ROVINCIALE ZEEUWSE 011111' &root tekort verplegers in 2007 UK? «tlT#9 Chronisch zieken eisen no-claim terug PZC Achttienduizend Antwerpenaren tegen racisme Paraplu's sneuvelen bij bosjes PZC VERSCHOORE iekenhuizen moeten veel personeel in buitenland werven ileisje (4) uit [erkwerve erdronken ïnnissers Irak ëxecuteerd inwege dragen orte broek Kanon tegen hagelstenen Jong Oranje bijna uitgeschakeld BBITravel rm bi-travel of 050-3136000 Topkwaliteit Tuurlijk bij: itena ,4— aw|kten vooral vanmiddag perioden «etregen. Straffe westelijke wind en rtximarond 16 of 17 graden. t8e jaargang no. 124 iierdag 27 mei 2006 nummer 1,80 .NL internet: www.pzc.nl ■iirFrouke Tamsma EN HAAG - Verpleeg- en irzorgingshuizen krijgen volgend jaar met grote >rsoneelstekorten te ma in, Die situatie zal tot ze- ;r2025 voortduren, waar- >or werkgevers waar- hijnlijk op grote schaal litenlands personeel moe- n werven. i! voorspellen minister Hoo- rorst van Volksgezondheid, Commissie Buitenlands Gediplomeerden Volksgezond heid (CBGV) en zorgvakbond Abvakabo. Volgende week debatteren Hoogervorst en de Tweede Kamer over het arbeids marktbeleid voor verpleegkundi gen. Ondanks het dreigende perso neel tekort loopt het aantal in Nederland werkende buiten landse verpleegkundigen juist terug. Mochten in 2000 nog 93 werknemers van buiten de Euro pese Unie aan de slag; in 2004 waren dat er slechts 35. Vice-voorzitter H. Hoebink van de CBGV, de commissie die be paalt of buitenlandse verpleeg kundigen hier mogen werken, vermoedt dat dit komt door het strenge immigratiebeleid. „Tot voor kort konden veel meer asielzoekers met een medische achtergrond aan de slag." Indonesië Volgens M. Borsboom van Abva kabo heeft de economische neer gang ervoor gezorgd dat perso neelstekorten zijn weggewerkt en de instroom uit het buiten land is teruggelopen. „Vijf jaar geleden was de sector nog volop aan het werven in Indonesië en de Filipijnen. Maar inmiddels staan de Nederlandse verpleeg kundigen die de sector in betere tijden de rug toekeerden, weer aan het bed." Gehandicapten instellingen, maai- vooral ver pleeg- en verzorgingshuizen zullen echter vanaf 2007 moei lijk aan personeel kunnen komen. Borsboom: „Oudere ver pleegkundigen stoppen massaal en de onregelmatige werktijden schrikken jonge vrouwen met een kinderwens af. En als de eco nomie snel. aantrekt, nemen de tekorten dramatische vormen aan." Om de toenemende vergrijzing het hoofd te bieden, zou in 2025 bijna een kwart van de totale beroepsbevolking in de sector zorg en welzijn moeten werken, heeft het ministerie van VWS becijferd. Het beleid is erop gericht om snel meer Nederland se jongeren op te leiden. Maar het is zeer de vraag of dat lukt. Borsboom: „De sector heeft nu eenmaal een slecht imago. Het is zwaar en vies werk, dat niet best betaalt. Misschien kan de tweede generatie allochtonen nog iets betekenen, maar de al gemene verwachting is dat we zeker tot 2025 voor een levens groot probleem staan." Werkgevers in de sector denken alweer na over actief werven in het buitenland. Vooral uit Oost- Europa wordt een grote toe stroom verwacht. GPD jSTERHOUT - Een vierjarig lisje uit Kerkwerve is gisteren [dronken in een zwembad in (Brabantse Oosterhout. ikleuter was met haar ouders vakantie in bungalowpark Katjeskelder. Rond zes uur siapte ze in het zwembad het park even aan de aan- 'it van haar ouders, ie tijd later werd het kind le- üloos in het water gevonden, i reanimatie door ambulance- soneel en een bezoeker van zwembad werd het meisje 1 spoed overgebracht naar lAmphiaziekenhuis in Breda. •ït is ze kort na aankomst Heden. 1GHDAD - Twee spelers en coach van het Iraakse tennis- an zijn donderdag doodge- ioten. Ze werden geëxecu- fid omdat ze een korte broek sgen. Dat deelde het Iraakse nnpisch comité gisteren mee. halve coach Ahmed Rachid doren de spelers Nasser Ali tem en Wissam Adel Odah lieven. Enkele dagen geleden een militante soennitische Kpering hebben gewaar- luwd dat het dragen van een ie broek niet zou worden ge oreerd. Het drietal zat in een a die door een groep gewa rde mannen tot stoppen werd h'ongen. Twee kregen op aat een kogel in het hoofd, de rde terwijl hij nog in de auto Diens lijk werd. vervolgens straat op dat van de anderen gooid. ANP ANTWERPEN - De Witte Mars tegen racisme is gistermiddag in Antwerpen in het water gevallen. Ondanks de regen en organisatiefouten kwamen volgens de politie 18.000 mensen opdagen. De tocht was georganiseerd na de recente racistische moor den en verliep rustig. De politie was met zeshonderd man present voor 'de grootste veiligheidsoperatie uit de geschiedenis van Antwerpen', treem-rechtse Vlaams Belang liet zich echter niet zien. pagina 5 verdriet, maar ook hoop in Antwerpen (Advertentie) PARTNERS "118 -.616617 door Saskia Gaster DEN HAAG - Een groep van veertien chronisch zieken en ge handicapten stapt naar de rech ter om van minister Hooger vorst (Volksgezondheid) de no-claim over 2005 terug te ei- De groep hoopt de rechter een principe-uitspraak te ontlokken waarvan straks,elke chronisch zieke profijt heeft. Advocaat A. Wijnberg zegt dat het mensen betreft die nooit voor de teruggave van de no- claim van 255 euro maximaal in aanmerking komen. De minister wilde met de regeling het kosten bewustzijn vergroten, maar dat gaat voor hen niet op. Wijnberg noemt de no-claim een onrecht matige vorm van ongelijke be handeling van chronisch zieken. Zijn cliënten eisen dat Hooger vorst die ongelijkheid opheft. De minister mag dat doen door te zorgen dat zij premie krijgen teruggestort, door de no-claim- korting op te heffen en een eerlij ker systeem in te voeren of door de no-claim zo aan te passen dat er rekening wordt gehouden met de kosten die chronisch zie ken en gehandicapten door hun ziekte sowieso al moeten ma ken. De rechtszaak is een initiatief van en wordt gefinancierd door Actiegroep No Claim, No Way die het Tweede Kamerlid Kant van de SP heeft opgericht. Vol- (Advertentie) ZIERIKZEE- Hemelvaartsdag viel alleszins mee, maar gisteren was er geen houden aan. De regen dreef de toeristen van de kust naar de stad. Ook in Zierikzee (foto) probeerden bezoekers zich met paraplu's te beschermen tegen de regen, maar tegen de harde wind bleek menig opvouwbaar re genscherm niet bestand. Gevolg: de afvalbakken in het centrum zaten vol met verwaaide paraplu's. In Vlissingen moesten bezoekers in lange files aan schuiven om de binnenstad te kunnen bereiken, waar de De Ruyter Jaarmarkt was begonnen. foto Marijke Folkertsma Het muziekkorps is van de straat verjaagd De Hooge Platen in Breskens vol moderne snufjes Gubba geeft mensen een goed gevoel De vader van Kuifje wordt honderd jaar Steeds meer Zeeuwse fruittelers schaffen een zogeheten hagelkanon aan. In de gemeente Borsele werden de afgelo pen weken acht van die apparaten geplaatst. Ook in de ge meente Reimerswaal en in Zeeuws- Vlaanderen zijn ze te horen. Het kanon moet schade door ha- *g g— gel aan het fruit voorkomen. De halve finales van het EK zijn ver weg voor Jong Oran je. Het voetbalelftal van Foppe de Haan kwam gisteren niet verder dan een 1-1-gelijkspel tegen Denemarken, waardoor er pas één punt uit twee duels is be haald. Winst op Italië, dat aan de leiding gaat stf] in de poule, is maandag nodig om door te gaan. 1 *3 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 ep 17; Sport: 18 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 25 en 26; Wonen: W1, W3 en W7; Trends: W9 en W11; Jonge: W12 en W13; Reizen: W17, W19 en W23 Advertentie De aanhang van het ex- foto Mark Reinders/EPA 13-daagse hotefrondreis Noorwegen via. 479 p.p. incl. ferry 3-daagse hotelbreak Denemarken v.a. 109 p.p. 8 dagen huur uw eiland in Finland v.a. 110 p.p. incl. chalet 6-daagse hotelrondreis IJsland v.a. 269 p.p gens Kant hebben niet alleen chronisch zieken en gehandicap ten, maar ook gezonde mensen aan de kosten van de rechtszaak meebetaald. Onding Kant vindt dat de no-claim moet worden afgeschaft 'op z'n minst voor chronisch zieken'. De no-claim is een soort omge keerde vorm van eigen bijdrage. Mensen betalen vooraf een hoge re premie, maar komen in aan merking voor een terugbetaling, als zij weinig kosten maken. Zorgverzekeraars hebben al te kennen gegeven de regeling een 'onding' te vinden. Volgende maand buigt de Twee de Kamer zich over de no-claim. Dan stuurt Hoogervorst een eva luatie van de regeling naar de Kamer. Een Kamermeerderheid heeft de minister eerder al laten weten niet blij te zijn met de no-claim. Het is echter de vraag of een meerderheid van de Ka mer helemaal geen eigen bijdra ge meer wil. ANP (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacatureindex zie pagina 20 katern 2 het alfabet van Zeeland llSSSS&M&ëlS Elke week in de zaterdagkrant Reizen I Daar moetje naar toe. (Advertentie) i Kijk op imw.pzc.nl/abonneien, bel gratis i 0800 - 02312-31 of swur deze bon naar: i P2C, aldeling lezersservice i Antwoordnummer 713,4*160 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénrnalig toestemming voor automatische incasso vun dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.55)'. Q per kwartaal met automatische incasso 59.75)" per jaar met automatische incasso l€ 229.20)* met gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1