edrijven kunnen niet onder buitenlanders tec ;Lidl behandelt personeel als grof vuil Vis nog niet voldoende vet Geld besparen op de snelweg 9 ff vullen vacatures nog altijd lastig door bureaucratie Werkvergunning als er niemand in kaartenbak zit Aluminiumtak Corus verkocht Japan laat deflatie achter zich Consumenten kopen meer Sterke omzetstijging Albert Heijn Imtech krijgt miljoenenorder vrijdag 26 mei 2006 en s srgestekers, lassers, uitbe- andel ij ongediertebestrijdersma- alem Nederlanders willen die iadeh( ten niet. Polen en werkne- uit nieuwe lidstaten van laars Europese Unie staan echter om, de vacatures te oiddo nullen. Ivo- LMOND - Zij aan zij staan uilbeners aan de productie- In rap tempo worden var- iniiddels - het stuk tussen is jp en middel - ontdaan van it botten en gehalveerd in bui- jen 'backs'. Buiken eindigen speklappen, een back komt aard<| eindelijk als bacon op tafel, teken chteb jduizend varkens worden per node|)bij Vion-vestiging in Hel- idgeslacht en verwerkt. Uit- sr Sebastian Iwanski (25) •kt 3,5 jaar bij het concern een uitzendbureau. Onder .350 personeelsleden in Hel- sd zijn 200 uitzendkrachten, lands it is zwaar werk, je moet hier '05. D jliteit leveren. Als je dat niet it. kun je beter thuisblijven", gt Iwanski. Hij heeft zowel prijz j Pools als Duits paspoort, stotlf ji half jaartje werkte hij als -t ong 'jpner in Duitsland, maar W ar verdiende hij minder. on is de grootste varkens- en nderslager van Europa. In Ne- ;land heeft het concern (om- 5,7 miljard euro) 3500 werk- in vaste dienst en 1500 -werkers. Van de uitzend- ïten is 40 tot 45 procent lander. De meesten wer- ;als uitbener en slachter, oudsher zijn voor dat moeilijk Nederlanders te jgen", zegt Meint Roosien, bij Vion. Het is met ho- salarissen geprobeerd en imatisering. Toch blijft aan iten en uitbenen het imago in van vies en koud werk 'oor je vroeg op moet. Ne- danders willen er niet aan. nut Roosien: „Een deel van het slachtproces is dieren doden. Dat moet je mentaal aankun nen." In de jaren tachtig en negentig hanteerden onder anderen Por tugezen, Italianen en Grieken het mes bij Vion. Nu zijn het vooral Polen en Tsjechen met een Duits paspoort. „Ons mini mumloon is voor hen een riant inkomen. Een uitbener begint met 9,20 euro per uur plus onge- makkentoeslag. Roosien krijgt zijn tijdelijke krachten via uitzendbureaus. Die hebben de sores van de ver gunningen. Hij vindt het bela chelijk dat de grenzen nog niet open zijn. Om verdringing van werk te voorkomen, moet een werkgever aantonen dat hier niemand te vinden is voor die baan (arbeidsmarkttoets). „Wij bewijzen al jaren dat er te wei nig Nederlanders zijn voor dit werk." Het kabinet wil vanaf januari 2007 de grenzen openen voor werknemers uit de jongste lid staten van de EU. In aanloop daar naartoe wilde het per 1 mei de arbeidsmarkttoets alvast afschaffen. Het Centrum voor Werk en Inkomen zou alleen nog controleren op naleving van het minimumloon en huisves ting. De Tweede Kamer vond dat te snel gaan. Per sector be kijkt het kabinet nu of de ar beidsmarkttoets kan vervallen. Dat scheelt veel papierwerk. Binnenvaart Nu is alleen de binnenvaart ge vrijwaard. Want daar zijn wei nig Nederlandse matrozen, vol matrozen of stuurmannen te vin den. Werken op een binnen vaartschip betekent meestal een week op, een week af. - - „Je adverteerde vroeger braaf om een Nederlander te vinden. De schaarse reacties die je kreeg, kwamen vaak van men sen die plichtmatig solliciteer den om him uitkering te behou den", zegt secretaris M. Koning van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, de werkgevers- en ondernemersor ganisatie in de binnenvaart. Vooral Tsjechen en Polen ko men werken als matroos of stuurman. Zonder arbeidsmarkt toets hebben schippers nog ge noeg papierwerk af te handelen voor hun buitenlandse perso neel. Er moet immers gecontro leerd worden op marktconforme beloning en goede huisvesting. „Een werkgever is twee maan den bezig eer die matroos hier kan werken", schat Koning. „Soms zit een werkgever klem en laat hij iemand al werken ter wijl de aanvraag nog loopt. Dan loop je als ondernemer een risi co. Maar opdrachtgevers wach ten geen twee maanden." GPD door Lianne Sleufjes HELMOND - Een werkgever die een vacature heeft, dient aan te tonen dat er geen Ne derlander voor is te vinden. Het CWI registreert de werk lozen. Zit daar niemand in de kaartenbak, dan is de conclu sie simpel. Ook via advertenties en het bellen van uitzendbureaus kan een werkgever aantonen dat hij gezocht heeft maar geen Nederlander vond. Dan krijgt hij toestemming om een buitenlander in dienst te nemen. Als huisvesting en salaris in orde zijn, geeft het CWI een tewerkstellingsver gunning af. Vorig jaar zijn er volgens het CWI in totaal 46.114 werkvergunningen af gegeven. (2004: 44.113, 2003: 38.036). Dat betrof vorig jaar vooral Polen (26.076), Chine zen (2494) Roemenen (1885) en Indiërs (1279). De meesten waren werkzaam in de land en tuinbouw (25.416). Ook dit jaar verwacht werkgeversor ganisatie LTO Nederland zo'n 25.000 moeilijk vervulba re vacatures te hebben. Vol gens opgave van de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) waren er eind vorig jaar 467.00 Nederlanders werk loos en waren er 168.000 vaca tures. GPD Varkensvleesverwerking bij Slachterij Vion Foods in Helmond. Dit is de grootste slachterij vleesverwerking in Nederland. Werknemers uit de nieuwe lidstaten van de EU staan te trappelen om de vacatures te vervullen. foto Theo Peeters/GPD LONDEN - De verkoop van het grootste deel van de alu miniumtak van Corus gaat definitief door. Daarover heeft het Brits-Nederlandse concern overeenstemming be reikt met koper Alerts. Dat heeft Corus woensdag bekend gemaakt. Corus maakte op 16 maart het voornemen bekend de wal- serijen te willen verkopen aan het Amerikaanse Aleris voor 826 miljoen euro. De verkoop levert Corus na aftrek van pensioenverplichtingen 728 miljoen euro op. Het con cern wil de opbrengsten gebruiken om de staaldivisie te versterken. ANP TOKIO - Japan is na een periode van ongeveer tien jaar eindelijk verlost van deflatie. Dat heeft het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) woensdag gezegd. Het IMF handhaaft zijn groeiramingen voor Japan in grote lijnen. Bij deflatie is sprake van dalende prijzen en stellen consu menten hun aankopen uit in afwachting van verdere prijs verlagingen. De rente in Japan staat al lange tijd op 0 pro cent. Waarnemers verwachten dat de centrale bank snel zal besluiten tot een renteverhoging. De instelling kondig de onlangs aan het monetaire beleid aan te zullen scher pen. ANP VOORBURG - Nederlanders hebben in maart 2,7 procent meer uitgegeven aan goederen en diensten dan in dezelf de maand van 2005. De stijging komt vooral op het conto van duurzame goederen, waaraan 5,6 procent meer werd besteed. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek woensdag bekendgemaakt. De cijfers zijn gecorrigeerd voor prijsveranderingen en verschillen in aantal koopdagen. Zonder deze correctie lag de consumptie 3,4 procent hoger dan in maart 2005. Afgelopen maart waren vooral huishoudelijke apparaten (onder andere wasmachines en televisies) in trek. De uit gaven daaraan stegen met zo'n 20 procent. Ook de auto verkopen, die in februari uit het dal kwamen, liepen goed met een toename van 11 procent. ANP DEN HAAG - Albert Heijn boekte in de eerste drie maan den van dit jaar een sterke omzetstijging. De grootste su permarktketen van ons land zag de netto omzet met 4,6 procent toenemen tot 1,9 miljard euro in vergelijking tot de zelfde periode vorig jaar. Dat staat in de omzetcijfers die Ahold woensdag bekend maakte over het eerste kwartaal. Ahold zag de netto con- cernomzet in deze periode stijgen met 8,6 procent, maar geschoond voor wisselkoerseffecten komt dit uit op 2,1 procent. Dat is goed voor ruim 14 miljard euro. GPD GOUDA - Imtech heeft voor bijna 50 miljoen euro aan or ders ontvangen. De technisch dienstverlener werkt mee aan verschillende projecten in Londen, zo werd woensdag bekend. Imtech gaat onder meer het oude beursgebouw in Londen ombouwen tot kantoorruimte. ANP leggi zich Ani( 'welen zich afgeserveerd en msu Wtre^erd- De noordelijke fi- ie n alleiders van de Lidl die de jfers utse supermarktketen in Ne- ihnd sinds de jaren negentig eopi ipen groot te worden zijn nu oud - want tegen de veertig - iusduur. :orRob Leemhuis Zws EEUWARDEN - Een super- irkt van Lidl is de goedkoop- Altijd, dat is de regel binnen 3p"|( !tbedrijf. Daarom moet niet al- tekcei rade goedkoopste waar wor- elrofii !D ingekocht, maar mag het ü^Jirsoneel ook niet te veel kos- Iets weggooien kan eigen- k, k niet - dat kost geld - maar imag ook niets een dag te lang het schap blijven staan, al is een halfjaar houdbaar. Per week mag ik een half pro- yj nt van mijn vleeswaren af- is mi hnjven, dat is bij mij 25 eu- zegt een filiaalbaas. „Een dej ipfiletkost al 4 euro. Dan moet strak bestellen. Maar als 'te weinig in het vak ligt, krijg dal de i '°P mijn donder. Had ik maar mal ij een ander filiaal wat extra ^eten halen." In elk filiaal is personele bezetting mini- sal. Op een groot filiaal van inert Heijn werken op een za- idag al snel 45 mensen. In een ;dl zijn dat er een stuk of faalf. 's Ochtends door de Rek soms maar drie. Die moe- amet zijn allen de vakken vul- a, de kassa bedienen, wagens tladen en de boel schoon hou- Ze voelen zich afgeserveerd en weggetreiterd. De noordelijke filiaalleiders van de Lidl die de Duitse supermarktketen in Nederland sinds de jaren negentig hielpen groot te worden, zijn nu te oud - want tegen de veertig - en dus duur. foto Roland de Bruin/GPD den. Vandaar die lange rijen voor de kassa. „Mensen klagen daar vaak over. Ze begrijpen niet dat ik geen keuze heb." De baas springt vaak üren of dagen bij op de werkvloer. Dan blijven er onvermijdelijk dingen liggen, zoals de administratie. „Eigen lijk ben ik een veel te dure vak kenvuller", grapt een filiaalma nager. „Je redt het alleen met kunst- en vliegwerk en een idi oot lange werkweek. Je vertrekt om half zeven 's ochtends en je bent om acht uur 's avonds thuis. Je eet een hap en daarna ga je naar bed. En elke zoveelste zaterdag werk je ook. Maar bij controles is altijd wel iets mis: waarom is het groentevak niet bijgevuld? De administratie is niet bijgewerkt! Je weerwoord dat je achter de kassa moest zit ten, omdat je maar voor een be perkt aantal uren mensen kunt inhuren, maakt geen indruk: had je maar beter moeten plan nen. "Erwin Bziuk, financieel di recteur van Lidl Nederland, zegt dat er sinds kort personeels functionarissen zijn die als uit laatklep voor het personeel fun geren. „Het is jammer dat som mige mensen hun verhaal daar niet kwijt konden. Maar we zijn een discounter en er zijn regels waaraan iedereen zich moet hou den." Dubbel De minimum uuromzet per me dewerker ligt boven het dubbele van een concurrent als Albert Heijn en wordt ook nog eens ver der opgeschroefd. Voldoe je niet aan de norm, dan word je in Hee renveen ontboden. „Je bent dan grof vuil. Ze maken je uit voor loser, voor klootzak. En ze zijn met zijn drieën. Ik ben niet op mijn mondje gevallen, maar als je er één stil krijgt, pakt een an der het over. Zo win je nooit." Een ander is korter: „Ze gaan ver over de rode lijn. Het zijn honden." GPD 4 Ie makrelen moeten opzij. Ze L'zitten de haring in de weg. Maar jj m vis heeft nooit zichzelf gezien. Hoe rgni 3neen makreel dan weten dat hij en a fen haring is? Deense en Noorse vis- loiiI ^hadden wat haring gevist in de aswrdzee om te kijken of het seizoen iftfnnen kan. Er zaten veel makrelen ttscn die dachten dat ze haring wa- tD' Eu de haringen zelf waren niet wat fmoeten zijn, willen ze voor duur jp :j pld aan de Hollanders worden ver- iroö kocht. ekoe iel'i !0llandse haringhandelaren waren al "gereisd naar het noorden. Met geld 'Pzak. Alleen is er nog geen vet visje bonden. Het haringseizoen zou begin- to op de laatste dag van mei. Maar et magere haring? Mannen in zaken «concurreren elkaar liever dan dat ze met elkaar vergaderen. Maar soms, als het om haring gaat, moeten ze overleg gen, anders koopt Spakenburg slechte haring en verknoeit daarmee de reputa tie van Katwijk, of andersom. Weten wij consumenten veel van welk haring huis de schrale haring komt die we ko pen aan de kar? We schelden op de ha ring, op de kar, maar niet op het haring huis dat ze leverde. Vorige week kwamen grootinkopers van haring bijeen in Skagen, bovenin Denemarken. Om met elkaar op één lijn te komen. U en ik hadden er bij moeten zijn, als liefhebber van Holland se Nieuwe. Onze mening lijkt me van het grootste belang. Ja toch? Van u en mij moet de haringhandel het hebben. Maar mannen in zaken praten niet graag met mensen waar het uiteinde lijk om gaat, de consumenten, die wel alle belang hebben bij de beslissing die zij nemen. Ze namen een beslissing in Skagen. In ons voordeel. Ze spraken af om de haring nog een weekje in zee te laten. Om vet te worden. Eigenlijk zijn het niet direct de handel aren die over haring gaan zolang die nog in zee zwemt. Het zijn de vissers die er wel of niet op vissen. Maar als Hollanders waarschuwen dat ze de vis niet zullen kopen, kijken de vissers wel uit. Haring waar geen Hollandse Nieu we van wordt gemaakt en waar te veel makrelen tussen zitten gaat naar de vis- meelindustrie. De vissers verdienen er dan geen cent aan maar verspelen er wel een deel van hun haringquotum mee voor dit jaar. De haring is nog te mager. Ze zijn laat gaan eten omdat het voedsel er nog niet was. Haring in de Noordzee eet zich vet in het voorjaar als er veel voedsel groeit in zee, maar het voorjaar wou maar niet komen. Even wachten dan maar. De haring die vorig voorjaar gevangen is en waar we al een heel jaar van eten is zo uitzonder lijk goed dat we nog eens niet talen naar nieuwe nieuwe. In het vrieshuis blijft haring van topkwaliteit jarenlang zo goed als nieuw. Maar de visboer wil graag de vlag uit voor het nieuwe haringseizoen. Omdat dan opeens iedereen een haring kopen wil, het is elk jaar even een hype. Er worden in de eerste weken dat er nieu we Hollandse Nieuwe is meer haringen verkocht dan de snackbar in een heel jaar kroketten bakt. Wat nu? Op 31 mei zal er vast en zeker nog niet genoeg vette haring zijn. Je kunt schrale haringen als groene verko pen of je kunt het voor de verandering eens met gekaakte makrelen proberen. De visboer moet kiezen tussen uitstel len van de opening van het haringsei zoen en inkomen mislopen, of toch de vlag maar uit op 31 mei en geld probe ren te verdienen aan haring die er niet mee door kan. Weer een vergadering. Maandag in Den Haag. En weer zijn u en ik niet uitgeno digd. Maar eindelijk dan toch, tellen we mee! De visboeren van Nederland hebben besloten om ons niet voor de gek te houden en wachten op vette ha ring voor de vlag uit gaat. De opening van het haringseizoen 2006 wordt uitge steld. Leve de Hollandse Nieuwe van 2005. Wouter Klootwijk profijt door Brenda van Dam Minder benzine verbrui ken tijdens het autorij den? Met de huidige benzine prijzen is dat voor de meeste mensen een aantrekkelijk vooruitzicht. Voorlichtings bureau Milieu Centraal laat zien dat er voor autoconsu menten voldoende mogelijk heden zijn om brandstof te besparen. Niet iedereen is zich daar namelijk even goed van bewust. Wie op het brandstofverbruik wil letten, doet dat al bij de aanschaf van de auto, het onderhoud en bij het rijden zelf. Een recent onderzoek van Mi lieu Centraal waaraan ruim 830 consumenten hebben deelgenomen, laat zien dat er alleen al op de snelweg meer te besparen valt dan we in eerste instantie zouden den ken. Bijna de helft van de pa nelleden wil best overwegen om minder hard te rijden, wanneer dat een aanzienlijke besparing op zou leveren. 52 procent denkt dat je onge veer vijf procent op brand stof zou kunnen besparen door 100 km/uur te rijden in plaats van 120 km/uur. In werkelijkheid, zo meldt Mi lieu Centraal, kan een moder ne auto zo maar liefst twintig procent brandstof besparen! Op een tank van 40 liter scheelt dat acht liter. Bij de aanschaf van een auto blijken consumenten - los van prijs en grootte - vooral te letten op het brandstofver bruik. Meer nog dan op veilig heid of soort brandstof. Wie bij de aanschaf van een nieu we auto rekening met het brandstofverbruik wil hou den, kan naar het Energiela- bel kijken. Sinds 2001 zit er op elke nieuwe auto een label dat het brandstofverbruik laat zien in vergelijking tot het verbruik van een auto in dezelfde klasse. Een auto met een A-label verbruikt zeker 20 procent minder brandstof dan een auto in dezelfde klas se met een C- of een D-label. Bij een auto met een B-label is het verschil tien tot 20 pro cent. De verschillen schuilen in stroomlijning en toegepas te motortechniek. Bij het mi nisterie van Vrom is een Brandstofverbruikboekje ver krijgbaar waarop van alle personenautomerken het Energielabel en andere rele vante verbruiksgegevens staan vermeld. Vanaf 1 juli 2006 krijgt u 500 tot 1000 euro milieusubsidie als u een nieuwe auto met een Energielabel A of B koopt. Veel dealers willen hun klanten al eerder over de streep trekken en verlenen al vóór 1 juli die korting. Voor een tweedehands auto geldt: hoe jonger de auto, hoe zuini ger. Dankzij Nederlandse en Europese regelgeving moeten auto's immers aan steeds strengere regelgeving vol doen. Door te rijden volgens de ad viezen van Het Nieuwe Rij den (www.hetnieuwerij- den.nl) valt zo'n tien procent brandstof te besparen. Daar bij start u bijvoorbeeld zon der het gaspedaal in te druk ken, rijdt u met een gelijkma tige snelheid en een laag toe rental in een zo hoog mogelij ke versnelling. Een simpele tip is om de ban denspanning twee keer per maand te controleren. Hier mee kunt u één a twee volle tanks per jaar besparen. Wie wil bezuinigen op reparaties, kan bij diverse garages her stellingen laten uitvoeren met gerecyclede onderdelen. De kwaliteit is gegarandeerd en er kan ongeveer de helft op het materiaal bespaard worden. Het is ook mogelijk om een 'groene' autoverzeke ring af te sluiten, waarbij re paraties worden uitgevoerd met gebruikte onderdelen. Dat scheelt niet alleen afval, maar ook poliskosten. Hybrideauto De zuinigste wagen is de hy brideauto, die een elektromo tor combineert met een zuini ge benzinemotor. Deze be spaart circa 25 procent brand stof ten opzichte van een ben zineauto, maar is zo'n tien procent duurder in aanschaf. Hybrideauto's worden nog maar weinig verkocht. Wie er vóór 1 juli één koopt, krijgt circa 9000 euro korting op de BPM. Na die datum krijgt u 6000 euro korting. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9