jeen garanties inderhoud JSF Zelfde werktijd indelen Liberale subsidiologen Columbus naar Florida !T! lie pinpassen in ijf jaar vervangen Mkb: re-integratie arbeidsongeschikten is vrijwel onmogelijk Heen Italië steunt locatie Woensdrecht ike in zee met Apple Thaise garnaal rukt op Taakstraf voor ex-Laurus-topman Agis dient klacht in bij NMa KPN eist rectificatie tv-spot Orange „e: 0113-315649 jzc.nl redactie@pzc.nl iS 31,4460 AA Goes rrtentie-exploitatie: j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws.\/laanderen: 0114-372770; jnaal: 020-4562500. Üag 26 mei 2006 Lidl-personeel voelt zich afgeserveerd (Ernstjan Rozendaal HAAG - Nederland heeft dusver alleen met Italië af- jtcn gemaakt over mogelijk rrhoud van motoren van het idilsvliegtuig JSF in Woens- iht. Er bestaan geen garan- dat het onderhoud van .motoren van andere Euro landen in Nederland zal den verricht, schrijft staats- etaris Van der Knaap (CDA, insie) aan de Tweede Ka- Ikabinet wil de Amerikaanse Strike Fighter (JSF) kopen opvolger van de F16. Behal ve Nederland hebben ook Groot-Brittannië, België, Dene marken, Noorwegen, Turkije en Italië belangstelling voor het Amerikaanse gevechtsvliegtuig dat op het ogenblik wordt ont wikkeld. Het ministerie van Defensie re kent erop dat in Woensdrecht het Europees onderhoudscen- trum voor de motor van de JSF wordt gevestigd. Dat kan dui zenden banen opleveren. Delegatie Zeeland en West-Brabant trek ken samen op om werk en oplei dingen binnen te halen. Op het ogenblik is een delegatie met de loti- biiL men YORK - Hardlopers kun- hun sportprestaties voor- iphun eigen mini-iPod bij- kinj iden. De gegevens worden tij- het rennen vastgelegd in ipiepklein apparaatje, dat in «schoenen van Nike kan Si tien geplaatst. lapparaatje geeft de informa- op zijn beurt weer door aan digitale muziekspeler. Het nol, ave systeem is mogelijk alte rij een samenwerkingsver ace- d tussen Nike en computerfa- sant. Apple, dat de iPod ikt. Apple en Nike kondig- „het samenwerkingsverband aan.In een niet al te ver iden kende Nike een soortge lijke samenwerking met Philips. Maar de liefde raakte vorig jaar bekoeld omdat de doelgroepen te ver uiteen bleken te lopen. Beide ondernemingen gingen daarna hun eigen weg. Apple be sloot in het ontstane gat te stap pen en zocht contact met Nike. .En met succes. Het nieuwe draadloze systeem heet eenvou digweg Nike+iPod. Het houdt bij hoeveel calorieën hardlopers verbranden, hoe lang ze onder weg zijn, hoe snel ze zijn en hoe ver ze hebben gelopen.. .Nike speelt op deze manier handig in op de populariteit van de Ap- ple-muziekspelers, die bij veel muziekminnende hardlopers niet zijn weg te denken. ANP Zeeuwse gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, Economie) en haar Brabantse collega O. Hoes in de Verenigde Staten om voor het onderhoudscentrum in Woens drecht te lobbyen. Nastreven Dat is nodig, blijkt uit de brief van Van der Knaap. Hij meldt de Kamer dat er van de kant van de Verenigde Staten 'nog geen sprake is van concrete steun' voor de regionale onder- houdscapaciteit, maar 'wel van meedenken over het accommode ren' van diverse plannen van be trokken landen. Het ministerie van Defensie re kent er inmiddels op dat niet al le Europese landen die de JSF aanschaffen hun motoren in Woensdrecht laten onderhou den. „Nederland tracht met di verse landen overeenkomsten te sluiten", schrijft Van der Knaap. „Uiteraard steekt Neder land daarbij in op motorenon- derhoud, maar het is de ver wachting dat het Verenigd Ko ninkrijk en Turkije een nationa le motoronderhoudcapaciteit zullen nastreven." Van der Knaap wil niet aange ven welke landen Nederland pre cies steunen in het streven naar een regionaal onderhoudscen trum in Woensdrecht. „In het be lang van de lopende onderhande lingen kan deze vraag niet be antwoord worden"." De ver wachting is dat het kabinet in het najaar een besluit neemt over aanschaf van de JSF. i BREMEN - Het ruimtelaboratorium Columbus ternationale ruimtestation ISS wordt overgevlo- wordt met een hijskraan in een speciale trans- gen naar Cape Canaveral in Florida en daar sportcontainer geplaatst op het terrein van aan de Nasa overhandigd. De Columbus zal pas Eads Ruimte Transport in het Duitse Bremen, in 2007 aan de ISS gekoppeld worden. De belangrijkste Europese bijdrage aan het in- foto Ingo Wagner/EPA srMaurice Wilbrink \'HAAG - Alle achttien mil- ipinpassen worden vanaf ko- jde zomer vervangen door roe exemplaren waarmee I moeilijker gefraudeerd kan De magneetstrip ver- ijnt en daarvoor in de plaats ml een chip. op lüe g al grootschalige vervangingsop- vijf jaar duren. De roe kaarten komen in de its van afgeschreven kaarten ihun geldigheidsduur verlie- iof wegens beschadiging niet ige |ar bruikbaar zijn. Dat heeft iencfi de uitgeven van PIN chipknip, bekend gemaakt, rrence ontkent dat het mo ut van invoering van de nieu- verband houdt met net uoudende problemen met •pasfraude. De huidige pin- met magneetstrip is kwets- criminelen er in slagen Mgneetstripgegevens te ko ren en de bijbehorende pinco- 'f bemachtigen. it deze operatie is enkele ja- al besloten, omdat feland de nieuwe internatio- e beveiligingsstandaard wil tieren. De vervanging wordt 'vervroegd of versneld", al- rooordvoerder Goulooze van roice. Jgens Goulooze blijkt uit on- Mek dat de Nederlanders nog steeds als het is st veilige betaalmiddel be- jn. ouwen. 63 procent noemt het 'veilig tot zeer veilig' betaal middel. Contant geld scoort daar maar 28 procent. Goulooze zegt dat er 'gevallen' bekend zijn, waarin het criminelen is ge lukt betaalautomaten in win kels zo aan te passen dat pinpas fraude mogelijk werd. De nieu we internationale beveiligings standaard is een aantal jaar gele den ontwikkeld, toen creditcard maatschappijen in het Verenigd Koninkrijk werden geconfron teerd met massale fraude. Alle Nederlandse pinpassen wor den vervangen door een nieuwe betaalkaart waarmee fraude on mogelijk wordt gemaakt. Vanaf de zomer vervangen de banken de magneetstrip van de passen door een chip. Daardoor is het niet langer mogelijk pasge- gevens na te bootsen. De invoe ring van het nieuwe systeem gaat volgens een natuurrijk ver loop en zal naar verwachting in 2013 zijn afgerond. Vernuftige wijze De afgelopen maanden zagen particulieren op onverklaarbare wijze bedragen van hun bankre kening verdwijnen. Op vernufti ge wijze kopieerden zogenoem de 'skimmers' de magneetstrip op pinpasjes en filmden de co des die bij de pas horen. Ze bouwden, na inbraak, zelfs be- taalmachines aan de kassa om en installeerden verborgen ca mera's om zodoende persoonlij ke codes te kunnen filmen. Volgens Currence vond het 'skimmen' slechts op beperkte schaal plaats. GPD op eigen benen door René Hoonhorst TERNEUZEN - De catalogus van Kleeneze (op zijn Engels uitgesproken: clean easy) valt sinds drie maanden regelma tig op de mat in een aantal wijken in Terneuzen. De 35-jarige Bianca Ridde ring bezorgt de boekwerken boordevol huis-, tuin- en keu kenartikelen en haalt ze ook hoogstpersoonlijk weer op. Mensen die niets willen be stellen, hangen de plastic tas met de catalogus - 'want die kan ik nog eens opnieuw ge bruiken' - aan de deurklink als ze geen contact willen. Maar Riddering belt liever aan om van mensen te verne men hoe een bestelling hun is bevallen. Deeltijdbaan De moeder van twee kinde ren van 12 en 9 jaar zocht naar werk naast haar deeltijd baan als tandartsassistente. Ze zocht specifiek thuiswerk, omdat ze het makkelijk en fijn vindt om zelf haar werk tijden in te delen. Via een zoektocht op internet kwam ze uit bij Kleeneze, de groot ste 'homeshopper' van Groot-Brittannië. Ze bezorgt de catalogus, inclusief bestel formulier, van het bedrijf Bianca Riddering bezorgt de Kleeneze-catalogus. Ze komt het boekwerk ook zelf weer ophalen. foto Wim Kooyman Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag Bianca Riddering, verkoopster van producten van Kleeneze. huis-aan-huis in een aantal wijken rondom haar eigen Oude Vaart. In principe wijkt het concept van Kleeneze niet veel af van dat van andere postorderbe drijven. Alleen komt Ridde ring persoonlijk langs, zodat klanten direct kruinen reage ren en eventueel ook spullen kunnen ruilen als iets niet goed is of niet bevalt. Kwaliteit Riddering geeft direct toe dat ze de producten van Kleene ze niet kende toen ze voor het eerst op pad ging. Drie maan den later is ze overtuigd van de kwaliteit van de meeste ar tikelen van haar werkgever. „De klanten zijn tevreden en ik heb inmiddels zelf ook een aantal artikelen aangeschaft. Als ik slecht spul zou leve ren, hoef ik natuurlijk niet te rug te komen." Riddering weet dat een aantal mensen voltijds met Kleeneze-produc- ten op stap is en ze denkt dat ze op die manier ook zelf in haar onderhoud zou kunnen voorzien. Maar ze verwacht niet dat ze hele dagen voor de Engelse thuiswinkel op stap gaat. „Ik vind mijn baan als assistente van een orthodon tist te leuk en ik wil ook een beetje vrijheid voor mijn ge zin houden. Een uur of vijf tien per week vind ik mooi. Maar ik weet zeker dat men sen die er echt energie in ste ken en een volledige werk week draaien een redelijk in komen kunnen verdienen." 'ij een recent debat tussen de kandi- e- '(iaat lijsttrekkers van de WD leek r- Is Verdonk even te struikelen over de 1- Nheekaftrek. Een enkele onheldere 2 mulering - en de journalisten ston- 1-' nineteen op scherp. Maar even later it deze het weer helemaal recht: de hy- <- 'theekaftrek staat als een huis!Rijst vraag: waarom moet die staan als huis? Volgens mij overheersen hier is Munisme en gebrek aan een libera- visie. hen het veelal niet eens met me- !5lUv Verdonk, maar ik had mijn hoed ie gnomen als ze bij deze gelegenheid 'volgende liberale verhaal had ver- o «t „Als liberalen staan we voor zo el mogelijk markt en zo weinig moge lijk overheidsbemoeienis. De markt: al tijd als het kan. De overheid: alleen als het echt moet. Waarom bemoeit de Staat zich met de vraag of iemand in een huurhuis dan wel in een koophuis woont? Kunnen de mensen dat niet zelf weten? Moeten ze door de overheid tot een 'juiste' keuze worden verleid? Heb ben de mensen soms incorrecte voor keuren die wij als liberale overheids- dienders moeten corrigeren door mid del van de hypotheekaftrek? Nou, ik kan u verzekeren, onze liberale aartsva der Adam Smith zou zich in zijn graf omdraaien als hij dat moest aanhoren! Laat ons ook niet vergeten: de overheid is geen Sinterklaas. Tegenover iedere euro subsidie op hypotheken staat ook weer een euro belastingheffing. Wat de overheid met de ene hand geeft, moet ze met de andere hand weer nemen. Zo pompen we jaarlijks miljarden euro's rond. En dat rondpompen is geen neu traal proces. Ten eerste werkt belasting heffing verstorend op de economie. Ten tweede blijft bij het rondpompen veel aan de strijkstok hangen. Hele legers financiële dienstverleners verdienen er een goed belegde boterham mee - en de belastingbetaler draait ervoor op! Huizenprijzen Tenslotte, partijgenoten: de hypotheek- aftrek is een socialistisch geïnspireerd project! Het stamt uit de tijd dat ze bij de PvdA nog droomden van de sprei ding van Kennis, Macht en Inkomen. Intussen zijn we bezig met de spreiding van Kennisarmen, Machtelozen en Mi nimuminkomens! De tijden zijn veran derd! Moeten uitgerekend wij liberalen nu nog dat soort oud-socialistische overheidsbemoeienis in stand te hou den? Iedere proleet een eigen huisje - is dat een zorg voor de WD? Is het niet beter als we de burger eerlijk vertellen: in plaats van 13 miljard hypotheeksub sidie krijg je straks 13 miljard directe lastenverlichting? Je mag dan zelf be slissen of je met die meevaller een gro ter huis koopt of iets anders. Kortom, afschaffen van de hypotheekaftrek in ruil voor belastingverlaging betekent minder betutteling en meer keuzevrij heid! Uiteraard, niemand zit te wachten op een crash van de huizenprijzen. We BANGKOK - Thailand wil als grootste leverancier van garnalen ter wereld met meer uitvoer naar Europa en naar nieuwe markten zijn garnalenexport in 2008 hebben verdubbeld tot 500.000 ton. Dit heeft het Thaise ministe rie van Handel woensdag laten weten. Vorig jaar verliet 283.000 ton het land, goed voor 25 pro cent van het aanbod op de wereldmarkt. Dit jaar moet de export toenemen met 15 procent tot een waarde van 2 mil jard Amerikaanse dollar (ruim 1,5 miljard euro). In 2008 zal er over de hele wereld 1,8 miljoen ton garnalen wor den verorberd. Thailand wil daar ongeveer een derde van leveren. Om dat te bereiken wil het markten als Groot-Brittannië en Rusland, waar nog nauwelijks Thai se garnalen te krijgen zijn, veroveren. Het land mag dan groot zijn op de garnalenmarkt, op de Europese markt had het vorig jaar maar een aandeel van 1 procent, terwijl de Europese Unie goed is voor 37 pro cent van het wereldgarnalenverbruik. De Verenigde Sta ten zijn tweede met 33 procent en Japan is derde met 18 procent. De export naar de EU-landen kan dit jaar hard toenemen als gevolg van een verlaging van de invoerrech ten. ANP ROTTERDAM - Een voormalig bestuurder van super marktbedrijf Laurus is woensdag door de rechtbank in Rotterdam veroordeeld tot een taakstraf van 240 uur, een voorwaardelijke celstraf van zes maanden en een boete van 40.000 euro. De rechtbank in Rotterdam acht hem schuldig aan belastingfraude en het aannemen van steek penningen. Tegen hem was twaalf maanden celstraf en een boete van 45.000 euro geëist. Hij kreeg van een zakenrelatie voor en kele jaren een sportauto te leen. Hij gebruikte de bijbeho rende tankpas ook voor andere auto's. ANP UTRECHT - Zorgverzekeraar Agis dient een klacht in bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit wegens collectief misbruik van de zorgpremies. Volgens de verzekeraar is er sprake van oneerlijke concurrentie. Een woordvoerder bevestigde woensdag een bericht daarover in Het Finan- cieele Dagblad. Agis meent dat een aantal particuliere zorgverzekeraars aan premiedumping heeft gedaan en vermogen heeft inge zet om de ziektekostenpremie laag te houden. Bij het weg vallen van de particuliere ziektekostenverzekering is een groot vermogen vrijgekomen als gevolg van lagere finan ciële verplichtingen. Voormalige ziekenfonds verzekeraar Agis kwam hierdoor in een nadelige uitgangspositie en verloor ongeveer een kwart van zijn klanten bij de over stap naar het nieuwe zorgstelsel. ANP moeten dus behoedzaam te werk gaan. Niet de hele hypotheekaftrek in een klap afschaffen, maar wel stap voor stap. Behoedzaam, maar vastbesloten! Deze tijd van conjunctuurherstel is een goed moment om te handelen: laat de bemoeizuchtige overheid terugtreden. Meer keuzevrijheid voor de burger! Wil len de echte liberalen eens opstaan? Kunt u zich voorstellen dat een kop stuk van de VVD zo'n rede zou houden? Uiteraard niet. Het is me een mooi stel letje liberalen. De liberale aartsvaders verloochenen. De kiezers naar de mond praten. En dan nog klagen over gebrek aan ge loofwaardigheid van de politiek. Alfred Kleinknecht door Sentina van der Meer DELFT - Het herplaatsen van (voormalig) deels arbeidsonge schikte werknemers is bij mid delgrote en kleinere onderne mers vrijwel onmogelijk. Dat concludeert MKB-Nederland woensdag op basis van eigen on derzoek onder de leden. Daaruit blijkt dat werkgevers vaak stuklopen op uitkeringsin stituut UWV en veel onderne mers terugschrikken van finan ciële risico's als zij een werkne mer 'met een vlekje' aan het werk helpen. In het kader van de nieuwe WAO, WIA, worden zieke en ge handicapte werknemers sinds dit jaar meer aangesproken op wat ze nog wel kunnen. Bij werkgevers ligt de plicht om hen zoveel mogelijk aan de slag te houden of weer te krijgen. Vi- ce-voorzitter T. Heerts van de FNV noemt de opstelling van MKB-Nederland schandelijk. „Werkgevers moeten juist kei hard aan de slag om afspraken die met ons en het kabinet zijn gemaakt over de WIA, na te ko men." Heerts: „In plaats daarvan roept MKB, uitgerekend de week voor dat we beginnen aan een geza menlijke campagne om de beeld vorming over arbeidsgehandi capten te verbeteren, dat het te moeilijk is." Hij gaat de opstel ling van de werkgeversorganisa tie in een overleg tussen sociale partners en minister De Geus (Sociale Zaken) aan de kaak stel len. Maar volgens MKB-Nederland is de samenwerking met het UWV moeizaam en ontbreekt een vast aanspreekpunt. Verder ontbreekt het aan goede 'op maat gesneden' informatie voor kleinere, specialistische bedrij ven. Kleinschaligheid Kenmerkend voor het midden- en kleinbedrijf is immers klein schaligheid, waardoor binnen de organisatie vaak weinig mo gelijkheden zijn om een andere, passende functie te vinden voor een (ex-)werknemer. Veel werk gevers richten zich al gauw op een reïntegratietraject 'tweede spoor', waarbij een baan buiten de onderneming wordt gezocht. Maar het blijkt net zo moeilijk om een werknemer met lichame lijke beperkingen elders te plaat sen. Samenwerking in regionaal verband met uitwisseling tussen verschillende branches in een 'arbeidspool' kan volgens de on dernemersorganisatie wel bij zonder effectief zijn, zo blijkt uit een proef in Noord-Holland. Maar het is niet eenvoudig om dat het investeringen vergt. Bo vendien vraagt het om onder ling vertrouwen en goed contact met publieke instanties. Daarom vraagt MKB-Neder land de overheid 'een aanjaag functie' te vervullen en regiona le samenwerking bij reïntegra tie te subsidiëren. ANP HAARLEM - KPN vindt dat concurrent Orange de consu ment misleidt met een tv-com- mercial over betalen per secon de. Het telecombedrijf eiste daarom woensdag bij de rechter in Haarlem dat Orange een recti ficatie plaatst in alle landelijke dagbladen. Orange brengt een tv-spotje op de buis met de tekst 'Bij Orange betaal je altijd per seconde, dus als je vijf seconden belt, betaal je ook vijf seconden'. KPN stelt dat de consument daai'mee op het verkeerde been wordt gezet, omdat verzuimd is te melden dat de beller ook een starttarief betaalt. Naar aanleiding van de klacht van KPN heeft Orange zijn eigen website deze week aangepast. KPN vindt dat ech ter veel te laat. Volgens advo caat Richard van Schaik van KPN is de schade al geleden. Bo vendien gaat Orange tot volgen de week door met het uitzenden van het omstreden tv-spotje. De advocaat van Orange, Wou ter Pors, vond dat KPN de zaak enorm opblaast. „De procesma chine van KPN heeft nu ook Orange bereikt." Voorzieningen- rechter A. van der Meer doet ui terlijk 7 juni uitspraak. ANP pagina 8 KPN koopt Enertel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7