PZC Rekenkamer kapittelt provincie Oester in kunstmatige winterslaap Havens willen alleen nog samenwerken bij containers Provincie heeft geen alternatief als aanleg van WCT strandt 15 Eigen regels voor subsidieverstrekking onvoldoende in acht genomen ondernemend zeeland Bloembindster verzorgt bruiloft in Saoedi-Arabië Oldtimers en jukeboxen in de Zeelandhallen Stripwinkel Het Perron gaat zelfstandig door Hogere celstraf wegens ontucht Maastunnel 's nachts afgesloten Korte rit toch te lang voor Axelaar Directeur CSW Elzenlaan vertrekt Zeeuws jeugdbeleid stoelt op Manifest van Goes mm dinsdag 30 mei 2006 door Ernst Jan Rozendaal HDDELBURG - De provincie ibudt zich niet aan de eigen re- féls voor het toekennen van sub- idie. Dat kan leiden tot risico's op het gebied van integriteit en behoorlijk bestuur. „Dat is on toelaatbaar en vermijdbaar", oordeelt de Rekenkamer Zee land. Iaarlijks keert de provincie on geveer 85 miljoen euro aan sub sidies uit. In een gisteren gepre senteerd onderzoek neemt de jrovinciale rekenkamer het pro van subsidieverstrekking on- lerdeloep. De subsidieverlening aan vijf in stellingen is als voorbeeld geno men. Het gaat om Stichting Proefboerderij de Rusthoeve, stichting Economische Promo- de Zeeland, het Bureau voor Toerisme Zeeland, het Roose velt Study Center en Stichting bet Zeeuws Landschap. Er is niet gekeken of zij terecht subsidie hebben ontvangen of wat ermee is gedaan, benadrukt voorzitter J. Verburg van de Re kenkamer Zeeland. Louter is on derzocht of de provincie zich aan haar eigen subsidieverorde ning heeft gehouden. „En te veel dingen gaan niet goed", con- •ludeert Verburg. Documentatie Termijnen worden zowel door de provincie als de instellingen overschreden, de documentatie is verspreid en niet compleet en n een aantal gevallen is geen be schikking afgegeven, waardoor de juiste juridische grondslag ;oor de verstrekte subsidie ont- jreekt. De provincie staat dicht op de vijf onderzochte instellingen, stelt de Rekenkamer. Bij twee in stellingen bekleedt een gedepu teerde een bestuurlijke functie. Worden bij een zo geringe af stand de regels niet strikt gehan teerd, dan brengt dat volgens de Rekenkamer risico's met zich nee als het gaat om eenduidig heid en gelijkheid in het optre den van de provincie. „Wij zien als norm een overheid die helde re regels hanteert, die zelf ook naleeft en iedere schijn van wil lekeur vermijdt", aldus het rap port. „Nu gaat het nog goed, maar straks kan een probleem ont staan", aldus Verburg bij de pre sentatie. „Door daar nu voor te waarschuwen, kun je dat voor komen." De Rekenkamer beveelt de pro vincie aan de nieuwe subsidie verordening die in de maak is eenduidiger en eenvoudiger te maken, zodat regels en praktijk beter op elkaar aansluiten. Ook moet de dossiervorming beter en moet het proces van subsidie verstrekking worden getoetst. Het dagelijks provinciebestuur neemt afstand van de conclusie dat gemakkelijk integriteitsrisi- co's kunnen ontstaan. Verburg vindt die reactie 'een beetje de fensief'. Volgens de Rekenka mer redeneert de provincie 'dat het niet echt fout gaat', terwijl het punt is 'dat het niet goed gaat en dus een keer fout kan gaan'. MIDDELBURG - Martina Wit her, eigenaresse van de Bloe- menhoek in Middelburg, is een van de bloemisten die het bloem werk verzorgen voor de bruiloft van de kroonprins van Saoe di-Arabië. Witzier is gisteren op uitnodi ging van kroonprins Sultan bin Aziz al-Saoed, samen met zeven andere Nederlandse bloembin- ders afgereisd. Zij worden daar toegevoegd aan het team van de Belg Daniël Ost. Het bloemwerk wordt verder onder leiding van de Nederlanders en Belgen door vijfhonderd Aziatische bloem- bindsters uitgevoerd. De klus neemt twee weken in beslag. Martina is uitgenodigd omdat ze tijdens de nationale kam pioenschappen bloemschikken de laatste zes jaar steeds bij de eerste drie is geëindigd. GOES - Liefhebbers van oude auto's, motoren en jukeboxen kunnen in het pinksterweekend terecht in de Zeelandhallen in Goes. De oltimerbeurs wordt gehou den van 3 tot en met 5 juni. Op het evenement zijn oude auto's, motoren- en bromfietsen te zien. Ook worden onderdelen, acces soires, (vak)literatuur, miniatu ren en gereedschappen ver kocht. De motoren die op eerste pinksterdag de Molentocht Goes rijden, staan een dag later in de Zeelandhallen. Zondag staan 250 klassiekers in een apart ingerichte hal. Onder de ti tel Zeeland Goes Rocking zijn in hetzelfde weekend jukeboxen in de hallen te zien. Verder zijn onderdelen, speelautomaten, kle ding en platen te koop. Openingstijden: zaterdag van 12.00 tot 18.00 uur en zondag 4 en maandag 5 juni van 10.00 tot 18.00 uur. door Martijn de Koning YERSEKE - Een warme zomer dag. Je zit lekker op een terras. Zonnetje op je bol, prettig gezel schap om je heen en glaasje wijn voor je neus. Hét ideale moment om platte oesters te eten, vinden ze bij Roem van Yerseke. Tot afgelopen zomer was dat on mogelijk. Het beestje heeft uitge rekend de zomerperiode uitgeko zen om zich voort te planten. „De larfjes groeien in de schelp van het dier", verklaart Pieter Geijsen, aquacultuurkenner van Roem van Yerseke. „Dat ziet er erg onsmakelijk uit. Bovendien is het niet lekker." Om die reden is de platte oester vooral bekend als kerstspecialiteit. Zo'n tach tig procent van de consumptie vindt in die periode plaats. Bij de kweker en producent van schaaldieren vonden ze dat jam mer. Voor de consument, maar ook voor de omzet. Daarom werkte het bedrijf afgelopen ja ren druk aan een oplossing. „Het is ons gelukt de dieren met een trucje voor de gek te hou den", legt Geijsen uit. „Oesters groeien op de bodem van de zee. We weten al langer dat exempla ren die dieper liggen, minder de neiging hebben zich voort te planten." Dat ligt aan een aantal factoren. „Het beestje gaat zich voortplan ten als het langer licht wordt en de temperatuur van het water stijgt. Dan neemt ook het aantal algen in het water toe. Dat is het voedsel van de oesters. Al met al worden ze tegen de zo mer een stuk actiever. Voor ons was het zaak de wintersituatie na te bootsen. Zodat de beesten denken dat het geen zomer wordt." Dus vist het bedrijf in de maan den vóór de voortplantingstijd (die duurt van mei tot eind au gustus) een enorme hoeveelheid oesters op. Dié worden vervol gens in een klimaatkamer in gro te kratten opgeslagen. Daar is plaats voor 200.000 stuks. Zoveel exemplaren ver wacht Roem van Yerseke komen de zomer te verkopen. Het is er koel; een graad of tien. Ijskoud en gefilterd Oosterscheldewater wordt door de kisten rondge pompt. Het voedsel wordt gere guleerd. „Er zit een bepaalde mix van al gen in het water", vertelt com mercieel manager Peter Kosten. Meer wil hij er niet over kwijt. De concurrentie moet niet slim mer gemaakt worden. „Twee jaar geleden zijn we op kleine schaal begonnen met de ze methode", vervolgt hij. Het bleek een succes. „Daarom heb ben we voor komende maanden tweehonderd toprestaurants in Nederland en België benaderd. We krijgen heel wat reacties. Ook van groothandels, trou wens." De zomeroester wordt een procent of tien duurder dan die in de rest van het jaar. Volgens Kosten is er bij het be drijf letterlijk en figuurlijk veel ruimte om te zoeken naar ver nieuwingen. Zo hangen in een ruimte zakken met kleurig wa ter te borrelen. „Hier kweken we algen", verklaart Kosten. Dat is niet alleen voor de zomer- oesters van belang. „We zijn ook bezig zelf mosselen te kwe ken. We zijn erin geslaagd zelf het paaien op gang te brengen. Waar we normaal gesproken zaadjes uit de zee opvissen, kun nen we ze nu zelf creëren." Mosseltjes Kosten wijst naar een paar tanks in het laboratorium. „Daar zitten miljoenen larfjes in." Een klein deel ervan heeft zich ontwikkeld tot kleine mos seltjes, laat hij zien. De vernieuwingen zijn hard no dig, weet de manager. „We heb ben te maken met tal van exter ne factoren. Regels van de over heid, meekijkende milieuorgani saties en de grilligheid van de natuur. We kunnen die niet ver anderen, maar wel proberen ons zo goed mogelijk aan te passen zonder al te veel in te leveren." Niet dat de nieuwe methode zeker een succes wordt. „We doen eens een proefje hier en een experimentje daar", nuan ceert Geijsen. „Vaak leidt het nergens tofe. In dit geval misschien wel." Deson danks duurt het nog vijf tot acht jaar voordat de zelfgekweekte mosselen eventueel op de markt De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Jeffrey •Kutlerink. Vra gen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk loorden aangeboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4460 AA Goes, fax: 0113-315669. e-mail: redactie@pzc.nl. Volgens Peter Kosten, commercieel manager van Roem van Yerseke, is er bij het bedrijf letterlijk en figuurlijk veel ruimte om te zoeken naar vernieuwingen. foto Willem Mieras komen. „Dat blijft nog even af wachten. We weten nog niet hoe veel larfjes zich daadwerkelijk tot mossels ontwikkelen. En wat er gebeurt als we die vervolgens terugzetten in de natuur om ze te laten doorgroeien." Daar wordt wel over nagedacht. „We denken aan speciale kweekper- celen", merkt Kosten op. En zelfs als dat allemaal lukt, gaat het voorlopig om niet meer dan één procent van de totale mosselomzet van het bedrijf, be nadrukt Geijsen. „Mensen moe ten echt niet denken dat we hier mee de mosselsector eventjes uit de problemen halen. Zover is het nog lang niet." MIDDELBURG - Stripwinkel Het Perron in Middelburg breekt met de Drukkerij en gaat zelfstandig verder. De stripzaak ging een jaar geleden, na twin tig jaar zelfstandigheid, op in de Drukkerij. Maar eigenaar Hans Stoel kan zich onvoldoende rich ten op stripboeken en opent daarom Perron 2. De Drukkerij en Het Perron gaan, zo zegt Stoel, goed uit el kaar. „Het is moeilijk om weer onder een baas te werken als je twintig jaar je eigen baas bent geweest. Er zijn slechtere bazen dan de Drukkerij, daar ligt het niet aan. Ook had ik volledige vrijheid bij het invullen van het assortiment. Maar de werkzaam heden bij de Drukkerij zijn bre der en stonden voor mijn gevoel te ver af van het verkopen van stripboeken. Ik wil me weer vol ledig op strips kunnen concen treren, zoals ik dat voorheen ook deed." De Drukkerij zegt de gang van zaken te betreuren, maar geeft alle medewerking aan Stoel om zijn eigen bedrijf weer op te pak ken. Perron 2 zal een gedeelte van de voorraad van De Drukkerij over nemen, met name de zeer bijzon dere stripboeken. De Drukkerij houdt strips in haar assorti ment. Stoel is nu druk bezig met het opzetten van Perron 2 in de Sint Janstraat in Middelburg. „Ik hoop volgende week de winkel te kunnen openen", zegt Stoel. DEN HAAG - Vanwege ontucht met zijn minderjarige kleindochter is een 72-jarige man uit Oost-Sousburg door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de man vorig jaar nog tot anderhalf jaar celstraf waarvan tien maanden voorwaardelijk. De man ging tegen die straf in hoger beroep, maar had daar uiteindelijk geen baat bij. De ontucht werd overi gens gedeeltelijk door de verdachte erkend. Alleen had hij zich, naar zijn inzicht, minder ernstig' misdragen dan in de beschuldiging stond. De ontucht vond plaats toen zijn kleindochter tussen de negen en veertien jaar oud was. Zij kwam in die tijd regel matig bij haar opa over cle vloer. Volgens haar aangifte moest zij in die tijd allerlei seksuele handelingen onder gaan. De aanklager bij het hof achtte de schuld van de man be wezen en eiste dezelfde straf als door de rechtbank was opgelegd. Maar gezien de ernst van de feiten besloot het hof een hogere straf op te leggen. ZIERIKZEE - Verkeer naar Schouwen-Duiland moet de komende dagen rekening houden met extra drukte op de route van de Erasmusbrug bij Rotterdam. Tot en met don derdag wordt de Noord-Zuidbuis van de Maastunnel van tien uur 's avonds tot zes uur in de ochtend afgesloten in verband met onderhoudswerkzaamheden. Het autover keer wordt omgeleid. Het verkeer in noordelijke richting zou volgens de gemeente Rotterdam geen hinder ondervin den. MIDDELBURG - De overschrijding van de alcohollimiét was minimaal, maar de gevolgen waren gisteren in Mid delburg voor de 45-jarige drankrijder uit Axel verstrek kend. Omdat de verdachte nog in de proeftijd van een eer dere veroordeling zat werd hij veroordeeld tot een rijver bod van een halfjaar. Daarnaast kreeg de Axelaar 360 eu ro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging opgelegd. Politierechter B. Duinhof nam in de strafmaat mee dat de verdachte zich de laatste vijf jaar drie keer schuldig heeft gemaakt aan dronken rijden. De man zat vorig jaar op 18 augustus in zijn woonplaats op een terras toen hij besloot zijn auto, amper honderd meter verder, voor zijn woning te parkeren. Dat gebeurde onder de ogen van de politie, die hem aanhield. De blaas- test gaf een alcoholgehalte van 260 microgram aan: niet ver boven de grens van 220 microgram. „Waarschuwin gen hebben blijkbaar geen effect", merkte de politierech ter op. „Het was een dom voorval", was de reactie van de Axelaar. MIDDELBURG - H. Stam, sectordirecteur havo vwo van de CSW in Middelburg, gaat weg bij de school. Hij heeft een andere baan. Vanaf volgend schooljaar is hij voorzitter van de centrale directie van het Dockingacolle- ge in Dokkum. Stam werkt sinds 1995 bij de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren. Het is nog niet bekend wie hem opvolgt. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Als de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT) in het Sloege- bied niet doorgaat, heeft de pro vincie geen alternatief plan ach ter de hand. Dat zei gedeputeerde M. Ie Roy gisteren tijdens de Statencom missie economie en mobiliteit. Ze antwoordde daarmee op wa gen van CD A-Statenlid B. Feij- tel. Hoewel hij aangaf voorstan der te zijn van de aanleg van de containerkade, wierp hij tijdens de vergadering de vraag op wat er gebeurt als de aanleg niet doorgaat. De PvdA, SP en Partij voor Zeeland sloten zich aan en wilden ook het antwoord weten. „Er is geen plan b als de WCT onverhoopt niet doorgaat", maakte Le Roy de commissie duidelijk. De gedeputeerde zei verbaasd te zijn over de vraag. „Ik geloof in de WCT. Het is voor de ontwikkeling van de Zeeuwse havens noodzakelijk dat de containerkade er komt. Als je er in gelooft, werp je niet een dergelijke vraag op. Zoals de zaken er nu voor staan ga ik er vanuit dat we een serieuze kans maken dat het positief af loopt. De aanleg van de contai nerkade is de grootste ambitie van de provincie. Als/dan vra gen wil ik liever niet beantwoor den." Confronterend Feijtel zei te 'schrikken' van de constatering dat er 'geen plan b is'. „Het is heel erg confronte rend. Want als het plan niet doorgaat en er geen alternatief voorhanden is, leidt dat wellicht tot een uitloop van bedrijven." Le Roy gaf aan dat bijna alle on derzoeken naar de haalbaarheid klaar zijn. Op 20 juni worden ze gepresenteerd. De Staten heb ben dan de zomer lang de tijd om een standpunt in te nemen. Na de zomervakantie moeten de fracties besluiten of ze een con tainerkade al dan niet willen toestaan. GOES - Provincie en gemeenten gaan eendrachtig een voorstel maken voor een gezamenlijke basis voor jeugdbeleid. In de cember worden de uitgewerkte voorstellen gepresenteerd. Uit gangspunt wordt opvoedkundi ge hulp en ondersteuning voor gezinnen in alle gemeenten. Dat is de uitkomst van de confe rentie die gisteren met gemeen ten, provincie en zorgaanbie ders in Goes werd belegd. Een taakgroep van drie wethouders en gedeputeerde G. van Heukel- om zet zich, ondersteund door werkgroepen van ambtenaren en zorgaanbieders, aan die klus. De leidraad voor hun werk is het gisteren eveneens vastgestel de Manifest van Goes: tien stel lingen die benadrukken dat voor een krachtig Zeeuws jeugd beleid gemeenten en zorgaanbie ders boven hun eigen belang moeten uitstijgen. Per gemeente moet er een Cen trum voor Jeugd en Gezin ko men, waarin ook de Opvoedbu- reaus een plaats krijgen. De taak van die centra is met de be schikbare zorgaanbieders tege moet te komen aan de behoefte van jongeren en gezinnen. Daarbij wordt voor oplossingen naar de omgeving van een gezin gekeken in sociale zin, naar woonomstandigheden en onder wijskansen. De Zeeuwse basis van de centra laat echter ruimte voor lokale verschillen: gemeenten kunnen op onderdelen van het jeugdbe leid accenten leggen op bijvoor beeld dakloosheid of recreatieve voorzieningen, naargelang de lo kale problematiek. Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Bic/clingscslraal 102A, 4421 BV Kapcllc Tel. 0113-3423S3. fax 0113-340044 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De havens van Zeeland en Rotterdam wil len wel blijven samenwerken. Maar dan alleen op het gebied van containers. Het bestaande contract moet worden ontbon den en een nieuw gesloten. Dat zijn de eerste conclusies van het onderzoek dat Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Rotterdam doen naar de vraag of de samenwerking moet wor den voortgezet en zo ja, hoe. Het onderzoek wordt uitgevoerd door oud-voorzitter A. van der Hek van de Nationale Haven- raad en C. van den Driest, oud-bestuursvoorzitter van Vo- pak en vorig jaar Havenman van het Jaar in Rotterdam. Ze bekijken de mogelijkheden die de havenbedrijven hebben. Die variëren van doorgaan met de samenwerking, zoals Rotter dam graag wil, tot ontbinding van ESM, waar een deel van de Staten van Zeeland voor lijkt te voelen. T ussenrapportage Uit de tussenrapportage van de twee onderzoekers blijkt dat er- - zowel in Zeeland als in Rotter dam draagvlak is om samen te werken, zegt gedeputeerde M. le Roy (economie) en voorzitter van het havenschap Zeeland Seaports. Die samenwerking be perkt zich dan wel tot contai ners. De vraag is nu of die sa menwerking beperkt blijft tot de aanleg van de Westerschelde Container Terminal of dat het ook gaat om andere gebieden of projecten. Dat maakt nogal ver schil, want het bestaande con tract tussen Zeeland Seaports Alleen op het gebied van containervervoer zouden de Zeeuwse havens nog moeten samenwerken met die van Rotterdam, zo blijkt uit een onderzoek naar de huidige samenwerking. foto Ronald den Dekker en Rotterdam moet in elk geval worden ontbonden. „Dat gaat veel geld kosten", denkt Le Roy. „Hoeveel is afhan kelijk of de samenwerking be perkt blijft tot de WCT of dat die breder is." De onderzoekers bekijken nu op welke gebieden de havenbedrij ven kunnen samenwerken en wat daarvan de gevolgen zijn. Nu hebben zowel Zeeland Seaports als Havenbedrijf Rot terdam elk vijftig procent zeg genschap in het samenwerkings verband Exploitatiemaatschap pij Schelde Maas (ESM). Zee land wil meer baas zijn in eigen bedrijf. Die zeggenschap moet worden 'teruggekocht'. „Hoe meer projecten of gebieden val len onder het nieuwe contract, hoe minder geld het kost." Hoeveel baas Zeeland Seaports weer op eigen grond wordt, is nog niet duidelijk. Le Roy gaf wel aan dat als de nieuwe sa menwerking met Rotterdam een feit is, wordt gekeken of Zee land Seaports moet worden ver zelfstandigd. De mogelijkheden om samen te werken met andere havens, zoals Gent, wordt ook pas bekeken als de nieuwe ver houdingen met het havenbedrijf Rotterdam bekend zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15