Biologie was geen makkie Theater op en langs het water Zeeuws landschap blijft inspireren Fietsersbond maant ziekenhuizen Aanhouding na wilde achtervolging Werkzaamheden rioolgemalen Gewonden bij botsing kunst Duiveltje voor Racoon-gitarist CDA-debat over kunst en religie dinsdag 30 mei 2006 17 VLISSINGEN - De ziekenhuizen op Walcheren en de Oos- terschelderegio moeten bij hun fusieplannen erop letten dat de zorg goed bereikbaar blijft per fiets, openbaar ver voer en auto. Volgens de Fietsersbond Zeeland wordt bij verplaatsing en uitbreiding van voorzieningen doorgaans te laat gedacht aan fietsenstallingen, beloopbare afstan den naar bushaltes en autogebruik. De Fietsersbond be pleit dat de ziekenhuizen vroegtijdig een mobiliteitstoets doen als zij besluiten welke behandelingen op welke loca ties gebeuren zullen. De bond wil die toets ook toegepast zien op een eventuele topkliniek voor hoogspecialistische zorg. Tachtig procent van de Nederlandse ziekenhuizen, de hospitalen in Goes en Vlissingen/Middelburg horen daarbij, kampen met parkeerproblemen en verkeersover last in de omgeving, argumenteert de bond. ZIERIKZEE - De politie heeft zondagnacht na een wilde achtervolging een 35-jarige automobiliste uit Zierikzee aangehouden. Surveillerende agenten zagen de vrouw in haar woonplaats achter het stuur van een auto langsrij den, terwijl bij hen bekend was dat ze niet in het bezit is van een geldig rijbewijs. Ze werd gemaand te stoppen, maar in plaats daarvan ging de vrouw er met hoge snel heid vandoor. De agenten zetten een achtervolging in, waarbij ze zowel binnen als buiten cle bebouwde kom snelheden haalden van 120 tot 140 kilometer per uur. De Zierikzeese nam de wijk richting Noordgouwe en reed ver volgens binnendoor naar Nieuwerkerk. Volgens de politie leverde dat onderweg gevaarlijke verkeerssituaties op. De vrouw negeerde onder andere een stopbord en nam een ro tonde linksom. Om ongelukken te voorkomen, besloten de agenten de achtervolging te staken. Even later zagen ze de vrouw in Nieuwerkerk, waar ze haar auto had gepar keerd. Ze werd aangehouden en meegenomen. Met een proces-verbaal op zak mocht ze naar huis. GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden voert tot eind augustus werkzaamheden uit aan het rioolgemaal Nis- se-Drieweg (kruispunt Driepweg-Kruiningenpolderweg). Het gaat om een vergroting van de capaciteit. Dat is no dig om de toenemende hoeveelheid afvalwater te kunnen verwerken. Het rioolgemaal transporteert het rioolwater naar de zuivering Willem Annapolder in 's Gravenpolder. Het waterschap begint deze week ook met een capaciteits vergroting van gemaal De Luyster op Sint-Philipsland. Het gemaal pompt overtollig water uit Sint-Philipsland in de Oosterschelde en zorgt voor een juist waterpeil in sloten en waterlopen. Begin september moet de verbou wing klaar zijn. OUD-VOSSEMEER - Een motorfiets en een personen auto zijn zondagavond laat met elkaar in botsing geko men op de Molendijk in Oud-Vossemeer. De botsing vond plaats toen de voertuigen elkaar passeerden. Waarschijn lijk hield één van de twee niet genoeg rechts. De 32-jarige motorrijder uit de gemeente Moerdijk had last van een pijnlijke heup en voet. De 27-jarige automobilist uit de ge meente Tholen bleef ongedeerd. Beide voertuigen raakten beschadigd aan de linkerzijde. Alida Verhelst had gisteren een pittige dag. Eerst aardrijkskunde en daarna nog eens Neder lands. De Kruiningse vmbo-leerlinge van het Cal- vijncollege kijkt echter met vertrouwen terug op deze maandag. Ze heeft, zo weet ze zeker, twee maal een voldoende gescoord. Aardrijkskunde was volgens haar niet echt moei lijk. Ook had ze voldoende tijd om alle vragen rustig te lezen en de antwoorden te bedenken. De samenstellers van het eindexamen hadden tot tevredenheid van Alida fiks wat inzichtvra- gen opgesteld. Het examen Nederlands ging eveneens, hoewel dat onderdeel van het centraal schriftelijk eind examen best moeilijk was, aldus de zestienjarige leerlinge. Na thuiskomst dook ze even weg in een lekker boek over dappere vrouwen die tij dens de Tweede Wereldoorlog streden tegen de Duitse overheersers, 's Avonds gingen de boeken voor natuur- en scheikunde weer open want mor gen volgt dat examenonderdeel. Vandaag eerst nog Engels, maar daar kan je volgend haar nau welijks voor leren. Berbel Lippe zat gisteren om acht uur 's mor gens al achter haar economieboek. De Middel burgse leerlinge van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren is een echt ochtendmens en heeft de ervaring dat ze 's morgens veel beter kan leren dan 's avonds. Dus stond ze vroeg op en nam snel plaats achter haar bureau om de hoofdstukken zeven tot en met twaalf te bestuderen. Zondag had ze reeds de eerste zes bestudeerd en vandaag de hoofd stukken dertien tot en met achttien. De stof valt volgens haar mee. Morgen weet ze of ze goed ge studeerd heeft want dan moet ze op. Na het studeren had Berbel nog ruim de tijd om even langs te gaan bij haar vriendje. En gister avond keek ze een beetje televisie. Vwo-Engels was goed te doen, aldus een zelfver zekerde Paul Mertens. Nu moet wel gezegd wor den dat deze leerling van het Reynaertcollege in Hulst niet de beste persoon is om te oordelen over de moeilijkheidsgraad van Engels. Hij is een kei in dat vak en staat gemiddeld maar liefst een 9,5. Stiekem hoopt hij dan ook dat hij dat examenonderdeel zo goed heeft gemaakt dat er straks een tien prijkt op zijn eindlijst. Of dat lukt, daar was hij gisteren nog niet zeker van. Een paar strikvragen had hij in ieder geval wel ontdekt. Dus, even afwachten'. Gisteravond zat ook hij weer te blokken. Van daag is zijn wiskundedag. Daarvoor staat hij, naar eigen zeggen, niet zo goed. „Maar een ze ven", aldus de inwoner van Vogelwaarde. Dat cij fer mag absoluut niet omlaag. Om die reden zat hij nog geruime tijd gebogen over de formules die vandaag aan bod kunnen komen. door Emile Calon Examen op de computer is ook niet alles, vinden Ellen Haak en Tom Hengeveld. De beide leer lingen van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren in Middel burg deden gisteren deels hun exa men met behulp van zo'n machine. Prima te doen zolang er maar geen storing optreedt. Dat gebeurde echter wel toen de bei de havisten bezig waren. Moesten ze noodgedwongen uitwijken naar een andere computer. „Echt sto rend is dat niet", verzekerden Tom en Ellen onafhankelijk van elkaar. „Wel vervelend want je verliest er tijd mee." De beide zestienjarige leerlingen van het CSW zijn te spreken over het examen biologie. „Wel goed te doen", vatte Tom het samen. „Het ging wel", luidde de reactie van zijn klasgenote. De Vlissingse was ruim op tijd klaar. De inwoner van Veere had een tiental minuten meer nodig maar kon ook iets voor het einde een van de drie computerloka len verlaten. Ellen vond het examen enigszins op pervlakkig. Ze had de afgelopen da gen allerlei termen en begrippen uit het hoofd geleerd maar tot haar niet geringe verbazing werden die allemaal uitgelegd. „Heb ik toch een beetje voor niets geleerd", mop perde ze. Ook Tom oordeelde dat de samen stellers van het centraal schriftelijk eindexamen bij hun vragen over za ken als vogels, paarden en het hart niet al te diep in waren gegaan op de stof. Welk cijfer ze gisteren ge scoord hadden, durfden ze niet te voorspellen. „Vast en zeker wel een voldoende", aldus Ellen. Ook,Tom wist zeker dat hij voor biologie geen onvoldoende zal halen. Beide leerlingen staan gemiddeld ruim een zes. Hun eindcijfer zal beslist niet lager uitvallen. Populair vak Docent Kees de'Jong vond het exa men 'wel te doen'. Hij benadrukte dat het echter beslist niet makke lijk was. „Het was gewoon van ni veau met behoorlijk wat te lezen. Niet buitengewoon moeilijk." Het viel de docent wel op dat velen tot op het laatste moment werkten aan Het examen biologie viel de havisten Tom Hengeveld en Ellen Haak van de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren niet tegen. foto Ruben Oreel het examen en dat een aantal van de CSW'ers zelfs niet op tijd klaar was met het invullen van de vragen. Op het CSW is biologie een popu lair vak. Zowat de helft van de ha visten heeft het in zijn eindexamen pakket. Dat komt volgens De Jong doordat biologie, in vergelijking tot een aantal jaren geleden, veel toe gankelijker is geworden, minder scheikundeachtig, en veel meer op de leefwereld van alledag ingaat. „Mens en medisch staat centraal. Dat spreekt aan." Vooral dat medische spreekt ook Tom aan. Hij gaat na de zomer naar de Hogeschool Zeeland voor een stu die HBO-verpleegkunde. De inwo ner van Veere helpt graag mensen. In eerste instantie wilde hij fysiothe rapie studeren maar daar ziet hij vanaf omdat dat vak volgens hem weinig toekomstperspectieven heeft. Voor verpleegkunde daarente gen zijn de perspectieven prima. Werk zat, zo vat hij die samen. Hij Oorspronkelijk had ze het idee om een studie aan een kunstacademie te volgen. Daar ziet ze vanaf omdat zo'n studie erg zwaar is en de toe komst ongewis. Dan gaat ze liever de hulpverlening in. Normandië Ze is wel van plan om na een jaar pendelen te verhuizen naar de ha venstad. Haar ouders vinden haar nu nog te jong voor het bewonen van een kamer in zo'n grote stad. Na haar examen gaat ze wel een maand naar Frankrijk om te wer ken op een kleine boerderijcamping in Normandië. Vorig jaar was ze daar ook al te vinden. Nu wederom. Deels om haar Frans nog wat bij te schaven, deels omdat het gewoon leuk werk is. Zo'n vijf jaar geleden stond ze samen met haar familie op die camping. De eigenaar zei toen, 'voor de grap', dat ik terug mocht komen als ik vijftien was om te hel pen. Zodoende. heeft voor de HZ gekozen omdat hij geen zin heeft om elders op kamers te gaan. „Ik blijf lekker dicht bij huis." Ellen gaat vanaf augustus dagelijks' op en neer treinen naar Rotterdam. Daar gaat ze een studie sociaal pe dagogische hulpverlening volgen. Net als Tom wil ze met mensen wer ken en mensen helpen. Haar toe komst ligt in de tienerzorg of de be jaardenzorg. Welke kant ze straks opgaat, daar heeft ze nog geen be sluit over genomen. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeland Nazomer Festival blijft erin sla- »en verrassende plekken te vin den voor haar locatievoorstellin gen. Behalve de zeesluizen bij Terneuzen, de Binnenhaven van Vlissingen (een voorstelling van iijna vijf uur!) en het voormali ge Ambonezenkamp in Westka- ?elle wordt dit jaar voor het eerst ook een voorstelling op het water gespeeld. Het klassieke en in de jaren tach- gerestaureerde stoomschip De Hydrograaf uit 1910 werd tot in de jaren dertig gebruikt voor koninklijke bezoeken aan Hollandse eilanden en is nu onder meer bekend als pakjes boot bij de aankomst van Sinter klaas. Tijdens de komende, zes de editie van het Zeeland Nazo mer Festival (van dinsdag 29 au gustus tot en met zaterdag 9 sep tember) doet het als dienst als varend theater. Tijdens het varen wordt de voor stelling De ondergang van de Ti tanic opgevoerd. Het stuk, eind vorig jaar door De Tijd als mono loog door Lucas Vandervost in Antwerpep opnieuw op de plan ken gebracht, is gebaseerd op GOES - Dennis Huige .van de Zeeuwse band Racoon is door collega-muzikanten gekozen tot beste gitarist van Nederland. Hij heeft daarvoor een Duiveltje ontvangen, een prijs van het Na tionaal Popinstituut. De Duiveltjes zijn afgelopen weekeinde voor de vierde keer uitgereikt. De winnaars werden door internetstemming bepaald. Ruim duizend muzikanten de den daaraan mee. De andere Duiveltjes gingen naar Cesar Zuiderwijk van Gol- Earring (beste drummer), Anneke van Giersbergen van The Gathering (beste zanger of zangeres), Bart Geevers van Peter Pan Speedrock (beste bas sist), Pim Kops van De Dijk (bes te toetsenist), Junkie XL (beste dj/producer) en 013 in Tilburg (beste poppodium). Paskal Jakobsen van Blof won in 2003, toen de prijzen voor het eerst werden uitgereikt, een Dui veltje als beste zanger. het gelijknamige versepos van de Duitse dichter en essayist Hans Magnus Enzensberger. Het gaat onder meer over de grootheidswaan van de moder ne mens die gelooft in technolo gische wonderen. De speciaal voor het nazomerfes tival gemaakte versie doet diver se Zeeuwse havens aan. Na de première in Zierikzee dienen achtereenvolgens Sas van Gent, Yerseke en Tholen als vertrek punten. De voorstelling wordt gecombineerd met een maaltijd aanboord. Het is de eerste keer dat het fes tival op het water speelt. Eerder werd wel een schip als decor ge bruikt (bij Ship of Troy op Neel- tje Jans, in 2001) en als vervoer middel naar het eiland De Ha- ringvreter, waar in 2003 Philok- tetes werd gespeeld. Door uit meerdere havens te later vertrek ken, kan het festival ook voor stellingen bieden op de Bevelan- den, Tholen en Schouwen-Dui- veland. De andere locatievoorstellingen zijn op Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren. Al bekend was dat het festival op dinsdag 29 augus tus wordt geopend met Wagners opera Der fliegende Hollander, bij de zeesluizen van Terneuzen. Deze grootste productie van het festival tot nu toe maakt ge bruik van echte schepen (onder meer een historische driemas ter) en 150 zangers en musici. Nog niet eerder werd Wagners opera in Nederland aan het wa ter gespeeld. Voor deze voorstelling werkt het festival samen met het or kest van de Vlaamse Opera en het Brabant Koor. Dirigent Ed Spanjaard heeft de muzikale lei ding, terwijl John Bröcheler (ka- GOES - De CDA-Statenfractie houdt morgen een discussie avond over de relatie tussen kunst en religie. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Beest in Goes en begint om 19.30 uur. Twee sprekers leiden het onder werp in: Andries Knevel van de Evangelische Omroep en cul tuurgedeputeerde Harry van Waveren. Na de pauze is er een discussie onder leiding van de Goese oud-wethouder Charles Linssen. pitein Willem Vanderdecken of wel Der Hollander), Henk van Heijnsbergen (kapitein Daland), Turid Karlsen (Senta), Charles Hens (Erik), Alison Metternich (Mary) en Bernard Loonen (Der Steuermann) als solisten optre den. De regie is van Jeroen Lo pes Cardozo. Na de première zijn er voorstellingen op 1, 3, 6 en 9 september. De Vlissingse binnenhaven, bij de vismijn, is de locatie voor Ma- rius, Fanny en César, de trilogie van de Franse toneelschrijver en regisseur Marcel Pagnol. Het Vlaamse gezelschap Comp. Ma- rius (voorheen De Onderne ming), onder aanvoering van Waas Gramser en Kris Van Trier, speelde al in 1999 het eer ste deel. In de zomer van 2001 volgde langs de Schelde in Ant werpen voor het eerst de comple te trilogie, die de afgelopen op meerdere plaatsen te zien is ge weest. De combinatie van Marius (een komedie die slecht afloopt), Fan ny (een drama) en César (een tra gedie die goed afloopt) betekent maar liefst bijna vijf uur lang to neel in de openlucht, onderbro ken door een 'zuiderse maal tijd'. Tijdens het nazomerfesti val wordt het zes keer gespeeld, dagelijks van 1 tot en met 6 sep tember. In het voormalige Ambonezen kamp in Westkapelle is vanaf 31 augustus De vrouwen van Kamp Westkapelle te zien, opge voerd door Theatergroep Delta. Regisseur en initiatiefnemer is Anis de Jong, die opgroeide in kamp Havendorp bij Vlissingen. De tekst is van Paul Pourveur terwijl Alex Mallems, artistiek leider van het nazomerfestival, de dramaturgie verzorgt. Het stuk gaat over de onrust in het kamp van Westkapelle in au gustus 1956, inmiddels vijftig jaar geleden. In het kamp zaten voormalige militairen van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger en hun gezinnen die lid waren van de Partai Nasional Maluku Selatan, die het strengst vasthield aan het Mo lukse ideaal. Nadat het kamp de militaire sta tus had verloren, werden de be woners niet langer onderhouden door de Nederlandse regering. De bewoners reageerden woe dend, omdat zij vonden dat de regering voor hen diende te zor gen tot hun ideaal een feit was en zij definitief konden terugke ren naar de Molukse eilanden. In augustus 1956 gingen ze in het dorp demonstratief proleta risch winkelen. De mannen in het kamp werden gearresteerd. Het toneelstuk richt zich op de vrouwen en kinderen die des tijds achterbleven en onder zwa re omstandigheden het heft in ei gen hand moesten nemen. Daar bij dienden zij te kiezen tussen de idealen van hun echtgenoten en de dagelijkse zorg voor hun kinderen. In het voormalige Ambonezenkamp in Westkapelle is vanaf 31 augustus De vrouwen van Kamp Westkapelle te zien, opgevoerd door Thea tergroep Delta. door Anita Tournois TERNEUZEN - Met de expositie 'Zeeuws Landschap' in de hal en de pas serelle van het stadhuis sluit de Werk groep Tentoonstellingen Terneuzen aan bij de viering van zeventig jaar landschapsbeheer in Zeeland. Het Zeeuws landschap blijkt al eeuwenlang voor veel kunstenaars een inspiratie bron. Dat ervaring en weergave divers kunnen zijn wordt door vier in Zeeland woonachtige kunstenaars getoond in deze expositie. Hun werken variëren in stijl van im pressionistisch tot hedendaags realis tisch en abstract. Vooral de verschillen in kleurintonatie is opvallend. Kunstschilder Willem Roos, beeldend kunstenaars Paul Kamper en Michiel Paalvast en fotogi'aaf Rien Loiis maken ons via hun werk deelgenoot van hun liefde voor het Zeeuws landschappelijk schoon. Paalvast, geboren in Waarde, maar woonachtig in Veere en Goese- naar Lous zijn er geboren en getogen. Roos komt oorspronkelijk uit Scheven- ingen, vertoefde geruime tijd in Italië en woont sinds kort in Terneuzen. Kam per zag het levenslicht in Krefeld, woont al tien jaar in Wissenkerke en is als kunstenaar zeker geen onbekende meer. Op het beeldend vlak deed hij al vele malen van zich spreken door zijn artistieke werkwijze in diverse discipli nes met installaties, stalen beelden, fo tografie en schilderijen. Recent nog nam hij deel aan een internationale ex positie met bewegende beelden op Neel- tje Jans. Naar aanleiding van zijn tachtigste ver- jaai'dag woi'dt een boek uitgegeven met een overzicht van zijn kunstenaarsle ven. Na een privé-studie bij Bau- haus-schilder Georg Muche bezocht hij diverse academies en maakte kennis met tachisme, nieuwe realiteit en co- bra. Hij ontwikkelde een eigen vorm van landschapsweergave, waarin oer- krachten als water, vuur en aarde een belangrijke rol spelen. Verliefd Door een kunstbeurs studeerde hij klas sieke Japanse schilderkunst in de geest van Zen aan de staatsacademie Gedei in Tokio. Na zijn terugkeer in Europa werd hij verliefd op de weidsheid van de Zeeuwse landschappen en het be roemde Zeeuwse licht. Met de werken die in de passerelle te zien zijn toont hij zijn band met de Zeeuwse natuur. In fotografieën op pa pier water-land-afgesloten en wa- ter-land-begrenzing in zwart- wit vol gens een specifieke techniek. En in de grote fotoafdrukken op linnen in zach te lente-achtige tinten als roze, beige en blauw, eveneens bewerkt volgens een eigen procédé. Plastische afbeeldin gen in een strakke belijning, vrijwel ab stract, met de horizon als bepalende factor, tonen vooral sfeerimpressies. Enkele voorbeelden zijn Ochtendlicht en Terugkijk naar. Ook Roos, nog niet zo lang geleden exposei'end in Echo-Au dio, bedient zich van een typisch eigen kleurenpalet met timbre, dat sterk refe- reert aan de herfst. Contrast Zijn werk is zeer ingetogen en volgens de kunstenaar hangt dit vooral samen met zijn karakter en de voorkeur voor de sprekende kleuren van herfst en win ter. Het contrast met Paalvasts manier van werken is dan ook groot. Zijn werk is juist zeer kleurig en vertegenwoor digt het hedendaags realisme. Felle, die pe tinten zijn veiwerkt binnen een krachtige lijnvoering. Afbeeldingen van bijvooi'beeld koeien in de wei, een bomenrij of een abstract landschap vra gen onmiddellijk de aandacht. Ook de fotowerken van Lous, in het da gelijkse leven werkzaam als reclame- en industrieelfotograaf, kennen een strakke vormgeving naast primaire die pe tinten. In onderwerpen als fietser op dijk, schelpen op 't strand of landbouw grond-aardappelvoren spreekt zijn gra fische achtergrond. Zwervend door het Zeeuwse land, de camera in de aanslag, ontdekt hij opnieuw de schoonheid van polders met boerderijen of het sti'and met paalhoofden. Specifieke kenmer ken van het Zeeuws landschap, die hem vooi'dtui'end inspireren om zijn grafische vormen weer te geven. Tentoonstelling t/m 22 juni in hal en passe relle van het Stadhuis, Oostelijk Bolwerk 4, Terneuzen. Openingstijdenma. t/m do van 9.00 - 17.00 uur. vr. van 9.00 - 20.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17