Lada PZC NIVA From Russia with love Ontslakkingskuur bekomt gestoorde Mercedes e Elke week thêOrie-eXcimen zonder nachtmerries Vraag antwoord KLASSIEK De vele storingen die de Mercedes E-ldasse plaagden lijken ver holpen in de gefacelif- te versie. En veiliger is hij ook. öoor Rien van der Steen Eigenlijk gaat het slechts om een facelift, maar dan wel een belangrijke. Mercedes-Benz trompettert dat de nieuwe E-klasse veiliger, dynamischer w sterker geworden is. De auto krijgt de preventieve veilig heidssystemen uit de grote S on der zijn plaatwerk. Hij beschikt over een intelligente lichtfa- oriek die zich automatisch voegt naar verschillende rijom- thndigheden. Mooie verbeterin gen. Ruzie Maar met geen woord reppen 2e in Stuttgart over het afge schafte brake-by-wire systeem. Het zit in de huidige E-klasse en sprak sterk tot de verbeel ding totdat duidelijk werd dat het systeem mede verantwoor delijk was voor een ontzaglijke hoop storingen. De computers aan boord van de E kregen om standig ruzie, reden waarom de auto niet wilde starten op een druilerige ochtend of anders zins kuren vertoonde. Een tijd je geleden zette Mercedes daar- KENNISMAKING om drastisch de bijl in het woud van elektronische func ties, hetgeen tot aanzienlijk minder storingen leidde. Nu heeft de E dus ook weer een ge woon rempedaal dat de hydrau- liek bedient, in plaats van een dat in wezen een elektrische schakelaar is. Niet alles wat modern heet, is vooruitgang. Vier jaar is de huidige E in pro ductie en in die tijd zijn er een miljoen van verkocht. De opvol ger die in juni komt is ietsje harder geveerd en directer van besturing, iets sportiever dus. De veiligheidsuitrusting is in drukwekkend. Tegen bijbeta ling rust Mercedes de auto uit met intelligente verlichting. De De vernieuwde E-klasse van Mer cedes-Benz (uiterst rechts) met zijn voorgangers uit (vlnr) 1953, 1961,1968,1976,1984 en 1995. bixenonlampen kunnen veel grotere stukken weg (en berm) aan en kennen een aparte in stelling voor de snelweg, die dan over een lengte van 120 me ter in de zon gezet wordt. Standaard is het knipperende remlicht als de auto hard ver traagt. De fabrikant heeft uitge- knobbeld dat het waarschuwen de effect is dat achteropkomers tot ruim vijf meter eerder stil staan. Dat spaart kop-staartbot- singen uit. In de nieuwe E wor den tegelijk volautomatisch de veiligheidsgordels, actieve hoofdsteunen en de airbags al op scherp gezet. Allemaal maat regelen die de E volgens zijn Duitse makers tot de veiligste li mousine in zijn klasse maken. Eindsprint Onder de motoren valt de nieu we zescilinder diesel in de E320 op door zijn stilte en souplesse. De 200 Kompressor is wat krachtiger geworden, terwijl de 5.5 V8 met zijn 388 pk er 82 meer heeft dan de vorige editie. Soms denk je: waar houdt het op, al dat motorgeweld. Soms lijkt het of de constructeurs aan een fossiele eindsprint be zig zijn, tot het moment dat ie dereen aan de brandstofcel of minstens aan de hybride moet. De Mercedes E-klasse gaat 50.700 euro kosten als 200 CDI of Kompres sor, en 66.050 euro als 320 CDI, om een paar voorbeelden te noemen. vrijdag 26 mei 2006 De bijzondere DKW Monza. De DKW Monza beleeft dit jaar zijn vijftigjarig jubi leum. De eerste sportwagen in de naoorlogse histo rie van de Auto Union werd in 1956 in een kleine serie van slechts 230 exemplaren verkocht. De auto is ge noemd naar het beroemde Italiaanse racecircuit nabij Milaan, waar het model afstandsrecords vestigde. On danks het beperkte motorvermogen van 44 pk bereikte de auto met driecilinder tweetaktmotor een topsnelheid van 140 km/u. In 1956 kostte de auto 10.500 Duitse Mark. GM en Renault trekken samen op General Motors Europa en Renault gaan door met het gezamenlijk ontwikkelen van bestelwagens. Het gaat om de compacte bestelwagen Vivaro-Trafic en de grote bestelwagen Movano-Master. De samenwerking da teert van 1999 en sindsdien hebben de twee fabrikanten samen 1,2 miljoen bestelwagens geproduceerd. In sep tember komen ze met de opvolgers van beide modellen op de markt. De Vivaro-Trafic wordt geproduceerd in de GM-fabriek in het Britse Luton en in de Nissan-fabriek van Renault in Barcelona Ukl (loor Hans van Alebeek ;,Po Een begrafenisstoet van rechts, een moeder met kinderwagen het voetpad die rechtdoor $jl, van links een ambulance met sirene en zwaailichten en lot overmaat van ramp een te gemoetkomende tram die links af wil terwijl jij in je ouwe genaultje komt aanrijden. Wie heeft er voorrang? Vsia Autorijden draait steeds meer om inzicht en liet herkennen van gevaren. Van nu af helpt Auto u uw theoretisch inzicht op peil te hou den met een nieuwe, wekelijkse rubriek: Ver- tier-d! Het antwoord krijgt u erbij, al is het dan op z'n kop. Honderdduizenden Nederlan ders hebben nachtmerries ge had (of nog) van dit soort puz zels - nou vooruit, iets eenvoudi ger misschien - bij het theore tisch examen. Want dat theo- rie-certificaatje moet je halen voordat je de praktijk in mag. En da's een hele klus, minimaal 44 van de 50 vragen goed beant woorden. Wie honderd jaar geleden een auto of motor wilde besturen, vroeg gewoon een rijbewijs aan en klaar was Kees. Sinds 1927 is een praktisch exa men verplicht. Daarbij is theo retische kennis onmisbaar, wantje moet natuurlijk wel we ten wat die grote lolly's langs de weg betekenen en wie er voorrang heeft in allerlei situa ties. Het Centraal Bureau Rijvaardig heid (CBR) is dé grote examina tor in Nederland. Elk jaar is het goed voor ruim 670.000 theo rie-examens (cijfer 2004) waar van de grootste mep beli chaamd wordt door mensen die hun autorijbewijs willen halen. In 2004 nam het CBR bijna 422.000 theorie-examens af. Daarvoor slaagde ongeveer de helft: 47,2 procent. In 2005 was dat 49,8 procent. Kandidaten hebben gemiddeld twee keer nodig om hun theorie-examen te halen. Gokken Lange tijd kon je met leren en een beetje goed gokken die toets wel halen. Maar sinds 2002 is het theoriegedeelte een stuk moeilijker geworden door de invoering van meer open en meerkeuzevragen. Volgens het CBR wordt die trend de komen de jaren doorgezet. Minder ken nisvragen, meer kijken of je weet wat je te doen staat als het ineens sneeuwt of plots een bal de weg opstuitert. Erik Kantelberg van Veka Best uit Eindhoven, leverancier van verlceersleermiddelen en inter actieve cursussen, vindt dat een prima ontwikkeling. Veka Best maakt al ruim dertig jaar lesma teriaal voor mensen die hun rij bewijs willen halen, van truck chauffeur tot scooteraar. „Van de ruim 5.000 rijscholen in Ne derland werkt zo'n zestig pro cent met ons materiaal", aldus Kantelberg. Leerboeken met (lastige) vragen maar in toene mende mate natuurlijk ook cd-roms, dvd's en interactieve theorielessen via internet. De grote kunst is volgens Erik Kantelberg om de vragen actu eel te houden. De minste aan passing van de Verkeerswet heeft meteen gevolgen. Denk maar aan de invoering van de regel 'bromfiets op de rijbaan' en recentelijk de wetgeving over kinderzitjes in de auto. Onlangs zakten 8600 van de 10.000 kijkers die meededen aan het Nationale Verkeersexamen op tv. Schokkend? Volgens Kan telberg valt de schade wel mee. „Natuurlijk zakken mensen als ze vanaf de bank een beetje mee gaan zitten doen met zo'n tv-programma. Maar als je bij een rijschool een paar weken intensief met de theorie bezig bent slaag je echt wel." Bovendien: om gewoon aan het dagelijks verkeer te kunnen meedoen hoef je niet elk regel tje tot achter de komma te ken nen. Zoals elke ervaren chauf feur weet. Toch kan het geen kwaad om af en toe die kennis even op te fris sen of te toetsen. Voortaan kan dat in Auto, omdat we elke week één vraag uit de databank van Veka Best gaan publiceren. Mét daaronder het juiste ant woord en een korte uitleg. Informatie: www.theorie-leren.nl en www.cbr.nl Rechts: de eerste aflevering van Verkeer-d! Voortaan vindt u er wekelijks een in Auto. IjejöueA ap jajqae yfuaBow uaipui 'BinpaoA laq jseeu siqaaj 'uuaq ap ui si ya/d aisdijiaA a/j d :si pjoomue aisinf iaH Retraining jongeren Jonge rijders schijnen een ruim vier keer zo groot oh- gevalsrisico te lopen als ervaren bestuurders. Volgens Paul Maaskant van Prodrive accepteren jongeren gemak kelijker hoge risico's en door gebrek aan ervaring zijn ze minder goed in staat zijn om hun eigen grenzen en gevaarlijke situaties te herkennen. Prodrive heeft daar om voor jonge automobilisten een rijvaardigheidstrai- ning ontwikkeld. De training in Lelystad omvat het ma ken van een noodstop met en zonder abs, remmen en uitwijken mét en zonder passagiers en de beruchte bermoefening. Prodrive vaardigheidstraining voor jongeren, Lelystad; theorie (60 mi- nuten)en praktijk (vijf uur); Prijs 125 euro. Informatie: 0320-284688 DKW Monza wordt 50 Een collega is onlangs aangehouden bij een zogenoemde 'frap- ping force'. Wat houdt dat in? QlLada Niva 1978-heden Prijs v.a. 12.345 euro Occasion v.a. 1.750 euro Motor: 1689 cc, 80 pk, koppel 133 Nm bij 5000 tpm. Transmissie: hoge/lage gearing, vierwielaandrijving, vijf versnellingen. Lxbxh: 374 x 168 x 164 cm Gewicht: 1210 kg Verbruik: 1 9,5 l/km Voor Karakter Terreineigenschappen Sleutelvriendelijk Tegen Comfort Veiligheid Verbruik Algemeen Anti-roestbehandeling aanbevolen Importeur verwijst voor nieuwe Niva's uit voorraad naar dealer Minnaar in Heeswijk-Dinther; tel. 0341 451 229; www.autobedrijf'minnaar, nl Club: www.ladaclub.nl In 1978 zag Wya Wymenga op het Texelse stand een Lada Niva. Het hoekige Sovjet-ont- Qln een noodsituatie parkeert u uw voer tuig op de vluchtstrook. Waar verblijft u als bestuurder? O Op de bestuurdersplaats. (3 Op de passagiersplaats voorin. O In de berm, rechts naast het voertuig. terp liet haar niet meer los. Na dertig jaar be is» at ze eindelijk zo'n klassieke Volks-Hummer. Gloednieuw. 5 Door Gert te Lintelo Ze heeft een zwak voor puur functionele auto's. „Jarenlang heb ik dagelijks in een Volvo Amazon gereden. De laatste ja- !tn heb ik een Volkswagen Cad dy gehad. Ook heel praktisch zonder opsmuk", vertelt ajWya Wymenga, Maar telkens wanneer ze een lada Niva zag, fgde die ze in 1978 ont moette op het Texelse strand, haar hart sneller te klop- wjj pen. „Het is nooit meer overge- inderdaad. De Lada Niva liet me niet los. Ik heb er vaak over gedacht er eentje te ko pen, maar ik vind dat je werk moet hebben voor zo'n auto. Een vierwielaandrijver die al leen maar op het asfalt komt. dat is je reinste flauwekul! We wonen nu alweer een tijdje in een huis met een stuk bos erom heen en dat vraagt onderhoud. Met een Niva kom je overal dankzij de vierwielaandrijving en de grote grondspeling." Aansteker Wya haalde haar Lada in janua ri af bij de dealer. Waarmee de fysiotherapeute in feite een gloednieuwe klassieker in bezit kreeg - de Niva (Russisch voor veld) debuteerde in 1976 en zal nog drie jaar in productie blij ven. Sinds de introductie heeft het stoere Sovjet-ontwerp klei ne veranderingen ondergaan - stuurbekrachtiging! - maar nog steeds is het een auto met sim pele techniek en als enige luxe een asbak en een aansteker. Wya is er vol van: „We zijn ja ren geleden in de Oekraïne op vakantie geweest. Onderweg za gen we vaak oprijbruggen waar op je je auto kon repareren. Prachtig, een auto waaraan je zelf nog van alles kunt doen, zo dat je onafhankelijk bent van anderen. Niet dat ik zelf zo tech nisch ben, hoor, maar het kan wel." Een andere nooit verdwenen La- da-eigenschap is de slordige kwaliteitscontrole in de fa briek. In de jaren zeventig en tachtig werden in Nederland jaarlijks duizenden Lada's ver kocht. De hooguit matige bouw- kwaliteit werd gecompenseerd door enthousiaste dealers. Na een zeer grondige afleverings beurt werd de Rus alsnog een betrouwbare metgezel. Ook Wya is heel tevreden over haar dealer. Het enige mankement tot dusver was een buitenspie gel die bij hogere snelheden naar binnen klapte. Echte nadelen weet onze Ni- va-enthousiaste niet te beden ken. „Ach, als het op comfort aankomt, was ik met die Caddy natuurlijk ook al niet zo ver wend. Op de snelweg kruis ik met 110 km per uur. Dan haal ik gemakkelijk 1 op 10 en ge niet ik van elke kilometer." Raampje open Ze rijdt ook wel eens in de Saab van haar man, maar al die elek tronische snul] es heeft ze niet nodig. Airco evenmin. Als het te warm wordt, draai ik gewoon het raampje open. Nergens anders krijg ik voor 15.000 euro een nieuwe auto Voor Wya Wymenga is de Lada Niva de ideale houthakkersbrik. Ook onder jongeren wint de 'Volkshummer' aan populariteit. Foto's Ruben Schipper die zo praktisch is en zo veel rij plezier biedt. Ik zou dolgraag nog eens een reis naar Rusland willen maken met mijn Niva. Gewoon in alle rust naar je be stemming reizen in een auto met eerlijke ouderwetse tech niek die altijd en overal te repa reren is." „Zo moet autorijden toch ooit bedoeld zijn?", peinst ze. Frans Zuiderhoek van het Korps lande lijke politiediensten (KLPD): „Bij een ffap- ping force worden op een klein wegvak veel politievoertuigen en politiemensen ingezet die intensief surveille ren. Daarbij wordt op allerlei overtredingen Een trapping force' brengt veel gelet, van het niet dra- blauw op straat, gen van de gordel tot te gladde banden. Bij het constateren van een strafbaar feit wordt de automobilist, motorrijder of vrachtwa genchauffeur van de weg gehaald en geëscorteerd naar een bijgelegen parkeerplaats of tankstation voor de af handeling. Het fenomeen is overgewaaid uit Amerika en werd hier in de jaren '70 en '80 veelvuldig toegepast. De Verkeerspolitie in Breda heeft het na lange tijd weer op gepakt en heeft inmiddels twee keer succesvol een ffap- ping force gehouden. Andere verkeersunits in het land beraden zich of ze dit voorbeeld volgen". Mail uw vraag naarvraagenantwoord@wegenermultimedia.nl Meer antwoorden staan op de website van de krant, rubriek Auto. iSAOJ 93401

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53