>zc sielzoekers jaren in noodopvang Beeld Beatrix moet terug naar Veere Geen snelwegwandelingen meer csmsxa tsmsmsÈM Mosselkwekers willen beperking van zaadvisserij Hz^ Procedures duren volgens Middelburgse wethouder veel te lang Verzachtende mistandigheden [oor veroorzaker erkeerschaos Werktuigbouwkunde studeren? Shovel uitgebrand: tonnen schade Souburgse (11) nationaal kampioen Hartstichting test cholesterol Vernielingen bij buren bestraft Help ledactie: 0113-315649 iv.pzc.nl .inair.redactie@pzc.nl jstbus 31, 4460 AA Goes dvertentie-exploitatie: oord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; juws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. Ifcinsdag 30 mei 2006 Enkel van Van der Vaart speelt op editie Walcheren ir Nadia Berkelder DDELBURG - Asielzoekers e door de gemeente Middel- g worden opgevangen, wach- tn vaak nog jaren op een beslis- jing over hun procedure. Op dit homent worden 83 mensen op gevangen. e gemeente zorgt sinds 2002 oor noodopvang voor asielzoe- s die wel recht hebben om in iderland te zijn, maar die toch jit het asielzoekerscentrum wor- n gezet. Het gaat bijvoorbeeld n mensen die niet terug kun- naar hun land van her- ïst. of om mensen die een ver- llijfsvergunning op medische ronden hebben aangevraagd fel dus nog in procedure zijn. s noodopvang is bedoeld als jdelijke oplossing, maar een jroot aantal mensen wacht al ja- „De behandeltijd van met {ame medische procedures is njdeloos lang", zegt wethouder 1. de Vries (PvdA). Daarnaast leiioopt de terugkeer van men- n naar hun land van herkomst [olgens De Vries niet soepel, "e IND (Immigratie en Natura- satiedienst, red.) helpt alleen feensen die onder de oude keemdelingenwet vallen. De ïsen die na 2001 zijn geko- |ien, zijn zelf verantwoordelijk, naar mensen zijn vaak niet in laat om hun eigen weg te vin- n in die procedures." fekenen Asielzoekers die door de gemeen- Middelburg en vluchtelin- enorganisatie Inlia worden op- evangen, moeten er vooraf aor tekenen dat ze meewerken [an hun terugkeer. Ook Inlia 'oet er volgens De Vries alles DDELBURG - Een 77-jarige woner van Geldrop bleek gis teren in Middelburg nog danig pnder de indruk van de verkeer- chaos die hij op een parkeerter rein in de Zeeuwse hoofdstad pad aangericht. wilde de auto verzetten. Daarna weet ik niets meer", zei pij onwennig voor het hekje van ie politierechter. Vaststond dat ie bejaarde automobilist 23 au gustus vorig jaar op de parkeer- plaats aan het Hof van Tange in piiddelburg in paniek het gaspe- lal had ingedrukt in plaats [an het rempedaal. Hij reed zo- jende met een te hoge snelheid phteruit en botste tegen gepar keerde auto's. Ook raakte een rouw tussen twee auto's be kneld. Zij herstelt nog steeds a letsel aan haar knie. Zes au- |:o's werden beschadigd. Een ge- üige had verklaard dat de be- tuurder gas bleef geven. 'i het voorval kwam aan het Jicht dat de Brabander aan de pekte van Parkinson lijdt. De of- cier van justitie hield in haar is van 350 euro boete voorwaar- ïlijk rekening met een aantal mstandigheden. Zo had de aan meteen zijn rijbewijs ingele- en de auto weggedaan, laarnaast was hij nooit eerder aet justitie in aanraking ge- eest. De man zei nog steeds sla peloze nachten te hebben. Vol gens een arts was de ziekte van irkinson mogelijk de oorzaak weest van de verkeerde hande- ing. Zijn raadsman bepleitte hen schuldigverklaring zonder afoplegging. De politierech- t zag genoeg verzachtende om- indigheden om de strafzaak het een voorwaardelijke boete •an honderd euro af te doen. aan om mensen te laten terugke ren. „Als ze echt niet meewer ken, moeten ze uit de opvang." Middelburg vangt sinds 2002 zelf asielzoekers op. „Een hoop mensen vallen tussen kaai en schip", zegt De Vries. „We krij- gen mensen met een stempel van de vreemdelingenpolitie dat ze niet verwijderbaar of uitzet- baar zijn. Maar ze hebben ook geen recht op opvang. Vorig jaar hadden we twee of drie keer een gezin met kinderen on der de twee jaar." Volgens De Vries is er maar één oplossing om de problemen met de opvang van asielzoekers op te lossen: een ander beleid voeren. „Niet alleen Rita Verdonk roept dat re gels regels zijn, maar haar amb tenaren ook. Er wordt niet naar personen gekeken, maar naar procedures. En als deze asielzoe kers liegen of zich verzetten, dan komt er geen Kamerdebat." De gemeente heeft geprobeerd om het geld dat is uitgegeven aan de opvang - ruim zeven ton in de afgelopen vier jaar - terug te krijgen van het ministerie van Justitie of het Centraal or gaan Opvang Asielzoekers (COA). Die verzoeken hebben tot nu toe geen resultaat gehad. OOST-SOUBURG - Eindelijk is de geluidswal klaar en zijn de buren blij. Voor taan een roetvrij huis, een leven zonder chronische verkoudheid en geen slapeloze nachten meer. Renate Hendrikse merkt het nu al. „De babyfoon houdt ons niet meer wakker met voorbij razend vrachtverkeer. We merken het vooral 's avonds. Het is gewoon rustig." Samen met de buren is Hendrikse nog met de gemeente en Rijkswaterstaat in gesprek over het stukje terrein tussen de tuinen en de geluids wal. Wat speeltoestellen, is een suggestie van de bewoners aan de Kromwegesingel. Dan blijft kleine Daniëla tenminste voortaan van de snelweg af. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VEERE - Het gaat Leonard den Beer Poortugael echt aan het hart. Sinds het stadje Veere tot de gemeente Veere behoort, gaat de raadzaal in het oude stadhuis erop achteruit, vindt hij. De af gelopen jaren zijn verschillende kunstvoorwerpen uit de raad zaal weggehaald en elders onder gebracht. Daar moet een einde aan komen, vindt de Veerenaar. Het beeld van koningin Beatrix, prijkt vanaf de opening van het gemeentehuis in Domburg, in de nieuwe raadzaal. „Daar hoort het niet", zegt Den Beer Poortu gael. „Het schijnt dat het beeld is geschonken door de Vereni ging Vrienden van Veere aan de stad Veere omdat Beatrix mar kiezin is van Veere. De raadzaal in Domburg heeft daar niets mee te maken. Daarom hoop ik dat de Vereniging Vrienden van Veere het beeld gaat terugvra gen." Wat Den Beer Poortugael ook mist, is een zilveren bokaal die De kastanjevaas wordt ge noemd. „Deze is op 1 februari 1951 door jonkheer Eduard Bod- daert geschonken. Dat was Het beeld van koningin Beatrix staat vanaf de opening van het ge meentehuis in de nieuwe raadzaal in Domburg. foto Ruben Oreel exact vier eeuwen nadat Maxi- miliaan van Bourgondië zijn be ker schonk aan de burgemeester van Veere. Boddaert had de bo kaal overhandigd aan mijn va der die destijds burgemeester was. Hij stelde als voorwaarde dat de vaas tijdens elk feest zo als een huwelijk of een raadsver gadering, gevuld moest zijn met bloemen of op een andere ma nier te zien moest zijn in de raadzaal." Maar sinds de raad zaal van een nieuw interieur is voorzien, staat de zilveren bo kaal in een kluis. „Hij stond al tijd op de grote zware tafel. Maar de archivaris durft hem niet op de nieuwe glazen tafel te zetten." Het beeldje Spelende kinderen ontbreekt omdat het naar de res taurator is. Het beeldje stelt het kussengevecht voor dat twee prinsjes op 30 april 1981 voer den. Het is gemaakt naar aanlei ding van het eerste bezoek van koningin Beatrix aan Veere op 30 april 1981. „Verder hoort het schilderij van de ARM 47 in de raadzaal. Die heeft daar al zo lang ik weet, gehangen. Maar nu hangt die beneden in het stadhuis waar bijna niemand het kan zien." Wat Den Beer Poortugael tot op de dag van vandaag erg vindt, is dat de twee wandkleden die voor de oorlog al in de raadzaal hingen, een jaar of acht geleden terugge bracht zijn naar het Rijksmu seum. „Ik weet dat die in bruik leen waren, maar bruikleen kan eeuwigdurend zijn. Er had best meer pressie vanuit de gemeente mogen zijn om ze te behouden." Een van de kostbaarste stukken uit de kunstcollectie van de ge meente Veere is tijdelijk weg om dat het wordt gerestaureerd. Het gaat om het schilderij Ge- denkpyramide Willem van Oran je. Het paneel is een monument ter nagedachtenis aan Willem van Oranje die net drie jaar mar kies van Veere was toen hij (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) Wij helpen je een echte Willy Wortel te worden! info-avond 1 juni VLISSINGEN - Op het Vlissingse strand ter hoogte van de Zwanenburgseweg, tussen tennispark Zwanenburg en restaurant De Vijgheter, is gistermiddag een shovel uitge brand. De shovel stond in het water materiaal voor de strandophoging op te ruimen. De brandweer kreeg om 16.45 uur een melding binnen van de bestuurder. „Hij sprak van een harde knal en een grote steekvlam", zegt officier van dienst D. te Paske. „Hij had zelf geprobeerd de brand met poeder te blussen, maar dat haalde weinig uit. Wij hebben vervolgens met poeder en schuim geblust, de boel veiliggesteld en afge dekt. Daarna hebben we de shovel het strand op getrok ken." De machine van eigenaar Boskalis, bleek total loss. De shovel heeft een nieuwwaarde van zeker 800.000 euro. MIDDELBURG - Charlie Schoonenberg (11) uit Oost-Souburg is zondag Nederlands kampioen jeu de bou les geworden. Ze won de titel samen met twee medespe lers in de categorie pupillen, tot twaalf jaar. Schoonen berg speelt bij jeu de boulesvereniging 't Petangske, een club in Bergen op Zoom. De kampioenschappen werden gehouden in Schijndel. MIDDELBURG - De Nederlandse Hartstichting houdt volgende week op twee plaatsen in Middelburg en in Hein- kenszand de nationale cholesteroltest. De test in Hein- kenszand is op woensdag in supermarkt Em té. In Middel burg kunnen mensen daarvoor terecht bij de Emté in Zuid en de Em té in Dauwendaele, respectievelijk op dins dag en woensdag. Alleen mensen met een verhoogd risico worden getest. Om dat te bepalen moeten mensen eerst een vragenlijst in vullen. De test zelf duurt drie minuten. De hartstichting is vanaf 11.00 uur in de supermarkten aanwezig. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Duin hof heeft gisteren een 35-jarige vrouw uit Oost-Souburg voor vernielingen conform de eis tot 22 uur werkstraf ver oordeeld. De verdachte drong vorig jaar op 5 augustus en 20 okto ber de woning van haar buren binnen en richtte daar een ravage aan. Volgens de zoon had zijn moeder veel bier ge dronken toen ze bij haar buren, met wie ze problemen had, de vernielingen pleegde. De Souburgse verklaarde zich inmiddels onder behandeling van verslavingszorg Emergis te hebben gesteld. werd vermoord. Vier jaar gele den is het schilderij uit de raad zaal gehaald en twee jaar gele den is het naar de restaurator ge gaan. Den Beer Poortugael vindt dat het de hoogste tijd wordt dat het kunstwerk weer terugkomt. Geen respect „Ik ben echt bezorgd dat we straks niks meer overhouden in de raadzaal. Wat dat betreft durf ik best te zeggen dat er de afgelopen jaren niet met respect is omgegaan met de raadzaal." Archivaris Peter Blom beaamt dat voorwerpen een nieuwe plek hebben gekregen. „In een grote re gemeente kan het erfgoed rui mer worden verspreid. En als een kunststuk beter tot zijn recht komt op een andere plek, moet je dat doen, vind ik. Maar het is natuurlijk heel goed dat ie mand als Den Beer Poortugael als een soort waakhond over de raadzaal waakt. Ik moet er wel bij zeggen dat de Veerse collec tie beter dan ooit tevoren in beeld is gebracht. Afgelopen jaar zijn alle voorwerpen geïn ventariseerd en is een collectie plan opgesteld. Dat plan komt binnenkort ter sprake in de com- door Harmen van der Werf YERSEKE - Zeesterren hebben zoveel mosselzaad opgegeten in de Waddenzee dat Zeeuwse mos selkwekers zich willen beper ken in het opvissen van mossel zaad. Ze zullen de Raad van Sta te vandaag vragen de nog op te vissen hoeveelheid mosselzaad te beperken tot twee miljoen ki lo in plaats van de eerder ver gunde vijf miljoen kilo. De Raad van State gaf Zeeuwse mosselkwekers half mei al toe stemming tien miljoen kilo mos selzaad uit het water van de Waddenzee te halen en vervol gens te verzaaien op kweekper- celen in de Waddenzee. Het mos selzaad kan daar uitgroeien tot consumptierijpe mosselen. Het ministerie van Landbouw had toestemming gegeven voor het opvissen van vijftien miljoen ki lo, maar onder meer de Wadden vereniging en de Vogelbescher ming tekenden beroep aan bij de Raad van State. Het Haagse rechtscollege gaf hen gedeelte lijk gelijk. De vissers mochten tien miljoen kilo opvissen. Voor de resteren de vijf miljoen moest Landbouw voor eind mei met een betere on derbouwing komen van de ver gunde vijftien miljoen kilo. „Meer mosselzaad heeft de win ter overleefd", gaf secretaris H. van Geesbergen van de produ centenorganisatie mosselcul tuur half mei als verklaring voor de grotere vergunde hoe veelheid, „terwijl dat nog niet in de onderbouwing van de ver gunning was opgenomen." De natuur laat zich niet sturen, is afgelopen weken opnieuw ge bleken. Tijdens de mosselzaad visserij deze maand ontdekten mosselkwekers dat het mosselbe stand in Texelstroom sterk door zeesterren was aangetast. Zo sterk dat zijzelf tot de conclusie zijn gekomen dat de nog op te vissen hoeveelheid mosselzaad beter naar beneden kan worden vastgesteld en wel op twee mil joen kilo. Als de Raad van State vandaag aan het verzoek van de mossel sector voldoet, heeft de voor jaarsvisserij al met al zo'n twaalf miljoen kilo mosselzaad opgeleverd. Dat is veel te weinig om de jaarlijkse streefproductie van honderd miljoen kilo con sumptiemosselen te halen. Vijf enzestig miljoen kilo mossel zaad is daarvoor nodig. Dat is al jaren niet meer gehaald. (Advertentie) van Zeeland van de reepe zeeuwse almanak www.hz.nl Hogeschool Voor een Vlissingse brieven bus stoiid een klein jongetje uit alle macht te springen. Die kan duidelijk niet lezen wat er boven de gleuven staat, dacht Jannie terwijl ze langs het tafereel wandelde. „Kan ik je misschien hel pen?", vroeg ze vriendelijk. „Nou,zei het jongetje. „Ik moet deze briefin de rech ter brievenbus gooien en ik weet niet wat links en rechts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11