebben een ridder kamp opgezet en houden zwaardgevechten. Daarnaast zijn er workshops in het maken van speerpunten en kaarsen. De opbrengst van de markt gaat naar Going Global Kenia, een scholingsproject van stichting Edukans. Mieke Westdorp, leer- inge van het Buys Ballot Colle ge, bezocht het project in maart van dit jaar. De middeleeuwse markt begint óm 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00-12.00 uur en 13.00-15.00 uur: Ver koop kleding en meubelen tbv maat schappelijke dienstverlening; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.00 uur: Welfarewerk; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 13.30-16.30 uur vrouwenclub senioren; Zwembad Den Inkel. 13.00-13.30 uur: Aquajogging; 13.30-14.00 uur: Aquaro- bics; WAARDE - Peuterspeelzaal De Zeven Geitjes, 9.00-11.00 uur: Open dag; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Welfarewerk; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Herselman waarschuwt echter, dat daaruit niet de conclusie mag worden getrokken dat er plotseling een flink geldbedrag beschikbaar is gekomen, waar mee allerlei aardige extra inves teringen gedaan kunnen. Vol gens de wethouder is voor het merendeel van het geld al een - door de gemeenteraad inmid dels geaccordeerde - bestem ming gevonden. Zo besliste de raad in februari van dit jaar dat de verbetering en uitbreiding van het sportcomplex Groene Woud (inclusief verplaatsing korfbalveld Wemeldinge) voor eën belangrijk deel gefinancierd zou moeten worden uit een even tueel overschot van de jaarreke ning 2005. Voor dat doel werd een bedrag van bijna 630.000 eu ro gereserveerd. De raad besloot eveneens (in april) dat er 100.000 euro voor de digitalise ring van het archief opzij gezet moest worden. Een bedrag van 50.000 euro werd 'geoormerkt' voor de invoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Daardoor is nog slechts 2,5 ton 'weg te bestem men', aldus Herselman. De wethouder van financiën gaat ervan uit, dat de 2,5 ton in de algemene reserves wordt ge stort. Dat is een pot waarmee eventuele tegenvallers moeten worden opgevangen. De gemeen teraad van Kapelle zal zich daar over volgende maand moeten uitspreken. Herselman beschouwt de uit komsten van de jaarrekening als 'een hartstikke goed resultaat'. door Maartje Huijben SINT ANNALAND - „Daar ga ik niet alleen af. Dat durf ik niet." Een vrouw met rollator kijkt verschrikt naar de steile loopplank die leidt naar rond vaartboot Frisia. Samen met ruim negentig senioren maakte ze gisteren een tocht over de Oosterschelde. Het zonnetje begint een beetje door te komen en op de boot klinken de noten van het Bergs Blazersensemble. In geen velden of wegen zijn de bewoners van Vivensis, onder andere De Schel- deflat en Huize Sint Catharina, ZIERIKZEE - De Haringparty Schouwen-Duiveland heeft een nieuwe datum voor de haring party vastgesteld. Deze zal op dinsdag 20 juni gehouden wor den, drie weken later dan ge pland. Het is nog onbekend wan neer de haringparty van Goes ge houden gaat worden. Het uitstel heeft alles te maken met de kwaliteit van de haring. Die is door de koude temperatu- „Sinds ik wethouder van finan ciën ben, heb ik nog niet zo'n mooi resultaat kunnen presente ren." Hij erkent, dat door de meeval ler van ruim 1 miljoen (op een jaarlijkse begroting van onge veer 22 miljoen euro) de indruk gewekt zou kunnen worden dat in Kapelle veel te ruim wordt be groot. Volgens Herselman is dat niet het geval. Tal van posten waaruit de meevaller is 'opge bouwd', konden niet of nauwe lijks worden voorzien, meent uit Bergen op Zoom te beken nen. Leden van de Lions Club Ber gen op Zoom wachten ongedul dig. Die club bestaat dit jaar veertig jaar. Reden voor een feestje. „We hebben daarom een aantal activiteiten voor de sa menleving op touw gezet", zegt George Muskens. „Vandaag ma ken we een boottocht met bewo ners van Vivensis. Het kost de mensen helemaal niets. In augus tus zijn kinderen van probleem gezinnen aan de beurt. We gaan met hen een dagje naar de Efte- ling." Ruim een kwartier later dan ver wacht draaien dan eindelijk ren achtergebleven, de haringen zijn te mager om als Hollandse Nieuwe op de markt te kunnen worden gebracht. De Nederlandse haringgroothan- delsvereniging besloot daarom vorige week om de aanvang van het haringseizoen voor onbe paalde tijd uit te stellen. Gister ochtend kwam het bericht dat de conditie van de haring snel vooruit gaat en dat de verkoop op 14 juni kan beginnen. hij. Als voorbeelden noemt de wethouder het extra dividend van Delta (200.000), de ruimere uitkering uit het gemeentefonds (209.00), de meeropbrengst van de bouwleges (217.00) en de ho gere opbrengst van de onroeren- dezaakbelastingen (113.000). Herselman wil ook de indruk wegnemen dat Kapelle finan cieel gezien riant in de jas zit; de meeste extraatjes zijn eenma lig. Bovendien vertoont de con cept-begroting voor het volgend jaar een gat van 2 ton. twee touringcars en een busje van het Rode Kruis de haven van Sint Annaland op. Voorzich tig druppelen de mensen uit de bussen, bijgestaan door een flink aantal vrijwilligers. Uit de bagageruimte komen vele rol stoelen, rollators en stokken. Het is een hele onderneming om de senioren op de boot te krij gen. Rolstoelers worden achter ste voren door sterke mannen naar beneden gereden. Angstige dames doen de ogen dicht. Bewo ners die nog kunnen lopen, gaan aan de arm van een vrijwilliger naar beneden. Eén keer gaat het mis. Een me vrouw verliest de controle over haar rollator en prompt snelt de ze de loopplank af. Een vrijwilli ger rent er achteraan. Nog net op tijd kan hij een botsing met iemand verijdelen. Meneer De Wit heeft er zin in. „We zijn er thuis eens mee weg, he. Maar het zal wel winderig zijn." Gedurende de boottocht van vier uur worden de Bergse toeristen volop vermaakt. Er is voor iedereen een hapje en een drankje. Tegen de klok van half vier meert de Frisia weer aan in de haven van Sint Annaland. De klim op de loopplank kan weer beginnen. door Cornelleke Blok GOES - In Kattendijke, Hans- weert en Sint-Maartensdijk vin den morgenmiddag verschillen de activiteiten plaats vanwege de straatspeeldag, die de Vere nigde Verkeersveiligheidsorgani satie (3VO) jaarlijks houdt. Waar normaal het verkeer voor bij raast in de Dorpsstraat in Kattendijke, zijn morgen tussen één en drie uur 's middags al leen spelende kinderen te vin den. De straat is dan helemaal afgesloten voor verkeer. Openbare basisschool De Kat- tenschulp heeft samen met ouders en inwoners verschillen de spelletjes bedacht. De straat is gevuld met skelterraces, le vend sjoelen, autotrekken, blind parkeren en een fietsparcours. Met de activiteiten willen de school, ouders en inwoners de aandacht vestigen op het rijge drag in de Dorpsstraat. Boomdijk Ondanks de ingestelde dertigki- lometerzone wordt er nog vaak te hard gereden. De Boomdijk in Hansweert verandert op de door Maartje Huijben OUD-VOSSEMEER - Na de zo mer begint de aanleg van het dorpsbos bij Oud-Vossemeer. Het college heeft de ingediende zienswijzen ongegrond ver klaard. Een wandelpad het bos in, van uit de Marehoekstraat. Aan de linkerkant trappen kinderen een balletje. Iets verderop is een vijver met een rozentuin. Een rond bankje biedt de gelegen heid om rustig te genieten van de natuur. Er is een ligweide en een speelheuvel, waar kleine peuters spelen met de speeltoe stellen. Een kronkelpad voert de wandelaar het bos weer uit, de Coentjesweg op. Over een half jaar is dit werkelijkheid. Het bos is weliswaar nog niet vol groeid, maar een wandeling door het nieuwe recreatiegebied straatspeeldag ook in een speel- paradijs voor kinderen. Stich ting Jeugdsoos Hansweert zet de dijk van één tot vijf uur 's middags helemaal af. Kinderen kunnen meedoen met het stok- vangspel, het balgooispel, kruis- boogschieten, ringwerpen, of kunnen zich laten schminken. Het evenementencomité Sint- Maartensdijk houdt morgen op het kruispunt Noortpoort, Oost- vest, Westvest en Markt een spel letjesmiddag voor alle kinderen uit het dorp. Het kruispunt is tussen twee en half vijf 's mid dags 'bezet'. Het comité wil de aandacht ves tigen op de onveiligeverkeerssi- tuatie in het dorp en met name op de kruising. De Thoolse wethouder Van Dis is aanwezig om de verkeerssitua tie te bekijken. (Advertentie) i Den Dekker ^1J J Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com is mogelijk. Het terrein van 7,5 hectare krijgt drie ingangen, twee aan de Marehoekstraat en één aan de Coentjesweg. De na druk ligt voornamelijk op het re creatieve. Op de plannen heeft de gemeente Tholen één be zwaarschrift gekregen. Gevaarlijk „De twee indieners vinden dat het bos gevaar oplevert voor de bezoekers", weet gemeente woordvoerster H. Schipper te vertellen. „Bij de Weelhoek- straat zijn garages en als auto's daar achteruit rijden, kan dat volgens deze mensen gevaarlijk zijn. Het college vindt dat het wel meevalt, want het bos heeft straks drie ontsluitingen. Wij verwachten geen gevaren." De Dienst Landelijk Gebied is druk doende met de voorbereidingen. Na de zomer begint de inrich ting van het gebied. dinsdag 30 mei 2006 KRUININGEN - In het voorbije weekeinde vonden twee woninginbraken plaats in Kruiningen en één in Sint-An- naland. In een woning aan de Hoofdstraat in Kruiningen werd zaterdag tussen vijf uur 's middags en half tien 's avonds woning doorzocht en geldbedrag van enkele tien tallen euro's weggenomen. Aan de Olzendedijk in Kruiningen namen onbekenden zondag tussen twaalf uur en tien voor vijf 's middags een kluis met persoonlijke papieren weg. In Sint-Annaland deden bewoners van een woning aan de Spuistraat zater dagnacht melding van een inbraak. De onbekende inbre kers namen een tiental horloges weg. Daarnaast doorzoch ten ze enkele kamers. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Huisartsen Stijni Mulder en Frank Rutten met een hoogzwangere vrouw in de praktijkruimte in Rilland. door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Het is een bewuste keuze die ze hebben gemaakt, de huis artsen in Reimerswaal. Ze doen alle thuisbevallingen sinds enkele maanden weer zelf. Een plattelandspraktijk is niet compleet zonder verloskunde, vin den ze. „En heb je een thuisbevalling bij een gezin gedaan", vertelt Stijni Mul der, huisarts in Rilland-Bath en sinds kort ook in Kruiningen, „dan kan je re latie niet meer stuk." Thuis bevallen is iets typisch Neder lands. Nergens anders ter wereld komt dit zoveel voor. De zorg is goed gere geld. Verloskundigen helpen bij thuisbe vallingen in verstedelijkte gebieden. Op het platteland zijn te weinig bevallin gen om als verloskundige een boterham te verdienen. Huisartsen doen daar thuisbevallingen, als ze dat willen. Want een bevalling kan behoorlijk tijd rovend zijn. De oprichting van de huisartsenpost in Goes maart 2003 bracht met zich mee dat de verloskunde 's avonds, 's nachts en in de weekeinden daar ook heenging. „Maar de service was niet ideaal", zegt Frank Rutten, huisarts in Krabbendij- ke. „Vrijwel alle vrouwen willen thuis bevallen. Het liefst met de eigen huis arts erbij. Maar dat kon buiten kantoor tijden niet meer. Ze moesten dan naar het geboortecentrum bij de huisartsen post in Goes. De charme van het thuis bevallen viel deels weg." De negen Reimerswaalse huisartsen - met groepspraktijken in Krabbendijke, Yerseke en Rilland-Kruining'en én een solo-praktijk in Hansweert - hebben vo rig jaar de hoofden bij elkaar gestoken en een ferm besluit genomen: alle thuis bevallingen weer zelf doen. Ze zijn een samenwerkingsverband aangegaan. Om de zoveel dagen draaien ze sindsdien een 'bevallingsdienst' voor 's avonds, 's nachts en in de weekeinden. Frank Rut ten: „Twee. dienstroosters hebben we nu, voor de huisartsenpost én thuisbe vallingen." Als het zover is, als de weëen beginnen, moeten patiënten nog wel buiten kantoortijden het nummer van de huisartsenpost bellen. Het is daar bekend dat Reimerswaalse huisart sen weer zelf bij alle thuisbevallingen assistentie verlenen. Luxe Ze hebben zichzelf een luxe ontnomen, de negen Reimerswaalse artsen. Ze moe ten vaker bij nacht en ontij op pad, maar hebben daar absoluut geen spijt van. Kleine plattelandspraktijken zoals in Reimerswaal kunnen niet zonder een apotheek en verloskunde, geven zij als zakelijk argument. Maar dat is zeker niet het enige. Ze vinden thuisbevallin gen vooral ook 'leuk'. „En omdat het zo leuk is", merkt Stijni Mulder öp, „voelt het minder zwaar om 's nachts uit bed te komen. Het geeft me extra energie, als een kind netjes ter wereld is gehol- foto Dirk-Jan Gjeltema pen. 's Ochtends kan ik dan zo tien kilo meter hard lopen." De huisartsen in Reimerswaal zijn niet de enigen op Zuid-Beveland die alle thuisbevallingen doen. Ook in de Zak van Zuid-Beveland doet een aantal huis artsen dat. Frank Rutten: „Het maakt een wereld van verschil, thuis bevallen of op de huisartsenpost. Thuis is ver trouwd. Je kunt er zo gek doen als je wilt. Even onder de douche gaan staan bijvoorbeeld. Vrouwen voelen zich veel meer op hun gemak. Is het kind gebo ren, dan lig je prinsheerlijk in je eigen bed." Niet alle bevallingen worden in Rei merswaal door huisax-tsen gedaan. Ligt een kind verkeerd in de baarmoeder, dan moet de bevalling in het ziekenhuis gebeuren. Zo ook met tweelingen. Het aantal thuisbevallingen in Reimerswaal ligt wel hoog. Zeven a acht van de tien vi'ouwen die thuis mogen bevallen, doen dat ook. Frank Rutten en Stijni Mulder: „Je krijgt daai'door een hechte- re band met je patiënten. Niet alleen met de zwangere vrouwen, ook met de kindei'en, die blijf je volgen." (Advertentie) keuze in trouwpakken! Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL fü-ik. Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage I tel. 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl (Advertentie) www.hz.nl Social Work (IVIBO ei\i HBO) studeren'? Wij helpen je helpen! info-avond 1 juni HogeschoolZeeland Advertentie www.hz.nl Wij helpen je een echte Crime Scene Investigator te worden! info-avond 1 juni MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Oost-Soubui*g voor vernielingen conform de eis tot 22 uur werkstraf ver- ooi'deeld. De verdachte drong vorig jaar op 5 augustus en 20 okto ber de woning van haar buren binnen en richtte daar een ravage aan. Volgens de zoon had zijn moeder veel bier gedronken toen ze bij haar buren, met wie ze problemen had, de ver nielingen pleegde. De Souburgse verklaarde zich inmid dels onder behandeling van verslavingszorg Emergis te hebben gesteld. GOES - Een 73-jarige Goesenaar is gisteravond aangeval len door een hond. De man fietste rond zeven uur over de Verrijn Stuartweg in zijn woonplaats toen een, tot nu toe onbekende man passeerde. Hij liet twee honden uit. Eén van de honden liep op de fietser af en beet hem flink in zijn been. De Goesenaar viel op de grond. De hond liet niet los en sleurde de man over de weg. De man die de honden aan het uitlaten was, zei tegen het slachtoffer dat alles wel goed zou komen en dat hij zijn honden naar huis zou brengen. De man heeft zijn naam en adres echter niet bij het slacht offer achtergelaten en heeft niets meer van zich laten ho ren. Het slachtoffer is naar de ambulancepost gelopen en is daarvandaan naar het ziekenhuis gebracht. Daar is cle man behandeld aan een diepe bijtwond in zijn been. De politie stelt een onderzoek in naar het incident. VLISSINGEN - Op het Vlissingse strand ter hoogte van de Zwanenbui'gseweg, tussen tennispark Zwanenbui'g en restaurant De Vijgheter, is gistel-middag een shovel uitge brand. De shovel stond in het water materiaal voor de strandop- hoging op te ruimen. De bi-andweer kreeg om 16.45 uur een melding binnen van de bestuurder. „Hij spi-ak van een harde knal en een grote steekvlam", zegt officier van dienst D. te Paske. „Hij had zelf geprobeerd de brand met poeder te blussen, maar dat haalde weinig uit. Wij heb ben veivolgens met poeder en schuim geblust, de boel vei liggesteld en afgedekt. Daarna hebben we de shovel het strand op getrokken." De machine van eigenaar Boskalis, bleek total loss. De shovel heeft een nieuwwaarde van ze ker 800.000 euro. Hogeschool frW Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29