Gouden wissel brengt uitkomst PZC Van der Vaart strompelt van het veld Mildere straf voor Bouaouzan Beckenbouwer acht Duitsland nu kansrijk Jong Oranje na opmerkelijke wederopstanding in halve finale EK 20 Wielerbond roept Simoni op het matje Black Betty blijft heersen AC Milan wil Van Nistelrooij Fernandez coach van Auxerre Gabri neigt naar Ajax Dubbeldam terug in equipe Profs minder snel geschorst dinsdag 30 mei 2006 door Barry van der Hooft AVEIRO - Roem en verganke lijkheid liggen in het voetbal akelig dicht bij elkaar. Jong Oranje kon in de eerste twee wedstrijden op het EK voor voet ballers onder 21 jaar in Portu gal nauwelijks imponeren en uit schakeling leek slechts een kwes tie van tijd. Gisteravond volgde een onverwachte wederopstan ding. Dankzij een 1-O-zege op Italië behoort het team van Fop- pe de Haan ineens bij de beste vier landen van Europa. Dat het daarbij blijft lijkt meer dan waarschijnlijk. Donderdag staat Jong Oranje in Braga te genover het ijzersterke Frank rijk. De jonge 'Haantjes' wandel den opmerkelijk eenvoudig door de poule heen, scoorden zes keer in drie duels en moesten niet één tegentreffer slikken. Daar door begint Jong Oranje donder dag enkel en alleen als under dog. Wil het de finale halen dan zal het net als gisteravond sterk voor de dag moeten komen. Die constatering zal Foppe de Haan de komende dagen voor kennisgeving aannemen. De coach worstelde de afgelopen weken met zijn ploeg, wisselde er lustig op los, maar werd am per verrast in positieve zin. De Haan moet zich gisteravond af en toe in de ogen hebben gewre ven. Winnen van Italië was de vooraf haast onmogelijke op dracht. maar het gebeurde wel. In het stadion waar na de be roemde wissel van Arjen Rob ben twee jaar geleden de jacht op Dick Advocaat werd ge opend, bracht een gouden wissel uitkomst. Daniël de Ridder was gepas seerd voor het duel met de Italia nen, maar mocht na 72 minuten het veld in als vervanger van Schaars. Nog geen zestig secon den later torende hij boven zijn tegenstander uit en kopte een voorzet van Castelen in het doel (1-0). Die voorsprong was meer dan terecht, omdat Jong Oranje de dienst uitmaakte en frisser oogde dan in de eerste twee duels. Dat was vooral een gevolg van de aangepaste opstelling. Daar in was ten opzichte van het duel met de Denen geen plaats voor Verhaegh,'Zomer, Gerritsen en De Ridder. Hofs speelde als een valse spits, Tiendalli was de nieuwe rechtsback en de terug gekeerde Castelen liet zich wat nadrukkelijker gelden. Het mid denveld vormde dankzij de in breng van De Zeeuw eindelijk een degelijk blok en ook de ver dedigers verdienden een compli ment. Doelman Vermeer speelde op een klein slippertje na eveneens een prima partij en maakte dui delijk waarom hij van De Haan het shirt met nummer 1 heeft ge kregen. De bondscoach koos voor Vermeer omdat hij behalve met zijn handen ook sterk is met zijn voeten. Tegen Oekraïne maakte hij een nerveuze indruk, maar tegen de Denen stond Vermeer met een strakke uittrap aan de basis van het enige doelpunt van Huntel- aar. Daarnaast gaf het feit dat iedere bal zonder twijfel terug kon worden gespeeld op Ver meer de verdediging een gevoel van zekerheid. Na een aftastende openingsfase gooide Jong Oranje de schroom van zich af, kreeg het initiatief in de schoot geworpen en maak te jacht op de openingstreffer. Niet met open vizier, maar van uit een gesloten organisatie, re kening houdend met een coun ter van de Italianen. De ploeg van bondscoach Claudio Genti le had genoeg aan een gelijk spel, maar kwam bedrogen uit. Door de overwinning van Oek raïne op Denemax-ken (2-1) is Italië uitgeschakeld. Nadat de Azzurrini voor rust de onderliggende en vooral counter ende partij was geweest, zette dat beeld zich in de tweede helft voort. Jong Oranje bleef dwin gend spelen, maar moest zoals tegen elk Italiaans team reke ning houden met een venijnige tegenstoot. Die werden onscha delijk gemaakt door het duo Luirink/VLaar, van wie vooral de laatste een sterke indruk maakte. Het doelpunt van De Ridder bracht het herboren Jong Oranje uiteindelijk in de halve finale. Nederland - Italië 1-0 (0-0): 74. De Ridder 1-0. Scheidsrechter: Haiis- son (Zxoe). Toeschouwers: 14.750. Gele kaart: Hofs, Braafheid (Neder land), Sammarco, Montolivo (Ita lië). Nederland: Vermeer' Tiendalli, Luirink, Vlaar en Emanuelson (160. Braafheid)' Aissati, De Zeeuw] en Schaars (72. De Ridder)' Hofs (90. Zomer), Huntelaar en Castelen.; MILAAN - Gilberto Simo ni moet zich ten overstaan van de tuchtcommisssie van de Italiaanse wieler bond verantwoorden voor zijn uitlatingen aan het adres van Girowinnaar Bas so. Simoni beweerde zondag onder meer dat de kopman van CSC hem tegen beta ling de voorlaatste etappe had aangeboden. De twee reden onbedreigd op kop. „Vijf kilometer voor de fi nish heeft hij me gewaagd of ik de ritzege wilde ko pen. Zoiets heb ik in mijn hele carrière nog nooit mee gemaakt. Dat uitgerekend Basso dit vroeg, heeft me zeer gekwetst." Basso wees de beschuldigingen reso luut van de hand. Wat Si moni zegt gaat me het lin keroor in en het rechter weer uit." ANP/SID De Italiaan Sammarco in kansloos tegen een overmacht aan Nederlanders. foto Pedro Ferrari/EPA PORTSMOUTH - Het Neder landse zeiljacht ABN AMRO I blijft heersen in de Volvo Ocean Race. De Black Betty, al zeker van de eindzege, won gisteren ook dehavenrace van Ports mouth. Het jacht gleed na 2 uur, 14 mi nuten en 16 seconden door de fi nishlijn. Dat was een minuut of vier eerder dan de naaste rivaal Pirates of the Caribbean. De ABN AMRO II, die .ondanks het overlijden van bemannings lid Hans Horrevoets in de etap pe naar de Zuid-Engelse haven stad toch van start besloot te gaan, eindigde als vierde. ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Voetballer Ra- chid Bouaouzan is veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van zes maanden. Het Gerechtshof in Den Haag houdt hem verantwoordelijk voor het aanbrengen van zwaar lichamelijk letsel aan tegenstan der Niels Kokmeijer tijdens de wedstrijd Sparta-Go Ahead Eag les op 17 december 2004. Tegen hem was zes maanden voorwaar delijke celstraf en een maximale werkstraf van 240 uur geëist. Twee weken terug ging Bouaou zan in beroep tegen het oordeel van de rechtbank in Rotterdam op 10 augustus 2005. Destijds werd hij veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke cel straf en 200 uur dienstverle ning. Tijdens de bewuste wedstrijd tussen Sparta en Go Ahead Eag les kwam Bouaouzan een paar minuten voor het einde met ge strekt been in op Kokmeijer, waardoor deze een dubbele beenbreuk opliep en zijn loop baan moest beëindigen. Kokme ijer werkt nu als manager van de Nederlandse Beachsoccer- bond. Hoewel de beslissing van Bouaouzan om een vliegende tackle in te zetten in een spelsi tuatie werd genomen, is het Hof van mening dat hij zich wel de gelijk bewust moet zijn geweest van de mogelijk vreselijke gevol gen. Omdat de Sparta-voetballer ech ter al eerder door de KNVB is ge straft - 12 maanden schorsing - en nooit eerder zulke buitenspo rige overtredingen maakte, blijft het bij een voorwaardelij ke celstraf. Kokmeijer reageerde gisteren kort en bondig op de uitspraak: „Ik ben blij met de veroorde ling. Over de motivering laat ik me niet uit." De advocaat van Bouaouzan was niet bereikbaar voor commentaar. Bij de KNVB loopt nog een arbitragezaak te gen Sparta en Bouaouzan. Kok meijer, die nog altijd niet goed kan lopen, wil beide partijen hoofdelijk aansprakelijk stellen voor de schade die hij heeft gele den. GPD/ANP door Leon ten Voorde HOENDERLOO - Met een grote glimlach betrad de kersverse vader het trainingsveld, met een van pijn vertrokken gelaat verliet hij een uur later datzelfde terrein. De kwets bare linkerenkel blijft Rafael van der Vaart dwarszitten op weg naar het WK. Het was een moment van niks eigenlijk. Het balletje in de voet, gevolgd door de lange pass. Maar de bal was nog niet van zijn schoen vertrokken, of Van der Vaart, die zondagavond vader van een zoon werd, viel al om. Hij bedacht zich geen seconde, strom pelde naar de kant en verpakte zijn enkel meteen in het ijs. Van der Vaart probeerde het nog wel even, maar na een paar meter sjokken wist hij al voldoende: dit had geen zin meer. Hevig balend verliest hij als eerste het veld om zich te laten behandelen. Wegschieten „Hij heeft last van de enkel waaraan hij is geopereerd, maar de pijn zit niet op dezelf de plek", aldus bondscoach Marco van Bas ten. „Bij het wegschieten van de bal, voelde hij opeens iets. En wat dat precies is, kun nen we nu nog niet zeggen. Het is vervelend, maar ik schrik niet zo snel hoor." Toch is de vroegtijdige aftocht van Van dei- Vaart een tegenvaller voor Van Basten. De bondscoach heeft een centrale rol op het middenveld voor hem in gedachten, maar hij heeft de speler in de voorbije week nau welijks serieus kunnen testen. Afgelopen za terdag tegen Kameroen zou Van der Vaart in de basis beginnen, maar toen koos de spe ler er zelf voor om nog wat extra rust te pak ken. Door dit nieuwe ongemak begint de tijd te dringen voor Van der Vaart, die van wege een eerdere operatie ook het slot van de Duitse competitie miste en daardoor al tijden geen wedstrijd meer heeft gespeeld. Later op de avond leek de kwetsuur mee te vallen. „De medische staf heeft niet de in druk dat het heel verontrustend is. We moe ten het maar even afwachten," aldus een woordvoerder van Oranje. Mocht de blessure van Van der Vaart toch tegenvallen heeft Van Basten tot 24 uur voor het eerste groepsduel op het WK de mo gelijkheid hem te vervangen. Daarvoor is overigens wel een medische verklaring no dig. Van Basten zal, in voorkomende geval len, niet terugdeinzen een speler te vervan- gen: „Als een speler niet fit is, houdt het op." Ook Kew Jaliens kampt inmiddels met een grote achterstand. De rechtervleugel verdedi ger zou aanvankelijk gisteravond de groeps training hervatten,- maar net als in Zwitser land kwam hij ook in Hoenderloo niet ver der dan het lopen van rondjes. „Kew zit nog steeds op schema, we bouwen het rustig op. Later deze week kan hij in- DEN HAAG - AC Milan hoopt binnenkort Ruud van Nis telrooij in te kunnen lijven. De spits, die zich momenteel met Oranje voorbereidt op het WK, moet bij de Italianen Andrei Sjevtsjenko opvolgen. Volgens een woordvoerder van Milan in de Engelse media is Van Nistelrooij de man die ze willen. „Hij is één van de weinige spelers die Sjevts jenko zou kunnen vervangen." De 29-jarige aanvaller lijkt bij zijn huidige club Manchester United uit de gratie na een aanvaring met Alex Ferguson. Voorlopig lijkt de Nederlander geen beslissing over zijn toekomst te willen nemen. „Na het WK ga ik er eens over nadenken." GPD AUXERRE - Jean Fernandez is de komende drie jaar coach van de Franse voetbalclub AJ Auxerre. De 51-jari- ge oud-international neemt het stokje over van Jacques Santini, die tien dagen geleden door de club werd ontsla gen. Fernandez trainde afgelopen seizoen Olympique Mar seille. Met die club werd hij vijfde in.de competitie en be reikte de finale om de Franse beker. ANP/RTR DEN HAAG/BARCELONA - De Spaanse voetballer Gab ri vertrekt bij FC Barcelona en denkt serieus aan een over gang naar Ajax. Dat maakte hij gisteren bekend tijdens een persconferentie. „De voetbalfilosofie van Ajax is on geveer gelijk aan die van Barcelona, dus dat is een goede motivatie", zei Gabri. Met een eventuele transfer volgt de 27-jarige verdediger Henk ten Cate, die zijn baan als as sistent-coach bij Barcelona opgeeft voor het hoofdtrainer- schap bij Ajax. De hoge salariseisen van Gabri zouden het belangrijkste obstakel vormen voor een transfer naar Amsterdam. De verdediger kan ook bij veel Spaanse clubs terecht. Met het vertrek bij Barcelona komt er voor Gabri een einde aan een periode van trouwe dienst. De Spanjaard speelde dertien jaar voor de Spaans kampioen en Champions League-winnaar. Hij werd de laatste twee seizoenen door veel blessureleed getroffen. GPD/RTR ERMELO - De Twentse springruiter Jeroen Dubbeldam is terug in de Nederlandse equipe die vrijdag in Luzern voor een ommekeer moet gaan zorgen in de Samsung Su per League. In de concoursen tot dusver - La Baule, Aken en Rome - had de Oranje-afvaardiging weinig succes. Bondscoach Rob Ehrens nam de olympisch kampioen van Sydney graag op in de ploeg nu diens voshengst BMC Nas sau is hersteld van een blessure. De andere geselecteerden Eric van der Vleuten (Audi's Jikke), Leon Thijssen (Olaf) en kopman Gerco Schroder (Eurocommerce Berlin). ANP ZEIST - Voetballers van clubs uit de eredivisie en eerste divisie worden volgend seizoen minder snel geschorst. In de nieuwe competitie moeten spelers na de vijfde, zeven de en negende gele kaart verplicht toekijken. Pas vanaf de elfde boeking zijn ze na iedere prent geschorst. Dit sei zoen bleven spelers na een vierde en zesde gele kaart ver plicht aan de kant. Vervolgens werden zé na iedere gele kaart automatisch weer voor een duel uitgesloten. ANP stappen", aldus Van Basten. Phillip Cocu en Arjen Robben heten de eerste sessie op de Veluwe schieten. Het tweetal is licht gebles seerd en werd uit voorzorg gespaard. De ver wachting is dat de twee vandaag de groeps training weer hervatten. GPD Rafael van der Vaart wordt door fysio Rob Ouderland behandeld aan zijn enkel. foto Peter Schols/GPD van onze sportredactie BERLIJN - Franz Beckenbauer was maandenlang een kritisch volger van het Duitse nationale voetbalteam. De prestaties van bondscoach Jürgen Klinsmann konden steevast rekenen op scherpe commentaren van Der Kaiser. Maar dat lijkt voorbij. In een column in het dagblad Bild bombardeert de voorzitter van het organisatiecomité Duits land plotseling tot een van de fa vorieten voor het wereldkampi oenschap. „We zijn niet de favoriet op ba sis van wat we presteren, maar omdat we thuis spelen", ver klaart Beckenbauer. De voorma lige bondscoach en internatio nal ziet in het publiek een cru ciale factor. Hij was onder de in druk van het enthousiasme za- 2006 terdag in Freiburg, waar Duits land met 7-0 won van Luxem burg. „Het team speelt aanwijs baar beter wanneer het thuispu bliek aanmoedigt." Beckenbau er ontleedt de laatste dertien thuiswedstrijden: Acht overwin ningen, vier gelijke spelen en een nederlaag. Het verhes was tegen-Brazilië. „Een vertrouwen inboezemende reeks." De Jamaicaanse scheidsrechter Peter Prendergast kan niet flui ten op het WK. De arbiter heeft het hoofdkwartier van de leids mannen in Neu-Isenburg verla ten met een knieblessure. Zijn twee assistenten, landge noot Anthony Garwood en Jo seph Taylor uit Trinidad To bago, zullen hem vergezellen. Het betekent dat morgen 21 ar biterstrio's een laatste fitheids test ondergaan. Pas donderdag wordt bekend of de wereldbond Fifa een vervangend trio aan stelt. Er zijn vijf reserves be schikbaar. Ecuador houdt de adem in. Spits Carlos Tenorio is met het WK voetbal op komst gebles seerd geraakt. De 27-jarige aan valler viel zondag tijdens de'ver loren oefenwedstrijd tegen Ma cedonië (1-2) uit met een blessu re aan een kuitbeen. Coach Sua- rez zei te bidden voor een snel herstel van zijn ster, maar die is er naar verwachting in de eerste wedstrijd tegen Polen niet bij. Ecuador speelt in groep A. Be halve Polen spelen Duitsland en Costa Rica in die groep. De scan die artsen maken van de rechtervoet van Wayne Rooney is vervroegd van 14 naar 7 juni. Dat besluit is niet in gegeven door hoopvolle berich ten over een snel herstel van de spits van Manchester United. Op 9 juni loopt de deadline af waarop deelnemers aan het WK vervangers van spelers kunnen opgeven. Laat de scan van Rooney's gekwetste voet zien dat spelen tijdens het WK onmo gelijk of onwaarschijnlijk is, dan kan bondscoach Eriksson van Engeland nog iemand an ders meenemen naar Duitsland. De slaapkamer van Ronaldo in het Park Hotel van het Zwitser se Wegg'is is meer in trek dan die van Ronaldinho. Zelfs de ma nager van het luxueuze hotel aan de voet van de Alpen ver baasde zich erover dat er voor een overnachting in het bed waar Ronaldo vorige week sliep tijdens het trainingskamp van het Braziliaanse voetbaleftal, meer geld is geboden dan dat van sterspeler Ronaldinho. Via een veiling op internet kwam er een bod binnen van 1000 Zwitserse francs, omgere kend 680 euro, op de hotelka mer van Ronaldo. Ronaldinho's kamer leverde een bod op van 850 francs (580 euro). In totaal bracht de kamerveiling 3200 francs op, bijna 2200 euro. Dat geld gaat volgens de hotelmana ger naar een goed doel in Brazi lië. Michael Ballack heeft een stevi ge fitheidstest met succes door staan. De aanvoerder van het Duits elftal bleek weinig hinder meer te ondervinden van de en kelblessure die hem een aantal dagen aan de kant heeft gehou den. De aanwinst van Chelsea moest wel op de tanden bijten. „Het was nog pijnlijk, maar als ik geen terugslag krijg van deze inspanning dan speel ik dins dag", zei Ballack na de trai ningssessie. Duitsland oefent dan in Leverkusen tegen Japan. ANP/RTR/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20