Advies rolt snel uit de computer Borstkankeronderzoek kan misleidend werken Ook de Zoo is van belang voor de zorg Problemen met contactlenzen zijn groter dan gedacht Antibiotica zijn niet altijd beste middel li U ?ZC i Het berekenen van ziektes is complexmaar met ViroLab moet het gaan lukken Dj Kaal door ijzer tekort Bloedstolsels ontstaan niet in lucht h Cafeïne is goed voor baby's Antibioticum tegen MRSA ike Rietsuiker verlaagt cholesterol niet vrijdag 26 mei 2006 door Berber Rouwé AMSTERDAM - Om hiv-patiën- ten dag en nacht van een per soonlijke behandeling te voor zien worden supercomputers, medische databanken en simula tieprogramma's over de hele we reld aan elkaar geknoopt tot een virtueel, zelflerend en dok- ter-proofsysteem: ViroLab. Een kweekbakje, een kiemvrije rat en een gewillige patiënt, dat zijn de standaardbenodigdhe den voor het testen van een nieuw medicijn. Maar ook al lijkt de rat baat te hebben bij het nieuwe medicijn, de laatste stap, die naar de patiënt, blijft riskant. Dat bleek onlangs weer toen zes Engelse proefpersonen op de in tensive care belandden na toe diening van een experimenteel middel tegen reuma. Zou het niet slimmer zijn de werking van dat medicijn eerst te simule ren op een computer? „Zeker", zegt hoogleraar compu tational science Peter Sloot van de Universiteit van Amsterdam. „Maar het lijkt onmogelijk. Bio medische processen in het lichaam zijn erg complex. Toch denken we dat het ons gaat luk ken. Met ViroLab." Het onder Sloots leiding staande interna tionale onderzoeksproject ging vorige maand van start. Lichaamsprocessen „De rekenkracht van computers verdubbelt elke achttien maan den. Daarbij ontwikkelt de bio- wiskunde zich razendsnel. We ladj gen grip op het vertalen van lichaamsprocessen naar de com putermodellen. Bovendien kun nen we het lichaam op steeds meer manieren bekijken. We vin den grote, anatomische afwijkin gen met bijvoorbeeld PET-scans of MRI's. Maar we ontdekken ook fouten op moleculair of ge netisch niveau met bloed- en weefselonderzoek en met nieu we technieken als DNA-chips. Dankzij die sterk toenemende in formatiestroom kunnen we onze modellen steeds verder perfec tioneren." Werknemers aan het werk in een farmaceutisch bedrijf waar medicijnen voor aidspatiënten gemaakt worden. De laatste stap, het medicijn toedienen bij de patiënt, blijft riskant. foto Murat Tueremis/GPD Maar daarmee zijn ze er nog niet. Sloot: „Supercomputers, wiskundige modellen en databa ses bevinden zich in onderzoeks instituten verspreid over de hele wereld. Je hebt een middel no dig om dat alles aan elkaar te knopen. Je moet overal tegelij- kertijd bij kunnen, maar dan wel zo dat niet al je gegevens op straat komen te liggen. Dat kan sinds kort met grid technology." Een grid is een basis, een virtue le infrastructuur waax-op je ui terst complexe programma's als het ViroLab kunt bouwen. Het doel van ViroLab is om art sen op elk moment van de dag te voorzien van een behandelad- vies dat up-to-date is en perfect toegesneden op de individuele patiënt. Hiv ViroLab licht zich om te begin nen op hiv-infecties. Het is voor een ai-ts verschrikkelijk moei lijk te bepalen welke medicijnen hij een seropositieve patiënt het beste kan geven. Hij heeft de keuze uit wel twintig combina ties van pillen. Welke cocktail het best werkt, hangt onder an dere af van de virusstam waar mee de patiënt besmet is. Het vervelende is dat er vele varian ten van het hiv-virus zijn. Om de arts te helpen bij de medi cijnkeuze wordt het bloed van de patiënt regelmatig onder zocht. De arts voert deze gegevens in in een voorloper van ViroLab, Retrogram. Daarnaast wordt er gewerkt aan een programma dat de medische literatuur automa tisch doorspit en ook rekening houdt met de betrouwbaarheid van een informatiebron. Het sys teem geeft precies aan welke re gel uit welk wetenschappelijk artikel is gedistilleerd, zodat de behandelend arts kan controle- ren of hij het eens is met het be- handeladvies. Sloot: „Het is moeilijk het ver trouwen van de aids te winnen. In onze eerste trial rolde het be- handeladvies binnen een secon de uit de computer. Dat maakte de artsen achterdochtig. Hoe kun je zo snel antwoord krijgen op zo'n complexe vraag? Dat hebben we opgelost door de com- door Bert Gerritsen De dierentuin in Londen is de oudste wetenschap pelijke dierentuin in de we reld (sinds het jaar 1828). Door altijd en overal opdui kende bezuinigingsdrift dreigde sluiting in de jaren zeventig. Ongeveer tien jaar daarvóór aiTiveerde een man uit India met zijn dochter in Londen. Het meisje leed aan leukemie (bloedkanker) en kon niet in India worden behandeld. Tij dens de strijd tegen leukemie vonden vader en dochter veel gelukkige momenten in ge noemde dierentuin. De strijd werd helaas verlo- ren. De vader bleef in Lon den en maakte fortuin. Hij werd onder andere directeur van Radio Sunrise, een radio station voor de omvangrijke Indiase gemeenschap in Enge land. Toen deze man hoorde van de dreigende sluiting van de die rentuin, doneerde hij fors en redde London Zoo. Als dank en als eerbetoon werd in een deel van de diei'entuin, rond een standbeeld van zijn over leden dochter, een tuin met aaibare dieren aangelegd. Ongeveer tien jaar geleden werkte ik in het Great Or- mondstreet Hospital for Children. Op een vrijdagmid dag rolde een fax binnen. Een man uit India schreef daarin dat zijn eerste kind was overleden aan een long ontsteking, doordat het kind bij de geboorte geen afweer systeem bleek te hebben. Na de geboorte van een ge zonde zoon, was zijn vrouw net bevallen van een dochter, die dezelfde verschijnselen vertoonde als zijn eerste kind. Of ik kon helpen? Antwoord Het minste wat ik kon doen was zijn fax beantwoorden. De daaropvolgende maandag morgen werd ik gebeld. Er had zich een man uit India met een baby op de polikli niek gemeld en hij had mijn naam genoemd. Achteraf bleek, dat de man meer dan twintig westerse ziekenhui zen dezelfde fax had ge stuurd, maar dat ik de enige was geweest die had geant woord. De gezondheidszorg is duur. Specialistische zorg is parti- culier bijna niet op te bren gen. Zijn dochter bleek een behandeling nocüg te hebben, die ongeveer 300.000 euro zou gaan kosten. Om tijd te winnen werd gratis een tijde lijke behandeling op de hotel kamer geregeld. De vader ging op zoek naar het geldbe drag van 300.000 euro. Zendtijd Twee dagen later vertelde een Indiase collega dat hij op Radio Sunrise een oproep van de vader had gehoord. De vader bleek gratis vijf mi nuten zendtijd te hebben ge kregen van de directeur. De teller stopte op ongeveer 500.000 euro! Het meisje werd succesvol behandeld, heeft nu de Engelse nationali teit en woont in Nederland. Deze column gaat over ge zondheidszorg en maatschap pij. Hierin dienen solidariteit en het afbreken van georgani seerde barrières centraal te staan. Dit is het waargebeurde ver haal van een meisje dat nog niet genezen kon worden en een ander meisje dat wel ge nezen kon worden. Van een man uit India, die zijn doch ter verloor maar vervolgens in Engeland welgesteld werd. En van een andere man uit India, die genezing van zijn dochter afdwong door de doorslaggevende factor soli dariteit. En de Oscar voor de beste bij rol gaat naar essentiële ele menten uit de maatschappij: de media, in cüt geval Radio Sunrise, en de wetenschap, in dit geval London Zoo. Zou zo iets in Zeeland ook mogelijk zijn? Dr. Bert Gerritsen is kinder - artsimmunoloog bij het Oos ters cheldeziekenhuis Er zijn medici die gegronde redenen hebben om te twijfelen aan het nut van borstkankerscreening. foto Jan de Vries/GPD door Lindy Jense TILBURG - Het idee alleen al dat je borstkanker zou kunnen hebben is genoeg voor slapeloze nachten. Manon Schriek weet er alles van. Ze is verpleegkundige van het St. Elisabeth Zieken huis in Tilburg en belast met de opvang en begeleiding van vrou wen met borstproblemen. Vrou wen van vijftig of ouder bij wie in de tweejaarlijkse screening iets verdachts is gevonden, be landen bij haar in de spreekka mer. „Van de duizend vrouwen die worden gescreend wordt bij vijf tien iets verdachts gevonden. Daarvan blijken er gemiddeld vijf echt kanker te hebben." De overige 995 vrouwen hebben voor niets in de zenuwen geze ten. En bij de vijf die kanker hebben, is nog maar de vraag of hun leven gered is dankzij de screening. Als de tumor in een laat stadium wordt ontdekt we ten deze vrouwen hoogstens eer der dat ze doodgaan. En: veel ge vallen van borstkanker worden nog altijd buiten de screening om ontdekt. Kortom: Manon Schriek en chi rurg dr. J. Roukema van het St. Elisabeth Ziekenhuis hebben ge gronde redenen om te twijfelen aan het nut van borstkanker- screening. Schriek: „Als er een knobbel wordt gevonden die on schuldig blijkt te zijn, blijven vrouwen soms toch jarenlang on zeker." Commotie Vorige week is onder radiologen in Nederland grote commotie ontstaan. Een vrouw uit Ruinen overleed in 1999 aan borstkan ker, terwijl er in 1997 bij de scr eening niets verdachts gevon den was. De rechtbank Zwolle/Lelystad kende de we duwnaar onlangs een schade vergoeding toe omdat de radio logen 'niet de zorg van een re delijk handelend en bekwaam radioloog' in acht hebben ge nomen. „Het regent hier in de medische wereld artikelen over", weet chirurg Roukema. „Veel radiologen zeggen: laten we ons maar terugtrekken, als de rechter zich op deze manier met ons wei'k kan bemoeien." De screening, zegt Roukema, is voor veel mensen een gerust stelling die tot ontkenning leidt. „Dan voelen ze een jaar na het onderzoek een bobbeltje maar ze denken: ik ben vorig jaar nog onderzocht? Terwijl het dan wel degelijk kanker kan zijn." In Brabant en Noord-Limburg wordt de borstkankerscreening uitgevoerd door de stichting Be volkingsonderzoek Borstkanker Zuid (BOBZ). De radiologen die aan de stichting verbonden zijn praten niet met de pers. Sinds begin vorige week zijn de teugels wat betreft mediacon tacten strak aangetrokken bij de BOBZ en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), dat de screening lan- actie: 0' Kpzc.n jifcreda jus 31. iftentie fd-en i-VIe il:( puter een paar seconden niets te laten doen vóór hij het advies laat zien. Dat klinkt alsof je art sen betuttelt, maar het punt is; houd je bij het ontwerpen van de userinterface geen rekening met psychologische effecten én met gebruiksgemak, dan wordt een programma niet gebruikt. Een fancy presentatie van de da ta werkt bijvoorbeeld ave rechts." „Tegen de verwachting in was een proef met PDA's wel een groot succes", zegt de hoogle raar. „Dokters blijken zo'n palmcomputer een stoer en voor al multifunctioneel ding te vin den, ze gebruiken hem als tele foon en agenda. Wat je nooit moet doen, is de computer laten zeggen dat de arts een bepaald medicijn moet geven, ook al weet je zeker dat dat medicijn veel beter is dan alle andere. Be ter is: wij zouden u willen advi seren, dit is naar alle waar schijnlijkheid de volgorde van meest geschikte medicijnen et cetera. Een arts hoeft het advies niet op te volgen. Wel registre ren we wat de arts beslist en hoe het de patiënt daarna vergaat. Zulke kwaliteitscontroles schep pen vertrouwen bij de arts." Bouwen Het berekenen van het advies mag dan met één druk op de knop gefikst zijn, het bouwen van het systeem erachter kost ja ren. Sloot: „Het bizarre van het rekenen aan ziektes zijn de gro te verschillen in de schaal waar op lichaamsprocessen plaatsvin den. Je rekent aan genen en ei witten. Dan heb je het over structuren van enkele nanome ters groot en processen die bin nen een miljardste van een se conde plaatsvinden. Maar je re kent ook aan grotere structuren en tragere processen; de groei van cellen, het verzwakken van het immuunsysteem, het falen van organen. Kijk je naar het welbevinden van de patiënt in zijn geheel, dan heb je het over meters en jaren. Het kan im mers wel tien jaar duren voor een hiv-geïnfecteerde aids ont wikkelt." GPD/ FOLIA CLEVELAND - Een tekort aan ijzer in het bloed is mogelijk een factor die het proces van kaal worden door welke oorzaak dan ook - versterkt. Het innemen van extra ijzer ('staalpillen') bevordert het effect van behande lingen die erop gericht zijn de haargroei te herstellen, Dit schrijft L. Trost (Cleveland Clinic, Cleveland) in vakblad Journal of the American Academy of Dermato" logy. Trost waarschuwt hierbij dat het op eigen houtje ge- bruiken van ijzersupplementen gevaarlijk kan zijn, Di| moet altijd in overleg met een arts gebeuren. GPD LEICESTER - De lagere zuurstof concentratie aan boon van een vliegtuig lijkt toch niet bij te dragen aan het (heei zelden) ontstaan van spontane bloedstolsels in de tijdens een lange vlucht. Dit constateert W. Toff (University of Leicester) in het me disch tijdschrift Jama op grond van een onderzoek bij 13 personen bij wie, in een vluchtsimulator, de omstandighe- den werden nagebootst van een acht uur durende vlucht, Twee maanden geleden opperden Nederlands! onderzoe kers dat de verlaagde zuurstofconcentratie waarschijn lijk wel zou bijdragen aan het ontstaan van spontane stol- seis. GPD iiErnsj HAi dusvei iken g HAMILTON - Cafeïne, het oppeppende bestanddeel van Ifrhoui koffie, heeft een gunstig effect op de ademhaling van veel ithtsvi te vroeg geboren baby's. Baby's die cafeïne toegediend krijgen, zijn minder kelijk van extra toegediende zuurstof en kunnen zonder kunstmatige beademing. Hierdoor lopen hun lon gen minder schade op. Dit constateert B. Schmidt (McMaster University, Ha milton) in het medisch tijdschrift The New England Jour nal of Medicine op grond van een vergelijkend onderzoek onder 2006 te vroeg geboren baby's (geboortegewicht 500 tot 1250 gram). GPD ihl. Ei dat •moto land den v< retaris kosie) DEN HAAG - De grondbacterie Sti-eptomyces platensis blijkt een tot nu toe onbekend, en zeer krachtig, antibioti cum te maken. De stof, platensimycine genoemd, is bij proeven in staat gebleken ook beruchte bacteriestammen ffYOl als MRSA en vancomycine-resistente Entericoccus-soor- ten aan te kunnen. Dit meldt J. Wang van het f ai-maceutisch bedrijf Merck in het wetenschappelijke tijdschrift Nature. GPD hun a op hi en. E het ROTENjBURG - De vooral in sommige alternatieve krin gen populaire aanbeveling rietsuiker te gebruiken ter ver laging van het cholesterolgehalte, snijdt geen hout. Rietsuiker, dat wil zeggen het bestanddeel policosanol, heeft een effect op de hoogte van het cholesterolgehalte dat vergelijkbaar is met het effect van een neppil (place bo), schrijft H. Berthold (Herz- und Kreislaufzentrum, Eo- tenburg aan de Fulda) in het medisch tijdschrift Jama op grond van een vergelijkend onderzoek onder 143 ten. GPD door Anne van der Schoot RIJSWIJK - Ruim 4500 mensen hebben in de afgelopen twee we ken deelgenomen aan het onder zoek over contactlenzen, zo bleek uit een tussentijdse telling door de Verenigde Onafhankelij ke Contactlensspecialisten (VOCS). Op de website www.contact.lens- ondex-zoek.nl kunnen lensdra gers een vragenlijst invullen over hun ervaringen met de zachte contactlens. De VOCS riep begin deze maand gebrui kers van zachte lenzen op om deel te nemen aan het onder zoek. Volgens veel specialisten blijkt namelijk dat gebruikers van de zachte lens geleidelijk, maar soms ook al binnen enkele maan den, een 'intolerantie' opbou wen. Ook drogen de ogen uit. De VOCS heeft de eerste resulta ten al bekend gemaakt. Zo blijkt het aantal lensdragers met problemen groter dan in ste instantie werd aangenomen, Hun belangrijkste klacht ven droge ogen. De problemen komen in alle leef tijdsgroepen en onder mannen ml een en vrouwen voor. De problemen kunnen zo ernstig zijn dat lensdragers zijn overgestapt op ie ga een bril, of dat ze de lensenal uwe 1 na een aantal uren uit doen. In maart constateerden ooj sen dat zij steeds vaker (jc contactlensdragers met ernstige bacterie-infecties van het hoorn vlies in hun praktijk tegenkwa men. Ze noemden de slecht bege leide verkoop van contactlenzen en contactlensvloeistof bij de su permarkt, drogist, via internet ihoud en prijsstunters als oorzaak. Ook zou men nonchalant en on hygiënisch met de lenzen om gaan. Het onderzoek loopt nog tot september. In oktober wor den de officiële resultaten ver wacht. ANP delijk coördineert in opdracht van het ministerie van VWS. Een teken hoe gespannen de verhoudingen zijn op dit mo ment. Manager Alda Pellemans van de BOBZ doet alle moeite om uit te leggen hoe zorgvuldig de scree ning wordt uitgevoerd. De ra diologen zijn speciaal opgeleid, iedere twee jaar is er een visi tatie van het centrum voor bevolkingsonderzoek van het Radboud Ziekenhuis in Nijme gen. „Die willen vooral foto's zien van grote tumoren. Dan gaan ze terug naar foto's van de zelfde vrouwen uit eerdere ron des, om te kijken of er soms toen ook al iets te zien was." De screening wordt voortdurend verbeterd, wil ■Pellemans maar zeggen. Ook al kan het gebeuren dat er een keer iets misgaat. „We kunnen niet iedereen door verwijzen", zegt Pellemans. „Maar je wil ook niemand mis sen. Tussen die twee uitersten moeten wij laveren."GPD door Anne van der Schoot UTRECHT - Huisartsen schrij ven vaak ten onrechte antibioti ca voor bij klachten aan de luchtwegen. De behandeling van een keelontsteking met wit te stippen en hoesten met groen slijm met antibiotica is meestal niet nodig, omdat de medicijnen de duur van de ziekte nauwe lijks verkorten. Ook werken de medicijnen vaak niet, omdat het gaat om een virusinfectie. Dit concludeert huisarts Huug van Duijn, die op dit onderwerp aan de Universiteit van Utrecht promoveerde. Van Duijn onder zocht onder 400.000 patiënten en bijna tweehonderd artsen hoe zij staan tegenover de be handeling van luchtwegklach ten en hoe dat de uiteindelijke behandeling beïnvloedt. Zo blijkt dat veel huisartsen een aantal symptonen automatisch in een bepaalde categorie onder brengen en daarvoor antibiotica voorschrijven. „Oftewel, heb je pin it VI touwe 'veil een witte stip, dan krijg je peni cilline. Het causale verband is er niet altijd", aldus Van Duijn. Ook concludeert hij dat huisart sen die relatief veel antibiotica voorschrijven, dat vaak doen zonder aan de patiënt te vragen wat zij willen. Steeds meer huis artsen schrijven een tweede keus penicilline voor. Dit deel is van negen procent naar 25 procent gestegen. Deze Tesei'vemedicijnen' zijn be-' doeld voor mensen die aller gisch zijn voor gewone antibioti ca, of worden voorgeschrevenij nnule: voor het geval het eerste medi cijn niet werkt. Van Duijn vindt deze ontwikkeling zor| kend. „Deze medicijnen zijn niet alleen duurder, ze verknal len een eventuele tweede kans voor de patiënt en zo worden meer mensen resistent tegen de ze penicilline." Opvallendis huisartsen die door vertegen woordigers van farmaceutische, genon bedrijven zijn bezocht, meer neigd zijn de reservemedicijnen voor te schrijven. ANP 10-VI idag ilStril ipvolg ipiepk iappai op ziji digit live rij e litUSSi Sant kt. A het s oren a den 1 i \'HA. ipmp nde z iwe ilmoei iden. ijnter 'hun j sof wc ger bi rrence thipki [rence at var kaar spasfr; met r, als raagn ken er te ben otdez derlar ie be\ meren et ver\ jWOO! ïrenci llgens (zoek Jij et 'daa a Ver tpothe 1 a met tie ze Iheek vraag a huis [portu visie. ;ben h touw tl volg It „A tel iiioi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 6