RIJ Auto BLIJ door de Motorrijder mag 3 i*D in samenwerking met <g) AutoTrack.nl Kaja Xietnie Greenmachine rolt beter en ligt beter Bijdehand Q) F1LESPELREGELS Motor of scooter Haal rustig in. Dat voorkomt irritatie en schrikreacties. Gebruik géén richtingaan wijzer of alarmlichten, dat werkt verwarrend. Voeg in zo gauw de file oplost. Vuistregel: bij maximaal 30 tot 40 kilometer per uur. Geef richting aan. factie bijlagen: 0113-315680 z.pzc.nl/auto jil: redactie@pzc.nl ibus 31,4460 AA Goes ertentie-exploitatie: )rd-en Midden-Zeeland: 0113-315520 uws-Vlaanderen: 0114-372770 tfonsal: 020-4562500 Ljjdag 26 mei 2006 Auto Kijk regelmatig in de spiegels. Als u schrikt, heeft u de motor kennelijk niet aan zien komen - in principe uw fout. Laat genoeg ruimte over. Hou het midden van de rijstrook aan of iets meer naar links of rechts, zodat ook hulpdiensten kunnen passeren. Kijk uit als u van rijstrook verwisselt. Vergeet de dode hoek niet: kijk even opzij en geef richting aan. Zet geen portieren open, ook niet op warme dagen. automobilist moet beter oplet ten en ruimte openlaten. De motorrijder moet met een klein snelheidsverschil inhalen en zo gauw de auto's weer op gang komen - bij pakweg 30 tot 40 kilometer per uur - normaal invoegen." Verzekering Lijkt het Motorplatform u niet zo'n betrouwbare bron? Wees gerust: het betreft een verkeers veiligheidsorganisatie waar on der andere het Openbaar Minis terie, het ministerie van Ver keer en Waterstaat, het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen, de motorbonden KNMV en MAG, politie en bijvoorbeeld veiligheidsorganisaties 3VO en SWOV in meepraten. En daar vind je doorgaans niet al te veel snelheidsduivels. Voorzitter Beugelink is bovendien verzeke ringsspecialist en heeff in die hoedanigheid al menig rechts zaak over fileleed begeleid. „In de verzekeringswereld zijn over dit onderwerp heldere af spraken gemaakt", verzekert hij ons. „En het ligt simpel: veelal trekt de automobilist daarbij aan het kortste eind. Hij moet beter opletten." Gedragscode Terug naar de landelijke politie diensten dan maar. In Drieber gen wil men na enig aandrin gen toch een stapje verder gaan. „Of het mag? Nou, laten we zeggen dat het onder voor waarden is toegestaan om de file te passeren. In elk geval niét over de vluchtstrook of langs de rand van de weg. Auto- en motorrijders zouden de ge dragscode allemaal moeten ken nen. Jaarlijks vallen er toch den of twee doden, en zeker niet al tijd doordat de tweewieler heel hard heeft gereden. Kort gele den raakte bijvoorbeeld een mo torrijder tussen de wielen van een vrachtwagen. Alle getuigen verklaarden dat hij heel rustig had gereden. Auto's zouden in een file sowie so wat verder uit elkaar kun nen rijden, al was het maar om doorgang te verlenen aan hulp diensten. En motorrijders moe ten er vooral bij op- en afritten rekening mee houden dat au to's daar vaker onverwacht op zij komen." De schuldvraag luto's en motorfietsen bijten elkaar zelden in iet verkeer. Maar zodra er files groeien wur- nen motorrijders en scooteraars zich glimla- ihend door het woud van buitenspiegels ter- iijl er stoom slaat uit het stilstaande blik. ia: ichandalig! Overtreding!....Toch? ook in die .kringen bestaat on duidelijkheid over het onder werp. Zo spreekt voorlichter Frans Zuiderhoek van de landelijke politiediensten KLPD van een gedoogbeleid. „Want als de mo torrijder het als een récht gaat zien, kon hij wel eens minder voorzichtig worden." Campagne Harry Beugelink - voorzitter van het Motorplatform - vindt dat weliswaar een goedbedoeld ar gument, maar verwijst het ver der naar het rijk der fabelen. „Het is al vijftien jaar zo dat je met een motor langzaam een file mag inhalen. Alleen: maar weinig mensen weten dat he laas. We werken aan een voor lichtingscampagne om dat nóg eens aan de automobilist én mo torrijders duidelijk te maken. Onderzoek heeft namelijk uit gewezen dat ook de helft van de motorrijders niet weet hoe het zit. Terwijl het toch al sinds de invoering van het nieuwe RW reglement verkeersregels en verkeerstekensin 1991 mag. Wanneer een automobilist bij het van baan wisselen een aan rijding of valpartij veroorzaakt, betaalt hij de schade. Natuur lijk betekent dat voor een mo torrijder niet dat alles mag. Bij roekeloos rijgedrag past de poli tie de zogeheten kapstokwet toe." „Waar dat verhaal over een ge doogbeleid vandaan komt? Ik denk door de spelregels die ja ren geleden zijn afgesproken. Om iedereen duidelijk te ma ken wat er wel en niet kan. De Bij ongelukken in het fileverkeer trekt de motorrijder meestal aan het langste eind als het om de schuldvraag gaat. Foto Robert Vos Ook bij een fileongeval ligt de schuldvraag zelden zwart-wit. De praktijk bij verzeke ringskwesties bewijst dat het de automobilist zwaar wordt aangerekend wanneer hij onvoorzichtig van baan verwisselt. Ook juristen en verzekeraars kijken naar de gedragscode en er is een 'bindend advies' om dat als norm te kiezen. Tenzij getuigen verklaren dat de motorrijder roekeloos reed, zal de automobilist de rekening veelal moeten betalen. Of erger. jcrRob van Ginneken A otorfietsen die Mm tussen een file H door ronken. I Wm Automobilis- I ten en motor- :rs zullen het waarschijn- nooit eens worden over dit libele spiegelgevecht. Langs snelweg A2 spreken we twee filerijders die ieder eigen kijk op het onder- irp hebben. Automobilisten bang dat er zo'n biker aan spiegel blijft hangen, zoals Mosselman: „Je schiikt je een gierende hartklap als je onverwacht zo'n kamikazepi- rechts voorbij komt. Dat mag Inge Vos lustig terug: „Je denkt !t dat ik achteraan sluit? Ie- weet dat de politie het oog- toestaat. Maar automobilis- zich als mobiele chica- het regent zitten ze te Ia- heeft eigenlijk gelijk? tijd om eens uit te zoeken dat precies zit. We doen it eerlijk gezegd in de volle wachting dat de wetgever fier de kwestie wel een verma and vingertje zal heffen naar motorrijders. Zit u stevig? Set dus! Veelal hebben de mo- örrijders het gelijk aan hun hnt. Natuurlijk is het niet be- ;aald de bedoeling dat ze met tol gas tussen de wachtende tijen auto's door scheuren, i naar het mag. Zolang het vol- I jens de regelen der kunst ge- teurt, kan zelfs de strenge ver- teersofficier Koos Spee de kas sa niet laten rinkelen. En dat «1 wat zeggen, weten zelfs ge- Qgsgetrouwe burgers uit erva- nng. Maar pas op: niet uitgeslo ten is dat deze of gene politie- agent het toch probeert, want Oud maar nog altijd aar dig raadselgrapje. Schrijf tijdens een fami* itje of andere bijeen- (omst waar de sfeer even dreigt •n te zakken een schijnbaar wil lekeurige reeks cijfers op een papiertje. Bijvoorbeeld 4 - 5 - 9 - 'I -15 -17 - 22 - 26. Vraag ver- volgens welk cijfer in het rijtje niet thuishoort. Jehoeft niet te bulken van de di ploma's om er na enig denken "uit te pikken. Toch is dat niet het goede antwoord, zegje meteen uiterst serieus gezicht. Haat ze nog even doormodde- mn en geeft dan - en hierbij is timing erg belangrijk - uiteinde lijk het 'goede' antwoord. Bij voorbeeld 9. Of 15. Of voor nijn part 22. Dat is dan name- 'jk een bamigerecht bij de af- malchinees terwijl de rest alle maal rijstgerechten betreft! Het schoot me te binnen toen ilc in tie krant las dat de Chinezen tomen niet eens heel veel jaar tien procent van de Nederland se automarkt in handen willen hebben. Drie modellen popelen nu al om goedkeuring te krij gen. De namen zijn me ontscho ten maar het klonk als de Boe Zjie, de Foo Bi Foo en de Naja Xiet nie. Allemaal nieuwe auto's voor de prijs van een tweede handse. Alsof dat een pre is. Zijn we de Lada nu al vergeten? Ooit ook zo'n nieuwe auto, uit Rusland, voor drie lceer niks? Maar het was ook drie keer niks! Met z'n verwarming die de poolkappen deed smelten, het junkie-achtige benzinever bruik, mankementen die in geen enkel sleutelboelc voor kwamen plus een carrosserie met de allure van een ouder wets petroleumstel. En zo roest- gevoelig dat zelfs de voorspél- ling van enige regen al gaten in de bodem vrat. Begrijp me goed, ik gun de Chi nezen alle goeds. Maar ze moe ten niet tien procent van onze files willen vervuilen met au to's die nergens op lijken en nergens naar klinken alleen omdat ze goedkoper zijn dan tweedehands. Lekker veel voor weinig? Dat hebben ze met hun restaurants in Nederland al geïntroduceerd. Welk nummer je ook bestelt, het is altijd meer dan je opkunt en toch heb je na vier uur alweer honger. En dus een beetje spijt. Lieve Chine zen, wanneer jullie onze markt willen veroveren maak dan één of twee prachtige, betaalbare auto's. En stuur alle andere ty pes naar Rusland. Want veel slechter dan zo'n ouwe Lada künnen ze niet eens zijn. Door Karei Beckmans Liefst zeven jaar is getekend, ge beiteld, geschaafd en verbeterd aan cle nieuwste ligfiets van Ne derland: de Greenmachine. Over pakweg een jaar krijgt hij al een broertje, een compacte stadsfiets die de wereld moet veroveren. Ultrageheim nog, maar bij Flevobilce in Dronten beweren ze dat dat een nog gro ter technologisch kunststukje wordt dan de Greenmachine. Zandhapper van Citroen Op de autoshow van Madrid laat Citroen tot eind vol gende week zijn studiemodel C-Buggy zien. De klei ne off-roader lijkt veel op de C-Airplay die al in Bologna te kijk stond. Citroën wil ermee aantonen, dat het weer op de dynamische toer is en auto's met een consequent design wil maken. Maar eerst die Greenmachine zelf. De prototypes bij Flevobi- ke in Dronten hebben al duizen den kilometers gemaakt en de definitieve versie is nu te koop. Reservewiel De wielen - klein en maar aan één kant vast aan het frame - en het stuur zitten op vertrouw de plaatsen. De zitting is wat breed. De trappers draaien rond aan het einde van een kast waarin een flink deel van alle vernieuwingen zit. Doordat de versnellingsnaaf ongeveer midden tussen de wielen zit zijn die identiek en dus uitwis selbaar. Door de enkelzijdige ophanging kun je bij een lekke band een reservewiel dat Flevo bilce gaat aanbieden zo aanbren gen. De ketting ligt keurig ingepakt. Onderhoudsvrij, gemakkelijk in het gebruik en comfortabel. De Greenmachine wordt ge maakt van vederlicht gespoten magnesium. De prijs bedraagt, hou-je-vast, liefst 3.480 euro. Info: www flevobike.nl De C-Buggy, een stoere studie van Citroën. Autootjes ruilen in Houten Wie op zoek is naar een ontbrekende miniatuurau to in zijn verzameling kan morgen terecht in Hou ten. Daar houdt de vereniging Namac een grote minia- tuurautoruilbeurs in het Euretco-gebouw. Het merendeel van de tafels staat vol met allerlei schaal modellen van auto's en andere zaken die bij deze hobby horen. Ruilbeurs Namac. Euretco-gebouw, Meidoornkade 24, industriege bied Doornkade te Houten. Open 10.00-15.00 uur; info 0165 537054 Column Een droom van een ligfiets volgens Flevobike: de Greenmachine. Éen nieuwe Volkswagen Fox bij Auto Poppe voor een wel héél scherpe prijs! Speciaal voor u ingekocht: 38 Volkswagen Foxen tegen megascherpe prijzen! Vlissingen Temeuzon Hulst Tel. (0118)424000 Tal (0115) 647333 Tel (0114)370100 I De Peilstok O Autosupermarkt Cardoen brengt vanaf volgend jaar Chinese merken op de Ne derlandse markt. De aanschafprijs van de auto's, met merknamen als Hafei en Dongan, varieert van 5950 tot 15.999 euro. Ziet u zich zelf al rijden in zo'n auto? Of peinst u er niet over? Stem mee. Ga naar de website van de krant en klik op de rubriek Auto. 17 procent drinkt Vorige week vroegen we of u wel eens alcohol drinkt voordat u met uw auto op pad gaat. Opgeteld zegt liefst 17 procent soms of regelmatig met een slok op achter het stuur te kruipen. Gelukkig zegt 55 pro cent van de stemmers altijd volledig nuchter te rijden. Ruim een kwart drinkt wel maar blijft onder de alcohollimiet. Rijdt u uuel eens met drank op? - Ik blijf altijd volledig nuchter 55% j Ik drink maar blijf altijd onder de alcohollimiet 28% Ik wil wel eens net te veel innemen 10% Ik zit vrijwel altijd boven de 0,5 promille 5% Sporadisch drink ik duidelijk te veel 2% O Debby Lieuw-On van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO: „Je vraagt je af hoe eerlijk mensen antwoor den, maar het is bemoedigend dat meer dan de helft geen druppel drinkt. Het aantal lichte-drinkers neemt aardig af, maar het zijn de zware drinkers die 80 procent van de alcoholgerelateerde ongelukken veroorzaken. Vanaf 2009 wordt voor problematische drinkers het alcoholslot ingevoerd. De auto start dan alleen na een geslaagde blaastest". Koppelbaasje Wie geen automaat bezit, weet dat het herhaalde lijk intrappen van het koppe lingspedaal best vermoeiend kan zijn. Helemaal bij filerij den of toeren in bergachtig ge bied. Voor hen kan Click 'n Go uitkomst bieden. Met dit sys teem, dat voor zo'n 1500 euro wordt ingebouwd, kun je ont koppelen door een knopje op de versnellingspook in te drukken. Voetbediening is dan overbodig. Click 'n Go is ook eenvoudig weer uit te scha kelen. Vooral ouderen, camperrijders, invaliden en be stuurders van bestelbusjes hebben het systeem inmid dels omarmd. Info: www.modacq.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25