PZC van Persie betaalt de coach terug De echte kerels moeten nu opstaan Van Basten denkt als een aanvaller TOWS ALTIJD RBC moest verliezen vanwege sponsorgeld 20 lrsenal-aanvaller knokt zich bij Oranje ten koste van Kuijt naar een hesje Duitslana Zwamborn langer bij Willem II Oranje oefent in volle stadions Capello krijgt leiding bij Juventus Boersma gaat scouten voor Oranje Olympisch elftal verliest de finale Boete bij Oranje is mop vertellen www.hetoranjeplein.nl factie: 0113-315640 «NV.pzc.nl Tl5il:redactie@ pzc.n! «tbus 31» 4460 AA Goes Lftentie-exploitatie: 'rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^vs-Vlaanderen: 0114-372770; Jonaal: 020-4562500. rijdag 26 mei 2006 Windsurfen is sport van constanten •,V Dick Sinten ie jUSANNE - Bondscoach Mar- ,van Basten wil morgen in het tienduel met Kameroen met ^.sterkste elftal beginnen. Af- ande op de training van gister- Sond is er een basisplaats voor van Persie. Hij speelt als «htsbuiten en verdringt daar na Dirk Kuijt uit het team. Persie kwam later aan in [I trainingskamp in Lausanne, jar heeft Van Basten snel over lijd. In de grote partij van gis- ravond bereidde hij een goal a Ruud van Nistelrooij voor. a de Arsenal-aanvaller stond et vlijmscherpe passes aan de as van drie grote kansen, t aanval van de ploeg met de anje hesjes bestond uit Van de, Van Nistelrooij en Arjen :'oben. Rafael van der Vaart centrale middenvelder, Jan rcmkamp stond rechts achter en André Ooijer met Joris jihijsen centraal achterin, a Basten zei dat er uit de hes- serdeling nog geen conclusies anen worden getrokken. luances üjheeft in grote lijnen de basis ban, maar op twee, drie plaat- ia kan hij nuances aanbren- a, „Hoe ik die posities invul, üigt af van de vorm van de bgen van de tegenstander." y Hemelvaartsdag liet Van Per- het beste van zichzelf zien. ;d Persie; „Ik had wel inge- sat dat ik hier na een dag of rihet beste van mezelf kon ge- Dat ik nu aan de rechter- öt stond, was ook niet zo'n grassing. Ik had er een beetje iening mee gehouden dat ik ïop die positie moet richten." lieira en vrouw bij overval gas verdoofd ANNES - De Franse politie «denkt een Oost-Europese aide van de inbraak in de villa ia voetbalinternational Pa- rick Vieira. Daarbij zijn juwe- ben een auto buitgemaakt. speler van Juventus en zijn "üw zijn waarschijnlijk ver- cofd met gas. Vieira kon wel a met Frankrijk naar het K-trainingskamp. ^Brazilianen volgen de komen- weken vol zelfvertrouwen de als van hun voetbalteam. Uit senquête blijkt dat 79,8 pro nt van de Brazilianen ver- tcht dat Ronaldinho en co de ireldtitel zullen prolongeren, tal 3 procent gaat ervan uit al gastland Duitsland wint. On- jveer 1,1 procent ziet Argenti ne als nieuwe wereldkampioen. eGhanese voetballers worden winst op het WK rijk be nend. Als de WK-debutant een s?e boekt, ontvangt elke speler 000 euro. Dat zei de Ghanese nbister van Sport, Osei Bonsu aoah. Ghana stuit in de oepsfase op Italië, Verenigde laten en Tsjechië. Elke Ghane- speler ontving al 35.000 euro nsdathij werd opgeroepen. Duitse justitie past tijdens ÜWK snelrecht toe om hooli- rap te berechten. Bij elk an de twaalf stadions zal een tadager werkzaam zijn. Daar naast is er 24 uur per dag een of- per van justitie beschikbaar 'Mi' delicten die te maken heb- firaët de mondiale titelstrijd. Franse bondscoach Ray- tad Domenech heeft een flin- aanvaring gehad met doel en Gregory Coupet. Die ver- mi woensdag boos het trainings- tap met een privéauto, maar ferdè later terug. Volgens Do- taech is het probleem opge- Dat ontstond toen hij Fa ta Barthez zijn eerste keus ftmde voor het WK, hoewel de- de laatste duels niet in het al begon. Dat maakte Coupet "des duivels dat hij opstapte. is een wonder nodig om Jo- Vonlanthen in actie te laten taen op het WK. De aanvaller NAC Breda heeft een spier- •heuring in het dijbeen en is ta weken uitgeschakeld. De witserse bondscoach Köbi Ku- taiep Hakan Yakin op als ver ier. ANP/GPD/SID/DPA Van Persie liet zich gisteren ook tijdens de ochtendtraining gel den. „Ik wil de bondscoach te rugbetalen voor het vertrouwen dat hij mij heeft gegeven", zei de aanvaller. Op het moment dat de voetballer was verwik keld in een vermeende verkrach tingszaak riep Van Basten hem niettemin op voor Oranje. Daar naast is Van Persie niet te spre ken over zijn prestaties tot dus ver in Oranje. „Het moet beter, mijn cijfers zijn niet goed. Ze ven interlands, één doelpunt. Ik wil en ik moet meer beslissend zijn voor het team." Zaterdag herhaalde Van Basten nog maar eens zijn doelstelling voor het WK: progressie boeken met zijn elftal. De bondscoach vindt niet dat zijn selectie kwali tatief minder is dan de groep die meedeed aan het EK in Portu gal. „Wat is kwaliteit", stelde Van Basten een retorische vraag. „Samenspelen is ook een kwaliteit." Er is de technische staf van Oranje alles aan gele gen het voetbal, vooral de op bouw van achteruit en het on der druk zetten van de tegen stander, te verbeteren. „En dat is nodig ook om op het WK een rol van betekenis te spelen." De training werd gisteravond af gesloten met een serie penalty's. „Ik heb de jongens huiswerk meegegeven. Gezegd dat ze bij hun club ook geregeld een penal ty moesten nemen. Dat is belang rijk op een toernooi. Hoe meer je daarop traint, hoe meer je je eigen routine kent op de momen ten dat het er écht om gaat." Robin van Persie (rechts), hier in duel met André Ooijer, lijkt op weg naar een basisplaats in het Nederlands elftal. foto Ed Oudenaarden/ANP De komende weken zal bonds coach Marco van Basten het bes te elftal proberen te filteren uit zijn 23-koppige WK-selectie. Tij dens het trainingskamp van Oranje in Lausanne zet hij zijn zoektocht voort naar de beste keeper, de beste verdedigers, de beste middenvelders en de beste aanvallers voor het WK in Duits land. Vandaag: de aanval. door Dick Sintenie LAUSANNE - Het is een prach tige reactie, die Marco van Bas ten kenmerkt als mens en als trainer. Op de vraag waarom hij bondscoach is geworden, met de kans dat het slecht afloopt, zei hij onlangs. „Geen probleem, dat is de aanvaller in mij." Van Basten denkt als een aanval ler. Van Basten is een aanvaller. In zijn actieve periode weigerde hij het advies van zijn vader en Johan Cruijff - een linie terug zakken - op te volgen. Nu, als trainer, hamert hij weliswaar op samenspel en discipline, maar om twee redenen. 1. Om het risi co van een tegendoelpunt in een aanvallend concept te beperken. 2. Om de aanvallers zo goed mo gelijk te laten renderen. Aan de hand van enkele uitspra ken die Van Basten ooit deed, komt duidelijk naar voren wat aanvallen (en aanvaller zijn) voor hem betekent, hoe hij wil aanvallen, wat hij van zijn spit sen verwacht en ook wat hij niet van ze verwacht. „Ik speel in de voorhoede op een kwetsbare plaats. Dan kun je tikjes verwachten. Die krijg ik dan ook, maar daar hoor je mij niet over. Als spits moet je daar genoegen mee nemen." Dus dient Arjen Robben zijn 2006 schwalbes achterwege te laten en moet het vaatje buskruit Ruud van Nistelrooij energie be waren voor doelgerichte acties. „Ik kan me nauwelijks verplaat sen in het gevoel van jongens als Kieft en Bosman, die in het Ne derlands elftal ook graag in de spits zouden staan. Het moet iets met onmacht te maken heb ben, wat er in hun hoofd speelt. Advies aan de spits die in de ba sis staat: trek je niet te veel aan van de spelers die jij op de bank houdt. Egoïsme is, tot op zekere hoogte, geen slechte eigenschap voor een aanvaller. Advies aan de reserves: zorg dat je aandeel net zo groot is als dat van Kieft en Bosman was zodra er een be roep op hen werd gedaan. „Ik ben geen type dat als een achterlijke achter zijn back aan gaat." De (vleugel)spitsen kunnen ge rust zijn. Meeverdedigen hoort erbij, maar zij moeten altijd een beroep kunnen doen op hun col lega's op het middenveld, dat door Van Basten is bestempeld als dienstbare linie. Bewaar de krachten voor de aanvallende ac ties. „De bal moet erin. Maar als je de keuze hebt tussen een om haal, een afstandsschot of een so lo waarin je vijf man passeert, kies ik voor het laatste. Dat moet Robben, Ryan Babel en Robin van Persie toch als mu ziek in de oren klinken. „Ik ga op een gegeven moment vier man voorbij, ik kom voor de keeper, maar vergeet te scoren. Gewoon omdat ik er bij stil stond dat ik die vier man gepas seerd was. Wat een wereldactie, dacht ik. Dat was het ook. Moraal: winnen is belangrijk, maar genieten ook! GPD Slim Oekraïne legt gebreken van Jong Oranje pijnlijk bloot door Barry van der Hooft AVEIRO - In het stadion van Aveiro zong de naam van Artem Milevski gisteren nog rond. De aanvaller van Oekraïne maakte woensdag pijnlijk duidelijk waar het bij Jong Oranje aan schort. Dankzij de geniale Milevski kregen de spelers van Foppe de Haan een lesje in man nelijkheid en slimmigheid: 2-1. De opdracht na de nederlaag is nu simpel: winnen van Denemar ken, anders is het EK voor de Nederlandse ploeg voorbij. Veel tijd om te treuren was er niet. Tijdens de gezamenlijke maal tijd na het duel met Oekraïne vertelden enkele spelers elkaar woensdagavond laat eens goed de waarheid en ook Foppe de Haan maakte zijn ongenoegen duidelijk. Het niveau dat Jong Oranje haalde, was onaccepta bel en zal snel moeten verbete ren. Heel snel zelfs, omdat van avond in het Estadio Municipal in Aveiro al het cruciale duel met de sterke Denen wacht. „Dat moeten we nu als een voor deel zien", zei Klaas Jan Huntel- aar. „We kunnen ons meteen re vancheren voor een onnodige ne derlaag. Ik weet dat het eerste duel op een toernooi heel belang rijk is. Maar het Nederlands elf tal begon het EK in 1988 ook met een nederlaag en werd Euro pees kampioen. Het kan dus nog." De Ajax-spits was gefrus treerd over het spel tegen Oek raïne. „Tegen Denemarken moe Klaas-Jan Huntelaar (midden) stond tegen Oekraïne vaak geïso leerd. foto Pedro Ferrari/EPA ten we gewoon gaan voetballen en niet van die domme acties ma ken waar niets uitkomt." Huntelaar liet wel zien dat hij al een stuk verder is dan het gros van zijn ploeggenoten. De top scorer beschikt over dezelfde slimme trekjes als Milevski, maar werd amper bediend. Van één van zijn sterke punten - het weglopen uit de rug van zijn di recte tegenstander - werd ook nauwelijks gebruik gemaakt. Duikelingen Het was typerend voor het zwak ke spel van Jong Oranje, dat het duel heel simpel uit handen gaf. Ook opvallend en misschien wel typisch Nederlands was het feit dat in het Oranje-kamp na af loop vooral over de vele duike lingen van Milevski werd gespro ken. Natuurlijk maakte de spits van Dinamo Kiev vlak voor rust een overduidelijke schwalbe. En ja, hij ging bij vrijwel ieder duel wel heel gemakkelijk naar het gras. Maar dergelijke slimme en tegelijkertijd irritante trekjes horen bij een topper in wording. En juist die kwaliteiten ont- TILBURG - Kees Zwamborn blijft de komende twee jaar technisch manager van Willem II. Zwamborn was eerder al actief in die functie bij de Tilburgse club, maar nam dit seizoen na het ontslag van Robert Maaskant diens taken over als trainer. De Tilburgse clubleiding heeft nu beslo ten om de in Kloetinge woonachtige Kees Zwamborn zijn oude functie terug te geven. Dennis van Wijk is volgend seizoen hoofdtrainer van Willem II. LAUSANNE - Het Nederlands elftal speelt de oefenduels in de aanloop naar het WK in volle stadions. Voor de duels met Mexico en Australië zijn geen kaarten meer be schikbaar. De verwachting is dat de laatste drieduizend tickets voor het duel van morgen met Kameroen ook nog worden verkocht. Oranje oefent op donderdag 1 juni in het Philips-stadion tegen Mexico en besluit zondag 4 juni de oefenreeks met een duel met Australië in de Kuip. Twee dagen eerder, op vrijdag 2 juni, spéélt Australië een oefenwedstrijd in en tegen Kloetinge. TURIJN - Fabio Capello wordt de nieuwe grote man bij de Italiaanse voetbalclub Juventus. De huidige coach is benoemd tot algemeen manager. Juventus is stuurloos sinds directeur Moggi en bestuurslid Antonio Giraudo op stapten wegens mogelijke betrokkenheid bij een fraude zaak in het Italiaanse voetbal. LAUSANNE - Hans Boersma completeert cle scoutingstaf die de tegenstanders van het Nederlands elftal op het WK in kaart brengt. Boersma gaat op het WK samenwerken met hoofdscout Ronald Spelbos en Wim Koevermans. Boersma is sinds 1984 bij opleidingen van cle KNVB be trokken. Hij was begin jaren tachtig hoofdtrainer van de toenmalige profclub FC Wageningen en tussen 2000 en 2005 hoofd opleidingen bij Go Ahead Eagles. TOULON - Het-Nederlands olympisch elftal is er niet in geslaagd het voetbaltoernooi van Toulon te winnen. Het jeugdige Oranje van bondscoach Wim van Zwam bleek in de eindstrijd minder bedreven in het nemen van straf schoppen dan Frankrijk. De gastheren zegevierden met 5-3. In de finale werd niet gescoord. In de strijd om het brons versloeg Portugal China met 1-0. De treffer kwam halverwege de tweede helft op naam van Moreira. beert een groot aantal voetbal lers van Jong Oranje. Het was vaak allemaal te netjes, te braaf, te voorspelbaar en te flegmatiek. De geïsoleerde Hun telaar ging voorop in de strijd en probeerde de zwakke arbiter te bespelen. Gijs Luirink liet zich met een aantal overtredin gen ook gelden en bij invaller Is mail Aissati deden vooral zijn voeten en hersens weer het werk. Door de inbreng van de kleine PSV'er ging Jong Oranje meteen een stuk beter spelen, maar het keek toen al wel tegen een 2-0-achterstand aan. Na de Panenka-penalty van Mi levski vlak voor rust en een mis communicatie vlak na de pauze (doelpunt Fomin) werd Neder land nog meer gedwongen de aanval te kiezen. Luirink kon de pijn pas in blessuretijd wat ver zachten: 2-1. Die goal kan bij de eindafreke ning van betekenis zijn, maar dan moet Jong Oranje de komen de duels wel resultaten neerzet ten. Romeo Castelen: „We moe ten laten zien dat we geen A-ju- nioren, maar echte kerels zijn." door Govert van Veen ROOSENDAAL - RBC is enige jaren terug benaderd door perso nen die graag en fors geld in de club wilden steken. Als weder dienst moesten er dan wel duels opzettelijk worden verloren. „We hebben resoluut nee ge zegd", aldus RBC-voorzitter Jan Pollemans. „Maar sinds die tijd kijk ik wel met andere ogen naar het voetbal." Pollemans is daarom niet verbijsterd dat er tekenen zijn van omkoopschan dalen in het Nederlandse voet bal. „Het gebeurt overal, op ver schillende manieren. Ooit reisde ik naar Italië voor een hoofd sponsor. Bleken het maffiafigu ren, die geld wilden witwas sen." In Voetbal International legde Chanine Wezer, de ex- vriendin van ADO-speler Da niël Rijaard die wordt onder zocht in verband met mogelijke omkoping, een link met spelers en prestaties van RBC. Polle mans: „Voor alle duidelijkheid, ik reken deze ellende de club niet aan. Er staat ook nog niks vast. Als een cassière een greep uit de kassa doet, betekent dat niet dat het bedrijf slecht is." In VI beweert Wezer dat Rijaard spelers bij ADO Den Haag moest zoeken die mee wilden doen aan fraude en dat ex-RBC' er Damien Hertog hetzelfde moest doen bij RBC-spelers. Spil in de affaire is volgens We zer de bij Linz spelende Volkan Kahraman (ex-Excelsior). In het artikel ontkennen Rijaard en Hertog alles. De rest van de Nederlandse voetbalwereld rea geert terughoudend en soms fu rieus. RBC-trainer Robert Maas kant: „Ik weet zeker dat Da mien hier niks mee te maken heeft. Ik heb hem geadviseerd op iedereen die de suggestie wekt een advocaat af te sturen. Om die persoon dan uit te kle den. Want je wordt zo gebrand merkt voor het leven." GPD LAUSANNE - In elke voetbalse lectie is het gebruikelijk een boe- tepot in te stellen. Spelers die zich niet aan het huisreglement houden - bijvoor beeld door te laat komen voor het ontbijt - betalen dan meest al een klein geldbedrag. Marco van Basten heeft bij Oranje een alternatieve boetepot ingesteld. „Wie bij ons in de fout gaat, moet voor de gezamenlijke maal tijd een mop vertellen." GPD Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51