Britse AOW naar 68 jaar Olmert: veel woorden, weinig daden Meer gebreken bij vliegtuigen OP-OP'. Australiërs arriveren in bloedig Oost-Timor GRATIS PROEFRIJDEN Sparta ION fiets Fietsend Nederland is voorbeeld voor dik Australië Chaos verwacht bij Witte Mars Si door Antwerpen Pensioenmaatregel nodig door vergrijzende bevolking Madrid zet meer lolitie in tegen lendes Costa's Doden bij explosie West-Afrika Moskou vernieuwt stroomnet Illegalen stromen Spanje binnen Test trein Korea's geschrapt Regering Nepal laat maoïsten vrij Oost-Timorese jongens slaan de komst van de Australische militairen g BARCELONA - De Spaanse re gering stuurt 367 extra mede werkers van de Guardia Civil (militaire politie) naar Catalo nië om de politie bij te staan in de strijd tegen bendes die de Costa's terroriseren. De bendes gebruiken buitenspo rig geweld en hebben het vooral op ouderen in afgelegen wonin gen gemunt. Premier Zapatero heeft laten we len dat de eerste groep van 264 leden van de Guardia Civil mor- naar Catalonië wordt ge stuurd. Ze gaan werken vanuit Tarrago na en Barcelona, aldus de krant El Pais gisteren. Inwoners van Catalonië verwij len de autoriteiten dat tot dus ver te weinig actie is onderno men tegen de bendes. Afgelopen ontstond grote op schudding toen vijf gemaskerde mannen binnendrongen in het Ongeveer 150 commando's heb- van de 55-jarige Roser ben eerst de luchthaven van Dili Nogués en de 60-jarige Joan Bor- veiliggesteld zodat de circa acht- in de buurt van Tarragona, honderd Australische burgers De overvallers mishandelden de die in het gebied verblijven, kun- foto Lirio Da Fonseca/RTR door Gijs van Wetten DILI - Een eerste groep Austra lische militairen is gisteren aan gekomen in Oost-Timor, dat al sinds vorige maand wordt ge plaagd door felle gevechten tus sen het leger en opstandige mili tairen. De Australiërs hebben in de hoofdstad Dili een chaos aange troffen, aldus premier John Ho ward. Overal in de stad woeden vuurgevechten. Mogelijk zijn al leen al gisteren twintig doden gevallen. Howard maakte gisteravond be kend dat zo snel mogelijk nog 1300 manschappen naar de voor malige Portugese kolonie zullen vertrekken. Ook Maleisië, Portu gal en Nieuw-Zeeland hebben aangekondigd troepen te sturen. De Oost-Timorese regering had eerder deze week om buiten lands ingrijpen gevraagd uit vrees dat de ongeregeldheden uitmonden in een regelrechte burgeroorlog. VN-secretaris-ge- neraal Kofi Annan is bezorgd over de situatie in Oost-Timor en heeft gisteren telefonisch overlegd met leiders uit de re gio, aldus zijn woordvoerster. Ook heeft hij besloten het hoofd van de mensenrechtenmissie in Nepal, Ian Martin, naar het ge bied te sturen als zijn persoonlij ke gezant. Martin was eind ja ren negentig al Annans speciale gezant in Oost-Timor. De op standige militairen zijn ontevre den over het uitblijven van de betaling van hun salaris en een gebrek aan promotiekansen. De meesten komen uit het westen van Oost-Timor, en zeggen dat zij worden achtergesteld ten op zichte van hun collega's uit het oostelijke deel van het land. De spanning loopt steeds verder op omdat ook burgers zich aanslui ten bij de rebellerende militai ren. Volgens ooggetuigen werd giste ren gevochten in de omgeving van de haven van Dili en bij het presidentieel paleis. Volgens Oost-Timorese media zijn bij het hoofdkwartier van de politie mogelijk twintig mensen omge komen. Naast opstandige mili tairen maken ook jeugdbendes de stad onveilig. Zijn bekogelen auto's met stenen en bedreigen passanten met kapmessen en zelfgemaakte wapens. Het precieze aantal slachtoffers is volstrekt onduidelijk. Zeker is wel dat door de gevechten veel mensen gewond zijn ge raakt. Volgens Australische me dia kunnen de ziekenhuizen in Dili de stroom van gewonden nauwelijks aan. Duizenden in woners zijn op de vlucht. ANP twee en sneden een stuk van een oor van Borras af, met het doel los te krijgen. Het stel had echter geen contanten in huis. De autoriteiten hebben dit jaar b Catalonië tot dusver 25 gewa pende overvallen op buitenhui zen geregistreerd. ANP nen worden geëvacueerd. De Au stralische legerleiding heeft daarna overleg gehad met de Oost-Timorese regering over de verdere taken en bevoegdheden die de Australische militairen krijgen, aldus de nieuwszender ABC. door Marcel Proos HOOFDDORP - Op de Europe se vliegvelden zijn afgelopen jaar meer vliegtuigen met gebre ken aangetroffen. De Europese luchtvaartinspecties vonden tij dens controles onder meer niet Advertentie Je leest het goed. 0% rente. En dat 3 jaar lang. Op de extreem compleet uitgeruste Corsa Silverline. Dat betekent dus een gratis financiering waarmee je voor een uiterst laag maandbedrag super-de-luxe nieuwer dan nieuw rijdt". Deze totaal onlogische actie duurt tot 1 juli of... OP=OP. ABS Airconditioning Centrale deurvergrendeling met afstandsbediening Lederen stuurwiel Geïntegreerde radio/CD-speler met stuurwielbediening en 6 speakers 15-inch lichtmetalen velgen Elektrische ramen vóór In hoogte verstelbare stuur en bestuurderstoel Speciaal interieur met zilveren accenten Follow me home koplampen werkende noodverlichting, ver sleten banden, lekkages en ver keerde documenten. De toena me betreft vooral betrekkelijk kleine gebreken, het aantal se rieuze tekortkomingen is rela tief afgenomen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Joint Aviation Authori ties (JAA). Dit is het samenwer kingsverband van Europese luchtvaartinspecties waartoe ook de Nederlandse Inspectie Verkeer en Waterstaat behoort. De inspecteurs troffen in 32 lan den in totaal 8492 gebreken aan tijdens 5457 controles. Daarmee wordt de stijgende lijn van de afgelopen jaren doorge zet. In 2004 vonden 4568 inspec ties plaats en werden 6799 ge breken gevonden. Afgelopen jaar werden volgens de JAA per controle meer euvelen geconsta teerd. Het aantal ernstige tekort komingen steeg van 1075 naar 1182. Dat heeft te maken met de extra controles, per inspectie werden gemiddeld minder ern stige gebreken gevonden. Daar mee is dit aantal voor het eerst sinds 2000 gedaald. Reputatie De deelnemende inspecties heb ben zich vooral geconcentreerd op luchtvaartmaatschappijen die al een dubieuze reputatie hadden, zo verklaart de JAA de toename van het aantal minder ernstige gebreken. Bovendien hebben de inspecteurs een bete re training genoten, waardoor ze beter toezicht kunnen hou den op de veiligheid van de vliegtuigen. De IVW denkt dat het aantal ernstige gebreken relatief is af genomen doordat maatschappij en beter op de veiligheid zijn gaan letten na de perikelen rond om het vliegverbod van de Turk se vervoerder Onur Air. Ook heeft de Europese zwarte lijst van maatschappijen die het niet zo nauw nemen met veiligheid daaraan bijgedragen. De inspecteurs hebben bijvoor beeld slecht werkende noodver lichting of te weinig zaklan taarns aangetroffen. Goede ver lichting is essentieel om passa giers in geval van brand of rook ontwikkeling veilig het vlieg tuig uit te krijgen. Ook de toe gang tot de nooduitgangen was nog al eens geblokkeerd. In som mige gevallen waren de banden onacceptabel ver afgesleten of was er sprake van lekken in het hydraulisch systeem. Ook kwam het voor dat vracht in het ruim niet goed was vastgezet. Zo kun nen zware objecten bij een lan ding schade veroorzaken. Ondanks de afname van het aan tal ernstige tekortkomingen, waarbij de veiligheid van passa giers en bemanning direct in ge vaar kan komen, hebben de in specteurs soms moeten ingrij pen. Dertien keer werd een vlieg tuig aan de grond gehouden en tien keer mocht een maatschap pij niet langer het luchtruim be treden. Hoewel de JAA niet be kendmaakt om welke lucht vaartmaatschappijen het gaat, blijkt uit het verslag wel dat Onur Air is gecontroleerd. De in specteurs hebben verder toestel len van onder meer Air Bangla desh en Silverback Cargo Freighters onder de loep geno men. ANP (Advertentie) Zaterdag 27 mei a.s. op de elektrische (van 10.00 tot 16.00 uur) OD/~)CJi Zusterstraat 24 Middelburg l/anJenVi^ Lonze redactie buitenland ;fl)NEY - Australiërs moeten fn voorbeeld nemen aan Neder- uiders en meer gaan fietsen. )3l js de uitkomst van een parle- jentair onderzoek in de Austra- sche deelstaat New South Wa- Australië heeft met de Verenig de Staten het hoogste aantal in woners dat kampt met overge wicht. Dokter Tim Gill van het cen trum voor Gezondheid en Voe dingsleer aan de Universiteit van Sydney zei woensdag tij dens een toelichting op de onder zoeksresultaten dat Nederlan ders de afgelopen jaren welis waar zwaarder werden, maar dat het aantal dikke inwoners vergeleken met Australië lager is. In de hele wereld stijgt het aan tal zwaarlijvige mensen, maar in Nederland gaat dat minder hard dan elders in Europa, zei Gill. Hij schrijft dit toe aan de liefde voor fietsen en wandelen. De eetgewoontes van de Neder landers laten echter te wensen over: ze eten veel vlees en voed sel met een hoog vetgehalte. „Maar de goede fiets- en wandel paden doen het effect daarvan teniet", verklaarde Gill woens dag. Hij pleit voor een betere fietsinfrastructuur en meer speelvelden voor kinderen in Au stralië. ANP Wad L: kui lXTWERPEN - Hoeveel men- :ems en er vandaag meedoen aan de wag fitte Mars tegen racisme door dj [ntwerpen, is onduidelijk. Net js vorige maand in Brussel iirft de politie geen schatting e geven, maar omdat België ok vandaag grotendeels vrij leeft, wordt gerekend op 'een >ster- loge opkomst'. En omdat in Ant- reau irerpen uitgebreid aan het we- ame ennet wordt gewerkt, ligt een pre- rerkeerschaos voor de hand. naai )e mars was georganiseerd [oor familie van Mohamed louazza, een Marokkaanse jon- ;en die een maand gelden tij- lens een ruzie in de Schelde prong, of werd geduwd, en ver- jronk. Zijn familie houdt het op een ra- [istische daad. Na de dubbele wi moord twee weken geleden door en 18-jarige jongen hebben de amilies van deze slachtoffers ilus een flink aantal organisa- ies en de overheid zich daarbij ingesloten. )e timing van de mars is niet ge- ukkig. Juist dit lange weekein de zijn alle grote doorgaande we ten in het centrum van Antwer- ien afgesloten. tramlijnen worden verlegd en daarom ligt ook het openbaar rervoer deels plat. De stad zou di; nog enigszins bereikbaar zijn £ee- door de twee noord-zuid-verbin dingen, maar die langs de Schel le wordt nu voor de mars afge sloten. Volgens de politie is een i'erkeerschaos niet te voorko men. iet als de mars in Brussel, moet aldj dit een 'serene en waardige' ocht worden. Aan de deelne- ners is gevraagd witte kleding e dragen, huizen en winkels Itunnen witte vlaggen uithan gen. Nadrukkelijk is ook ge waagd om geen politieke span doeken of andere leuzen te voe- van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse regering wil de aow-leeftijd optrekken van 65 jaar nu naar 68 jaar in 2044. Dat heeft staatssecretaris John Hutton (Pensioenzaken) in het parlement bekend gemaakt. Er komt een koppeling tussen de hoogte van het pensioen en de jaarlijkse gemiddelde loonstijging, zo maakte hij be kend. Volgens Hutton is het pensioen stelsel alleen met de aange kondigde maatregelen voor de toekomst veilig te stellen. „Ik geloof dat wij de basis hebben gelegd voor een blijvende op lossing voor de pensioenuit daging die wij in dit land kennen." De Britse bevolking vergrijst. De toenemende pen sioenlast moet worden opge bracht door steeds minder wer kenden. De pensioengerechtigde leeftijd zal in 2024 66 jaar moeten zijn, tien jaar later 67 jaar en nog eens tien jaar later 68. De pen sioenen worden vanaf 2012 jaar lijks aangepast met de loonstij ging. Mensen die minstens 30 jaar hebben gewerkt krijgen een volledig pensioen. Alle wijzigin gen zullen geen invloed hebben op Britten die nu al 47 jaar of ouder zijn. Een adviescommis sie oordeelde eerder al dat miljoenen Britten in de toe komst een mager pensioen zou den hebben als het huidige sys teem onveranderd zou blijven bestaan en de Britten zelf niet zouden gaan sparen voor hun oude dag. De plannen kregen een positieve reactie van werkgevers en vak bonden. Ook de Conservatieve partij en de liberale-democra- ten reageerden instemmend. Overigens zullen werknemers het verzoek krijgen jaarlijks vier procent van hun loon in een soort spaarplan te steken, ter aanvulling van hun pensioen. De werkgevers moeten daar drie procent aan bijdragen, de over heid legt een procent bij. GPD vrijdag 26 mei 2006 5 COTONOU - Bij een explosie van een tankwagen in het West-Afrikaanse Benin zijn gisteren zeker 38 doden en 80 gewonden gevallen. Het drama gebeurde volgens de natio nale radio van Benin niet ver van de grens met Burkina Faso. De tankwagen raakte van de weg en raakte daarbij be schadigd. Veel mensen kwamen op de lekkende tankwa gen af om de brandstof af te tappen. Toen onplofte de tank. ANP/RTR MOSKOU - Moskou heeft een ambitieus plan ontvouwd om zijn verouderde elektriciteitsnet aan te pakken. De stad steekt samen met het energieconcern SEU in de pe riode tot 2010 omgerekend 11,5 miljard euro in de moder nisering van het net. Een jaar geleden legde een enorme stroomstoring Moskou en zijn omgeving stil. Twee miljoen mensen ondervonden de gevolgen daarvan. In de metro van de Russische hoofd stad kwamen toen 20.000 mensen vast te zitten. In janua ri en februari zat de elektriciteitsvoorziening door de uit zonderlijke kou aan haar grenzen. ANP MADRID - De afgelopen vier maanden zijn ruim 60.000 illegale Roemenen en Bulgaren binnengekomen in Span je. Zij kwamen het land in via de grens tussen Frankrijk en Spanje met behulp van mensensmokkelaars. Dat meld de de conservatieve Spaanse krant La Razón woensdag. Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken wilde geen commentaar geven op het bericht. De krant baseerde zich op een rapport van de vreemdelin genpolitie, waarin geklaagd wordt over de laksheid van de Franse politie. ANP/DPA SEOUL - De test van het baanvak tussen Zuid- en Noord-Korea die voor gisteren op de agenda stond, is ge schrapt. Pyongyang heeft om onbekende redenen geen zekerheids garanties afgegeven, zei een functionaris van het Zuid-Koreaanse ministerie van Hereniging woensdag. De twee landen zijn sinds de oorlog van 1950-1953 strikt van elkaar gescheiden. Door politieke spanningen is het herstel van de spoorverbinding in het verleden ook al her haaldelijk uitgesteld. ANP/RTR/AFP KATMANDU - De interim-regering van Nepal heeft bijna vijfhonderd leden van de rebellerende maoïstenbe weging vrijgelaten. Dat heeft minister van Binnenlandse Zaken Krishna Prasad Sitaula gisteren gezegd. Prasad Sitaula liet tevens weten dat hij een team van drie mensen heeft samengesteld, dat met de maoïsten moet overleggen over verkiezingen voor een orgaan dat een nieuwe grondwet moet opstellen. De Nepalese interim-regering is sinds begin mei aan het werk. Koning Gyanendra had kort daarvoor na hevige protesten tegen zijn bewind de absolute macht moeten op geven. ANP/AFP Het elan dat Bill Clinton uit straalde bij zijn niet aflaten de pogingen Israël en de Pales- tijnen nader tot elkaar te bren gen maakte hem in Israël en de Palestijnse gebieden tot de popu lairste Amerikaanse president ooit. Het is een eer die niet is weggelegd voor zijn opvolger. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Als het gaat om het Israëlisch-Palestijnse conflict ontbreekt het president George Bush eenvoudig aan creativiteit. De in 2003 door alle partijen aanvaarde Routekaart naar Vre de van het Kwartet (Amerika, Europa, Rusland en de VN), het enige initiatief sinds Clintons vertrek, is in feite een Europees ontwerp. De Palestijnen hebben halfhartige pogingen gedaan om een begin met uitvoering te ma ken, maar gaven al snel de moed op. Israël deed zelfs helemaal niets. Aan verbale steun heeft het de Routekaart nooit ontbro ken. Deze week nog verwees de Israëlische premier Ehud Ol mert bij zijn bezoek aan Was hington naar het plan, zowel op een persconferentie in het Witte Huis als in een rede voor het Congres. „Ik ben van plan er al les aan te doen om vrede met de Palestijnen te bereiken volgens de Routekaart", verklaarde hij schaamteloos. Olmerts bezoek aan Washington was zijn eerste als premier. Hij werd ontvangen met de egards die alleen Amerika's allerbeste vrienden ten deel vallen. Het be langrijkste deel van het bezoek speelde zich af in de residentie. Daar bogen de twee leiders zich ongestoord over de belangrijk ste kwestie van dit moment: Iraans atoomprogramma dat mo gelijk voorziet in het verkrijgen van een kernwapen. Israël en Amerika zijn bereid de diploma tie nog een kans te geven, al is het duidelijk dat ze er niet meer in geloven. In wefcen zijn er nog maar twee opties. De eerste is Iran te pre senteren met een zo ontzagwek kende afschrikking dat het een mogelijke nucleaire aanval ach terwege laat. Maar een duidelij ke meerderheid in Israël en Ame rika, meent dat alleen militair ingrijpen kan helpen. Over Iran zijn Israël en Amerika het eens. Maar over de aanpak van het Israëlisch-Palestijnse conflict blijven er verschillen van mening bestaan, hoezeer Bush ook zijn best doet Olmert tegemoet te komen. De Ameri kaanse regering weigert een een zijdige Israëlische regeling bij voorbaat te aanvaarden. Ze vindt ook dat Olmert de Pales tijnse president Machmoud Ab bas moet gebruiken als gespreks partner, in plaats van hem door lopend de grond in te boren. Olmert bleek in Washington be reid in ieder geval zijn taal aan te passen. Voor het eerst duidde hij de Palestijnse leider aan als analyse 'president' en als 'Machmoud Abbas', in plaats hem als voor zitter en Abu Mazen (een strij- dersnaam die Abbas sinds hij president is niet meer wil horen) aan te duiden. Om zijn Ameri kaanse gastheren een plezier te doen vermeed Olmert het ge bruik van termen als unila teraal, permanente grenzen en convergentieplan. Zijn plan voor een reorganisatie van de ne derzettingen op de bezette wes telijke Jordaanoever beschreef hij in Washington losjes als 'ideeën'. Het is nu duidelijker dan ooit dat Olmert veel minder van plan is dan hij Israël in zijn verkiezingscampagne heeft be loofd. Van de nederzettingen aan de Palestijnse kant van de scheidingsbarrière zullen 'de meeste' worden ontmanteld, zei hij. Er blijven dus kolonisten wonen aan beide kanten van het hek. De onzin van Olmerts 'idee ën' bleek gisteren nog eens toen een kolonisatie-expert van zijn Kadima-partij liet weten dat de Israëlische enclaves in de Pales tijnse stad Hebron en de neder zetting Kiryat Arba niet alleen gewoon blijven bestaan, maar zelfs worden uitgebreid. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5