Een extra oog kan levens redden Eerst lynchen dan schamen PZC Bestrijding van dierziekten was veel te technocratisch De wereldzeeën kennen geen Berlijnse muren PZC Slechts klein deel van zwembaden is uitgerust met detectiesysteem Cijfers over verdrinking te gast 26 mei 1956 vrijdag 26 mei 2006 In Den Bosch diende deze week een rechtszaak naar aanleiding van de verdrinkingsdood van een vierjarig kind in een plaatse lijk zwembad. Badmeester en zwembad worden vervolgd we- (jens dood door schuld. Detectie- camera's kunnen de kans op ver drinking aanzienlijk verkleinen. De systemen zijn er. maar de meeste zwembadeigenaren vin den ze te duur. door Rudi Buis en Jeroen Hoorn Kort voor openingstijd gooit de badmeester een paar oranje pylonen aan een touw het water in. Tien seconden na dat een pylon stil op de bodem ligt, gaat door het hele pand een alarm af en wordt het personeel opgepiept. In zwembad De Wa terhoorn in Hoorn wordt het systeem, waarmee verdrinkin gen kunnen worden voorko men, iedere ochtend getest. „Tot nu toe werkt het uitste kend", zegt manager Frans van der Aar. De Waterhoorn was in 2002 één van de eerste zwembaden die een dergelijk systeem in gebruik namen. Inmiddels hebben 25 zwembaden dat voorbeeld ge volgd. Dat is weinig, want Ne derland telt ruim 700 openbare zwembaden. Daarnaast zijn er nog enkele duizenden therapie- baden in bijvoorbeeld ziekenhui zen en semi-openbare baden in hotels en op campings en vakan tieparken. Hoeveel privézwem- baden Nederland telt, is niet be kend. Na ophef over een aantal ver drinkingen in zwembaden klonk in de Tweede Kamer de roep om alarmsystemen op gro te schaal in te voeren. Het kabi net zegde een proef toe. Zwem baden kunnen vijftigduizend eu ro subsidie krijgen om een sys teem, dat anderhalve ton kost, aan te schaffen. In opdracht van minister Maria van der Hoeven (Onderwijs) is het functioneren van het systeem in dertien zwembaden de afgelopen drie jaar gevolgd. De resultaten, die binnenkort worden gepresen teerd, zijn overwegend positief, al kon de hamvraag: hoeveel le vens zo'n systeem redt, niet wor den beantwoord. In de onder zoeksperiode kwam het niet voor dat iemand dreigde te ver drinken. In het buitenland zijn de afgelo pen jaren wel enkele gevallen van (bijna-)verdrinking voorko men, meldt Eyeview, de fabri kant van het meestgebruikte sys teem Poseidon. Zo redde de bad- juf van een zwembad in het Brit se Bangor afgelopen zomer een meisje van tien dat was flauwge vallen terwijl ze van de glijbaan gleed. Dankzij het alarm was de badjuf er op tijd bij. „Dat meis je was in een fractie van een se conde onder water verdwenen", zegt Peter Goedhart van Eye view. „Ons systeem is een soort extra oog voor de badmeester. Een oog dat nooit knippert. „De mens blijft toch een zwak ke schakel", vindt ook Ron Ze gers, die zich als zweminstruc- teur in De Lier en maker van de site www.verdrinking.nl al ja ren bezighoudt met verdrinking en nieuwe snufjes om dat te voorkomen. „Als een badmees ter een uur intensief langs de rand staat, is zijn alertheid al ge daald tot 60 procent." Het aan tal verdrinkingen zal dalen als zwembaden meer detectiecame- ra's plaatsen, voorspelt Zegers. Nu verdrinken jaarlijks gemid deld negentien kinderen tot vier jaar en zes kinderen tot veertien jaar, blijkt uit cijfers van de stichting Consument en Veilig heid. Eén op de drie komt om het leven in een zwembad. Struikelblok De NVZ, de vereniging voor zwembaden en hun medewer kers, is ook gecharmeerd van het systeem, maar noemt de ho ge kosten een struikelblok. „Het haalt menselijke missers eruit", stelt voorzitter Ron Verroen van de NVZ, maar de 100.000 tot 150.000 euro die een goed sys- teem'kost, is volgens veel zwem baden moeilijk op te brengen. Verplicht stellen van een detec tiesysteem, zoals in Frankrijk, vindt Verroen 'onzin', omdat het in veel zwembaden nooit druk is of omdat ze overzichtelijk zijn. Ook op de techniek zelf valt nog wat af te dingen, zegt zwemin structeur Zegers. „Het werkt ei genlijk alleen in een vierkante bak met water." In tropische ba den of plaatsen waar massage- stralen en watervallen het zwem bad 'onrustig maken', registre ren de camera's veel minder. Bo vendien kunnen camera's tot ge makzucht leiden. Waarom nog twee of drie badmeesters op de loonlijst als er een duur systeem hangt? „Die verleiding is groot. "GPD In Nederland verdrinken jaarlijks gemiddeld 97 mensen. Dat ge tal is exclusief degenen die zelfmoord plegen of als gevolg van een verkeersongeval verdrinken, meldt de stichting Consument en Veiligheid. In de leeftijd tot vier jaar verdrinken jaarlijks 19 kinderen, belan den er 97 in het ziekenhuis en moeten er 90 naar de eerste hulp. In de leeftijd van vijf tot veertien jaar verdrinken jaarlijks zes kinde ren. Daarnaast moeten er 39 minimaal een nacht in het ziekenhuis blijven en melden zich 50 bij de afdeling spoedeisende hulp. In 2005 kwamen volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) 15 kinderen tussen de één en vijf jaar om het leven door verdrinking. Meestal gebeurt dat in een zwembad (34 procent), gevolgd door open water (25 procent), vijver (19 procent) en badkuip ,(15 pro cent). GPD Na vier tropenjaren neemt Har ry Paul afscheid als directeur Voedselkwaliteit en Diergezond heid bij het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Voedsel kwaliteit. Toen hij aantrad, brak de vogelpest uit en moest hij meewerken aan de ruiming van 30 miljoen stuks pluimvee. Het massale protest tegen die Werkwijze zorgde voor een om slag. Het ministerie gaat voor taan niet meer voor ruimen van dieren, maar voor vaccineren. door Peet Vogels Het was een hectische bin nenkomst op de directie Diergezondheid en Voedselkwa liteit herinnert Paul zich. „Bij mijn aantreden werd de var kenssector getroffen door de mpa-affaire, een schandaal waar afval uit de farmaceu tische industrie door het var kensvoer was gemengd." Die af faire was nog maar nauwelijks achter de rug of in maart 2003 brak de vogelpest uit. En die be strijding en de nasleep ervan hebben Pauls agenda sindsdien gedomineerd. De uitbraak had enorme gevol gen voor de sector. Ruim dertig miljoen kippen vonden een vroegtijdige dood tijdens de massale ruimingen. Voor het eerst werd ook het grote pu bliek direct geconfronteerd met de wijze waarop dierziekten be streden worden. Duizenden hob- bydierhouders moesten hun kip pen, eenden of ander pluimvee laten afmaken. Dat leidde tot fel en emotioneel verzet. „Die psychologische component hebben we zwaar onderschat", geeft Paul toe. „Technocratisch hadden we de bestrijding goed op orde. Er werd massaal ge ruimd, er waren vervoersverbo- den en dergelijke. Maar wat het met de mensen heeft gedaan hebben we totaal onderschat." Maar de ogen waren direct ge opend op het ministerie. Duide lijk was dat de primitieve ma nier waarop ziektes bestreden worden, alle besmettelijke die ren afmaken in een kring rond een besmetting zodat het virus zich niet meer kan verspreiden, zijn langste tijd gehad heeft. „Mensen accepteren het niet meer dat er gezonde dieren wor den gedood. En wij delen die op vatting", aldus Paul. De beste manier om te voorko men dat dieren ziek worden is massaal vaccineren. Daar heeft het ministerie de laatste jaren enorm veel tijd en energie in ge stoken. En met succes, denkt Paul. „De ruimte voor vaccina tie is de laatste jaren enorm toe genomen. Een paar jaar geleden mocht er niet eens gevaccineerd worden als de dierziekte al in het land was. Nu mogen we al preventief vaccineren." Dat is niet alleen goed nieuws voor de hobbydierhouders die hun kip pen willen beschermen. Ook voor commerciële dierenhou- ders wordt vaccinatie steeds in teressanter. „Zij vaccineerden nooit omdat ze dan hun produc ten niet meer kwijt konden. Maar ook de beperkingen voor de afzet zijn minder geworden. En daarbij speelt ook het Euro pese bedrijfsleven een belangrij ke rol. Tot voor kort weigerden ze gevaccineerde producten te verwerken, bang voor negatieve reacties van handelaren en con sumenten. Nu spannen ze zich in om de afzet juist voor elkaar te krijgen. Dat is een belangrij ke omslag in het denken." Mooie woorden Ondanks alle mooie woorden is er tot nu toe nauwelijks gebruik gemaakt van de mogelijkheid pluimvee tegen vogelgriep te vaccineren. Paul staat daar niet van te kijken. „Het is nu voor het eerst dat er in de EU gevac cineerd mag worden. Dat bete kent dat de Europese Commis sie heel veel voorwaarden heeft gesteld voor de vaccinatie. Daar door is het een erg omslachtig proces met heel veel papier werk voor mensen die hun die ren willen enten. Het is ook duur, omdat het vaccin toege diend moet worden door een die renarts, liefst twee maal, die steeds bij de mensen thuis moet komen. De dieren mogen na vac cinatie niet verplaatst worden. Voor mensen die met hun pluim vee naar tentoonstellingen gaan is vaccineren dus geen optie." Paul verwacht dat de regels rond vaccinatie nog dit jaar ver soepeld zullen worden. Ook Wat me steeds zowel opvalt als fas cineert is, hoe voorspelbaar het gedrag van mensen en vooral van groe pen mensen, van het publiek, is. Als je wil weten hoe dat vandaag zal reage ren, dan hoef je meestal niet veel meer te doen dan te kijken naar hoe het giste ren heeft gereageerd. Voor degenen die moeten leven van het mobiliseren van publieke verontwaardiging is die voor spelbaarheid een godsgeschenk. Een voorbeeld. Je vertelt tegen anderen dat je ergens over gelogen hebt en doet dat niet een keer, maar meerdere keren en zelfs en plein public. Tot je verbazing maakt niemand er een punt van. Sterker nog, je wordt desondanks door verschillen de groepen met open armen in hun mid den opgenomen. Dan gebeurt er plotse ling iets verbijsterends. Een medium beschuldigt jou publiekelijk van die zelfde leugen die jij zelf allang hebt ont huld. Maar de media-onthulling brengt een schok teweeg. Opeens bemoeit ie dereen zich ermee. Er steekt een storm van opwinding en verontwaardiging op. In een mum van tijd komt er zelfs een uitstotingsproces op gang, 'Gezien je leugen hoor je niet bij ons, heb je ook nooit bij ons gehoord.' Hoe die plotselinge omslag te verkla ren? Het antwoord daarop is boeiend en verontrustend. Boeiend omdat ze de relevantie voor het dagelijks leven laat zien van bevindingen uit sociaal-psy chologisch onderzoek. Verontrustend omdat blijkt hoe manipuleerbaar het publiek is en hoe gemakkelijk hij een monster wordt dat zich met individuen laat voeden. Op de eerste plaats is er het paradoxale gegeven dat zelfbeschuldigingen vaak als bewijs van eerlijkheid wordt opge vat. Iemand die uil zichzelf toegeeft dat hij ergens over gelogen heeft, levert daarmee een bewijs van eerlijkheid. Als anderen dat bewijs van minstens zo groot gewicht vinden als het eerdere be wijs van oneerlijkheid, dan is daarmee de oneerlijkheid vergeven of teniet ge daan. Men kan weer overgaan tot de or de van de dag. Overigens wel op voorwaarde dat ieder een die er van moet weten, het ook weet. Dat betekent dat hoe bekender iemand is, hoe meer mensen van de on eerlijkheid en de zelfgedane bekentenis moeten weten. Want zolang onduide lijk is of het grootste gedeelte van het publiek van de hoed en de rand weet, blijft altijd het risico dat bij een groot schalige publieke onthulling alsnog een proces van vergeving en 'tenietdoen' moet plaatsvinden met alle emoties die daarbij horen. Voor de heftigheid daarvan speelt de context waarin die onthulling dan wordt gedaan een beslissende rol. Als sec de leugen wordt onthuld en het daarbij blijft, is er meestal niet veel loos. Maar als de betreffende leugen bij de onthulling wordt geplaatst in een context van algemene leugenachtig heid van de betreffende persoon, als een symptoom van een leugenachtig ka rakter, dan is het hek van de publieke dam. De media weten dat. Omdat er bij hen altijd een spanning bestaat tussen de fanonze De Raad van State heeft het uitzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde verbo den, omdat eerst onderzocht moet worden of er geen vreem de organismen met de mosse len meekomen. Een no7i-dis- cussie, vindt journalist en sportvisser Cees Maas. door Cees Maas De zeebaars die dezer da gen weer massaal de Oos terschelde intrekt, is afkom stig van het Kanaal, de Ierse Zee en de Golf van Biskaje. De geep, ook weer volop en spartelend aanwezig, komt uit het noordoosten van de Atlantische Oceaan, de Oost zee en de Noordzee. De paling, die nu alom aanwe zig is, vooral bij de Oester- dam, komt helemaal uit de Sargassozee. De ansjovis trekt vanuit de Spaanse oce- aankust de Oosterschelde bin nen. De nu zo befaamde Oos- terscheldekreeft is (vermoe delijk) afkomstig uit Noor- Gorishoek op Tholen. Dt; kji zomermigrant, uiterst zei;. zaam nog in Nederland, kom; [JoOI voornamelijk voor in zuidwestelijke Europese kus- ten. De zogeheten inheems H>cr Vl Oosterscheldemosselen, was M iedereen van smult en dj intwerj Zeeland een prima imago Is vor bezorgen, worden als zaac brft (l' opgevist in de Nederlands de Duitse en de Deense Wad den. Op zijn beurt dient de Ooster- loge °P' schelde als uitzendbureau terpen ecosysteem en kraamkame [ennet weer voor de verdere verspre- terkeer ding van flora en fauna nas- de rest van de wereld. De re genboogforel (steelhead) dit steeds vaker wordt gevangen Bouazz; is afkomstig uit het buunva- [en die ter Veerse Meer, maar ook uil de Ierse Zee. De zeeford prong, vindt zijn weg naar de Ooster- ironk. schelde vanuit de Noord- At lantische Oceaan en de geve ok va: ceft, )e mi loor 1 zee. En zo kan ik nog we! noord iijnfai istisch ten 18- [amilie wegen. Duikers hebben onder de Zeelandbrug koraalsoor ten ontdekt die wereldwijd slechts in de Rode Zee en de Maleisische kust voorkomen. De wilde oesters in de Ooster schelde komen oorspronke lijk uit Japan en Portugal, en vorig jaar is er voor de kust van Wemeldinge een bruinvis aangetroffen die als jong dier gemerkt was in de Botnische Golf. Er drijft kril (wolkjes gar nalen en plankton) in onze voormalige zeearm dat met de Golfstroom is meege- dreven van de kusten van New Foundland en in de zomer van vorig jaar vond een visser een zeepaardje bij even doorgaan. Kwestie Ik bedoel maar: de zee ken: geen Berlijnse Muren. Alle stroomt en beweegt, wereld- tetimi wijd. Daarom is de hele kwes tie rond het al of niet toe- dezijn staan van het uitzaaien van [en in Ierse en Britse mosselen eea non-discussie. Een krampacl tige poging van de tegenstan ders om zich te doen geldei ten koste van een sector die aan duizenden mensen in Zee land en verderop een boter ham en culinair genot ver schaft. De wilde Oosterschel de is een sterk zelf-regule rend ecosysteem. Wat over leeft, dat overleeft. Zo moei het zijn. En: de Oosterschelde is slechts op papier een Natio naal Park. Dat is te benepen gedacht. In werkelijkheid is het door alle populaties van exoten al jaren een Internationaal Park. En daar past een mosseltje prima bij. ARRESTATIE - De Franse po litie heeft in Algerije ruim hon derd leden van het Nationale Bevrijdingsfront gearresteerd. Bij gevechten ten oosten van Algiers zouden veertig opstan delingen zijn gedood. Verder legt de Franse overheid in Al gerije journalisten censuur op: zij mogen geen aantallen Fran se gewonden meer noemen. BIER - Nederland is nog steeds de grootste bierexpor teur van Europa. Ook werd vo rig jaar weer veel brouwgerst uitgevoerd naar Duitsland en België. Zeeland is het belang rijkste brouwgerstgebied. Van 'ramli caaron ïrvoe jog ei door di dingen dewoi sloten. verkee Een. (et al: iit ee tocht mers i Ie dn kunne gen. I traags doeke Ma de tien prijzen tijdens de Ne nQ] derlandse Brouwgersttentoon- f stelling in Goes gingen er acl: D6I naar Zeeland. BAR( GEHUWD - De Vlissingse ge meenteraad heeft het alge meen ambtenarenreglement ge wijzigd, zodat gehuwde wou wen voortaan ambtenaar kun nen blijven. Sommige raadsle den stelden dat ze eigenlijk vonden dat de plaats van de ge huwde vrouw in het gezin was, en dat ze daarbuiten gees werk mocht verrichten, maar uiteindelijk werd het voorstd met slechts één tegenstem aan genomen. werki (milit nié o: sl Costc De bi rigg' op 01 «eng Pren ten c Harry Paul, scheidend directeur Voedselkwaliteit en Diergezondheid bij het ministerie van LNV: „Die psychologische component hebben we zwaar onderschat." foto Phil Nijhuis/GPD wordt er hard gewerkt aan een beter vaccin. „We zijn nu druk bezig met het ontwikkelen van een vaccin dat via het drinkwa ter gegeven kan worden of ver neveld kan worden in de lucht. Dan zijn we ook af van de hoge vaccinatiekosten. Als we zover zijn zal vaccinatie algemeen worden." GPD zorg voor opwinding en de zorg voor zorgvuldigheid, zullen ze als het maar enigzins kan, bij onthullingen van leu gens van publieke figuren de karakter kwestie aan de orde stellen. Daarbij helpt dat het publiek in eerste instantie geneigd is te geloven wat het ziet en hoort via de media en pas na enige tijd en meer informatie gaat nuanceren. Maar voordat de storm weer gaat lig gen, is het kwaad meestal al geschied, het slachtoffer gelyncht. De emotie die dan nog rest, is die van schaamte. Schaamte die soms aanzet tot ongedaan maken wat nog ongedaan kan worden gemaakt. Maar die ook aan zet tot verzwijgen. 'Laten we afspreken het er niet meer over te hebben.' Van beide reacties op de 'post-karakter- moord' schaamte zijn we de afgelopen dagen of getuige of deelgenoot geweest. Hoe voorspelbaar zijn we toch. René F.W. Diekstra Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A, J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruslstraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax;(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax; (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accepti per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62, per jaar. €229.20 233, Voor toezending per post geldt et ;e@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16,00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doorn aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooronre (abonnementen)admimstratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig de derdon. Als u op deze informatie geen pnjs stelt dan zersservice. Postbus 314460 AA Goes it u dit schriftelijk melden bij. PZC. le- Behoorttot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4