FNV eist inspraak in veiling Connexxion PZC Kinderartsen in de bres voor illegalen Van Geel wil toch verplicht roetfilter op diesels in 2007 Hoge straffen voor ongeval Amercentrale Pasar Malam in Den Haag geopend Vakbond wil garanties voor werkgelegenheid Overheidsbeleid aan basis toestand jeugdinrichtingen Waterglijbanen vaak niet in orde Amsterdamse vuilnismannen van straat gepest Zwaargewond door ontplofte band Geen nieuw onderzoek Vaatstra Waardetaxatie huis wordt actueler Veteranendag nationaal evenement Breda begint met aanleg hsl-perron Zeventig procent VVD'ers stemt vrijdag 26 mei 2006 w Peet Vogels DEN HAAG- De voorgenomen >p van vervoersbedrijf {'onnexxion is FNVBondgeno- in het verkeerde keelgat ge- cdioten. De vakbond eist garan- voor de werkgelegenheid het personeel. Bovendien jist Bondgenoten dat voorlopig Jechts een minderheid van de aandelen verkocht wordt. Woensdag stuurde minister Zalm van Financiën een brief naar de Tweede Kamer waarin lie verkoop van de aandelen Con nexion werd aangekondigd. Connexxion is nu nog voor hon- cerd procent staatseigendom. Talm wil via een veiling met loorwaarden de aandelen verko pen. Intenties Dat betekent dat niet alleen aaar de prijs gekeken zal wor den, maar ook naar de intenties ie de koper heeft met het bus bedrijf en het openbaar vervoer. De verkoop is volgens Zalm be doeld om de concurrentie in het aar vervoer te verbeteren. Daarom wordt goed gekeken of eventuele koper niet een te grote machtspositie op de markt voor het openbaar vervoer krijgt. De 13.000 personeelsleden heb ben van de aandelenverkoop niets te vrezen, denkt Zalm. De CAO blijft onverminderd gelden bij een overname en de werkge legenheid is gegarandeerd in de Wet personenvervoer uit 2000. Maar daar denkt FNV-bestuur- der J. Koppens anders over. „De werkgelegenheid van de bus chauffeurs is geregeld in de Wp, maar Connexxion heeft ook nog een taxi- en touringcarbedrijf en een grote onderhoudsdienst. Daar is niks voor geregeld." Koppens is bang dat Con nexxion, dat vorig jaar een be scheiden winst boekte, straks wordt opgesplitst en dat de slechtlopende bedrijven worden verkocht of gesloten. „Wij wil len dat het bedrijf als geheel bij elkaar blijft. Dan helpen de winstgevende onderdelen de ver lieslijdende." Koppens vindt het argument dat de marktwerking is gediend bij verkoop nergens op slaan. „Die marktwerking is er nu al volop. Duizenden men sen zijn de afgelopen jaren al van bedrijf gewisseld." De bestuurder wil dat de over heid voorlopig meerderheidsaan deelhouder blijft. Om de belangen van het perso neel ook op termijn te kunnen waarborgen wil de FNV dat twee procent van de aandelen naar het personeel gaan. „Dan kunnen ze ook als aandeelhou der invloed uitoefenen op het be stuur." GPD door Yvonne Hamar AMSTERDAM - De misstanden in jeugdinrichtingen zoals die al enige tijd naar buiten komen, waren te verwachten. Dat komt onder meer door een zwak over heidsbeleid en door de toene mende druk op het personeel. Zo is het aantal jeugdigen dat opgesloten wordt, in tien jaar tijd verdubbeld naar ruim 2000. De budgetten lopen juist terug. Dat stelde S. Meuwese, direc teur van Defence for Children, woensdag in een reactie op het onderzoek dat minister Donner van Justitie heeft aangekondigd naar de jeugdinrichtingen. Meu wese vraagt zich af waarom nooit gedegen onderzoek ge daan is naar de reden van de stij ging. „Wat is er gebeurd met de jongeren of met de maatschap pij, dat ze vaker worden opgeslo ten?" Den Haag kijkt volgens hem teveel naar de kosten en te weinig naar wat goed is voor de ontspoorde minderjarigen. Bij het onderzoek van Donner zou het Internationale Verdrag inza ke de Rechten van het Kind als uitgangspunt moeten worden ge nomen, aldus Meuwese. Dat stelt onder meer dat deten tie voor jongeren alleen mag in het uiterste geval en zo kort als nodig is. Ook moet de zorg voor minderjarigen genoeg zijn en het beschikbare personeel be kwaam. Volgens Meuwese ligt er veel druk op de instellingen, omdat die met hetzelfde geld veel meer moeten doen. Het is volgens de directeur ook te mak kelijk om het management van de instellingen de schuld te ge ven. „Ze voeren het beleid van het kabinet uit." ANP HAAG - Ruim tweederde ran de waterglijbanen in zwem- Inden en pretparken is niet in orde. De tekortkomingen variëren ran te lage ballustrades langs ie trap tot te grove richels tus- de verschillende haandelen, een woordvoerster de Voed sel en Waren Autoriteit woens- Door gebrekkige waterglij- banen belanden jaarlijks meer 900 mensen op de EHBO een ziekenhuis. ANP AMSTERDAM - Schoonmakers in de Amsterdamse buurt Over- toomse Veld in West durven na lien uur 's ochtends niet meer de straat op. Zij voelen zich be dreigd door agressieve groepen jongeren. Buurtbewoners die klaagden over vuil op straat, kregen van de reiniging in stadsdeel Sloter- vaart te horen dat de veiligheid van de vuilnismannen alleen tus sen 's morgens half acht en tien uur is te waarborgen. Een inter nemail daarover is terechtgeko men bij RTV Noord-Hollancl. 'De vervuiling wordt dagelijks opgeruimd', staat daarin. 'Maar wij zien wel dat het direct daar na alweer vuil begint te worden. Helaas kunnen wij de frequen ties niet meer verhogen.' Een woordvoerster van het stadsdeel bevestigt dat de schoonmakers worden lastiggevallen en soms bekogeld met eieren en tomaten. „Maar die mail is een opvatting van een particuliere ambtenaar. Het is niet de richtlijn van het GPD DEN HAAG - Staatssecretaris van Cultuur Medy van der Laan opende gisteravond de Pasar Malam Besar. De jaarlijkse Indische markt op het Haagse Malieveld duurt tot en met 5 juni. Honderden stands met koopwaar uit de Oost, koks uit Azië en de tweede editie van het Tong Tong Festival vormen de ingrediënten voor de 48e editie. Het Tong Tong Festival biedt een programma met exposities en meer dan vierhon derd voorstellingen van muziek, dans, toneel, talkshows, lezingen en kookdemonstra ties. Hoogtepunt van de Indische markt is Krontjong Nu, een thema rondom de gelijk namige eeuwenoude muziek van Portugese oorsprong. Het afgelopen jaar trok Pasar Malam Besar, dat letterlijk grote avondmarkt betekent, ruim 100.000 duizend bezoe kers. foto Koen Suyk/ANP door Saskia Gaster UTRECHT - Kinderartsen moe ten bezwaar maken tegen het uitzetten van hun patiëntjes, als dat schadelijke gevolgen voor het kind heeft. Dat staat in een nieuwe gedragscode voor kinder artsen waar de leden van de Ne derlandse Vereniging voor Kin dergeneeskunde zich op 22 juni over buigen. De code schrijft voor dat artsen kinderen zonder geldige verblijf- spapieren altijd moeten behan delen, of ze nu verzekerd zijn of niet. Maar de code gaat verder dan medische zorg alleen. Kin derartsen moeten als dat nodig is voor de genezing van hun pa tiënt ook contact zoeken met maatschappelijk werk of andere ondersteunende organisaties. De PvdA is blij met het initatief van de kinderartsen en roept al le medische beroepsgroepen op om dergelijke richtlijnen op te stellen. „Ook gynaecologen, in ternisten en huisartsen zouden dit moeten doen." Minister Hoogervorst van Volks gezondheid beloofde de Tweede Kamer dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg een onderzoek zou doen naar de manier waar op specialisten beslissen of ze een onverzekerde medische zorg bieden. Als zou blijken dat het nodig is omdat mensen ten on rechte worden weggestuurd, zouden hier nieuwe protocollen voor worden opgesteld. Belabberd Kinderartsen krijgen er steeds vaker mee te maken dat de zorg voor illegalen en asielzoekers be labberd is, vertelt kinderarts T. Hendriks van het Catharina Ziekenhuis in Eindhoven in het vakblad Medisch Contact van daag. Als voorbeeld noemt hij het ge vecht dat is gevoerd om de zorg voor een Congoïees jongetje van zes met een ernstige complicatie van de bloedaandoening sikkel- celziekte te garanderen. Het kind had een ernstige infectie in zijn heup waardoor deze flink beschadigd was en kreeg later nog een bloedvergiftiging. De door een verkrachting zwanger geraakte moeder was depressief en had psychische hulp nodig. Het jongetje en zijn moeder zijn twee keer naar een asielzoekers centrum in een andere stad over geplaatst. De eerste keer kostte het erg veel moeite om de huisarts en de medische afdeling van de asiel centra te overtuigen van de zorg die moeder en kind nodig had den. De tweede keer blijkt het kind overgeplaatst zonder de behan deld kinderarts te waarschuwen en is het kind weken zoek. In middels is een uitzetprocedure begonnen. Hendriks heeft, op verzoek van de advocaat een medische ver klaring opgesteld. „In de hoofd stad van Congo kan dit kind mis schien nog wel de juiste medi sche zorg krijgen. Maar waar schijnlijk komen zij ergens te recht waar onvoldoende hulp is." ANP BB-M s/ol-OBNPE- MOÉT XJ E FETE-R- JE- BEST POEN door Floor Liqtvoet DEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel is in beroep gegaan tegen het verbod door de Euro pese Commissie om roetfilters voor dieselwagens al per 1 ja nuari 2007 verplicht te stellen. De maatregel zou volgens de Commissie de interne Euro pese markt te veel verstoren, doordat autoproducenten hun auto's alleen voor de Ne derlandse markt zouden moe ten voorzien van een filter. In de rest van de Europese Unie hoeven diesels pas vanaf 2009 zijn voorzien van een roetfil ter. Die datum moet ook voor Nederland gelden, vindt de EC. Van Geel vecht het besluit aan bij het Europese Hof van Justi tie in Luxemburg. Een roetfilter bestaat uit een poreuze wand die de uitlaatgas sen doorlaat, maar roetdeeltjes tegenhoudt. Negentig procent Staatssecretaris Van Geel bekijkt een roetfilter onder een vracht wagen. foto Joel van Houdt/ANP van de roet die normaal gespro ken in de lucht terecht komt wordt op die manier opgevam gen. Roet is erg schadelijk voor de gezondheid, doordat de kleinste deeltjes via ingeadem de lucht diep in de longen door dringen en via het bloed ge zondheidsschade aanrichten. Roet kan de longfunctie ver minderen en hart- en vaat ziekten en verschillende vor men van kanker veroorzaken. Eigenaren van een dieselwa gen tot bouwjaar 1995 kunnen op dit moment met i'ijkssubsi- die - 500 euro - een filter laten inbouwen. Bezitters van vrachtwagens, toux-ingcars en zware bestelwagens krijgen vanaf 1 oktober ook subsidie om een roetfilter aan te schaf fen. Het ministerie van Vrom doet verder nog onderzoek naar een subsidieregeling voor roetfilters op binnenvaai'tsche- pen en locomotieven. Eigenaren van een dieselauto blijven ook mét roetfilter een hogere motorrijtuigenbelas ting en een hogere aanschafbe- lasting betalen. Door de lagere accijns is diesel namelijk al stxxkken goedkoper dan benzi ne, aldus het ministerie. Een hogei'e accijns op diesel in plaats van hogere belastingen wordt niet overwogen. Neder land wil met de accijns niet uit de pas lopen met omringende landen. GPD DUSSEN - Een inwoner van Dussen is gistermiddag zwaargewond geraakt toen een tractorband die hij aan het oppompen was, explodeerde. Het ongeval gebeurde omstreeks drie uux' aan de Binnen in Dussen. De man kreeg volgens de politie door de klapband een soort xïng tegen zijn hoofd. Het slachtoffer is met hoofdletsel overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Tilburg. ANP DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie begint geen nieuw onderzoek naar de moord op Marianne Vaatstx-a. Dat heeft minister Donner (Justitie) woensdag geant- woord op schriftelijke vragen van Tweede Kamerlid Na- wijn. De laatste doet samen met een ex-rijksx-echercheiu onderzoek naar de onopgeloste moord, omdat justitie ste ken zou hebben laten vallen. Nawijn weigert zijn informa tie aan het OM te geven. Volgens Donner kan daarom niet worden nagegaan of er wellicht nieuwe feiten zijn. Over de 'niet ondei-zochte feiten' bestaat volgens Donner geen twijfel: die zijn wel degelijk onderzocht en dus niet nieuw. De 16-jarige Vaatstra uit het Friese Zwaagwestein- de werd zeven jaar geleden verkracht en vennoord. ANP DEN HAAG - Bij het vaststellen van de waai'detaxatie van woningen (woz-waai"de) geldt vanaf 1 januari 2008 een termijn van één jaar in plaats van twee jaar. Het mi nisterie van Financiën maakte dat woensdag bekend. De woz-waarde wordt onder meer gebniikt bij het bereke nen van het eigen woningforfait, het bedrag dat huiseige naren bij hun belastbaar inkomen moeten optellen. Door de maatregel zal het aantal bezwaar- en beroepschriften verminderen, verwacht Financiën. ANP DEN HAAG - De Veteranendag die dit jaar op 29 juni voor de tweede keer wordt gevierd, kx-ijgt de status van of ficieel nationaal evenement. Dat heeft het kabinet woens dag besloten, aldus minister Kamp van Defensie. Daarmee gelden op de Veteranendag vlaginstructies die vergelijkbaar zijn met die op Koninginnedag en Bevrij dingsdag. De Vetex-anendag werd vorig jaar ingesteld op de vex-jaardag van de oveiTeden pi*ins Bernhard. ANP BREDA - De aanleg van het derde perron op station Bre da, nodig voor de shuttle verbinding met de Hoge Snel heids Lijn hsl, begint woensdag 31 mei. Dan geven de Bre dase burgemeester P. van de Velden en de ministers Peijs (Verkeex-) en Dekker (Vrom) het officiële startsein. De verbinding die Breda lü'ijgt met de hsl, die Amstex-- dam verbindt met Parijs via een hogesnelheidstrein, zorgt voor een enorme impuls van de economie en het aanzien van de stad. Zo vestigden de afgelopen tijd een aantal internationale bedrijven hun hoofd- en distributiekantoi'en voor de Be nelux in Breda. Onder die bedrijven waren de Amerikaan se farmaceut Abbott en Japanse computerproducent Tos hiba. ANP van onze redactie binnenland BREDA - De rechtbank in Bre da heeft woensdag hoge straffen opgelegd voor het ongeval in de Amercentrale in Geertruiden- berg. Door het instorten van een steiger op 23 september 2003 kwamen vijf onderhoudsmede werkers om het leven. Een onvooi'waardelijke celstraf van een jaar legde de rechtbank op aan de 34-jarige Belgische ontwerper van de steiger, we gens dood door schuld. De straf is conform de eis van het Open baar Ministerie. De hoogste geld boete was er voor de werkgever van de ontwerper, steigerbouw bedrijf Albuko uit het Belgische Wijnegem: 450.000 euro. De rechtbank oordeelde dat zowel de werknemer als Albuko 'roeke loos hebben gehandeld'. Net als in het geval van Albuko had officier van justitie H. Don ker ook tegen steigerbouwer Hertel uit Rotterdam 450.000 eu ro geëist. De rechtbank vond hier een geldboete van 300.000 euro gepast, omdat het bedrijf - in tegenstelling tot Albuko - in tern al veel heeft gedaan om dit soort ongevallen in de toekomst te voorkomen. De rechtbank kwam verder tot een ruime verdubbeling van de straf voor hoofdaannemer CMI Energy Services uit Bergen op Zoom. In plaats van de 45.000 geëiste euro, veroordeelde de rechtbank het bedrijf tot een boete van 100.000 euro. De rechtbank neemt het CMI voor al kwalijk dat het heeft ver zuimd het ontwerp van de stei ger te controleren en de opleve ring ervan niet heeft geïnspec teerd. Alle verdachten zijn vol gens de rechters schuldig aan dood en zwaar lichamelijk letsel door schuld. Naast vijf doden, raakten drie werknemers ge wond door het instorten van de in totaal 77 meter hoge steiger. Energiebedrijf Essent is eige naar van de Amercentrale. Het OM beslist later of Essent nog wordt vervolgd voor het on geval. Essent was opdrachtge ver van de onderhoudsklus. Het bedx-ijf zelf overweegt nog een schadeclaim in te dienen tegen de onderaannemers, omdat de centrale door het ongeluk lange tijd heeft stilgelegen. ANP RIJSWIJK - Ongeveer 70 pro cent (zo'n 27.500) van d,e bijna 40.000 WD-leden heeft ge stemd op een van de drie kandi daat-lijsttrekkers. Dat heeft een woordvoerder van de partij gis terochtend g De WD'ers konden kiezen tus sen minister Verdonk, staatsse- ci-etaris Rutte en Tweede-Ka merlid Veenendaal. De uitslag van de verkiezing wordt woens dagavond 31 mei x-ond half acht tijderxs een feestavond bekendge maakt. De liberalen konden sinds 10 mei stemmen per post, via internet of telefoon. De le den kregen begin deze maand schriftelijk informatie over hoe dat precies moest. ANP (Advertentie) 'IXIieuwe producten en processen ontwerpen en maken!" Werktuigbouwkunde aan Hogeichv*1 letiud BK i www.hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3