In de natuur draait alles om balans Telefoonpalen hadden we nog nooit gezien Merie is nie zunig mee d'r presentjes Nieuwe raadkaart 22 <ï«tEK\ dinsdag 30 mei 2006 De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. In 't appartementengebouw waèrin mien vraauwe in ik wone, aore m'n dikkels vergast op voorstellingen op 'n groat te- levisieschèrrem. Noe eit d'n eên of d'n aoren beslag kunne lègge op 'n groat aontal baanden van Toon Hermans, julder aollemaè- le wèlbekènd. Gistereaèvend ao- de m'n wï zö'n voorstèlling. Toon was op z'n aollerbest. Ie zong oönder aandere zö'n aerdig liedje vör oöns in 'n kwa-zjuust Fraanse taèle. 't Waère aollemaè- le fantasiewoarden, ma ik oarde d'r toch eên bekènd woard tus- sendeu. 't Woard 'poubelle'. Dat woard ao 'k a 's eleze op 'n cam ping in Frankriek. Bliekens de dictionaire betekent 't vuulnis- bak. Vanaof 't oagenblik da m'n da wiste, nam 't 'n plaèse in in oöns eige taèlgebruuk, tot noe toe. Zö ies van: 'Goai ma in de poubelle.' In zö, uppelend van d'n eên naè d'n aore gedachte, kwam ik uut- eindelijk terechte bie mien nich- te Merie. Zè woont alleên in 'n groat uus. Ze eit 'n ondudelijk huwelijk achter d'r rik. D'r man wou nie deuge, fluustere ze bie oöns in de fermielje. Op 'n dag eit t'n z'n koffer epakt in is mee de Noorderzon vertrokke. Ma Merie is d'r even zö vrolijk bie ebleve as aoltied. Aof in toe laèt t'n nog eve z'n neuze zie in dan verdwient t'n wï vö 'n paèr jaèr. Ze komt graèg bie oöns, mien nichte. Gin verjaèrdag of ze geeft acte de presence. Zunig mee d'r presentjes is ze beslist nie, die Merie. Óewèl ik in 'n boase buu, weliswaèr achter d'r rik, d'r soms van beschuldig da ze oöns uus beschouwt as 'n dumpgelegen'eid vö cadeaus, die bie d'r eige nie in goeie aèr- de evaolle bin. Getuge 'n foei-lil- leke asbak mee 't opschrift: 'kei- zerskat is zijn nicht, grote lan taarns kleine licht'. As je weet wat 't betekent, mag je 't zegge. In dat in 'n uus waè nie eêns ge- roakt oart. Ma sindsdien staèt dat krèng van 'n dieng bie ons op taèfel. Ik ope stiekem dat 'n 's 'n keer kapot za vaolle. Ma ik vreêze mee groate vreêze dat 'n olifaant dat oöndieng nog nie ka pot kan kriege a gaèt t'n d'r op staè. Op mien eige verjaèrdag, iets meer dan 'n jaèr elee, stieng ze in de deuropenieng mee 'n plaan- te, die op de vènsterbank eplaètst, minstens eên dèrde deêl van 't invaollende licht zou verduustere. „Dit is 'n échte Phyliandrotica", zei ze groas. „Kom 's kieke", riep ik in de richtieng van de keuken naè mien vraauwe. „Die Merie briengt daè even 'n échte Phy liandrotica mee." 't Was 'n plaante mee kei-aarde blaèren in uut de overvloedige vegetaosie stak 'n maèger blom metje naè bove. „Ik kon gelok- kig 'n bloeiende plaante vinde, in d'r komme nog vee meer blom men an", gniffelde Merie. Toen ik 't gewas naè binnen droeg, al- laêne nog zichbaèr van mien middel tot an mien voeten, zocht ik tusse de stengels deu naè 'n geschikte plèkke. ,,'k Za d'n eêst ma op die breêje vènster- banke perbere", riep ik naè de keuken. „Daê nie", aantwoard- de mien vraauwe benauwd. „Da 's juust mien plèkje as ik zit te aandwèrreke. Zet t'n liever op die groate kraantebak. Dan eit t'n moaie plèkke in dan kunne wilder em goed zie." „Ik wete nie of 't de bedoeling is om deze struke goed te kunne zien", mompelde ik mee miene neuze tussen de aarde blaèren. Ik keek eve schielik naè Merie, die mee 'n blie gezicht zat toe te kieke. Eve kwam 'n boaze vraè- ge in mien gedachten. „Bin jie noe zö blie omdat je oöns zö'n moai cadeau egeen eit, of omda je die plaante van joe kwiet bint?" Ik kon m'n eige nog nèt in'aauwe. Pienlijk Dit aolles is noe meer dan 'n jaèr elee. Phy eit d'r eêste jaèr in dit uus overleefd. As d'r eêne bie oöns gaèt verjaère, bin m'n gewénd om plaanten in cadeaus die wilder de vorige verjaèrdag ekregen 's goed te inspectere. Zö ok de Phyliandrotica. Brune blaèren wègknippe, vule blaèren aofzeême, aèrde omwoe- le. En dat aolles vö 'n plaante die Merie waèrschienlijk zèllef nie eêns wilde bezitte in die oöns mijle'nvèrre de kele uut' ieng. Toen ik d'r mee bezig was, veroarzaèkte eên van de blaèren 'n pienlijke snee in mien vien- ger. Plotselieng wier 't mien aol- lemaèle te vee. Ik pakte de plaante op in ik liep d'r mee naè de vuulnisbak in de schure. Mien boas'eid bekoelde pas toen ik de pot op de boom van de con tainer ao oare breke. „Wat jie d'r mee edaè?", riep mien vraau we uut de keuken, waè ze bezig was mee d'r wèreldberoemde ap- peltaèrte. „Ik d'n achter me- kaore in de vuulnisbak egoaid", foeterde ik kwaèd. Ondertussen druppelde 't bloed uut mien vienger op de groönd. Twee daègen laèter, op mien ver jaèrdag, stieng Merie vö oönze deure mee 'n nieuw cadeautje, 't Pakje da ze bie d'r ao was geluk kig nie greater dan d'r aand- schoene. Eênmaèl binne, ver wachtten wilder de vraège: „In oe is 't mee mien Phyliandroti ca?" Ma niks. Waèrschienlijk was ze de plaante allang verge- te. „In dan te wete, da 'k dat struukgewas a 'n jaèr gelee in de poubelle ao kunnen doöndere", zei ik dien aèvend tegen mien vraauwe. Joop van Zijp Mensen die actief zijn binnen natuurbescherming- en beheer zijn het over één ding eens: natuur is belang rijk. Zonder natuur geen leven. Maar waarom zou je iedere soort beschermen? Dit wordt gedaan om de biodiversiteit (verscheidenheid aan soorten) zo constant en vooral zo na tuurlijk mogelijk te houden. In de natuur draait alles name lijk om balans, dus zodra er een soort op onnatuurlijke wij ze wegvalt of bijkomt heeft dit altijd gevolgen voor andere soorten. Om de natuur in balans te houden, worden wel eens gekke stunts uitgehaald. Zo wordt geprobeerd een bepaalde soort te beschermen of te bestrij den. De meningen over hoe ver je hier in moet gaan, zijn bijna net zo divers als de natuur zelf. Een voorbeeld van gerichte soortbescherming is het ophan gen van nestkasten. Dit gebeurt voor zeer veel vogel soorten zoals voor de onschuldi ge kool- en pimpelmees of voor boerderijvogels als torenvalk en kerkuil, maar ook voor toppre- datoren als de bosuil en de slechtvalk. Je kunt natuurlijk voor of tegen deze hulp zijn. Een voorbeeld van een gerichte soortbescher ming waar veel mensen in de na- tuurwereld voorstander van zijn, is het ophangen van nest kasten voor de steenuil. De steenuil is een soort die vroeger veel voorkwam in onder meer Zeeland en door intensivering achteruit is gegaan. Steenuilen broeden namelijk in holtes van bijvoorbeeld oude knotwilgen of fruitbomen en hebben gras land nodig waar veel regenwor men, insecten en muizen zitten. Veel oude knotwilgenrijen zijn vervangen door hoog opgaande populieren en oude hoogstam- fruitbomen maakten plaats voor machinestalling of akkerbouw. Het ophangen van langwerpige nestkasten als plaatsvervanging voor de holtes werkt, mits de rest van het leefgebied aanwe zig is. Slechtvalken Meer discussie ontstaat zodra gesproken wordt over het ophan gen van nestkasten voor bijvoor beeld slechtvalken. Dit is een roofvogelsoort die oorspronke lijk niet in Zeeland broedde, maar de soort heeft zich hier op natuurlijke wijze genesteld op industrieterreinen en kerkto rens. Vaak leveren slechtvalken nuttig werk omdat ze onder meer op duiven jagen. Industrie terreinen zijn vaak gevestigd langs kusten en rivieren. Dit zijn eveneens de open gebieden waar slechtvalken niet alleen op duiven jagen, maar ook op wa tervogels en langstrekkende vo- Denk hierbij aan de Japanse oes ter die in de Oosterschelde de in heemse mossel verdringt, of de Amerikaanse vogelkers, een struik die in de Nederlandse bos sen en duinen zo woekert dat an dere soorten vaak geen kans meer krijgen. De soorten worden niet eens heel lang na introductie bestre den. Maar dit zijn extreem uitheemse soorten, bij minder extreme gevallen zoals soorten die hier vroeger van nature wel voorkwamen, wordt de discus sie al weer ingewikkelder. Heb ben we er goed aan gedaan de bever uit te zetten of hadden we moeten wachten tot hij zelf was gekomen? Dan duurt het langer, maar dan is het zeker dat de na tuur er aan toe is. Volledig natuurlijke natuur is er eigenlijk niet meer, maar waar leg je de grens? Doe je naast ge biedsbescherming ook aan soort r bescherming? Mag nestbescher ming wel, maar nestcreëren niet? Of voor de ene soort wel en de ander niet? Vele afwegingen die vaak moeilijk zijn en waar van het resultaat en gevolg vaak lastig in te schatten zijn. Het zijn keuzes waar wij als beheer ders nogal eens mee te maken hebben en waarbij we vaak per situatie opnieuw moeten afwe gen. Wannes Castelijns Steenuil foto Chiel Jacobusse Slechtvalk gels. Dit voedt tegenstanders binnen de natuurbescherming; ze jagen namelijk ook op soor ten die het minder voor de wind gaan, zoals kustbroedvogels. De roofvogelwerkgroep Zeeland heeft zich voorgenomen dat er voor de slechtvalk geen nieuwe nestkasten opgehangen worden langs de kust. Behalve voor vogels worden er ook maatregelen getroffen voor andere soorten, zoals het ophan gen van nestkasten en het aan leggen van bunkers voor slapen de en overwinterende vleermui zen, of boomstammen worden vol gaatjes geboord die als nest cellen dienen voor insecten. Behalve het wegvallen van soor ten, leidt het uitzetten van (uitheemse) soorten vaak ook tot een zekere onbalans. Hier van hebben we in Nederland al vele voorbeelden. Er zijn gere geld soorten uitgezet, omdat we ze mooi vonden of omdat we ze nodig dachten te hebben, met als gevolg dat de inheemse soor ten er vervolgens onder lijden. foto Henk Castelijns #4 •syi» De raadkaart van vorige week zal voor verzamelaar Hans Lindenbergh zeer zeker een waardevol bezit zijn, qmdat hij daar zelf veel voetsporen heeft achter gelaten, veronder stelt D. Tavenier uit Wol- phaartsdijk. „Het is de Ring in Oud-Sabbinge, waar Hans zijn jeugdjaren heeft doorge bracht." Tavenier (1941) heeft zelf tot zijn 25ste in Oud-Sabbinge ge woond. „De middelste woning links op de foto staat bekend als het Hoge Huis en werd tij dens mijn jeugd bewoond door Jan van de Linde. Het is nu nog bijna hetzelfde als op de foto, die van rond 1900 zal zijn. Het derde huis links is in mijn jeugd afgebroken en ervoor in de plaats is nieuwbouw gekomen, met een schilderswinkel, be woond tot vorig jaar door Corne lls Bosschaart." Deze inzender wijst erop dat de vierde woning van links smede rij Jan de Kam is, die tijdens de Tweede Wereldoorlog vanuit Walcheren als knecht bij de sme derij van Slabbekoorn kwam werken en die ook later over nam. „Zijn zoon Klaas heeft tot voor kort deze smederij in stand gehouden, maar hij komt nu al leen nog in actie voor demon straties, zoals op Monumenten dag." G. Nijsse-Meertens woont aan de Ring en speelt dus een thuis Oud-Sabblr.gc. wedstrijd. Ze heeft herinnerin gen opgetekend van haar bijna 88-jarige schoonvader Arjaan Nijsse. „Hij is de oudste gebo ren-en-getogen inwoner in de Ring van Oud-Sabbinge. Omdat hij al van jongsaf aan schildert, heeft hij ook veel van de omge ving vastgelegd op papier en lin nen. Hij is nog bijna elke dag in zijn atelier bezig." Nijsse vermoedt dat de kaart uit de jaren twintig van de vori ge eeuw dateert. Hij was een jongetje van een jaar of zeven en herkent niemand die op de foto staat. De man helemaal rechts op de foto zou bakker Van Doorn kunnen zijn. Nijsse weet wel wie er destijds woon den. „Van links naar rechts is het eerste huisje, nr. 20, van Vleugel, een kleine boer. Daar naast woonde Kees van de Kreeke, aannemer van allerlei kramwerken aan zeedijken. Ik kan mij goed herinneren dat in 1925 of '26 deze Kees als eerste telefoonaansluiting kreeg. Tele foonpalen hadden wij nog nooit gezien." Nu is het huis, nr. 19, in de volksmond het schoolmeesters huis, omdat daar later de mees ter woonde. Het hoogste huis op de foto was ooit pastorie van de kerk. Volgens Nijsse was het uitste kende huisje, nr. 15, van landar beider Kees van de Kreeke. „Ring 14 is niet te zien, maar was de winkel van Krijn Dees. Het pand heeft nog steeds een lange betegelde gang: ruimte ge noeg om alle boodschappen neer te zetten." Naast wat de Végé was, staan de schuur (met jaartal 1866 op het dak) en huis van Bram Huis- son. „Zijn dochter Dina was de baakster of verloskundige van het dorp en omgeving", aldus Nijsse. „Dina was één van de laatsten die in klederdracht liep." C. F. Stevense uit Middelburg twijfelde sterk tussen Nisse (het is meer genoemd) en Oud-Sab binge en koos voor het laatste. Hij duikt gewoontegetrouw de geschiedenis in en vertelt dat Oud-Sabbinge - thans het klein ste dorp van de gemeente Goes - als parochie al in 1216 werd genoemd. Het hoorde met Oost en Westkerke tot de drie am bachten van het (voormalige) ei land Wolphaartsdijk. Dat liep in 1334 onder water, maar Oud-Sabbinge bleef behouden. De kerk van het dorp werd om streeks 1571 verwoest; de ruïne bleef staan tot 1806 en is daar na gesloopt. Op de fundering is een school gebouwd, afgebro ken in 1976. De oude contouren van de kerk zijn teruggebracht, zodat nu te zien is hoe de platte grond van de kerk eruit zag. Inzenders P. Driesprong en N. van Ham wijzen er nog op dat Oud-Sabbinge ook wel 't Oudeland wordt genoemd. Rinus Antonisse De waardebonnen gaan naar: D. Tavenier, Wolphaartsdijk, A. P. Dingemanse, Oud-Sabbin ge en J. Kloet, Heinkenszand. Van een klein dorp op Zuid-Beveland naar een stad(je) met een veelbewogen geschiede nis elders in de provincie. Hans Lindenbergh heeft menige kaart ervan in zijn verzameling. De vraag is: om welke plaats gaat het? Nadere bijzon derheden over de situatie toen en nu zijn, als al tijd, van harte welkom. Oplossingen moeten in verband met het pinkster- weekeinde al uiterlijk vrijdag 2 juni binnen zijn en kunnen gestuurd worden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31. 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22