Verzet tegen nieuwbouw motel PZC Alle stress verdwijnt in de grond Trouwen met de melkboer van Vrouwenpolder Een heleboel meisjes, maar het werd Pietje Chemie of Life 5ciei\ices vstuderen? Onderhoud van een volkstuin Theatersport in de Piek agenda OM te voorbarig in zaak pitbull Rijontzegging voor Vlissinger Man geslagen in Vlissingen Souburgs paar is danskampioen Westkappelaars erkennen meerwaarde maar hebben moeite met massaliteit Infomiddag over brandveiligheid in Vlissingen keuze in trouwpakken! (Advertentie) www.hz.nl Social Work (MBO eim HBO] studeren? Wij helpen je helpen! info-avond 1 juni Hogeschool ijj^Zeèlai Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl IÜMiHiH Wij helpen je een echte Crime Scene Investigator te worden! info-avond 1 juni Hogeschool Zeeland Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Vera de Groot en haar man Leo bij hun volkstuin in Vlissingen. door Wendy de Jong VLISSINGEN - Peet Boogaard hoeft nooit naar de winkel om groenten en fruit te kopen. Wat hij nodig heeft, groeit in zijn tuin op het terrein van volkstuinvereniging Levenslust in Vlis singen. Als zijn zoon hem vraagt om een vers kropje sla, dan ligt dat de volgende dag op zijn bord. „Ik heb het hele jaar door verse groen ten en fruit", zegt Boogaard trots. De tuinder heeft in totaal 630 vierkante me ter grond tot zijn beschikking. Een der de is gevuld met aardappelplanten, maar er worden ook aardbeien, doperw ten en andere gewassen op zijn land ver bouwd. Boogaard is een buitenmens. Hij is iede re dag in zijn tuin te vinden. Op zijn lap grond staat een klein stenen huisje met een piepklein keukentje. „Ik kom hier 's ochtends om acht uur, maar tegen half negen zit het hier vol met mensen die koffie komen drinken", zegt hij. De tuinder houdt de weersvoorspellin gen goed in de gaten. Van de regen en wind van de afgelopen dagen heeft hij weinig last gehad. Zolang de planten niet onder water staan is er weinig aan de hand. Tegen de wind heeft Boogaard maatregelen getroffen. Over de kassen zijn draden gespannen om te voorko men dat het glas kapot waait. De belangstelling voor volkstuinen lijkt te groeien. Vorig jaar waren er op het terrein van de vereniging nog 24 tuinen beschikbaar en nu zijn dat er nog maar zeven. Volgens Boogaard heeft dat ver schillende oorzaken. „De prijzen in win kels zijn erg hoog en mensen vinden het leuk om buiten bezig te zijn. Daarnaast is het ook makkelijk om hier even een kropje sla vandaan te halen." Vera de Groot vindt niets zo lekker als eten uit eigen tuin. „De groenten en het fruit uit mijn tuin hebben veel meer bo dy dan het spul dat je in de winkel vindt. De smaak is veel puurder", zegt ze. Samen met haar man verbouwt ze aardbeien, aardappelen en andere ge wassen, maar ook stokrozen. Ze vindt het heerlijk om te ontspannen tijdens het tuinieren. Alle stress verdwijnt in de grond. Voor je het weet zijn er zo Den Dekker Mu/ick KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com dinsdag 30 mei 2006 (Advertentie) Het echtpaar Melse uit Vrouwenpolder. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VROUWENPOLDER - Kwam je uit de kerk gelopen, dan stuitte je vlak om de hoek op een groep je jonge gasten. Voeten tegen de muur, armen over elkaar en dan die keurende blikken. Simon Melse koos Leini Louwerse uit. Zij zou zijn meisje worden! Het lukte nog ook. En nu, zestig jaar later, is het Vrouwenpolder- se echtpaar nog altijd getrouwd. Vijf kinderen, zeven kleinkinde ren en vier achterkleinkinderen verder. Plus een hele carrière. Boer wilde Simon Melse worden tot een ongeluk bij Westkapelle roet in het eten gooide. Boer zou niet meer lukken, melkboer wel. Dan maar melkboer. Bij de kerk ontmoette de melkboer het meis je van de pastorie, Leini Louwer se. Eigenlijk was zij te jong voor hem. Vond hij, zij niet. „Maar er waren geen meisjes zo leuk als zij. Als ik wist dat ze 's avonds boodschappen ging doen wachtte ik haar op. Dan was zij weer veel te laat thuis. Ik zocht haar ook op, ik was welkom in de familie. Oorlog was het, het eiland stond onder water. Ik moest en zou haar zien. Soms moest ik een uur wachten, als ik Duitsers zag. En dan wachtte ik." Melse leurde met de bakfiets, en toen met paard en wagen. Later nog met een truck, maar het liefst zat hij in een eigen winkel op het dorp. Trouwen was het plan; dan kon zij mooi meehel pen. Zo gezegd, zo gedaan. Mel se scharrelde wijn en bier bij el kaar, ruilde wat tarwe voor Bes sen drank en een groot feest in de kleine huiskamer volgde. Als echtpaar Melse-Louwerse brachten ze zuivel in de huishou dens van Vrouwenpolder. „Zelfs op zaterdagavond was ik weg. Van 's morgens vijf tot 's avonds half elf. Tijd voor elkaar? Na tuurlijk hadden we dat wel. Dat maakten we wel. Ha, we hebben nog vijf kinderen gekregen! Tussen het harde werken door. Van zwangerschapsverlof had niemand gehoord. Mevrouw be grijpt nu nog niet hoe het haar is gelukt. „We hebben nooit stil gezeten. Zelfs op zondag, als we eindelijk rust hadden, en we een keer over strand liepen, dan nog kwamen we klanten tegen. Dag meneer Melse, ging het dan, dag mevrouw Melse. En nu nog." STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Wijkcentrum Palet: 13.30-16.30: Seniorenclub, met oa biljar ten, kaarten, koersbal en sjoelen; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00 -11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30 - 20.30 uur: Gym en trimmen vanaf vijftig jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 -16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middel burg is vorig jaar te voorbarig geweest door een verboden hond - een pitbullterriër - te laten afmaken, terwijl het proces tegen de hondenbezitters nog moest plaatsvinden. Politierechter G. van Unnik verklaarde gisteren het Open baar Ministerie dan ook niet-ontvankelijk in de strafzaak tegen de eigenaren, een 25-jarige man en een 22-jarige vrouw uit Middelburg. Hun werd verweten de hond te hebben ondanks de regeling agressieve dieren. De politierechter kwam met de uitspraak tegemoet aan het verzoek van raadsman M. van der Want. De strafplei ter had tijdens de zitting van 11 mei aangegeven dat de verdediging in haar belang was geschaad, omdat zij geen verweer had kunnen voeren. Immers, de in beslag geno men hond had men in juli vorig jaar al laten inslapen. Nog voordat zijn cliënten waren gehoord. Vlak voor de eerste zitting van 12 september kregen de verdachten het slechte nieuws over hun hond te horen. Dat was wrang voor de eigenaren. De strafpleiter liet gisteren weten zijn cliënten nog niet te hebben gesproken, maar Van der Want wist al bijna voor honderd procent zeker een scha devergoeding te zullen eisen. MIDDELBURG - Achttienhonderd euro boete en tien maanden rijontzegging, waarvan zeven maanden voor waardelijk. Die straf kreeg een veertigjarige inwoner van Vlissingen gisteren door de Middelburgse politierechter opgelegd voor het weigeren van een blaastest. De verdachte bedacht zich kort na de weigering van de blaasproef, toen hij 10 maart in Vlissingen na zijn aanhou ding uit de politieauto was gestapt en wegliep. Hij kwam snel tot inkeer en meldde zich terstond op het politiebu reau voor de blaastest. Het kwaad was echter al geschied, want achter zijn naam prijkte een weigering van het ademonderzoek. De Vlissinger zei dat privéproblemen de oorzaak waren en dat hij het even niet meer zag zitten. Het rijbewijs is inmiddels tachtig dagen ingehouden. Hij besefte gisteren dat het gemis hem de nodige problemen had gegeven in zijn werk. VLISSINGEN - Een 59-jarige Vlissinger is gisterochtend rond half elf in zijn gezicht gestompt, toen hij over het fietspad tussen de Rembrandtlaan en de Hercules Seg- herslaan in zijn woonplaats fietste. Hij liep door de klap verwondingen aan zijn neus en rondom zijn oog op. De Vlissinger reed over genoemd fietspad en zag een onbe kende fietser hem tegemoetkomen. Van deze fietser kreeg hij een stomp tegen zijn neus. Door de klap reed het slachtoffer de berm in en kwam in het naastgelegen water terecht. Ook is hij tijdens het ongeluk zijn bril verloren. De onbekende fietser is met de noorderzon vertrokken. OOST-SOUBURG - Peter Vos en Ilona Strijk zijn Neder lands kampioen latin american dans geworden. Bij wed strijden in Austerlitz (Utrecht) hebben zij zondag de eer ste plaats behaald in hun leeftijdsgroep (middle age klas se). Vos en Strijk dansen bij de Middelburgse dansschool Bras. VLISSINGEN - In de Piek in Vlissingen wordt vrijdagavond een theatersportwedstrijd ge houden. De Zeeuwse theater- sportgroep Apard (tot voor kort bekend als Drapa) speelt tegen theatersportgroep Pluk de dag. Theatersport is een theatervorm waarbij de spelers scènes impro viseren. Het publiek geeft sug gesties en kiest, samen met de rechters, de winnaar. De wed strijd begint om 20.30 uur. twee, drie uur voorbij." Volgens de tui nierster geeft de vereniging een goede afspiegeling van de samenleving weer. Allerlei nationaliteiten hebben een plek je in het het park gevonden. De motiva tie om een volkstuin te onderhouden is verschillend. Sommigen hebben weinig geld, anderen zijn graag buiten bezig of willen sociale contacten opdoen. Jam mer genoeg wordt er ook regelmatig groente en fruit gestolen. „Sommige mensen komen hier winkelen", zegt Leo de Groot. Toch vindt Vera de Groot het gezellig bij Levenslust. „We wisselen plantjes met elkaar uit en als je een tijdje niet kan, kun je erop rekenen dat iemand an ders je tuin voor je in de gaten houdt." Aanstaande zaterdag houdt de vereni ging een open dag op haar terrein aan de Koudekerkseweg in Vlissingen. VLISSINGEN - De Stichting Dunya houdt zaterdag in Vlissin gen een informatiemiddag over brandveiligheid. Volgens de Brandwonden Stich- Iting zijn allochtone vrouwen en kinderen vaker het slachtoffer van brandwonden dan autochto ne. Y. Maas van de Brandwon- den Stichting praat zaterdag ever kleding en vuur en maakt duidelijk waar mensen op moe ten letten om ongelukken te voorkomen. Ook staat ze uitge breid stil bij brandwonden bij kinderen. De middag begint om 14 uur in het welzijnscentrum aan de A. Coortelaan. foto Ruben Oreel door Maurits Sep DOMBURG - Omwonenden van het Badmotel Westkapelle heb ben bezwaren tegen de bouw appartementen en wonin gen bij een nieuw te bouwen Badmotel. Zij vinden dat er te veel woningen komen, dat het appartementencomplex te hoog wordt, dat daardoor uitzicht en privacy verloren gaan en ook va kantiewoningen in de buurt slechter verhuurbaar worden. Bewoners van de Parkweg, Grindweg en De Casem- brootstraat stellen de meerwaar de van een nieuw Badmotel en bijbehorende voorzieningen voor de directe omgeving en voor Westkapelle als dorp wel te zien. Zij hebben op onderde len echter moeite met het plan, verklaarde R. IJzendoorn na mens de omwonenden gister avond in een commissievergade ring in Domburg. „Maar als het plan aan onze wensen wordt aangepast, zal het snel uitvoerbaar zijn, zonder bezwaarprocedures", beloofde IJzendoorn. „Wij willen hier geen tweede hotel Britannia." Dat hotel aan de Vlissingse bou levard staat al jaren leeg omdat omwonenden protesteren tegen de plannen van projectontwikke laars met het hotel. De wensen van omwonenden houden onder meer een verla ging van de bouwhoogte in. Het appartementencomplex moet 13,5 meter hoog worden. Het gel dende bestemmingsplan staat zes meter toe, het omgevings plan van de provincie legt de grens voor locaties aan de rand van een kern op twaalf meter. Als het complex lager wordt, wordt ook de privacy minder aangetast, vinden omwonenden. Zij stellen ook voor de huizen op een andere plaats op het ter rein te zetten. In het huidige plan komen ze, vanuit het oog punt van de buurt, voor het nieu we Badmotel te staan. Om zicht te hebben op het mooie nieuwe motel, is het beter de huizen te verplaatsen, stelde IJzendoorn. „Het motel krijgt veel meer allu re zónder die woningen in de buurt." Twee bewoners van de De Casembrootstraat vinden dat ze door de nieuwe bebou wing in de verdrukking komen. Eén van hen maakt zich daarom ook zorgen over zijn zomerwo ning. Die wordt minder goed verhuurbaar, vreest hij. De raadscommissie ruimtelijke ordening droeg wethouder J. Bostelaar op de reacties uit de buurt nog eens goed te bestude ren en te kijken of die gevolgen moeten hebben voor de voor waarden waaronder de project ontwikkelaar zijn plan mag uit voeren. SGP'er P. de Visser drong er te gelijkertijd op aan het belang van de projectontwikkelaar niet uit het oog te verhezen. Net als de andere commissieleden vindt De Visser het plan voor het Bad motel, inclusief de woningen en appartementen, namelijk wel een belangrijke impuls voor Westkapelle en voor het toeris me in de gemeente Veere. (Advertentie) Onze nieuwe collectie is binnen. STERTEL Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage I tel. 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl door Wendy van den Hurk ZOUTELANDE - Een hometrai ner in de huiskamer, iedere dag het loopje over de boulevard. En meneer, die nog zijn auto rijdt. Als je je leven lang keihard hebt gewerkt, kun je moeilijk achter overleunen. Zelfs niet, al ben je 65 jaar met elkaar getrouwd. Want dat zijn Willem en Pieter- nella 'Pietje' Leijnse-Wisse. Hij kwam van Zoutelande, zij van Domburg. En laat zijn broer nou, eind jaren dertig, trouwen met een meisje van Domburg. Dat wilde Willem ook wel. Voor de bruiloft trok hij zijn mooiste pakje uit de kast en zowaar wa ren daar een 'heleboel meisjes'. „Wel honderd. Ik had mijn keu ze al gemaakt. Dat was niet zij. Maar zij wilde juist mij Waarom dan? Dat weet zij eigen lijk ook niet meer. Vanwege zijn mooie oren, oppert haar schoon dochter. Welnee! Pietje was ge woon verliefd op hem. En hij la ter ook op haar. Elke zaterdag, als hij terugkwam van hoefslag- cursus in Middelburg, ging hij naar Domburg om zijn meisje te zien. „Hoe het precies ging kan ik me niet herinneren, maar ik heb haai- ten huwelijk gewaagd. In de oorlog. Dat vonden sommi ge mensen gek. Maar ja, we wis- Het echtpaar Leijnse uit Zoutelande. ten niet hoe lang die ging duren. En wij wilden niet wachten." Niet alleen vanwege de romanti sche gedachte, maar vooral ook zodat zij hem dan kon meehel pen in de zaak. Hij was smid en fietsenmaker op het dorp. Naast de werkplaats begon zij een win kel in huishoudelijke artikelen. Maar hij werkte ook nog als gas fitter, en op de camping die het echtpaar met hun broer en zus leidde zorgde zij voor schoon sa nitair. En dan hadden ze boven hun winkels ook nog drie appar- foto Ruben Oreel tementen. Druk ja, zeker weten. Maar wel fijn. „We zijn graag be zig. Eén keer zijn we op vakan tie gegaan, naar Oostenrijk, een jaar of veertien terug. Helemaal met de bus. Nou, ik vond er niks aan. Net als die dag dat we met bejaarden op stap gingen." Neen, doe de Leijnses maar het loopje op de boulevard van Zou telande. Elke dag, weer of geen weer, en ze blijven jong. Al zijn ze het oudste echtpaar, dat nog zelfstandig woont, van héél het dorp. Dat mag iedereen weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13